SPARTA EVENKNIE Anti-voetbal in Enschede Taktische Utrecht zege °P PSY: 1-0 M AA NO AG 17 JANUARI 1972 UTRECHT Utrecht heeft PSV een tactische 10 neder laag toegebracht. In plaats van het gebruikelijke aanvallende spel, dat Utrecht pleegt te spelen, werd er nu door de pupillen van Bert Jacobs beheerst en gegroepeerd gevoetbald, waarbij er aan PSV geen meter ruimte gegeven werd. Toch kreeg PSV talrijke kansen, maar het was aan de Utrechtse doelman Hen riksen en aan de traagheid van de Eindhovense aanvallers te danken dat Utrecht de wedstrijd winnend kon afsluiten. Win nend, omdat Leo van Veen twaalf minuten voor rust bij een scrimmage goed doorzette en beheerst Jan van Beveren pas seerde: 10. MVV. DWS 2-0 lendam had de eerste helft vergeefs storm gelopen op de hechte Gro- - In d', •?n,i muur nam Groningen tussen MVV en DWS lange Ujd ge- ,len m|„ut<,„ na de hervatting een lijk op. Belde formaties kregen o-l voorsprong, toen Jensen In net kansen, maar door slecht richten strafschopgebied geheel werd vrij- werden zij ongebruikt gelaten. In gelaten. Volendam ontketende een de tweede speelfase kreeg MW enorm offensief, waarin Ferreira langzaamaan een overwicht door een hoofdrol speelde, maar kwam het middenveld in bezit te nemen. niet tot doelpunten. Groningen ech- sPe van ter wel: Jensen strafte een fout van MVV succes. Na een vnje trap van volendam doelman Van Straaten Willy Brokamp kon Redel de bal beheerst af zonder veel moeite langs Jan Jong- bloed schieten. MW, gesteund door de voorsprong, werd steeds sterker. J_J DWS moest steeds weer op grove 2-0 manie, aan de noodrem trekken £3,?Irfps*EC 7. vitesse-Go Ahead i-3 ^S^roningenU In de eerste helft kon Vitesse Go Den BoschExcelsior 00 Ahead, en met name Ruud Geels. AjaxSparta 21 het scoren beletten. De ruststand TwenteDen Haag00 was dan ook 00. Na de hervatting waa het al snel raak Na vier rrlnu- ÏS li S 2 !T!i ten rondde De Winkel een aanval Sparta 20 10 7 3 n 42—22 van Arntz en Geels doeltreffend af. Twente 20 10 7 3 27 23—7 Enkele minuten later was het Geels m 15 s s S zelf, die koppend voor 20 zorgde. go Ahead 20 8 5 7 21 32—29 De wedstrijd kreeg een sensationeel mvv 20 9 3 8 21 21—21 slot, omdat scheidsrechter Pijper nuui IJ aan beide formaties een strafschop nac 20 5 8 7 is 27-33 toekende. Twee minuten voor tijd £l?rn,ngen i l l 28 kon Geels uit een penalty de stand 20 5 4 11 14 17^32 op 03 brengen en één minuut la- Excelsior 20 4 6 10 i4 11—26 ter mocht Stovers, eveneens uit een volendam 20 2 5 13 9 jï-33 a .1 Den Bosch 20 1 6 13 8 919 strafschop, de Arnhemse eer red- vitesse 20 2 4 14 8 12—43 den: 1^3. Telstar-NAC 2-2 Ee,s" divi,ie Telstar heeft niet villen profile- *1° ren van het felt da. NAC in Vel». op een gelijkspel uit was, en daar- SVV—Veendam 0—1 door meer kansen weggaf dan ywPEC 12 strikt nootzakelijk was. Voor rust Az •67_HeImon'd Sport 3-1 nam Telstar door een afstandschot Haarlem—Fortuna 3-0 van Jonker een 1-0 voorsprong. HVC-Eindhoven 1-1 Halverwege de tweede helft kwam DFCFSC 01 Telstar zelfs op 2—0 door een doel- Btauw wit—Cambüur1—0 punt van Stout De buit leek bin nen. maar Schrijvers van NAC Haarlem 23 15 6 2 36 35—12 knalde uit een strafschop de eerste 5 Jwï Bredase treffer achter doelman Van Eindhoven 22 10 9 3 29 27—14 der Meeren. Twee minuten voor het az '67 23 10 9 4 29 30—16 einde bezorgde Brouwers N \C het Wageningen 23 13 3 7 20 3231 emoe oezorgcie Brouwers wal net Blauw wlt 23 10 5 8 20 23-20 zo begeerde gelijkspel. fsc 23 8 7 8 23 28-25 Veendam 23 7 9 7 23 27—32 Volondam-Groninopn 0-2 viv I rï ïfcï! >•- PEC 73 -T 7 9 21 26—.-0 Groningen heeft in Volendam een sw 23 8 4 11 20 2.1—31 vooral tactische zege behaald. De Heracles 23 8 3 12 j 9 27—29 thuisclub bleek vooral In de defen- gJJJKIJ g I ïi SzS sie zeer kwetsbaar, hetgeen dan Graafschap 23 7 4 12 is 25—26 ook de twee Groningse doelpunten fortuna vi. 23 5 7 11 17 i*—28 tot gevolg had. Nadat men bij een volewUclcers 22 4 8 10 16 j«-26 0—0 stand was gaan rusten Vo- Helmond Sp. 23 37 13 13 1»—38 AMSTERDAM Zelfs na de slechtste wedstrijd, die Ajax on der zijn leiding heeft gespeeld, wenste trainer Stefan Kovacs zijn spelers niet af te vallen, zo als het een routinier betaamt. „Drie en twintig wedstrijden achter elkaar zonder nederlaag. Als je dat bedenkt, mag je zo iets geen schande noemen", zo sprak Kovacs, „ik laat er 48 uur over heen gaan. In die tijd den ken de spelers over deze wed strijd genoeg na. Dinsdagmor gen, wanneer we weer gaan trai nen, kunnen we erover praten, wat er fout gegaan is." Zelden zal Ajax zó chaotisch, zó zonder enige lijn en tegelijk zó fortuinlijk hebben gespeeld. In die merkwaardige tweede helft, toen een daarvóór timide en volledig overklast Sparta uit pakte voor een daverende show, werden letterlijk alle fouten van het onaantastbaar gewaande Ajax blootgelegd. En in het perspectief van de aanstaande Europa Cup-toppers tegen Arse nal zei Sparta's Jan van der Veen terecht: „Ajax is er niet aan gewend onder druk te staan. Dan blijkt dat ze achter kwets baar zijn. Als wij vandaag met 31 winnen, kan niemand iets zeggen. Maar dan wél te beden ken, dat die jongens van Arsenal er zo 90 minuten lang tegen aan kunnen gaan." Voetbal is een merkwaardige sport dat ijzersterke cliché kreeg in dit duel opnieuw gestalte. Want toegege ven moet worden, dat Ajax ruim een half uur verschrikkelijk hard en effi ciënt werkte om Sparta op afstand te zetten. Maar het was als een boks- partij, waarin de puncher zich stuk sloeg op een tegenstander die in de dubbele dekking bleef staan en wei gerde de counter uit te proberen. Sparta speelde in die eerste periode als verlamd. Zonder enige rust (doel man Pim Doesburg, de zenuwpees, gaf het slechte voorbeeld door bij uit trappen steeds de bal te verliezen en eenmaal via Cruijffs rug zelfs in eigen doel te trappen), zonder zelf vertrouwen en met alle tekorten, die een underdog vertoont, wanneer de tegenstander er een van absolute klasse is. Sparta's trainer Elek Schwartz gaf ook toe: „Akkoord, we waren heel slecht. Maar als trainer kun je die nervositeit moeilijk weg nemen. Ik geef ze daartoe in ieder geval géén opdracht, maar tenslotte kom je bij Ajax, in De Meer. En sta je tegenover Cruijff en Keizer..." Sparta bleef niettemin overeind, zij het met veel geluk, en al moest Ter Horst eenmaal een inzet van Swart van de lijn halen. Ajax blééf pompen, met Johan Cruijff in de hoofdrol, goed gesteund door bijvoorbeeld de almaar opkomende Ruud Krol en de fanatieke Wim Suurbier. En - toen Cruijff na een mislukte een-twee met Arie Haan alsnog de kans kreeg de bal 'angs de weifelende Stef Walbeek te tikken (Hans Venneker, zeer be slist: ..Cruiiff haa'de h~+ stan^been van Walbeek onderuit. Het was een wmm, m 'Jt. AA-aj; m Johan Cruyff schiet schiet Ajax langs de vallende Sparta-doelman Doesburg naar 1—0. Rechts Walbeek, links Swart. overtreding, ik weet 't zeker") leek dat de inleiding tot de zoveelste fraaie overwinning op rij van veruit superieur Ajax te worden. 0 Kwetsbaar Maar toen bleek opeens, dat ook Ajax kwetsbaar is. Al vlak voor rust hield Stuy, tot dan volkomen werke loos, een inzet van Janusz Kowalik met enige geluk uit het doel. Door de bal met de voet tegen de lat te wer ken. Het had een waarschuwing moe ten zijn, maar het was dat kennelijk niet. Want Ajax begon de tweede helft met het air van de ploeg, die het gemakkelijk allemaal zou gaan maken. Kovacs: „Het mankeerde ons toen aan instelling, en dat kun j<? on derweg moeilijk véranderen." En Ven neker, die Piet Keizer volkomen de baas bleef: „Ik kon me dat wel voor stellen. Ajax was gewoon veel sterker dan wij geweest. Wij konden niet eens rustig uitverdedigen, zo groot was de druk. Dan denk je, dat Sparta pakken we ook in de tweede helft wel even Al na vijf minuten benutte Kowa lik eenknappe pass van de in de tweede helft voortreffelijke Bosveld (zoals trouwens heel Sparta na rust goed speelde). In dat doelpunt legde Ajax de eigen zwakheden bloot. Want Kowalik stond in eerste al helemaal vrij, voor 'Basveld hem daarna toch de bal toespeelde. Waar was de dek king? Waar was de dekking in de rug? En waarom kwam Stuy uit het doel, op het moment, dat Suurbier Kowalik nog achterhaalde. Het ant woord is niet zo moeilijk. Ajax is achterin nog altijd niet de ploeg, die hetonder leiding van Vasovic was. In Blankenburg, hoe verdienstelijk ook aan de bal, is er nog geen waardig alternatief voor de grote organisator VAsovic. Bij Ajax wordt er te weinig geluis terd naar Vasovic (of naar Stuy); bo vendien geeft dit duo van zichzelf uit te weinig richtlijnen. Omdat in die tweede helft ook Cruijff tegen Ter Horst steeds vaker persoonlijke duels ging verliezenwas de kans om via h nog enige opluchting te krijgen ook vrijwel verkeken. „Misschien ENSCHEDE 'Gewoon een kwestie van een slechte menta liteit. Ik had in de rust nadruk kelijk gezegd dat er méér op de aanval moest worden gespeeld. En dat is niet gebeurd. Dit neem ik de betrokken spelers hoogst kwalijk. Ik houd niet van een negatieve instelling. Nu is de wedstrijd ontaard in een anti- propaganda voor het voetbal'. Aldus FC Den Haags verbolgen trainer Vaclav Jezek die terecht van de veronderstelling uitging dat zijn ploeg gezien de stand op de ranglijst nauwelijks ge baat was bij het mikken op een gelijk spel tegen FC Twente. En om die reden geen enkel recht had tevreden te zijn over de be haalde 00. Jezeks teleurstelling was des te be grijpelijker omdat FC Twente gehan dicapt was door cle afwezigheid van Benno Huve (vorige week ernstig ge blesseerd geraakt aan de linker knie Rijvers: „Dat wordt een kwestie van vele weken") en de geschorste Willem de Vries, -wee belangrijke fi guren in het hart van de Twentse formatie. Desondanks was FC Den Haag gevangen in een angstcomplex, gebaseerd op herinneringen aan de zware tegenstand die FC Twente de laatste jaren had geboden, met als resultaten tweemaal een 00 en een keer 1—1. Dit bleek voor de Hage naars voldoende m de adviezen van hun trainer in de wind te slaan. Zeker ditmaal volkomen ten on rechte. want het moet ook hen be kend zijn geweest dat FC Twente al enige tijd in een 'ablele toestand ver keert, met als dieptepunt in de malai- seperiode de bekernederlaag vorige week bij FSC. Voornaamste zorg van Kees Rijvers: de improduktiviteit van de aanval. Crisis Exponent van j-Ue narigheid is Re- né Notten, een van de mannen van wie wordt verwacht dat hij het spel- patroon van FC rwente in goede ba nen leidt. Sinds Je wedstrüd tegen Ajax, toen hij In Arie Haan zijn meester had gevonden, is het met Notten snel bergafwaarts gegaan. Zo snel zelfs dat hij /eertlen dagen gele den niet meer waardig werd bevon den voor een vaste plaats in de basis opstelling. Notten daarover: „Ik zit midden in een crisisperiode. Hoe het komt is me een -aadsel. Wist ik het maar. Dan kon ik er tenminste iets tegen doen. Volkomen begrijpelijk Twente-aanval op het doel van de FC Den Haag-keeper Ton Thie. dat Rijvers mij aan de kant heeft geschoven. Zoals ik nu speel hoor ik niet in de basisploeg thuis. Dat ik vanmiddag toch werd opgesteld dankte ik uitsluitend aan het niet be schikbaar zijn van Huve en De Vries. Maar het ging véér niet. Daarom werd ik in de tweede helft terecht uitgewisseld voor Gertie Calot. Een hopeloze toestand. Ik zal er mee moe ten leren leven. En hard knokken om er zo gauw mogelijk bovenop te ko men". Fadhronc Vulde een timide Kees Rijvers aan: „Toen ik hoorde dat Notten was ge kozen voor Jong Oranje heb ik on middellijk Fadrhonc opgebeld met de mededeling dat René uit vorm was en beter uit de ploeg kon worden gela ten. Maar de bondscoach heeft verder niets van zich laten horen. Dat bete kende voor ons wel een extra-handi cap. Daar kwam bij dat de KNVB zonder opgaaf van reden weigerde, uitstel voor de schorsing van De Vries te verlenen naar aanleiding van het hoger beroep dat we tegen de uitspraak hebben aangetekend. Ik vraag me af of net niet logisch was geweest, de straf op te schorten. Maar goed, daar moet je je bij neer leggen. Wel vind ik het treurig dat iemand zo maar gestraft kan worden voor iets, waarvan hij zelf niets af weet. Laat ik verder maar zwijgen. Anders ben ik wéér de gebeten hond". Houdt Willem de Vries intus sen vol: „Ik heb tegen Benen in die wedstrijd tegen FSC echt niets uitge haald. Wat moet je daar nu tegen doen?" Blijft FC Twente intussen worste len met het proPleem dat het na 5 december (thuis 40 tegen Volen dam) geen doelpunt meer heeft ge maakt. Een probleem dat ditmaal vooral gestalte kreeg tegen een FC Den Haag dat hardnekkig weigerde zijn strikt verdedigende houding prijs te geven en bij elke poging, die op een doorbraak leek, slechts één doel voor ogen hield: zo snel mogelijk te rug in de stellingen om het furieus aanvallende FC Twente van een tref fer af te houden. Een opgave, die be trekkelijk weinig hoofdbrekens kostte omdat erkende Krachten als Theo Pahlplatz en spits Jan Jeuring in sa menspel met hun ploeggenoten geen pasklaar antwoord wisten op de sa mengebalde afweer, met Aad Mans veld als libero in een glansrol vol koelbloedigheid. Het laatste half uur drukte FC Twente constant over de middenlijn tevergeefs op de Haagse veste. Willy van de Kerkhof, ingevallen voor Joop Wildbret die al na een kwartier met een dijbeenbles sure het veld moest ruimen: „Een ge lijkspel tegen FC Den Haag is ver dienstelijk. Maar gezien het grote overwicht had *r natuurlijk méér uit moeten komen". Een waarheid, -He Rijvers nuchter onderschreef. Toelichting hierop: „Het probleem ligt bij de spelers zelf. Ondanks alle tegenslag is er voldoen de goed materiaal voorhanden. Neem Eddy Achterberg. Die speelde toch een uitstekende partij. Maar hij al- Jeen kan het ook niet maken". Even zag het er in de tweede helft naar uit dat pok Jan Jeuring op de lijst van geblesseerden kon worden bijgeschreven. Tijdens een doel- worsteling kwam hij in botsing met doelman Ton Thie, waarbij hij een harde klap in de nek kreeg. IJlings werd om een brancard geroepen. Maar enige minuten later was Jeu ring toch weer in staat verder te spe len. Met nog enkele minuten in het verschiet moest Ton Thie de strijd staken met een ontwrichte vinger. Het euvel kon in de post voor eerste hulp snel worden verholpen. Intussen stond Hennie Ardesch onverwacht voor de zware opgave, de stormachti ge slotoffensieven van FC Twente mee te helpen weerstaan. Ardesch la ter: „Ik geloof iat ik nu bij FC Den Haag de record-invaller ben gewor den". Sinds gisteren vunnen enkele spe lers van FC Den Haag er wel reke ning mee houden dat zij deze week door Jezek allerminst minzaam zullen worden toegesproken. Dat liet hij duidelijk blijken: „De manier, waar op werd aangevallen was een aan- fluiting. Met name van Sjaak Rogge veen, Harald Berg en later Wietse Couperus ging veel te weinig uit. Het uitvallen van Van Eeden hij had een enkelblessure voor wie Coupe rus in de plaats kwam was duidelijk een verzwakking. Het ontbrak mijn ploeg aan lef.' Neem Thijs Wijngaar- de. Die durfde niet eens de diepte in te gaan. Zo gauw hij naar voren trok keek hij schielijk om zich heen en maakte meteen rechtsomkeer. Op die manier vermoord je het voetbal. Trouwens, de manier waarop werd geprobeerd de bal in de ploeg te hou den leek ook nergens op. Alleen Kila was sterk op dit punt". Zei Kees Rijvers: „Van een zwakke ploeg mag je zulk spel verwachten. Maar zeker niet van een FC Den Haag. Daar kan Ik geen enkele be wondering voor opbrengen". Teke nend voor de negatieve houd'ng van de Hagenaars was dat er pas na een half uur voor een overtreding tegen hen werd gefloten en dat ei niet één maal een hoekschop werd genomen. Jezek: „Daarin ligt nu precies opge sloten waarom ik zo teleurgesteld ben". JAN BLIJBOOM klinkt het onbescheiden", zei Schwartz, „maar wij hadden in die tweede" helft moeten winnen. Of, op zijn mirjst, gelijk moeten spelen." Te gen het volkomen gedesorganiseerde Ajax kreeg Sparta inderdd een handvol mogelijkheden. Veroorzaakt door zwak ingrijpen van de verdedi gers en middenvelders, van wie al leen Johan Neeskens tegen Jan Klijnjan een formidabele wedstrijd speelde. Suurbier liet Jtirgen Kristen - sen ineens de ruimte, die deze ras- voetballer nodig heeft, Hulshoff, vol komen van slag, liet Kowalik voort durend uit het oog: Krol aarzelde tussen man- en ruimtedekking. Er was niemand bij Ajax, die het initia tief nam orde op zaken te stellen. Integendeel; de chaos werd met de minuut groter, ook al, omdat Stuy onzeker ingreep en geen gebruik van zijn imponerende fysiek maakte. Nalatigheid Eigenlijk was het een wonder, dat met name cle inzetten van Kowalik en Klijnjan geen doelpunt opleverden (Krol redde tweemaal op de doellijn). Ajax was rijp voor de knock-out. „Zoiets zien we te vaak achteraf", gaf Venneker toe, als Ajax ooit le pakken was, dan was het wel vanmiddag." Als Blankenburg het sein gaf naar voren te stappen, gaf slechts de helft van de spelers aan dat commando ge hoor een dodelijke nalitigheid, die onder Vasovic niet voorkwam, al ver toont Hulshoff vaker de neiging ach ter te blijven. Ruud Krol: „Er zal deze week 't een en ander moeten worden uitgepraat." Dat Ajax toch nog won had het te danken aan invaller Arnold Mühren. die op miraculeuze wijze een harde vrije trap van Keizer inkopte (broer Gerrie, ook ar niet in beste doen. grapte: „Arnold had nog geen bal ge raakt. Hij had nog kouwe voeten. Dat kwam goed uit, omdat die de bal in kon koppen..."). Onverdiend? De Aja- cieden waren bereid dat zelf toe te geven. Johan Cruijff: „Er is één lichtpuntje. We hebben toch gewon nen. In vergelijking met het begin van 't seizoen gaat het een stuk mirj- der, dat kon je aan zien komen. Ik geloof, dat ieder van ons zich maar eens af moet vragen, wat het verschi is tussen toen en nu Wat er toen nie gebeurde en nu wel." Sparta treurde om het verlies, sympatiek voetballende ploeg heel het in de dodelijke concurrentieslriji met Feyenoord toch al zo moeilijk Een succesje in de Meer, waar Aja: al in drie jaar niet heeft verloren had wellicht weer publiek naa Spangen getrokken. Merkwaardig dat Sparta pas na de achterstand di durf had iets terug te doen: een va ker voorkomende kwaal van de ii dat opzicht nog onvolwassen ploeg Maar ook tegen Ajax bewees he Sparta van Schwartz aantrekkelijk kunnen voetballen. Voor Schwar moet het zeker ook een voldoenir zijn te constateren dat er van conc tionele moeilijkheden geen sprak was, zoals wel wordt veronderstel! Tegen de fysiek bijzonder sterke te genstanders werd Sparta vooral in dt tweede helft sterker, na voor rust een waar bombardement te hebben moe ten doorstaan tegen de (te) veelvuldij opkomende Ajacieden. Inzet optimaal Ook de inzet van Sparta was opti maal. Zonder Eykenbroek, die it Walbeek een goede vervanger had was Sparta defensief niet zwakker En toen na rust het middenveld (Bos veldVan der Veen) vat op het spe begon te krijgen, omdat Ajax, uitver dedigend, het middenveld oversloeg kon Sparta de spitsen Kowalik Kristensen bereiken, goed geassis teerd door de lepe en hard werkende Heyerman. Merkwaardig is, dat Spar ta tegen Ajax altijd beter speelt dar tegen Feyenoord. Wisselspeler Han: Bentzon: „Ajax is een aanvallende ploeg. Dat ligt ons. Feyenoord speelt vanuit de verdediging. Dan moeter wij het maken. En dat ligt een beetje moeilijker." Concludeerde Kovacs: „Ik heb lang het gevoel gehad, dat ik als trainer van Ajax niets te doen had, zo goed ging het. Nu is het bijna mis gegaan en er is een en ander te analyseren. En let wel: als je slecht speelt en je wint toch, ben je op weg kampioen te worden." MAARTEN DE VOS

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10