^NKON VERSTERKT DEFENSIE Werkgevers metaal van plan om keihard te reageren op acties Mansholt wil geen politieke functie Wereld is sinds John Kennedy Een dode na ontploffing in Het Kwartet Boertien naar Bonn RITA Regering van Chili treedt af Metaalbedrijf sluit: dertig man op straat Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 21 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich to ghebleven mijn hert fn teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. WASHINGTON (UPI, AP, Reuter, AFP) President Nixon heeft gisteren het Amerikaanse'Congres meegedeeld, dat de militaire uitgaven opnieuw zullen moeten stijgen, omdat hij een sterk defensie-apparaat nodig heeft bij het bereiken van vreedzame overeenkomsten met communis tische mogendheden. Voor de eerste maal in 20 jaar zullen de militaire uitgaven niet de hoogste post op de begroting zijn, maar die van sociale zaken. Het grootste gedeelte van zijn jaarlijkse boodschap ,The State of the Union' handelde over bin nenlandse aangelegenheden en over de komende presidentsver kiezingen. ,Er zijn op het ogen blik waarschijnlijk meer kandi daten voor het presidentschap in deze vergadering dan op enig moment in de geschiedenis van de republiek', zo merkte Nixon op. De president, wiens vorige ,State of the Union' in het teken Van onze correspondent ZWOLLE Bij een explosie in een graansilo van het Zwolse mengvoederbedrijf N.V. Bergia is gistermorgen de 34-jarige A. v. d. Pol uit Nieuwleusen om gekomen. Een 28-jarige collega van het slachtoffer, de eveneens uit Nieuw leusen afkomstige J. Gerrits, is met ernstige brandwonden in een zieken huis opgenomen, een derde werkne mer van het Zwolse bedrijf kwam met de schrik vrij. Vermoedelijk is de explosie ont staan bij het wegschuiven van een afsluitdeksel van de 30 meter hoge graansilo. Volgens de arbeidsinspec tie, die onmiddellijk na de ramp een onderzoek instelde, bevinden zich in een graansilo talloze stofdeeltjes, die door de wrijving in een silo statische elektriciteit ontwikkelen. Een vonk. afkomstig van de afsluitdeksel die werd weggeschoven, kan de geladen stofdeeltjes tot exploderen hebben gebracht. Door de explosie werd het dak van de betonnen graansilo opgelicht, waarna dat dak instortte. Ruim zes uur na de explosie, die omstreeks 2 uur plaats vond, werd het lichaam van de heer Van de Pol gevonden. Hij was in de silo ruim 18 meter naar beneden gevallen en werd daar be dolven onder het puin. Nadat een sloopbedrijf de zoldervloer van de graansilo had opgeruimd bleef het lichaam van het slachtoffer onvind baar. Ook een door de rijkspolitie uit Groenlo naar Zwolle gebrachte speurhond kon geen aanwijzingen ge ven over de plaats waar het slachtof fer -terecht was gekomen. Tegen 10 uur gistermorgen daal le echter een personeelslid van de N.V. Bergia in de graansilo af, waar hij uiteindelijk- de tot dan toe, vermiste Nieuwleuse- naar vond. Het slachtoffer was ge huwd en had twee kinderen. van ,Een nieuwe Amerikaanse Revolutie' stond, had echter wei nig nieuwe voorstellen. Hij omschreef zijn beleid als „rea listisch". „Nu is de tijd aangebroken, dat wij een generatie van vrede op bouwen", zei de president, nadat hij een luisterrijk beeld had geschetst van zijn drie jaar als president. „Een nieuw stadium was ingetreden in het buitenlandse politieke beleid en de weield was sterk veranderd sinds John Kennedy had gezegd: Wij zullen elke prijs betalen, elke last dragen, ons elke ontbering getroosten, elke vriend steunen en ons tegen elke vijand verzetten om de overleving en het succes van de vrijheid te verze keren." Nixons beleid is echter „om zichtig en opzettelijk aangepast aan de nieuwe realiteiten van de wereld, waarin wij thans leven. Wij zullen ons slechts verplichten tot wat wij kunnen en zullen nakomen". Vietnam noemde hij daar een spe ciaal voorbeeld van. Het had Ameri ka geleerd realistische limieten te stellen. Nu was 88 procent van de in Vietnam gelegerde Amerikaanse ma li tairen naar huis gestuurd „en daar na gaan we voort". De terugtrekking mag niet overhaast gaan en moet zo gebeuren dat „er een houding blijkt, die verstandig en realistisch is". Over de buitenlandse reacties op het yiet- nam-probleem, zei Nixon, dat ze „van het ene extreme standpunt overhellen naar het andere". Nixon beloofde zijn bondgenoten blijvende bescherming van de Ameri kaanse „kernparaplu" en beloofde dat zijn land zich niet zal mengen in de oorlogen van andere volkeren, tenzij er Amerikaanse belangen mee zijn gemoeid of Amerika verdragsver plichtingen heeft. Maar totdat over eenkomsten zijn bereikt met de Sow- jet-Unie over wapen-beperking „moeten wij een sterkte handhaven, die noodzakelijk is voor oorlog". ..Zonder illusies", zei Nixon naar Pe king en Moskou te zullen reizen. REIZEN De stijging van de defensie-uitga ven komen voornamelijk door prijs stijgingen en de noodzaak tot de ont wikkeling van nieuwe wapensyste men. Voor een nieuwe onderzeeboot raket zal alleen al 900 miljoen dollar nodig zijn. Hij waarschuwde het Congres niet te schrappen in de de fensie-begroting, zoals tegenwoordig graag gedaan wordt. „Het Congres moet na de oorlog in Vietnam de vre de realistische benaderen. Daartoe be hoort bovenal de instandhouding van de defensie", zo zei Nixon. Naar ver nomen wordt zullen de defensie-uit gaven stijgen van 76 miljard dollar naar 83 miljard. De begroting zal een tekort tonen. Op binnenlands gebied beloofde Nixon in vredestijd „volledige" werk gelegenheid (waaronder 4 procent werkloosheid wordt verstaan). Op het ogenblik bedraagt de werkloosheid 6 procent. De devaluatie van de dollar zal de Amerikaanse economie steunen door nieuwe afzetgebieden voor Ame rikaanse produkten en nieuwe ar beidsplaatsen voor Amerikaanse werknemers te scheppen. De econo mische situatie is de laatste vijf maanden geleidelijk beter geworden, zo zei Nixon, en zal een verdere ver betering te zien geven. Hij sprak zich uit tegen het denkbeeld om van Amerika een economisch „fort Ame rika" te maken, omdat de rest van wereld Amerika dan voorbij zou stre ven. De schrijver van de rubriek „Wash ington merry-go-round" in de Wash ington Post, Jack Anderson, schreef gisteren dat president Nixon in zijn nieuwe begroting zal voorstellen dat de marine wordt uitgebreid tot een sterkte van 600 schepen. De president zou willen dat een einde komt aan het besnoeien van gelden voor de strijdkrachten en dat die, integendeel, meer gelden moeten gaan krijgen in het komende fiscale jaar dat begint op 1 juli. De marine zal 55 schepen meer krij gen dan de vlootleiding had voorge steld. aldus Anderson, en dit zal de sterkte van de hele vloot opvoeren tot 600 schepen. Het Witte Huis noch het ministerie van defensie hebben commentaar ge leverd op de bewering van de als regel zeer goed ingelichte journalist wiens rubriek in een groot aantal Amerikaanse dagbladen verschijnt. Dat is even leuk. In San Antonio in de Amerikaanse staat Florida worden ieder jaar schildpaddenraces gehouden. Wachtwoord bij de races is geduld Op de foto Yasuko Young, die voor dit evenement helemaal uit Japan is gekomen, met haar „inzet". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dr. Sicco Mansholt heeft geen enkele am bitie om weer een functie in de Nederlandse politiek te bekleden. Hij is wel geïnteresseerd en wil ook wel een rol spelen in de Nederlandse en Europese poli tiek als hij zijn functie van vice- voorzitter van de EEG heeft neergelegd. Dr. Mansholt zei dit gisteren in Den Haag. Speculaties over zijn te rugkeer in de politiek zijn vooral op gehangen aan het feit, dat dr. Mans holt zitting heeft genomen in een commissie, die voor PvdA, D'66 en PPR een ontwerp voor een nieuw po litiek programma moet opstellen. Dr. Mansholt zei gisteren, dat hij zich er over verbaasd had dat hier aan zoveel aandacht was geschonken. Hij legde uit, dat hij zich zorgen maakt over de wijze, waarop momen teel het beleid in Europa tot stand komt. „Het hindert mij. dat de socia listische partijen zo weinig invloed uitoefenen", zei hij. Volgens hem is er nauwelijks sprake van een Europees economisch beleid. Wij hollen achter ongelukken aan en dichten gaten, zo DEN HAAG Op uitnodiging van zijn ambtgenoot Eppeler gaat minister Boertien (ontwikkelingssa menwerking) eind deze maand naar Bonn. Hij zal er twee dagen (31 ja nuari en februari) besprekingen voe ren over diverse vraagstukken be treffende de ontwikkelingspolitiek. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De federatie Metaal- en Elektrotechnische Industrie (FME), de overkoepelen de organisatie van werkgevers in deze bedrijfstak, heeft de directies van alle aangesloten onderne mingen verzocht onmiddelijk afwijzend te reageren op verzoeken van de industriebond NVV om be sprekingen te houden over arbeidsvoorwaarden, waarover met de vijf andere vakbonden 1 reeds overeenstemming is bereikt. De werkgevers hebben ook een ge zamenlijke tactiek uitgestippeld. Zo wordt directies nu al geadviseerd goed te registreren welke mensen obstructie voeren en hoe lang. „Ge- Het voornaamste gebrek van een mens is dat hij zoveel kleine gebreken heeft. JEAN PAUL Marie en Betty wilden h,et niet ge loven dat u een hoed draagt in bad. Zon en maan 22 jenuari: zon op 8.35, onder 23 jan. N.M. iliiÉPliöiipii Een storing afkomstig van Frankrijk trok de afgelopen nacht over ons land naar Dene marken weg. Er viel daarbij op veel plaatsen regen en sneeuw. Door het aanwezige wolkendek kwamen de temperaturen niet la ger dan 1 2 graden onder het vriespunt. Vrijwel nergens in West-Europa zijn de temperatu ren lager gekomen dan om het vriespunt. Lichte tot matige vorst komt er voor in Oost-Duitsland en verder weg in Oost- en Noord- Europa. Voor zaterdag is een rug van hoge luchtdruk van belang die van de Britse eilanden zich geleidelijk over West-Europa uit breidt. Hierdoor moet in ons land op opklaringen gerekend worden met weinig wind. Tijdensdeze opklaringen kan het de komende nacht licht tot matig vriezen. Barometerstand: heden 10 uur 75,8 cm (1010 millibar), stagend. Hoog water Hoog water, 22 januari: Rotter dam le getij 8.23, 2e getij 21.01; Scheveningen 6.4919.09: Vlissin- gen 5.3718.08; Haringvliet aan de Zeezijde 7.27—19.45. tracht moet worden werknemers die bewust niet willen staken ander werk te geven, zo mogelijk werk van hen, die wèl obstructie plegen", aldus de FME. Verzoeken om besprekingen van de zijde van de Industriebond zullen in de komende dagen de directies van een vrij groot aantal bedrijven in verschillende delen van het land be reiken. Zoals bekend heeft de indus- triebond-NW besloten in deze on dernemingen acties te beginnen als de directies zo'n verzoek afwijzen. Zaken waarover niet met de NVV- bond mag worden gesproken zijn, al dus de FME: De loonsverhogingen per 1 januari jl. en 1 juli en 31 de cember a.s.; het indexeringsmecha nisme en de maximale looncompensa- tie voor prijsstijgingen; de vakantie toeslag, de minimum-vakantietoeslag en het minimum aantal vakantieda gen; werktijdverkorting; de nieuwe premieverdeling voor het bedrijfs pensioenfonds en de werkgeversbij- SANTIAGO (Reuter) Het Chi leense kabinet heeft donderdag beslo ten af te treden om president Allende de handen vrij te laten de regering te wijzigen. President Allende heeft op een persconferencie meegedeeld, dat hij de politieke oasis van zijn rege ring wil verbreden door de links-ra dicale partij PIR) en de links-chris tenbeweging f— beide kleine groepe ringen uit te lodigen tot deelne ming aan het kabinet. drage aan het fonds voor extra uitke ringen aan vakbonden. „Er moet van werkgeverskant met de meeste zorg voor worden gewaakt dat de Industriebond-NVV niet de kans krijgt de met de vijf vakvereni gingen gemaakte CAO-afspraken te doorbreken, daardoor zouden deze vijf bonden in een onmogelijke posi tie gebracht worden", aldus de FME, die zegt dat het in de metaalindustrie gaat om een collectief conflict en dat de werkgevers zich daarom als een eenheid moeten opstellen. „Tegen le den die zich niet in overeenstemming met het beleid van de FME gedragen, zullen de besturen moeten optreden met alle middelen, die hun ten dien ste staan". De FME deelt verder mee zich met betrekking tot het CAO-conflict juri disch te laten bijstaan door een der grote advocatenkantoren te Den Haag, dat op kosten van de FME ook ten behoeve van individuele onderne mingen een kort geding of andere ju ridische stappen kan ondernemen. Burgemeester W, Thomassen zat donderdagmiddag geruime tijd helemaal alleen en wat zielig in de grote raadzaal van het Rotterdamse gemeentehuis. Een groot aantal partijen had geweigerd deze raadsvergadering bij te wonen uit protest tegen de houding van B en W in de kwestie van de Koninginnekerk. Aangezien er bij de wel opgekomen socialisten en communisten enkele afwezigen (ziekte en vakanties) waren, werd het vereiste quorum niet gehaald. Voor voorzitter Thomassen bleef er verder niets over dan de vergadering af te gelasten. kwalificeerde hij. Om daarin veran dering te brengen zal er veel moeten gebeuren aan de partijvorming. Dr. Mansholt sprak zich uit voor „enige polarisatie" zodat duidelijker scheidslijnen ontslaan, waardoor echt voor een bepaald beleid kan worden gekozen. De commissie, waarin hij namens de PvdA zit, heeft alleen maar tot taak na te gaan wat de gro te problemen zijn en welke structu ren nodig zijn om die op te lossen. „De commissie heeft niet tot taak een nieuwe partij te stichten. Wij maken een rapport en geven dat aan het overlegorgaan van de drie partijen", verklaarde hij. Volgens hem kan het rapport in februari gereed zijn. Van een onzer verslaggevers APELDOORN In Apeldoorn zijn de dertig werknemers van het con structiebedrijf Cometa van de ene op de andere dag op straat komen te staan. De directeur, de 28-jarige K. ter H., die ook wel koppelbaas wordt ge noemd, sloot de zaak, hoewel hij be weert dat er een behoorlijke order portefeuille is. Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft inmiddels laten weten vijftien man te plaatsen „bij bonafide me taalbedrijven in Apeldoorn". Gezegd wordt dat Ter H. een forse belas tingschuld heeft, maar hij ontkent dat. Onderzocht wordt of de ontslagen employé's inderdaad zonder enige uitkering naar huis zijn gestuurd om dat er geen geld in kas zou zijn. De bedrijfsleider van Cometa heeft plan nen om de zaak over drie a vier we ken voort te zetten. Gedurende eventuele acties van de industriebond-NW zullen de plaatse lijke en regionale kantoren in voort durend contact met het FME-kantoor staan. DJAKARTA (AP) Ruim 45.000 personen, die op Midden-Java door een zware regenval en overstromin gen dakloos zyn geworden, worden mei de hongersnood bedreigd. In het getroffen gebied is nog maar voor twee tot drie dagen eten voor handen. Met vliegtuigen zullen thans levensmiddelen worden afgeworpen voor de daklozen, die een toevlucht hebben gezocht in het hoogland rond Demak. Betaalt P« G kwartaal O maand -BON- Mijn naam: plaatr Als beloning voor mijn aktivitek Vontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1