Deputaten spreken met Kuitert kwesties door Pater Krekelberg krijgt achterstallig salaris Werkende Jeugd vraagt volledige subsidiëring van vormingswerk Gereformeerde synode over de „ontzuiling Dr. P. G. Kunst bepleit „f luister galerij en" in plaatselijke gemeente Uw probleem is het onze.... Geref synode geeft opdracht tot studie Verdachte valt officier van justitie aan Eén vogel in de hand Metaalwerkgevers lichten in pamflet cao-gesprekken toe Gelderland: bouw tweede woning beperkt houden Een ivoord voor vandaag y COMMENTAAR „Geen geforceerd tempo bij gesprek van chr. partijen" Ivo BEROEPINGSWER] M Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet In behandelinc worden Benomen. Ge heimhouding u verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar in verband stAan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: Onze kanarie zingt dat het een lieve lust is, maar het is eigenlijk een heel lelijk beestje. Oorzaak: de lange ruitijd. Hij heeft een hele kale nek en kop en rug. Wat kan de oor zaak zijn en wat is het geneesmiddel? Antwoord: Gewone rui duurt drie tot vier weken en begint bii staart en vleugels. Deze rui komt maar een keer in het jaar voor. We geloven dus dat de kaalheid een andere 'oorzaak heeft. Is het stokrui, dan moet men een paar weken een donkere doek over de kooi hangen en de kooi in een ver warmde k^mer plaatsen. Verder moet u het dier prima voedsel geven, met een weinig levertraan en wat kalk. Waarschijnlijk echter hebben we hier te doen met valse rui. waarbij hoofd en nek kaal zijn en het lichaam kale plekken vertoont. In dit geval prima voedsel geven en ie kooi in de warmte zetten. Laat de vogel zoveel mogelijk van de zon genieten, maar zorg voor een schaduwplekje in de kooi. De vogel kan erg ziek zijn en misschien wel koorts hebben. Als het dier zichzelf kaal pikt, dan heeft u misschien te maken met vo- gelmijt Dan dient u de vogel op de kale plekken in te smeren met gewo ne vaseline. Controleer of over een dag of tien de verengroei hersteld is. Zo nodig moet u de behandeling na veertien dagen herhalen. Pikken kan ook een gevolg zijn van kannibalisme en hiertegen is weinig te doen. Voor uw geval houden we het op valse rui. Denk eraan, dat er ook nog dierenartsen zijn. als de vogel ziek is. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gerefor meerde synode heeft gisteravond haar deputaten voor de oefening van het verband met de theolo gische faculteit van de Vrije Uni versiteit opgedragen, met profes sor dr. H. M. Kuitert de vraag door te spreken, hoe de relatie ligt tussen zijn gedachten en het belijden der kerk. De synode wil dat daarbij onder meer de volgende punten ter sprake komen: PATER KREKELENBERG Van een onzer verslaggevers DELFT Pater E. J. H. Kre kelberg van de Jezuïetenorde zal alsnog het hem volgens rijks- normen toekomende lerarensa laris van eind juli 1970 tot heden in ontvangst kunnen nemen. Overleg tussen het bestuur van zijn school het van de Jezu- ieten uitgaande Sint Stanislas- college en de pater heeft tot dit resultaat geleid. De termijn wordt bepaald door het tijdstip, dat pater Krekelberg (ook bekend doordat hij onlangs bij wijze van protest een steen door de ruit van een sexboetiek in Maastricht gooide), niet meer in het patershuis in Delft (waar hij woonde), werd toege laten. Hij woont nu bij particulieren. De reden waarom pater Krekelberg zijn rijkssalaris opeiste is niet alleen, dat hij sinds medio 1970 is genood zaakt in zijn eigen onderhoud te voorzien. Het gaat hem vooral om het principe, dat hij, toen hij in de Je zuïetenorde intrad, de belofte van ar moede heeft afgelegd. IETS GOEDS Die gelofte heeft volgens pater Krekelberg een stoffelijke en een geestelijke kant In elk geval is het principieel de bedoeling, dat met dat geld iets principieel goeds wordt ge daan. ..Als ik echter zie dat bijvoor beeld een Van Kilsdonk samen met de NVSH en mevrouw Zeldenrust pleit voor abortus, homofilie, porno grafie en dergelijke, althans, dat er in de Jezuïetenorde blijkbaar mensen worden toegelaten die daar propa ganda voor voeren", aldus pater Kre keldonk, ,dan is het voor mij een ge wetenskwestie, dat ik mijn salaris op eis en dat het niet, via die orde, voor verkeerde dingen wordt gebruikt". LESSEN HERVATTEN? Nu de kwestie van het salaris van de pater is opgelosj blijft er nog een andere vraag te beantwoorden een zaak, die met de bovenstaande kwes tie een aantal weken geleden via egn kort geding, voor de Haagse recht bank aan de orde werd gesteld. Die andere vraag is: zal pater Krekelberg zijn wiskundelessen aan het Sint Sta- nislascollege te Delft weer kunnen hervatten? Sinds 25 oktober vorig jaar werd hem namelijk door het schoolbestuur de toegang tot de les sen ontzegd. Het gold hier volgens pater Krekelberg geen ontslag noch schorsing. Overleg inzake het wat de pater noemt „teruggeven van de les sen" is nog gaande. Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. 1) de humaniteit als uiting van het volle heilshandelen Gods en 2) de realisering van het Ko ninkrijk Gods binnen de aardse wer kelijkheid. De theologische faculteit van de Vrije Universiteit is verzocht aan dit gesprek deel te nemen, ten einde te zamen in de eenheid van het geloof tot groter klaarheid ten aanzien van de betreffende, voor de kerk zo ui terst belangrijke vragen te komen". Deputaten is opgedragen in een voortgezette zitting van deze synode van dit gesprek verslag te doen. Aan dit besluit lag de volgende uit spraak ten grondslag, die de synode gisterenmiddag deed: ,.De synode spreekt uit. dat de theologische con ceptie van dr. Kuitert aangaande een consequente horizontalis^ring van het geloof en aangaande het latente Ko ninkrijk als vruent van het anonieme belofte-Woord, de vraag oproept of deze conceptie geen correctie en ver dieping behoeft, omdat ze, zoals het in de nota van deputaten is weerge geven. niet voldoende tot uitdrukking doet komen de onvergelijkelijke meerwaarde van Gods heil in Jezus Christus, onze Heer." Tegenstrijdigheid Dr. H. M. Weyland. rapporteur van de commissie van wie deze uitspraak afkomstig was, erkende, dat in de formulering een zekere tegenstrijdig heid zit, zoals onder anderen door dr. F. L. Bos (Vlaardingen) en professor dr. N. H. Ridderbos uit Amsterdam was opgemerkt. Als de oordeelvelling in het tweede deel (na het „omdat") terecht is, is het geen vraag meer, of dr. Kuiterts gedachten correctie en verdieping nodig hebben. De uitein delijke formulering, zo zei dr. Wey land, is het gevolg van het pogen van de commissie tegemoet te komen aan bepaalde bezwaren, door het eerste lid van haar oorsnronkelijke voorstel wat te verzwakken. Alle drie aanwezige, adviserende hoogleraren (professor dr. J. T. Bak ker. professor dr. J. van den Berg en professor dr. N. H. Ridderbos) en twaalf synodeleden stemden tegen, omdat zij zich met de formulering van deze uitspraak niet konden ver enigen. De discussie ging voornamelijk over het tempo, waarin gewerkt zal moeten worden. Aanvankelijk had de commissie een amendement van ds A. C. van Nood (Velsen) overgenomen, om deputaten op te dragen reeds in een mei- of junizitting van de synode van het gesprek met dr. Kuitert zo niet een definitief dan toch een tus sentijds verslag ie doen. Ds, Van Nood onderstreepte nog eens, dat er duidelijkheid zal moeten komen. Hij was bang, dat anders in november (de definitief laatste synode-week) er toch weer een situatie zou komen, dat er nog geen beslissingen zouden kun nen worden genomen. Ook dr. Wey- Van onze correspondent ARNHEM Tfe twintigjarige grondwerker B. G. uit Doetinchem, is gistermorgen de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank, mr. J. H. C Pieters, naar de keel gevlogen.. Hij was het niet eens met de straf, die wegens een roofoverval op de 83-jarige Doetichemmer P. E. tegen hem werd geëist. Die straf bedroeg vijf maanden en ter beschikkingstel ling. Een parketwachter kon de verbol gen verdachte bijtijds overmeesteren. De zaak is daarna normaal voortge zet. De parlementaire conferentie van de Europese Zes en de geassocieerde Afrikaanse achttien heeft zijn zegje weer gezegd, deze keer in Den Haag. het regeringscentrum van een land dat juist bij dit overleg n-jgal eens dwars heeft gelegen. Neder land heeft altijd moeite gehad met de betrekkelijk eenzijdige concentratie van de ontwikkelings inspanningen der EEG op francofoon Afrika en zou gaarne de deuren van de Europese Gemeen schap wat wijder openzetten. Zijn ontwikkelings filosofie is meer gericht op de organen van de VN en op de consortia van de Wereldbank, die ook Aziatische landen als Indonesië betreffen. De spanningen die dat in dit gezelschap oproept zijn overigens wel gezond, want daardoor blijven een paar vragen leven die in de ontwikkelings problematiek voortdurend weer aan de orde moe ten komen. Bijvoorbeeld: of „verticale" bindingen als die van de EEG met een deel van Afrika of die van de VS met Latijns Amerika niet het ge vaar van een verdeel- en heers-politiek in zich bergen, via welke de eigenlijke machtscentra in de wereld de dienst blijven uitmaken. De dierbaarheden die verscheidene Afrikaanse sprekers op deze confefentie weer uitgewisseld hebben met hun Europese associatiepartners wa ren slechts een zorgvuldige omkleding van een aantal heel reële klachten over wat er monetair over hun hoofden heen bedisseld is, overde aan alle kanten beperkte groei van hun handelsvolume met Europa en zo meer. Wat hebben landen die bijvoorbeeld van de uit voer van plantaardige olieën afhankelijk zijn aan voorkeu rstarieven. wanneer ze worden weggecon curreerd door koolzaad- en zonnebloemolie? En in hoeverre vloeien de grote bedragen die het EEG- ontwikkelingsfonds besteedt in verscheidene francofone landen terug naar Franse industrieën, zelfs voor werken waartoe lokale ondernemers met enige buitenlandse technische bijstand in staat zouden zijn geweest? Dat is overigens een bijko mend verschijnsel van zeer veel hulp welke ge bonden is aan besteding in de donorlanden, ook bijvoorbeeld in de consortia van de wereldbank. De Nederlandse afgevaardigde mr. C. Berkhou wer heeft zich bij deze beraadslagingen afgevraagd wat we eigenlijk met de term Derde Wereld aan moeten, omdat er steeds meer gemeenschappelijke problemen en belangen komen. Het zou schoon zijn wanneer dit algemeen werd ingezien, maar in de praktijk van de UNCTAD-conferenties vormen zich niettemin duidelijke belangenblokken: het westerse blok van de B-landen, de communistische landen en de „derde wereld", die zich daartegen over verenigen wil als een soort „vakbond" van arme landen, zoals prof. Tinbergen het onlangs formuleerde. Van hun onderlinge eenheid zal het resultaat afhangen (zoals duidelijk blijkt bij de olieprodu cerende OPEC-landen die thans één lijn trekken tegenover de maatschappijen). Maar die eenheid is in deze maanden vóór de derde wereldhandels- en ontwikkelingsconferentie in april aanstaande in Chili ver te zoeken. En dat heeft alles te maken met de verticale bindingen van het soort dat de associatie van de Europese .zes met de Afrikaanse achttien te zien geeft. Toch klampen deze landen zich vast aan de EEG omdat zij, om opnieuw prof. Tinbergen te citeren, liever één vogel in de hand hebben dan tien in de lucht. land was van mening, dat de zaak- Kuitert als het even kan nu eens door deze synode van de tafel zal moeten komen. Diepgang gaat voor Maar professor Van den Berg stel de daar tegenover, dat indien de kwaliteit en de diepgang van het ge sprek in botsing zouden komen met de tijdsduur van de synode, de eerste dienden te prevaleren. Dan moet de zaak maar door de volgende synode verder worden behandeld. Ook pro fessor Bakker sprak van een geweldi ge psychische overbelasting. Moeten wij jagen en blijven jagen? vroeg de- putaat dr. Bos. gun ons toch de tijd voor rustige bezinning. Uiteindelijk was de commissie bereid mei juni te laten vallen, zodat het deputaten vrijstaat desgewenst pas in november met hun verslag te komen. De synode heeft verder een beroep gedaan op de kerken en kerkleden om de verdere besprekingen met ver trouwen en voorbede te begeleiden en allen die in het voortgezette gesprek betrokken zijn als broeders in Chris tus te aanvaarden en te bejegenen. Na de stemming sprak synode- praeses dr. A. Kruyswijk een enkel woord: „Deze besprekingen markeer den de moeilijke positie van onze kerken, waardoor de tegenstellingen zich toespitsen. Velen op de publieke tribune gaan weg met verdriet in hart en woorden. Wij hebben het ge voel, dat wat hier besloten is, sommi gen kwetst om wat je zelf ziet als de waarheid. Laten wij elkaar in het ge bed vasthouden, ook de verontrusten. Geve God dat wij verder kunnen", aldus dr. Kruyswijk. PromoHes: Groningen (RU): gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen F. de Jong: Utrecht (RU): gepromoveerd tot doctor ln de lette ren C. Offrlngs; Amsterdam (VU): gepro moveerd tot doctor ln de sociale weten schappen j F orlébeké. Onderscheiding: tot ridder ln de orde van Oranje Nassau is benoemd de heer W. Wisslnk uit Leiden, hoofdbouwkundige bij de provinciale waterstaat van Zuid-Hol land. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De federatie metaal en electrotechnische industrie. FME, de organisatie van werkgevers in de grootmetaal heeft de ruim 300.000 werknemers in de metaalindustrie een pamflet gestuurd, waarin uitvoe rig de CAO-onderhandelingen wor den besproken. De werkgevers betreuren het dat de Industriebond NW als enige van de zes vaktonden in het metaalover- leg de voorstellen van werkgeverszij de omtrent de nieuwe CAO net heeft aanvaard. Het is de FME nog steeds niet duidelijk wat de Industriebond NW precies wil. Wel is duidelijk dat vooral het maximum van de prijs compensatie voor deze vakbond een struikelblok is. Het pamflet zal op de ondernemin gen onder de werknemers worden verspreid. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Gedeputeerde staten van Gelderland menen dat de bouw van tweede woningen in deze provin cie met het oog op een evenwichtige behartiging van planologische belan gen slechts in zeer beperkte mate verantwoord is. Zij vinden ook dat door de bouw van tweede woningen het gevaar dreigt dat de bouw van eerste woningen vermindert, zodat er, gezien de nog steeds voortdurende woningnood, een sociale conflictsitua tie ontstaat. Dat schrijven Gedeputeerden in een nota. Wanneer de bouw van tweede woningen mogelijk is, geven zij er de voorkeur aan dat deze als complex tAj woonkernen worden ge realiseerd. Volgens Gedeputeerden zal de behoefte aan tweede woningen nog sterk toenemen, ten gevolge van de stijgende inkomens en de verste delijking van ons land. /- Alle discipelen komen op een verschillende manier lot Jezus. At dreas, omdat hij zo maar Christus volgt. Simon omdat hij do a zijn broer tot Christus wordt gebracht. Philipptts omdat Christi tegen hem zegt: Volg Mij!'d h, Alle mensen komen op een verschillende manier tot geloof. ledt akt mens langs zijn eigen weg, maar toch ieder mens door Christu rot' die de Deur is. En daarom klinken uiteindelijk die woorden Vol #u" Mij!" tot ieder. e horen die oproep veel in onze tijd. Al gebruikt niet iedere pi |e litieke partij ze letterlijk: ze vormen geest en hoofdzaak van c q>): verkiezingspropaganda van iedere politicus. Hel is: Volg mij, kii we< mij, want ik zal dit en ik zal dat. Toch blijft politiek een kwestie van het mogelijke. Programma zijn vlugger geschreven dan uitgewerktvisies gemakkelijker vei itai kondigd, dan verwezenlijkt. Politiek blijft, juist in onze tijd, steel der een kwestie van het compromis. Geen politicus kan op zijn eenjrde! zijn luchtkastelen in woonflats omtoveren. Juist daarom is het „Volg Mij!" van Christus een totaal andt snt< ..Volg Mij!". Geloof is een kwestie van het onmogelijke. Christu W komt niet met een visie, maar met een werkelijkheid, niet met ee 'e§ andere wereld, maar een nieuwe wereld. ld^ We lezen vandaag: Psalm 113. We lezen morgen: 1 Samuël 2:12-17. idat aar rdt. idsi nne )ezc k ii bus ;luk Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Op het gebied van het maatschappelijk, sociaal en cultureel werk is een „ont ÜUiling" aan de gang: het groeps matig optreden van christenen is geen vanzelfsprekende zaak (meer) en er zijn mensen die van mening zijn dat christenen in brede en algemene verbanden minstens zo doelmatig kunnen handelen. In verband nu met deze ontwik keling naar de „algemeenheid" heeft de gereformeerde synode een aantal uitspraken gedaan aan de hand van een uitgebreid rapport plus voorstel len van de hand van de Leeuwarder ds. L. iH. Kwast, wiens verhaal nage noeg ongehavend de eindstreep haal de. Daarmee werd hij hartelijk ge complimenteerd, ongeveer net zoals een minister wiens wetsontwerp aangenomen is. Om te beginnen sprak de synode uit dat zij met grote dankbaarheid ..erkent de christelijk georganiseerde arbeid die in het verleden op vele terreinen grote zegen heeft afgewor pen en die ook heden het medeleven en gebed van de gemeente en haar leden verdient en waarvan in de toe komst nog vrucht mag worden ver wacht"". Met andere woorden, deze synode heeft niets ingeslikt van het geen vorige synoden waarderend over de christelijke organisaties heb ben uitgesproken. Voorts sprak de synode uit dat zij „met vertrouwen aanvaardt de brede samenwerking van christenen met niel-christenen in „algemene" organi saties voorzover deze in haar arbeid gericht zijn op verlening van hulp en Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het. geforceerd tem po van de KVP kan de samenwerking tussen de drie christelijke partijen wel eens doen mislukken. Deze waar schuwing staat in A.R.-staatkunde in een artikel van mr. J. G. N. Krajen- brink over het komend gesprek tus sen ARP. CHU en KVP. In het artikel wordt gesteld, dat de ARP een christelijke partij is, even als overigens de KVP en CHU. Het is irreëel, dat de herformatie van de drie partijen zou leiden tot een niet-christelijke partij, zo schrijft mr. Krajenbrink, die medewerker is van de Dr A. Kuyperstichting. In het komende gesprek moet cen traal staan wat de christelijke partij formatie vandaag betekent. Als deze vraag is beantwoord, moet worden bestudeerd hoe aan de bereikte over eenstemming een organisatorische vorm wordt gegeven. Benoeming: Dr. R. Vermeer uit Goes is voor tilt Jaar gekozen ais voorzitter van dc Koninklijke Nederla ïdsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Hij volgt als zodanig prof. dr. Th. Vossenaar op. HIJ maakt al sinds 1969 deel uit van het hoofd bestuur van de KN'MG. Dr. Vermeer (54) heeft als bevolkingsarts gewerkt op Terna- te en Zuid-Celebes. HIJ is daarna enkele Jaren hulsarts geweest ln Heusden. In 1352 werd hij verzekerlngsgeneeskundlge voor het gemeenschappelijk administratie kan toor (GAK) ln zeeland. dienst aan de samenleving of op be hartiging van haar welzijn, in de ver wachting en onder de voorwaarde dat binnen zulke organisaties de inhoud en de uitwerking van de christelijke roeping in de wereld, in levenswijze, woord en daad onverlet blijven". Hier bij kan aangetekend worden dat de synode overwoog dat onder „alge meenheid" of „brede samenwerking" tegenwoordig niet verstaan wordt wat in de vorige eeuw met „neutraliteit" werd aangeduid. Tenslotte sprak de synode uit dat kerkelijke vergaderingen gehouden zijn „de verbondenheid van de ge meente met alle arbeid die in Chris tus' naam wordt verricht, zoveel mo gelijk te bevorderen". Van onze soc.-economische redactie DRIEBERGEN Het dage lijks bestuur van „perkende Jeugd", de jongerenorganisatie van het CNV, heeft de minister raad een brief gestuurd met het dringend verzoek, het vormings werk van Werkende Jeugd te er kennen en voor 100 procent te subsidiëren. Het bestuur heeft staatssecretaris Vonhoff van CRM gevraagd, de drie organi saties van werkende jongeren te laten meedelen in het bedrag van een half miljoen gulden dat hij voor landelijke organisaties ter beschikking heeft. De voorzitter van Werkende Jeugd, de heer H. Groeneveld, zei gisteren op een bijeenkomst van WJ in Driebergen, dat het begrotingste kort van zijn organisatie dit jaar ƒ55.000,- bedraagt. WJ zal in dit ver band daarmee waarschijnlijk taken moeten afstoten, vooral in de sector voorlichting en vorming. „De proble matiek van de werkende jongeren is een van de prioriteiten van het kabi net Biesheuvel", aldus de heer Groe- neveld. Volgens hem betekent dit dat niet alleen de minister van onderwijs, lksi Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Er zal in de gereformeerde kerk een nieuw besef gekweekt moeten worden van de verantwoordelijkheid voor de jonge leden van de kerk. Dadrbij is het niet het belang rijkste hoe de relatie kerk en jeugd aan de top wordt gestruc tureerd. Beslissend is hoe de plaatselijke kerken aan het werk gaan. Dat was de teneur van de discussie over het jeugdwerk gisteren in de gereformeerde synode. Vele sprekers knoopten aan bij een opmerking in het rapport van dr. P. G. Kunst dat bij dit debat als lei draad diende: het beeld van de kerk voor jongeren van 8 tot 17 jaar wordt grotendeels bepaald door het optre den van de plaatselijke predikanten, de plaatselijke kerkeraden. de plaat selijke verhoudingen onderling en tot andere kerken. In de plaatselijke ge meenten moeten jonge leden leren le den van de kerk te zijn. Dr. Kunst pleitte voor plaatselijke organen van overleg en inspraak: „gemeentelijke fluistergalerijen" waarin alle activi teiten door of namens of in relatie met de kerk plaats kunnen vinden, met name ook de jeugd. Verschillende aanvullende sug gesties werden door synodeleden ge daan zoals: jongeren betrekken bij de voorbereiding van de kerkdienst (ds. A. T. Besselaar uit Eindhoven): de jeugd in kerkeraad, zendings'commis- sie e d. stage laten lopen (dr. C. Gil huis te Den Haag). Hoe de verhouding kerk jeugdwerk landelijk geregeld moet worden werd gisteren veel minder duidelijk on danks het verhelderende rapport van dr. Kunst. Besloten werd dat het de- putaatschap kerk en jeugd een theo logische gevormde fulltime medewer ker krijgt die zich voorlopig vooral zal gaan bezighouden met de vragen rond een verantwoorde werkverde ling tussen dit deputaatschap, de werkgroep voor de catechese, het toe rustingscentrum en het landelijk cen- se f maar ook andere departementen hg prioriteit in hun beleidsvorming m t g: ten erkennen. n t De heer Groeneveld pleitte v iziel volledige subsidiëring van de salaieen sen van de'vrijgestelden van de or| ge\ nisaties van werkende jongeren, de het ogenblik moeten de, organisal irhi daarvan zelf 30 procent op tafel 1 arte gen. De meerdaagse vormingsbij e «der komsten die WJ ieder jaar hoi ree voor georganiseerde en ongeorga kke seerde werkende jongeren en die >ble 1971 door ruim 1000 jongeren zijn ibgel zocht, worden door CRM maar vi ei t 60 procent gesubsidieerd. De hfc^ Groeneveld noemde dat onbegrij|me, lijk, aangezien het vormingswi P] voor werkende jongeren dat on|] het ministerie van onderwijs valt 100 procent subsidie krijgt. Pastorale leergang» verontruste flomine#"' raa Van een onzer verslaggevers it d URK De (verontruste) geref „i-j. meerde predikanten R. Akkerman Kampen, dr. N. Kuiper te Donk di_ broek, J. N. van Mechelen te Urk scu M. Vreugdenhil te Nijkerkerveen hi ben het initiatief genomen tot p n torale leergangen. Zij omschrij\ h deze als volgt: leergangen op voor *?e pig theologisch middenniveau vic" personen, die een studie willen age gen in die vakken, die voor het pas rale werk in gemeenten belangr °er zijn. Grondslag waarop de,ze leiltoe gangen rusten, zijn de Heili Schrift en de drie Formulieren Enigheid; de toegang staat open vo leden van diverse kerken, mits aldus de initiatiefnemers va houden aan het onfeibaar gezag dei Schrift'en de grondslag der leergajy( gen erkennen. Vijf docenten, zo beric men ons, hebben zich al beschik! gesteld. Zaterdag 5 februari om ti uur is er een bijeenkomst in ho Geytenbeek te Zwolle met gegadi den (contactadres: ds. Van Mechel Almerellaan 3 te Urk). NED. HERV. KERK Beroepen: te Maarssen: N. Kleej maker te Rotterdam te Meeuw mil (NB): kand. J. J. W. Mouthaan, Bleskensgraaf. GEREF. KERKEN Beroepbaar (art. 6 k.o.): H. de Boi Mulderslaan 36, te Veenendaal. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Amsterdam-C.: Blok te Beekbergen. Bedankt: voor Haarlem en vo 3 Sunnyside: D. Hakkenberg te Do drècht. Vo. DR. P. G. KUNST trum voor gereformeerd jeugdwerk (LCGJ). Natuurlijk kwam gisteren ook het karakter van het LCGJ-werk ter sprake. Ds. P. van Til uit Middelburg drong erop aan de bijbelstudie weer centraal te stellen in het jeugdwerk. Het LCGJ wil juist niets liever dan dat er overal bijbelstudiegroepen zijn, antwoordde voorzitter ds. C. M. Boer- ma uit Huizen. Als ze er niet zijn mag men dat het LCGJ niet verwij ten. Ons uitgavenpakket is zelfs voor het grootste deel gericht op bijbelstu die. Ds. P. Riemersma uit Rotterdam zong een loflied op het hartverwar mend enthousiasme dat hij aantrof in de Youth for Christ Laat alle ge meenten waar het jeugdwerk is inge zakt deze organisatie maar eens te hulp roepen, adviseerde hij. Ds. Van Til viel hem bij. Ds. L. H. Kwast te Leeuwarden noemde ook de Naviga tors, terwijl dr. C. Gilhuis bijzonder onder de indeuk was gekomen van de Jezus People. Dat enthousiasme is allemaal mooi, zei dr. Kunst, maar vergeet dan ook niet de tientallen jongeren die via het LCGJ de weg gevonden hebben naar werk in ontwikkelingslanden. Tenslotte nog een feitje waarmee ds. K. Bisschop uit Naarden van de werkgroep voor de catechese de syno deleden aan het denken zette: in twee jaar ls het aantal doopleden dat openbare belijdenis aflegt met zestien procent teruggelopen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Schildwolde: mer te Groningen-.Z Bedankt: voor Kampen (buitvert W. Vis te Leerdam. NED. HERV. KERK Afschied: van Tricht: H. W. v den Toorn, ber. te Delft. Intrede: te Vianen: J. Th. W. Qu uit Koudekerk a.d. Rijn te Schag c.a.: J. B. van Bork uit Havelte; Haarlem: A. W. Lendering, v.h. g vangenispred. te Rotterdam; te Nie werkerk a.d. IJssel: D. J. Cuperus Aalst; te Bergum: A. J. van der Lil' den uit Velsen-Noord;- te Deil/r spijk: .J F. Hoekstra, v.h. rev. I Montreal (Quebec, Canada); te Apfj doorn: (zendingspred. naar Ghan* kand. G. D. E. van Veldhuizen i* Beekbergen. GEREF. KERKEN Intrede: te Winschoten: P. Boonst uit Zaandam; te Marum: L. G. B- zendal. legerpred. te Harderwijk. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Intrede: te Spakenburg-Noord: S Cnossen uit Alkmaar-Broek Langendiik; te Velp: D. Vreugdenl u't Zwolle. CHR. GEREF. KERKEN Afscheid: van Zeist: M. Baad gens em. Intrede: (19 jan.): te Barendrech D Slagboom uit Dordrecht-C. EVANG. LUTH. KERK Afscheid: van Tiel: J. M. Muldf ber te Pekela, Winschoten, en Wl öervank-Veendam. BAPT. GEMEENTEN Intrede: te Utrecht: G. van 't Wou uit IJmuiden. Afi ofc ^Co Te!

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2