Jzige kou overviel vooral scheepvaart Kruidendokter staat morgen voor rechters Chr. metaalbonden betalen onvrijwillige stakers uit Va li Den Doel: in bouw pworclt te veel verdiend NBV in bondsblad: Normale bouw van meer belang dan aanvullende Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Autosnelheid in de stad •Istraks 6 km. Scherpe kritiek Sadat op VS Moed jib wil niet over één Pakistan regeren Het weer in Europa 7 WOENSDAG 19 JANUAR' 1972 an een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De vorst, e gisternacht grimmig kwam rzetten met temperaturen van /aalf tot vijftien graden onder il, heeft grote moeilijkheden )or de scheepvaart tot gevolg ïhad. De komende dagen lijken f moeilijkheden gaandeweg op- ilost te worden. De dooi is in ntocht. 3e plotselinge strenge vorst heeft >ral in de noordelijke provincies re gevolgen voor de scheepvaart. In provincie Groningen is alleen het mskanaal nog ijsvrij. Op de overi- Groningse kanalen kan bijna niet varen worden vanwege het aanwe- ;e ijs. Op de kleinere kanalen prdt al helemaal niet meer gevaren. veerboten tussen het vasteland Friesland en de eilanden Ame- ïd en Schiermonnikoog zijn als ge- Ig van het ijs in de Waddenzee in ite moeilijkheden geraakt. De veer isten hebben er enorme vertragin- opgelopen. De boot, die gisteren jg wel van Holwerd naar Ameland trtrok, is niet meer naar het vaste- id teruggekeerd. De Koninklijke jchtmacht heeft een patiënt met lute blindedarmontsteking met een |likopter moeten overvliegen naar leuwarden. Friesland is in verband met de irst een vaarverbod uitgevaardigd )or de meeste vaarwegen. De neepvaart mag er alleen nog ge- ruik maken van het Prinses Mar- ietkanaal, het Van Harinxmakanaal de oostelijke en westelijke aan- liitingen naar Leeuwarden. Het ver- ld is bedoeld om te voorkomen, dat oevers worden beschadigd door ijsschotsen, die opzij worden geduwd door passerende schepen. Een groot deel van het IJsselmeer is ook al van een ijslaagje voorzien. De plotselinge strenge vorst deed de natuur, vooral na de afgelopen zachte tijd niet veel goed. Veel bo men en heesters begonnen al uit te lopen. Mejuffrouw Mieke Ruys van het tuinarchitecten bureau Mien Ruys zegt erover: „De bomen en heesters kunnen wel tegen de strenge kou. in het voorjaar lopen ze wel weer op nieuw uit." Bij de ANWB heeft men goed kun nen merken dat veel automobilisten door het strenge winterweer zijn overrompeld. Bij de buitendienst van de Wegenwacht viel het nogal mee, maar de stadsdienst in Amsterdam en in Den Haag en omgeving heeft hij bij heel wat startproblemen moeten helpen. Veel automobilisten schijnen nog vergeten te zijn anti-vries in hun auto te doen. De vorst is er vermoe/elijk de oor- ,zaak van geweest, dat de Haagse brandweer gistermiddag met groot materieel naar het gebouw van V en D is uitgerukt. De brandweer was ge waarschuwd door de automatische melder, die ditmaal .niet door de warmte, maar door de vorst in wer king moet zijn gesteld. ONTSPORING Als gevolg vaii de strenge kou, is gisteravond even buiten Abcoude een treinstel van de Italië-Rivièra-ex- press ontspoord. De slaapwagen va a de trein, waarin op het ogenblik van de ontsporing geen mensen aanwezig waren, raakte naast de rails toen er een wielstel onder vandaan brak. De ze breuk is veroorzaakt omdat het oude metaal door de felle kou broos geworden was. Als gevolg van de ontsporing is het treinverkeer op tg< sod D Van onze Haagse redactie HAAG Het rendement op het geïnvesteerde kapitaal in de bouw- u|verheid zou in de jaren 1966 tot en met 1970 hebben geschommeld tussen 35 en 50 procent, een hoog rentepercentage in vergelijking met andere waar het rendement meestal lager is en bleef dan 5 procent. Kamerlid Van den Doel (PvdA) heeft de ministers Udink (volkshuis- ïsting), Nelissen (financiën) en Langman (economische zaken) hierover vragen gesteld. „Achten zij zulke excessief hoge rendementen del de bouwnijverheid gewenst? Zo nee, welke maatregelen met betrekking kilt de prijzen, de mededinging en de eigendom in de bouwnijverheid over egen de bewindslieden éfn de rendementen te verminderen", aldus dr. Van en»n Doel. S"lvfet Kamerlid verwijst naar een rapport van de economische deskundigen de SER, dat onlangs is uitgebracht. Hij herinnert eraan dat ir. Prins, ïnJ>rzitter van de raad van bestuur voor de bouwnijverheid onlangs een nT>tere jaarlijkse huurverhoging bepleitte waardoor het rendement van de j ^iuwers-exploitanten nog verder zou kunnen stijgen. het baanvak Amsterdam-Utrecht tot gisteravond laat gestremd geweest. Het verkeer op de lijn Utrecht-Am sterdam kon gewoon doorgang vin den. De Italië-Rivièra-express is na enig oponthoud, afgekoppeld en door gereden naar Duitsland. Kamerlid Schollen wenst erkenning Bangla Desj Van onze parlementsrcdactie DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid mr. J. N. Scholten (AR) heeft er bij de regering op aangedrongen de nieuwe staat Bangla Desj te erken nen. Hij vraagt minister Schmelzer van buitenlandse zaken deze erken ning te bevorderen om zo deze ge martelde. maar zich weer oprichtende natie morele steun te verlenen. Verder vraagt de heer Scholten aan i minister Schmelzer het initiatief te nemen tot toelating van Bangla Desj tot d-s verschillende volkerenorgani saties. Indien de regering dergelijke stappen niet onderneemt wil de heer Scholten graag weten wat de voor waarden moeten zijn voor het nemer van de beslissing voor erkenning van Bangla Des.i. Van de kant van het ministerie van buitenlandse zaken is inmiddels over deze kwestie opgemerkt, dat de rege ring van Bangla Desj zelf Nederland nog niet gevraagd heeft om erken ning. Alleen is er een algemene op roep van India om de nieuwe repu bliek te erkennen. Een belangrijke vraag is hoe de staat Bangla Desj is ontstaan. Een erkenning van Bangla Desj, aldus een woordvoerder van buitenlandse za ken, zou ook een erkenning van het gewapend geweld betekenen. Een overweging om het land niet te er kennen is verder, dat West-Pakistan onmiddellijk de diplomatieke betrek kingen heeft verbroken met landen die Bantrla Desj wel hebben erkend, zoals Bulgarije en Polen. DEN HAAG De stand op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis voor hulpverlening aan de slachtof fers van het conflict India-Pakistan, heeft gisteren de 450.000 gulden ge passeerd. Het Rode kruis hoopt dat eiró volgende week het half miljoen zal worden bereikt. Het medische team, dat op nieuw jaarsdag door het Nederlandse Rode Kruis naar Bangladesj werd gezonden bevindt zich thans in Faridpoer, gele gen tussen Dacca en Jessore. Aan vankelijk had het team een zieken huis in Khoelna als eindbestemming gekregen, maar het bleek dat de chi rurgische specialisatie van de Neder landers veel beter in Faridpoer tot zijn recht kan komen. Het honder inwoners tellende Friese dorpje De Bird, dat op een eiland lipt, is gisteren uit zijn isolement verlost. Het dorpje is nu weer voor de buiten wereld bereikbaar. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De heer J. H. Hazes, voorzitter van de Chris telijke Bouwwerknemers Bond, heeft er zijn verbazing over uit gesproken dat er onvoldoende geld is voor normale bouwwer ken, maar kennelijk wel voor de zogenaamde aanvullende bouw werken. Hij sprak daarover vanmorgen in zijn openingsrede voor de, eerste bendsraadsvergadering in het nieuwe jaar en daarbij verklaarde de heer Hazes dat naar zijn mening de nor male bouwwerken, waaronder de in frastructurele projecten, veel belang rijker zijn dan de minder urgente aanvullende werken als sporthallen en zwembaden. De bondsvoorzitter uitte kritiek op het afremmende bouwbeleid van de regering. „Inflatiebestrijding is nood zakelijk, maar niet alle middelen zijn daarbij geoorloofd. Voor de oorlog werd alles opgeofferd aan het hand haven van de gave gulden. Moet nu alles worden opgeofferd aan de infla tiebestrijding? Dat kan en dat mag r.iet", aldus de heer Hazes die voorts zei dat de ernstige werkloosheid in de bouw voor een deel kunstmatig is aangekweekt. „Het bedrijfsleven vi aagt als gevolg van de teruggaande konjunktuur minder bouwprodukten. Daar zou, volgens de economische v/etten, een anti-cyclische maatregel tegenover moeten staan. Daarentegen draait de overheid de kraan echter terug". Noorden De maatregel van de overheid om 200 miljoen gulden ter beschikking te stellen voor het noorden des lands noemde de bondsvoorzitter „te laat en te gering als er niet méér gebeurt. Hoe lang zal het duren voor deze in spuiting enig effect heeft?" De heer Hazes stelde voor te onderzoeken wat gemeenten, waar grote werkloos heid is, aan bouwrijpe gronden en „planklare" bouwobjecten hebben. Hij deed een dringend beroep op de centrale overheid om gelden ter be schikking te stellen om de normale bouw, ook de wegenbouw, weer op gang te brengen en op de gemeenten te zorgen voor bestekklare plannen en bouwrijpe gronden, omdat anders ernstig gevreesd moet worden voor de toekomstige produktiecapaciteit. „Reeds nu moet verwacht worden dat de bouwklassen op de lts'en in 1972 maar slecht bevolkt zullen worden", alcus de heer Hazes. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De confessione le metaalvakbonden hebben gis teren besloten hun leden, die te gen hun zin betrokken worden bij eventuele stakingsacties van de industriebond-NVV, een fi nanciële uitkering te verstrek ken die minstens zo hoog is als de uitkering die deze bond aan zijn vrijwillig stakende leden zal verstrekken. Daarbij hebben de confessionele bonden echter uitgesproken ervan uit te gaan dat in dergelijke gevallen van overmacht in eerste aanleg de werkgevers gehouden zijn het loon door te betalen. De industriebond-NW heeft beslo ten dat stakende werknemers een loondervingsuitkering zullen krijgen van vijftien maal de maandcontribu- tie per week neerkomend op maxi maal 157,50. (Het huidige minimum loon is 187,80). Stakers die drie maanden voor het begin van de actie geen lid waren van de bond ontvan gen geen uitkering, maar stakers die gedurende deze drie maanden lid zijn geworden kunnen de uitkering volle dig krijgen op voorwaarde dat zij ten minste drie jaar lid blijven. C. van Dijk In een tv-interview verklaarde de voorzitter van de Christelijke Metaal Bedrijfsbond, de heer C. van Dijk, gisteravond dat, indien er werkgevers voor de eisen van de industriebond- NVV door de knieën gaan, de confes sionele vakbonden daarmee dan bij de volgende loononderhandelingen zeer ernstig rekening gullen houden en datzelfde geldt als de prijzen dit jaar meer zullen stijgen dan 61/; pro cent, het maximale percentage dat op Dringt direct door tot aan de haard van de pijn "Deumatlsche pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn clan Algesal-balscm. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op dc weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en sUjfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. AMSTERDAM Wanneer het iutoverkeer in de steden blijft oenemen, zal de rijsnelheid tot 6 8 km per uur dalen. Kennelijk dr s bij deze ritsnelheid de bereid heid om aan het autoverkeer deel e nemen even groot als de nei- ew; ling er mee op te houden", aldus iet rapport. In de periode van 1960 tot 1970 •nols het personenautobezit in de ikei oofdstad gestegen met ca 15 pet Her jaar. Het autoverkeer naar eft nan i, wi et centrale stadsgebied nam in Pas8if tijdvak toe met 6 a. 7 pet. per I aar. Het fietsverkeer nam in de r 1 lenoemde tien jaar af met ge- niddeld J a 9 pet per jaar; het r n ebruik van het openbaar ver- aeh oer bleef vrijivel op hetzelfde hu iueau. Als het parkeerareaal ian de binnenstad beperkt wordt ehouden tot 35.000 par keerplaat- en, met doelmatig reguleren, als- e G nede toezicht op handhaving van - - - t >erboden. zal het spitsuurverkeer p de radiaalwegen beperkt blij- ien tot ca. 22.000 auto's per rich- png per uur. e. Wanneer niet tot dosering van tet autoverkeer in de stad kan porden overgegaan, betekent dit Vergroting van lawaai en toene ming van uitlaatgassen. Bij invoering van het Circula- ieplan wordt een totale vermin ering van het aantal voetgan ersongevallen van 100 per jaar erwacht. Dat is 7 pet van het otaal aantal ongevallen in de led. Het is een open vraag hoe e bromfietser op de „verkeers- ,et 1 osering" zal reageren. De brom- .J etser is volgens de statistiek - bij twee tot driemaal zoveel erkeersongevallen betrokken als e fietser, terwijl hij ongeveer de Jrl elft. van het langzame verkeer eiszfertegenwoordigt. Van onze correspondent EINDHOVEN De dagen van kruidendokter Willem van de Moosdijk lijken geteld. Van twee kanten wordt ditmaal een front tegen hem gemaakt. Enerzijds is daar mr. J. Hulleman, officier van justistie in 's-Hertogenbosch, die Van de Moosdijk vervolgt wegens oplichting. Anderzijds is mr. M. Athmer uit Eindhoven die recht tracht te vinden voor een groot aantal Belgische klan ten van Van de Moosdijk. Vier de man in dit steekspel is mr. C. v. d. Meeren, curator in het inmiddels uitgesproken faillisse ment. De kruidendokter wordt terzijde gestaan door mr. N. van Bakel. Morgen dient de zaak voor de Bossche rechtbank. Casteren is een klein Brabants dorp, ongeveer zestien kilometer van Eindhoven, gelegen in de nabijheid van de E-3. Casteren zelf, een kerk dorp van Hoogeloon. is slechts be reikbaar via smalle kronkelige klin kerwegen, meestal rijkelijk voorzien van grote hopen paardenmest. a ongeluk overleden EERLEN De 55-jarige J. Pee- arS uit Klimmen is overleden aan de ;a wondingen die hij opgelopen had 1 hij (op 22 oktober) in zijn woon- Bts door een auto geschept werd. Aldsdien is hij niet meer bij kennis 'eest. In zijn tuin heeft van Moosdijk nog steeds dit bord staan. Een dorp van slechts enkele stra ten. In een daarvan woont de krui dendokter, in een kapitale villa, „de Zandhoeve". In de tuin een levens groot bord met daarop W. v. d. Moos dijk, specialist in geneeskrachtige kruiden, waaraan een klein kruiden- takje dat, misschien symbolisch, gro tendeels verwelkt is. Tot voor enkele jaren leefde Willem van de Moosdijk hier als een keizer. Van zijn rijk is de laatste jaren echter weinig overgeble ven. De kentering trad in toen Willem Duys een verbolgen klant in zijn te levisieprogramma aan het woord liet. Dat was eind 1968. Voordien was de kruidendokter al wel enkele keren veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, maar de boetes werden steeds betaald en de kous leek daarmee af. Na het be wuste televisie-programma probeerde Van de Moosdijk zijn gezicht en zijn handel te redden, door tegen Duys een kort geding aan te spannen en schadevergoeding te eisen. Dit mislukte. Vanaf dat moment is het snel bergafwaarts gegaan. op 18 november 1969 moest de krui dendokter voor de Eindhovense kan tonrechter verschijnen, opnieuw we gens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De kruidendokter kwam niet opdagen. Hij liet zich vertegen woordigen door mr. Nol van Bakel, zijn raadsman. Officier van justitie mr. J. Hulleman nam hier geen ge noegen mee en eists de aanwezigheid van de kruidendokter zelf. Veertien dagen later werd Van de Moosdijk veroordeeld tot een geldboete van tienduizend gulden; mr. Hulleman had een gevangenisstraf geëist van zes weken onvoorwaardelijk. De kan tonrechter zei Van de Moosdijk in zijn vermogen te willen aantasten, vandaar deze veroordeling. Omdat Nederland hem te heet on der de voeten werd verlegde Willem van de Moosdijk zijn werkterterrein naar het buitenland. Aanvankelijk opereerde hij alleen in België, maar later ging hij zelfs tot in Frankrijk en Oostenrijk. In feite betekende dit alleen maar een versnelling van het einde. Immers ook in België ontstond rumoer over de persoon van Van de Moosdijk en zijn handel. Veel Belgen die zich bedrogen voelden wendden zich het afgelopen jaar tot de Eind hovense advocaat mr. Athmer, die hun klachten bundelde en er een twintigtal doorzond naar mr. Hulle man, die een gerechtelijk onderzoek gelastte. Inmiddels betaalde Van de Moosdijk, in de hoop de zaak te kun nen sussen, vele duizenden guldens aan verbolgen klanten terug. Volgens mr. Van Bakel beloopt dit bedrag ze ker de tweehonderdduizend gulden. Half augustus kwam de genadeslag. Een chauffeur van een Friese ver voersmaatschappij werd aan de Fran se grens aangehouden. In zijn bagage trof de douane vierhonderd pakjes kruiden uit Casteren aan. Het was de bedoeling van de chauffeur de pakjes in opdracht van Willem van de Moos dijk in Frankrijk te poster.. Niet al leen de kruiden, maar ook de auto werd in beslag genomen. De eigenaar, de heer Zuidema uit Joure, betaalde een aanzienlijke borgsom en liet onmiddellijk beslag leggen op de goederen van de krui dendokter teneinde zijn gele terug te krijgen. Op 20 oktober van het vorig jaar werd het faillissement uitgespro ken. Als curator werd aangewezen mr. C. v. d. Meeren. In zijp opdracht werd Willem van le Moosdijk van 28 december tot en met 4 januari gegij zeld in het huis van bewaring in Den Bosch. De kruidendokter zal zich voor de Bossche rechtbank moeten verdedi gen inzake enkele gevallen van op lichting die hem door mr. Hulleman ten laste worden gelegd. Mr. Nol van Bakel verwacht er niet zoveel van: „Als de zaak niet zo op de spits was gedreven zou er nog veel te redden zijn geweest. Ik geloof niet dat er veel uit zal komen. Kijk. hier lopen twee zaken duidelijk door elkaar. Enerzijds het faillissement en ander zijds de rechtzaak. Het is een finan ciële run geworden op mijn cliënt en er zijn natuurlijk altijd wel mensen te ronselen, die daaraan willen mee werken. En dan krijg je een soort sneeuwbaleffekt". Met dat laatste is mr. Athmer het wel eens. Op de vraag of hij de ver wachting koestert dat het faillisse ment iets zal opleveren moet hij een vaag antwoord geven: „De vraag is of Van de Moosdijk geld heeft en zo ja of hij het verborgen weet te houden. Ook de vraag wat de fiscus gaat doen speelt hierbij een rol. In mijn ogen zijn de vooruitzichten niet bepaald riant. Overigens ben ik niet een man die persé achter de kruidendokter aanzit. Ik ben geen officier van justi tie. Ik ben alleen opgekomen voor de civiele rechten van mijn cli nten", al dus mr. Athmer. Polgens aalmoezenier Schraven van het huis van bewaring, met wie Van de Moosdijk gedurende zijn gijzeling nogal wat contact heeft gehad is de kruidendokter uitgegroeid tot een na tionale zondebok: „Die gijzeling en het feit dat hij voor de rechter moet verschijnen heeft in mijn ogen veel te veel aandacht gehad. De man is psychisch volkomen gebroken. Ik heb sterk de indruk dat hij nooit of bijna nooit van huis is geweest. Een gevan genisstraf na de 20ste januari zal Van de Moosdijk nooit aankunnen". Of het zover komt is een open vraag. Ook de gevolgen van het fail lissement zijn op dit moment niet te overzien, evenmin als de persoonlijke gevolgen voor willem van de Moos dijk. Voor de kruidendokter zal het doek naar alle waarschijnlijkheid wel definitief vallen. De riante 'Zandhoeve' in het Brabant se Casteren, het domicilie van Wil lem van de Moosdijk, beter bekend als de kruidendokter. Virginia wenst geen spreeuwen RADFORD (UPI) De gemeenteraad van Radford, een bergstadje in Virginia, heeft besloten de ongeveer 150.000 spreeuwen in de stad te gaan uitroeien omdat de beestjes door hun uitwerpselen een gevaar voor de gezondheid zouden vormen. Deskundigen moeten de vogels gaan besproeien met een oplossing die de veren ontvet, waardoor de vogels door kou of hitte langzeam dood gaan. Het besluit werd met gejuich en ap plaus door aanwezige stedelingen ont vangen, die al enige weken op een op lossing hadden aangedrongen. Zij klaag den dat de uitwerpselen hun grasperken, bomen, huizen en auto's ontsierden. „Het stinkt als een boerenerf", zei een boze vrouw. De uitwerpselen zouden volgens een specialist gevaar voor besmetting met hersenvliesontsteking, salmonella-vergif tiging en hi8toplasmose (een ziekte die op tuberculose lijkt) opleveren. grond van de door de confessionele bonden met de werkgevers afgesloten cao in de lonen zal worden gecom penseerd. De confessionele metaal vakbonden verspreiden vandaag on der alle werknemers in de metaalin dustrie een pamflet waarin zij de stelling van de industriebond-NVV weerleggen als zou het loonconflict gaan om een geschil van twaalf a twintig gulden per week. „Dat komt dan gemiddeld neer op ruim 249 mil joen gulden per jaar. De NW-bond sprak eerst over een verschil van honderd miljoen, zodat de eisen snel oplopen en mogelijk spoedig het mil jard zullen bereiken", aldus de bon den sarcastisch. CAIRO ,(UPI) De Ver enigde Staten zijn de Arabisch Israëlische strijd ingegaan, aan de kant van Israël en tegen de Arabieren, door de Joodse staat toe te staan, Amerikaanse mi litaire apparatuur te vervaardi gen". Dit heeft de Egyptische president Sadat, op een bijeen komst van het nieuwe kabinet verklaard in een toespraak, die volgens politieke kringen de sterkste aanval op Amerika be vatte sedert hij in 1970 aan de macht kwam. „Het is nu onze taak ons front te plaatsen op het niveau van de nieuwe strijd, die niet alleen tegen Israël, maar ook tegen Amerika gericht is. De Verenigde Staten hebben een zwa re stap genomen, waardoor Israël niet slechts een basis is voor Phantom- vliegtuigen. De VS zijn bereid Israël moderne militaire uitrusting en wapens te la ten vervaardigen en de nodige des kundigen en adviseurs te verschaffen. De VS zijn aldus de strijd tegen ons begonnen." Beginselen Sadat zei, dat de politieke positie van Egypte gebaseerd is op twee beginselen: er zal geen duimbreed Arabisch gebied worden prijsgegeven en wij zullen het niet op een akkoord je gooien wat de rechten van het Pa lestijnse volk betreft. Hij vroeg zijn regering een econo misch programma om de buikriem aan te halen op te stellen, teneinde Egypte voor te bereiden op oorlog met Israël. Sadat zei, dat hij van plan was geweest op 9 december de strijd te beginnen, maar dat hij zijn plannen liet varen, omdat hij een stap ver wachtte van Amerika, dat zijn neder laag in de Indiaas-Pakistaanse oorlog wilde uitwissen. DACCA, ISLAMABAD (UPI, Reu ter. AP) Sjeik Moedjiboer Rach- man, de premier van Bangladesj, ver werpt het leiderschap van een ver- er.igd Pakistan, zoals hem door presi dent Bhoetto van West-Pakistan maandag werd aangeboden. Toen hem door journalisten ge vraagd werd. commentaar op het aanbod van Bhoetto te leveren, zei Moedjib: „Ik wil geen Pakistan, Bangladesj is nu realiteit". Een naas te medewerker van de premier zei, dat Moedjib het aanbod van Bhoetto ris een ironie beschouwde, omdat de zelfde Bhoetto voor een belangrijk deel verantwoordelijk was voor de weigering van het Westpakistaanse regime Moedjib als nieuwe premier van geheel Pakistan te erkennen, na dat zijn partij de absolute meerder heid in het parlement had verworven, bij de verkiezingen van vorig jaar december. Bhoetto's weigering en het niet bijeenroepen van de Nationale Vergadering hadden geleid tot de burgeroorlog in Bangladesj en de af scheiding van dat gebied. Moedjib scheen zeer verrast te zijn, toen de jcurnalisten hem over het aanbod van Bhoetto mededelingen deden. Ra dio Pakistan had eerder gemeld, dat Bhoetto het voorstel al eerder aan de sjeik had gedaan, vlak voordat hij op vrije voeten werd gesteld. Tijdens een bijeenkomst in Dacca kondigde de premier een amnestiere geling af voor duizenden gevangenen in heel Bangladesj. Deze maatregel is bedoeld om de vrijheid van het land te vieren, maar wordt tevens gezien als een middel om de gevangenissen te ontvolken, die door de arrestaties van zeer veel „collaborateurs" over bezet zijn. Zij, die op 16 december, de dag van de overgave van het Pakis taanse leger in Dacca, ter dood waren veroordeeld en op hun terechtstelling wachten, zien hun straf in 14 jaar dwangarbeid omgezet. Anderzijds heeft Bangladesj aan de VN laten weten, dat men van plan is een aantal Bengali's, die deel uit maakten van de regering van het voormalige Oost-Pakistan, wegens massamoord te berechten. Sjeik Moedjiboer is gisteren naar de gevangenis in Dacca gegaan, waar hij gesproken heeft met een aantal Bengaalse regeringsfunctionarissen, die met het Pakistaanse leger hebben gecollaboreerd. weer max. min. neer- temp. temp. slag gist gist. Amsterdam geh bew. -7 -7 o Brussel zw. bew. -2 -2 o Frankfort onbew. -5 -13 0 Cenève ech.bew. 2-20 Innsbruck I. bew. 5 -5 0 Kopenhagen h. bew. -5 -<t 1 Londen regen 3 3 1 Luxemburg zw. bew. -3 Madrid onbew. 3-4 0 Majorca zw. bew. 14 9 1 MUnchen onbew. -2 Nice zw. bew. 16 8 0 Parijs zw. bew. 3 2 0 Home geh. bew. 10 6 12 Wenen zw. bew. -S -5 0 ZUrich onbew. -1 -8 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7