Marketing-opleidingen soms dode kameel i gieren op een Nederlandse agrariër het verdwijnen is aan Boeren in de knel door de hinderwet AtZ 72 NIMA-examens moeten orde scheppen in chaos NBT krijgt half miljoen voor toeristen Commissie voor verzoekschriften in gemeenteraad Woonwagenkamp onder toezicht van politie Tuinbouwvakbeurs in Delftse veilinghallen Mosselvissers zagen opbrengst met 50 procent verminderen jjf IWAKI NAM PATHETISCH AFSCHEID Waarom prijzen twee bejaardenhuizen 60 procent hoger?' DONDERDAG 13 JANUARI 1972 WO ooi door Theo Willems ROTTERDAM „Een van IJ mün docenten heeft me ooit eens gezegd: „Marketing? Een definitie daarvan? Common I sense, made difficult!" Het is wat gesimplificeerd, ik weet het wel, maar daar heb je nou in vier woorden de basis van het levensgrote probleem waarvoor we op de opleidingsmarkt voor marketing zitten: allereerst de grondwettelijke vrijheid van 011- ni$ derwjjs die het iedereen vrij laat onderwijs waarin dan ook te geven, en daarnaast het feit d" dat iedereen, al dan niet terecht, meent in staat te zijn een mar- keting-opleiding te verzorgen." che De heer R. D. Menko, adjunkt-di- rekteur van de Stichting Reklame Onderwijs te Amsterdam, maakt er nauwelijks een geheim van dat hij niet bijster gecharmeerd is van de veelheid van instituten niet alleen kwantitatief maar vooral kwalitatief die zich op de marketing-opleidin- gen hebben gestort als gieren op een dode kameel. In 1969 startte de SRO een be grip in de vaderlandse reklamewereld met gespecialiseerde marketing- opleidingen, als aanvulling op het re- klameopleidingspakket. Het begrip „marketing" hing toen nog volledig in de lucht, er was nog geen gestan daardiseerd examen, zodat ieder naar eigen willekeur kon gaan opleiden. Veelheid Eerder al, in 1966, waren het Insti tuut voor Bcdrijfs Wetenschappen en het Instituut voor Sociale Weten schappen op de markt gekomen met een gespecialiseerde opleiding, in het kielzog van het Haagse Instituut Praehep dat inmiddels overigens zijn werkzaamheden heeft gestaakt. In oktober 1969 kwam er het Marketing College bij, een volle zuster van de Computer Academie te Amsterdam, en pas in maart van dit jaar startte ook de Leidse Onderwijs Instellingen een marketing-cursus. Al deze instituten kenden tot voor kort hun eigen examens, zodat de va derlandse marketing-opleidingsmarkt niet uitblonk door eenvormigheid, hetgeen een doorn in het oog van het Nederlandse bedrijfsleven, maar evenzeer in dat van de ministeries van onderwijs en economische zaken was. Beide waren in feite alleen maar gediend bij een wat overzichte lijker markt. Een eerste aanzet tot de vorming daarvan kwam in december 1966, met de oprichting van de Vereniging Ne derlands Instituut voor Marketing, een onderdeel van het Nederlands In stituut voor Efficiency waarin de bo venlaag van het Nederlandse be drijfsleven is vertegenwoordigd, sa men met een aantal universiteiten. De Vereniging NIMA riep een op leidingscommissie in het leven, die in zes maanden tijd een rapport sa menstelde waarin de marketing-op- leidingen zoals die op dat moment werden gegeven werden „verkend" zoals drs. A. F. van Goch, sekretaris van het NIMA, het noemt. Keuze werd hoog tijd dat er een onafhanke lijk instituut kwam als het NIMA". Bijna gelijktijdig is nu ook de Ne derlandse Associatie voor Praktijk examens op de markt gekomen met een' praktijkexamen marketing. In nauw overleg met een aantal oplei dingsinstituten, waaronder ook de LOI, is dit praktijkexamen tot stand gekomen. De bedoeling ervan is, as sistenten van een marketing-afdeling te helpen vormen. ,,Ja, ik zie daar wel een markt voor", vindt drs. Van Goch van het NIMA. „Er is nu eenmaal in het va derlandse bedrijfsleven veel behoefte aan mensen die toch op zijn minst wat basiskennis hebben van de mar keting, en daar sluit de Associatie rr.et zijn praktijkexamen goed op aan. Of dat examen ook aansluiting zou kunnen geven op ons NIMA-examen? Nee. dat zie ik vooralsnog niet zo zit ten. Daar is het niveauverschil toch nog te groot voor, vind ik". Geaccepteerd In korte tijd is het NIMA-examen, da* voorlopig alleen bestaat uit een A-onderdeel, door het merendeel van de vaderlandse opleidingsinstituten geaccepteerd als basis voor de oplei ding. „Geaccepteerd, dat wel, ja, maar wat dan nog?", vraagt de heer Noor denbos van de LOI zich af. „Iedereen kan zeggen dat hij zijn kandidaten opleidt voor het NIMA-examen. Maar welke garantie krijgen de kandidaten dan nog voor het niveau van de op leiding en wie zegt hoeveel van hen ook werkelijk voor dat toch beslist riet kinderachtige examen slagen? Nee, het wordt hoog tijd dat eerst de hele opleidingsmarkt goed wordt doorgelicht, en dat een duidelijk on derscheid wordt gemaakt tussen bo nafide en malafide, voorzover je ten minste op deze ondoorzichtige markt iri zwart-wit kunt spreken". Deze opmerking is uit het hart ge grepen van de heer Kaiser, inspecteur van het Schriftelijk Onderwijs. „Nou, stel dan dat je zo'n diploma hebt, bijvoorbeeld van IBW of ISW, wat dan? Wat kun je er dan meer mee doen dan het inlijsten en boven je bed hangen? Nee, de voorlichting aan de potentiële kandidaten moet beter worden. Het gaat er tenslotte niet al leen om een diploma te halen, maar je moet er nog wat mee kunnen doen ook!" „Natuurlijk", vindt ook de heer Menko van de SRO. „Het zou ideaal zijn wanneer de marketing-opleidin- gen alleen werden bevolkt door men sen die door het bedrijfsleven zelf worden gestuurd, of in ieder geval door mensen die de garantie hebben dal ze de verworven kennis ook in de praktijk waar kunnen maken. Wat dat betreft zitten wij gunstig, want tachtig tot negentig procent van onze cursisten komt direkt uit het be drijfsleven, maar er zijn instituten waar die verhouding wel wat anders ligt. evenals trouwens de grootte van de klassen, die wij bewust onder de dertig houden". Lokkertjes Grote bezwaren heeft onderwijs-in- specteur Kaiser ook tegen de metho des die sommige opleidingsinstituten gebruiken om cursisten te lokken. „Ze zeggen dat het een beroep is waarmee veel geld in korte tijd te verdienen valt, maar ze vergeten dan wel te zeggen dat zij dat geld verdie nen. en niet de cursist!" Dit is overigens volgens de heer Noordenbos van de LOI een van de oorzaken geweest van een steeds dui delijker scheiding tussen schapen en bokken op de internationale en natio nale opleidingsmarkt. „Er zijn twee duidelijk onderscheiden groepen ont staan: de instituten die al dan niet werken met colporteurs, en boven dien de instituten die al dan niet een redelijke opzegtermijn aan hun cur sisten gunnen. Het opmerkelijke is overigens, dat die instituten die met colporteurs werken, zoals bijvoor beeld het Marketing College niet erkend door de Inspectie Schriftelijk Onderwijs over het algemeen ook moeilijkheden maken als het om an nulering van de cursus gaat". „Erkenning door dc Inspectie Schriftelijk Onderwijs? Nou, die lap pen wij toch heus aan onze laars, hoor", vindt de heer Ch. Sonnen, do cent marketing aan het Amsterdamse Marketing College. ,AVat stelt die in spectie nou alles bij elkaar voor? Het is een hoogst onsmakelijke zaak, ge woon een kartel van LOI en PBNA, die het voor anderen onmogelijk ma ken om binnen dat selecte clubje te komen. Nee, wij zitten echt niet op erkenning door mijnheer Kaiser te wachten, hoor!" Kartel Diezelfde inspecteur Kaiser zit trouwens ook niet op het Marketing College te wachten. Fel verweert hij zich echter tegen de opmerking, als zou de Inspectie Schriftelijk Onder wijs een kartel van LOI en PBNA zijn. „Hoe kunnen ze het zeggen! Weet U wie er achter de inspectie schuilgaan: het NKV, NVV, CNV, de Maatschappij tot Nut van het Alge meen, de Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie, de Nederlandse Jeugdgemeenschap, de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland, de Stichting Examens van de Georganiseerde Landbouw en ten slotte de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Bovendien worden we gesubsidieerd door het rijk, dus is dat nou het kartel van LOI en PBNA?" De Inspectie Schriftelijk Onderwijs werd in 1947 opgericht. De doelstel ling is steeds duidelijker geworden het beschermen van potentiële cursis ten van welke opleiding dan ook te gen malafide praktijken. „We moeten wel," vindt de heer Kaiser, „want het blijkt steeds weer, dat de mensen zich laten lijmen door schone belof ten. Ze nemen dan rücksichtslos de eerste cursus die ze tegenkomen, maar helaas is dat echt niet altijd de beste. Belden ze ons nou eerst maar, dan konden we ze tenminste wegwijs maken in die levensgevaarlijke dool hof!" „We stonden, wetend hoe verdeeld de markt toen, in 1967. al was, voor de keus om zelf een opleiding te gaan samenstellen, en daarmee die markt nog verder te overvoeren, of te trach ten enige lijn in die ondoorzichtige struktuur te brengen door het niveau te gaan standaardiseren," aldus drs. Van Goch. Omdat er al meer dan voldoende aanbod op de opleidingsmarkt was, besloot het NIMA zich van de oplei dingen afzijdig te houden, maar zich te gaan richten op de zo broodnodige standaardisatie van het opleidingsni veau. „D'e commissie is van mening." aldus het rapport dat het NIMA in 1967 opstelde, „dat er algemeen grote behoefte is aan een coördinatie van de marketing-opleidingen". Het NIMA besloot die coördinatie ter hand te nemen door zelf examen eisen te formuleren, in overleg met het bedrijfsleven, de ministeries van onderwijs en economische zaken en het wetenschappelijk onderwijs. Een van de uitgangspunten bij het opstellen van de exameneisen vormde voor het NIMA het artikel „De ont wikkeling van de marketing-gedach- tc" dat prof. dr. H J. Kuhlmeijer, hoogleraar aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool, in januari 1967 publiceerde in het Tijdschrift voor Marketing. Daarnaast ging men ervan uit. dat het examen bedoeld zou moeten ziin als afsluiting van een pest-middelba- re ooleiding, waardoor tegelijk het vnoroDleidingniveaii duidelijk was: minimaal werd HAVO gevraagd, met bovendien enige praktijkervaring in de marketing. „Natuurlijk hebben wij ogenblikke lijk ons eigen examen laten verval len, toen we hoorden van het gestan daardiseerde NIMA-examen", vindt SRO-adiunkt-direkteur R. D. Men ko. „Met zoiets kun je toch alleen maar blij zijn? Wij hebben al tijd al gepleit voor eenvormigheid in de opleidingen". Hetzelfde deden ook de Leidse On derwijs Instellingen, die in maart 19?1 officieel startten met een marke ting-cursus. „Er waren en zijn ge woon veel te veel verschillende oplei dingen met ieder hun eigen exa mens", vindt de heer J. A. Noorden bos. hoofd van de afdeling economi sche opleidingen van de LOI. „Het DELFT De groei van de in komens van vele boeren en tuin ders blijft nog steeds achter bij de algemene inkomensontwikke ling in Nederland. In veel ge vallen kan nauwelijks meer ge sproken worden van een redelijk inkomen. Dit zei de heer A. Biesheuvel, voor zitter van de CBTB-VVest-Nederland, op de toogdag van zijn organisatie in Delft. Hij herinnerde er aan, dat in het oogstjaar 1970/71 in alle agrari sche sektoren de arbeidsinkomens zijn gedaald. In de memorie van toelichting op zijn begroting voorspelt de minister van landbouw, dat de prijzen voor agrarische produkten over het jaar 1971/72 aanzienlijk hoger zullen zijn. De heer Biesheuvel denkt hier wat minder gunstig over. Die hogere prij zen zullen volgens hem wel gelden voor de veehouderij, maar zeker niet voor akkerbouwprodukten, zoals aardappelen, uien en granen. Ook voor de fruittelers zag hij niet direct een vee! gunstiger ontwikkeling in het verschiet. De heer Biesheuvel wees erop, dat er de komende jaren nog heel wat Nederlandse boeren moeten afvloeien. De gemiddelde bedrijfsgrootte in Ne derland is ongeveer 15 hectare, in de nieuwe EEG-partner Engeland onge veer 60. Als de helft van de Neder landse agrariërs verdwijnt is de ge middelde bedriifsgrootte nog maar half zo klein als in Engeland. „Het zal vbor vele van onze agrarische on dernemers ongetwijfeld een bittere pil ziin indien zij genoodzaakt zijn hun bedrijf te beëindigen. De taak van de organisaties is deze pil zo goed mogelijk te vergulden en de ontwikkeling te begeleidën", zei de heer Biesheuvel. De CTTB-voorzitter zei „opge- wel anders", waarschuwde de heer Biesheuvel. Hij vroeg de overheid ook meer hulp te bicden aan glastuinders, die voor de verwarming van hun kassen van stookolie willen overschakelen op aardgas. DEN HAAG D'e PvdA-Kamerle- den Schaefer en Van Thijn hebben de ministers van sociale zaken, van bin nenlandse zaken en van financiën ge vraagd de gewestelijke arbeidsbu reaus uit te zonderen van de perso neelsstop. Zij wijzen erop, dat in een periode van oplopende werkloosheid bij deze bureaus een aanmerkelijke taakverzwaring optreedt door de sterke toeneming van het aantal te behandelen ontslagaanvragen en de steeds groter wordende moeilijkheden die worden ondervonden bij de be middeling. Van een correspondent DEN HAAG Het Nationaal Bu reau voor Toerisme, dat in het buiten land toeristen voor Nederland tracht te interesseren, zal voor 1972 een half miljoen gulden krijgen van het be drijfschap horeca. De hoogte van het bedrag 300.000 gulden meer dan op de begroting 1972 was uitgetrokken maakt het nood zakelijk dat de bedrijven een hogere heffing aan het bedrijfschap betalen. De voorzitter, drs F. J. Nijsten, had de verhoging van de bijdrage bepleit, omdat de overheid de subsidie aan het NBT heeft verminderd. Wanneer de horeca niet zou bijspringen, zou het bureau zijn activiteiten in het buitens land moeten beperken. Aan het ver strekken van een bijdrage aan het NBT wilde het. schap wel de voor waarde verbinden, dat de horeca in spraak krijgt bij het besteden van het geld. Het bedrijfschap zal trachten ook van bedrijfstakken, die verwant zijn aan de horecabedrijven (drankenin dustrie, vervoersmaatschappijen) een bijdrage voor het NBT te krijgen. Van een verslaggever ROTTERDAM De gemeenteraad van Rotterdam krijgt een commissie die verzoekschriften en petities aan de raad zal onderzoeken en die zo nodig de adressanten zal horen. Het voorstel van B en W om daarvoor een raadscommissie in te stellen is een uitvloeisel van een brief van de fractie van D'66 van april vorig jaar. B en W hopen dat het voortaan zal worden voorkomen dat aan de raad gerichte petities tussen wal en schip raken. De nieuwe commissie krijgt de naam van „commissie voor de verzoekschriften". De commissie bestaat uit vijf leden die door en uit de gemeenteraad wor den benoemd. Adviezen zullen bij volstrekte meerderheid van stemmen worden uitgebracht. Men zal advies uitbrengen binnen drie maanden na dat het verzoekschrift bij de commis sie is binnen gekomen. Van een correspondent TIEL In Tiel zal een speciale functionaris met opsporingsbevoegd heid worden aangesteld om het plaat selijke woonwagencentrum regelma tig in de gaten te houden. Het gemeentebestuur heeft daartoe besloten omdat het woonwagenbe- stuur de laatste tijd wordt geterrori seerd door een klein groepje kwaad willigen onder de in meerderheid goedwillende bewoners. De verlich ting van het woonwagencentrum is de laatste tijd meer dan eens kapot geschoten: deuren en ruiten zijn ver nield. Een onderwijzer werd het les geven in een schooltje op het terrein onmogelijk gemaakt. Hij moest in overspannen toestand vertrekken. Burgemeester dr. G. W. B. Borrie van Tiel gaat binnenkort met de jus titie in Arnhem overleggen over de manier waarop aan de duizenden gul dens kostende vernielzucht van de kwaadwilligen een eind gemaakt kan worden. Tot aanstelling van de speciale functionaris voor het toezicht op het woonwagencentrum is besloten omdat de sterkte van de Tielse gemeente politie niet toestaat hiervoor een man in te zetten. schrikt te zijn door de volledig on verantwoorde wijze, waarop geageerd werd tegen de ruilverkaveling in Tubbergen". „Ruilverkavelingen lig gen toch al niet bepaald gunstig in het gehoor bij sommige niet onbe langrijke politici", waarschuwde hij. De verkavelingen leveren ook nu nog een belangrijke bijdrage aan de bete re ontsluiting van vele regio's, waar de hele gemeenschap de profijten van ondervindt, zo vond de heer Biesheu vel. Hij toonde zich ietwat verbolgen over de wijze, waarop de overheid vorig jaar de erhog ng van de melk prijs, die het oedrrisleven graag wil de, e' .ïgszirheelc beperkt. „Als de overheid prijs blijft stellen op een goede verstandhouding met het agra rische bedrijfsleven, dan moet het MIDDELBURG De sluiting van de Grevelingen heeft de mosselvissers van Schouwen-Duiveland en Tholen in het afgelopen jaar een opbrengst- vermindering van 50 procent gekost. Het arbeidsbureau in Zierikzee is hier via een enquête achter gekomen. Aan de enquête namen 139 vissers deel. Van hen kwamen er 97 met in totaal 48 schepen uit Bruinisse. (De schepen zijn meestal familiebezit). Een deel van de ondervraagden wil graag visser blijven, maar de helft heeft zich nog niet in een nieuwe toe komstsituatie verdiept. Tweederde van de ondervraagden is tussen de twintig en vijftig jaar, 29 procent is ouder dan vijftig jaar. De meesten hebben alleen lager onder wijs. Bij een gedeelte ligt het jaarin komen boven de ƒ30.000, maar vaak moeten daar meer gezinnen van leven. In het rayon van het arbeidsbureau Zierikzee, omvattende Schouwen-Dui veland en Tholen, is nog geen geval bekend waarin een mosselvisser een uitkering op grond van de Delta- schadewet ontving. DELFT Exporteurs van groen ten, fruit en bloemen behoren tot de vaste bezoekers van <le A.Z. Tuin- bouwvakbeurzen in Delft. Zij vinden in de Delftse veiling een grote ver scheidenheid van materialen en ma chines voor verpakking van tuin- bouwproduktcn en zij ontmoeten er hun bekende leveranciers. Evenals de tuinders hebben zij nu, in het hartje van de winter, volop gelegenheid om hun inkopen te doen voor het nieuwe seizoen Er komt, zo wel voor exportverpakking als voor kleinverpakking dit jaar veel „nieuws" op de A-Z, zodat belangrij ke transacties te verwachten zijn, Gelukkig is iedereen het erover eens dat de presentatie van het Ne derlandse tuinbouwprodukt vertteterd moet worden. Zowel de tuinders als de Veilingen en de exporteurs zelf werken hier hard aan mee en ieder jaar wordt op de A-Z veel aandacht aan de „afzet" besteed. Het zal niemand verbazen dat mr. P. L. Schenderling, voorzit ter van de Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitexpor- teurs, zich bereid verklaard heeft de Tuinbouwvakbeurs A-Z '72 op 1 fe bruari a.s. te openen. Een en ander betekent niet dat er op het gebied van de mechanisatie en de tuinbouwtechniek minder te zien is dan vorige jaren. Integendeel. Er komt een collectie materiaal die qua veelzijdigheid en omvang alle vorige A-Z beurzen overtreft. Vrijwel alle belangrijke firma's op het gebied van de glastuinbouw zijn present en tonen een onvoorstelbare variatie aan machines, werktuigen, kassen, ver warmingsapparatuur, transportwerk tuigen, zaden, planten, bloemen, meststoffen, bestrijdingsmiddelen en alles wat er maar bijhoort. De ruime Delftse Veilinghallen zijn tot de laatste plaats gevuld met alles wat' de tuinder en de Moemenkweker in het komende seizoen nodig hebben. Natuurlijk is ook de technische voor lichting aanwezig. Voor slechts ƒ1,50 ('s-avonds ƒ1,- entree en gratis parkeren staat de A-Z Vakbeurs van 1 t.m. 5 februari open voor belangstellenden. Voor treinreizigers zijn er halfuurs bus diensten van het station Delft naar de veiling. Door een onzer verslaggevers DEN HAAG Het landbouwschap gaat vandaag met minister Stuyt praten over de moeilijkheden, die boeren on dervinden bij de toepassing van de hinderwet. De landbouw heeft om dit gesprek gevraagd omdat verscheidene boeren zich in hun bestaan als ondernemer bedreigd voelen door de hinderwet. If-»» De meeste veehouderijbedrijven hebben een hinderwetvergunning no dig. omdat ze een opslagplaats voor mest "hebben. Voor de meeste vari de ze bedrijven is echter nooit zo'n ver gunning aangevraagd. Tot voor kort heeft eigenlijk niemand daar aanstoot aan genomen. Noch de omwonenden, noch de gemeentebesturen zagen aan leiding om de procedure op gang te brengen, die gevolgd wordt bij het verstrekken van zo'n vergunning. Daarin is de afgelopen jaren sterke verandering gekomen. De eisen, die de overheid stelt aan bodem, lucht en water liggen nu hoger, vooral ook omdat het publiek veel meer op deze zakep is gaan letten. Zo kan het ge beuren, dat boeren, die al jarenlang hun bedrijf op een bepaalde plaats uitoefenen, plotseling een hinderwet vergunning moeten aanvragen, omdat één van de omwonenden is gaan kla gen. Aan de andere kant kan de last, die de omgeving heeft van de boer erger zijn geworden doordat hij zijn bedrijf heeft veranderd. Door de overgang op een varkensmesterij of pluimveehou derij of door uitbreiding kan de stankoverlast ineens veel groter wor den. Het zijn vooral bedrijven van d't soort (de veredelingslandbouw) die last hebben van hinderwetsprocedu res. Als de bedrijven op een flinke af stand liggen van de omwonenden zal DEN HAAG Programmatisch had het concert van het Residentieor kest weinig nieuws te bieden. Op en top een klassiek concert met alge meen geliefde werken. Geen ontdek king zoals zaterdagavond het geval was, docht bij Von Weber, Beethoven en Tsjaikowski was het kennen en herkennen. Von Weber overleed in hetzelfde jaar als Beethoven, 1826. Hij had zijn talenten goed besteed, doch na zo'n honderdvijftig jaar is hij goeddeels vergeten. Zelfs zijn opera Der Freischutz raakt steeds meer op de achtergrond. Euryanthe speelt in de riddertijd der Middeleeuwen en in zijn ouvertu re schildert de componist een brui sende en melodierijke klankwereld. Dirigent Iwaki presenteerde het werk in een spontzne visie, waarin uitbun digheid belangrijker elek dan verfij ning. Meeslepend en hartstochtelijk was het kenmerk van de weergave van Tsjaikowski's zesde symfonie. Russic- he componisten zijn bijd e Japanner Iwaki in goede handen en van zijn liefde voor Tsjaikowski getuigde hij reeds in het vorige seizoen. Trouwens, het Residentie Orkest had het werk nog niet lang geleden onder handen. Dit alles droeg bij tot een gloedvolle interpretatie, waarbij de pathetische karakter hartstochtelijk werd onder streept. Eduardo del Pueyo leek met zijn vertolking van Beethovens derde pia no concert revanche te nemen voor zijn solistisch optreden bij het zoge naamde Prinsjesdagconcert in sep tember jl. De vleugel die hem bij die gelegenheid ter beschikking stond maakte het hem onmogelijk optimaal te functioneren. Del Pueyo, die in de loop van zijn langdurige carrière is uitgegroeid tot een Beethoven-specia list, zette dit pianoconcert fors en krachtig neer. Hij is een interpreet die wars is van uiterlijke tederheid en van nadrukkelijke romantiek; zelfs het adagio klonk daardoor strak. Bij dit alles staat hem een perfekte tech niek ten dienste, dat demonstreerde hij op overweldigende wijze in de Listzt-achtige cadans, waarin de vir tuoos Del Pueyo zich volkomen kon uitleven. Voor een tweede maal dit seizoen is een Iwaki-periode afgesloten, het woord is nu aan enkele gast-dirigen- ten, die het orkest slechts bij enkele concerten zullen leiden. A. Hager Een extreem voorbeeld van een boerderij, die in de knel is gekomen door stadsuitbreiding. Dit boerenbedrijf in Uithoorn schijnt de omwonenden niet zoveel overlast te bezorgen, want er bestaat zelfs een comité, dat zich beijvert voor het behoud van deze boerderij midden tussen de flats. De boer zit in elk geval tot april 1973 nog wel goed. Tot die datum loopt de over eenkomst, die hij heeft met de ge meente. het verkrijgen van de vergunning geen probleem zijn. Maar bedrijven, die minder gunstig liggen, kunnen soms alleen maar zo'n vergunning krijgen als ze aan bepaalde ver-strek kende voorwaarden voldoen. Dit kan bijvoorbeeld betekenen, dat een boer de voorgenomen •bedrijfsuitbreiding, die hij nodig vond om een redelijk inkomen veilig te stellen, niet kan uitvoeren. Nog vervelender voor hem is het als hij, op grond van de hin derwet, gedwongen wordt op een reeds bestaand bedrijf voorzieningen aan te brengen, die kostenverhogend werken. Hij kan zich genoodzaakt zien zijn bedrijf te verplaatsen of zelfs helemaal op te heffen. Te goeder trouw Het landbouwschap vindt het schrijnende van dit soort gevallen, dat de boeren doorgaans volkomen te goeder trouw zijn. Ze hebben geen "hinderwetvergunning, omdat het in de meeste gemeenten praktijk was, dat er voor veehouderijbedrijven niet zo'n vergunning behoefde te worden aangevraagd. Daarom pleit de georganiseerde landbouw voor een regeling tot scha- dek jsstelling van boeren, die op deze manier door de toepassing van de hinderwet worden getroffen. In ieder geval rekent men op een wat soepele toepassing van de bepalingen in de hinderwet ten aanzien van de be staande bedrijven. De meeste boeren wordt aangera den om, als hun bedrijven niet al te ongunstig liggen, zo snel mogelijk een hinderwetvergunning aan te vragen, zodat ze later niet meer verrast kun nen worden door acties van omwo nenden of de overheid. Men vermoedt wel, dat het voor vele grotere var- kensmesterijen en pluimveebedrijven niet mee zal vallen om zo'n vergun ning te krijgen. De bezwaren van het publiek tegen dit soort bedrijven zul len waarschijnlijk nog toenemen. Van onze parlcmentsredactlc DEN HAAG De heer C. Egas (PvdA) wil van mevrouw Van Vee- nendaal (CRM) weten of de pension- prijzen van het bejaardenverzor gingshuis, Surinameplein 35 te Am sterdam van ƒ440 tot ƒ987 per maand zijn verhoogd. Dezelfde vraag stelt de heer Egas over verzorgingstehuis „Groot Sjaerdema" in Franeker, waar de pensionprijzen over 1971 zijn ver hoogd met 40 pet en per 1 januari nogmaals met 25 pet. Op grond van welke overwegingen, aldus de heer Egas, zijn deze prijsverhogingen goedgekeurd?

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5