Bhoetto: Moed jib beloofde overleg Straffen op geleidelijk druggebruik afschaffen Enorme corruptie in Cambodja Avond je tv-reclame levert de STER bijna drie ton op Oppositie in Chili loopt naar rechter Kennedy wil niet op stembiljet Werkgroep deskundigen beveelt aan. Proces tegen Berrigan begint 24 januari Weer Kroaten gearresteerd 1! DONDERDAG 13 JANUARI 1972 LAHORE, DACCA (Reuter, PI, AP) President Bhoetto' an Pakistan wenst geen be prekingen te voeren met sjeik loedjiboer Rachman, sinds gis- eren premier van Bangladesj, olang er nog Indiase troe len zijn in Oost-Pakistan. Dit leeft Bhoetto's perschef bekend [emaakt. Volgens hem waren de wee mannen voor de sjeiks rijlating overeengekomen na- erhand uitvoerige besprekingen e houden. Na zijn vrijlating heeft sjeik Moed- jib echter gezegd dat er in de toe komst geen banden meer mei Paki stan zullen bestaan en dat Bangladesj een onafhankelijk land was. Bhoetlo meent dat deze verklaring van de sjeik vele vragen opwerpt. Veel meer wilde Bhoetto er. volgens zijn pers chef voorlopig niet over zeggen. Sjeik Moedjiboer Rachman heeft gisteren zijn ceremoniële titel van president opgegeven en hij werd be ëdigd als premier, waarmee hij zich aan het hoofd geplaatst heeft van de parlementaire regering, die hij op wil bouwen via een constitutioneel pro ces. De plechtigheid vond plaats in het vroegere Pakistaanse regerings huis, waarvan de muren nog steeds de sporen dragen van de 14-daagse oorlog. De sjeik had al eerder een voorlo pige grondwet afgekondigd, die Voor ziet in een parlementaire staatsvorm voor Bangladesj. De grondwet werd afgekondigd na twee lange zittingen van zijn kabinet en 's lands voor naamste juridische adviseurs. De in maart 1971 gekozen leden van de Oostpakistaanse staatsraad en de Oostpakistaanse leden van de Pakis taanse nationale vergadering zullen lid worden van het nieuwe parlement Onder de voorlopige grondwet zal dr. Aboe Sajid Tsjoedhoery titulair staatshoofd zijn onder verantwoorde lijkheid van de premier. Moedjibs kabinet omvat tien leden van het vo rige (voorlopige) kabinet en twee nieuwe, Sayed Nazroel Islam, de voormalige plaatsvervangend presi dent en dr Kamal Hoessai.i. constitu tioneel adviseur van de premier. Hoessain werd zaterdag gelijk met de nieuwe premier uit gevangenschap in Pakistan ontslagen. Grondwet Bij de beëdiging van Moedjib wa ren aanwezig leden van het nieuwe parlement en vertegenwoordigers van alle diplomatieke missies in Dacca, met uitzondering van die van Ameri ka en China. Volgens diplomaten had het hoofd van het Amerikaanse consu laat-generaal in Oost-Pakistan in structies van zijn regering in Washington ontvangen de ceremonie niet bij te wonen. VS afwezig In New Delhi heeft een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken meegedeeld; dat de re gering van Bangladesj contact heeft opgenomen met Indiase, functionaris sen over de wens van sjeik Moedjib een internationaal oorlogsmisdaden tribunaal te beleggen, waarvoor Pa kistaanse militairen en burgers be recht moeten worden wegens gruwe lijkheden tijdens de oorlog. De woordvoerder noemde het verzoek „volledig gerechtvaardigd". De foto's van Mars die de Mariner 'J op het ogenblik maakt leveren vol- jens de enthousiaste deskundigen zo mgeveer elke dag een volslagen ver gassing. De onregelmatig gevormde lithollingen op deze plaat zijn waar schijnlijk niet van vulkanische oor sprong. Men denkt dat ze gevormd kunnen zijn door wegdooiend grond- of misschien door de stofstormen. De grote holte links is ongeveer 15 km breed. Veel doden bij betoging in Irak TEHERAN (Reuter) Ruim veer tig mensen zijn volgens het Perzische blad Kayhan omgekomen, toen in de stad Soelaymanijah, in het noord oosten van Irak, tanks en troepen het vuur openden op anti-regeringsbeto- gers die bestuursgebouwen met ste nen bekogelden. Tijdens de onlusten werden vier Iraakse militairen en negen leden van de militie gedood. Een gevangenis werd in brand gestoken, aldus het blad, dat niet meedeelde wanneer het bloedige gevecht zich had voor gedaan. Onder de betogers bevonden zich veel Koerden. Perzië en Irak staan op zeer slechte voet met elkaar. HILVERSUM De AVRO heeft besloten het door de jaren heen po pulair gebleven spel „Wie van de drie?" frequenter en meer opvallend op het scherm te brengen. Met ingang van maandag 17 lanuari zal het we kelijks worden gespeeld tussen 19.30 en 19.55 uur op Nederland II. Spellei der is Herman Eipmink, het panel blijft ongewijzigd. SANTIAGO (Reuter) Chili's twee grootste oppositie-partijen hebben gisteren besloten een uit spraak van het constitutioneel hof te vragen over een kabinets wijziging, die president Salvador Allende vorige week maakte. De linkse christen-democraten en de rechtse nationale partij zeggen dat Allende hiermee het besluit van het congres om José Toha te schorsen heeft willen omzeilen. José Toha was minister van bin nenlandse zaken. Allende zette To ha op het ministerie van defensie, terwijl de minister van defensie naar binnenlandse zaken ging, enke le uren nadat het congres tot schor sing van Joha besloten had. Met de kabinetswijziging werd verdere be handeling van de schorsingsmotie door de senaat onmogelijk gemaakt. In de senaat hebben de oppositie partijen de meerderheid en als de senaat eveneens haar afkeuring over Toha had uitgesproken, zou deze hebben moeten aftreden. De twee partijen beweren dat Toha geen andere ministersportefeuille mocht worden aangeboden, totdat de senaat een uitspraak had gedaan in de kwestie. Aan het constitutioneel hof vragen de twee oppositie-par- Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Dit jaar komt er per doordeweekse televisie-avond bijna 300.000 gulden in de STER- reclamepot. Dat is dan heel zuinig berekend: van de 225 seconden, die één reclameblok duurt, hebben we 45 seconden voor dingdong- en an dere muziekachtige geluiden tus sendoor gereserveerd. Deze som voor één avondje STER is bijna tweemaal zo hoog als in het eerste STER-jaar, 1967. toen er 156.960 gulden aan reclameboodschappen verdiend werd. Een belangrijke inkomstenbron van de omroep, overeenkomstig de verwachting, noemt de NOS deze etherreclame. Over het hele jaar 1067 was de bruto-opbrengst 56,1 gulden en aan het eind uan 1970 zat er ook bruto 100,6 miljoen in de pot. Radio-reclame brengt wat minder op omdat dat veel goedko per is, maar loopt toch ook lekker op: in het eerste radioreclamejaar was het totaalbedrag 5.4 miljoen, in 1970 al 10.6 miljoen. Wat er netto overblijft, wordt ter beschikking gesteld van de regeringscommissa ris voor de omroep, die, aldïis de NOShet geld weer voor een be langrijk deel aan de Nederlandse omroep ter beschikking stelt. Veel vraajj Over belangstelling heeft de STER niet te klagen: er is zoveel vraag naar televisiereclametijd, dat de drie uur per week makkelijk meer zouden kunnen worden, maar die 180 minuten zijn al het wette lijk maximum. Ook voor de radio zijn er meer klanten dan de recla metijd van de drie zenders tezamen kan verwerken. In minuten uitgedrukt bedraagt die zendtijd nu 234 per week, maar volgens de wet mogen het er 432 worden. De belangstelling van de reclame-aanvragers is voor alle drie de Hilversum-zenders even groot. Voor boodschappen per tele visie in kleur hoeft (nog) niet méér betaald te worden dan voor zwart wit. Het aantal kleuren-televisie- toestellen is in één jaar meer dan verdubbeld (begin 1971 waren het er al 220.000en tegelijk daarmee ook het aantal reclameboodschap pen in kleur: 57 procent van alle t.v.-advertentics komt sterk ge kleurd op het scherm. WASHINGTON (Reuter, AP) Se nator Edward Kennedy zal zijn naam laten schrappen van de stembiljetten, die op 14 maart tijdens de voorver kiezingen in de staat Florida zullen worden gebruikt. Kennedy, die con stant tegenspreekt dat hij ambities voor het presidentschap heeft, is één van de 12 kandidaten op de stembil jetten. De stemlijst is samengesteld door de regering van Florida. Volgens de in de staat geldende wet moet het stembiljet alle personen, die door de pers als kandidaat beschouwd wor den, omvatten. Ook de naam van gouverneur George Wallace staat zo doende op het biljet. Uit opiniepeilin gen is gebleken dat Kennedy maar weinig onderdoet in populariteit voor senator Muskie, de favoriet onder de Democratische presidentskandidaten. Inmiddels is er nog een kandidaat bijgekomen voor het presidentschap. Het is de 61-jarige leider van de Amerikaanse communistische partij Gus Hall. In het zeer onwaarschijn lijke geval dat Hall tot president zal worden gekozen, zal hij op de dag van zijn ambtsaanvaarding een eind maken aan de oorlog in Vietnam en alle politieke gevangenen in de VS in vrijheid stellen. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns. beantwoordt hier vragen van journalisten bij het verlaten van het Elysee-paleis waar hij een on derhoud had met de Franse presi dent Georges Pompidou. HARRISBURG (AFP) Het proces tegen de Amerikaanse pater Philip Berrigan en zeven andere mensen, die verdacht worden van samenzwe ring om de presidentiële adviseur Kissinger te ontvoeren en het ver warmingssysteem van Washington op te blazen, zal op 24 januari beginnen. Het proces zou aanvankelijk maan dag beginnen, maar het is op verzoek van de advocaten uitgesteld. De ver dediging overweegt een aantal ver zoeken, onder meer de verplaatsing van het proces naar de federale rechtbank in New York. GEEN FRANSE KERNPROEVEN PARIJS (UPI) Het Franse minis terie van buitenlandse zaken heeft tegengesproken dat Frankrijk zou hebtfm besloten de kernproeven in de Stille Oceaan voort te zetten. Geen bevoegd persoon heeft een dergelijke verklaring afgelegd, aldus het minis terie van buitenlandse zaken. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het gebruik van drugs moet uit de strafrechtelijke sfeer worden gehaald. Dit zal ge leidelijk moeten gaan, waar bij met opheffing van de strafbaar stelling van het gebruik van hen- nepprodukten (hasjiesj en mari huana) kan worden begonnen. Deze aanbevelingen staan in het rapport „Ruimte in het drugbe leid" van de Stichting Algemeen Centraal Bureau voor de geeste lijke volksgezondheid in Utrecht. Het rapport is samengesteld door een veertien leden tellende werk groep, waarin farmacologen. sociolo gen, criminologen, psychologen en tijen Toha een andere kabinetspo- sitie te verbieden. In de door het la gerhuis aangenomen motie werd To ha ervan beschuldigd de grondwet te hebben geschonden door toe te laten dat gewapende militante linkse jon geren de straten van Santiago en an dere steden terroriseren en dat zij druk uitoefenen op de nieuwsmedia. Het is de eerste belangrijke politie ke crisis voor de regering-Allende, sinds zij veertien maanden geleden aan het bewind kwam. Dat er in Chili ook terreur van' rechts is, bewijst een verklaring van de staatssecretaris van binnenlandse zaken over een aanslag bp de com munistische gouverneur van de Chi leense provincie Llanquihue. Volgens de staatssecretaris is de mislukte aan slag het werk van een groep jonge rechtse extremisten. De moordaan slag zou zijn geleid door de voorzit ter van de jeugdbeweging van de na tionale partij. Reinaldö Pineda. De chauffeur van de gouverneur raakte bij de aanslag zwaar gewond. Voorganger Wakker terug uit Z.-Afrika Van onze correspondent URK De enige jaren geleden uit IJsselmuiden naar Zuid-Afrika ver trokken voorganger Wakker komt te rug naar ons land. Wakker die van visser op grond van singuliere gaven, het predikambt mocht gaan bekleden, vertrok naar Zuid-Afrika, met leden van zijn ge meente en zijn familie, omdat hij de groeiende internationale spanningen in Europa en de toenemende werk loosheid in ons land vreesde. Wakker komt met zijn vrouw ver moedelijk vandaag in zijn geboorte plaats Urk aan. Drie dochters en de volgelingen van Wakker blijven in Zuid-Afrika. De reden van zijn terugkomst is niet bekend, maar het vermoeden be staat. dat die verband houdt met de gezondheidstoestand van zijn vrouw. Weigeraars parade voor de krijgsraad Van een verslaggever UTRECHT De twee Nederlandse dienstplichtigen, die vorige week in het Westduitse Seedorf weigerden deel te nemen aan een parade, zullen strafrechtelijk worden vervolgd we gens het ,/niet opvolgen van een dienstbevel. Volgens de Vereniging Van Dienst plichtige Militairen zullen de twee soldaten. Jan de Boer en Roel Hoek. over enkele weken voor de krijgsraad moeten verschijnen. De twee hadden hun commandant verzocht niet aan de parade te hoe ven deelnemen om principiële rede nen. Toen dit verzoek werd afgewe zen besloten ze toch niet op de para de te verschijnen waarna ze vorige week vrijdag in voorlopige hechtenis werden genomen. Ze zijn inmiddels weer op vrije voeten. hulpverleners aan drugverslaafden zitting hadden. Een aantal leden van deze werkgroep heeft ook zitting in de commissie Baan, die de minister van volksgezondheid moet adviseren over het drugbeleid in Nederland en in internationaal verband. Voor het uit de strafrechtelijke sfeer halen van de drugs geeft het rapport een zekere fasering aan. Het verhandelen en het op zak hebben van hennepprodukten moet niet meer als misdrijf, maar als overtreding worden beschouwd. Op den duur moet alle druggebruik straffeloos worden. Gebruik van andere drugs dan hennep kan in de overgangsfase nog als overtreding worden aangemerkt. De handel en de produktie van hen nepprodukten moet volgens de werk groep geheel buiten de strafwet wor den gebracht. De handel en de pro duktie van andere drugs moet straf baar blijven als misdrijf, omdat moet worden voorkomen dat deze gevaar lijke stoffen de consument bereiken. Deze beleidsmaatregelen moeten gepaard gaan met een intensieve en effectieve voorlichting. Zij moeten worden begeleid door wetenschappe lijk onderzoek naar de gevolgen van maatregelen. Schade De secretaris-generaal van de VN, dr. Kurt Waldheim, ontving dinsdag op zijn bureau in het gebouw van de VN in New York de VN-bemiddelaar voor het Midden-Oosten en Zweeds ambassadeur in Moskou, Gunnar Jarring (links). De laatste heeft zijn bemiddelingstaak weer opgevat. Naar verwach ting zal hij binnen enkele dagen contacten opnemen met de betrokken lan den. De werkgroep doet deze aanbeve lingen omdat zij ervan overtuigd is, dat het drugbeleid in Nederland door ziin strafrechtelijke aanpak grote schade aanricht. „De vervolging van gebruikers van verhoudingsgewijs onschuldige drugs bevordert dat deze gebruikers geïsoleerd komen te staan van de rest van de maatschappij. Dit leidt tot verharding van de escalatie van het gebruik en bemoeilijkt de hulpverlening van de probleemge bruikers". „Bovendien kan een gevolg van het huidige strafrechtelijk beleid ziin dat de handel in gevaarlijke middelen toeneemt. De minst gevaarlijke mid delen als hasjiesj en marihuana wor den het meest gebruikt en zijn daardoor het gemakkelijkst te ver krijgen. Door intensievere opsporing kunnen deze middelen echter uit de markt worden gedrukt. Zwaardere middelen kunnen de leemte aan gaan vullen". Bij de voorlichting mag volgens de werkgroep in geen geval de indruk worden gewekt, dat de strafbaarstel ling wordt opgeheven, omdat „het al lemaal wel meevalt". In het rapport komt de werkgroep tot de conclusie, dat het drugpro bleem in Nederland niet de betekenis en de omvang van een nationaal pro bleem heeft. „Het is onjuist en ge vaarlijk te stellen, dat de drugs een epidemie in Nederland zouden vor men". Het rapport komt tot de voorzichti ge schatting, dat honderd- tot twee honderdduizend mensen in Nederland wel eens hasjiesj of marihuana heb ben gebruikt. Ongeveer dertigduizend mensen zouden voor kortere of lange re tijd tot de meer regelmatige ge bruikers behoren. Vijftien procent van deze groep ondervindt wel eens moeilijkheden van het druggebruik. Twee tot drie procent zijn probleem gebruikers, mensen die lijden aan ernstige depressies of psychosen. Dit laatste percentage komt ongeveer overeen met het percentage van alco holverslaafden. De werkgroep meent, dat het een illusie is te menen dat het drugge bruik in één keer de wereld uit kan worden geholpen door één factor ervan te eliminèren. Daarvoor is het pa troon te gecompliceerd. „Het hardste oordeel", zegt het rapport, „wordt ge vonden bij de mensen die er het minst van weten". De werkgroep stond onder leiding van de Rotterdamse hoogleraar ln het strafrecht, prof. dr. mr. L. H. G. Hulsman. De leden van de werkgroep waren: drs. H. Cohen, psycholoog, dr. E. Dekker, socioloog, hoofd van de hoofdlnspektle geestelijke volksge zondheid van het ministerie van volksge zondheid, de zenuwarts dr. P. J. Geerlings. mr. dr. J. F. Hartsuiker, officier van Justi tie. H. J. Krauweel. directeur van de Am sterdamse Jellinekkliniek, ekkliniek, de ze nuwarts J van Londen, dr. F. A. Nele mans. hoofd van de werkgroep Klinisch Geneesmiddelen Onderzoek TNO, mr. L. Oranje. hoofd van de Hoofdafdeling Staats- en Strafrecht van het ministerie van Justitie, dr. D. C J van Peype, van het ministerie can CRM. de socioloog drs. P C. Rike. dr. A. H. Witte, farmaceut, prof. dr D. Zuithoff. hoogleraar in de orthopedagogiek aan de Universiteit van Amsterdam, mr W. Blok van der Velden, direkteur van het Algemeen Centraal Bu reau voor de Volksgezondheid. ZAGREB (AP, UPI) In de Joe goslavische deelrepubliek Kroatië zijn opnieuw elf personen gearres teerd. Zij worden ervan beschuldigd een contra-revolutionaire organisatie te hébben opgericht en te hebben deel genomen aan 'systematische en uit puttende vijandige 'propaganda' en de vorming van staatsgevaarlijke cel len op politiek, sociaal, cultureel en sportief gebied'. Het elftal wordt te vens beticht van samenwerking met buitenlandse Oestasji's, leden van de Kroatische organisatie die tijdens de Tweede Wereldoorlog met de nazi's collaboreerde. SAIGON (AFP, UPI) Het Cambodjaanse leger, mo menteel zwaar in het defen sief tegen de oprukkende communisten, is door één pen- nestreek ongeveer 30 batal jons oftewel 15.000 man zwak ker geworden. Deze eenhe den stonden bekend als de „bataljons der geesten", een zeer karakteristieke bena ming omdat ze in werkelijk heid nooit bestaan hebben. Hun commandanten (de enige le den van de bataljons die wél be stonden) hadden maandenlang lan ge salarislijsten ingediend en de modernste Amerikaanse wapens gekregen voor hun „troepen". Het geld staken ze in eigen zak. De snelvuur- en machinegeweren, de .granaatwerpers en radio-appara- tuur verkochten ze. Ongetwijfeld is een deel van dit oorlogstuig via de zwarte markt naar de communisti sche tegenstander gegaan. Het is de zwaarste vorm van cor ruptie in het Cambodjaanse leger onder* het bewind van de zieke maarschalk Lon Nol. Het verklaart tevens op pijnlijke wijze waarom de Cambodjaanse troepen zoveel nederlagen tegen de communisten leden. De Cambodjaanse generale staf heeft namelijk eenheden in de strijd geworpen, die alleen maar in de kaartsystemen van de betaal meester voorkwamen. De soldaten, die wél bestonden, moesten vluch ten voor de oprukkende communis ten, en zelfs bedelen, omdat ze in maanden geen soldij hadden ont vangen. Staatsgreep Tegen deze onthullingen zal het regime van Lon Nol wel niet opge wassen zijn en in Phnom Penh worden de geruchten steeds sterker dat er een staatgreep op handen is. Dat zelfs de Amerikanen geen hoge dunk van de „sterke man" hebben heeft inmiddels de Amerikaanse columnist Jack Anderson onthuld. Uit de geheime documenten, die in zijn bezit zijn, blijkt dat Amerika het initiatief heeft genomen voor een schriftelijke geldinzameling voor Lon Nol. Maar de Amerikaan se functionarissen vertrouwden het Lon Nol niet toe de brieven zelf te schrijven en de Amerikaanse am bassadeur kwam met de tekst voor dezee „persoonlijke" brief aandra gen. In de brieven werd een beroep gedaan op staatshoofden geld af te dragen aan een internationaal con sortium voor economische hulp aan Cambodja. Het Amerikaanse con gres had tevoren strikte beperkin gen opgelegd aan de hulp aan Cambodja. De door de Amerikanen opgestelde tekst voor de „persoon lijke" brief begon als volgt: „Excellentie, ik schrijf deze brief op een persoonlijke basis om de aandacht van uw excellentie te vestigen op.de economische proble men, waarmee de Khmer-republiek wordt geconfronteerd". Het concept eindigde: „Ik verzoek uw regering een bijdrage Van te leveren aan het consortium voor het jaar 1972" Zelfs de bedragen, die Nol moest invullen waren op een apart blaad je bijgevoegd. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken zei dat er „niets geheim zinnigs en geen manipulaties" ge zocht moeten worden in de affaire. Het was geenszins de bedoeling de besluiten van het congres te omzei len. Het initiatief was juist geno men uit respect voor dit besluit en om de last van de economische hulp over een aantal landen te ver delen, zo werd gezegd. 'Sterke man' Lon Nol

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9