NIET MÉÉR GELD VOOR ROUW Nieuwe gevallen papegaaieziekte Rhodesische politie vuurt op betogers Udink: werkloosheid niet gebaat met financiering Parkeren gaat bewoners binnenstad geld kosten Het Kwartet Nixon wil verbetering van geheimhouding Geen olietanks bij Aalsmeer Trein ontspoord door de koude Lin Piao wilde teveel volgens Mao en Tsjoe Oud-premier van Rhodesië gearresteerd Abonnement voor 30 gulden per maand (RITA) Vorst weg JU AR I Leidse Cowamit Woensdag 19 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Slantvastich fa ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het hoge werkloosheidspeil in de bouw (per 1 januari van dit jaar ruim 31.000) mag voor de regering geen aanleiding zijn om voor de bestrijding ervan meer geld ter beschik king te stellen dan zij tot nu toe heeft gedaan. Minister Udink (volkshuisvesting) heeft dit gisteren in de Eerste Kamer meege deeld. (oo Van een onzer verslaggeefsters n, GRONINGEN Ook de vrouw en het acht-jarige zoontje van de orige week waarschijnlijk aan de papegaaieziekte overleden.T. Pier it Eenrum, zijn nu in het ziekenhuis in Groningen opgenomen. Het bestaat dat ook de 33-jarige mevrouw Pier en haar pontje aan deze vogelziekte lijden. Een tweede kind, dat geen sto iekteverschijnselen vertoont, is bij familie ondergebracht In de gure kou van deze dagen is er voor de koopman op het Waterloo- plein weinig te beleven Er is wei nig aanvoer van tweedehands spul len en de kopers blijven helemaal weg. Toch bl-óen sommige kooplui op de lorrenmarkt rondhangen. Mis schien komen de kopers toch nog WASHINGTON (UPI) President Nixon heeft een algemene verbete ring van de geheimhouding van rege ringszaken bevolen, om het uitlekken van gegevens, zoals over de bespre kingen over de oorlog tussen India en Pakistan te voorkomen, zo heeft het Witte Huis meegedeeld. Overigens is het nog niet zeker of Hvrouw en het kind aan de pape- laieziekte lijden, het is ook mogelijk zij een „gewone" griep hebben. De huisarts heeft hen echter uit voor zorg in het ziekenhuis laten opnemen. Het onderzoek naar de tropische vogels, die de vader hield, is nog niet afgesloten. Op het eerste gezicht le ken de dieren gezond. Op het ogen blik werkt men in het Centraal Die- rengeneeskundig Instituut in Doorn aan kweekproeven, die dezer dagen moeten uitwijzen of de vogels met virus waren besmet of niet. Dr. R. Mantingh, inspecteur voor de volksgezondheid in Groningen en Drente, is van mening, dat er geen reden is aan te nemen dat er in Een rum een epidemie van papegaaieziek te zal ontstaan. „Er heerst op liet ogenblik veel griep in Eenrum en de beginver- schijnselen van papegaaieziekte zijn niet te onderscheiden van die van griep. Volgens de officiële cijfers zijn er per jaar zo'n 20 30 gevallen van de vogelziektc in Nederland. Ik zie geen reden, waarom we nu ineens ver boven dit getal zouden komen. plaats: Betiilt f*r O kwartaal maand -BON- Mijn plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit I ontvang ik het gezellige Plelina I Lschaaltje cadeau. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Jieuwe Leidse Courant, 267, Leiden Etna vraagt korter werken voor 400 man BREDA Etna-Breda heeft voor 400 werknemers een arbeidstijdver korting van twee dagen per week voorlopig voor een periode van zes weken aangevraagd, zo deelde de directie gisteravond mee. Oorzaak: Moeilijkheden bij de afzet van gas haarden. Veel mensen die een gashaard wil den kopen hebben dit een jaar uitge steld door het laat inzetten van de winter, aldus de directie. Bij deze fa briek. 800 werknemers, geldt al een arbeidstijdverkorting voor 120 perso neelsleden van de gieterij. De ver gunning is de vorige week voor de tweede maal met zes weken verlengd. De directie verklaarde dinsdag dat de omzet in 1971 hoger is geweest dan in 1970. Over een eventuele winst wilde men echter nog niets meedelen. Bij Etna-Breda werken circa 170 Belgen. AALSMEER In de Schinkelpol der op het grondgebied van de ge meente Aalsmeer zullen geen olie tanks worden gebouwd ten behoeven van de luchthaven Schiphol. De ge meenteraad van Aalsmeer heeft gis teravond het besluit van 14 oktober 1971 ingetrokken, waarbij de agrari sche bestemming van de Schinkelpol der werd gewijzigd en de oliemaat schappij Shell de mogelijkheid kreeg de gronden te kopen voor de vesti ging van olietanks. „Als we nu nog meer geld beschik baar stellen moet dit langs inflatoire weg gefinancierd worden. Dat bete kent een opwaartse beweging van de loon- en prijsspiraal, waardoor we nog dieper in de ellende van de werkloosheid terecht komen", aldus drs. Udink. Tot nu toe heeft de regering 200 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de bestrijding van de werkloos heid. Hiervan mogen de gemeenten 150 miljoen gulden lenen om werkob- jecten te financieren. Vijftig miljoen gulden wordt rechtstreeks ter be schikking gesteld via de begroting. Ook het rijksgoedkeuringenbeleid voor bedrijfsgebouwen is afgeschaft of wordt soepeler gehanteerd. ■fe In vak houden Overigens deelde minister Udink de zorg over de werkloosheid in de bouw, die er gemakkelijk toe kan lei den dat vele bouwvakkers de bouw de rug zullen toekeren, zoals ook in 1967 op grote schaal is gebeurd. Om vooral jongeren in het vak te houden zal extra geld beschikbaar worden gesteld. Zo zal de overheid woning wetprojecten financieren waar leer lingen te werk zijn gesteld en die daardoor duurder uitpakken. Ook bij de bouw van rijksgebou wen zullen leerlingenplaatsen extra gefinancierd worden. Als een ander aspect van de bestrijding van de werkloosheid noemde minister Udink de planning op lange termijn van bouwopdrachten. Zo'n planning zal stabiliserend kunnen werken, meende hij. Limieten De overheid is de belangrijkste op drachtgever voor de bouw. Zij is ech ter gebonden aan begrotingslimieten. In het afgelopen jaar heeft dit een gevoelige invloed gehad op de bouw. Omdat de prijzen in deze sector met tien tot twaalf procent opliepen moest de overheid haar opdrachten wel ver minderen. In een aantal sectoren is dit gevoe lig aangekomen, aldus minister Udink. Overigens meende hij dat de huidige werkloosheid op de woning bouw geen invloed zal hebben. In die sector zijn de opdrachten eerder toe- dan afgenomen, aldus de minister. Minister Udink bleek bijzonder te vreden over het beleid van zijn voor- De zestien jarige Dianne de Leeuw zal Nederland bij het kunstrijden ver tegenwoordigen tijdens de Olympi sche Winterspelen in Sapporo. ABCOUDE Als gevolg van de strenge kou is gisteravond even bui ten Abcoude een treinstel van de Ita- lië-Rivièra-express ontspoord. De slaapwagen van de trein, waarin op het ogenblik van de ontsporing geen mensen aanwezig .varen, raakte naast de rails toen een wielstel onder van daan brak. Deze breuk is veroorzaakt omdat het oude metaal door de felle kou broos geworden was. Als gevolg van de ontsporing is het trein verkeer op het baanvak Amsterdam- Utrecht tot gisteravond laat gestremd geweest. Het verkeer op de lijn UtrechtAmsterdam kon gewoon doorgang vinden. De Italië-Rivièra- expres is na enig oponthoud afgekop peld en doorgereden naar Duitsland. ganger, oud-minister Schut. Op grond van de gisteren beschikbaar gekomen decembercijfers van de woningbouw wees drs. Udink erop dat in 1971 139.500 woningen in aanbouw werden genomen. Bijna tienduizend meer dan was geprogrammeerd. Nu is het wel zo dat 1971 een bijzonder gunstig jaar is geweest met ongeveer 15 tot 20 da gen goed weer meer dan gebruikelijk. Elke tien dagen goed weer extra be tekent dat er rond 5000 woningen meer "ebouwd worden. In dit verband hekelde minister Udink het optreden van het PvdA- Kamerlid in de Tweede Kamer dr. Van den Doel. „Met zijn criterium in de hand namelijk een beoordeling van het bouwprogramma op basis van het aantal in aanbouw genomen woningen kunnen we nu constate ren dat in de periode-Schut 515.683 woningen in aanbouw zijn genomen, ruim 15.000 meer dan voor die perio de was geprogrammeerd", aldus de heer Udink. HONGKONG (AP) De val van Mao Tse-toengs „kroonprins" lin Piao is in augustus vorig jaar beze geld met het afwijzen van diens eis dat in de nieuwe grondwet van China vastgelegd moest worden, dat hij of ficieel opvolger van Mao was. Dit meldt een in Hongkong verschijnend dagblad uit betrouwbare bronnen. Lin zou deze eis gesteld hebben op een vergadering van het centrale co mité, maar Mao en Tsjoe En-lai ver zetten zich er tegen, omdat de partij ;zich al belachelijk had gemaakt door Lin Mao's opvolger te noemen in het partij-reglement. Zou deze clausule ook nog opgenomen worden in de nieuwe grondwet, dan zou slechts nieuw materiaal aandragen voor de anti-communisten en vijan den van China". Toen Lm merkte dat Mao en Tsjoe zich aaneengesloten hadden, trachtte hij het land uit te vluchten. SALISBURY, 18 januari (AFP/RTR UPI) Een voormalige premier van de regering van Zuid-Rhodesië, Car- field Todd en zijn 28-jarige dochter Judith zijn dinsdag op hun boerderij in de buurt van Salisbury gearres teerd. Dit is door de echtgenote van de oud-premier verklaard. De 63-jarige Todd en zijn dochter zijn in verschillende gevangenissen opgesloten. Beiden staan bekend als felle tegenstanders van de regering van premier Ian Smith. Zij hebben in het gehele land een campagne ge voerd tegen het met Engeland geslo- tten beginselakkoord over de toekom stige staatsvorm van Rhodesië. Todd, die in 1958 als premier van Zuid-Rhodesië werd afgezet, heeft al eerder moeilijkheden met het huidige bewind gehad. In 1965 legde premier Smith hem een beeperking van bewe gingsvrijheid voor de duur van eeen jaar op. Vandaag viert prinses Margriet haar 29ste verjaardag. Op de foto een stralende prinses, getooid met modern kapsel. Een heel hartelijke feli citatie voor de sympathieke prinses Margriet. Foto: Max Koot GWELO (Reuter, UPI, AP) Rhodesië heeft gisteren zijn ernstigste rassenonlusten sinds tijden beleefd, toen de politie in Gwelo ten einde raad het vuur opende op duizenden Afrikaan se betogers en de Afrikanen overgingen tot brandstichtingen en plunderingen. Eén Afrikaan zou levensgevaarlijk gewond zijn. Gwelo is Rhodesië's derde stad en sinds zondagavond geven de Afri kaanse inwoners op rumoerige wijze van hun afkeer van het Brits-Rhode- slsche akkoord blijk. De geweldda digheden van gisteren begonnen, toen de politie verhinderde dat een menig te van 8.000 betogers oprukte naar het Europese centrum van de stad, waar zich leden van de Britse Pear- ce-commissie ophouden. Deze com- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bewoners van zeven binnensteden zullen in de toekomst waarschijnlijk dertig gulden per maand moeten betalen voor een parkeerplaats voor hun auto. In deze richting althans gaan de gedachten van een werkgroep, die een model verordening voorbereidt die be trekking heeft op parkeerver- gunningen voor binnenstadbe woners. In de werkgroep zijn vertegen woordigd de steden Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Gouda en Nijmegen. Indien een landelijke rege ling tot stand komt kunnen autobe zitters een soort parkeerabonnement kopen. De opzet zal zijn, dat een der de deel van de parkeerruimte in de binnensteden beschikbaar komt voor bewoners en dat tweederde deel be stemd wordt voor parkeermeters. Voor Amsterdam zal deze regeling gelden voor de binnenstad, binnen de buitenste grachtengordel. De Amster damse verkeerspolitie schat het aan tal auto's, dat 's nachts in de binnen stad op de openbare weg staat op ongeveer 17.000, de wagens van toe risten en late uitgaanders daarbij in begrepen. Het aantal autobezitters in de "city" wordt gesraamd op 7 a 8000, waarbij er rekening mee moet wor den gehouden, dat een groot deel van dit wagenpark voor het woon-werk- verkeer wordt gebruikt en overdag de city verlaat. Ir. G. H. A. Hoogenboom, hoofd van het gemeentelijk verkeersbureau, die in dit verband studies heeft gemaakt in ondermeer Londen, verwacht, dat door dit systeem de ochtend- en avondspits zou worden afgeremd. Wanneer Amsterdam tot dit vergun ningenstelsel zou overgaan, zouden gebieden, waar sprake is van ernstige parkeernood, het eerst aan de beurt komen. Roem wordt door niemand meer veracht dan door hen, die er geen enkel aanspraak op kun nen maken. JOSEPH ROUX Kijk hier een» naar. papa. Mama kreeg een krasje in de verf, toen ik zei dat ze het zou krijgen! Zon en maan 20 januari: zon op 8.37, onder 17.05; maan op 10.05, onder 22.39; 26 jan. N.M. DE BILT In de nacht van gisteren op vandaag verdreef een in Kracht toenemende zuid tot zuidwestelijke wind de vorst uit ons land. Dit ging gelukkigerwijs vrijwel zonder neerslag gepaard? zodat gladde wegen ons bespaard bleven. Deze geslaagde dooi-aanval werd mogelijk, doordat een zeer diepe depressie zich van het mid den van de oceaan naar IJsland verplaatste. Aangezien de druk in het Azor^ngebied hoog bleef, kon de krachtige zuidwestelijke stro ming van zachte lucht zich over onze omgeving uitbreiden. Barometerstand: heden 10 uur: 75 cm (1000 millibar), dalend. Hoog water Hoog water, 20 januari: Rotter dam le getij 6.58, 2e getij 19.36; Scheveningen 5.32—17.47; Vlissin- gen 4.2316.45; Haringvliet aan de Zeezijde 6.0418.19. missie moet het oordeel van de bevol king peilen over het akkoord. De zwaar bewapende politie zag zich een uur lang geconfronteerd met een muur van betogers (naar schat ting 8.000 man sterk), waarboven mi litaire verkenningsvliegtuigen cirkel den. Herhaaldelijk klonk uit de me nigte een dreunend „nee" op. „Wij willen de stad in", riepen de betogers. „Wij willen niet vechten, alleen maar praten". Daarna werd uit duizenden kelen het „Ikclele Africa'' een na tionalistisch vrijheidslied aangehe ven. TRAANGAS Toen de politie met traangas en la ter met hagel de menigte uiteen dreef, gingen de betogers er toe over vernielingen aan te richten in hun wijken. Tegen de middag tekenden zich rookkolommen boven de stad af. Een postkantoor, een restaurant, di verse bierhallen en een kerkelijk so ciaal centrum werden verbrand en de ruiten van kerken en gemeentekanto ren werden ingeslagen. Ondanks de aanwezigheid van een forse politiemacht werden auto's, ver keersborden en winkels vernield. De politie voerde een spandoek met zich mee, waarop te lezen stond: „Ver spreid u of wij schieten". Hoewel of ficieel geen mededelingen worden ge daan over de onlusten, is het duide lijk dat de politie het vuur geopend heeft op de betogers. Twee Afrikanen zouden met hagelschotwonden in het ziekenhuis opgenomen zijn en ver slaggevers zagen een Afrikaan, die hagelschoten in zijn rug gekregen had en vroeg waar hij kon worden behandeld. DREIGENDE RUST Gisieravond heerste er een dreigen de rust in de negerwijken van de stad. De wijk Monomatapa zag er uit als een rokend slagveld. Vlammen lekten uit verscheidene gebouwen en andere, die niet zo gemakkelijk wil den branden, waren vernield. Nie mand durfde te voorspellen of de on lusten nu voorbij zijn. Naar schatting 70 procent van de Afrikaanse arbei ders bleef gisteren van hun werk thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1