Steeds meer gemeenten laten «weekend-inwoners" betalen Toneelgroep De Appel komt met wat anders Rijnpoorthaven rendabel voor nationale economie Rotterdam wacht project van moderne muziek Nieuw raadhuis Berkel trekt 128 architecten Provincie spreekt over beleidslijnen luchtverontreiniging jmns fikse tegenvaller voor tweede-woningbezitters r.» Conclusie Rijnmond-nota: batig saldo Dienstweigerende sergeant blijft in Nieuwersluis Uw probleem is het onze Hogere winst Rijn- Schelde-Verolme II 5 DINSDAG 18 JANUARI 1972 erhoi DEN HAAG Een onplezierige verrassing voor mensen, die atsbifan een tweede woning toe zijn, is vaak de woonforensen-belas- ng, die in de laatste tijd snel algemeen wordt. Steeds meer ge- ieenten het zijn er nu al enkele tientallen gaan de stede- weekendvluchtelingen belasten met bedragen, die variëren 292 #n vijftig tot wel zevenhonderd gulden per jaar. 3» een fikse tegenvaller voo.r de larscifecde huisbezitters, die met deze sjffing niet altijd rekening gehouden m - Vitus! lasting zo zal blijken, hoewel hier al daar individuele tweede huisbezit- ssbui s hun ongenoegen over de tegen- |2^' lier laten uitmonden in bezwaar- Andfcriften en er in Friesland zelfs een erdiq overigens niet te achterhalen aan nd van tweede-huis-bezitters lijnt te zijn opgericht die wil gaan ltenlmineren tegen de woonforensenbe- ting. 1884 Mvorens een woordvoerder van de viers eniging van Nederlandse Gemeen- 146— over de achtergronden van deze lasting aan het woord te laten, 2i_3 st de geruime tijd geleden uitge- 37—*oken maar nog altijd geldende gr Jfarschuwing van de planoloog prof. Jac. P. Thijsse over de tweede wo- 'gig. die hij „verwerpelijk en aso- al vindt, omdat daardoor de ruimte het verkeer opeist groter wordt, platteland versnipperd en over- kateomd raakt, recreatiemogelijkhe- i per hoofd van de bevolking min- worden vooral zolang er woning- >d bestaat" Het hoofd van de afdeling finan- 2130 n van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, de heer W. van -8.23. yll, legt uit dat tweede-huis-bewo- 6 s tot voor enige tijd, mensen wa- ijs. i die profiteerden van allerlei ui 7»rzieningen van de gemeenten die J—54, hadden uitverkoren, zonder dat ze irvoor betaalden, schc )e gemeenten in ons land komen *6 nelijk aan het leeuwedeel van g n geld uit het gemeentefonds pot waarin een pakket belastin- aam verdwijnt waaraan we allemaal dragen via de rijksbelastingen. De meenten krijgen een uitkering uit t fonds, naar rato van het aantal voners dat in het bevolkingsre- ter staat ingeschreven. Aan de ekend-toeristen, die wel de plaat- ijke middenstand de 'dels spekt, hebben de gemeenten ts omdat ;zij al staan ingeschreven het bevolkingsregister van de stad ar zij vijf dagen per week werken ook nog een beetje wonen. Daar pben zij immers hun hoofdverblijf. 127- cw toeristen op meer dan negentig dagen per jaar een gemeubileerde woning beschikbaar houden. Met het groeien van het tweede woningbestand, zijn er de laatste ja ren steeds meer gemeenten bij geko men die de belasting invoeren. De laatste gemeente die de belasting heeft aangekondigd is Schoorl, waar het om bedragen ,zal gaan die tussen de 200 en 750 gulden variëren, afhan kelijk van de waarde van de woning. De gemeente Ermelo kent woonto ren senbelasting al sinds 1966. Hier wordt de oppervlakte van de woning als basis genomen voor het in reke ning te brengen bedrag, dat maxi maal ongeveer tweehonderd gulden kan bedragen. Een woordvoerder op het Ermelose gemeentehuis zegt dat de kritiek van de mensen komt die van te voren niet van de belasting op de hoogte waren. Daarom streven we ernaar van te voren de mensen die hier een tweede woning willen, zo veel mogelijk in te lichten. Als ze via een plaatselijke makelaar een huis aanschaffen wor den ze op de hoogte gesteld. Als men sen een zomerhuisje op een van de campings hebben, licht de camping houder hen in. Maar soms gaat het wel eens mis en komen de tweede huisbewoners zich hier beklagen". Ermelo heeft tussen de 500 en 1000 tweede woningen in de gemeente, zo dat het bedrag aan woonforensenbe- lasting een jaarlijks inkomen van tussen de een a twee ton inhoudt. De gemeente Gaasterland (250 tweede woningen) heeft de woonfo- rensenbelasting twee jaar geleden in gevoerd. Ook hier ligt het maximaal te betalen bedrag op ongeveer 200 gulden. „Vaak komen hier mensen klagen die zeggen: „Wat doet de ge meente nu voor die belasting! Wij zeggen dan: hier ,zijn allerlei voorzie ningen en daar profiteren jullie van". De kritiek komt van individuele gevallen, aldus een ambtenaar die overigens doorgeeft, dat de gemeente raag van die weinig „overtuigende" belasting af wil, zodra het rijk met een verfijningsregeling komt voor re creatiegemeenten. Schoorl Redelijk 53—1. loogstens vangen de gemeenten 03—3! 1 d,f> mensen die een tweede wo- 3i—lohg gekocht hebben, wat straat- en bndbelasting. Maar wèl deponeren e weekend-toeristen, of ze nu lang- rig een caravan bewonen, een urhuis of een koophuis hebben, lark!" vuil *n gemeenten waar zij gschuilen voor de stad, maken zij iruik van wegen, sportvelden, f33 embaden en dies meer. Om nu in lacune te voorzien, heeft de wet- i'Ver de gemeenten de mogelijkheid kggeven een woonforensenbelasting te ,_5jffen. Voorwaarde moet zijn dat de De heer Van Tuyll voert aan dat de tweede woningen meestal staan in die gemeenten die toeristisch aantrekke lijk zijn. De gemeentebesturen beste den aan die aantrekkelijkheid extra zorg wat veel kosten met zich mee brengt. Een groot bosbezit kan lieel wat financiële lasten met zich mee brengen. „Het is redelijk dat daaraan bijgedragen wordt door mensen die daarvan mee genieten". Tijdens de piek in het toeristisch seizoen, kan een gemeente soms éen inwonertal verdrievoudigen. Op die piebelasting zijn de voorzieningen geënt, wat soms enorme investeringen met zich brengt. kalve Hg. amm Tjï: iven IV BeH ROTTERDAM Het Rotterdams eige ffilharmonisch Orkest heeft voor kiei-i het komende voorjaar een project van moderne muziek op stapel staan, dat op vier avonden onder de titel „aanloop '72" zal worden ge lanceerd. Het voorlopig programma 's uitgewerkt door een werkgroep bestaande uit de componist Rein- bert de Leeuw, de pianist Ton Hartsuiker, de leiding en vier leden van het orkest en de directeur van de Rotterdamse Kunststichtingdrs. A. J. van Staay. Op drie avonden zullen diverse ensembles uit het or- j€s£ *n de hal van De Doelen optre- den, op de laatste avond komt het volledig orkest aan bod in de grote zaal. De titel „aanloop" symboliseert enerzijds de start van een project dat voor uitbreiding vatbaar is, an derzijds de informele wijze waarop het contact tussen muziek en luis teraar tot stand kan komen, zowel tijdens de concerten als na afloop tijdens de concerten als na afloop in gesprekken met de uitvoerenden. De dirigenten van de drie concer ten in de hal van De Doelen zijn Edo de Waart (4 maart en 16 mei) en Hans Vonk (29 maart). Op het programma staan o.a. werken van Slrawinsky, Webern, Peter Schat, Misja Mengelberg. De slotavond, op 22 juni in het kader van het Hol land Festival, zal geheel bestaan uit werken van Berio. Het orkest zal die avond onder leiding staan van de componist zelf. DEN HAAG Niet minder terdam, „Interplan", Capelle aan den dan 128 architecten hebben zich bij de gemeente Berkel en Rodenrijs gemeld voor de bouw van een nieuw raadhuis. Zij reageerden op een adverfcntie in enkele vakbladen waarin de ge meente een prijsvraag voor de raadhuisbouw lanceerde. Het expiment om op deze wijze aan een architect te komen, is voor lopig een succes. Aan de „sollicitanten'* was ge vraagd hun gedachten over de plaats en betekenis van het huis van de gemeente kenbaar te maken. Deze motiveringen werden door een com missie aan de hand van bepaalde criteria beoordeeld. Deze eerste se lectie bracht het aantal gegadigden terug tot 24. Een tweede moeizame selectie liet nog zes „inschrijvers" over, met welke groep de gemeente Berkel en Rodenrijs verder in zee gaat. De uitverkoren zes zijn: J. H. Grooshuis, Hengelo, prof. ir. C. Wee- ber, Capelle aan den IJssel, Inge nieurs- en Architectenbureau G. en J. D. Postma, Rotterdam, Architec tenbureau ir. J. E. Kruisheer, Rot- IJssel, Samenwerkende Architecten en Ingenieursbureaus Neyenhuis NV te Haren (Gr.). Met de groep van architecten is nu afgesproken, dat zij in samen werking met de gemeente, stede bouwkundigen en organisatiedes kundigen, ieder voor zich zelf aan de hand van het programma van eisen het beste plan ontwerpen. Daarna moeten de zes gezamenlijk naar de beste oplossing zoeken. Zelfjurereing De architecten hebben beloofd in beginsel eerlijk de eigen ideeën te laicn vallen voor betere van colle ga's. Ook wil men open staan voor de beinvloeding van anderen. Moge lijk komt een gezamenlijk ontwerp uit de bus. In ieder geval doen de zes architecten aan zelfjurering en wordt het systeem gevolgd van zo genaamde getrapte optimalisering. Het nieuwe huis van de gemeente, zo is al vastgesteld, moet niet alleen de zetel zijn voor de gemeentelijke overheid en een werkplaats voor ambtnaren. Het moet voor meer belangen van de gemeenschap wor den gebruikt. In bouwkundige kringen wordt het Berkelse experiment, dat begon met het plaatsen van een adverten tie en waarop vooral kwalitatief verrassend werd gereageerd, verder met grote belangstelling gevolgd. In de procedure, waarover de Berkelse raad maandag a.s. zal beslissen, is tijd opgenomen voor inspraak. Het plan is een tentoonstelling te organi seren van de plannen en de alterna tieven. Ook vermeldt de procedure nog een enquête onder de bevolking alvorens de raad eindelijk beslist over het definitieve ontwerp. Breiende fase Met het aanwijzen van de zes ar chitecten is de Berkelse raadhuisge schiedenis een nieuwe en boeiende fase ingegaan. Na jaren van voorbe reiding moest de raad twee jaar ge leden beslissen over een ontwerp van prof. Kropholler. De bedoeling was snel tot de bouw over te gaan, maar met de meerderheid van één stem veegde de raad dit plan van de tafel. Men vond het ontwerp van de bejaarde architect te ouderwets en weinig praktisch. Berkel zat toen met zijn raadhuisbouw in de impas se. De oplossing was het uitschrijven van een prijsvraag onder de archi- tertpn. Rechtvaardiger dan aan de waarde of de oppervlakte van de woningen te relateren, zou rijn het belastingbe drag te heffen naar de hoogte van de inkomens van de tweede-huis-bezit- ters. Maar dat blijkt een moeilijk uit voerbare zaak omdat de rijksbelastin gen de gemeenten geen inzage geven van de hoogte van de inkomens van de weekendbewoners. T oeristenbelasting De woonforensenbelasting blijkt ook in steeds meer gemeenten een opvolger te krijgen (sinds eind '70 is daar de mogelijkheid toe) in de vorm van een toeristenbelasting. Die is voornamelijk bedoeld voor de „dag jesmensen", toeristen die één of meer nachten in een gemeente verblijven. De gemeente Gaasterland kent die heffing al. De gemeente Ermelo zal de toeristenbelasting dit jaar gaan heffen. Ook kampeerders, die in het verleden in sommige ge meenten kam peerleges moesten beta len, zullen onder de 1 oeristenbelasting vallen, overigens in de meeste geval len niet hoger dan 25 cent per nacht. Misschien dat We in de toekomst ook nog strand- en bosbelasting kunnen verwachten. DEN HAAG Het provinci aal bestuur van Zuid-Holland zal met alle gemeenten in de pro vincie een gesprek voeren over de beleidslijnen, die voortkomen uit de wet op de luchtverontrei niging, die volgende maand van kracht moet worden. Gisteren is deze gespreksronde begonnen met een bespreking van deze materie met o.a. de ge meenten Vlaardingen, Rotter dam, Schiedam en Maassluis. De wet op de luchtverontreiniging, op 26 november 1970 door de Kroon goedgekeurd, zal worden uitgevoerd door de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, bijgestaan door een in te stellen raad, die de minister in zake de luchtverontreiniging ge vraagd of ongevraagd van advies kan dienen. Een bedrijf, dat een luchtverontrei nigende werking kan hebben zal bij Gedeputeerde Staten van de provin cie een vergunning dienen te vragen, die al dan niet door dit college wordt verleend. Hierbij worden de gemeen ten, waar het bedrijf is gelegen, de DEN HAAG Minister De Koster kan de dienstplichtig sergeant Gerard Roóvers, die wegens politieke bezwa ren tegen het leger dienst weigert, niet vrijlaten uit Nieuwersluis en hem op een andere plaats de behan deling van zijn zaak voor de krijgs raad af laten wachten. De sergeant zit momenteel in een onafgesloten cel in één van de vleu gels van Nieuwersluis, een plaats die volgens het PPR-Kamerlid Bas de Gaay Fortman volkomen ongeschikt is voor dit soort gevallen. Minister De Koster wijst er in antwoord op vra gen van dit Kamerlid op, dat hij, nu de zaak is verwezen naar de krijgs raad, geen bevoegdheid heeft de in vrijheidstelling van Roovers te gelas ten. inspecteur voor de volksgezondheid van dit gebied en het districtshoofd voor de arbeidsinspectie in de gele genheid gesteld hun advies hierover te geven. Ook kan een verleende vergunning op verzoek van bovengenoemde orga nen/personen door het college van Ged. Staten worden gewijzigd. Te vens is het mogelijk, dat in bijzonde re gevallen van onverwachte sterke vervuiling van de lucht door een of enkele bedrijf(ven) de commissaris van de koningin hetzij uit eigen be weging, hetzij op verzoek van de ge meenten een bevel tot stopzetting geeft van de vervuilende werkzaanv 'heden. Dit samenspel o.a. tussen de ge meenten en het provinciaal bestuur zal om tot een juist beleid inzake de luchtverontreiniging te komen van het grootste belang zijn. Reden voor de provincie om in voorbesprekingen reeds nu met de gemeenten tot richt lijnen te komen. ROTTERDAM Ook al zal de gemeente Rotterdam erby in schieten, uit nationaal-econo- misch gezichtspunt is de aan te leggen Rynpoorthaven in het Rotterdamse havengebied ren dabel. De kosten-baten-balans voor Rynpoort toont een batig saldo van 397 miljoen gulden. Tot deze conclusie komt de werk groep ESSOR (economisch, sociolo gisch en statistisch onderzoek Rijn mondgebied), die maandag een nota uitbracht over de nationaal-econorni- sche rentabiliteit van de Rijnpoortha ven. Het rapport komt 21 februari in de Rijnmondraad aan de orde. Aan te nemen is, dal die zich positief over de Rijnpoorthaven zal uitspreken. Vandaag is het rapport besproken in de commissies verkeer en vervoer en economische aangelegenheden van de Rijnmondraad. Het totale prijsvoordeel, dat in de Rijnpoorthaven ontstaat door getouik te maken van nieuwe overslagtech nieken, zal voor de periode 1976-2000 neerkomen op 1,9 miljard gulden. Hiervan komt ten minste 758 miljoen gulden Nederland ten góede. Het ha venbedrijf van de gemeente heeft met betrekking tot de Rijnpoorthaven een exploitatieresultaat van 158 mil joen gulden, exclusief afschrijving en rente. Op grond van de te verwachten ontwikkeling van de containerover slag in de Rotterdamse haven heeft de werkgroep berekend, dat de bestaan de ovenslagcapaCiteit op de zuidelijke oever over 5 a 10 jaar onvoldoende zal zijn. Als de Rijnpoorthaven er op de noordelijke oever niet komt, zal rit een te grote druk veroorzaken op de bestaande infrastructuur van de zuidelijke oever. De maximale overslagcapaciteit op de zuidelijke oever zal in het jaar 1980 9,1 miljoen ton bedragen. In het zelfde jaar verwacht men een aan- en afvoer van gecontaineriseerde goe deren ter grootte van 14,5 miljoen ton. Wordt de Rijnpoorthaven niet aan gelegd en wordt geen alternatief ge boden, dan zal de goederenstroom van 5,4 miljoen ton door andere ha vens in Nederland moeten worden opgevangen. Het gevolg hiervan is volgens de werkgroep een verhoging van de transportkosten. Uitbreiding op de zuidelijke oever is nauwelijks mogelijk. Kostbare vcr- keersvoorzieningen (tunnel of brug gen over de Vondelingenweg) zouden nodig zijn om het nieuwe opslagter- rcin ten zuiden van de huidige con- tainerterminal te kunnen bereiken. De oude stukgoedhavens zijn niet ge schikt te maken: de kaden ztyn te smal, de loods staat te dicht bij het water en er is in de onmiddellijke omgeving van de kade geen opslag- terrein aanwezig. De aanlegkosten van de Rijn poorthaven worden door de werk groep berekend op 236 miljoen gul den. De containerisatie levert een prijsvoordeel op van 15 gulden per ton in 1976. Dit zal in 1990 oplopen tot 20 gulden en in 2000 tot 25 gulden. Het gemeentelijk havenbedrijf zal in de periode 1976 het jaar waarin de Rijnpoorthaven zijn exploitatie kan beginnen tot de eeuwwisseling een exploitatieresultaat hebben van 158 miljoen gulden. Dit bedrag is ech ter niet voldoende om de rente en de afschrijvingen te kunnen totalen. Elk jaar heeft het havenbedrijf op de verlies- en winstrekening van Rijnpoort een tekort. Een uitkering van de zijde van het rijk ter grootte van 79 miljoen kan het exploitatie*- verlies over de genoemde 25 jaar wegnemen. Brieven die niet zUn vooralen van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar In verband «Laan moeten ln afzonder, lljke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. ROTTREDAM Het bestuur van Rijn-Schelde-Verolme Machinefa briek en Scheepswerven NV heeft maandag meegedeeld, dat over 1971 per aandeel, zowel de netto-winst van het concern als de cash flow enige vertotering te zien heeft gegeven ten opzichte van het jaar daarvoor. De stand van de nog uit te voeren orders daarentegen blijft achter bij die van 1970. Op het ogenblik overschrijdt de orderportefeuille van het concern de drie miljard gulden, hetgeen bevredi gend wordt genoemd. Door Dammis de Geus ASPEREN Een doorgesne den appel is. het kenmerk van een nieuwe toneelgroep, die zich maandagmiddag in een tot su blieme woning verbouwde boer derij van Carol Lindsen en Christine Ewert in het stille, winterse Asperen bij Leerdam in alle eenvoud, maar vol idealisme presenteerde. Carol en Christine, die beide ver bonden zijn aan de toneelgroep Thea ter in Arnhem, waren zover gekomen dat zij Do van Stek van de Haagse Komedie, Peter van der Linden eveneens van Theater en regisseur Erik Vos, enthousiast hadden ge maakt met elkaar een nieuwe toneel- kern te vormen. De naam van de toneelschool-leer ling uit Amsterdam die zich ook voor do nieuwe groep interesseert kon nog niet bekend worden gemaakt. Hij completeert het vijftal tot een sextet. D^ naam van de groep is, gewoon ronduit „De Appel". Carol Linssen die probeerde de idealen van de groep onder woorden te brengen, zei dat de partners elke pretentie willen vermijden. Peter van der Linden zei tien jaar geleden niet over deze po ging gedacht te hebben. „De gezel schapsvorm heeft zich overleefd. De verschillende groepen zijn als het ware worstfabrieken geworden. Daar om willen we met iets nieuws ko men". Erik Vos zal de regie voor zijn rekening nemen. Van een directeurs- functie of andere leidersrol is afge zien. Voorlopig is de eerste activiteit van „De Appel" een mime-programma van Carol Linssen en Peter van der Linden, dat vanaf augustus in het Amsterdamse theater De Brakke Grond gespeeld wordt. Het heeft de titel „Op leven en dood". Uit enkele voorstellingen, die zijn gehouden, blijkt dat er een grote behoefte be staat op deze vorm van theater door te werken. Voorts wil „De Appel" in augstus starten met een speciaal kinderpro gramma. In wording is een verhalen- programma met als thema Antoine de Saint-Exupery's „De Kleine Prins" in een vrije bewerking van André Mooy en een programma onder de titel „God op Aarde" van Inez van Dulle- men, de vrouw van Erik Vos. Verder lijn plannen ontwikkeld voor een programma bestaande uit schetsjes over de intermenselijke communicatie en een zogenaamd blubtor-programma, naar een gege ven van de Engelse acteur Grillo. Bo vendien heeft men bij bepaalde gele genheden behoefte iets extra's te doen. Ten slotte wil men elke zon dagochtend een programma brengen onder de titel „Dichters dichterbij". Volgens Erik Vos zit in veel Neder landse literatuur en Middeleeuwse poëzie dramatische kracht. „Daarvan moeten we gebruik maken", aldus Vos. Subsidie In het gehele scala van activiteiten wil de nieuwe groep steeds beeldende kunstenaars, musici en schrijvers in schakelen. Het technische en admi nistratieve apparaat wordt bij de Vraag: Daar lk blauwe druiven heb, mogelijk volgend Jaar ook groe ne, zou ik gaarne van u vernemen, hoe ik hiervan wijn kan maken. Antwoord: Inderdaad is het in ons land mogelijk van druiven wijn te maken. U moet zich dan toeleggen op kweken van daarvoor geschikte soor ten. We moeten echter erop wijzen, dat het geen toeval is, dat de wijnbouw in Nederland en België verdwenen is. In vroeger eeuwen was dat anders, maar toen langzamerhand de verbin dingen in Europa beter werden, gaf men de voorkeur aan de smakelijke re, zuidelijke soorten. Karei de Vijfde heeft voordat hij in 1555 afstand van de troon deed en in een Spaans klooster zijn intrek nam, eerst de kel ders met Leuvense wijn laten vullen. We weten natuurlijk niet of hij toen genoeg had voor de resterende drie jaar van zijn leven. Kort na de Eerste Wereldóorlog verwierf Babyloniënbroek in het Land van Altena bekendheid als de enige plaats in Nederland waar wijh gemaakt werd. Een toerist vond deze wel wat zuur. Het resultaat van onze onderzoe kingen is voor u niet bemoedigend. Deskundigen zeggen dat de wijn uit de door u te kweken druiven een gruwelijk zuur drankje wordt, nog niet eens geschikt om er wijnazijn van te maken. In Ticino vernamen wij dat een wijnstruik langer dan vijf jaar vrucht gedragen moet hebben om een redelijke wijndruif te kunnen leve ren. Voor verdere inlichtingen ver wijzen wij u naar het vakdiploma voor de wijnhandel te Zaltbommel. U kunt van uw druiven beter druiven- jam of chutney maken; wijn maken heeft voor een niet-vakman geen zin. Leden van de nieuwe toneelgroep De Appel: v.l.n.r. (achter) Erik Vos. Carol Llns en en Peter van der Lin den. Vooraan Do van Stek (links) en Christine Ewert. Theater-Unie ondergebracht. Voor stellingen zullen ook in het Rotter damse Piccolo-theater, het Haagse Hot en vermoedelijk in Eindhoven, Enschede en Arnhem worden gege ven. Bij CRM is een subsidie van 300.000 aangevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5