schaak DIACONESSEN OP ZEGELS GEËERD SURINAME Wij leven als vóór de zondvloed Durft U te veranderen? DE ROTSEN VAN ZERVOS j ZOEKEN ZATERDAG 15 JANUARI 1972 OSLTAPLAN 20 C NEDERLAND Op 20 januari brengen de posterijen van de Duitse Bondsrepu bliek een zegel in omloop ter nagedachtenis van Johann Konrad Wilhelm Löhe (1808—1872), die van 1837 tot aan zijn dood pastor was van de kleine gemeente Neuendettelsau in Franken land. Wilhelm Löhe heeft o.a. gearbeid aan de liturgische ver nieuwing van de Duitse Evangelische Kerk. In verband met de in zijn tijd in beweging komende emigratie naar de Verenigde Staten, maakte hij jonge mensen vaardig hun landgenotèn gees Löhe Is echter, met pastor F'led- ner In Kaiserwerth, het meest be kend geworden als vader van het instituut der diaconleén In Duits land. In 1854 reeds stichtte hij In zijn gemeente het dlaconessenhuis. dat behalve ziekenverpleging en zorg voor ouden van dagen ook de opvoeding van de vrouwelijke jeugd omvatte. Zijn werk. dat als een wezenlijke bijdrage tot de emancipatie van de vrouw mag worden gerekend, groeide tot ver over de grenzen van zijn vaderland uit. Op de zegel staan twee diaco nessen van uiteenlopende leeftijd afgebeeld met de typische kapjes, die thans nog gedragen worden. Een reeds in oktober |l. beloofde Nederlandse bijzondere zegel, die ter viering van de afsluiting van het Haringvliet zou verschijnen, zal nu 15 februari in omloop komen in de waarde van 20 ct. Op de zegel is het hele Deltaplan weergegeven. De reeds uitgevoerde en nog te verwezenlijken werken: dijken, kunstwerken en ontworpen plannen zijn in een kleurcoderlng aange duid. Deze drukwerkzegel zal in elk geval tot en met 20 mei In de verkoop blijven en natuurlijk daar na nog onbepaalde tijd voor fran kering geldig zijn. Hoewel de huidige zogenaamde Eilandenzegels van de Nederlandse door J. J. M. Kiggen W12-I972 WATERLEIDING telijk te begeleiden. Men kan dan ook stellen dat Löhe in belang rijke mate heeft meegewerkt aan het ontstaan van de Lutherse Kerkgemeenschap in Amerika. Antillen In de lagere waarden van 1 tot 6 ct nog in circulatie blijven, zullen zij reeds vervangen worden door een nieuwe reeks permanente zegels, die maandag 17 januari verschijnt. Als afbeeldingen heeft men van elk van de zes eilanden een karakteristiek beeld genomen. De Emmabrug van Willemstad, het stadsbeeld „the bottom" van Saba. flamingo's op Bonaire, de waterto ren van Aruba en de forten Am sterdam en Oranje van resp. St. Maarten en St. Eustatius. De waar den zijn wederom 1 tot 6 ct., In Ned. Crt f 0.42. Het overige uitgifteprogramma van de Ned. Antillen is voor 1972 sobertjes te noemen. In april ko men de gebruikelijke zegels vooi sociale en culturele zorg, op 7 a- pril voert een speciale zegel we gens de ingebruikneming van het droogdok Curaqao en tenslotte verschijnen in november de jaar lijkse kinderpostzegels. De postadministratie van Surina me geeft ter herdenking van het veertigjarig bestaan van de Water leidingmaatschappij twee zegels uit. Die van 15 ct laat een gesty- leerde waterdruppel zien, de 30 ct- zegel stromend water uit een kraan tegen de achtergrond van een typi sche watertoren. Waarde van de zegels In Nederlandse munt 0.90. Het uitgifteprogramma van Suri name voor 1972 omvat voorts: 29 maart de Paasweldadigheidszegels, 24 mei 13 stuks nieuwe luchtpost zegels. 2 augustus herdenking van de aankomst van de eerste lucht post in Suriname in 1922 en de kinderpostzegels alsmede een no vum voor Suriname, een serie van vier Kerstzegels in november. In de rubriek van 6 november wees ik u op vijf zegels van For mosa met afbeeldingen van hon den. Het zijn reproducties van zeer fijngevoelige schilderijen van de uit Milaan afkomstige pater G. Castig- Correspondentle en oplossingen •en de heer H. J. i. Slsvekoorde, Goudreinetatraet 125, Den Haag. Wisselende kansen In de eerste opgave van deze week staat de witspeler èr zo op het oog goed voor, en dat is ook wel juist. De zwartspeler kan zich geen zijsprongen veroorloven, want dan zal de witspeler hem stellig te pakken nemen. Het is de vraag of zwart de zaken ook zo heeft ge zien. Hoe dit zij: Hij kiest een voortzetting die bepaald niet ge schikt Is om de balans In even wicht te houden. Aan U om waar te maken dat de witspeler hiervan uitstekend gebruik kan maken. In de andere twee opgaven zijn de witspelers reeds zover dat zi| er uitstekend voorstaan en niet meer op een of meer misslagen van hun respectieve tegenstanders behoeven te wachten. In de eerste opgave zal dit snel duidelijk zijn Indien men erin slaagt de (fraaie) beginzet te vinden. In de laatste diagramstelling heeft de witspeler er een kwaliteit tegenaan gegooid om door middel daarvan de zwarte koningsstelling uit elkaar te slaan. Tot zover zijn de witte plannen goed uit de verf gekomen. Maar nu verder? De zwarte koning is voorshands door toren en dame niet onaardig be schermd. Het ligt dus voor de hand een bekend thema voor vele aanvallers te pogen één of meer van die „beschermers" op te ruimen of uit de weg te lokken c.q. te dwingen. Daarmee is dan een niet onaanzienlijke tip voor het vin den van de oplossing gegeven. OPLOSSING I I A A Ai i A A Ef A w b ■H. A Q 2 0 i A 1 A U W 1 A A M A A n A X 3 A A A A a td A Zwart aan zet apeeide 1. b«a3. Wat dankt U hiervan: goed of alecht. En waarom? WH is erin geslaagd de zwarte koning stelling op de blazen. Maar hoe gaat het verder met wit aan zet? Correspondentie aan de hear A. i. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Om de eindstrijd In Apeldoorn is men in twee groepen van tien spelers gestart met de halve finale van het lands kampioenschap. De indeling berust deels op het reglement, deels op visie. Hoewel het altiid een strijd punt zal blijven wie qeliik heeft, komt het ons voor dat het in de eerste groep iets moeiltiker zal zijn om bii de eerste vier te eindigen en daarmede in de eindstrijd te komen. Onz prognose luidt voor de eerste groep Wiersma, De Ruiter, Varkevisser en Holstvoogd, waarbij Visser en D. de Jong niet vergeten mogen worden. In de tweede aroep Drost. Hermellnk. Van Dijk, met Schotanus. Palmer en Toet in de clinch om de begeerde vierde plaats. Voor Harm Wiersma is dit een goede training voor de komen de strijd om de wereldtitel. Uit de nieuwelingen in dit gezel schap kwam na twee ronden nog geen grote kanshebber naar voren Verscheidene partijen gingen verlo ren door een vorm van hara klri, zodat de wederzijdse opvattingen niet tot het bittere einde langs po sitionele weg konden worden uit gevochten. (1) Zwart: 1/5, 7/9 .11. 13/16, 18. 19, 21, 23, 24, 26 Wit: 27. 28. 32/46, 48, 50. Hier ging het: 72-22, 18x27;37-31. 26x37; 42x22, 11-17?: 22x11, 21-27; 32x21. 23x32; 38x27. 1-6; 21-17. 7-12 27-21. 16x27. 41-37. 12x21; 37-31. (2) Zwart: 2/9. 12. 13. 15, 17. 18, 20. 22. 25. 27 Wit: 24. 26. 28. 29. 33. 36. 38. 39. 41/45. 47/50. Een bekende, doch steeds ver rassende afwikkeling volgde na 42-37?. 18-23; 28x19, 27-32; 38x13. 12x34; 39x30. 20x38: 43x32. 13x35 1. (3) Zwart: 1. 7, 8, 12, 16/20, 22, 23 Wit: 25, 27. 31. 33, 35, 36, 39, 41,42,48,49 19-24?; 25x14, 24-30; 35x24. 23-29; 14-101, 29x47; 10-4. 47x15; 31-26, 22x31. 4x19 None (1688-1766) die als missiona ris naar China was getrokken en daar wegens zijn talent als schilder van flora en fauna onder de naam Lang Shik-ninq tot hofschilder werd aangesteld. Op 12 januari is het tweede en laatste vijftal honde zegels verschenen met even fraaie reproducties van zijn oeuvre. De poëtische namen van de dieren zijn: zwartje met sneeuwwitte voet jes, geel luipaard, vliegende ekster, hemelse leeuw en gevlekte tijger. Lxh3 2.«51 L«g2t 3. Kgl had zwart echter met 3. Dxe5l 4. Teel Lxfl 5.T«e5t Lxe5 6.DxM a5 gemakkelijk kun nen winnen. Maar in plaata van 3. Dxe5l speelde zwart 3. Lzft??? en kon het na 4.Dxf6t opgeven. Te laat ontdekte hij dat zijn dame reddeloos verloren is. Men zie 4 Ke8 5.Dh8t Ke7 6.exd6t, of 5. Kd7 6.e6t in belde gevallen met dame winst. (2) Cabral - Eliskases. Wit's zet 1.Db2?? was een grove fout. Men zie het vervolg: 1. ..h3t Z.Kfl Tf7ll en wit gaf het op, omdat hij als gevolg van de mafdreiging op dl zijn toren niet redden kan. In de dlaqramstelllng had wit 1.Dc2 of I.Del moeten spelen, waarmee hij het punt dl onder controle gehouden zou hebben. vri het tweede offer zou geforceerd tot mat hebben geleld: 2„..hxg5 3.Dh5t Kg8 4.D*f7t Kh8 S.DhSt Kg8 6.hxg5 Pe7 7.Lxe7 en Is er geen verdediging meer tegen g6) 3.Pxf7 Db8 4.Pxh6? gxh6 5.Dq4t Kh8 6.TI7 en zwart qaf het op. Na 6.... Tg8 komt 7.Dh5 met spoedig mat. A. F. Schotanus F. Hermellnk The Byrds met Farther along (CBS S 64676) is een geheel in eigen beheer opgenomen elpee om een herhaling van het Byrd- maniax-fiasco te voorkomen. Producer Terry Melcher plakte allerhande bombastische onzin achter de basis-tapes, terwijl de Byrds vrolijk door de oude we reld toerden. Dat is gelukt. Van overproducing is geen sprake, maar het houdt nog niet meteen een onverdeelde blijdschap met het werkstuk in. Daarvoor her bergt Farther Along een teveel aan mager materiaal. Natuurlijk is het allemaal dik in orde als het country/blue- grass-idioom beproefd wordt (Farther Along. Bugler, Bristol Steam Convention Blues). Cla rence White zingt op de hem eigen doorploegd-melancholieke wijze en er valt een overmaat aan sprankelend snarenwerk \e besluisteren. Maar wat er tus sendoor aan bloedeloze muzlèk wordt gebracht, had ik van een kwaliteitsclub als de Byrds niet verwacht. Tiffany Queen is een plicht matig uitgespeeld Chuck Berry. achtig geval. Get Down Your Line blijft steken in de goeie bedoelingen, terwijl BB Class Road (een geschiedenis over roadmanagers en derhalve dan ook nogal lomp, gezongen door Byrds-roadie Jimmy Seiten) zich nauwelijks weet te verheffen boven het peil van een routi neus bluesje. Skip Battin opent op kant twee met een oubollig stuk hoempawerk, dat zó een carna valshit kan worden. Antique Sandy en Precious Kate zijn dan wel weer beloftevol, maar klinken onaf, niet helemaal doordacht. So Fine behelst echt helemaal niks, het R B-num mer is afgelopen zonder dat je het merkt, terwijl Lazy Waters met wat meer aandacht en zon der de kleurloze zang van Skip Battin erg mooi geweest had kunnen zijn. Al met al gaat het mijns in ziens om een plaat die te gretig in elkaar is gezet. Het verlan gen om zich te rehabiliteren, de nare smaak van Byrdmaniax weg te spoelen lijkt zo groot geweest te zijn. dat inderhaast min of meer vergeten werd zich grondiq op de muziek te con centreren. Dankzij de enorme rout'ne bleef het allemaal ech ter noq wel te verteren Meer Byrds. In dit geval deel uitmakend van de kennissen kring van de geniale banjoist Earl Scruggs die in het gezel schap van familie en vrienden (onder wie naast de Bvrds ook Bob Dylan en Joan Baez) te horen is op de elpee Earl Scruggs with His Family and Friends (CBS S 64777). de soundtrack van een televisie- special omtrent leven en wer ken van de vermaarde snaren- plukker. Een uitstekende plaat. Zeker voor de liefhebber van het groene gebeuren. Het be treft één doorlopend brok uiterst gezellige countrymuziuk. waarin breeduit te genieten valt van eersteklas akoestische klanken, voornamelijk geprodu ceerd door Earl zelf en zijn bei de zoons Gary (bas) en Randy (gitaar). „Zouden vrouwen na een abortus nooit eens spijt heb ben van hun daad?" vraagt mejuffrouw Beekman in Vlaardingen zich af. „Bijvoor beeld als ze een moeder zien met een kindje dat ze zelf gehad zouden kunnen heb ben. Het valt dikwijls niet mee om te aanvaarden dat je in verwachting bent. maar is het kind er eenmaal, dan wil len ze het voor geen goud meer missen. In mijn werk (ik ben gezinsverzorgster) kreeg ik ook wel zulke verhalen te horen met een achtergrond van wroeging." „Als we ons niet laten lei den door God en Zijn woord komen we er niet uit," meent mevrouw Vergunst. Als we eens bedenken dat al de ha ren van ons hoofd zijn geteld, wordt er dan een kind ver wekt zonder dat Hij het weet? Wij, die van biologie heel wat meer afweten dan David, .die psalm 139 zong. moeten toch wel helemaal stil zijn van zo n wonder. We le ven nu in een tijd als vóór de zondvloed. Toen kwamen de zonen Gods en vermengden zich met de mensen. Dat was het werk van de duivel. Hij wilde verhinderen dat eens de Verlosser geboren zou worden. Door zoveel mogelijk geboorten te beperken, pro beert Satan de gemeente van Christus klein te houden. Want als de Gemeente tot volheid is gekomen, komt de Heer terug. Dat probeert Sa tan zoveel mogelijk uit te stellen." Mejuffrouw J. Nauta, Vlaar dingen is tegen abortus, 'omdat dan het hek helemaal van de dam is. Op het laatst is alles goed, hoe kwaad het op zich zelf ook is. De mensen moeten opgevoed worden tot verant woordelijkheid. Ze hebben niet voor niets hun verstand gekre gen! Ik heb persoonlijk veel res pect voor die ongehuwde meisjes die besluiten om haar kind zelf te willen opvoeden on danks de vele moeilijkheden die ze ondervinden. Als een man eerbied heeft voor zijn vrouw, hoeft het zover niet te komen. Vroeger moesten we het hele maal zonder voorlichting doen. Laten de mensen zelf hun voor behoedmiddel betalen in plaats er een ander voor op te laten draaien, leder betaalt straks het duurdere ziekenfonds. Er wordt onnodig veel geld uitgegeven in cafetaria's en dergelijke, dat beetje geld voor de pil kan er ook nog wel af". Mevrouw Van Ooijen, Nieuw- land: „Des Heeren gebod is nog altijd: wees vruchtbaar en vermenigvuldig. God alleen be slist ons kindertal. Niemand in het gans heelal heeft de. macht dat te voorkomen". „Dat een ongehuwd meisje tot abortus komt, is nog wel te verklaren, maar wél af te keu ren. Dat kindje zou toch nog wel lieve pleegouders kunnen krijgen. Maar dat een vrouw die de moederweelde kent ook van het eigen nog ongeboren kind dat ze bij zich draagt, abortus wil. hoe is dat mogelijk, zo te zondigen tegen het zesde qe- bod. Het is en blijft voor mij een raadsel", schrijft mevrouw N. uit Barendrecht. Mevrouw van O. in Dordt vindt het ontstellend, hoe makkelijk men de laatste tijd met een mensenleven om springt. Iemand wordt ge wurgd na een ruzie of om een luttel bedrag. Het leven heeft geen waarde meer. „Volgens mij verliezen we steeds meer uit het oog dat God het leven schenkt. Met verbazing las ik in de krant dat de vrouw uiteindelijk zelf moet beslissen over abortus. Omdat zij voor de opvoeding moet staan. Een koele bere kening. inderdaad! Is er dan geen Godsvertrouwen meer?" Voorbehoedmiddelen zijn te verkiezen boven het ple gen van abortus, zegt me vrouw Ossewijer in Rotter dam. Abortusklinieken maken de omgang van de jongelui nog vrijer. Immers, de last kan zo weggehaald worden. Wat moeten ouders de jeugd nu al vroeg inlichten! Want het suist van sex om ons heen. Het scheelt zoveel, hoe de kinderen er thuis over ho ren spreken. Is het onver schillig en ruw, dan zuilen ze dat wel overnemen. Laten we een meisje dat in verwachting raakte niet verstoten, maar haar er doorheen helpen. Dat meisje heeft al reuze span ningen meegemaakt. Het aborteren geeft ook een klap. Aborteren? Alleen als het le ven van de vrouw op het spel staat." Onvolkomen is ons kennen, zegt Paulus. „Toen ik een kind was, sprak Ik als een kind. voelde ik als een kind, overlegde ik als een kind. Nu ik een man ben geworden, heb ik afgelegd wat kinderlijk was."Paulus kent dus veran dering. Noem het groei: een steen verandert niet! Onze vraag: durft u te veranderen? Een mens kan in de loop der jaren tot andere gedachten kotnen. In welk opzicht bent u van gedachten veranderd in het geloof, over de kerk. in de politiek, de opvoeding? Velen schrijven ons vaak tus sen de regels door over hun veranderingen, en hun twij fels. Nu: de volle kans om u te uiten over Verandering, mits u maar uw eigen mening en geen citaten van anderen geeft! Durft u.in dialoog? Na plaatsing als vanouds een pakje aan uw adres. COLIN FORBES Maar het beschreef een volledige cirkel en doemde g] heel onverwachts op aan de achtersteven, waarna het beg te vuren, nog voordat de buitenboordskranen konden worer geopend, het gevaar begint misschien pas." Burckhardt sto volkomen onbeweeglijk op de trap en zijn gevoel van geru: heid ebde weg; hij herinnerde zich het incident dat door vervloekte Abwehrman juist was aangehaald. Dietrich wen d'e zich tot Eberhay zonder een antwoord af te wachten. „D ga ik, als u er niets op tegen hebt, met u aan dek om te zi i 'wat dat schip gaat doen." Burckhardt zei niets toen ze langs hem liepen. Hij beg£c zich naar zijn kajuit terwijl Dietrich de majoor de trap volgde en zijn kraag opzette toen ze het dek bereikten. ii wachtpost die permanent voor de deur op wacht stond gingen de houding staan en Eberhay liep energiek naar de brug. I zag dat Hahnemann nog twee soldaten op de brug had j plaatst, buiten bereik van het licht, en hij keek samen n o Dietrich, die zich bij hem had gevoegd, met levendige belan n stelling naar de torpedoboot jager. „Het zal zowat een uur duren voor we weten of hij ind< daad vertrokken is," gaf Dietrich als zijn mening te kennis terwijl hij Eberhay aankeek. Het contrast tussen de beim mannen was frappant. Terwijl Dietrich veruit de groot jj man was aan boord van de Hydra, was Eberhay klein lichtgebouwd. Zijn gezicht was smal en waakzaam als van een vos en zijn manieren waren bijna fatterig. Hij modi; vooraan in de dertig zijn. Over zijn uniform droeg hij een g wone regenjas, die door middel van een ceintuur strak d zijn smalle middel zat. De naam had een Hongaarse klai vond Dietrich en er stroomde zeker nog Balkans bloed dc- zijn aderen, hetgeen waarschijnlijk de intelligentie en de kunsteldheid verklaarde, die van hem uitstraalden. „Dat de gevangenen ontsnapt zijn is een vervelende zaalj merkte Eberhay op terwijl hij zijn sigarettenkoker offreeri „maar we zullen ze spoedig vinden." Dietrich schudde z hoofd toen hij zag dat de sigaretten van een Turks merk u e ren. Hij trok zijn eigen koker en nam er een sigaar uit. Ebi^ hay gaf hem vuur en Dietrich moest zich diep bukken om 'n de lucifer, te komen. „Ik ga nu aan dek om de zoekactie te 1 den." „Het is de manier waarop ze ontsnapt zijn, die meer d'j, vervelend is het zou wel eens catastrofaal kunnen zij .merkte de 'Abwehrman op. Eberhay keek hem scherp aan en begaf zich Vervolgens zo der te antwoorden naar het open dek, gevolgd door Dietrii Toen zij buiten kwamen begroef de Hydra haar boeg in e£ massieve golf en een gordijn van waterdruppels doordrenl K hen. ji „Daar!" brulde hij in de wind. „Bij dat vlot!" Eberhay renm naar voren," verrast door de roekeloosheid waarmee Dietr^ zich had blootgesteld. Twee mannen stonden bij het vlot to de Alpenkorps soldaten over het dek renden en binnen enk seconden was een verwoede worsteling aan de gang. Voll^; en twee soldaten worstelden met Prentice, terwijl Ford vocht met de andere soldaat. Eberhay wierp een snelle b£ over de verschansing. De kolkende golven hadden de ov ie boord gewipte man verzwolgen en er was té midden van j® schuimende kammen niets van hem te zién. Binnen een minuut waren zowel Prentice als Ford overw digd en ze werden over het dek gevoerd met de handen hun rug gebonden. Eberhay had Volber gewaarschuwd dat moesten worden ondervraagd en dat er goed op hen ge moest worden, een noodzakelijke voorzorgsmaatregel nac n< een van hun kameraden overboord gegooid was. Toen hij zi omdraaide zag hij Dietrich die naar het vlot keek alsof een levend voorwerp was; Wordt vervol gi h« Het zoeken naar de beslissende slag om een geboden contract te maken, is dikwijls geen eenvoudige kwestie. Wanneer een con tract voor het oprapen is, geldt dit natuurlijk niet. Een moeilijker contract is echter leuker om te maken. Wat denkt men van het vol gende spel. A 6 O H 10 7 O 3 V B 10 98 7 3. Correspondentie een de heer B. J. Nuyi Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam H 9 8 4 N V B 10 7 5 3 2 984 W O C B 6 H 10 2 2 98 4 A 652 A AV532 A V B 7 6 5 H4 Zuid speeit op deze verdeling 6 na azen en heren te hebben gevraagd. Overigens is 6 eveneens onverliesbaar. Alleen troef aas moet worden afgestaan. De verliezende schop pen van Noord wordt uiteraard afgetroefd voordat er troef wordt gespeeld. Maar goed. 6 V. Het probleem hierbij is dat Zuid in feite twee verliezers heeft, nl. A en de verkeerd zittende H. Deson danks kan 6 C? worden gemaakt, zelfs op tv/ee manleren. De eerste mogelijkheid is gebaseerd op een 33 verdeling van de ruiten. De schop penuitkomst brengt Noord aan slag. die met een ruiten naar de aas speelt. Daarna wor den een ruiten, een schoppen en nog een ruiten getroefd. Noord zet daarna troef heer voor en brengt dan Oost met «f» A aan slag. Inmiddels is Zulds ruitenkaart vrijgespeeld, zodat de resterende slagen geen problemen opleveren. De tweede mogelijkheid is gebaseerd o de A sec, andermaal tegen een schoppen uitkomst voor d,e aas. Zuid speelt nu dri troefrondes en brengt A sec aan sla Maar dat niet alleen. De leider zet daarbij d sc hoge «f» H. Ook nu zijn de problemen vooi bij. de verbinding tussen Noord en Zuid intact gebleven. Oost komt na A met rui ten voor de aas, waarna de lange klaveren kaart van Noord in combinatie met de reste rende troeven van de leider voor de overig slagen zorgen. Deze speelwijze voorkomt da men door het afspelen van de ruitenkleu een slag moet afstaan omdat <C> H verkeer Deze twee mogelijkheden moeten in iede geval tegen elkaar worden afgewogen, daarin spreekt de kansberekening een hartii woordje mee. Het gaat er immers om welk mogelijkheid aannemelijker, is: ruiten 33 A sec. Wat ons betreft een 33 verdelin in ruiten. dt d« PUZZEL VAN DE WEEK OPLOSSING HOR.: 1. toren, 5. oor, 7. sepia, 11.' mare. 12. ark, 14. olm, 16. Adda, 18. aak. 20. Demer, 23. oer. 24. A.K.. 25. las, 27. ros. 28. kee. 30. Rg., 31. sesam. 33. ratel. 34. To, 36. staaf. 38. teler, 39. st, 40. o.l.. 42. Ellas. 44. kil. 45. Ie. 46. agio. 48. Ceres. 50. tets. 52. tra. 53. kerel. 54. eed. 55. stee. 57. notie. 59. reep. 61. o.r., 62. tor. 63. ester. 66. r.l. 67. al. 68. troep. 69. tenor, 71. sa. 73. Maarn. 75. eisen, 76. ik, 78. pad, 79. ben, 81. een, 82. e.k.. 83. dar, 85. keker. 87. Ede. 88. Anal, 90. moe. 91. Ran, 93. Neer. 94. otter. 95. rio, 96. toorn. VERT.: 1. taak. 2. ork. 3. re. 4. na. 5. oker, 6. roes. 7. Sm., 8. pa, 9. ido, 10. ader. 11. Maart. 13. R.D., 15.- Lr, 17. argot, 19. kaste. 21. mos, 22. netel, 25. les. 26. Saaie. 28. kalis, 29. eer. 32. M.A.I., 33. rekel. 35. oog, 37. facet, 39. set, 41. liter, 43. serie, 45. leder, 46. aas, 47. ore, 49. Reest, 50. ter, 51. tap, 53. koren, 56. tol, 57. noord. 58. menie, 60. els, 62. traan, 64. TEE, 65. roset, 67. Allda, 68. tap, 70. ren. 72. anker. 74. dek. 77. kano, 79. beer, 80. Nero. 82. eden, 84. rat, 85. k.o„ 86. ra, 87. eer. 89. it, 90. Mr. 92. N.T.. 93. no. KRUISWOORD-PUZZEL di te H* HORIZONTAAL. 1. aanblik; 6. wijze leidsman; 12. artikel van een we- 14. lichte bedwelming; 16. voorvoegsel; 18. Rijksgrens; 19. stuk stof; 21 titel (afk.); 22. pers. voornaamw.; 23. kringloop; 26. kluizenaar; 29. ent 30. eetketeltje; 32. bloem; 33. naschrift (afk); 34. rivier in Rusland; 3c recht stuk vaarwater; 37. lidwoord (Fr.); 38. voorzetsel; 39. strak; evenredig deel; 43. muzieknoot; 44. soort hert; 45. klaar; 47. gage; 4? rivier in Duitsland; 52. waterstand; 54. Verenigde Naties; 55. scharnii Vi van een hengsel; 57. netto (afk); 58. lidwoord; 59. toespraak; 61. dac tekening; 63. water in Limburg; 65. stuk grond; 67. deurwachter; 65 myth, figuur; 70. Ledger (afk 71. schutsluis: 73. voedsel; 74. Chine9 lengtemaat; 75. meisjesnaam; 77. uiteinde van een spier; 79. weerklanl 80 vaderland. VERTICAAL: 2. stoomturbine (afk.); 3. valse smaragd; 4. dus (Lat. 5 lengtemaat (afk 7. bijwoord: 8. ongaarne; 9. witte mier: 10. run de 11. insektenverterende plant; 13. rondhout; 15. kwetsuur; 17 uitstap; 1 figuur uit een drama van Shakespeare; 20. strandwachter; 22. sik; 2< Royal Navy (afk 25. gewicht (afk.); 27. Royal Licence; 28 titel (afk 31. machtiging; 35. titel; 37. plaats in N.H.; 39. muzieknoot; 40 kipp» loop-, 41 buitenhaven; 42. lokspijs: 46. inkeping; 48. beraad; 50. vijze 51 specerij; 53. streek op de grens van N.Br. en Limburg; 55. jongert naam; 56. insekt; 58. part; 60. titel (afk); 61. dat is (afk 62. scheil element; 64. onzes inziens (afk.); 66. meisjesnaam; 68. kier; 72 slede 75. bergplaats; 76. reeds; 77. familielid; 78. muzieknoot. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. lit or

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14