J Nelissen heeft zijn handen meer dan vol aan financiën f48.- .□nzB jaren HSfU Omroepmedewerkers stoppen met nieuwe zendvergunningen V: Een jaar cel geëist voor munitiediefstal Werkgevers wijzigen na protest instructie NIET VERSTOREN 3 dagen Zuid-Limburg NS-Minïtrïps naar het buitenland. THEODORAKIS MAG .OPENBARE ORDE I Na afstoting portefeuille van de West Installatiebedrij f ontslaat 25 man rij gemaakt Maassluis in isolement Bioscopen in 1971 drukker bezocht Vergadering niet speciaal belegd speciaal belegd na deining om Luns Veel Maar dering voor Op en deur nieuw verzamelwerk 1972 9 ZATERDAG 22 JANUARI 1972 Van onze Haagse redactie Mr. van Lier vraagt tevens waar- om het verzoek van minister Nelissen nfM ua Ar' n/Ua «ril rlnon om ontheven te worden van ziin taak Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Nelissen (financiën) die afstand wil doen van zijn portefeuille voor de West zegt dat dit geen consequenties heeft voor de beide staatssecretarissen van financiën, Van der Stee en Scholten. In zijn hoedanigheid van vice-premier deelde minister Nelissen dit gisteravond mee na afloop van de ministerraadsver gadering. De vraag was gerezen welke taken staatssecretaris Van der Stee nog heeft, nu minister Nelissen zijn han den vrij krijgt voor financiën. Staats secretaris Van der Stee werd immers, aldus mededelingen tijdens de kabi netsformatie vorig jaar, juist aange trokken, omdat mr. Nelissen het zo druk zou krijgen met de belangenbe hartiging van de rijksdelen overzee. Het Tweede Kamerlid mr. Th. J. A. M. van Lier (PvdA) heeft naar aan leiding van de ontheffing van mi nister Nelissen van zijn portefeuille voor de West, gisteren vragen gesteld aan minister-president Biesheuvel. Hij vraagt of de premier het met hem eens is dat de belangen van Suriname en de Antillen moeten worden behar tigd door een minister, die de nodige tijd hiervoor vrij kan maken. Deze minister moet trouwens ook aldus het Kamerlid krachtens zijn positie in het kabinet over het nodige gezag beschikken om deze taak zo goed mogelijk te vervullen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ook wanneer een zekere matiging in de naleving van de omroepwet zou moeten plaatsvinden, is de personeelsraad van de omroep van mening dat de minister van CRM niet ongelimi teerd kan doorgaan met het verlenen van zendvergunningen aan nieuwe gemachtigden, wanneer daar geen uitbreiding van de totale zendtijd tegenover staat. |h oi De personeelsraad, waarin de groepsraden van de omroepcompo- nenten zijn vertegenwoordigd, schrijft in een brief aan minister En gels van CRM dat de werkgelegen heid bij de omroep in gevaar komt, wanneer naast de verwachte zend tijduitbreiding van AVRO, TROS en EO, (die binnen de ter beschikking staande zendtijd al moeilijk te reali seren is) ook nog allerlei nieuwe ge gadigden, die krachtens de omroep wet aanspraak kunnen maken op zendtijd, mogen gaan uitzenden. Andere orriroepen, zo zegt de brief, zullen dan minder zendtijd krijgen en het is gezien de kleur van de diverse .mroepverenigingen voor veel mede werkers vaak onmogelijk om over te stappen naar een zendgemachtigde van andere signatuur. Ook wordt ge- Ivan signaleerd dat diverse omroepvereni gingen programma's zullen moeten gaan schrappen of inkrimpen, wat tot verschraling zal leiden. Behalve ma tigheid bij het uitgeven van zendver gunningen bepleit de personeelsraad uitbreiding van de totale zendtijd. De gezamenlijke vakorganisaties hebben zich in een brief aan de minis ter van CRM achter het standpunt van de personeelsraad gesteld. Bo vendien bepleiten de vakbonden een snelle verhoging van de omroepbij dragen en een jaarlijkse trendaan passing, om de slechte financiële po sitie van de omroep te verbeteren. De Spaanse groep "Tere de Oro tijdens het optreden in de Fred Haché-show, die de VPRO 27 januari aanstaande op het scherm zal bren gen. - i Mr. Van Lier vraagt tevens waar om het verzoek van minister Nelissen om ontheven te worden van zijn taak is bekendgemaakt, voordat kon wor den meegedeeld of aan dit verzoek zou worden voldaan en welke andere minister deze taak dan zou overne men. „Moet uit het feit dat laatstbe doelde mededeling nog niet kon wor den gedaan, soms worden afgeleid dat er over de taakopdracht aan een an dere minister besprekingen plaatsvin den met de regering van Suriname en de Antillen, die nog niet succesvol beëindigd konden worden?" aldus mr. Van Lier. Hij wil ook weten waarom het risico genomen is, dat de mi nister belast met de behartiging van depe belangen reeds na ongeveer een half jaar zou verzoeken van deze taak te worden ontheven. Minister Nelissen vertelde gisteren dat drie bewindslieden voor financiën geen overbodige luxe is gezien de omvang van het werk. Zo noemde hij onder meer de meerjarenplanning, het volgen van de conjunctuur en de begeleiding van de provincies en met name de gemeenten die in grote fi nanciële moeilijkheden zitten. Mi nister Nelissen wees erop dat hij mo menteel de West er nog wel bij kan hebben, maar zo zei hij: „Ik wil voor komen dat deze beide functies op een bepaald ogenblik ineens niet meer verenigbaar zijn, ik kan niet op twee plaatsen tegelijk zijn." Op de vraag of tijdens de kabinets formatie al niet voorzien was dat de West meer tijd zal gaan vergen ant woordde mr. Nelissen dat hij in het afgelopen half jaar pas heeft gezien hoeveel tijd de overzeese rijksdelen van hem kosten. De ministerraad heeft zich gisteren ook beraden over de erkenning van Bangladesj, maar de heer Nelissen wilde hierover geen uitspraken doen. Verwacht wordt dat het regerings standpunt naar buiten zal worden ge bracht zodra premier Biesheuvel te rug is van zijn reis naar de West. Van een verslaggever BREDA De directie van het in stallatiebedrijf Asselbergs en Nache- nius NV te Breda (300 man perso neel) zal in verband met het terug lopen van de orderportefeuille 25 werknemers ontslaan. Ook is vergun ning aangevraagd voor een werktijd verkorting. Met de vakbonden is overleg gaan de over een afvloeiingsregeling voor de ontslagen werknemers. Een lentehoed uit Parijs, ontworpen door Craven. Het hoedje is gemaakt van gele vilt, is gegarneerd met een breed lint in dezelfde kleur en een kakatoespeldje. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De werkgevers in de metaal hebben de tactiek die ze hebben uitgestippeld voor hun optreden tegen eventuele stakingen, na protesten van werknemersbonden, gewijzigd. Zoals bekend heeft de overkoepe lende organisatie van de werkgevers in de metaal, de FME, gisteren onder meer de volgende instructie gegeven: „Getracht moet worden werknemers die bewust niet willen staken ander werk te geven, zo mogelijk werk van hen, die wèl obstructie plegen". De vijf confessionele bonden (die de cao overigens wel ondertekenden) hebben tegen deze instructie gepro testeerd. Na dit protest hebben de werkge vers hun instructies op dit punt ge wijzigd. De vijf confessionele bonden vin den namelijk het overnemen van werk strijdig met het door hen aan hun leden gegeven advies zich op waardige wijze van mogelijke acties te distantiëren. BENOEMINGEN Benoemd tot gewoon hoogleraar in de haematologie a.«n de rijksuniversi teit te Utrecht: dr. E. M. C. Verloop. Benoemd tot buitgengewoon hoogle raar in de economische aardrijkskun de aan de katholieke hogeschool te Tilburg: dr. A. J. Hendriks. (Van onze correspondent) ARHEM „De overheid moet zijn spullen goed opbergen, dan hoeft diezelfde overheid later ook geen voorbeeld te stellen door zware straffen op te leg gen". Fel attaqueerde gisteren bij de rechtbank te Zutphen, mr. F. A. van Heek de officier van justitie mr. L. A. Punt, die daar voor 12 maanden gevangenis straf met aftrek tegen de 17jari- scholier Eldert de B. uit Apel doorn had geëist. Eldert en zijn vriend, Hanuch Sa muel P. (20) uit Twello, braken op 9 augustus op klaarlichte dag in bij het munitiecomplex „De Scherpenbierg" buiten Apeldoorn en maakten daar ondere 'andere zeven levensgevaarlij ke antitankraketten, compleet met af- vuurinrichting, buit. Zij kwamen bin nen via de luchtkokers van de muni tiebunkers, nadat ze eerst de woning van de beheerder (die afwezig was) hadden doorzocht op sleutels. Ze von den er wel een mes waarmee ze vier schroefjes die een ijzeren plaat op de luchtkoker vasthielden, losschroefden. „Een kwajongensstreek", zo betitel de de president van de rechtbank, mr. G. A. M. van Leeuwen de dief stal. Op zoek naar handwapens, na men de knapen de raketten maar mee en verder nog 3 geweergranaten. 16 linnen zakjes met buskruit, en' 18 elektrische ontstekers. Hanoch Samuel P., behorende tot .de „Combatgroep Zwolle", een orga nisatie voor de strijd voor een vrije republiek der Zuid-Molukken, speel de de raketten door aan vrienden, die ze onder andere bij een bankroof in Nijmegen, eind vorig jaar, hanteer den. Vuurklaar. Als de anti-tankwa pens gebruikt zouden zijn, zouden de gevolgen volgens de kapitein van de landmacht, P. Flohill niet te overzien geweest zijn. De raket geeft een vuurstraal die door een 25 cm dikke pantserplaat vreet. Eldert en Samuel wisten dat. want in een bos hadden ze er eentje geprobeerd. Ce raket ging dwars, door een dikke berke- toom. Van de schrik en de enorme knal waren de jongens er vandoor gegaan. Eldert, een boerenzoon, had zich bij de jongeren in Apeldoorn aangeslo ten, om er ook „bij te horen". De officier van justitie mr. Punt, die tegen beide een jaar met aftrek eiste, gaf toe dat hij zijn eis vooral had gebaseerd op het enorme gevaar dat zulke wapens kunnen opleveren. Hij was het eens met mr. Van Heek, MAASSLUIS De classis Schie dam van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) heeft uitgesproken, dat zij niet langer kan samenwerken met ds. H. vdn Tongeren en zijn kerke- raad te Maassluis. De reden is de scherpe reactie van ds. Van Tongeren in het Maassluisse kerkblad Het Kompas op een eerder classisbesluit, waarin het beleid van de Maassluisse kerkeraad inzake de kwesties, die geleid hebben tot de scheuring in het vrijgemaakte kerk verband. werd vèroordeeld. De kerk van Maassluis (374 leden) gaat van het classisbesluit in beroep bii de particuliere synode van Zuid- Holland. In de kleine kerk van Warffum (90 leden) heeft één der ambtsdragers de gemeente achter de kerkeraad weg geroepen in doleantie, omdat de ker keraad ondanks uitspraken van meerdere vergaderingen een beleid handhaafde, dat in strijd met Schrift en belijdenis zou zijn. Intussen heeft het kerkblad van de Geref. Kerk vrijgemaakt buiten ver band voor Noord- en Zuid-Holland de tekst gepubliceerd van de brief die de kerk van Maassluis buiten verband gestuurd heeft aan de eerst komende synode, te Hattum. Daarin doet de kerk van Maassluis «Is eerste en tot nu toe enige een beroep om een samenspraak te begin nen met de Geref. Kerk vrijgemaakt buiten en in verband in de classis Amsterdam friet het uiteindelijke doel te proberen beide kerken weer samen te voegen. 9? 99 Buiten het vakantie seizoen geniet u in alle rust van het prachtige Zuidlimburgse heuvel landschap. Volledig verzorgd, dus lncl. logies, maaltijden en reis: van elk station. Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Heel vroeger deden we een span nend spel. We „duimden" strohoeden. Om precfes te zijn matelots, die platte jannekoek met rand die Maurice Chevalier als symbool koos. Het ritueel was precies voorge schreven. Bij het zien van de vereiste hoed, moest men eerst aan de top van de •echter duim likken en dan die duim met een plof in de linkerhandpalm irukken. En tellen natuurlijk. Op zonnige zomerse dagen kpn j^ het er druk mee hebben.... Bij elk spel behoort een overwin ning. Nu, die werd in uitzicht gesteld.... Het geloof heerste, dat als de hon- lerdste geteld was. je absoluut een geldstuk zou vinden. Een cent werd al als succes beschouwd. Een dubbeltje stond gelijk aan het winnén van de hondderdduizend. Wat hebben we lopen speuren.... Eerst naar de strohoeden en dan naar de cent. Eerlijk is eerlijk, er zijn heel wat honderdjes geteld zonder ooit de cent te .zien. Een cent was dan ook een hele boel Een lik duimdrop, een stuk zoethout, een puntzakje wit-op- zwart. In heel opofferende buien spaarde je de cent als er een verjaardag thuis in zicht kwam. Ik heb eens een cent opgevist, die tussen twee palen van een houtvlot klem zat. Het was een levensgevaar lijk karwei en als ze het thuis ooit geweten .zouden hebben.... Cent Voor een cent deed je wat.... Je adem inhouden tot je welhaast barstte; belletje trekken bij het huis waar ze op de loer stonden met een emmer vies water; en braaf een boodschap voor dc buur%Touw. Allemaal heimelijke jeugdzonden, want een cent aannemen was zeer onbehoorlijk. „Nooit geld aannemen", was het parool. En een cent was geld, koop kracht.... Maar nu het gekke. Zocht ik me ooit eens een aap voor een cent, nu liggen de centen, de stuivers en de dubbeltjes tame lijk geregeld voor mijn voeten, zo maar op straat. Heel open en bloot. Niemand die ze ooit schijnt op te rapen. Zelfs de kinderen niet. Wat doe je ook nog voor een cent? En wachten tot tien centen een dubbeltje zijn geworden, is er ook niet meer bij. Dus liggen die munten daar maar te liggen. Eens heb ik. na drie dagen langs en over een cent te ;zijn gewandeld, het ding opgeraapt. O zo. Nu wacht ik niet meer zo lang. Waarom ook. De oogst is niet gek. In drie weken, vijf dubbeltjes en zes renten. Die behoor je dan in een collecte potje te doen. Maar dat is nu het allergekste,, kan je met goed fatsoen daar nog wel losse centen in stoppen? Om al die dilemma's op te lossen, zit ik er aan te denken op zoek te gaan naar een echt snoepwinkel voor duimdrop, zoethout en wit-op- zwart.... Hoewel.... ook dat is yit de tijd; eet liever een appel Van onze parlementsredactie DEN HAAG Aan de impresario van Theodorakis is meegedeeld, dat de Griekse componist tijdens zijn be zoek aan Nederland geen uitlatingen mag doen, die gevaar opleveren voor de openbare rust, de openbare orde of de nationale veiligheid. Nederlandse film AMSTERDAM Het jaar 1971 heeft zich gekenmerkt door een op merkelijk herstel van het bioscoopbe zoek. In totaal werden circa 25.650.000 toegangskaarten verkocht, hetgeen een stijging betekent van zes procent in vergelijking met het jaar daarvoor, dat op zijn beurt een zekere stabilisa tie bracht, aldus een jaaroverzicht van de Nederlandse Bioscoopbond. De bond is nog voorzichtig met het trekken van conclusies ten aanzien van de verdere ontwikkeling, temeer omdat een groot leel van de stijging moet worden toegeschreven aan een verheugende belangstelling voor, Ne derlandse films. E'eze trokken in het afgelopen jaar 3.800.000 bezoekers, dat is 15 procent van het totaal. Hiervan was 49,5 procent voor rekening van ..Wat zien ik". 26,9 procent voor „Blue Movie", 10,9 procent voor „Mi- ra", 4 2 procent voor „Daniël". De Nederlandse jeugdfilms trokken in totaal 254.000 kinderen, terwijl oudere Nederlandse films bijna 70.000 bezoekers mochten boeken. De tien films, die in 1971 in onze bioscopen de meeste bezoekers trok ken, zijn: 1. Wat zien ik, 2. Blue Mo vie, 3. Love Story, 4. Mira, 5. M A S.H., 6. Gendarme op drift, 7. Ir ma la Douce. 9. de Non van Monza. 9. Ryan's daughter en 10. Sound jof mu- In auto verdronken DEN BOSCH Bij een verkeers ongeluk op de weg Den Bosch—Hel mond is gistermiddag de 42-jarige .1 M. Jongeneel, gemeentesecretaris van Culemburg. om het leven gekomen. Doordat hij de berm raakte verloor hij de macht over het stuur en kwam in het lager gelegen riviertje de Aa terecht. Hij is daarbij verdronken. Promotie: Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde cn natuurwet Th. G. K. Kleinspenning cn N. J. G. Bullen (R.U. Utrecht). dat de beveiliging volkomen onvol doende was geweest. Hij weet dit aan de bezuinigingsgolf die enkele jaren geleden ook de defensie trof. Tal van bewakingseenheden werden afge schaft. „Wanneer Nederland om poli tieke redenen geen geld over heeft voor de beveiliging, dan zal de over heid andere maatregelen moeten tref fen." Waarmee hij dan de hoge straf als afschrikkend voorbeeld bedoelde. Uitspraak 4 februari. 2 dagen Brussel 3 dagen Hamburg 4 dagen Gotenburg 4 dagen Londen 5 dagen Parijs f 49.- f 89.- f 130.-* f 135.- f 139.- Tot en met 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf 100.- geboekt worden. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Deze mededeling, zo delen minister van justitie Van Agt en minister van buitenlandse zaken Schmelzer mee. is niet gedaan op verzoek van de Griek se regering. Er was hier sprake van een routinehandeling tegenover een vreemdeling van wie bepaalde uitla tingen bij voorbaat niet zijn uitgeslo ten, aldus het antwoord van de twee ministers aan de Tweede-Kamerleden Schaefer, Ter Beek en Van Thijn (al len PvdA). Iedereen in dit land, zo bevestigen de bewindslieden nog eens, heeft het recht op vrijheid van meningsuiting, maar de vreemdelingen mogen de openbare orde niet verstoren. Onder dit laatste valt ook de verstoring van de internationale goede betrekkingen. Maar deze goede betrekkingen wor den niet geschonden, aldus de rede nering van de ministers, zolang naar Nederlandse normen de grenzen van een goede democratische samenleving niet worden overschreden. De heren Schaefer, Van Thijn en Ter Beek hebben de ministers nog gevraagd of het niet wenselijk is, dat Theodorakis wordt meegedeeld dat hij zijn mening over de Griekse bin nenlandse situatie hier ongehinderd kenbaar kan maken. De ministers zien echter geen aanleiding de Griek se componist hierover te benaderen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vaste commissie voor buitenlandse zaken uit de Twee de Kamer is dinsdag niet speciaal bijeengeroepen om de beschuldigin gen, die aan het adres van oud-minis ter Luns zijn geuit, te bespreken. De voorzitter van de commissie, mr. M. van der Stoel, spreekt beweringen daarover niet nadruk tegen. De werkelijke toedracht is, dat de vergadering van de kamercommissie is uitgeschreven voor de deining rondom de vroegere minister van buitenlandse zaken ontstond. De commissie zal op 1 februari vol gens cte agenda, een aantal binnenge komen brieven over een groot aantal onderwerpen bespreken. Hierbij is een brief, die binnengekomen is via de kamer-commissie voor de verzoek schriften. Deze brief is van de redac tie van het studentenblad „Propria Cures" over het Indonesiëbeleid, dat de heer Luns als minister van buiten landse zaken heeft gevoerd. In deze brief wordt verwezen naar een arti kel van de journalist Oltmans in „Prorpria Cures". DEN HAAG Onderwerpen als leven na dc dood, milieubeheer, bid den, de pil en Dorothee iSölle blijken bijzonder in de belangstelling te staan bij lezers van "Open Deur", landelijk veertiendaags apostolair tijdschrift met een oplaag van 115.000 exemplaren, onder redactie van her vormden, rooms-katholieken, gerefor meerden en lutheranen. „Open Deur" heeft in 1971 een uit gebreide enquête gehouden onder lo zers in Apeldoorn, Leiden, Sneek, Vlaardingen en Zoetermeer. Vijftig procent van de lezers was hervormd, 30 procent gaf op tot geen kerk te behoren, 10 procent was gerefor meerd, 5 procent rooms-katholiek en 2 procent humanist. De waardering voor inhoud en vormgeving was hoog. Meer dan de helft van de lezers pleitte voor een verdere versterking van de interker kelijke opzet. 25 jaar wereldgeschiedenis in een standaard werk dat u zelf van week tot week opbouwt. Bestel de kennismakingsaflevering a 1,- met onderstaande bon. In envelop zonder postzegel opsturen naar postbus 4570 Amsterdam. Stuur mij de kennismakingsaflevering van ONZE JAREN 45-70 1.-. Deze kennismaking verplicht me tot niets. plaat9 ONZE JAREN 45*70 kost 1.75 per weekafl. bij abonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel a 2,25 per all.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9