weekend UNCTAD-symposium deelt katholieke stevige aanbevelingen uit Onkerkelijkheid der jeugd in feite die der ouders Mr. Wagenaar: Belast hervormde synode niet met budget-recht Oostduitse kerken zijn verdeeld over steun anti-racismeprogram Overeenstemming over cao met spoorwegen Luther Straalmotoren draaien proef zonder lawaai Ook Coöp stopt verkoop van Angola koffie Een woord voor vandaag BEROEPINGSWERIfc COMMENTAREN Versterking van de EEG Unctad-III 1500 vacatures bij het Rijk ZATERDAG 22 JANUARI 197 Van een onzer verslaggevers HUISSEN Het meer dan hon derd jaar oude dominikanenklooster te Huissen in de Over-Betuwe is van een gesloten gemeenschap tot een vormingscentrum geworden, en onder de naam 't DackhueS opgenomen in de federatie van vormingscentra in Nederland. Nu in Hemmen de voor malige pastorie (van Heldring) ni^t meer als oecumenisch pastoraal cen trum dienst doet het werd opvang centrum voor druggebruikers heb ben de paters van Dackhues voorge steld het werk van Hemmen in Huis sen voort te zetten. Daartoe is een kring van reformatorische medewer kers gevormd, die met de staf van 't Dackhues tot een begin van samen werking is gekomen. De eerste ken nismaking met de oecumenische opzet vindt plaats op het weekeinde van 17 tot 19 maart a.s., dat over „de katho lieke Luther" zal handelen; een der inleiders is de hervormde ds. A. F. L. van Dijk, die aan de wieg van „Hem men" heeft gestaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met de oproep aan alle delegaties die naar de komende wereld handels- en ont wikkelingsconferentie in Chili gaan om twee-derde van de mensheid de hoop niet te doen verliezen, sloot gistermiddag prins Claus het symposium af, waaraan hij drie dagen lang in tensief meewerkte. iHet rapport van het Unctad-sym- posium snijdt duidelijk in eigen vlees. Het vraagt van de EEG-landen om geleidelijk hun voorkeurstarieven voor de geassocieerde Afrikaanse lan den niet langer wederkerig te doen zijn, zodat de EEG-export geen voor keurspositie meer heeft in deze Afri kaanse landen, zonder dat dit in min dering komt op de hulpverlening. Een cacao-marktovereenkomst moet uit gewerkt worden voor de komende Unctad. Een aparte motie die door 80 pro cent van de aanwezigen ondertekend werd, vraagt van de Nederlandse re gering aan het beleggen van zulke onderhandelingen deel te nemen en „niet toe te geven aan de. druk van de ETTEN-LEUR (KNP) Bij de rooms-katholieke jongeren van nu is de gecamoufleerde onkerkelijkheid der ouders openbaar ge worden. Dit is een van de conclusies uit een onderzoek, dat de lei ding van de vormingsschool voor. jeugdige werknemers in Etten- Leur onder de leerlingen heeft ingesteld. De conclusies van dit on derzoek bevestigen de vermoedens, welke reeds aanwezig waren, namelijk, dat de werkende jeugd geen boodschap (meer) heeft aan de kerk. Het rapport constateert een gebrek aan godsdienstige opvoeding in het gezin. „Men heeft vaker problemen, die eigenlijk bij de ouders zitten, op de jeugd afgeschoven. Ook in dit ge val wordt bij de jeugd duidelijk wat een generatie eerder aanwezig was." Verder wordt er 'op geattendeerd dat „de volle kerken van vroeger en de devoties de feitelijke (on) gods dienstigheid verdoezeld hebben.". Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester. G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Maar ongelovig blijken de jongeren niet te zijn, vrijwel niemand ontkent het testaan van God. Wel blijkt ook, dat voor het geloof de traditie be langrijk is: wat men van thuis en van school heeft meegekregen. Het is dan een vanzelfsprekende zaak: men hoeft er niet om te worstelen. Maar, zegt het rapport, het probleem van de werkende jeugd is geen probleem van de werkende jeugd alleen. Men ver wijst hierbij naar een onderzoek on der de leerlingen van de mavo in Et- ten-Leur, dat in feite dezelfde resul taten opleverde. Het rapport maakt tenslotte de op merking: „Er wordt nogal eens ge zegd, dat de kerk door de industriali sering de arbeiders verloren heeft. Misschien is het beter te zeggen, dat de kerk de arbeiders nooit „bezeten" heeft. Het is een groep die door de kerk enkele uitzonderingen daar gelaten nooit serieus genomen is. De kerk hoorde bij de upper-ten, bij de gevestigde orde." De werkende jeugd zelf zegt: „E* priesters en pas toors moeten midden tussen ons in gaan staan. We hebben de begelei ding en steun van de geestelijke no dig om verdekte bouwen. Nederlandse cacao-industrie bij het opstellen van de instructie voor de Nederlandse delegatie. Wat de land bouw in de EEG-landen betreft moet de zelfvoorzieningsgraad vermindert worden. Om het aantal boeren terug te brengen moet een sociale politiek worden gevolgd in plaats van een po litiek van garantieprijzen en import beperkingen Zulk een politiek zal niet al een de ontwikkelingslanden begunstigen maar ook het nationaal belang an de ontwikkelde landen zelf. De volle sociale kosten van de pro- duktie van synthetica (zoals vervui ling en het gebruik van onvervangba re en beperkt voorradige grondstof fen) behoren in de prijzen ervan tot uiting te komen. Dit kan geschieden door het aanleggen van kwali teitsnormen en het heffen van belas tingen. Daardoor zouden de werkelij ke kosten van de synthetische pro- dukten hoger blijken te zijn en min der te concurreren met de kosten van natuurlijke produkten die grotendeels uit de ontwikkelingslanden komen. CHEEVAART Wat betreft de scheepvaart: een aantal industriële ondernemingen en reders in ontwikkelde landen die hun vloot niet meer economisch kunnen exploiteren onder hun eigen vlag, la ten deze inschrijven onder een ande re vlag naar hun believen. In plaats daarvan zouden ze de ontwikkelings landen moeten bijstaan om zulke schepen in eigendom te krijgen en ze vervolgens zelf in lange termijn char ters te exploiteren. Buitenlandse particuliere investe ringen en exportkredieten in ontwik kelingslanden moeten volgens het symposium-rapport niet langer als hulD worden beschouwd. Tot nu toe voldoen slechts vier ontwikkelde lan den (België, Nederland, Zweden en Noorwegen) aan het officiële VN- streefcijfer voor ontwikkelingsbij- stand. Hulp kan niet neutraal zijn maar moet vooral worden gericht op programma's die voldoen aan voor waarden voor zelfontwikkeling zol? landhervorming, herverdeling van het inkomen en belastinghervormingen. Het symposium bepleit de aanwen ding van speciale trekkingsrechten van het Internationale Monetaire Fonds voor ontwikkelingsbijstand. De schuldenlast van de ontwikkelings landen moet vooral bezien worden in het licht van hun ontwikkelingsplan nen exportopbrengst en externe fi nancieringsmogelijkheden. De Unctad-actiegroepen hebben hieraan gistermiddag nog enige aan bevelingen toegevoegd, onder meer een diepgaand onderzoek naar de in vesteringen en de gedragingen van multi-nationale ondernemingen in ontwikkelingslanden en tevens snelle toetreding van de EEG tot de inter nationale suikerovereenkomst. De Unctad-actiegroepen krijgen van het symposium geen steun voor hun ver zoek om een financiële steunactie voor Chili te starten. Het symposium achtte dit niet zijn taak, maar een aantal leden ervan waren wel onge rust over de mededeling van de actie groepen dat een Belgische Jezuiët in opdracht van oud-president Frey, die thans in de oppositie zit tegen de re- gering-Allende, Nederlandse christe lijke partijen zou hebben verzocht om financiële bijstand voor deze opposi tie. Dat is ook de reden waarom de ac tiegroepen een tegeninzameling be pleiten. De Poolse econoom Pajestka benadrukte in het symposium dat het lot van de regering-Allende „een toetssteen is van alles wat wij in in ternationale forums tot nu toe hebben bepleit." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Na Albert Heijn heeft nu ook Coöp.--Nederland als tweede bedrijf in een brief aan het Angola-comité toegezegd binnen een half jaar een eind te zullen maken aan de verwerking van koffie uit An gola. Het Angola-comité had de be drijven hierom verzocht omdat een belangrijk gedeelte van de opbrengst van de koffieuitvoer door de Portuge zen voor oorlogsdoeleinden in Angola wordt aangewend. Evenals Albert Heijn zal ook de Coöp. de koffie voortaan uit de onafhankelijke lan den in Afrika betrekken. Het Angola- comité verwacht binnen korte tijd ook de besluiten van Douwe Egberts, De Gruyter, EDAH en Simon de Wit te vernemen. HOORN Op de Walingsdijk in Ursum (NH) is gistermorgen een voet ganger, de 34-jarige J. C. Paus uit Ursum, door een slippende auto ge raakt en ter plaatse overleden. Er way een tijd dat het boek Spreukende mensen bijzond aansprak. Het staat vol levenswijsheden. Ik heb de idee dat tegenwoordig, heel wat minder uit gepreekt wordt. Velen vindt het te moralistisch. We geloven nauwelijks meer in eeuwige b ginselen", in regels voor alle tijden. We spreken nu over di Gebot der Stunde", de wet van het ogenblik. En we dreigen een bron van goede wenken te. vergeten. Neei bijvoorbeeld Spreuken 23 4 en 5 Tob u niet af voor rijk dom, zie van uw voornemen af; richt gij uw oog erophij is m ve meer, want plotseling maakt hij zich vleugels, als een aren vliegt hij ten hemel. Hebben wij dat de laatste jaren niet gedaan? Welvaartwas h loverwoord. De auto werd eentweede auto voor mevrouw. Ht huis werd een tweede huis voor de weekeinden. Televisie won tyi nu kleurentelevisie. Direct na de oorlog was een vrouw blij mt sp een wringer. Nu vindt ze een automatische wasmachine et z.f noodzaak. Er zit een merkwaardige overgang in deze Spreuk. Eerst is fa „n rijkdom. Maar plotseling wordt hei „hij". Lees maar: „Richt g tij 'iiw oog er"op„hij" is niet meer.n i 'ineens wordt rijkdom een tiran en komen we lot de ontdekking *Vdat een ander ons leven is gaan beheersen in plaats van de Hei ve van hemel en aarde. Tob u niet af. We lezen vandaag: 1 Samuël 315—4:1 a. ZWOLLE De geluidshinder, die in de omgeving van de vliegbasis Twente ondervonden wordt door het proefdraaien van straalmotoren, zal volgens GS van Overijssel binnenkort tot het verleden behoren. Door het in gebruik nemen van nieuwe installa ties wordt het geluid zo sterk ge dempt, dat omwonenden het proef draaien niet of nauwelijks kunnen horen. Beroepen: te Hoogeveen: J. Vei burg te Wageningen; te Ederveen: J. Timmer te Woudenberg; te Voor huizen: H. Jongerden te Veenendaa Bedankt: voor Hoevelaken en vo< Wekerom: J. Catsburg te St. Maai tensdijk; voor Papendrecht: Vroegindeweii te Veenendaal. Beroepbaar: T. Robijn, Heidbuur weg 3 te Oostermeer. la j J)e be (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De ruim 28.000 werknemers van de Nederlandse Spoorwegen ontvangen per 1 ja nuari j.l. een loonsverhoging die voor een deel uit een voor ieder een gelijk bedrag en voor een an der deel uit een procentuele loonsverhoging bestaat. Hoe groot de loonsverbetering zal zijn is nog niet vast te stellen omdat voor het NS-personeel het salarisbe- lcid van de overheid wordt gevolgd. Dit blijkt uit de overeenstemming die Het is vandaag een gewichtige dag voor Europa. In de afgelopen weken zijn de laatste struikel blokken in de onderhandelingen tussen de EEG enerzijds en Groot-Brittannië, Ierland, Denemar ken en Noorwegen ter andere zijde opgeruimd en vandaag is het dan eindelijk zover, dat de aanslui tingsverdragen voor deze vier landen in Brussel zullen worden ondertekend. Door de toetreding van ongeveer 57 miljoen Britten, vijf miljoen Denen, vier miljoen Noren en drie miljoen Ieren zal het inwonersaantal van de Europese gemeenschap stijgen boven het niveau van de Verenigde Staten en zelfs boven dat van de Sowjet-Unie. Met een bevolking van ongeveer 260 miljoen en een technisch en economisch potentieel dat het grootste deel van de wereld haar slechts kan benijden, heeft de EEG in elk geval de mogelijkheid, zich te ontwikkelen tot een werkelijk verenigd West-Europa, dat aan de wereldpolitiek een eigen bijdrage kan leveren, die. ofschoon hopelijk wat anders van karakter, in gewicht niet behoeft onder te doen voor die van de tegenwoordige supermachten. Hier ligt een uit daging die de vitaliteit van de Europese beschaving zwaar op de proef zal stellen. Niet voor alle zeventig miljoen Europeanen namens wie vandaag de aansluitingsverdragen worden getekend, is overigens de toetreding tot het zich verenigende West-Europa al volstrekt zeker. Zo moet nog worden afgewacht, of het Noorse parlement in de tweede helft van dit jaar akkoord zal gaan met enkele concessies die de regering-Bratelli aan de EEG heeft moeten doen De nationale commissie ontwikkelingsstrategie 1970-1980 onder de merkbaar bezielende leiding van prins Claus heeft er goed aan gedaaan om zich met haar volle gewicht op de komende wereldhan dels- en ontwikkelingsconferentie van de VN (UNCTAD-III) te werpen. Dit is het enige forum in de wereld waarin de verlangens van de ontwik kelingslanden ten volle onder de aandacht komen. Van het begin af is de totstandkoming van UNCTAD door de meeste rijke landen tegenge werkt, met het motief dat zulke wereldconferen ties ongeschikt zijn om tot zakelijke afspraken te komen. Daarachter gaan echter vele andere motie ven schuil, onder andere de tegenzin om werke- en dus met het verdrag als zodanig. De regeling die voor de Noorse kustvisserij (leverancier van een tiende van Noor wegens export) is getroffen, wordt in elk geval door de Noorse vissers zelf niet geslikt. Het valt niet te voorspellen, of er in het parlement de vereiste meerderheid van drie kwart voor te vinden zal zijn. Maar we behoeven de uitslag van de Noorse discussies hierover niet af te wachten om onze vreugde erover uit te spreken, dat de EEG met vele tientallen miljoenen Europeanen wordt ver sterkt. Niemand zal beweren, dat dit versterkte West-Europa een rooskleurige toekomst wacht. Het voortwoekerende milieubederf, de snelle uit putting van allerlei vitale grondstofvoorraden en de wenkende noodzaak van een bevolkingspolitiek zullen stellig op den duur ook ons werelddeel nopen tot drastische en pijnlijke veranderingen van het heersende economische en maatschappe lijke bestel. Maar een vergrote EEG zal, als ze dat wil, die problemen eerder -tot een draaglijke om vang kunnen beperken dan de huidige club van zes. Verder lijkt de kans, dat bij het aanvatten van deze gigantische taak onze democratie zoveel mo gelijk intact blijft, door de komende uitbreiding zeker niet te worden verkleind. Wat men ook van de vier nieuwelingen moge beweren, hun demo cratische reputatie is wel wat steviger gefundeerd dan die van een deel der huidige gemeenschap. Ook in dit opzicht is er alle reden toe. de vier volken wier regeringen hun akkoord met de EEG vandaag bezegelen, bij voorbaat hartelijk welkom te heten. lijk ter zake doende verplichtingen aan te gaan. En het is moeilijk om deze tegenzin in zo'n gezel schap onder woorden te brengen. de vier vervoersvakbonden gisteren met de direktie van NS hebben be- Ireikt over een nieuwe twee-jarige cao. Besloten werd ook het premie systeem op te heffen en het totaal aan premies (circa 14 procent) in de salarisschalen te verdisconteren, be halve voor het personeel in de werk- plaatsên voor wie een deel van de premie gehandhaafd blijft. Door deze operatie komt een vrij grote groep werknemers boven de premiegrens voor het ziekenfonds, maar'eventuele nadelen daarvan worden goedge maakt door verbeteringen in de ziek tekostenregeling. Voorts werd onder meer overeenge komen het toeslagensysteem te ver eenvoudigen en te verbeteren, waar onder hogere vergoeding voor over uren en wachturen, betere compensa tie voor dienst op feestdagen, invoe ring van een salarisuitloop voor per soneelsleden die al een bepaald aan tal jaren op hun maximum staan en toepassing van een nieuw uniform taakwaarderingssysteem. Er zal een vergelijking met de functies bij de rijksoverheid worden gemaakt en eventuele verschillen in de daarmee samenhangende bezoldiging worden met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari jl. rechtgetrokken. Ook is be sloten de problematiek der oudere werknemers en de invoering van een individueel klachtenrecht in studie te nemen. De heer J. J. Dasse, voorzitter van de Algemene Christelijke Bond van Vervoerspersoneel, verklaarde te ver wachten dat het bereikte akkoord de werknemers bij NS wel zal aanspre ken. BERLIJN (EPD) Het be sluit van de Oostduitse bond van evangelische kerken om daadwerkelijke steun te verle nen aan de strijd tegen het ra cisme in Afrika blijkt naast veel instemming ook kritiek te heb ben gevonden bij predikanten èn gemeenteleden. Zo hebben vol gens een mededeling in het Leip- ziger tijdschrift „Glaube und Gewissen" in de lutherse kerk van Saksen honderd predikan ten hun medewerking aan de col lecte geweigerd. De collecte heeft desondanks het onverwachte resultaat vaié 900.000 mark opgeleverd. Een derde deel hiervan werd in Saksen bijeenge bracht. Op de kritiek is ook de leiding van de evangelische kerkprovincie Sak sen ingegaan. In een voor de syno de bestemd bericht deelde zij mee, dat tegenstanders erop wijzen, dat er ook in Oost-Duitsland vormen van onderdrukking zijn. Deelname aan het anti-racismeprogram zou volgens hen de aandacht afleiden van de ver plichting voor de kerken, om in eigen gebied voor de rechten van de mens op te komen. De kerkleiding geeft toe, dat het protest tegen de schending van de rechten van de mens elders in de we reld alleen dan geloofwaardig is, wanneer de kerken zich tegelijk in zetten voor de rechten van de mens in eigen land. Het behoort tot de taak DEN HAAG De rijksoverheid zal dit jaar een half miljoen gulden min der uitgeven aan personeelsadverten ties dan in 1971. Voor dit jaar is een bedrag van drie miljoen gulden bfc- schikbaar. Van de 140.000 arbeidsplaatsen bij de rijksoverheid zijn er jaarlijks ruim 6.000 vakant. Het aantal vakatures is momenteel 1.500, waarvan bijna de helft in Den Haag. van de kerk op te komen voor hen, die in hun rechten belemmerd worden. De kerkleiding wijst daarbij op de achtergestelden in hun omleiding en beroepsmogelijkheden. Zij voegt daar echter aan toe, dat de mate van ontrechting van de slachtoffers van het racisme zo ont zaglijk groot is, dat vergelijking hier niet past. De opbrengst van de Oostduitse collecte loopt overigens niet via het anti-racisme-fonds van de wereld raad van kerken, maar via het Afro- AziatisCh solidariteitscpmité in Oost- Duitsland. Een derde deel is bestemd voor de financiering van een school boek voor elementair wiskunde in het Portugees voor het onderwijs in be vrijd Mozambique. Een derde deel gaat naar het FRELIMO-ziekenhuis Utwara in 'het zuiden van Tanzanië, terwijl de rest ten goede komt aan de revalidatie van verminkte vrijheids strijders in Oostduitse ziekenhuizen. „Werkende moeders" eisen uitkering bij ziekte van kinderen Van een verslaggever AMSTERDAM De actiegroep „Werkende moeders" van de Neder landse Vrouwenbeweging eist van de regering dat in de sociale wetgeving de mogelijkheid wordt ingebouwd dat werkneemsters bij ziekte van hun kind uitbetaald worden volgens de ziektewet. Het hebben van kinderen mag geen extra belasting vormen bij het cAii- tenshuis werken van de moeder, vindt het actiecomité. Iedere moeder heeft recht op" werk. waarbij de rede nen waarom zij gaat werken buiten beschouwing dienen te blijven. Ook moeders van jonge kinderen hebben dat recht en moeten in de gelegen heid worden gesteld dat recht tot werkelijkheid te maken", zo meent het actiecomité. ROSMALEN De vijfjarige Rene van der Velden is gistermiddag door een vrachtauto overreden en om het leven gekomen. Het kind stak vlak bij het huis van zijn ouders onver wacht de weg over. kc GEREF. KERKEN Beroepen: Te Maasdijk: A. Groent) wegen te Oenkerk. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Grotegast: H. K. Poe vc man, voorheen geref. pred. te Kam) perland. Aangenomen: naar Rijnsburg (voo zending op Curacao); D. T. Vreugden hil te Oldehove. ge R; CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Sliedrecht: P. op der™ Velde te Zierikzee. Bedankt: voor Rotterdam-centrur J. J. Rebel te Hilversum-centrum k« Dt GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Waarde: L. Blok Lr Beekbergen. Bedankt: vöor Veen: A. Hofman ,ge Scheveningen; voor Middelhamis: 1 J W. Schreuder te Goes. NED. HERV. KERK ber. voor Den Ooiman te Doetinchen van Ede: R. C. Cuperus, ber. voo chr. streekziekenhuis te Bennekon Intrede: te Delft: H. v. d. Toom Tricht; te Groesbeek: L. D. van Di uit Heemstede: te Austerlitz: kand. E. W. Sterk uit Bilthoven. GEREF. KERKEN Afscheid: van Oostermeer: Feenstre, ber. te Berlikum (Fr.) va Delden: H. Lenters, ber. te Maasslu Intrede: te Nederhorst den Ber kand. J. C. Bos uit Amstelveen Oudemirdum c.a.: kand. C. .T. Jans< uit Bussum. EVANG. LUTH. KERK Afscheid: Van Culemborg: J. 3 Mulder, ber. te Pekela, ca van Haal lem: G. Kroes, ber. te Woerden. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Afscheid: van Dordrecht: J. Moe land, ber. te Nijverdal. A ZWOLLE Op rijksweg 46 tusse Goor en Lochem in de gemeeni Markelo is gistermiddag de 76-jarii G. M. Kuyk uit Diepenheim door ee auto gegrepen en om het leven geki men. De man stak met zijn fiets d weg over. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Mr. dr. H. M. J. Wagenaar, oud-directeur van de hervormde raad voor de predikantstractementen, acht het noch no dig, noch wenselijk, dat het budget-recht over de generale financiën van de hervormde kerk in handen van de generale synode wordt ge legd. In een artikel in het januari-num- mer van „De Kerkvoogdij noemt hij de huidige regeling (volgens welke de begroting van de hervormde generale financiën wordt vastgesteld in over leg tussen het breed moderamen van de synode en de generale financiële raad) kerkelijk doordacht, fijn gere guleerd en goed uitgebalanceerd. Mr. Wagenaar reageert daarmee op het besluit, dat de hervormde synode in november met algemene stemmen De nationale commissie verdient de eer open lijk de UNCTAD, dat lelijke eendje onder de VN- organisaties te zijn bijgevallen. Met het in Den heeft genomen, om het budgetrecht Haag belegde symposium en het bevorderen van f.a" *!ch trekken zodat het lande- i 1--1 i i j, .j TnvTf-"PAT-» ttt hjk financieel beleid van de kerk m zoveel mogelijk bekendheid over UNCTAD-III de wordt vastgesteld. Mr. Wa- heeft de commissie een bal aan het rollen ge- genaar betoogt, dat dit vroeger ook zo bracht die moeilijk meer te stoppen zal zijn, noch was, maar dat men dit in de kerkorde door haarzelf noch door eventueel geschrokken va" *951zeer welbewust heeft afge- ui - - -1 schaft. Hij was secretaris van de regeringen van en belangengroepen m de rijke commissie, die deze kerkorde heeft landen. voorbereid. Hij wijst erop, dat de vooroorlogse „algemene synode" op geestelijk ge bied weinig actief was. Daarom werd in de kerkorde van 1951 de taak van de nieuwe generale synode geheel ge richt op de geestelijke vragen en voorkomen, dat zij zich weer in ad ministratieve en financiële zaken ver liezen zou. „De zorg voor de generale financiën werd daarom in 1951 opgedragen aan een generale financiële raad van elf leden, waarvan er twee worden aan gewezen door de algemene kerkvoog- dijraad, twee door de generale diako- nale raad en de overige zeven door de synodus contracta, de verkleinde sy node, de generale financiële raad ge hoord. Deze regeling beoogde naast de representatie van de kerkvoogde- lijke en de diakonale pyramide, in de generale financiële raad zitting te ge ven aan deskundigen op financieel terrein." NIET ONDEMOKRATISCH Volgens mr. Wagenaar mag deze regeling allerminst als on-demokra- tisch of uit de tijd worden gebrand merkt. „Integendeel, zij waarborgt juist een veel serieuzer behandeling, waarbij èn de synodale belangen en inzichten èn die van de kerkvoog dijen en diakonieën (die tenslotte gel den moeten verschaffen) en de onont koombare prioriteitenregeling vol doende beveiligd zijn." „Wat de grote synode betreft", al dus mr. Wagenaar, „moet het volgen de bedacht worden: 1. Het is niet zinvol om aan een kerkelijk lichaam een taak of be voegdheid op te dragen, waartoe de afgevaardigden niet of maar zeer in cidenteel gekwalificeerd zijn. Men wordt ter synode nu eenmaal niet primair afgevaardigd op grond van zijn financiële of economische des kundigheid. 2. het onder 1 genoemde argument wordt nog belangrijk versterkt, om dat er in de classes een periodieke verspringing plaats vindt, door de voorgeschreven afwisselende afvaar- koi boi diging van een predikant, een oudeip ling, een ouderlingkerkvoogd of e diaken. 3. Ontheffing van de generale nanciële raad van zijn aandeel in hejr budgetrecht zou tevens ten gevolg - hebben, dat de inbouw van de kerk voogdelijke en diakonale pyramide t toppen en daarmede de invloed er2 van op het generale budget zo eei vervallen en daarmede de mogelijk heid tot het in balans houden van dK generale en de locale belangen. 4. Overheveling van het budget 12( recht naar de generale synode zoi c een te grote invloed van de predikan 1 ten op het generale budget ten gevol ge kunnen hebben. 5. Zou het budget-recht van de ge nerale financiën bij de synode komei te rusten, dan zou dat zeker ook zijl repercussies in de plaatselijke ge meenten hebben, waar weer poginger zouden kunnen worden verwacht tot het overbrengen van het budget-recht over de locale financiën van de kerk voogden naar de kerkeraden. Dit zou leiden tot een repetitie van de strijd tussen bestuur en beheer, die in de vorige eeuw zoveel schade aan het kerkelijk leven heeft toegebracht waaraan thans allerminst meer be hoefte bestaat." 21

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2