Baan: nota's pro en contra stapelen zich op Kostbaar hek voor park in Voorburg Rotterdam niet zonder luehtvaart door Bert Molenaar Bi'lv Graham maakt balans op A an 20 iaar evangeliseren arkensstapel geslacht: mond en klauwzeer in Ouderkerk Op 27 januari beslissen Prov. Staten K.v.K. EN SVZ: Tijd en plaats jeugdconcilie nog onbekend Rechtswinkel gaat open Nieuwkoopse plassen gebied fordt steeds !induidelijker 5 ZATERDAG 22 JANUARI 1972 EEN enkel .project als de aanleg van een weg kan zo veel tongen in beweging brengen. Nergens zullen ook de voor- en tegenstanders zo scherp tegen over elkaar staan. De belangen voor de bereikbaarheid van be paalde steden of gebieden zijn vaak lijnrecht in strijd met de waarde van biologische structu ren, zodat het geen wonder is dat de pro's en contra's tot de laatste adem van beide partijen over en weer worden uitgesproken. Zo ook bij de plannen voor de aan leg van de Leidse Baan, verbin- maken, hoewel de opstellers van de nota hierover zonder nader onderzoek geen uitspraak konden en wilden doen. Uitstel Kort daarop zou de beslissing over de realisering van deze omstreden weg worden genomen in de oktober vergadering van de provinciale sta ten. Vol spanning werd hiernaar uit gekeken. Tevergeefs echter. Zodra dit punt aan de beurt kwam werd door de staten aan het college gevraagd om uitstel, omdat, zo werd beweerd, de tijd te kort geweest was voor een volledige en juiste bestudering van al het materiaal, waarbij voorts werd gesteld dat geen nieuwe werkzaam heden aan de Leidse Baan mochten worden aangepakt. De spanning viel weg want men kreeg uitstel tot 27 januari. Die tussentijd werd niet onbenut gelaten. GS lieten een nieuwe nota het licht zien. waarin duidelijk werd gesteld dat vergroting van het open baar vervoer nuttig zou zijn, maar dat ondanks dat de leidse Baan er toch moest komen. Fel bestreden door de werkgroep milieubeheer, die GS verweet onvoldoende onderzocht te hebben wat nu eigenlijk dc mogelijk heden van het openbaar vervoer in deze zijn. De tegenstanders verenig den zich inmiddels in de actiegriep ..Leidse Baan Nee", terwijl intussen een groepering die achter GS stonden samen de werkgroep „Leidse Baan - Nu" oprichtten. Sterke nadruk legt deze laatste groep op het feit dat de Leidse Baan een belangrijk alterna tief is voor de destijds terzijde ge schoven provinciale weg 1 die door de duinen zou komen. Een andere voor stander maakte de papierwinkel voor de statenleden nog groter, want „De Stichting-Weg" schaarde zich ook achter het standpunt van GS. Onduidelijk Sterke argumenten en zwakke ar gumenten zyn nu naar voren ge bracht, waardoor de zaak in feite nog onduidelijker is geworden dan drie maanden geleden. In één van hun no ta's is door GS gesteld, dat de Leidse Baan er moest komen om dc enorme piek van het woon-werk-verkeer iedere dag op te vangen, waartoe de rijkswegen 44 en 4 en de secundaire weg 16 niet in staat zullen zijn, ge zien het stijgende aantal personen auto's (oorspronkelijke stelling GS). Hiertegenin bracht de werkgroep milieubeheer dat de schade aan de natuur niet in verhouding stond aan het verkeer dat alleen in de piekuren gebruik zou maken van deze weg. Men achtte het openbaar vervoer meer geschikt om dit forenzenverkeer op te vangen, waarvoor dan wel aan deze vorm van vervoer een enorme financiële impuls gegeven zou moeten worden. GS echter waren van mening dat het openbaar /ervoer niet op kor te termijn hieraan kon voldoen en zij brachten toen opeens een geheel an dere betekenis van de Leidse Baan in het midden. Deze weg zou nl. tevens een .functie hebben als invalsweg, die Het Rotterdamse bedrijfsleven kan zich er mede verenigen, dat het vlieg veld Zestienhoven in de naaste toe komst niet meer kan worden uitge breid. Maar het stelt zich wel op het standpunt, dat Rotterdam voor per vliegtuig arriverende bezoekers be reikbaar moet blijven. Nootdorpse smid Bas de Jong bezig met de restauratie dingsweg tussen Den Haag en Leiden, waar Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland als voor stander en de Werkgroep Milieu beheer van de Rijksuniversiteit te Leiden als de felste tegenstan ders elkaar al lange tjjd in de ha ren zitten. Nu aan de vooravond van dc dag (27 januari) waarop de provinciale staten van Zuid- Holland hun beslissing moeten nemen, kan het nuttig zjjn nog eens op een rijtje te zien wat er nu voor en wat er nu tegen deze „dubieuze" wergverbinding ge tuigt. de voorzieningen in de Haagse city bereikbaar moet maken voor inwo ners van de Haagse agglomeratie en speciaal pok van daarbuiten. In dit verband spreken GS over een functie van den Haag als metropool, of die betiteling kan slaan op een stad, die qua inwonertal leegloopt en ook steeds meer kantoren ziet verdwijnen (o.a. verschillende ministeries) en hier niets voor terugkrijgt, is een vraag die ook door de werkgroep werd ge steld. Behalve de schadelijke gevolgen voor de natuur door de aanleg van de Leidse Baan. waartegen de werk groep milieubeheer zich verzette, was het vooral de tegenstrijdigheid in het overheidsbeleid, die deze groep dwars zat. Van overheidswege wordt een spoorverbinding aangelegd met Zoe- termeer, waarmee de forenzen zouden kunnen reizen cn waardoor het autoprobleem in Den Haag niet nog groter zou worden. Maar aan de an dere kant laat Den Haag, blijkbaar zonder tegensputteren, zich een auto baan in de maag splitsen, die de ver keersproblemen :o de residentie niet gemakkelijker zullen maken. Hoe het verkeer dat via de Leidse Baan Den Haag binnenkomt zal worden afge wikkeld is enige dagen geleden door het gemeentebestuur weer discutabel gesteld. Het lijkt cr sterk op dat Den Haag in deze zaak GS niet dwars wil zitten, maar hierdoor geeft het wel blijk van een tegenstrijdig beleid. De argumenten voor en tegen de Leidse Baan zijn legio. Drie maanden geleden vroegen de staten om uitstel vanwege de omvangrijke materie. Deze is echter in dat kwartaal nog veel groter geworden en hoe zij nu nog door de bomen het bos, ofte wel door de nota's de Leidse Baan, moeten zien is een vraag. Desondanks liikt het niet aan nemelijk dat de staten niet ach ter de plannen van GS zullen gaan staan. Maar als dat gebeurt is het te hopen dat de motivering van dit besluit duidelijk en be vredigend zal zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De publiciteitsaf deling van de Billy-Grahamorganisa- tie heeft uitgerekend, dat deze evan gelist in twintig jaar van evangelisat iecampagnes gesproken heeft tot in totaal 43.286.881 mensen, om precies te zijn. Van hen kwamen 1 280.787 mensen als gevolg van Grahams pre diking tot een persoonlijk getuigenis voor Christus. Deze getallen staan in de balans „Twintig jaar onder God", die door Grahams organisatie is gepubliceerd. Het overzicht registreert zowel mas sale bijeenkomsten in stadions, als ontmoetingen van Graham met slechts enkele honderden militairen op de slagvelden van Korea of Viet nam. Het Voorburgse hekwerk bjj de werkplaats in Nootdorp. zegt hij. „Ik kan het niet laten. Der tig uur per week ben ik met de res tauratie bezig." Hij zegt het jammer te vinden dat het hek hier en daar beschadigd is. De Jong draait er ech ter zijn hand niet voor om er hele nieuwe stukken aan te smeden. Hij wijst op de ijzeren tulpen, waarvan de blaadjes onherstelbaar beschadigd zijn. De naam „Hoekenburg" in de toog zal hij binnenkort verwijderen. Daarvoor komen sierlijke figuren in de plaats. Lantaren Trots is hij op het feit dat hij van de gemeente Voorburg die voor de restauratie 70.000,- over heeft ook een roodkoperen lantaren mag maken die op de toog komt te staan. Waar schijnlijk wordt er elektrisch licht in gemaakt. „Maar-je weet nooit, voor lopig maak ik er een petroleumpit in." De Jong die jarenlang raadslid in Nootdorp voor de A.R. is geweest vertelt over de tijd van weleer, toen hij ook hoefsmid was. De stamboek- paarden en de hengsten van de Gebrs. Vrij van boerderij Oranjestein kreeg hij regelmatig op bezoek. Er klinkt iets van spijt als hij zegt dat de paarden nu door de machines ver drongen zijn. Bas de Jong kan nog niet zeggen wanneer het hek klaar moet zijn. Het gevaarte dat straks toegang geeft tot Vreugd en Rust aan de Voorburgse Parkweg komt op een fundering van oude gemetselde steentjes te rusten. „Ik heb het hek van Het Prinsenhof en Kasteel Staverden gezien, maar dit hekwerk is veel sierlijker", aldus de smid. „Wat een gezicht zal dat zijn, als je straks het landgoed door het hek heen kan bekijken." Verkeerstuin De gemeente Voorburg geeft het park reeds in maart een „injectie" als hier onder leiding van de plaatselijke afdeling van de Bond voor Veilig Verkeer een verkeerstuin voor de jeugd wordt gerealiseerd. De ver keersborden en aanwijzingen zullen steeds worden weggehaald, hetgeen dan niet storend werkt op de natuur. Slechts enkele uren per week kunnen de scholieren hier met het verkeer vertrouwd worden. Medewerkers van de afdeling van Veilig Verkeer zullen zelfs met kleine automobielen over de wandelpaden gaan rijden. Het ligt in de bedoeling dat hier ook verkeers- examens worden gehouden. OUDERKERK AAN DE IJSSEL Het mond-en klauwzeer heeft ook onder de Ouderkerkse veestapel z'n slag geslagen. Bij de veehouder M. Dekker moest de gehele varkenssta pel voor afslachting worden wegge haald. Veearts Hoogendoorn, geassisteerd door een Bodegraafse collega heeft de afgelopen dagen niet minder dan 6000 dieren ingeënt tegen deze besmette lijke veeziekte. Er zijn verder in Ouderkerk nog enkele „verdachte „bedrijven die zijn geisoleerd. Ver voer van rundvee en varkens is ver boden. ROTTERDAM De Rotter damse Kamer van Koophandel en de Scheepvaartvereniging Zuid hebben in brieven aan het ministerie van Verkeer en Wa terstaat blijk gegeven van hun verontrusting over een eventueel isolement van Rotterdam in het internationaal luchtverkeer, ter wijl zij anderzijds blijk hebben gegeven van hun begrip voor de weinige mogelijkheden de faci liteiten van Zestienhoven uit te breiden. TAIZE (EPD) Voor het oecume nisch jeugdconcilie. dat prior Roger Schütz van de protestantse gemeen schap van Taizé in Zuid-Frankrijk twtc jaar geleden heeft aangekon digd, zijn tijd en plaats nog steeds niet vastgesteld. Oorspronkelijk was "het de bedoeling, deze ontmoeting van jonge christenen uit alle kerken en werelddelen in verbinding met de komende assemblee van de wereld raad van kerken (inmiddels vastge steld in 1975 in Djakarta) te doen plaatsvinden. Intussen gaan de voorbereidingen door. Afgelopen zomer kwamen 42.000 jonge mensen uit 75 landen naar voorbereidende samenkomsten in Taizé. Tot de prominente gasten be hoorde Giuseppe Roncalli, een oudere broer van paus Johannes XXIII. Schütz heeft zijn sub-prior Max Thurian benoemd tot permanent ver tegenwoordiger van Taizé bij het Va- ticaan. Thurian zal in Rome vooral contact onderhouden met het secreta riaat voor de christelijke eenheid ROTTERDAM Vrijdag 4 februa- ri pf o o |if o ctpn ri om 14.00 uur zal de rechtswinkel t a ca 11 8. Cl 117 J1 NOOTDORP ,Jk maak er een mooi stukje werk van", zegt de 69-jarige Bas de Jong die zich in de werkplaats van het con structiebedrijf Elno aan de Dorpsstraat bezig houdt met de restauratie van een monumen taal tuinhek, dat de gemeente Voorburg een opvallende plaats in het park Vreugd en Rust wil geven. Het hek dat afkomstig is van het landgoed Hoekenburg en waar nu het Christelijk Do- veninstituut „Effatha" is geves tigd werd door de toenmalige eigenaar in 1910 op de Wereldten toonstelling te Brussel gekocht. Toen de gemeente Voorburg de Prinses Mariannelaan wilde aanleg gen in 1928 moest het hek ver dwijnen en werd het enorme 1500 ki lo wegende gevaarte opgeslagen bij de gemeentewerf aan de Vliet. Voor burg zat er mee, wie moest het res taureren en waar moest het een plaatsje krijgen? De Stichting Mooi Voorburg ont dekte het monument dat immers aan de tijd doet denken dat Voorburg tal rijke landgoederen bezat. Een smid in Voorburgwas er niet om het hek werk te restaureren. Na lang zoeken kwam men in Nootdorp terecht waar ene Bas de Jong, die 55 jaar lang het vak van dorpssmid heeft uitgeoefend, bereid bleek het karwei op te knap pen. „Werken is hèt medicijn voor mij", Bij de Papelaan in Voorschoten is reeds een viaduct verrezen waarover mogelijk in de toekomst de Leidse Baan zal lopen. Verschillende bomen moesten reeds het veld ruimen (zie foto). Een vliegveld in de Markerwaard als alternatief voor Schiphol en Zes tienhoven is alleen aanvaardbaar, wanneer door een net van binnen landse luchtverbindingen Rotterdam bereikbaar blijft. De regerig-Biesheuvel heeft nog geen beslissing genomen over een tweede luchthaven van het kaliber Schiphol, maar erg lang zal die be slissing niet meer uitblijven. Bij het ministerie gaat men mo menteel na, welk percentage lucht vervoer op Rotterdam betrekking heeft. Een beslissing over een tweede luchthaven is n.l. vooral van belang als men precies weet welk aantal passagiers een bepaalde bestemming heeft. Schiphol ligt centraal, ook wat Rotterdam betreft, maar een vlieg veld in de Markerwaard maakt een eind aan de harmonischè vervoers- verhoudingen. Het Rotterdamse bedrijfsleven gaat akkoord met een nieuwe opzet van het Nederlandse luchtvervoer, maar het mag de economische belangen van Rotterdam niet schaden. Een net van binnenlandse luchtverbindingen zou daarom aan de Rotterdamse ver langens tegemoet komen. Rotterdam gevestigd Wijkgebouw Spangen, Mathenesserdijk 113 ge>--K opend worden door Marcel van Dam, Vara-Ombudsman. De rechtswinkel stelt zich ten doel het kosteloos verlenen van rechtshulp ■aan hen die om uiteenlopende rede nen financiële onmogelijkheid, drempelvrees niet in staat zijn ju ridische hulp te krijgen. De rechtswinkel is een projekt van juridische studenten en stafleden van de Nederlandse Economische Hoge school, uitgewerkt i.s m. een aantal leden van de jonge balie. Het feit dat dc Rechtswinkel wordt gevestigd in het wijkgebouw Spangen vindt zijn oorzaak in een gesprek van enige juridische studenten met de werkgroep „Denken en Doen Delfsha- ven". Deze werkgroep stelde een ruimte ter beschikking In het Wijk gebouw Spangen. Deze toewijzing is later formeel bekrachtigd door het voorlopig erkend wijkorgaan. De Rechtswinkel zal bemand wor den door juridische studenten die. in dien mogelijk, onmiddellijk zullen adviseren of wanneer het probleem te complex is, de zaak zullen voorleggen aan meer ter zake deskundige stu denten of wetenschappelijk medewer kers. ROTTERDAM Het tracé van ryksweg 3 bedoeld als de kortste snelwegverbinding tussen Rotterdam en Amsterdam moet in westelijke en noordelijke richting zoveel moge lijk van het Nieuwkoopse piassen- gebied vandaan worden gehouden. Dit stelt GS in antwoord op vragen van drs. J. Borgman, lid van Staten voor de PvdA, voor aan Provinciale Staten. GS stelt: „Het Nieuwkoopse plas- sengebied is als landschapstype van hoge kwaliteit en heeft grole natuur wetenschappelijke betekenis. Omdat dit gebied van bouwland, weiland, moeras en water nog nauwelijks is aangetast, achten wij het van groot belang dat dit gebied gaaf blijft." GS heeft bij de commissie van Overleg voor de Wegen bepleit de secundaireweg 10 geen aansluiting op de rijksweg te geven. Dit kan subur banisatie tegengaan. Rijksweg 3 zal volgens GS pas moeten worden aan gelegd nadat de openbare vervoers mogelijkheden, zoals de Schiphollijn, zoveel mogelijk zijn benut. „Totdat rijksweg 3 wordt aangelegd zal de toenemende verkeersrelatie tussen Amsterdam en Rotterdam moe ten worden opgevangen door de aan leg van rijksweg 14 enerzijds en een vergroting van de capaciteit van rijks weg 4 door middel van verbreding anderzijds". Indien de zaak niet door hen be handeld kan worden, zullen zij door verwijzen naar en bemiddelen bij de betreffende instahtie zoals advokaten of de sociale raadslieden. Wanneer het voor mensen die een probleem hebben onmogelijk is b.v. bejaar den, invaliden naar de Rechtswin kel te komen, zijn medewerkers graag bereid naar hen toe te gaan De Rechtswinkel zal geopend zijn vrijdags van 14 00 tot 21.00 uur en is op vrijdag tijdens de spreekuren tele fonisch te bereiken op nummer 377291. Smid Bas de Jong DEN HAAG Al in het be- p van de zestiger jaren werd b Leidse Baan provinciale Kg 16bis aan het wegenplan fen de provincie toegevoegd, laar de concrete plannen wer en pas 10 mei 1967 aan de rijks- ianologische dienst overgelegd, ie namens de minister van olkshuisvesting en ruimtelijke lening meedeelde dat er te- n de aanleg van deze weg geen zwaren gemaakt zouden wor- in. Ook van de kant van de ge- een ten Leidschendam, Voor- hoten. Wassenaar en Leiden eken geen bezwaren te bestaan gen de onteigeningen die met aanleg van de Leidse Baan paard zouden gaan. Het was bedoeling om de wegverbin- ng voor 1975 voltooid te heb- ;n, waarvoor reeds in 1970 be- innen werd met verschillende erkzaamheden. Terwijl de plannen voor de Leidse an langzaam aan concreter wer- n, had het college van gedeputeer- staten een strijd te voeren met tal 1 milieubeschermingsorganisaties -werkgroepen, die toen sterk eerden tegen de aanleg/uitbreiding twee andere wegen: de nieuwe nvinciale weg 1 door de duinen van n Haag naar F.atwijk. en de ver- kling van rijksweg 44 die de ge- :ente Wassenaar doorkruist. Bij de icussie over deze plannen, die niet or zouden gaan, werd ook door de jenstanders erkend dat de Leidse an van belang was voor een goede vikkeling van het verkeer en dat nadelige gevolgen van de Leidse lan voor de natuur niet in verhou- ig stonden ten opzichte van die, lke door de andere plannen zouden irden teweeg gebracht. 3p grond van deze gang van zaken is door de provincie geen al te ster oppositie verwacht bij het open- ar maken van de plannen voor de avinciale weg 16bis. Deze verwach- werd bewaarpeid, althans aan- nkelijk. Werden er in eerste in- intje geen bezwaren aemaakt. rin'm jaar geleden ontstond er een wa- polemiek. Over en weer, van GS- de en van de zijde van de werkgroep lieubeheer van de rijksuniversiteit Leiden, werden nota's geschreven .„lor en tegen de aanleg van de Leid- •5-j Baan. Door beide oartiien werden arau- mten aangedragen en door de te- ipartij aangeva len en soms ontze- wd. De situatie werd er niet duide- ker op toen door de Nederlandse oorwegen en de dochteronderne- ng de.Noord- en Zind Hollands rvoermaatschappij een nota werd Gebracht over de mogelijkheden n het openbaar vervoer dat bij ïstische uitbreiding eventueel de (jnj^idse Baan overbodig zou kunnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5