Levende steentjes schaak Ypji ULiiU Concert voor Bangladesj „Samenzweerders met God'' durven zijn dialoog VAN ZERVOS Benutte kans ZATERDAG 22 JANUARI 1972 Haast iedereen heeft wel eens van „levende steentjes" ge hoord, maar wie heeft ze ooit gezien, of liever, ontdekt? Ja, we zouden er achteloos aan voorbij lopen. Waarom? De naam zegt 't al, omdat ze sprekend gelijken op de hen omringende stukken steen of kiezel. Alleen als ze bloeien met hun in ver houding zeer grote margrietachtige bloemen staan we er ver bijsterd bij stil. Deze wonderlijk gevormde mini-vetplantjes, af komstig uit Zuid-Afrika en Zuidwest Afrika, zijn om verschil lende redenen interessant. De mooiste en meest gevarieerde collectie die wij zelf zagen was bijeen gebracht in de hortus „Cantonspark" te Baarn. Niet alleen minl-vetplantjes zijn het, maar ook „Mimicry-planten", d.w.z. dat hun uiterlijk dusdanige gelijkenis vertoont met hun omge ving, dat ze praktisch onvindbaar zijn, mede omdat ze plat liggen tussen het gesteente. Zo eigenaar dig van bouw en groeiwijze dat vele botanici ze als meest merk waardige verschijningen In de plan tenwereld beschouwen. De bekendste geslachten zijn Li- thops en Conophytum. Het Is be grijpelijk dat ze ook in hun vader land eeuwen lang onontdekt ble ven. Van de succulentenkenner C. Bommeljé hoorden we dat pas in 1811 het eerste levende steentje bij toeval ontdekt werd door J. Burchell, die uit zijn ossewagen stapte om een mooi gekleurd steentje op te rapen en toen tot zijn verbazing ontdekte dat het vastgegroeid zat en dus een plant je bleek te zijn. Het zijn vetplantjes voor de fijn proever. die er ook zorg aan kan besteden. Hun sterk gedrongen groei en hoog succulent karakter van twee vergroeide blaadjes wijst op een zeer warm klimaat, waar de bodem bijzonder heet wordt Ze zijn daartegen mede gewapend door hun dikke huid. Heel typisch zijn de stipjes of venstertjes in de bovenzijde, waardoor ze binnenin licht opvangen en die vaak merx- waardig gevormd zijn. (vensterpian- ten). Ze zijn wat moeilijker te kweken dan struikachtige vetplanten. we gens hun grote bïhoefte aan vnlop licht, zon en frisse lucht. Daarbij zijn ze erg gevoelig voor water en vooral met condenswater in een gewone kas of kamerkasje moettn we erg voorzichtig zijn. Druppels tegen 't glas er boven moeten we dan ook dagelijks wegnemen, om dat ze, eenmaal op de plantjes ge vallen, heel gemakkelijk rotting Verschillende Lithopssoorten In knop en bloei, mét op de voorgrond duidelijk zichtbare venstertekening. kunnen veroorzaken. Tijdens de rusttijd 8 winters krijgen ze geen water en in de groeitljd zijn v/e nog matig; gieten alleen bij zonnig weer en niet overde plantjes heen. Het overwinteren is niet zo roellij- kals het lijkt; bij 10 - 12 gr. C, zo licht en zonnig mogelijk, kunnen ze het zelfs in een kamer doen. Het leukste is het om ze in oen wijde pot of schaal te kweken, om dat ze zodevormend groeien. In sen kas kunnen we pot of.schaal ingraven in grind of wit zand. Rondom de plantjes leggen we kie zelstenen. Als grondmengsel vol doet de helft grof rivierzand, een kwart deel klei en een kwart deel potgrond zonder bladaarde heel goed. Al te voedzame grond ver oorzaakt barsten van de huid en daardoor vaak rotting. Kwekers voegen vaak een lepel thomasslak- kenmeel aan een kg toe. Stikstof is uit de boze. Levende steentjes zijn echte .lief hebbersplantjes. waarvan de bloei wel de kroon op het werk bete kent. A. C. MULL ïR-IDZERDA. Correspondentie oplossingen Slsvekoorde. Goudrelnetstreat 125, Den Haag. Waakzaam zijn Het Is niet verstandig, uitsluitend op de eigen kansen en plannen tè letten en daarbij de bedoelingen van de tegenstander te negeren of slechts oppervlakkig te bezien. Niet toereikend Is het, een bepaalde zet van de tegenstander zonder meer als „fout" te veroordelen. Men zou zich een beeld moeten vormen van wat de opponent met zijn zet kan hebben bedoeld. Een goed voorbeeld biedt opgave 1, waarin de witspeler een zet doet, die oppervlakkig gezien „fout" Is. Een reden te meer om er eens over te piekeren of de grootmeester hiermee soms heel slimme bedde- lingen kan hebben gehad. Nlever- gelt doet dit niet, maar straft de foutzet, zo denkt hij, meteen af. Opgave 2 geeft een voorbeeld van nonchalance. Een speler van het formaat Grünfeld nota bene een pion achterl zou in de diagram positie uiterst zorgvuldig hebben moeten spelen. Dan zou hij stellig hebben ontdekt dat de tekstzet niet toereikend is. In opgave 3 tenslotte gaat het er om wie het best rekent. Misschien is ook dit een voorbeeld van onvol doende waakzaamheid, maar het kan even goed zijn dat de witspeler zo diep heeft gekeken als hij kon. maar dat dit toch nog onvoldoende was. OPLOSSINGEN 1. Havasi Sacconl. Na 1. bxa3? forceerde wit met 2. LI6I mat in weinige zetten. Er volgde 2. gxf6 (Na 2. Tg8 geeft wit In drie zetten mat: 3. Dxg7tl Txg7 4. Td8t Txd8 5. Txd8 mat} 3. exf6 Tg8 4. TdBI Txd8 5. Txd8 en zwart gaf het op. Met I. Ld5! had zwart zich goed kunnen verdedigen. 2. Witkowskl Blaszczak. Wit won door 1. DxeStll (Een fraai dameoffer) 1. Pxe5 2. Lf6tl Kh6 (of Kh8) 33. Lg7t Kh5 4. Th6 mat. 3 Gllg Urbach. Het ging ala volgt: 1. Tgtll (Zwart moet dit offer wel aan nemen) 1. Dxgl 2. Pg5t (snijdt de zwarte dame de terugtocht af. Indien 2. Kg7 dan 3. De7t Kg6 4. Dh7t Kf6 5. Pe4 mat. Het volgende Is daarom vrijwel gedwongen) 2. Dxg5 3. hxg5 Tad8 4. Dh6t Kg8 5. g6 Pf6 6. g7 en zwart gaf het op. Na 6. Pe4 komt 7. Kd3 en wit wint tenminste nog een stuk. 1 f i ti j m qö ■Ml i B 1 i x ij 1 i 1 13 Aj 1 H u 1 Wit speelde t. Tft om zich vervolgens met Df3 plus Tgl van de druk langs de g-ÜJn te bevrijden. Hoe zal zwart gerea geerd hebben? Correspondentie aon de heer A. I. Ivena, Frankenslag 69, Den Haag. Vermoeiend Over de halv9 finale van de 6tri|d om het landskampioenschap is heel wat te schrijven. Zoals men weet zijn twintig spelers gerech tigd. Zij worden In twee poules on dergebracht. Ten dele geeft het reglement aan hoe dat dient te ge schieden. AfhanVeliJk van de spee1- kracht van de kandidaten In de di verse rayons kèn dat tot ongelijke krachtsverhoudingen lelden. Hut zou kunnen worden overwogen de reglementaire Indeling te vervan gen door een indeling door een deskundige en objectieve plaat singscommissie. Als gevolg van toenemende za- lennood en tekort aan horécaper- soneel tijdens de weekeinden in het winterseizoen, wordt deze keer op vrijdagavond en zaterdagmor gen gespeeld. Het is bulten kijf dat het spelpeil hieronder moet leiden. Vrijdag, na de dagtaak te hebben volbracht, moeten de spelers hals overkop van hun woonplaats naar Apeldoorn reizen om zich om acht uur achter het bord te zetten en dan tot ver na middernacht te spe len. De volgende morgen om tien uur reeds zijn zij, na een soms veel te korte nachtrust, weer pre sent voor de volgende ronde. Uit de wedstrijd: (1) Zwart 3.8,10,11,12.13.16.17.18,23,26,35 Wit: 27,32.34,37.39.40.41.42.44,45.47.48 4238 slim gespeeld! 4842 32—27. 34—29. 37 x 6. 17—22 7 loopt In de val; 22x31, 31x22, 23x32. Niet moeilijk, maar men moet de mogelijkheid van de combinatie toch maar in de stand weten te vlechten. En dat op een manier die het maken van fouten uitlokt. Dat is de grote kracht van de sterke speler. Zwart: 3.4,8.9,11/15.19.20,26,27 Wit: 25.29,30,35/43 45. 2923? een onjuist berekende ma noeuvre, 3833, 33x22, 37x28, 36x27, 30x19, 19x28; 27—32; 4—10; 26—31:20—24; 14x21; en schijf 22 ging verloren. (3) Zwart: 11,13.16,19.21.23.24,26.30 Wit: 22.28.32.33.35.36.37.39.43. 43—38, 22x18, 32x3. 23—29 2&—23I. 39—34, 13—18?; 19x8; Op 1 augustus van het afgelo pen jaar werd in de Newyork- se Madison Square Gardens een concert gegeven voor de slachtoffers van de praktijken van Jachja Khan en zijn mannen in wat toen nog officieel Oost- Pakistan heette: The Bangladesj Concert. Een Initiatief van Ge orge Harrison en de vermaarde sitarspeler Ravi Shankar (uit Bangladesj afkomstig), waaraan belangeloos medewerking werd verleend door Eric Clapton. Jes se „Indian Ed" Davis. Leon Russell (vergezeld van enige Shelter People en Tulsa Tops), Ringo Starr en Bob Dylan. Met' behulp van zo'n veertig microfoons werd deze charita tieve „battle of the giants" op genomen en na zorgvuldig „producen" van Harrison en Phil Spector In die elpees ge perst. Enig geharrewar tussen de platenmaatschappijen, bij wie de diverse artiesten onder contract stonden, hield de pla ten voorlopig nog buiten de winkels. Het hete hangijzer: wie zou het spul gaan uitbrengen? Vanwege George Harrison eiste de firma Apple die eer op, ter wijl Columbia (de baas van Bob Dylan) dreigde een spaak in het wiel te steken, als een an dere firma dan zijzelf het Banq- ladesj-gebeuren in haar catalo gus zou (mogen) opnemen. Columbia won en zo kon het merkwaardige feit zich voor doen, dat dankzij CBS-Neder- land een trio Apple-platen op onze redactietafel terecht kwam! Er zijn in The Concert for Bangladesj (Apple STCX 3385) inzinkingen zoals Billy Preston, die zijn melig een- dagshitje That's The Way God Planned It ten gehore mag brengen en een ontiegelijk vals zingende Ringo in It Don't Co me Easy, dat dan ook (met op zet) onwaarschijnlijk snel wordt beëindigd Maar voor het overige is het allemaal dik voor de bakker, dank zij goed tot uitstekend songmateriaal, de als een huis zittende instrumentatie en niet in de laatste plaats dank zij een heldere, uitgebalanceerde registratie. Begonnen wordt met een stukje Oriëntaalse muziek van Ravi Shankar en zijn begelei ders. Ik kan dit soort klanken moeilijk beoordelen. Begeleid door o a. de Apple- groep Badfinger, Leon Russell en de Hollywood Horns doet Harrison een ferme greep uit het repertoire van zijn driedub bele langspeler All Things Must Pass, even onderbroken door het zwakke optreden van Billy Preston en Ringo Starr. Niet bepaald nummers, waarvan je steil achterover slaat (Wah, Wah, My Sweet Lord, Awaitinq Oq You All), maar wel zo vak kundig en enthousiast naar vo ren gebracht, dat het allemaal ten zeerste genietbaar wordt. Dat laatste zeker ook In de tijd gezien. Een ieder komt er gaan deweg steeds beter in en dat leidt tot een serie hoogtepunten als Beware Of Darkness (nog altijd krijg ik kouwe rillingen als Leon Russell met zijn prachtig- walgelijke stemgeluid de zang partij van Harrison overneemt). While My Guitar Gently Weeps met een enorm brok vlechtwerk door drie gitaristen (Clapton, Davis, Harrison), de reeds eer der door Leon Russell in de RAI vertoonde medley rond Jumping Jack Flash (hier nog aangevuld met de uiterst swin gende R B-klassieker Young- blood) en de perfekte, de stu dioversie evenarende akoestiek van Here Comes The Sun. Vak manschap is meesterschap. Dylan lijkt bewust terug te grijpen naar zijn eerste periode en dat niet slechts door zi|n repertoirekeus (eigenlijk stukqe- draaide klassiekers als Blowin' In The Wind en Mr. Tambouri- neman), maar vooral ook door de betrokkenheid die naar mijn gevoel uit zijn voordracht spreekt. Wat overdreven ge zegd misschien, maar zo komt het eenmaal op mij over. Jan W. Martin Mevrouw A. Gebuis-Nipius uit Oude Tonge was bang voor de dood, nadat haar moeder gestorven was: „Ik dacht elka dag. dit zal de laatste wel zijn, was bang voor de wederkomst van de Heer, ging mHden in de nacht voor 't raam kijken of er al iets te zien was. Ziekelijk gewoon, en dat was ik dan ook. Ik zag onder de gekste omstan digheden de doodkist waarin ik lag en was niet bereid voor God te verschijnen. Ik durfde aan de dokter niet te vertellen waarom ik zo nerveus was. Ik zei tegen de dominee dat er voor mij geen doen aan was, bekeerd te worden. Ik kwam niet van mijn angst af en lag „gekneld in banden van de dood". Mijn man kwata in nl geen tijden in de kerk, we had den een goed huwelijk maar \(re misten Christus in ons leven. Totdat we in een Volle Evange lie Gemeente terecht kwamen. Ik voelde na de heerlijke over winningsliederen en de preek: dit is het!, en gaf me volledig aan de Heer. Daar had jk be wust al jaren naar verlangd. Mijn man ging voor mijn ple zier mee naar de Paasdienst en sindsdien is ons leven radi caal veranderd. We zijn één van geest, ons hart brandt van verlangen de mensen bij de Heer te brengen. We getuigen, waar we geleid worden, en de Heer brengt mensen in ons huis. Vrienden en familie laten je in de steek. Als je vol bent van de dingen die God in je leven heeft gedaan, vinden ze dat overdreven. Je krijgt er zus ters en broeders voor terug. We zijn oneindig blij dat God ons de Heilige Geest gegeven heeft. Mijn man en ik worden 30 januari als oudsten geze gend zodat als er mensen in nood zijn, wij met ze kunnen bidden." „Als ik geloof in Jezus Chris tus, dan moet ik ook in de we reld opkomen voor mijn naas te", stelt Theo de Bruin in Schiedam. Vroeger legden de kerken vooral de nadruk op het hiernamaals. Dat Is voor mij niet zo reëel. Momenteel heb ik daar geen belangstelling voor. Als Ik plotseling overlijd, zullen God en Jezus wel over mij oor delen. Wie Jezus aanvaardt, moet leven zoals Hij. Het grootste gebod is: de Heer onze God liefhebben bo ven alles en daaraan gelijk: de naaste liefhebben als onszelf. Een grote teleurstelling voor mij is dat de kerken het belang niet schijnen in te zien van ont wikkelingssamenwerking, de houding van de rijke landen ten opzichte van de arme. Zending, jawel, een enorm goed. De zen ding vindt plaats in de gebie den zelf. Ze prediken, leren landbouwtechnieken, verpleging en onderwijs. Maar hier: in de rijke landen moet ook gewerkt worden om een mentaliteitsver andering te bewerkstelligen. De kerk dient zich bezig te houden door er een mening op na te houden over bepaalde situaties: in Portugal, Griekenland. Suri name. Wat doet Amerika in Vietnam? De kerken zijn nog nauwelijks aan de vraagstelling van oorlog en vrede toege komen. De kerkdienst stimu leert niet om daadwerkelijk iets te doen. Wij behoorden een club van „samenzweerders met God" te zijn. In de kerk: ieder een kijkt tegen ruggen aan. !k zou de opstelling van banken willen veranderen in het stoeien met stoelen. De eredienst kan zo worden dat het geen mono oog van de predikant wordt, maar na de preek een bezin ning op een probleem, actueel, dat uitgediept wordt. De inspi ratie in de kerkdiensten ont breekt. Bezinning op het con tact met God Is ook belangrijk. Na kerktijd gaat iedereen naar huis, koffie halenl De niet-christenen nemen onze taak over: in de Wereldwinkels bijvoorbeeld." Bij het ouder worden ervaart de heer F. L. Stolk, Rotterdam een meer directe confrontatie rnjt de bijbelse waarheden. Ze komen wat losser te staan van allerlei theologische zaken die eens in een belijdenisschrift werden' vastgelegd en die voor velen op dezelfde hoogte staan als de H. Schrift. Het is alsof de persoonlijke verantwoorde lijkheid ten opzichte van het Woord sterker wordt, zodat wij tenslotte in al onze naaktheid voor de Schepper zullen moe ten verschijnen. Bij de stape'ls lectuur over theologische pro blemen, zonder te ontkennen dat die er zijn, komt bij mij één gedachte steeds sterker naar voren: „Zij zagen niemand dan Jezus alleen". Misschien mogen we ons gelukkig prijzen als dit bij ons mag resulterenl In de loop der |aren heb ik me geper mitteerd me los te maken van „uit de wieg" meegekregen op vattingen voor zover me die on juist toeschijnen. Ik meen dat de persoonlijke inbreng dat ver eist. Een en ander brengt een andere levenswijze mee, maar daarin word je door je omge ving niet geaccepteerd. Begrij pelijk. Elk mens heeft zijn eigen bewustzijn, dat bij a| of niet uit buit en datmog wel op verschil lende levensterreinen zodat de een aan de ander ontsnapt. Dat risico zit er in en het heeft met durven niet veel te maken. Wanneer het over de bijbel gaat, gaat ons geweten mee spreken en daartegen moeten we niets ondernemen om geen onnodige conflicten op te roe pen. Onze consciëntie moet steeds meer worden afgestamd op de bijbelse norm voor leer en leven, met name de Zede- wet. Zo zijn we tot onze dood verolicht een correctief leven te leiden, om steeds beter te „worden", wat we in principe als christenen al bescheiden mogèn „zijn"." COLIN FORBES „Daar ben ik het mee eens." Dietrich sprak de woordei de deur, die hij geluidloos had geopend. Burckhardt keek h ijzig aan toen hij binnen kwam en zich, na de deur zorgvul te hebben dichtgetrokken, bij hen aan de tafel voegde, wachtpost voor de deur had hem natuurlijk moeten tegenhi den. De kolonel nam zich voor hier naderhand werk van maken. Het was er een interessant voorbeeld van hoe krachtige persoonlijkheid van de Abwehrman bijna iederi aan boord overheerste. „Majoor Eberhay heeft natuurlijk gelijk. Iemand aan boi van deze veerboot probeert u te verhinderen uw doel te bei ken. In feite kunnen we hem identificeren...." „U wéét wie deze persoon is?" Burckhardts stem klc scherp toen hij de verontrustende bevestiging hoorde van woorden die de majoor zojuist gesproken had. „Ik stond op het punt te zeggen dat we hem kunnen idei ficeren op minstens één feit. Hij spreekt Engels...." Hij wem zich tot Eberhay en glimlachte vreugdeloos. „Vergeeft u i maar het feit ligt er zonneklaar. Hij spreekt Engels. Hij h< voldoénde bewegingsvrijheid om een mes, een jas en een van het Alpenkorps te stelen." Hij zweeg en keek Burckha doordringend aan. „En hij heeft genoeg bewegingsvrijheid uw radio te saboteren. Dat vind ik persoonlijk nog het ver lendste ik had via uw hoofdkwartier in Bulgarije een richt naar Berlijn willen sturen, zodra ik de kans zou krijg Wanneer had u de radiostilte kunnen verbreken?" „Niet zolang we aan boord zijn," antwoordde Burckha ontwijkend. „Maar desondanks kunt u uw bericht straks t< versturen." Dietrich keek opgelucht en hij knikte toen hij zijn sig; aanstak. „Kan ik daar op rekenen?" „Ik weet nog niet zeker wanneer dat het geval zal zijn. zweeg en had het gevoel dat hij deze Abwehr-officier te z op een afstand behandelde. Misschien was hij wel de recht hand van Admiraal Canaris. „Er is nog een tweede radio puike conditie," zei hij. „Militaire berichten hebben natuurl voorrang, maar u zult zich korte tijd nadat we aan land z gegaan, in verbinding kunnen stellen met Bulgarije." „Is die andere radio definitief buiten werking?" „Misschien niet, Iemand heeft de afstemspoel vernield, m; de telegrafist kan het toestel misschien nog op tijd reparere „Was er geen toezicht op het toestel?" „Jawel. Maar de man die het moest bewaken werd ziek ging naar het toilet. Daar is hij enige tijd gebleven en als volg van zijn onpasselijkheid heeft hij de radio niet onmidd lijk na zijn terugkomst gecontroleerd." „Hoe kan men een afstemspoel vernielen?" Eberhay, die het kapotte toestel had gezien, legde dit „Het kan met ieder zwaar voorwerp gedaan worden loop van een pistool of een geweer, alles. Er is minder dan minuut voor nodig." „Waarom bleef Schnell in zijn hut tijdens het eerste gede te van de reis?" vroeg Dietrich. De plotselinge verander van onderwerp verraste beide Duitse officieren en weer x het Eberhay die antwoordde. „Hij heeft dezelfde reis boord van de Hydra veertien dagen geleden al eens gema om het vaartuig en zijn route te bestuderen. Hoewel hij t vermomd was wilden we ieder risico, dat een van de bem; ningsleden hem zou herkennen, uitsluiten." „De wapens die gebruikt zouden worden voor het over, men van het schip, zaten in die hutkoffer, die zoveel comm taar veroorzaakt heeft?" „Ja!" Burckhardt antwoordde nu en hij werd onaangenai getroffen door het laatste gedeelte van Dietrichs vraag. „Be radio's afzonderlijk staan nu onder zware bewaking, overnemen van dit vaartuig verliep precies volgens plan." Wordt vervo Het benutten van kansen is een eerste vereiste om goed te scoren. Dat geldt wan neer men zelf speelt (bv. bij het realiseren van een overslag), maar eveneens bij het tegenspel. Maar al te vaak blijkt een finesse over het hoofd te worden gezien. Dat kan punten kosten, vooral in een wedstrijd. Ove rigens is een goed samenspel met de partner noodzakelijk om succes te boeken, zoals in onderstaand spel meer dan duidelijk blijkt. Bxxx U bent oost en laat na passen van west en noord ook een pas horen. Zuid opent met één klaveren, west doubleert, welk bod door noord wordt ingelaten. Oost laat één harten horen, zuid een schoppen, west twee harten, noord twee schoppen, zuid, drie en noord de vierde, waarna oost doubleert. Nu moet men weten-dat op andere tafels ook vier schoppen werd geboden, terwijl die contracten met een overslag werden ge maakt. Noord en zuid verloren alleen harten aas en harten heer. Zo niet aan deze tafel, waar duidelijk sprake is van een goed samenspel. West kwam namelijk uit met harten heer voor de aas (een uitkomst als een kleine harten dwingt welhaast de aas bij oost), en een kleine klaveren terug, die door west werd af getroefd. Overigens was het doublet hierop gebaseerd. West doubleerde immers het ope ningsbod van zuid en geeft daarmee renonce aan. Na te hebben ingetroefd komt west nu een kleine harten voor de vrouw en weer werd een klaveren getroefd. De rest was voor noord/zuid." Niettemin vier slagen voor de tegenstander, Correspondentie aan de heer B. J. Nuy Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam die dank zij dit samenspel flink scoorden. D verdeling was overigens: 4» xx H xxx VBxxxxx Men ziet dat bij ander tegenspel altijd schoppen wordt gemaakt. Een dergelijk conj tract kan worden down gespeeld, maar dan moet tijdens het biedverloop daarvoor dief basis worden gelegd. De uitkomst is lmmerL( doorslaggevend. PUZZEL VAN DE WEEK Hor. 1. aspekt, 6. mentor, 12. term, 14. roes. 116. er. 18. Rg. 19. lap, 21. Dr. 22. ge, 23. periode. 26. eremiet, 29. eind, 30. gamel, 32. Iris, 33. ns. 34. Ob, 38. rak, 37. Ie. 38. te, 39. star. 41. rata. 43. do. 44. rendier, 45. af, 47. loon, 49. Eems. 52. A.P. 54. V.N. 55 har, 57 no. 58. de, 59. rede, 61. datum, 63. Roer. 655. terrein, 67. portier, 69. El, 70. Lr. 71. sas. 73. el. 74. II. 75. Lena, 77. pees, 79. nagalm. 80. patrla. Vert. 2. st. 3. peridot, 4. ergo, 5. km. 7. er, 8. node, 9. termiet, 10. oos, 11. nepent, 13. ra. 15. letsel, 17. reis, 19. Lear. 20. peek. 22. geit, 24. R.N. 25. dg. 27. R.L. 28. Ir. 31. mandaat, 35. baron, 37. Laren, 39. sol, 40. ren, 41. ree. 42. aas, 46. kartel, 48. overleg. 50 mortier. 51. kerrie. 53. Peel, 55. Hans 56. rups. 58. deel, 60. Dr. 61. d.l. 62 Mo. 64. o.l. 66. Erna. 68. reet, 72. ar 75. la. 76. al. 77. pa. 78. sl. KRUISWOORDPUZZEL HORIZONTAAL: 1. gewoon, 7. praal, 13. meisjesnaam, 14. zuidvrucht, 1| evenredig deel. 17. scheik. elem., 18. scheik. element, 20. rund, 21. meia jesnaam, 22. tijdelijk (afk.), 23. aandoening, 26. drletenige struis, 28. water in België, 30. witte suiker, 31. titel (afk.), 33. doffe onverschilligheid, muzieknoot, 36. kleverige stof, 38. voorzetsel, 39. water in Friesland, 1 kraakbeenvis, 41. waterkering. 42. plaats in Utrecht (de43. plechj tige gelofte. 44. zwart kleverige stof, 45. Chinese lengtemaat, 46. tasj solo (afk), 48. bedrog (barg), 50. voorvoegsel. 51. gebarenspel, muzieknoot. 56. soort kers, 57. haren zeef. 59. klinkdicht, 62. insekteii verterende plant, 64. procesverbaal (afk.), 65 ten name (afk 66. zant* stem, 68. rechten inbegrepen (afk.). 69. rund, 70. opgeld, 72. rijtuig, 7|r toespraak, 76. heraut voor Troje, 77. bluffer. VERTICAAL: 1. hachelijk, 2. voorheen. 3. Royal Licence (afk.), 4. kledin stuk, 5. tot, 6. vernis. 7. huisdieren, 8. oude lengtemaat, 9. gezicht, Itj onder anderen (afk.), 11. jongensnaam, 12. schadelijk. 15. droog. 19. voi 5 deren, 21. hijswerktuig, 24. aardrijkskundige aanduiding. 25. eenvoudig ei herberg (Z.N.), 26 telwoord, 27. titel (afk.), 29. uitroep, 30. titel (afk. 32. plaats in Drente, 34. plaats in Spanje, 35. patroon, 37. tam, 40. kipper loop, 44. mengelmoes. 45. plaats In N.H., 47. vettige stof, 49. harnas. 5 e brugschuit. 52. scheik. element. 53. afk. van mount, 54. keizerrijk. 56. afl van Mangaan. 58. scheik. element, 60. Orde van Goede Tempelbouwer 'i (afk), 61 voertuig, 63. ongaarne. 66. erg, 67 het noodsein, 71. dat i(ai (afk. Lat.), 72. sportterm, 73. scheik. element, 75. en volgende (afk.). INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag aa ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van ƒ10 en twee van f 5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14