s voorzichtiger met onze huisdieren let; Senaat achtte ontwerp comptabiliteitswet in strijd met grondwet PATRI A Medische techniek leidt vaak apart bestaan Winschoter Courant uit de Dagbladpers Middenstandszorgen in Perspectief Mogelijk fout in banden van DC-9 7 DONDERDAG 13 JANUARI 1972 Geen te nauw eontaet van kinderen niet honden en katten Onbekende gevaren D.e grote vraag is natuurlijk: op welke gegevens moet ik mijn beslis sing baseren? Waarom zou ik even tueel geen kat in huis halen? Onder welke omstandigheden zou ik er beter aan doen geen hond te houden? Het probleem is dat op dergelijke vragen ook van wetenschappelijke zijde niet altijd een duidelijk antwoord te ge ven is. Over de rol die huisdieren spelen bij het overbrengen van ziek teverwekkende bacteriën en virussen weten we niet veel. Ze zullen het wel Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De Winschoter Courant is uit de vereniging Neder landse Dagbladpers getreden. Overi gens betekent dit, dat deze krant pas in 1973 buiten de NDP komt te staan. 1 Tot deze stap is besloten ongeacht de uitspraak van het gerechtshof in Leeuwarden, waar de NDP een kort geding heeft aangespannen inzake de abonnementsprijzen, die de Winscho ter Courant en het Nieuwsblad van hel Noorden niet willen verhogen. In eerste instantie heeft de NDP dit proces verloren. Uitspraak in hoger beroep moet nog volgen. De directeur van de Winschoter Courant, de heer R. de Graaf meent, dat de NDP on voldoende rekening houdt met de di versiteit van de kranten, die zowel landelijk als regionaal niet over één kam kunnen worden geschoren. Hij wijst erop, dat voor de tweede we reldoorlog ook van onderscheid (o.m. in prijs) sprake was. De heer De Graaf verwacht niet, dat zijn krant financiële nadelen van de genomen stap zal ondervinden, doordat men bijvoorbeeld eventueel geen uitkeringen meer uit de STER- pot zal krijgen. Dat is naar zijn me ning een beleidskwestie van CRM en niet van de NDP. Tot op heden waren alle dagbladen, uitgezonderd De Waarheid en Co- bouw, bij de NDP aangesloten. Van de zijde van de NDP deelde men mee het niet onmogelijk te achten dat de ze in het kader van de wet economi sche mededinging de minister mede werking vraagt om de nieuwe abon nementsprijzen algemeen verbindend te verklaren, als ook de uitspraak in hoger beroep voor de NDP nadelig zou uitvallen. HILVERSUM „De baas zelf" is de titel van een TV-dokumentaire, gewijd aan de steeds toenemende zor gen van de middenstander, welke de AVRO vrijdagavond om 20.21 uur op Nederland II uitzendt. Deze „baas", zoals het programma laat zien. is op het ogenblik een man die 80 tot 100 uur per week werkt en vaak minder verdient dan een werknemer. De ho ge prijs die hij betaalt om toch maar baas te kunnen blijven, zal worden beschouwd door een scale van kleine zelfstandigen, alsmede enkele autori teiten, onder wie staatssecretaris Oos terbrink. doen en het is dus op zijn minst ge wenst al te nauwe contacten te ver mijden en altijd de nodige hygiëni sche maatregelen te nemen. Veel is nog onbekend, zoals ook tot in recente tijd de gevaren van Toxo- plasmabesmetting onbekend waren en zoals tot in de jaren vifjtig onbekend was welke gevaren dreigen van de kant van de parasitaire wormen van hond en kat. Voortgaand onderzoek is gewenst. Veel infectieziekten en pa rasitaire ziekten kunnen effectief be streden worden als men ze maar goed kent. Men ziet dit aan de voorbeelden van de hondsdolheid, van de haring worm en van ziekten veroorzaakt door uit ons vee afkom stige wormen. Een bekend gevaar is vaak geen gevaar meer. Parasitologie Het grote succes dat we in het ver leden hebben gehad bij de bestrijding van parasitaire ziekten heeft ook een nadelige kant. Het gevolg is namelijk geweest dat onze medische faculteiten niet veel aandacht meer schenken aan de parasitologie. De gemiddelde arts weet van dit vak dan ook vrij wel niets meer af en research op dit gebied is in Nederland zeer beperkt; alleen aan enkele instituten voor tro pische geneeskunde wordt er aan dacht aan geschonken, omdat parasi taire ziekten in de tropen nu eenmaal van veel grotere betekenis zijn dan hier. Aan geen van de biologische Van onze redacteur wetenschappen DELFT Maar-liefst twee ministers waren aangetreden bij het begin van het symposium Medische techniek van de jarige technische hogeschool Delft. Stuyt (volksgezondheid) hield een enthousiaste openingsrede, het leek hem zelfs niet helemaal onmogelijk dat er ondanks de benarde tijden nog wel wat extra geld voor medisch on derzoek aan de TH in zat. De Brauw (wetenschap) zat op de eerste rij en zei niets. Maar toen het symposium toe kwam aan de principiële discussie over waar we nu wel of niet geld aan moeten besteden, waren beide minis ters al weer vertrokken. Die discussie werd. zoals wel vaker, ingezet door de „kritiese arts" Iem- hoff van de Bond voor wetenschappe lijke arbeiders. De uitbarsting van medisch-technisch kunnen leidt niet alleen tot een onbetaalbare gezond heidszorg, maar in het patroon van de medische klachten is bovendien weinig reden te ontdekken voor deze ontwikkeling, aldus Iemhoff. Van de patiënten die bij de huisarts komen heeft naar schatting zeventig procent klachten die in wezen niet van licha melijke aard zijn. Hoe komt het dan dat de zieken huizen vol liggen? Er bestaat een al gemene voorkeur om de problemen terug te brengen tot medisch-biologi- sche klachten, niet tot maatschappe lijk bepaalde moeilijkheden. De ver leiding is groot om het bij behande ling van het lichaam te laten. „Je hebt dan het gevoel dat je wat dóét". Al zou dat doen alleen maar bestaan uit verwijzing naar een specialist (in 1963 waren er evenveel specialisten als huisartsen, nu ruim anderhalf maal zo veel). En hoe meer mooie subfaculteiten wordt parasitologisch onderzoek van enige betekenis ge daan. In de sector van de diergenees kunde is de situatie wat rooskleuri ger: dierenartsen krijgen een betere opleiding in de parasitologie (dat is tenminste mijn indruk) en op ver schillende gebieden wordt ook onder zoek gedaan. Er is dus onwetendheid bij vele be trokkenen (artsen en dierenartsen), er is gebrek aan deskundigheid op veel terreinen en er wordt te weinig fun damenteel onderzoek gedaan. Natuur lijk is de wetenschap internationaal en mert kan zich in sterke mate base ren op de resultaten van buitenlands onderzoek, maar men heeft toch ook vaak met regionale aspecten te ma ken. Een goede illustratie daarvan geeft de affaire van de haringworm ziekte, een typisch Nederlandse ziekte die van grote economische betekenis is geweest. In deze ongunstige toe stand is niet van vandaag op morgen verandering te brengen (het kan trouwens zijn dat er urgentere pro blemen zijn), maar het is wel duide lijk dat een verdere verwaarlozing van de parasitologie hoogst onge wenst is. Spoelwormen Als voorbeeld van een vermoedelijk belangrijk probleem dat ook in ons land zou moeten worden aangepakt, wil ik hier noemen het vraagstuk van de besmetting van mensen vooral tchnische apparaten er zijn, hoe eenzijdiger de nadruk op de daarmee te meten en te behandelen lichamelij ke afwijkingen komt te liggen. (Je moet de aanschaf van die dure appa raten ten slotte rechtvaardigen). ANDERE DINGEN DOEN Iemhoff is niet tegen apparaten, niet tegen medische techniek. „Maar omdat we zinvol gebruik van de tech niek willen maken, moeten we nu an- middelen en mogelijkheden voor een middelen tn mogelijkhden voor een maatschappelijke gezondheidszorg. Andere sprekers op het symposium hielden zich vanuit hun praktijksi tuatie bezig met de voor een deel nog niet verkende rol die de ingenieur kan spelen in medische zorg en me disch onderzoek. Vandaag wordt ge praat over de beste manieren om de ingenieur die dit werk wil doen daar voor op te leiden. kinderen, met larven van de spoel wormen van huisdieren. Bij mijn we ten is hier in Nederland nog nauwe lijks aandacht aan geschonken; er is geen mankracht beschikbaar en het onderzoek is niet eenvoudig aan te pakken. De bekendste spoehvorm is de mensenspoelworm (Ascaris lumbricoi- des), een darmparasiet van de mens. Tegenwoordig komt hij niet erg veel meer voor in ons land, maar tot en kele tientallen jaren geleden werden in veel streken de meeste kinderen er mee besmet. Dankzij betere hygiëni sche omstandigheden is hij vrijwel verdreven. Erg schadelijk was deze parasiet gewoonlijk niet omdat hij bij de mens thuishoort; parasieten heb ben er immers geen belang bij hun eigen gastheer te gronde te richten. Alleen zeer sterke infecties kunnen ernstige beschadiging van inwendige organen veroorzaken. Spoelwormen die niet bij de mens thuishoren, kun nen grotere moeilijkheden opleveren. Normaal wordt de mens niet met de ze dieren besmet maar onder bepaal de omstandigheden kan dit wel ge beuren, zoals begrijpelijk wordt wan neer men de levenscyclus van de die ren kent. Bij Ascaris verloopt de levenscy clus als volgt: De volwassen wormen verblijven in de darm, waar zij voortdurend enorme hoeveelheden eieren produceren (10-duizenden per dag). Deze komen met de faeces naar buiten en daar groeit ieder ei uit tot een larfje dat binnen de eischaal blijft. Wanneer men eieren naar bin nen krijgt, b.v. met groente, kruipen de larven uit de eischaal en boren zich door de darmwand. Ze maken dan via de bloedvaten een tocht door het lichaam, waarbij ze groeien en enkele vervellingen doormaken. Ge woonlijk gaan ze via de lever naar de naar de darm terug. Juist door dit migratie-gedrag wordt de grootste schade aangericht. Het kan ook zijn dat de parasieten niet direkt naar de goede gastheer gaan maar via een zogenaamde tus sen gastheer. Dit ziet men bij de ha ringworm, wat in feite de larve is van de dolfijnen-spoelworm (Anisakis marina). De eindgastheer wordt in dit geval dus niet besmet, doordat hij eieren naar binnen krijgt maar door dat hij de tussengastheer opeet. Wan neer men haringen eet waarin nog levende larven aanwezig zijn, kan dit tot heftige darmaandoeningen aanlei ding geven, terwijl een dolfijn er geen last van heeft. Deze parasiet hoort niet in de mens thuis en wan neer hij zich in de darmwand boort reageert het weefsel hierop; men zou kunnen spreken van een soort aller gische reactie. Pas de laatste tientallen jaren is men er achter gekomen dat ook de kattenspoelworm (Toxocara mystax) en de hondenspoelworm (Toxocara canis) een gevaar voor de gezondheid van de mens kunnen vormen. Voor de hood en" de kat vormen deze para sieten geen groot gevaar, al zal het wel eens gebeuren dat jonge dieren dood gaan na een te sterke infectie. Mensen worden natuurlijk regelmatig besmet, maar bij mensen slaan deze wormen niet aan. Er zijn dan ook Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Het is niet uitgeslo ten, dat een fout in de banden de .oorzaak is geweest van de kort na elkaar uitgevoerde noodlandingen van twee KLM-DC-9's. Een onder zoek van de Rijksluchtvaartdienst en de KLM heeft, hoewel dit nog niet is voltooid, al uitgewezen, dat de ban den, die bij de start zijn geklapt, be hoorden tot een nieuwe partij van zes banden, geleverd door de Franse fa briek Kléber Colombes. Deze fabriek leverde de KLM aan vankelijk alleen banden voor de DC-8. De nieuwe banden, die bij de fabriek al geruime tijd in produktie zijn. waren speciaal voor de DC-9 ge maakt. Volgens de KLM waren de bewuste banden al op diverse vluchten ge bruikt. Met klem stelt de maatschap pij, dat de incidenten geen enkel ge vaar voor de veiligheid van de passa giers hebben opgeleverd. geen pogingen gedaan om deze para sieten systematisch te bestrijden. Dat zou trouwens ook niet eenvoudig zijn (hoe krijg je een hond zindelijk?). Wat is echter het- geval? De Toxo- cara-soorten hebben een levenscyclus die vergelijkbaar is met die van de mensenspoelworm. De jonge larve maakt dus ook een zwerftocht door het lichaam van de gastheer, even eens bij voorkeur via lever en longen. Wanneer ze niet in de goede gastheer terecht gekomen zijn, bijvoorbeeld in de mens, doen ze dit ook, met dien verstande dat ze niet via de luchtpijp naar het darmkanaal terugkeren, maar doortrekken naar andere orga nen. Uiteindelijk worden ze ergens door het omringende weefsel inge kapseld en na verloop van tijd gaan ze dood. al kan dat meer dan een jaar duren. De rondtrekkende larve, de zogenaamde „larva migrans", behoeft in het geheel geen ernstige schade in de weefsels aan te richten, zelfs niet wanneer hij in de hersenen komt. Het is echter gebleken, dat hij lang niet altijd onschuldig is en vermoedelijk is hij veel vaker de oorzaak van ernstige ziekteverschijnselen dan men denkt. Toxocariasis De door Toxocara-larven veroor zaakte ziekteverschijnselen vat men samen onder de naam toxocariasis. Deze verschijnselen komen ongetwij feld al voor zo lang hond en kat als huisdier gehouden worden, maar pas in de vijftiger jaren konden Ameri kaanse onderzoekers aantonen dat toxocariasis bii de mens voorkomt, en wel voornamelijk bij kinderen onder de vijf jaar. Het zal duidelijk zijn dat de diag nose van deze ziekte bijzonder moei lijk is omdat de verschijnselen sterk afhangen van de plaats waar de lar ven zich bevinden. Daar komt nog bij dat de larfjes buitengewoon klein zijn (minder dan een halve milimeter lang), zodat ze zelfs bij een direkt onderzoek van de aangetaste organen veelal niet fmtdekt worden. Niettemin is al een flink aantal gevallen bekend geworden. Enerzijds is het geruststellend dat het aantal sterfgevallen als gevolg van Toxocara-infecties niet groot schijnt te zijn, maar anderzijds blij ken de gevolgen soms toch wel zo ernstig te zijn dat het alleszins de moeite waard is maatregelen te tref fen om de kans op infecties te redu ceren. Ik vermoed dat in de meeste geval len de infecties vrijwel ongemerkt voorbij zullen gaan, ongemerkt in die zin dat er alleen ziekteverschijnselen van algemene aard optreden. Ge noemd worden: regelmatig terugke rende koorts, gebrek aan eetlust, groeivertraging, hoesten, "Spierpijn, buikpiin, zenuwstoornissen. Dergelijke verschiinselen kunnen zo veel oorzaken hebben dat men niet spoedig aan Toxocara-infecties zal denken. Eigenlijk geldt dit ook voor ernstiger gevoleen zoals hersenaan- tastingen, blindheid, astma, longont steking, lever- en nieraandoeningen. Toxacara-larven zijn het vaakst aan getoond in aangetaste ogen, maar waarschijnlijk wijst dit niet op een Vau onze parlementsredactie DEN HAAG Minister R. J. Nelissen van financiën zit met het probleem wat hij met het ontwerp van de nieuwe compta biliteitswet moet doen, welk ontwerp dinsdag door de Eerste voorkeur voor vestiging in deze orga nen doch is het toe te schrijven aan het feit dat ogen nadat ze weggeno men zijn, relatief gémakkelijk te on derzoeken zijn. De leek kan wormin fecties nooit als zodanig herkennen en ook de medische specialist zal dit Veelal niet kunnen. Mogelijk is de ziekte hier zeldzaam, althans bij de mens, en ingrijpende maatregelen zijn dan ook voorbarig. Enige voorzorgsmaatregelen lijken me niettemin wel gewenst; op een voudige wijze kan persoonlijk leed voorkomen worden. Men kan de kans op infecties verminderen door kleine kinderen zo weinig mogelijk in nauw contact te laten komen met honden en katten en in het bijzonder met hun uitwerpselen. Men moet zeker verhinderen dat huisdieren hun uit werpselen kunnen deponeren in zandbakken en op kinderspeelplaat sen. Helaas is het met de huisdierhygie- ne in Nederland nog steeds droevig gesteld, Men zal geen kinderen in kennels moeten toelaten, zeker niet bij teven met jongën. Men kan ook zorgen dat de eigen huisdieren regel matig wormvrij gemaakt worden. In het bijzonder jonge dieren moeten in Kamer met grote meerderheid van stemmen is verworpen. Aan het stuk ligt enorm veel staatsrechtelijk zwoegen ten grond slag, dat in 1956 goed begon, toen de commissie-Simons opdracht kreeg de wet voor te bereiden. Het gehele ontwerp in de prullebak frommelen gaat gewoon niet, temeer omdat in de Eerste Kamer ook grote waardering bestaat voor het ontwerp. Maar het wetsontwerp moest sneuve len, omdat de senatoren een bepaald artikel in strijd achtten met de grondwet. Het was voor de Eerste Kamer, die niet het recht heeft wijzi gingen voor te stellen, een gewetens zaak. Een mogelijkheid is, dat de mi nister tegemoet komt aan de bezwa ren van de Eerste Kamer (hoewel uit de verdediging van het ontwerp door de bewindsman niet bleek, dat hij enig begrip opbracht voor de staats rechtelijke bezwaren) en het ontwerp opnieuw en gewijzigd bij de Tweede Kamer indient. Toch zou deze proce dure niet zo fraai zijn. D*e Eerste Ka- ,mer zou dan via een omweg toch het recht van amendement gegeven wor den. Minister Nelissen zou het hele ont werp ook kunnen laten liggen voor zijn opvolger. Dan zou de zaak bij een normale parlementaire gang van zaken pas over vier jaar weer aan de orde kunnen komen. Onmachtig Het meest voofr de hand zou liggen, dat de minister niet alleen de gewe tensbezwaren van de Eerste Kamer opheft, maar ook met nieuwe voor stellen komt ter versterking van de positie en het budgetrecht van de volksvertegenwoordiging. Want de pijn in de Eerste Kamer was name lijk ook, dat de Staten-Generaal zich onmachtig kan voelen haar controle rende, taak na te komen tegenover de gaten gehouden worden (oudere dieren zijn vaak resistent). In verband met de kans op Toxo plasma besmetting is gepleit voor een minder gedachteloze omgang met huisdieren. Van verschillende kanten is heftig tegen dit pleidooi geprotes teerd. Naar mijn mening ten onrech te, want het feit dat huisdieren een gevaar voor de gezondheid kunnen vormen wil helemaal niet zeggen dat ze maar moeten verdwijnen. Helaas weten we van het hele vraagstuk nog te weinig af. Bovendien zijn Toxo plasma en Toxocara zeker niet de enige parasieten waar we op moeten letten. Niettemin ben ik er van over tuigd dat ook nu weer zal blijken dat de gevaren geen gevaar meer zijn zo dra we ze maar goed kennen en dus effectieve maatregelen kunnen ne men. Eventuele voorschriften zullen on getwijfeld zo gemaakt kunnen wor den dat de echte dierenliefhebber er geen moeite mee heeft, al zal degene die zelf kleine kinderen heeft wel eens in twee strijd komen. (Dr. J. van der Land, is conservator van de afdeling wormen van het rijksmuseum van natuurlijke historie te Leiden). het sterke apparaat van de departe menten. Bestaansrecht Sinds 1945 heeft de Eerste Kamer, waarvan het bestaansrecht meer dan eens is betwist, 13 ontwerpen van wet verworpen. Drie keer trok een be windsman een ontwerp in, toen hij het kritische voorlopige verslag van de Eerste Kamer had gelezen. In de meeste gevallen sneuvelden in de Se naat die voorstellen, die direct of in direct op de grondwet betrekking hadden. Zo verwierp de Eerste Ka mer 6 en 7 mei 1952 een voorstel tot uitbreiding van het aantal leden. Ook de verlaging van de minimumleeftijd voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer werd toen niet goedgekeurd. Tegen de nieuwe regeling van het archiefwezen maakte de Senaat 21 juni 1960 bezwaar. De senatoren kwa men toen vooral op voor de bescher ming van de privacy: 13 september 1960 haalde de wijziging van de lote- rijwet het niet. Op 26 februari 1963 wenste men niet de verklaring te verlenen, dat er grond bestaat een voorstel in overweging te nemen dat de leeftijd van dertig jaar als vereiste voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer veranderd moet worden. Onmisbaar Zo is meer dan eens gebleken, dat de Eerste Kamer, die in een rustiger en kennelijk ook bedachtzamer sfeer als politiek college om vooral grond wettelijke en andere voorstellen te toetsen, onmisbaar is. Deze week werd een belangrijk stuk werk in de vorm van het ontwerp van de comp tabiliteitswet opzij geschoven, juist omdat het eerste recht van het parle ment, het budgetrecht, in het geding was en ook omdat het probleem van optimaal tegenspel door het parle ment tegenover het kabinet aan de orde was. De Tweede Kamer mag ook dankbaar z.ijn voor de beslissing van de Eerste Kamer. Des Indes, een paar maanden Haags zorgenkind, is weer springle vend! De malaise in de officiële Haagse gebouwen heeft voor het medicijn gezorgd. De nieuwjaarsreceptie van de mi nister van buitenlandse zaken, drs. N. Schmelzer, kon noch in de voor malige ambtswoning aan Plein 1813 noch in de Trèves- of de Statenzaal aan het Binnenhof gehouden wor den, daar er van alles en nog wat gerestaureerd moest worden. En daarom was Des Indés gekozen, het wekelijks toevluchtsoord voor de Ministerraad om rustig te eten. Daar brandden dinsdagavond alle kroonluchters in de salons en in de balzaal en stroomde diplomatieke en ambtelijke B.Z.-Den Haag toe. Een receptie met allure, waar de heren de geklede jas voor aantrek ken en de dames een feestgewaad. Waar hoffelijkheid als kunst be dreven wordt en de politieke ge sprekken soepel blijven. Waar een exotische figuur van reuzengestalte, nog verlengd door een hoog gedrapeerde tulband, con verseert met de hober gekielde mi niatuur Rood-Chinezen. Waar je in een jong attaché, ook plechtig langgepand, de knaap her kent, die eens in spijkerbroek en op de brommer de teenerfuiven afreed. Herleefd Waar alle zorgen even gehuld worden in de mantel der wederzijd se vriendelijkheid. Een receptie waar Den Haag vol ledig Den Haag kan zijn. Ook een beetje doorgloeid van het plezier om het herrezen Des Indes! Nog nooit heb ik zo glunder de drankjes en de hapjes zien aandra gen. Het was duidelijk, dat alles op al les gezet was om te tonen, dat Des Indes veerkrachtig de niéuwe toe komst tegemoet treedt. En daar mogen we als Hagenaars best een beetje blij om zijn. Den Haag met zijn lege paleizen is al triest genoeg, de Haagse klasseho tels mogen best vol zijn. Wat gebeweeg aan het Voorhout, dat een tiental meters verder alweer verlaten ligt. De Hagenaar is een huiselijk beestje. Na het spitsuur valt de stilte in het oude hart. Alleen een zwarte kat schiet over de Paleispromenade. Ik ben vergeten of die nu geluk of ongeluk brengt. Wat geluk zou wel goed zijn, want daar verdwijnt steeds weer een oud vertrouwd adres. Maar Des Indes leeft, dat het ook moge bloeien! door dr. J. van der Land Huisdieren kunnen gevaar opleveren voor de gezondheid van de mens maar moeten ze daarom I iu maar verdwijnen? Nee, meent de schrijver van onderstaand artikel, dr. J. van der Land. Als er koldoende onderzoek gedaan zou worden zou waarschijnlijk blijken dat het in acht nemen van enige I voorzichtigheid voldoende is om het besmettingsgevaar tot een aanvaardbaar minimum te reduceren. IWel ziet het er naar uit dat iets afgedaan zou moeten worden aan de onbeperkte vrijheden van met 1 lame de hond en de kat. Zo zou bijvoorbeeld het uitlaten van honden aan regels gebonden kunnen vorden en zouden straathonden, verwilderde katten moeten verdwijnen. De laatste weken heeft een discus- ie plaatsgevonden over de mogelijk- eid dat katten infecties van de een eiige parasiet Toxoplasma kunnen eroorzaken Dij mensen. Het was op- allend hoe emotioneel er zo nu en an gereageerd werd. Dit lijkt me olkomen misplaatst en ik zou dan ok willen pleiten voor een meer uchtere behandeling van dergelijke aken. De medische risico's van het hou- en van huisdieren zijn groter naar- nate de dieren dichter bij de mens taan. Zo is het houden van vissen in iet geheel niet riskant. Het houden ran hagedissen, schildpadden en vo- ;els levert gewoonlijk ook geen moei- ijkheden op, al zijn ze niet altijd «gevaarlijk (Denk aan papegaaie- iekte en overbrenging van Salmonel- a door schildpadden). Bij zoogdieren an men de grootste risico's verwach- en en binnen deze groep zijn de ipen het meest verdacht. Natuurlijk is hiermee niet alles ge- egd want de grootte van het risico is 10k sterk afhankelijk van de manier vaarop men met de dieren omgaat, ran hygiënische omstandigheden en ran de mensen die de dieren houden de een is veel kwetsbaarder dan de inder). Dit wil volstrekt niet zeggen dat nen bijvoorbeeld beter in het geheel reen zoogdieren kan houden. Bij de iraag of men dieren wel of niet kan louden moet men altijd de risico's ifwegen tegen de voordelen, waarbij nen door bepaalde maatregelen zelf iet risico nog zo laag mogelijk kan ïouden. Op deze manier kan men gemakke- ijk tot de conclusie kornen dat het ïouden van apen volstrekt af te keu ren is, alleen al omdat het risico te jroot is, maar bij de vraag of men ren hond of kat zal houden moet men 'oor- en nadelen tegen elkaar afwe- jen. De een zal als fervent honden- liefhebber bereid zijn vrij grote risi- :o's te nemen terwijl de ander zijn :inderen niet aan ook maar het ge- ingste gevaar wil blootstellen. Alge- tiene regels zijn hiervoor onmogelijk e geven. Nelissen moei niet nieuwe voorstellen komen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7