tapijtknoperij belangstelling I oorschotense plotseling in PCOB beijvert zich voor welzijn van bejaarden ZEEUWEN ROEPEN VERGRIJZING HALT TOE Groene school zoekt kunst als onderwijsvernieuwing Bevolking groeit met recordcijfer t Paapjestaat er gekleurd op Eenmalige subsidie voor vereniging luchtvervuiling Tienduizend leden Burgemeester wil ontslag Bestelauto met kleren gestolen „Koppeling" in Bleiswijk Aktiviteitenbeurs in Leiderdorp 5 WOENSDAG 19 JANUARI 1972 9? ^OORSCHOTEN De la- 'erinoperij ,,'l Paapje" aan de \,s jenlaan te Voorschoten staat k^Jseling om twee redenen hi middelpunt van de belang- ling. Bestrijders van de mi- erontreiniging zien in het •yf een vervuiler van het en de provincie werkt uit voor de aanleg van idsebaan in de nabijheid In hoeverre dit laatste bedreiging voor de fabriek langt mede af van de even- je op- en afritten, die men |it te projecteren. Het lange ilyven van een rapport over werkelijke verontreiniging het water pleit overigens voor de tapijtknoperij, die :n gebied ligt, waar tot voor alleen biologen en jachtop- rrav?ers uaar omkeken. het eerste gezicht lijkt de ta- inoperij inderdaad allerlei afval spuien, allerminst bevorderlijk een ongestoorde plantengroei. Er steeds een damp boven de sloot it een aantal afvoerpijpjes wordt lurend een gekleurde vloeistof isd. Het water in de omgeving is ik duidelijk gekleurd, it weerhield echter de bioloog J. Mennema, gemeenteraadslid Voorschoten niet, in een raads- idering te verklaren, dat hij rus- aatjiet water in de sloten in dit ge durfde te drinken. Er werd des- iks op aangedrongen om het ije krachtig aan te pakken. Wet- ler dr. P. S. Pels heeft voorlopig imeenteraad meegedeeld, dat het .A. controle op het water zal uit- len. Tot nu toe heeft dit Rijksin- it voor zuivering van afvalwater niet aan de noodrem getrokken. elhaË DEN HAAG Het provin ciaal bestuur stelt voor om een éénmalige subsidie van f250 te verlenen aan de Vereniging tegen Luchtverontreiniging in en om het Nieuwe Waterweggebied. De ze vereniging heeft door de ge stegen druk- en verzendkosten een tekort van f750 over 1971. Het bestuur acht het niet juist om de contributies te verhogen, omdat daardoor toekomstige le den afgeschrikt zouden kunnen worden. De provincie meent, dat de vereniging nuttig werk doet door het geven van informatie over de luchtverontreiniging en stellen daarom, voor voor één keer een subsidie van f250 te geven. Van onze correspondent TETERINGEN Burgemeester mr. F. M. Bloemen van Teteringen (N.B.) heeft „om persoonlijke redenen" ont slag gevraagd per 1 februari. Burgemeester Bloemen wil geen nadere motivering van zijn ont slagaanvrage geven. Hij ontkent dat er moeilijkheden zijn gerezen rond zijn ambtsuitoefening. In een briefje aan de gemeenteraad deelt hij mee, dat hij een functie verwacht bij de rijksoverheid. Burgemeester Bloemen was sinds 14 januari 1960 burgemees ter van Teteringen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het is van bij zonder groot belang, dat de be jaarden in ons land zich organi seren! Ze hebben daar alleen maar voordelen van. Neem nou bijvoorbeeld eens de vernieuwde regeling van het zakgeld in de bejaardencentra. Een prachtig resultaat, dat door de bejaarden organisaties is bereikt". Aan het woord is de heer C. van Hofwe gen uit de Haagse Buys Ballot straat 88, die propagandist en hoofdbestuurslid van de Protes tants Christelijke Ouderen Bond in Nederland, kortweg P.C.O.B., is. „Het is jammer, dat nog zo veel bejaarden in ons land geen lid van onze bond zijn. Wanneer Wanneer alle bejaarden van pro testants-christelijke huize lid van onze P.C.O.B. zouden zijn, zou het aantal leden zeker tien keer zo hoog kunnen liggen dan op dit moment. Onze bond telt nu ruim tienduizend leden". De bejaarden aangesloten bij de Protestants Christelijke Ouderen J 0 Dampen stijgen op uit de sloten rondom 't Paapje en het water krjjgt er een kleurtje. Redenen voor som migen om tegen de tapytknoperjj maatregelen te eisen. Voorlopig bljjkt er echter van echte .verontreiniging nog niets De tapijtknoperij „'t Paapjè" gaat intussen gewoon door met de produk- tie. De plantengroei rondom de fa briek, die tamelijk weelderig ge noemd kan worden, trekt er zich kennelijk niets van aan. Mogelijk heeft het feit, dat de temperatuur van het slootwater door het afvalwa ter stijgt daar iets mee te maken. De damp boven de sloot ontstaat uitsluitend door dat temperatuursver schil. Hoewel het water gekleurd is, kan het niet troebel worden genoemd, 't Paapje zelf vindt zich in elk geval geen vervuiler. Door de plannen voor de Leidse- baan is de aandacht nogal op de groene zone tussen Voorschoten en Wassenaar gevallen. Tot voor enkele jaren kon men stellen, dat de grens van Voorschoten feitelijk ophield bij de spoorbaan en de grens van Wassenaar bij de Rijks straatweg, De Papelaan was een zelfs heel mooie verbindingsweg. Aan beide zijden van deze laan heerste rust. Nu bemoeit iedereen zich, al of niet gemotiveerd, met dit gebied, dat waarschijrlijk het mooiste natuurgebied uit de omtrek is. De biologen zien het als een stukje Para dijs. Bovendien is het particulier ter rein, dat gerekend kan worden tot de bezittingen van het Koninklijk Huis. En midden tussen dat alles in staat het Paapje. Tot voor kort ging de belangstelling uitsluitend uit naar de kunstzinnige produktie van deze be kende fabriek. Nu wordt er ook kri tisch naar de afvoerpijpen gekeken onder het motto: redt de natuur. STEENBERGEN Onbekenden hebben in Steenbergen (N.B.) een be stelauto gestolen die geladen was met dameskleding. De inhoud had een waarde van ruim ƒ30.000. Van de da ders ontbreekt elk spoor. ROTTERDAM OP WERELDCRUISE ROTTERDAM Het vlaggeschip van de Holland Amerika Lijn het ss Rotterdam verlaat woensdag a.s. de ■haven van New York voer een we reldcruise van 87 dagen. Besloten is dat het schip ook in 1973 weer een soortgelijke marathoncruise gaat ma ken. die 89 dagen zal duren. Het schip zal tijdens deze reis 32.837 zee mijlen afleggen. pLEISWIJK Gisteren is in feiswijk wat gebeurd, dat in de öerwijswereld een bijzonder ichtige uitstraling belooft te Ugen. Burgemeester dr. F. pp heeft gisteren de manifes- iie „Kom in de kring" geopend de (christelijke) Tuinbouw- |ool ,.De Kring" aan de poolstraat. luinbouwseholcn hebben het in de- tijd niet gemakkelijk. Ze worden (eheven. zodra blijkt dat de bakens l verzet worden en de schoollei- g van de strikte vakopleiding tot tomaten- of komkommerkwekcr J overschakelt op een meer alge- pr. gerichte beroepsvorming. En i hoofd, de heer K. Roodenburg, ét er dan bovendien nog een heel ctaculaire manifestatie aan te ver- den die tekenend is voor de vitali- van hemzelf en de hele school die h slechts 72 leerlingen 66 jon- U en zes meisjes telt. Koppeling Vij hebben zelden een schoolhoofd uitbundig en inspirerend aan de zien timmeren als deze onder- ;man. Een man die probeert liefde kennis voor en van de natuur te Pelen aan inzicht, gevoel voor de one kunsten. Die heel bewust deze peling tot stand wil brengen in onderwijs. Ik pretendeer niet kunstonderwijs ;even, maar ik wil wel het onder- hier een andere gestalte geven, t gericht op het creatieve, het ex- ssieve, met belangstelling voor logie ook en niet het strenge onderwijs. Kunst is een wezenlijk erdeel van het leven. Als ik alleen ibouw zou geven, kan ik de schqol sluiten. En bij die integratie van 1st in onderwijs, ontmoet ik hier enkele weerstand", gehele school is gevuld met emen, planten, siertuinen in de lo- schilderijen, wandkleden, stieken, etsen, kunstsmeedwerk en :enen, foto's en tekeningen. De gengroep Almelose Kunstenaars lst< (B.A.K.) onder leiding van Berry Brugman en Janny Brugman-de Vries heeft hier zo'n 130 werken bijeen gebracht. Verzekerde waarde ongeveer 50.000. Informatie Terwijl in een zaal de mannen van de provincie Zuid-Holland informatie geven over het zeer actuele plan voor drinkwatervoorziening in Zuid-Hol- lard na het Deltaplan het kost baarste ooit in Nederland bedacht Nutriciafiguren démonstraties geven, technische tuinbouwstands staan op gesteld, lokken ir een andere zaal kaas en wijn, worden lezingen gehou den over wijnen, bloemsierkunst, architectuur, klimaatbeheersing, planten en bloemen, en mineralen en hangt er een eigen iiiformatieproject van leerlingen. Elke avond van dins dag 18 tot en met zaterdag 22 januari van half acht tot half elf en zaterdag tot vijf uur. Als een razende Roeland dirigeert de heer Roodenburg dit geheel. Hij fabriceerde een complete eigen krant, gedrukt en wel van zestien pagina's die hij zelf bij elkaar schreef of liet schrijven en illustreren. Daartussen door wist hij zijn krant kosten 10.000 ook nog vol advertenties te krijgen. De Coöperaties van de vei lingen van Pijnacker, Berkel en Ro denrijs, Rotterdam en Gouda zijn met groenten en bloemen aanwezig. Men kan er voorlichting en adviezen krij gen over tuinaanleg en beplanting, kaas en wijn, bloemzaden en toma ten- en komkorr merteelt. De heer Roodenburg weet in het hele land respons te wekken. Zes scholen volgden hem al na. Mia Smelt nam hem in een programma op, maar ook de Novib en het Depar tement van Landbouw. Dit is al de vierde manifestatie van dit soort: de eerste trok in een dag twee honderd bezoekers, vorig jaar kwamen er drieduizend in drie dagen. Activiteiten De school buldert van de activiteit: op de hoofdenkamer liggen stapels kostbare, stralende wandtapijten van Ida Stegehuis-Jaarsma, die tot het beste van de gehele expositie beho ren. Berry Brugman spuit zijn kleu ren het doek op en Henk Jager ligt ir de sfeer van Dali's surrealisme. Werk dat. wisselt van kwaliteit, maar dat tussen dit paradijs van groen een heel andere functie krijgt, soms ver drinkt, maar het soms ook wint van de pure natuur. Zo richt deze school een creatieve blik op de toekomst van dit groene onderwijs, goed voor tuinarchitecten, voor dierverzorging, voor werk aan veilingen en coöperaties (laborato rium. tuinbouwbenodigdheden). voor recreatieschap of middelbaar techni sche beroepen of voor het vak bloem schikken en verkopen. Althans in de ze sektoren zijn al vele oud-leerlin gen terecht gekomen na eventuele voortgezette opleiding. Dat beoogt deze school. „Wij heb ben het slag leerlingen met een nor maal verstand die wat met hun han den willen doen. De charmante folder „ik wou daar foto's in hebben van onze zes meisjesleerlingen" spreekt dan ook van "de school voor leerlingen die willen werken met hoofd, hart en handen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provin cie Zeeland heeft in 1971 het grootste vestingoverschot in haar geschiedenis behaald (ruim 3100 mensen). De totale bevolking in Zeeland steeg met 5.617 zielen, eveneens een recordcijfer. In de Zeeuwse bestuurlijke kringen wordt het hoge vestingoverschot als een succes gezien van de laat ste tien jaar gevoerde politiek. De discussies in de Zeeuwse Staten hebben zich in die periode immers (voor een groot deel rond de proble matiek van de daling van de bevol king afgespeeld. Door de landbouw mechanisatie zag Zeeland .zijn beste arbeiders naar andere provincies ver trekken. De intelligentsia zag geen brood in de Zeeuwse dreven en trok naar de Randstad. Zeeland vergrijsde. Dit proces werd nog versterkt door de tendens, dat die arbeiders en die intelligentsia na de pensionering toch vaak naar de provincie terugkwamen. De trek naar de Randstad betekende niet, dat Zeeland een economisch on derontwikkelde provincie werd. De landbouw was. zeker tien jaar gele den, daar nog te lucratief voor. Maar de regio had sociaal en cultureel ge zien toch weinig aantrekkingskracht. De grote wens van de provinciale bestuurders was dan ook industriali satie van bepaalde gebieden in Zee land. (Sloe en Oostelijk Zeeuws Vlaanderen). De industrie zou de pro vincie een nieuwe impuls geven. Hoechst, Péchiney en Total besloten tot vestiging in het Sloegebied. Dow Chemical streek bij Terneuzen neer. Sinds 1966 geven de bevolkingscij fers een vestigingsoverschot te zien. Had Zeeland in 1965 nog een vertrek- overschot van 449 zielen, een jaar la ter vestigden zich 643 mensen meer i Zeeland. Dit cijfer liep in de daar- opvolgede drie jaar op tot 964 men sen. Twee jaar geleden maakte Zee land ineens de grote sprong: 2035 mensen meer. Vorig jaar vestigden .zich ruim 3100 mensen meer in Zee- iand. Nadat burgemeester Krop (rechts) de tentoonstelling in „De Kring" had geopend, maakte h(j samen met een vertegenwoordigster van C.R.M., waarbü o.in. het werk van de Rotter damse blocmkunstenaar Paul van Bekkum werd bewonderd. Onder die 3100 nieuw-ingekomenen bebinden zich ruim driehonderd gast arbeiders. schat de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Daarbij komen nog eens honderd buitenlan ders uit de EEG-landen, die staffunc ties vervullen bij de nieuwe indus trieën. Het geboortenoverschot bleef gelijk aan de landelijke tendens. URBANISATIE Binnen de provincie doet zich ook een aantal verschuivingen voor. Mid delburg is de snelst groeiende ge meente (1400). Oost-Zeeuws Vlaande ren groeit snel (Terneuzen, Sas van Gent en Hulst). Westelijk- Westelijk Vlaanderen toont een vertrekover- schot. Binnen de regio urbaniseert ook Zeeland. Zuid-Beveland geeft e«n duidelijk vertrekoverschot te zien, wat te wijten is aan de crisis in de fruitteelt. Maar ook een plaats als Oostburg, een aantrekkelijke gemeente vlak aan zee, toont een vertrekoverschot. „Ook de Zeeuwen worden aangetrokken door de attracties van de stad", zegt een woordvoerder van de provincie. „Men gaat de plattelandsgemeente steeds als onleefbaar beschouwen. Hoewel de cijfers een aardige in druk geven van bepaalde tendenzen binnen Zeeland, vragen ze toch om een uitgebred demografisch onder zoek naar de motieven en de her komst van de nieuwe bewoners. Dan gal een vraag als die van de Vereni ging Milieuhygiëne in Zeeland, wat nu precies de aantrekkingskracht vun de industrieën is op het vestigings overschot, kunnen worden beant woord. Mevrouw C. Kannegieter, de Een niet te krachtige expan sie van de Zeeuwse bevolking om de vergrijzing tegen te gaan. maar die de recreatieve functie van de provincie niet in de weg zal staan. Zo schetsen de Zeeuwen de ideale ontwikkeling van hun provincie. voorzitster van de VMZ, zou ook wel eens willen weten, hoeveel Randste delingen, aangetrokken door de Zeeuwse industrie, blijven hangen. Een steekproef, in 1970 genomen, toonde aan dat van het aantal mensen dat zich in 1968 in Zeeland vestigde, al veertien tot vijftien procent was vertrokkeen. Dan zouden ook de angstige gevoe lens van een aantal Zeeuwse bestuur ders, als zou het hoge werkeloos heidspercentage in Zeeland de aan trekkingskracht van de provincie weer een behoorlijke deuk geven, kunnen worden gestaafd of gelogen straft. (Het werkloosheidscijfer liep in Zeeland de afgelopen maanden op van 2,6 naar 4.3 procent; na de drie noordelijke provincies het hoogste percentage in Nederland). Deze sombere geluiden verhinderen niet, dat de Zeeuwen tevreden zij niet de bevolkingsgroei. „Wij waren langzamerhand gewoon afscheid te nemen in Zeeland", zegt de directeur van de provinciale VVV, de heer J. B. de Regt. „Een zekere groei van de Zeeuwse bevolking kan het voorzie- ningenpeil alleen maar opvijzelen. Een krachtige groei van de Zeeuwse bevolking zou ik, gezien de recreatie ve functie van de provincie, echter niet toejuichen". Bond hebben zeker heel wat meer voordelen dan de ongeorganiseerde bejaarden in ons land. Zo kunnen zij gebruik maken van rechtskundige bijstand, of bejaardenreisjes meema ken tegen zeer aantrekkelijke prijzen en bovendien ontvangen zij maande- lijk het bejaardenblad „Echo" in de brievenus, waarin een scala aan we tenswaardigheden voor bejaarde le zers is opgenomen. Resultaten Dit gijn nog maar enkele voordelen. Zo houdt de bejaardenbond regelma tig besprekingen met de vaste kamer commissie. die zich met de bejaar- denpolitiek bezighoudt of vertegen woordigers van CRM, die een belang rijke stem in dit beleid hebben. Om op dit gebied zoveel mogelijk te bereiken hebben de verschillende organisaties, die zich met de bejaar den bezig houden zich verenigd in de C.O.S.B.O., het Centraal Orgaan Sa menwerkende Bejaarden Organisa ties. In dit. orgaan werken de P.C.O.B., de rooms-katholieke Bejaarden-Orga nisatie, de Algemene Bond van be jaarden en de Bond voor Staatspen- sionering samen. In de praktijk is ge bleken, dat men als overlegorgaan namens honderdduizenden bejaarden in gesprekken met de vaste kamer commissies, enzovoort veel meer kan bereiken dan wanneer de bonden .zelfstandig opereren. Ook is een com- muncatie tussen de verschillende bon den belangrijk, omdat meestal onge veer dezelfde problemen circuleren. Groei Over de oorzaak van de trage groei van de Protestants Christelijke Oude renbond zijn verschillende lezingen. Weliswaar is men ervan overtuigd, dat de onbekendheid van de P.C.O.B. bij vele bejaarden ongetwijfeld een van de redenen zal zijn. De heer Van Hofwegen zegt: „Wanneer we stellen, dat in Nederland ongeveer een mil joen bejaarden zijn, dan zouden we als P.C.O.B. toch .zeker honderdtwin tigduizend leden kunnen hebben. De bejaarden vergeten ook, hoe meer leden deze bond heeft, hoe ster ker men is en dus ook hoe meer men kan bereiken in het welzijn van onze bejaarden". De bond heeft in verschillende plaatsen afdelingen. Den Haag bij voorbeeld heeft met z'n 2.400 leden wel drie afdelingen. Naast het bonds blad wordt daar nog een zelfstandig mededelingenblad voor de Haagse be jaarden uitgegeven. Er worden door de bond ook goede kontakten met de NCVB gehouden, die zeer aktief is bij het organiseren van de bejaardensociëteiten. Onder zijn leden telt de PCCB ouderen uit alle kringen. Bejaarden, die werk zaam ,zijn geweest op fabrieken of kantoren, in de middenstand of han del. PCOB beijvert zich voor welzijn bejaarden. De bond telt ook bejaarde artsen en predikanten onder haar le den. De heer Var. Hofwegen zou graag nog meer medewerking zien. vanuit de kerken. „In de praktijk verloopt de samenwerking vaak zeer moeizaam." Vakantie Zoals we meldden legt de Ouderen bond zich nu ook intensief toe op het. organiseren van vakantiereizen voor bejaarden. In samenwerking en over leg met de christelijke besturenbond kan men gebruik maken van de va- kantieororden in de gemeenten Gar deren. Oost Capelle en Putten. Voor deze binnenlandse vakantiereizen be staat een bijzonder grote belangstel ling. Bejaarden, die graag lid van de Protestants Christelijke Ouderen Bond in Nederland willen worden, kunnen zich aanmelden bij het secre tariaat van deze bond. Het adres luidt: H. Brouwer, Aluminiumstraat 45 in Groningen. Telefoon 050 - 122419. Voor Zuid-Holland kan men bel len naar de heer C. van Hofwegen. Buys Ballotstraat 88, Den Haag. Tele foon 335603. Om lid te kunnen worden, moet men de leeftijd van 55 jaar be reikt hebben. LEIDERDORP De werkgroep Jeugdwerk van het Provinciaal Gere formeerd jeugdcentrum Zuid-Holland noord organiseert op 22 januari een Aktiviteitenbeurs (A.72) in de Schep- pingskerk, v. Poelgeestlaan te Leider dorp, des middags van 25 uur. Een ieoer. die op welke wijze dan ook, iets met het jeugdwerk te maken heeft, wordt hartelijk uitgenodigd. Wat u er kunt doen? Diverse soor ten handenarbeid, volksdansen, krea- tief bezig zijn, rollenspel, enz. U kunt ei korte filmpjes zien, die u op uw klub kunt draaien. Ook kunt u onder deskundige leiding met elkaar praten over: „hoe breng ik de Bijbel op de klub?" Op de praatplaatsen kunt u terecht voor het inwinnen van allerlei inlich tingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5