Peter Post: „Dit is het einde van mijn carrière" EEG-spoorwegen willen meer gaan samenwerken Formule toe aan loting revisie Imponerend optreden van Hongaar Ribli J Zesdaagsekeizer na val uitgeschakeld Minister Stuyt: ex-Stella-Maris egeerde afspraak Sneci?Ie colleges in Leiden Uw probleem is het onze Tekening van Ensor terug Hoogoven schaaktoernooi Enith Brigitha op non-actief Schaal uit tijd van Abraham gevonden Jos Valentijn naar Sapporo? BOEKENHOEK o. Het weer in Europa Sieraden, waarde r ƒ19.000.- gestolen ZATERDAG 22 JANUARI 1972 Door WIM HUISMAN ROTTERDAM "Dit is het einde van m'n carrière", was Peter ost's eerste reactie. Met een smak maakte de zesdaagsekeizer gis- ravond tijdens de zesdaagse kennis met het ovaal. Een verkeerde losing met z'n ervaren Duitse ploegmakker Sigi Renz was daar enkele seconden voor aan voorafgegaan. Peter Post bleef liggen, :E!treef eens aan z'n linker schouder en werd per brancard naar de ;terskamer vervoerd. Jidc Dokter Ab Rozijn even later: „Pe- heeft een scheurtje opgelopen in linker bekkenkam. Bovendien ft hij een bobbel op zijn sleutel- n, maar in het Dijkzigt ziekenhuis men niet constateren, dat het gebroken. Dus dat laatste zal wel \evallen". Of Post ooit nog op de lts zal kruipen, durfde zesdaag- jrts Rozijn niet te beweren: „Hij voorlopig zo'n week of zes moeten rusten. Daarna moet hij gaan re- ideren. Als dat allemaal naar wens rloopt, zal hij in mei' of juni weer nnen beginnen. Persoonlijk dacht dat hij weer normaal kan fietsen er een paar maanden. Als hij ten- nste toil". Of Post (62 overwinningen in zes- lagsen) dit nog zal kunnen opbren- is een open vraag. Want insiders ■ten. dat de Amstelvener reeds in achterhoofd had de fiets spoedig n de kant te zetten, omdat z'n iwling-centrum hem weinig tijd ij liet om zich op de ideale manier 3pe >or te bereiden op de wedstrijden, j Tnmiddels rijdt z'n koppelgenoot gi Renz was spoedig weer op de en alleen over de baan. Charles s daarover: „Hij wordt officieel 24 uur in de koers gehouden. Als dan geen andere coureurs zijn uit- eid vallen zit er niets anders op dan snd EN HAAG Het Nederlandse nkschip „Constance" (de ex-Stella •ris) heeft zich niet aan de af- lak gehouden. Minister Stuyt ilksgezondheid) heeft dit meege teld in antwoord op schriftelijke ragen van de kamerleden Meijer en e Ruiter (beiden PvdA). IHet gifschip was op 16 oktober 1971 in plan om een lading afvalwater te izen in de Noordzee, maar het stoot- i voor die tijd even ten noorden van leland lek. Het afvalwater, aange- :d met wat kreosootolie was af- mstig van de Nederlandse Staats- nen. Volgens minister Stuyt geschiedde afvallozingen op basis van een Utract tussen de rederij Tanker ansportservices NV en de Staatsmij- ji. Voor het contract in 1969 geslo- n werd is er eerst overleg geweest et het Rij ksinsituut voor de zuive- ig van afvalwater (Riza). Afgespro- is toen dat het afvalwater, t smaak- en reukbezwaren bij vis u kunnen veroorzaken niet in de lordzee maar ver van de visserij - onden in diep water zou worden loosd. In zijn antwoord zegt de mi lter voorts dat het afvalwater van staatsmijnen niet valt onder de tegorie afvalstoffen die krachtens conferentie van Oslo niet in zee loosd mogen worden. zinuigen voelen 'rij zich achtergesteld in Hervormde kerk UTRECHT De vrijzinnige her- irmden vinden dat zij te weinig aan id komen in de hervormde kerk. et hoofdbestuur van de vereniging n vrijzinnige hervormden heeft dit een bespreking met het breed mo- ramen van de hervormde synode ar voren gebracht. De opleiding van hervormde pré santen is te eenzijdig, aldus de ijzinnigen. In diverse organen en imissies van de kerk zouden geen ijzinnigen zitten. Ook in het IKOR het weekblad Hervormd Neder- nd hebben zij volgens het hoofdbe- van uur Seen inbreng. leiding van de hervormde kerk in niet doen alsof er geen vrijzinni- n in die kerk bestaan", meent het •ofdbestuur. Regelmatig overleg ssen het breed moderamen en de ijzinnigen zou veel irritatie en mis sstanden kunnen voorkomen. Het gesprek met het moderamen is één van de besprekingen die het eed moderamen voert met verschil- ïde groeperingen in de hervormde rk. Het is de bedoeling dat het erleg met de vrijzinnigen wordt lortgezet. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ter gelegenheid van de rgadering van het centraal comité n de wereldraad van kerken 12 tot augustus in Utrecht organiseert de eologische faculteit van de Leidse liversiteit in augustus een tiendaag- serie lezingen over „Nederlandse perimenten ontwikkelingen in rk en theologie in verleden en he- n". De lezingen zullen worden gegeven 'or protestantse en rooms-katholie- theologen. E'e leiding berust bij of. dr. H. Berkhof, prof. dr. H. J. eering en prof. dr. G. J. Hoender- al. Onderwerpen, die speciaal de ndacht krijgen, zijn: een historisch 'erzicht van de ontwikkelingen in irk en theologie speciaal met be- fkking tot het begrip tolerantie, euwe grenzen van de oecumene in ripnd en nieuwe lijnen in de Ne- hem naar huis te sturen. Ik kan hem natuurlijk wel aan iemand anders koppelen en een andere renner naar huis sturen. Maar dat doe ik liever niet". Even zat het er zelfs in, dat Leijn Loevesijn het zesdaagsedcircus de rug zou toekeren, toen hij kort na het „incident Post-Renz" met Norman Hill, Albert van Midden en Leo Duyndam eveneens bij een valpartij betrokken raakte. Achteraf viel het echter mee. Ab Rozijn: „Leijn heeft zo te zien geen hersenschudding. Hij was ten minste niet misselijk en wist trou wens goed te herinneren hoe de val partij was ontstaan (Bij een verkeer de manoeuvre van Loevesijn kwam ook Hill ten val, waarna Van Midden en Duyndam over hem heen tuimel den, red). Leijn heeft een paar splin ters van de baan in zijn zitvlak ge kregen. Maar dat is gelukkig snel verholpen. Van Midden en Hill had den wat schaafwonden. Dat viel erg mee. Alleen Duyndam had de pech om op z'n knie terecht te komen, waar hij al zo veel last van onder vond. Gistermiddag heeft hij van mij al een paar tabletten ontvangen. Vol gens mij zal het met Leo wel weer gaan". Strubbelingen Ondanks de strubbelingen tijdens de ploegkoers wisten Alain van Lanc- ker en Graeme Gilmore zich aan kop van het klassement te nestelen. De minder getalenteerde formaties wer den zelfs meerdere keren „gelapt". Gerard Vianen en Albert van Midden werden in zestig minuten niet minder dan vijf keer gedubbeld. Charles Ruys over Van Lancker-Gilmore: „Een fenomenaal koppel. Die jongens schuwen de strijd niet. Ik vind het nog altijd jammer, dat Van Lancker vorig jaar hier niet mocht starten van Mercier: z'n sponsor". Maar niet alleen de topkoppels ei-s ten gisteravond de aandacht van de 4000 kijkers voor zich op. Ook Gerben Karstens had de smaak te pakken. Woedend had hij zich in de avondu ren in het strijdgewoel gestort, nadat de jury de duo's Karstens-Peffgen en De Wit-Jansen een strafronde had gegeven. Door een fout van de jury Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Hierbij stuur ik een blad van een plant. Deze laat haar blade ren vallen. Ze krijgt minimaal kunst mest, normaal water, niet te veel, eerder naar de droge kant. Wat kan de oorzaak zijn. Mijn vrouw spuit wel eens tegen vliegen; ook wel tegen mot in de vloerbedekking. Antwoord: Het blad kwam bescha digd bij ons aan. Desalniettemin kun nen we vaststellen dat het waar schijnlijk afkomstig is van een fats- hedra, een kruising tussen fatsia (vingerplant) en hederal (klimop). De standplaats is licht, koel, uit de zon. Moet 's zomers veel water en om de veertien dagen mest hebben, 's Win ters geen mest en zeer matig water. Oppassen dat er geen water onder de pot blijft staan, want anders valt het onderste blad spoedig af; de rest volgt op den duur (dat zal wel met de uwe aan de hand zijn). In het voor jaar kan men de plant vermenigvul digen door stekken. Men steke de top ter lengte van 10 a 15 cm in zandige bladaarde. Onder glas gaat de bewor- teling snel. Het resultaat wordt mooier als men een paar stekken bij elkaar zet. Als er geen luis of iets dergelijks (spint) aanwezig is, moet u maar niet op de plant spuiten. Vraag: Onlangs las ik van een nieuw autonummersysteem, bestaan de uit twee maal twee cijfers, twee letters en twee maal twee cijfers (to taal tien tekens). Er stond bij ver meld, dat dit ongeveer twee miljoen nieuwe combinaties zou mogelijk ma ken. Ik kom tot veel meer mogelijk heden. liet maakt voor het getal niet uit hce de cijfers zijn gerangschikt. Staan ze achter elkaar, dan hebben we per lettercombinatie 100 miljoen mogelijkheden. Stel dat er 20 letters worden gebruikt, dan zijn er 20 maal 20 of 400 lettercombinaties mogelijk. In totaal zijn er dus 40 miljard moge lijkheden en dat is wel erg veel voor een land met 13 miljoen inwoners.. Antwoord: Onze expert in de wis kunde noemt uw berekening juist. Hij meent echter dat het uit gangspunt niet goed is. Het gaat om twee cijfers, vervolgens twee letters en weer twee cijfers. Als men uitgaat van 20 letters, komt men op 4 miljoen mogelijkheden. De regering zondert echter verschillende lettercombinaties uit, zoals NI.. AA, enz. enz., omdat deze verwarring zouden kunnen ver wekken. Dit maakt het aantal moge lijke combinaties aanmerkelijk klei ner. was dit viertal 's middags eerder dan toegestaan van de baan verdwenen. Gerben Karstens won onder het en thousiast applaus van het publiek een derny-koers en viel vervolgens op door z'n clowneske optreden. In de amateurzesdaagse hadden de Belgische koplopers Wezemael en Daelemans het zwaar te verduren. Keer op keer stortte de Nederlandse concurrentie zich in de aanval. Toen Martin Venix en Janus van Tol de groep verlieten moesten zij het ant woord schuldig blijven. Ook Balk- Schuiten wist op dezelfde hoogte van onze Zuiderburen te komen. Bonds coach Frans Mahn over de toekomst- zesdaagse: „Het gaat best leuk. De Nederlandse jongens moesten alleen eens afleren het elkaar zo moeilijk mogelijk te maken. Ze zitten elkaar terug te pakken. Moet je-eens kijken naar die buitenlandse ploegen. Die De stand bij de profzesdaagse was van nacht om éen uur: 1. Gilmore-A. van Lancker. 2. Bugdahl-Kemper. 3. Duyndam- Pijnen, 4. op 1 ronde: Verschueren-Pfen- ninger. 5. Post-Renz, 6. op 2 ronden: Kars tens-Peffgen, 7. Stam-LoeveslJ n8. Braven- boer-Seeuws, 9. op 3 ronden: De Wit-Jan sen, 10 op 5 ronden: Mountford-Hill. 11. op 6 ronden: De Bosscher-R. van L3ncker. 12. op 7 ronden: Van der Lans-Van Leeuwen, 13. op 9 ronden: Vianen-Van Midden. BRUSSEL (ANP) Bij het par ket van de procureur des konings in Brussel werd gisteren iemand, wiens naam geheim wordt gehouden, de te kening van James Ensor terugge bracht, die dinsdag uit het Museum voor Moderne Kunst in Brussel werd gestolen. De tekening. De duivel die Christus ter helle leidt, is volgens het parket onbeschadigd. Een deskundige van het museum zal dat nog verder nagaan. Het parket heeft tot nu toe gewei gerd enige mededeling te doen over de voorwaarden, waaronder de te ruggave van de tekening is gebeurd. Dinsdag ontdekte men dat de teke ning was ■weggehaald en dat er een slechte nabootsing voor in de plaats was gehangen. De volgende dag kwa men op de redacties van verscheide ne Belgische kranten en bij de Bel gische omroep brieven binnen van een man, die zich Tijl de Walloniër noemde en die beweerde de dief te zijn. Hij stelde als voorwaarde voor te ruggave van de tekening de erken ning door België van Bangladesj en de vrijlating van Mario Roymans, de Tijl van Limburg, die onlangs tot ge vangenisstraf werd veroordeeld, om dat hij De Liefdesbrief van Vermeer uit het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten had gestolen. ZWOLLE Op rijksweg 46 tussen Goor en Lochem in de gemeente Markelo is gistermiddag de 76-jarige G. M. Kuyk uit Diepenheim door een auto gegrepen en om het leven geko men. De man stak met zijn fiets de weg over. In het Japanse Sapporo, waar van 3 tot 13 februari aanstaande de Olympisch Winterspelen worden gehouden, wordt hard gewerkt om de beroemde ijs- beelden voor de opening van de spelen te voltooien. WIJK AAN ZEE De negen de ronde in het Hoogovenschaak-, toernooi heeft weinig tot geen verandering in de stand te weeg gebracht. Zes van de acht par tijen eindigden in remise. Daar om dan ook iets over de meester- groep. Er gebeuren daarin vreem de dingen. Zo zou men zich af kunnen vragen hoe het komt dat de jeugdspeler (21 jaar) Ribli (Hongarije) al die punten heeft weten te vergaren. Zjjn score is %Vz uit 9. Een ongehoor de prestatie. Vroeger zou dit zonder meer een grootmeeterresultaat inhouden: 80 pet of meer in een spelersveld dat aan een bepaald niveal voldoet. Dit is echter sinds 1970 niet meer ,zo. De reden is dat er geen grootmeesters meespelen. Het is ook niet mogelijk een meesterresultaat te verkrijgen in een toernooi van niet-meesters. Ribli is in Nederland niet onbe kend. Tot tweemaal toe heeft hij meegespeeld in het Niemeyer toer nooi, dat tegenwoordig het officiële Europese jeugdkampioenschap in houdt. En met succes. In 1968 werd hij gedeeld le samen met Vaganian (Rusland) en Maeder (Duitsland). Deze rustige, sympathieke, weinig sprekende jongen kwam vorig jaar weer naar Nederland. Ook weer voor hetzelfde toernooi. Deze keer echter won hij overtuigend en is dus offi cieel jeugdkampioen van Europa. Dit was reden genoeg voor de organisato ren van Hoogovens om hem uit te nodigen voor de meestergroep. Een goede keus. Hij overspeelt iedereen. Grootmeesters GROOTMEESTERGROEP: 9e ron de: Adorjan (Hong) - Donner (Ned) 1/2—1 2; Portisch (Hong) - Hort (Tsj.Sl) 1/2—1/2; Pomar (Sp) - Brow ne (Austr) 1/2—1/2; Smejkal (Tsj SI) - Savon (Rusl) 1—0; Ree (Ned) - Lju- bojevic (Joeg) 1/2—1/2; Hartoch (Ned) - Ivkov (Joeg) 1/2—1/2; Tim man (Ned) - Benkö (VS) 1 21 2; Langeweg (Ned) - Smyslow (Rusl) 1 2—1/2. STAND: 1. Portisch 7; 2/3. Browne, Pomar 5 1 2; 4. Ivkow 5; 5/10. Savon, Ree, Donner, Hort, Smejkal, jBenkö 4 1/2; 11/14. Adorjan, Hartoch, Smyslow, Timman 4; 15. Ljubojevic 3 1/2; 16. Langeweg 2 12. MEESTERGROEP: 9e ronde: Scholl (Ned) - Cortlever (Ned) 1—0; Leh man (WDld) - Cafferty (Eng) 1/2—1/2; Enklaar (Ned) - Medina (Sp) 1/2—1 2; Kmic (Joe) - Gereben (Zwit) 1—0; Sahovic (Joeg) - Van Scheltinga (Ned) 1/2—1/2; Schmidt (Pole) - Hecht (WDld) afg; Garcia (Cuba) - Karaklaic (Joeg) 1/21/2. STAND: 1. Ribli 8 1/2; 2/3. En klaar, Krnic 6 1 2; 4. Lehmann 5 1/2; 5. Karaklaic 5; 6. Hecht 4 1/2 p 1 afg; 7/8. Cafferty, Scholl 4 1/2; 9/10. Cort lever, Medina 4; 11 13. Gereben, Gar cia, Van Scheltinga 3 1/2; 14. SahoVic 3; 15. Schmidt 2 p 1 afg; 16. Denker 2. DAMESGROEP: 5e ronde: Teodo- rescu (Roem) - Heemskerk (Ned) afg; Vokralova (Tsj SI) - Vreeken (Ned) 0—1; Javanovic (Joeg) - Timmer (Ned) 1—0; Van der Giessen (Ned) - Erenska (Polen) 0—1; Jansen (Ned) - Tatulovskaja (Rusl) 01; Ivanka (Hong) - Lazarevic (Joeg) 1/2—1/2. STAND: 1. Zatulofskaja 4; 2/3. La zarevic, Erenska 3 1/2; 4/5. Jansen, Vreeken 3; 6. Teodorescu 2 1/2 p 1 afg; 7. Iranka 2 1/2; 8. Heemskerk 2 p. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De groep spoorwegmaatschappijen van zes EEG-landen is in principe bereid tot integratie op een aantal deelgebieden. Dit staat in een rapport dat deze onder nemingen onlangs hebben uit gebracht aan de EEG-minis- terraad. De spoorwegmaatschappijen vin den „dat gemeenschappelijk wel zo veel is bereikt of nog bereikt kan worden, dat erover gedacht kan worden enkele bevoegdheden te de legeren aan één of meer lichamen". De juridische vorm hiervan zou nog moeten worden vastgesteld, maar in ieder geval zal met de oprichting van zo'n lichaam de nationale ge richtheid van de spoorwegen door broken moeten worden, „omdat zij een bron vormt van moeilijkheden die cie ontwikkeling sterk vertra gen". Hoewel niet expliciet in het rap port gesteld, blijkt uit de context toch duidelijk dat de spoorwegmaat schappijen de EEG-regcringen een niet mis te verstane hint hebben ge geven ernst te maken met een ver dergaande harmonisatie van de me dedingingsvoorwaarden, bijvoorbeeld op het gebied van de tarieven voor reizigersverkeer en het vrachtver voer. Want zolang er in deze sector geen eenheid bereikt kan worden, kan er van een integratie en uitein delijk één Europese spoorwegmaat schappij geen sprake zijn. Het rapport van de spoorweg maatschappijen is een gevolg van een op 7 december 1970 aangenomen resolutie van de EEG-ministerraad waarin de „spoorwegondernemingen van de lidstaten worden uitgenodigd om zowel in technisch als in com mercieel opzicht als voor wat de ex ploitatie betreft geleidelijk een ver dergaande coördinatie en een nauwere samenwerking te verwe zenlijken". In deze resolutie werd aan de spoorwegmaatschappijen ge vraagd jaarlijks aan de raad een ge meenschappelijk verslag uit te bren gen over de ontwikkeling van hun samenwerking. Dit rapport is het eerste. cies hetzelfde zal uitzien, zijn reeds voltooid. Verscheidene landen hebben be sloten een eerste grote gemeen schappelijke bestelling van deze rij tuigen te doen en Eurofima (de Europese financieringsmaatschappij voor de spoorwegen), die steun zal verlenen voor de financiering, heeft een internationale inschrijving uit geschreven. Tegelijk met een veria- In hun eerste rapport doen dc ging van de kosten voor kwali- spoorwegmaatschappijen voorts de' 1 J~ principieel belangrijke uitspraak dat de spoorwegen „aan de internationa le vervoermarkten dezelfde aan dacht moeten schenken als aan de nationale markten". Op het ogenblik doet zich nog de merkwaardige si tuatie voor dat een treinkaartje Rot terdams-Bazel is opgebouwd uit ver schillende tarieven, namelijk die van Nederland, Duitsland en een klein stukje Zwitserland. De rekening wordt achteraf met de verschillende landen vereffend, wat een geweldig kostbaar administratieapparaat vergt. De spoorwegmaatschappijen nu menen dat „de rentabiliteit niet per net moet worden berekend, maar op basis van het geheel van kosten en ontvangsten van alle be trokken spoorwegen die hun dien sten aan de klant zullen aanbieden alsof zij één enkele onderneming zijn en bereid om hun onderlinge rekeningen naderhand te vereffe nen". STANDAARDRIJTUIG In het rapport geven de spoorweg maatschappijen voorts een opsom ming van wat er zoal op het gebied van samenwerking gebeurt. Zo blijkt dat op dit moment de plannen voor één Europees standaardrijtuig nagenoeg zijn afgerond. Bestek en te keningen voor zo'n rijtuig, dat er dus in de deelnemende landen pre- teitsmateriaal mogen de spoorwegen hiervan een verhoging verwachten van het aanzien dat zij in de gehele wereld genieten door het gemeen schappelijk organiseren van de Trans-Europ-Express-treinen (TEE). De spoorwegmaatschappijen den ken binnenkort een gemeenschappe lijke studie te kunnen beginnen over een zeer snel treinstel. In dit ver band menen de maatschappijen dat de tijd rijp is voor een gezamenlijk onderzoek naar de aanpassing aan de spoorwegtractie van de gasturbi ne, die dank zij de luchtvaart in ho ge mate is geperfectioneerd. Bij de EEG-ministerraad wordt erop aan gedrongen voor dit doel gelden ter beschikking te stellen. Nauw met dit onderwerp verband houdt de ontwikkeling van een1 nieuw Europees spoorwegnet. Een werkgroep van de internationale spoorwegunie (U.I.C.) verzamelt op het ogenblik gegevens voor het tra cé, de capaciteit en de technische uitvoering van de lijnen. Zij houdt daarbij vooral rekening met kwali teitscriteria, zoals hoge snelheden. Bijzondere studies zijn gewijd aan de hoofdlijnen: Brenner, Bazel-Mi- laan, Turijn-Modane-Chambéry, Narbonne-Barcelona. Een gemeen schappelijk comité bestudeert welke maatregelen nodig zijn voor het ge val de tunnel onder het kanaal komt. 1 afg; 9. Jovanovic 2; 10. Timmer 1 1/2; 11. Vokralova 1; 12. Van der Giessen 1/2.. Wit: Pomar (Spanje) Zwart: Browne (Australië) 9e ronde, grootmeestergroep 1. Pgl-f3 c7-c5, 2. c2-c4 g7-g6, 3. Pbl-c3 Lf8-g7, 4. d2-d4 c5xd4, 5. Pf3xd4 Pb8-c6, 6. e2-e3 Pg8-f6, 7. Lfl-e2 0-0, 8. 0-0 Pc6xd4, 9. e3xd4 d7-d5, 10. c4-c5 Pf6-e4, 11. Lcl-e3 Pe4xc5, 12. Pc3xd6 Dd8xd5. 13. d4xc5 Dd5-e5, 14. Ddl-b3 De5xb2, 15. Db3xb2 Lg7xb2, 16. Tal-bl Lb2-e5, 17. Le2-f3 Ta8-b8, 18. Tbl-b5 a7-a6, 19. Tb5-b6 Tf8-d8, 20. g2-g4 Le5-c7, 21. Tb6-b2 Td8-d3, 22. Tfl-bl Td3-a3, 23. h2-h3 Lc7-e5. 24. Tb2-d2 Le5-c7. Remise. AMSTERDAM De nieuwe Ne derlandse recordhoudster op de 100 meter vrije slag, Enith Brighita heeft tijdens de training in het Sportfond- senbad Oost een hersenschudding op gelopen. Bij een Keerpunt kwam zij in botsing, waardoor haar zwembril totaal werd vernield. Enith klaagde over hoofdpijn en was duizelig. Aanvankelijk werd gevreesd dat er glassplinters in een van de ogen wa ren gekomen. Na onderzoek bleek dit niet het geval te zijn, maar werd een hersenschudding geconstateerd. Enith Brigitha, die net begonnen was aan de snelheidstraining, staat nu voorlo pig op non-actief en moet het bed houden.. TEL AVIV (EPD) In een graf bij Ramallah in Israël is een zilveren schaal gevonden uit de tijd van A- braham. In de schaal zijn figuren uit de Soemerische mythologie gegra veerd, zoals een dubUelkoppig dier- mens, een draak en een slang. Het is de eerste vondst van deze aard en deze ouderdom in Palestina. Hoewel de schaal vierduizend jaar in een vochtig hol gelegen heeft, is ze voor het grootste deel goed bewaard geble ven. TER AAR Positief resultaat van het „suikertornooi" dat de afgelopen vier dagen op de kunstijsbanen in Groningen, Deventer, Eindhoven en Amsterdam werd gehoudèn, Is vooral de doorbraak van Jos Valentijn naar de top van de Nederlandse sprinters- klasse. Valentijn die op de Neder landse kampioenschappen door een val op de tweede dag op de 1000 m (hij had die de eerste dag gewonnen), niet in het eindklassement voorkwam, ging in het Suikertornooi kampioen Jan Bazen duidelijk voorbij. Donderdag in Eindhoven was Va lentijn ook op de 500 m en de 1000 meter al sneller geweest dan de Zweedse „Flits" Ove Koenig en in Amsterdam klopte hij gistermiddag tot tweemaal toe Bazen, wiens kans op een retourtje Sapporo practisch gesproken tot nul gereduceerd werd. Valentijn daarentegen schijnt nog een kans te maken om naar de Win terspelen afgevaardigd te worden. NOC-bestuurslid Teengs Gerritsen was op de Jaap Edenbaan nogal on der de indruk van de prestaties van Valentijn, die op de 500 m met slechts ééntiende sec. verschil achter Koenig (een nieuw baanrecord met 40.2 sec) tweede werd en samen met de andere Zweed Johan Granath in 1.22.8 op de 100 ni Bazen ook al het baanrecord ontnam. Teengs Gerritsen kondigde aan contact op te zullen nemen met de andere >JOC-mensen in Davos om over Sapporo te spreken. Dat Valen tijn in het klassement over vier da gen de eer aan de Zweden moest la ten, was niet zo verwonderlijk. Hun winst op de 500 m was te groot om op de dubbele afstand weggewerkt te kunnen worden. SPRINTERSKLASSE: 500 meter: 1 Ove oening (Zw) 40.2; 2. Jos Valentijn (Ned) 40.3; 3/4 Jan Bazen (Ned)en Jo han Granath (Zw) 41.0; 5 Marien Hoekstra (Ned) *13 6 Johnny Olof (Ned) 41.8; 7 Eppie Bleeker (Ned) 41.9; 8 Erik Tronet (Zwe) 42.5. 1000 METER: 1/2 Granath en Valentijn elk 1.22.8; 3 Koenig 1.23.8; 4 Marten Hoekstra 1.25.5; 5. Jan Bazen 1.25.9 6. lof 1.26.6; 7 Anne Brouwer 1.28.3; 8. Tronet 1.30.6 EINDKLASSEMENT: l Valentijn 81,700; 2 Koening 82.100 3 Granath 82.400; 4 Bazen 83.950; 5 Hoekstra 84.050; 6 Olof 85.100; 7 Brouwer 86.650; 8 Tronet 87.800. DAVOS De loting voor het Europees kampioen op de 500 en 5000 meterheeft eens te meer duidelijk gemaakt dat de formule moet worden gewijzigd. De kans dat uitgesproken zwakke broeders tegen de toppers moeten rijden is, naar gisteren blek, maar al te groot. Op de 5000 meter .zijn daarvan practisch allet grote schaat senrijders het slachtoffer. Achtereenvolgens rijden Schenk tegen de zwakk Engelsman Hampton, Fornaess tegen de onbetekende Frans man Tourne en Verkerk tegen de al even onbeduidende Italiaan To- niolli. Slechts de Zweed Göran Claeson heeft in de Westduitser Gerhard Zimmermann een redelijke sparring-partner gevonden. Commentaar van de Nederlandse coach Leen Pfrommer: „Eigenlijk zou de formule zo moeten worden dat de besten van één seizoen tegen elkaar rijden. Dat zal moeten gebeuren aan dc hand van de seizoentijden. Ik kan me wel voorstellen dat dc meeste ISU-landen er tegen zouden zijn dat te veel rijders van een sterk land als Nederland in één groep zitten, maar er is toch wel een betere oplossing mogelijk dan de huidige. Op de ma nier zoals het nu gebeurt, is het een declassering van het hele toernooi. En dat terwijl terecht wordt opgemerkt dat de schaatssport toch al niet bij ster interessant is door het beperkt aantal landen dat deze sport werke lijk serieus beoefent." Op de 5.000 meter ontmoet Jan Bols dc Belg Michel Piens, een man die er nog nooit in is geslaagd om ook maar in de buurt van de acht minuten te komen op de 5 kilometer. Louter na delig hoeft dit overigens niet te zijn, omdat Bols Pens kan dubbelen en daardoor een extra steunpunt krijgt tijdens zijn rit. Verheijen lootte van de Nederlanders het meest gelukkig. Hij wordt geconfronteerd met de sterke Zweed Johnny Höglin. Harm Kuipers tenslotte ontmoet zo wel op de 500 als op de 5.000 meter de Noor Magne Thomassen die overi gens nog niet in zijn beste vorm steekt. Op de sprint is de rit Fornaess - Schenk de onbetwiste topper. Ver kerk ontmoet Zimmermann, in het verleden al eens winnaar van de 500 meter in een internationaal toernooi. Verheijen en Bol^ worden respectie velijk aan Toniolli en Salakka gekop peld. Franz KrienbUhl (Zwl) - Gönar Claeson (Zwe); 2e rit: Valeri Lavroesjkln (Rus) - Klip.mo Koskinen (Tin); 3e rit: Ard Schenk (Ned) - Dag Fornaess (oor); 4e rit: Kees Vei kerk (Ned) - Gerhard Zimmermann (W-DId); 5e rit: Ivano Banberghl (Ita) - David Hampton (GB); 8e rit: Roar Grön- vold (Noor) - Otmar Braunecker (Oost); 7e rit: Richard Tourne (Fra) - Michel Plens (Bel): 8e rit; sten Stensen (Noor) - Johnny Höglin (Zwe); 9e rit: Erhard Keiler (W-Dld) - Ludwig Kronfuss (Oost); 10e rit: Hnnsrüdl Wldmer (Zwl) - Willy Olsen (noor); lie rit: Bruno Toniolli (Ita) - Eddy Vcheyen (ed); 12e rit: Jan Bols (Ned) - Jouko Salakka (Fin); 13e rit: Valeri Trolts- ki (Rus) - John Blewltt (GB); 14e rit: Gre gory, Wysockl (Pol) - Herbert Schwarz (W-Dld); 15e rit: Harm Kuipers (Ned) - Magne Thomassen (Noor); 18e rit: Jozef Iskrycki (Pol) - Ralmo Hietala (Fin); 17e rit: Göran Johansson (Zwe) alleen. 5.000 m: le rit: Kronfuss - Koskipen; 2e -lt. Schenk - Hampton; 3e rit: Tourne - Fornaess; 4e rit: verkerk - Toniolli; 5e rit: Claeson - Zimmermann; 6e rit: Wysockl - KrienbUhl; 7e rit- Lavroesjkln - Grönvold; 3e rit: Bols - f»iens; Se rit: Troltskl - 8e rit: Bols - Plens; 9e rit: Troltskl - Bamberghl; 10e rit: Iskrycki - Braunecker: :ie rit: Salakka - Wldmer; 12e rit: Ver- htyer. - Höglin; 13e rit: Stensen - Schwarz: lie rit: Olsen - Blewltt; 15e rit: Johansson - Keller; 16e rit: Kuipers - Thomassen; 17e rit: Hietala alleen. B. Nijenhuis: „Inspecteur Raynoldi en zijn arrestante", J. H. Kok N.V. Kampen 14.50). Sjeerp Raynoldi, een hoofdrecher cheur in het bezit van een inspec teursdiploma moet het maken in dit boek van de onlangs overleden Nijen huis die al meer romans op zijn naam heeft staan. De goede man krijgt een klap van een „vermoorde" bankrover. En dan komt er opnieuw leven in een oude zaak, waarin een kwart miljoen gulden nog altijd niet boven tafel is gekomen. Genoeg gegevens om andermaal grote activiteiten te ontplooien. I>eze worden, ook psychologisch,knap weergegeven en nogal tAreeduit ge schetst. De loftuiting „adembenemen de spanning" op de flap is wat over dreven. De intrige is vakkundig uit gewerkt, maar met teveel omhaal worden personen en gebeurtenissen in de geschiedenis betrokken. Kort om: toch nog wel ergens een geloof waardig verhaal in stijl en beheerst verteld, maar moeizaam tot een ont knoping voerend. G.L. max. t. min. t. neer- Mi- êry. en- :lke U ge- laal ROTTERDAM By de juwelier H. Nieberg aan de Wophaertsbocht in Rotterdam zyn sieraden en hor loges ter waarde van 19,000 gesto len. De inbrekers hebben zich toe gang verschaft via een deur van het sousterrain. gist. gist. ■lag Amsterdam onbew. 6 -2 0 Brussel mist 5 -2 0 Frankfort h bew. 3 -1 1 Genève geh. bew. 3 -1 1 Innsbruck sneeuw 4 0 1 Kopenhagen mist 0 -1 0 Londen geh. bew. 7 0 Luxemburg onbew. 4 -3 0 Madrid onbew. 9 3 0 Majorca motregen 11 5 3 München sneeuw -2 •2 2 Nice h. bew. 12 8 0.6 Parijs 1. bew. 7 -1 0 Rome geh. bew. 8 0 Wenen zw. bew. 2 -5 0 zUrich sneeuw 1 •I 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19