JOS moet kabel-tv aaken, vindt NCRV z! rig TV-commentaar Versnippering tegengaan ]y— WOENSDAG 19 JANUARI 1972 HILVERSUM Oh, Romeo, oh, Julia. Dat zullen de voorzitter van de TVD-fractie in de Tweede Kamer Hans Wiegel en het Tweede Kamerlid nej. mr. Anneke Goudsmit (D'66) op 8 februari tegen elkaar zeggen in Het programma 'Eenmaal andermaal'. Onder het motto 'Doe eens wat foor een ander' hebben deze twee Kamerleden, die in het politieke le ien eikaars tegenstanders zijn, zich bereid verklaard de balkonscène te helen uit het toneelstuk 'Romeo en Julia' van Shakespeare. Na de reule en Anne Vondeling is dit het tweede politieke 'echtpaar', dat zich iet 'strikken' voor dit NCRV-prograpima van Gerrit den Braber. Eerder faden Bouke Roolvink als Toon Stiefbeen en mr. Beernink als Brom- mor op. De opzet van het programma is om Hartewensen van invaliden e vervullen. Zowel Anneke Goudsmit als Hans Wiegel waren er meteen foor in om aan 'Eenmaal andermaal' mee te werken, daarbij even hun iolitieke geschillen vergetend. De opnamen verliepen erg leuk. en de kij- ',er zal op 8 februari in het verliefde, in passende kledij gestoken lief. lespaar nauwelijks de twee politici herkennen. onze radio- en tv-redactie iVERSUM Dat de om- in niet erg „in" zijn voor itselijke en regionale kabel visie of -radio wordt nog ar as duidelijk gezegd in een or secretaris G. A. Kieft ge- ireven hoofdartikel in NCRV's ek koepgids. [ij acht het niet juist het landelijk •akter van de omroeporganisatie te jn ondergaan in honderden plaat- dke en/of regionale programma- kende clubs, hoe dan ook gefor- prd. Ons lands is daarvoor te klein. 4rom zou de NCRV al dergelijke I kabels tot stand komende uitzen- gen door de NOS willen laten ma li zulks tegen vergoeding van kos- -fe! :e gedachte is niet alleen binnen 1CRV ontwikkeld, ook andere toepen denken in deze richting. In geval vrezen zij nog veel meer pnippering van krachten en belan- i door het overal verschijnen van |en uitzendingen in stad of [ek". Aanvulling Het komt ons voor", aldus de heer Kieft, „dat men kabeltelevisie en ra dio zou moeten zien als een welkome aanvulling op het thans bestaande programma-aanbod. In Nederland is er sprake van een op de wet geba seerd samenwerkingsverband tussen de omroepen, de culturele organisa ties en de overheid; dat is de NOS. Deze instelling beschikt over be langrijke kennis van zaken op het ge bied van programmering, een goed instrumentarium en internationale contacten. Zou het dan niet voor iedereen aanvaardbaar zijn, a*ls de NOS zou fungeren als verleenster van service?" Gevarieerd De heer Kieft betoogt verder, dat de NCRV dan wel voorstandster zou zijn van evenwichtig bezette raden in de betreffende steden of rayons, die zelf standig kunnen beslissen binnen hun territoor. Ook hun „eigen" program ma's zou de NOS echter tegen kos tenvergoeding kunnen maken. De raden zouden zo gevarieerd mo gelijk dienen te worden gekozen en onder andere plaats bieden aan ver tegenwoordigers van pers, de plaatse lijke of provinciale omroepafdelingen, de gemeenten of provincies, alsmede de ter plekke bestaande culturele, welzijns- en sportraden. Hoogtepunt in NCRV's Hier e Nu en wat ons betreft in de televisiepro gramma's van gisteravond was het uit de Sowjetunie gesmokkelde sim pele filmpje over de Initiativkerk. Dat is een baptistische kerk, die het ingrijpen van de staat in kerkelijke aangelegenheden niet langer neemt en zich daarbij beroept op de grond wet van de Sowjetunie, die ook spreekt van een scheiding van kerk en staat. De voorganger en leden van die kerk moeten dat echter vaak met gevangenisstraf en verbanning beko pen. Hoewel het filmpje werk van ama teurs was en de kwaliteit niet al te best, was het toch indrukwekkend en een waardevol nieuwsdocument. Vooral het moment dat de politie een eind maakte aan een illegale bijeen komst ergens in het bos in de Oekrai- ne. Om dan door te filmen is geen kleinigheid. Voor en na de film werd in interviews goede informatie ver strekt over de Initiativkerk. Schrij vers, wetenschapsmensen, joden, christenen, steeds meer groeperingen beginnen in de Sowjetunie om vrij heid van meningsuiting te vragen. In het gesprek met René Eybersen zei de heer A. van der Bijl, die regelma tig legale en illegale kerken in de Sowjetunie bezoekt, dat het bemoedi gend is dat die mensen kennelijk hoop hebben dat hun acties wat zul len uithalen. Dat is inderdaad een van de merkwaardigste kanten van al die protestacties. Dat ze kennelijk helpen. Nog nooit zijn er immers zo veel joden in één jaar naar Israël geëmigreerd als vorig jaar. In Mijn tante Victoria, een televi sieserie van Jan Staal, waarvan de VARA gisteravond het derde deel uitzond, zit nog steeds geen vaart. Sylvia de Leur kan natuurlijk wel een gek typetje spelen, maar dat is toch te weinig om een hele serie aan op te hangen. H.L. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Tips van het Nat. Bur. voor Toerimse 20.00 Journaal P.P. 20.20 Uitz. van de V.V.D. 20.30 Stichting Socutera 20.35 Muiterij op de Caine, speelfilm 22.35 Graag Gedaan, gesprekken 23.00 Journaal 23.05 Den Haag vandaag NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Fabeltjes van Jean de la Fontaine 19.20 Country-rock ensemble: The Flying Burrito Brothers 20.00 Journaal 20.21 Het Kostuum, TV-film 20.45 Inleiding: Bezoek uit de ruimte 20.50 Bezoek uit de ruimte: filmreportage 21.50 Podium: Jong talent: Fluitiste met vioolbegeleiding IKOR CVK RKK 22.05 Kenmerk 22.30 Journaal Vanavond te horen HILVERSUM I NOS 18.41 uur (NCRV) Veel gevraagde gewijde muziek 19.20 uur Openbaar Kunstbezit 19.30 uur Woensdagavond-muziek- magazine 22.50 uur Zin-Tuig: kunstkroniek 23.20 uur Moderne muziek HILVERSUM 2 VARA 19.30 uur Licht orkest met zangso listen 20.05 uur Dansorkest 20.35 uur De mandolaspeler, dialoog 21.45 uur Koloriet, muziekprogram- 23.20 uur Jazz Magazine ARY PERKINS 1VAT?Ofc€W.'De v-.T pRECEKfTATRlCE \JANf2E Mk W&M OKI DEP VROUWEN" JJJIET? 2E£iK)HEJ 'AD BEN 0N6ELUIC/(^ZOUWy.Opg A> ÏL tANAVONI) [WOENSDAG 19 JANUARI Hilversum I. 402 m. NCRV: •30 Nieuws; 18.41 Veel ge laagde gewijde muziek; 19.00 o kerk vandaag - nieuws en immentaar; Politieke Par ten: 19.10 Uitzending van de VP; NOS: 19.20 Openbaar unstbezlt; 19.30 (S) Woens- Igavond - Muzlekmagazlne; 5nd zonder Naam: 22.25 Met kaar meer mans, lezing; DS: 22.30 Nieuws; 22.40 Den Sag vandaag; 22.50 (S) Zin - >lg: kunstkroniek nr. 60; •20 (S) Horizon: moderne Jizlek (opn.); 23.55-24.00 Hilversum II. 298 m. VARA: •00 Nieuws 18.11 Actualitei- P; 18-20 Uitzending van de PR: 18.30 (S) Klink Klaar Jider nonsens: 19 30 (S) Licht Jkest met zangsolisten; 20.00 ■euws: 20.05 (S) Dansorkest ^t solisten; 20.35 De mando laspeler. dialoog; 20.55 (S) Licht orkest (opn.); 21.45 (S) Koloriet; 'muziekprogramma; 22.30 (S) Planorecital; 22.45 (S) Instrumentaal trio: 22.55 Mede delingen; 23.00 Nieuws; 23.10 Actualiteiten: 23.20 (S) Jazz Magazine; 23.55-24 00 Nieuws. DONDERDAG 20 JANUARI Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.02 Het levende woord; 7.08 (S) preludium I: oude muziek (gr.); 7.30 Nieuws: 7.41 Hier en Nu: acti viteiten; 7.55 (S) Preludium II: 8.10 Te Deum laudamus (gr.); 8.30 Nieuws: 8.41 <S) Podium voor de vrouw; 9.10 (S) Klas sieke muziek (gr.); 10.00 Gees telijke liederen: 10.04 School radio: 10.30 Nieuws: 10.33 (S) Voor de zieken; 11.05 Geeste lijke liederen; 11.30 Hier en Nu: actualiteiten; 11.32 (S) Po pulaire klassieke muziek (gr.); 11.55 Mededelingen; 12.00 Los- Vast: gevarieerd programma: (12.10-12.15 Kunst- en vlieg werk; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.4l-l2.5o Hier en Nu: actualiteiten: 13.00-13.04 De tafel van drie); 13.30 Zin gen met Cecilia; 13.45 Buiten de taalgrens: vertaalde gedich ten; 14.05 Schoolradio; 14.25 (S) Klassieke kamermuziek (opn.); 15.00 Gereformeerde middag- dienst: 15.30 Nieuws; 15.33 (S) Meisjeskoor met gitaarbegelei ding; 16.00 (S) Jeugdland: 17.00 (S) Popmuziek; 17.30 Nieuws: 17.32 Hier en Nu; actualiteiten; 18.00 (S) Licht ensemble (opn.); 18.24 Op de man af, praatje. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek; 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.); 8.00 Nieuws: 8 11 Radiojournaal 8.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) (vervolg): (Om 8.30-8.33 De groenteman): 8.50 Morgenwijding; 9 00 Top pers van toen (gr.); 9.35 Wa terstanden 9.40 Schoolradio 10 00 Voor de kleuters; 10.10 Arbeidsvitaminen; (11.Oo Nieuws); 11.30 Voor de vrouw; (om 11,55 Beursberichten); 12.30 Modern platteland; 12.35 Sportrevue; 13.00 Nieuws; 13.11 Radiojournaal 13 30 (S) Karak teristieke combinaties: klassie ke en moderne muziek: 14.00 De Notedop. gevarieerd pro gramma; 15.00 Palet: voor de zieken; 16.00 Nieuws: 16.03 Aspectenkunstprogramma 17.00 Mobiel: gevarieerd pro gramma met om 17.55 Medede lingen. Hilversum III. 240 m. TROS: 7.00Nieuws:7.02 De Hugo van Gelderen Show; (8.00 Nieuws): 9.00 Nieuws; 9 03 Take Nine; 10.00 Nieuws 10.03 Robbie Daie on Radio; EO: 11.00 Nieuws; 11.03 Gospelsound; KRO: 12.00 Nieuws: 12.03 Van twaalf tot twee met om 13.30 Raden maar; (13.00 Nieuws); 14.00 Nieuws. 14.03-18.00 KRO-OP- Drie. (15.00, 16.00 en 17.00 Nieuws). TELEVISIE MORGEN Nederland I. NOS/NOT: 10.45-12.00 en 14.00-14.50 SchOOl- tv. 3/NOT: COLIN FORBES VAN ZERVOS De boeg dook in een golfdal en het beeld verdween, maar Burckhardt troostte zich met de gedachte dat afstand over het water 's nachts erg misleidend was. De toegang moest dus." naarmate zij dichterbij kwamen, wijder worden, geruststellend wijder zelfs, als dat een woord was dat onder zulke turbulente omstandigheden kon worden gebruikt. Schnell, die geen woord Grieks verstond, vroeg de kolonel wat Nopagos had gezegd. „Hij wil dat we tot morgen wachten. Ik heb nee gezegd." Het viel Dietrich op dat Schnell geen antwoord gaf en hij vermoedde dat de Duitse marine-officier het in stilte eens was met Nopagos, die als loods fungeerde. Maar Burckhardt zou zijn reis voortzetten, daarvan was hij overtuigd en zijn ver moeden bleek juist. De kolonel verkeerde in een onmogelijk dilemma: hij was gedwongen zich te houden aan het vooraf opgestelde tijdschema, wat impliceerde dat hij zijn troepen tegen de dageraad in Katyra aan land moest zetten. Onder geen enkele omstandigheid kon er sprake zijn van terugkeren of wachten zijn sleutelmacht had een belangrijke rol te vervullen in een veel grotere operatie en meespelen moesten ze, wat er ook gebeurde. Of ten onder gaan in hun poging. Terwijl Burckhardt vanaf de brug naar buiten staarde leek het inderdaad zeer waarschijnlijk dat ze ten onder zouden gaan zijn medewerkers en de tweehonderd Alpenkorps sol daten benedendeks. De mannen op de brug droegen zwemvesten een voor zorgsmaatregel waar Nopagos op gestaan had en de solda ten beneden waren op dezelfde wijze beschermd. Maar Die trich kwam deze voorzorgsmaatregel toen hij de woedende zee bekeek, nutteloos voor. Als ze op de rotsen te pletter zou den slaan zou de Hydra in stukken geslagen worden en nie mand kon de hoop koesteren te overleven in het kolkende wa ter dat hen omringde. Toen het vaartuig weer omhoog steeg op een nieuwe golf, zag hij met schrikbarende duidelijkheid zelfs ondanks het met schuim bedekte venster van de brug de toegang tot de golf, een door rotsmassa's geflankeerde engte, die nog vaardig zeemanschap zou vereisen in de meest kalme zee bij vol daglicht. Om drie uur in de morgen, te mid den van een Egeische storm, zou Schnell het schip op een koers moeten houden die de meeste Griekse zeelui als zelf moord zouden beschouwen. Bovendien was het weer nog veel slechter geworden. Eberhay stond op enkele passen afstand links van de Ab- wehrman en hij stond zo stil en onopvallend, bijna als een schim, dat Dietrich al eens had gekeken of hij er nog wel was. Hij keek met belangstelling naar het grimmige schouwspel en men zou gedacht kunnen hebben dat hij geen zenuwen kende, maar met die ene blik had Dietrich een glinstering van zweet gezien op het voorhoofd van de kleine man. Hij maakte een opmerking tegen de majoor, wetend dat Burckhardt hem zou horen. „Als het schip vergaat moeten we niet die Griek in het ruim vergeten." „De wachtpost heeft z'n instructies," antwoordde Eberhay. „In geval van nood zal hij Grapos aan dek brengen. Ik heb de •opdracht persoonlijk gegeven." Burckhardt deed alsof hij de woordenwisseling niet had ge hoord, maar zijn maagspieren trokken zich samen en in stilte vervlpekte hij de man van .de Abwehr. „Als het schip ver gaat.." „...ih geval van nóód." De zinnen onderstreepten op dramatische wijze de wanhopige handelwijze waartoe hij werd gedwongen en hij vond de opmerkingen onaangenaam. Ondanks het feit dat hij gehard was door oorlogservaringen zag Burckhardt met angst dat de storm in hevighëid toenam. Het dek trilde onder zijn voeten, de machines dreunden met een geluid alsf het uiterste van ze werd gevergd. „Nopagos kon wel eens gelijk krijgen misschien slaan we ten slotte te pletter op de rotsen." zei Dietrich. „Het is een risico dat we moeten nemen. Persoonlijk ver trouw ik er op dat Schnell het voor elkaar krijgt." Burck hardt zweeg, terwijl hij moeite deed om zijn plotselinge vlaag van woede te boven te komen. Hij had met opzet de opmer king van Nopagos over het te pletter slaan niet herhaald toen hij de woorden van de Griek voor Schnell vertaalde en hij was woedend dat Dietrich ze ten overstaan van alle aanwezi gen had herhaald. Maar ondanks de enorme druk en de bijna ondraaglijke verantwoordelijkheid die op zijn schouders rust te, werkten Burckhardts hersenen nog goed en hij had iets ontdekt wat hij eerder nog niet had geweten. „Verstaat u dan Grieks?" vroeg hij abrupt. „Uitstekend. Ik spreek de taal vloeiend, heel wat vloeien der dan u." Dietrichs stem kreeg een snijdende klank, waard oor de strak gespannen zenuwen van de kolonel nog meer ge prikkeld werden. „Waarom voor de duivel denkt u dat men mij voor deze reis heeft uitgezocht; een van de eerste vereis ten is toch zeker beheersing van de Griekse taal?" „Spreekt u nog andere talen?" De vraag werd alleen maar gesteld om iets te zeggen en Burckhardt koesterde niet de ge ringste belangstelling voor het antwoord. „Ja, Frans. Ik neem aan, dat ik dat op deze reis niet nodig •zal hebben." Hij sprak gekscherend en de korte uitbarsting leek vergeten. Dat was nog een ander aspect van het karakter van de Abwehrman dat Burckhardt zo verwarrend vond: zijn stemmingen wisselden met verbazingwekkende snelheid, waardoor je niet wist waar je aan toe was. Hij verstrakte toen Nopagos zich omdraaide en dringend tegen hem sprak. „Het is nog niet te laat om van gedachten te veranderen maar u moet nu beslissen." „We varen zo spoedig mogelijk de golf binnen. Het is uw plicht ervoor te zorgen dat we veilig door de toegang komen. Ter wille van uw bemanning, zo al niet om andere redenen." Nopagos' houding onderging een verandering. Hij ging "kaarsrecht staan en staarde de Duitser aan met een autoritai re blik. „In dat geval moeten we onze koers wijzigen. Er is een gevaarlijke dwarsstroom uit het oosten waarmee we re kening moeten houden als we niet te pletter willen slaan op de rotsen in het westen. Zeg tegen uw stuurman..." Burckhardt vertaalde de aanwijzingen automatisch in het Duits, aanwijzingen die hij niet helemaal begreep en die hij wantrouwde. Nopagos had de ongelooflijke opdracht gegeven dat ze regelrecht op de klippen van Zervos moesten aansturen en de eigenaardigheid van deze opdracht riep een heel nieuw spookbeeld op in Burckhardts door bezorgdheid gekwelde her senen. Snel probeerde hij z'n vrees te neutraliseren voor het te laat zou zijn. Nopagos was ongetwijfeld een Grieks patriot zijn hele manier van optreden had dat Burckhardt reeds uren geleden doen inzien dus hoe ver zou hij gaan met zijn pogingen te verhinderen dat de Hydra en haar lading Alpen korps soldaten ooit Katyra zouden bereiken? Zou hij willens en wetens zijn eigen vaartuig te pletter laten lopen op die schrikaanjagende rotsen? Hij had een bemanning van zijn eigen landgenoten aan boord, maar zou dat hem ervan weer houden een daad te stellen, die slechts kon eindigen met de dood van allen die aan boord waren? Evenals Dietrich maakte Burckhardt zich geen illusies over hun overlevingskansen als het schip ten onder zou gaan. Die kansen waren op het ogen blik al geringer dan tien minuten geleden. Alles hing af van een ondoorgrondelijke Griek van middelbare leeftijd. wrtrA.t. vervolad Verslag voorbereiding UNCT AD-conferentie Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Kenmerk geeft woensdagavond om 22.05 uur op Ne derland II een verslag van de opening van het internationale driedaagse symposium dat in Den Haag wordt gehouden ter voorbereiding van de UNCTAD-conferentie die 11 april in Chili begint en waar rijke en arme landen een afspraak hopen te maken over wereldgrondstoffenprijzen en ta rieven. Verder een gesprek met ds. Groenenberg over het teruglopende kerkelijk leven in de Hervormde Kerk. Momma lier ZOLANG HET ETEN IN EEN RESTAURANT PLAATSVINDT. Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel 51 Broedend op zijn ge dachten keek professor Nosco de smid aan. Toen haalde hij zijn schouders op en hij tastte even in zijn binnenzak om er een oud stuk papier uit te halen. "Ik wil sportief zijn te genover een oude tegen stander, Verholen," zei hij zacht. "Ik Tioop alleen, dat je deze sportiviteit zult waarderen en dat je die op de zelfde wijze zult be antwoorden. Dit stuk pa pier hier is een blad uit een oude scheepskroniek. Ik kocht eens een keer een oud boek op de rommel markt te Gravendrecht. Een prachtig oud boek en daar zat het in. Je weet natuurlijk wel, dat je op die markt soms tegen zéér interessante zaken kunt oplopen." "Dat is mij bekend," beaamde de smid "Ga verder, Nosco." "Wel," vervolgde de professor. "Ik heb dit stuk pa pier al eens aan de waard hier laten zien. Er staat in te lezen, dat dit oude gebouw eens heeft toebehoord aan de voormalige kaperkapitein Simon Duyn- kerek. Maar er staat ook in te lezen, dat de blauw-geruite kiel de juiste ge gevens bevat aangaande de plaats waar genoemde Simon zijn schatten had begraven." "Aha, nou wordt alles me duidelijk," lachte Verholen onschul dig, "Toen Nosco dat gelezen had, dacht hij natuurlijk: Wat Simon kan kan ik ook. Wat hij heeft gekaapt, dat kaap ik ook. Tja ,da's nou jammer,'Nos co. Ik had natuurlijk al wel zo'n beetje het vermoeden, dat er met de blauw geruite kiel iets belangrijks aan het handje was. Waarom zou men hem an ders zo graag willen stelen? Zeg nou zelf. Maar nou ik dat van die schat weet! Jonge jonge jonge! Hartelijk bedankt voor de tip, hoor! Ik denk, dat ik nu zelf maar eens gauw ga onderzoeken waaf die schat ergens te vinden moet zijn, want ik kan best een schatje gebruiken." En een leep lachje gleed over het gelaat van de trouwhartige smidje Verholen. FERDNAND 11097

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9