Fusie Hoogovens- Hoesch een feit Euro-Afrikaans overleg „hervond evenwicht" Dam Friesland en Ameland van de baan De christelijke pers Uit geloofsovertuiging geen dokter gehaald: ouders voor de rechter Onderling wantrouwen binnen AR-partij Drs. Justman Jacob eerste voorzitter Voordracht voor CHU-voorzitter Brandvrije tank van Alfa Romeo Moskou wijst Amerikaans congreslid uil ZATERDAG 15 JANUARI 1972 rkt DORDTMUND-IJMUIDEN )e vorig jaar aangekondigde ;ie tussen het Duitse staatsbe- Irijf Hoesch en Koninklijke Ne- oek ierlandsche Hoogovens en. Staal- idei abrieken is een feit. Hiermee CL intstaat een van de grootste taaiconcerns in West-Europa. Ooi ntifc De raden van commissarissen van 1 loogovcns en Hoesch hebben beide •self iun goedkeuring gehecht aan een sa- hild nengaan van de twee staalonderne- rstr ningen op paritaire basis per 1 ja- 543. mari 1972, zo deelt Hoogovens mee. R« )e fusie is definitief rond en behoeft iu alleen nog de formele afronding r?^ oor middel van goedkeuring op de Chr eide aandeelhoudersvergaderingen, i fi >an zullen de plannen zowel in Ne- >r c Ierland als in Duitsland aan de alge- nene vergaderingen van aandeelhou- 'f Iers worden voorgelegd. Na de fusie al een concern ontstaan met 75.000 ersoneelsleden, een staalcapacitcit arai an 12,5 miljoen ton en een omzet Da, ran ruim 6 miljard tot Hoogovens en Hoesch zullen hun Be iedrijven en deelnemingen inbrengen n twee nieuwe werkmaatschappijen, ve: esp. Hoogovens IJmuiden en Hoesch te i tortmund. De aandelen van deze lara werkmaatschappijen zullen worden jk 3 indergebracht in een nieuwe in Ne derland te vestigen centrale NV De 1 uidige Hoogovens en Hoesch ont- rangen ieder de helft van de aande- mat en van deze nieuwe centrale NV. Zij Soet aan dus als houdstermaatschap- rlun rijen fungeren. Het nieuwe concern m al hierdoor bestaan uit vijf vennoot- jndi chappen. De Nederlandse houdstcr- naatschappij behoudt haar belang •an 14,5 procent in de Duitse houder- g^I naatschappij, alsmede een aantal an- iii lere vorderingen en participaties die ■nmi -oor de bedrijfsuitoefening niet van t wezenlijk belang zijn met een netto kontante waarde van circa ƒ60 min. n de centrale NV zal de concernstra- egie worden ontwikkeld en zullen de relangrijkste beleidsbeslissingen voor iet geheel worden genomen. De raad ran commissarissen van de centrale rank NV zal 24 leden tellen: 12 Ne- ierlandsc en 12 Duitse. Elk der beide Op basis van de cyfers over 1970 geldt de volgende ranglijst van Europese staalgiganten: 1. British Steel Corp. 25,7 min. ton 2. August Thyssen (Duits) 12.2 min. ton 3. Hoogovens-Hoesch 11.3 min. ton nationale groepen zal bestaan uit vier leden die geacht kunnen worden in het bijzonder het vertrouwen van de kapitaalverschaffers te genieten, vier leden die geacht kunnen worden in het bijzonder het vertrouwen van werknemerszijde te hebben er vier neutrale leden. Van de vier leden van de tweede groep zullen er in Neder land twee uit en door de onderne mingsraad van de werkmaatschappij worden benoemd. Van de vier Neder landse zullen er twee door de staat worden aangewezen. Er zullen voor deze raad van com missarissen twee voorzitters worden benoemd. Eén Nederlander en één Duitser, die afwisselend het voorzit terschap van de vergaderingen zullen uitoefenen. De raad van bestuur van de cen trale NV zal bestaan uit de huidige raad van bestuur van Hoogovens en die van Hoesch: in totaal tien leden. Drs. P. L. Justman Jacob zal het voorzitterschap bekleden. Dr. F Har ders, thans voorzitter van de raad van bestuur van Hoesch wordt vice- voorzitter. Het hoofdkantoor van de centrale NV zal zoals eerder gemeld worden gevestigd in het Oosten van Nederland in de nabijheid van de grens. In de centrale NV zullen Ne derlands en Duits beide als voertaal worden gebruikt. De raad van commissarissen van de Nederlandse werkmaatschappij Hoog ovens IJmuiden zal dezelfde leden hebben als de raad van de huidige Hoogovens, aangevuld met 2 leden die worden benoemd op voordracht van de ondernemingsraad De raden van bestuur van de Nederlandse werkmaatschappij en de Nederlandse houdstermaatschappij zullen "oeidc Van onze correspondent ASSEN „Wij hadden hem (overgegeven aan de Here." Dat was het telkens weerkerende ar gument van de 25-jarige bouw vakarbeider R. P. en diens k'rouw de 23-jarige H. J. G. uit pollandscheveld tijdens het ver door de president van de [Asser rechtbank. Zij stonden in Lssen terecht wegens het op- settelijk weigeren van medische tulp voor hun 5-jarig zoontje Lammert. Het kind werd in oktober vorig tar ziek en overleed aan nierste en en nierontstekingen. De ouders mden uit geloofsovertuiging elke lische hulp hebben geweigerd. De ifficier van justitie mr. Ph. M. lenkberg van Nierop eiste tegen ^.^-.Jer van de ouders drie maanden ^■Voorwaardelijke gevangenisstraf met proeftijd van drie jaar. Op een vraag van de president, r. E. J. Anneveldt. waarom hij de ivond vóór het overlijden zich nog [ewend had tot dokter R. Paize uit (ieuweroord. zei de vader: „Dat was im een verklaring van de doodsoor- aak te krijgen. Ik had mijn vertrou wen op de Heer gesteld en niet op lokter Paize". was het antwoord. Twee dagen tevoren hadden de mders zich in verbinding gesteld met Ie voorzitter van de Gemeente des Ieren, de heer Klunder uit Elim. -ater ook met de voorganger T. foekoek uit Heerlen, die de leiding 'an de verschillende over het land rarspreide gemeenten heeft. „Waar- wilde de president weten. „In |e Schrift staat dat je de ouderlin- len erbij moet roepen", was het ant woord van de verdachte. Hij ver klaarde verder vroeger aan een kerk verbonden te zijn geweest. Daarna had hij in zonde geleefd totdat hij gegrepen werd door de leer van de Gemeente des Heren. „Ik was gewel dig bang voor de dood", zei hij. „Nu niet meer en daarom weet, ik het kind veilig." De patholoog-anatoom M. Voort man had de nierziekte als de doods oorzaak vastgesteld. Zijn conclusie was dat het misschien voorkomen had kunnen worden. Op de vraag of verdachte bij een voorkomend ziekte geval van zijn tweede kind naar de dokter zou gaan gaf hij een ontwij kend antwoord. „Ik houd mijn over tuiging vast", zei hij. Met zijn vrouw had hij getracht het leiden van het kind te verlichten door een doek op zijn buik te leggen. Volgens P. zijn andere leden van zijn gemeente wél naar de dokter ge gaan en hebben zich in een zieken fonds laten opnemen. Tijdens het verhoor bleek duidelijk, dat de vrouw de overtuiging van haar man deelt. „Het moet toch een pijnlijke ziekte geweest zijn", zei de president. ..We hebben gebeden", was de reactie van verdachten. In zijn requisitoir wees de officier strafuitsluiting wegens ge loofsovertuiging op grond van het verdrag van Rome af. Hij had aan vankelijk geaarzeld om tot strafver volging over te gaan omdat uit over tuiging \yas gehandeld. Van vergel den kan hier geen sprake zijn. De vervolging was toch ingesteld voor de speciale preventie omdat er een tweede kind in het gezin is, en ook voor de generale preventie, omdat er volgens de officier méér van deze groepen in Nederland zijn. Deze wij ze van handelen is duidelijk in de wet verboden en is in het algemeen normbesef onmogelijk. De verdachten werden niet >door raadslieden terzijde gestaan. Volgende week vrijdag uitspraak. bestaan uit de huidige 5 leden van de raad van bestuur van Hoogovens. Aan Duitse zijde geldt met betrek king tot de raden van bestuur een zelfde personele unie. Daarnaast zal de raad van bestuur van de Neder landse werkmaatschappij mogelijk worden uitgebreid met een lid van de raadi van bestuur van Hoesch, terwijl in de raad van bestuur van de Duitse werkmaatschappij een lid van de raad van bestuur van Hoogovens zit ting zal nemen. De ondernemingsraad van Hoog ovens heeft over de fusie een gunstig advies uitgebracht. De vakbonden zijn in een uitvoerig overleg op de hoogte gebracht. De gedragsregels van de SER ten aanzien van fusies worden in acht genomen, terwijl ook de be palingen van het EGKS-verdrag zijn naevolgd. De komende maanden zul len de fusieplannen nader worden uitgewerkt. Tijdig voor de algemene aandeelhoudersvergadering zal een prospectus verschijnen. Even voordat minister nelissen gisteren de uitslag van het kabi netsberaad (onder meer met be trekking tot de abortus) meedeel de, was premier Biesheuvel van Schiphol naar de West vertrok ken. Mr. Biesheuvel zal zowel in de Antillen als in Suriname ge sprekken voeren. Zondag 23 ja nuari aanvaardt het echtpaar Biesheuvel (mevrouw Biesheuvel reisde haar man een dag vooruit naar New York) de terugtocht om op donderdag 27 januari hier te rug te komen. Tiveede-Kamerlid mej. Van Leeuwen Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Mej. Hannie van Leeuwen, Tweede-Kamerlid voor de ARP, bespeurt vooral de laatste paar maanden een stuk onderling wantrouwen binnen de ARP. Ze zei dit op een ge combineerde vergadering van de ARP en Arjos in Groningen, over de vraag of er één christe lijke partij moet komen. Moeten we aan een open gedecon- fessionaliserende partij, links van het midden, zoals De Zeeuw van de KVP wil? Bij het beantwoorden van die vraag moeten we niet beginnen met de KVP, maar met ons zelf. De decon fessionalisering is ook bij ons al ver doorgeschreden", aldus mej. Van Leeuwen. Volgens haar zal het de komende tijd een kwestie worden van zijn of nietzijn voor de christelijke organisa ties in het algemeen. Dat de christe lijke politieke partijen vaak niet goed overkomen hangt volgens mej. Van Leeuwen samen met het feit dat men vaak teveel geleefd heeft vanuit het bijbelse idee van de verzoening. „We moeten inderdaad oppassen niet te ontsporen in eenzijdige belangenbe hartiging. Toch blijft de vraag in hoeverre dat niet een stuk onduide lijkheid in de hand werkt. Daar ben ik nog niet uit". Mej Van Leeuwen vond de term de confessionalisering overigens maar betrekkelijk. „Als je de ene confessie verlaat, ga je een andere aanhangen, zij het een niet-christelijke. Vanuit deze benadering betwijfel ik of een man als De Zeeuw als hij over deconfessionalisering spreekt nog wel vanuit een christelijke visie han delt". Zij het niet ten koste van alles, wil mej. Van Leeuwen wel werken aan een christelijke partij. „Het is niet zo dat de politiek vanuit het evangelie tot de onmogelijkheden gaat behoren. Het hangt van ons af, wat we er van maken". Bij de discussie werd van Arjos- zijde gevraagd hoe het komt dat als de ARP een voorhoede-partij wil zijn het, toch steeds weer een partij is als de PSP die vragen stelt bij kwesties als in Nederland hulp zoe- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de CHU zal op donder dag 3 februari een voordracht opstel len voor de verkiezing van een nieu we voorzitter van de Unie. De Uhieraad zal op 19 februari aan de hand van deze voordracht de op volger van prof. dr J. W. van Hulst kiezen. kende vluchtelingen. Dat andere hart- zeerlijke gevallen vaak worden over gelaten aan groepen als Release. Mej. Van Leeuwen zei dat dit niet samen hangt zo die indruk mocht bestaan met een principiële benadering, maar dat er gewoon praktische oor zaken zijn. De ARP-fractie wil hierin verandering brengen. Er zijn zorgen in de lezerskring over de toe komst van onze krant. Die zorgen zijn vanzelf sprekend ook de onze. De feiten zijn bekend: het bestuur van de Stichting De Christelijke Pers heeft zich voor de economische noodzaak ge plaatst gezien zijn twee uitgaven (het landelijke ochtendblad Trouw en de regionale avondbladen van het Kwartet) samen te bundelen om van deze nieuwe positie uit, verder te bouwen aan een sterke eenheid, die de voortdurende kosten stijgingen en de economische neergang het hoofd kan bieden. Ieder zinnig mens zal daarvoor begrip hebben. Naast dat begrip zal er droefheid, ja, zelfs bitter heid zijn over wat hier prijsgegeven moet wor den. Indien twee textielfabrieken een fusie aan gaan, dan geeft dat strubbelingen voor de werk nemers (op zichzelf al erg genoeg), maar het pro- dukt kan gelijk blijven. Als twee dagbladen samengaan, dan moeten zij over en weer veel van elkaar overnemen, om de twee lezerskringen, die voortaan één blad voorgeschoteld krijgen, iedere dag weer voldoen de herkenningspunten te bieden, om niet van de krant te vervreemden. Het bieden van die herkenningspunten is het eerste streven van alle betrokkenen. Sedert fe bruari van het vorig jaar zijn de beide algemene redacties samengevoegd. We zijn openhartig: het is niet zonder pijn en moeite gegaan, maar één ding staat vast: de medewerkers hebben de opdracht (en hier citeren we dan de heer W. A. Fibbe, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Stichting De Christelijke Pers) „een krant te brengen, die de vertaalde boodschap van het evangelie doorgeeft, maar tegelijk verkoopbaar is. Dit betekent, dat de man die de krant maakt, zich telkens moet afvragen overigens zonder zijn ideaal te verloochenen of hij pen produkt geeft dat de mensen aanspreekt, dat aanslaat in het gezin." Dat is zeker geen geringe opdracht. Zeker niet, als het gaat om een zo uitermate geschakeerd publiek van ruim 200.000 protestantse Nederlan ders, die met hun gezinnen onze gewaardeerde lezerskring vormen. Zo'n getal geeft een enorme verantwoordelijk heid. Wij weten het. Maar dat getal maakt het ook zo bijzonder moeilijk om het voor iedereen goed te doen. De ene groep wil zus en de andere zo. In dit verband halen we graag onze vorige hoofdredacteur dr. E. Diemer aan. die steeds weer een beroep deed op de inschikkelijkheid van de lezer. Wij geloven, dat deze eigenschap in deze fase belangrijker is dan ooit. Het is een ieder, die er aan mag werken, ernst om dit samengaan te doen slagen. In alle opzich ten. Daarbij zullen fouten worden gemaakt. Daar bij zalin de ogen van tal van lezers de plank worden misgeslagen, terwijl een andere groep van mening is, dat diezelfde plank juist heel goed geraakt is. De ene mens is nu eenmaal geduldiger dan de andere. Sommige lezers dreigen het geduld te verliezen. Men wil resultaten zien en dan gaat men zover, dat er plannen worden gelanceerd om dan maar een eigen dagblad te stichten om de signatuur van de Kwartetbladen over te ne men en te bewaren. Wij weten, dat dit gebeurt uit sympathie met en bezorgdheid voor ons, met Het Kwartet. Maar zijn wij daarmee in deze fase gebaat? Nee, zeker niet, want een nog verder verdeeld huis op het protestants-christelijke erf, zal de positie van ons volksdeel binnen het Nederland se geheel zodanig verzwakken, dat het huis op instorten komt te staan. Dan heeft men misschien (weer) een krant, die zich met de naam „Christelijk" tooit, maar waarvan bestaansmogelijkheid en bestaansrecht vooralsnog twijfelachtig zijn. Immers, het zou van naastenliefde (óók een Christelijke deugd) getuigen, als de lezer van nu voldoende inschikkelijkheid kon tonen om nog een paar maanden op onze krant van straks te wachten. Omdat we ervan overtuigd zijn, dat ook dat nieuwe produkt geleid door een nieuw te benoemen hoofdredacteur toch nog wel zo zou kunnen worden, dat het spoedig een welko me huisvriend zal zijn in veel meer dan de 200.000 gezinnen, die we nu bereiken. Alleen met vertrouwen van de lezers zullen we deze moeilijke periode in ons bestaan kunnen doorkomen. En daarna verder kunnen bouwen aan een Christelijk dagblad, dat werkelijk alle schakeringen van het protestants-christelijk volksdeel, waar dat maar mogelijk is, recht doet wedervaren. Wat toch in alle oprechtheid uit drukkelijk onze bedoeling is. De Italiaanse autofabriek Alfa Romeo heeft een benzinetank ont wikkeld, waarin zich een blus middel bevindt. Dank zif dit mengsel, dat ook in de vliegtuig bouw wordt toegepast, is het on mogelijk, dat de benzinetank in de brand vliegt, aldus Alfa Ro meo. De tank is onder de meest extreme omstandigheden getest, maar bleef vuurvast ondanks de brandbare inhoud. Alfa heeft de vinding laten patenteren. Het ontwerp is afkomstig van de race-afdeling van Alfa Romeo. Autodelta. De bedoeling is gratis licenties te verstrekken voor ra- cawagens. Op het moment wordt blijkbaar nog niet overwogen de brandvrije tank ook in personen auto's te plaatsen, wat stellig een belangrijke kostenfactor zou zijn De tank bestaat namelijk uit ver- verschillende kamers, waarin de hlusvloeistof in buizen onderge bracht is. Beeld van de uitreiking van een gou den plaat aan het duo „Mouth en Mc.Neal" voor hun nummer .flow do you do", door ..Top-Pop"-presen tator Ad Visser in het programma Top-Pop dat de Avro op maandag 17 januari op het scherm zal brengen. MOSKOU (AP) De Sowjet-Unie heeft liet Amerikaanse Congreslid Ja mes H. Scheuer gisteren hei land uit gewezen omdat hij „betrokken is ge weest bij ontoelaatbare activiteiten". Scheuer. die lid is van het Huis van Afgevaardigden, werd woensdag 40 minuten door de Russische politie on dervraagd. nadat hij met een joodse hoogleraar had gedineerd, die de Russische autoriteiten om een emi gratievergunning- voor Israël had ge vraagd. In dc motivering voor de uitwijzing van Scheuer staat dat 'hij naast „onbetamelijk gedrag", „er bij DEN HAAG De Belgische christendemocraat Maurice De- wulf verklaarde gistermiddag na afloop dat de achtste parlemen taire conferentie van de associa tie van de EEG en 18 Afrikaanse landen „een zeker evenwicht sowjet-burgers op heeft aangedron gen te emigreren" Scheuer was met zes andere Amer rikaanse Congresleden naar de Sow- jet-Unie gekomen om er onder wijsmethoden te bestuderen. Het be zoek was officieel geëindigd op 12 ja nuari (afgelopen woensdag). DEN HAAG De plannen voor een verkeersdam tussen Friesland en Ameland lijken voorgoed van de baan nu de Friese Gedeputeerde Staten vinden, dat zo'n vaste oeverver- 15 *e duur wordt. Provinciale d. Staten moeten nog een beslis sing nemen over deze zaak, maar het is niet waarschijnlijk, dat de meerderheid tegen het advies van GS in zal gaan. Gedeputeerde staten willen afzien an de dam naar Ameland, omdat de panlegkosten te sterk zijn gestegen. Bat de dam veel duurder moet wor sen dan aanvankelijk was verwacht, ;is een gevolg van het unieke karakter van de Waddenzee. Daarmee is in de eerste plannen kennelijk niet vol doende rekening gehouden. Het was eerst de bedoeling om een gesloten dam aan te leggen. Deze zou volgens de ramingen van 1966 ruim 30 miljoen moeten kosten. Maar een onderzoek van rijkswaterstaat toonde aan, dat er grote bezwaren kleven aan zo'n gesloten dam. In verband met het slib- en planktontransport in de Waddenzee is het nodig, dat er in elk geval enkele grote openingen in de dam moeten worden aangebracht. Daarover moeten dan zeer lange bruggen geslagen worden en dat maakt de aanleg erg duur. Daar ko men de sterke loon- en prijsstijgin gen van de afgelopen jaren nog bij. In totaal stegen de geschatte aanleg- kosten van 30 miljoen naar 135 mil joen gulden. Gedeputeerde staten hebben nog gedacht aan een dam mét wat kleine re openingen en eenvoudiger aan- sluitwegen op het Friese vaste land. De kosten zouden dan gedrukt kun nen worden tot ruim 70 miljoen gul den. Maar rijkswaterstaat zou dan eerst nog moeten onderzoeken of een dam met kleinere openingen wel ver antwoord is met het oog op de zeer specifieke en waardevolle leefge meenschap in de Waddenzee. T egenstaiiders Het plan voor de dam naar Ame land heeft van het begin af aan zijn sterke tegenstanders gehad, maar de kracht van de oppositie is de laatste jaren sterk toegenomen, omdat de waarde van de Waddenzee in veel bredere kringen onderkend wordt. Het dammenplan is ruim 10 jaar geleden geboren in de kring van het Friese bedrijfsleven. In 1961 is er op initiatief van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel een commissie ingesteld om de mogelijkheden voor de dam te onderzoeken. Provinciale staten besloten in 1966 dat de provin cie de aanleg van de dam op zich moest nemen. Vanuit het particuliere bedrijfsleven kwam later het plan om et een toldam van te maken. Door de gebruikers tol te laten betalen zou kunnen worden voorkomen dat de dam teveel zou vergen van de alge mene middelen. Nu de kosten zo sterk zijn gestegen is het onmogelijk om de exploitatie rond te krijgen door tol te heffen. Toerisme De dam werd door de voorstanders gezien als een belangrijke stimulans voor het toerisme, waarvan een groot deel van Friesland zou kunnen profi teren. Door de dam zou een groot stuk Noordzeestrand gemakkelijk te bereiken zijn. waardoor zowel Fries land als Groningen aantrekkelijker zouden worden als woongebied. Te genstanders hebben steeds gewezen op de vergaande gevolgen, die de dam zou hebben voor de Waddenzee als natuurgebied van internationale betekenis. Op Ameland waren zowel voor- als tegenstanders. De voorstan ders zagen over de dam grote rijk dom naar Ameland stromen. De te genstanders vreesden de verwoesting van het intieme karakter van dit Wadden-eiland. heeft hervonden" na een periode van „geschokt vertrouwen" van de Afrikaanse partners. Bij allerlei gebeurtenissen die een nieuwe fase aankondigen (zoals de vergroting van de gemeenschap en de daaruit voortvloeiende uitbreiding van de associatie, en de invoering van een stelsel van algemene preferenties) hebben de Afrikanen volgens hem het vertrouwen hervonden door de uitdrukkelijke garantie betreffende hun eenmaal verworven positie ten opzichte van de EEG. Hij lichtte op een persconferentie toe, dat het juist Nederlandse geluiden zijn geweest die een zekere verontrusting hadden veroorzaakt namelijk het voortdu rend pleiten voor grondstoffenstablli- satiedegelingen en voorkeurstarieven op wereldschaal en niet -uitsluitend tussen de EEG en de Afrikaanse lan den. Het rapport dat door deze confe rentie is aanvaard gaat volgens de heer Dewulf uit van het fundamente le gegeven, dat de geassocieerde lan den helemaal moeten leven van de verkoop van hun produkten en dat die niet alleen veiliggesteld maar ook bevorderd moet worden daarop zullen vooral de uitkeringen uit het ontwikkelingsfonds in de komende tijd gericht zijn. Overigens had zich in de laatste ronde van toespraken nog een klein duel voorgedaan over de vraag of het werkelijk wel de volken van de geas socieerde landen zijn, die van de handelsbevordering profiteren. Het was de Italiaanse socialist Bermani die nu wel eens uitgezocht zou willen zien met statistieken voor ieder land wie er eigenlijk wat produ ceerde in de associatielanden en waar precies de baten heengingen. „Ik vrees dat een aantal van die producties meer de zaak zijn van in ternationale groepen, die zich van een lokaal etiket bedienen maar waarvan de belangen niet precies samengaan met die van de bevolking. De maatre gelen die in het kader van dc asso ciatie worden getroffen zullen ook so ciaal en democratisch gerechtvaar digd moeten worden", betoogde hij. De heer Bermani hoopte dat de Commissie voor de associatie een op dracht zal geven om de verdeling en aanwending van de productiemidde len in deze landen stuk voor stuk te analyseren „want ik wil echt wel eens weten, wie er nu uiteindelijk het geld opstrijken van de export van bananen, de suiker en de aardnoten. Het is belangrijk om te weten wie de werkelijke eigenaars zijn van de plantages of mijnen waar die be roemde produkten vandaan komen waarvan de prijzen zo nodig zekerge- steld moeten worden". Later rees er een Afrikaan op. de heer Sissoko, ambassadeur van Mali bi de Europese instellingen, om op wat hij noemde „deze uitdaging" te antwoorden. Hij had heel goed begre pen, wat er achter die vragen zat, zei de man uit Mali. „Het is waar dat we in Afrika met zekere monoculturen zitten in bepaalde landen. Maar die zijn tenminste niet, zoals in latijns Amerika in het bezit van enkele feo dale heren die de plaatselijke bevol king uitbuiten. Daar rhag wel eens op gelet worden als Latijns Amerika ook hulp en preferenties vraagt van de westerse landen, voegde hij er waar schuwend aan toe. „Bij ons is dat bezit in de land bouw collectief wat dat betreft kan ik de heer Bermani geruststellen. De Afrikanen kijken echt wel uit voor neokolonialisme. Dat we op dit terrein nog geen werkelijke botsingen in de associatie hebben gehad bewijst dit. dat men ons op dit punt voor zichtiger bejegent, maar wij blijven waakzaam en zullen zeker reageren wanneer dit gevaar zich zou voor doen", aldus de heer Sissoko.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5