Geen definitief in de besluit kwestie-Kuitert Oosteuropees overleg over politiek jegens kerken Albert Heijn wil koffie uit Angola geen meer Schooladviesdienst gaat per jaar 100 miljoen kosten (Q Q a Synode praat Gereformeerde synode bijeen verder over prof. Kuitert GZB-actie: al 125.000 gulden Eerste Kamer COMMENTAAR „Katholiek leven" tegen abortus Een woord voor vandaag Kerk Sas van Gent bijna failliet Kamervragen over Portugees O.-Afrika Van Tijn spreekt met Jan Kassies Vaticaan ontste over Karl Rahni BEROEPINGSWER Puzzelhoek Q O O 11 Van een onzer redacteuren LUNTEREN De gereformeerde synode heeft gisteravond de behande ling van de nota's inzake de omstre den opvattingen van prof. dr. H. M. Kuitert niet afgerond. Dat gebeurt vanmiddag als ook de ingediende amendementen bekeken zuilen zün. Inmiddels heeft de synodale com missie ad hoe bij monde van haar rapporteur dr. H. B. Weijland laten weten dat de door haar voorgestelde uitspraak afgezwakt is: men wil niet vaststellen dat de projecten van prof. Kuitert correctie en verdieping be hoeven, maa men wil nu alleen de vraag stellen of zij niet correctie en verdieping nodig hebben. De commis sie had ook gevraagd om in november een verslag te krijgen van het verdere gesprek met prof. Kuitert. Dr. Weij land verduidelijkte dat dit niet bete kent dat de commissie dan een eind rapport of een ultimatief rapport wenst, het gaat er alleen maar om dat de synode in november via een verslag op de hoogte wordt gesteld van de besprekingen. Alvorens deze mededelingen gedaan werden, had prof. Kuitert de synode toegesproken. Hij legde er om te be ginnen de nadruk op dat de theologie de vragen waarvoor zij zich gesteld ziet beslist niet zelf verzint. Er is na melijk ontzettend veel aan de hand, we onderscchatten dat nog, maar we moeten door de brand heen. nog niet wetend hoe we die brand zullen be noemen. Nu is de taak van de theolo gen op die zaak in te gaan, in een verplichtende dialoog met de (kerke lijke) gemeenschap waarin je staat. Daarbij moeten we dan in een goed gesprek, zoals toch tussen christenen moet kunnen plaatsvinden, uitzoe ken of we goed staan. Overigens is dat gesprek naar de mening van prof. Kuitert nog maar nauwelijks op gang. De hoogleraar ging ook nog in op de vraag waarom juist hij zovelen irriteert door met steeds een stap vooruit met deze dingen bezig te zijn. Prof. Kuitert zei: Ik weet precies wat ik doe. De reden? Dat zijn uw en mijn kinderen en de kinderen die er niet meer bij zijn, want in de kerken zijn de galerijen leeg geworden, om die allen te helpen door de brand te ko men. Wij moeten hen materiaal geven. Ik zal het, zo ging prof. Kuitert ver der, wel eens fout doen en daar wil ik best over onderhouden worden, maar ik doe het niet als een idioot. Van een onzer redacteuren LUNTEREN De gereformeerde synode heeft gisteren uitvoerig gepraat over twee rapporten, die waren opgesteld in verband met de ingekomen bezwaarschriften tegen de opvattingen van prof. dr. H. M. Kuitert. Tot een definitief besluit in deze kwestie is het niet gekomen, maar dat bad ook niemand verwacht, want de op tafel liggende stukken hadden in elk geval dit gemeen, dat een voortgaand gesprek met prof. Kuitert bepleit wordt. Bovendien, in november komt er nog een extra synodeweek. Om te beginnen had de synode voor zich een nota van de tlepu- taten, die de relatie met de theo logische faculteit van de Vrye Universiteit onderhouden. Daar in werd de synode dringend ge adviseerd om „in deze situatie geen beslissend judicium (hier het best te vertalen met: oordeel velling, red.) uit te spreken". Mocht de synode, zo gaan de depu- taten verder, ook gelet de in de ker ken ontstane deining, toch een soort van tussen-beslissing willen nemen, dan zou de synode hardop de "klem mende vraag" kunnen uitspreken, „of dr. Kuitert in zijn projecten aangaan de een konsekwente horizontalisering van het geloof en aangaande het la tente koninkrijk als vrucht van het anonieme beloftewoord wel voldoende tot uitdrukking doet komen de alle voorstelbaarheid overtreffende volle uitwerking van de liefde van God in Jezus Christus onze Heer." Ook zou de synode nrof. Kuitert dringend kunnfen verzoeken „ernstig onder ogen te zien, of zijn genoemde projecten niet dienen te worden ge corrigeerd of verdiept, en in het algemeen zijn voorlopige theologische projecten minder stellig en liever vragenderwijs te berde te brengen." Tot zover het (eventuele) voorstel van de deputaten. Essentieel Sommige synodeleden zaten wat vreemd aan te kijken tegen deze om schrijvingen: ..konsekwente horizon talisering van het geloof" en „het la tente koninkrijk." De Amsterdamse dr. D. van Swigchem merkte op dat deze zaken in de bezwaarschriften niet worden genoemd. Waarom wordt er nu in de nota zo uitvoerig over gesproken? Omdat, zo lichtte ds. E. G. van Tcylingen uit Amsterdam als de- putaat toe, deze dingen in ons ge sprek met prof. Kuitert essentieel bleken te zijn. In de nota worden de begrippen nader omschreven. Bij horizontalise- rirg zijn we niet in de buurt van een vlakke manier van denken, waarbij alle verticalisme opzij geschoven wordt. Het gaat hier om het accent, dat prof. Kuitert legt als hij zegt dat Gods heil aards heil is, en dat het nieuwe Jeruzalem wel van boven komt, maar op deze aarde. En wat betreft het latente koninkrijk: hier houdt dr. Kuitert zich bezig met het verschijnsel van de humaniteit buiten de kerk (hier mee zit hij op het spoor van de leer van de algemene genade van Kuy- per), en stelt hij dat er ook zonder en buiten de kerk heil is. En juist over deze zaken willen de deputaten ver der praten met prof. Kuitert en dan liéfst op breder theologisch niveau. Behalve de nota van de deputaten had de synode een rapport op tafel liggen van een synodale commissie ad hoc van de hand van de Arnhemse dr. H. B. Weijland. Ook daarin kwam het voorstel verder te praten met prof. Kuitert, echter op grond van de uitspraak „dat het project van dr. Kuitert aangaande een konsekwente horizontalisering van het geloof en aangaande het latente koninkrijk als vrucht van het anonieme belofte- woord correctie en verdieping be hoeft, omdat het, zoals het daar staat niet voldoende tot uitdrukking doet komen de alle /oorstelbaarheid over- trefende volle uitwerking van de liefde van God in Jezus Christus onze eer." Voorbarig Prof. dr. N. H. Ridderooi. uit Am sterdam had tegen deze voorgestelde uitspraak ernstig bezwaar. Zo oefen je judiciële leertucht, betoogde hij. en dat is in dit stadium onaanvaardbaar en voorbarig. Het gesprek is immers nog niet afgelopen Later zei ds. Van Teijlingen dat zulk een uitspraak een niet te verteren ingreep zou vormen in een gesprek waarmee men bezig is. Dr. Weijland echter vond, dat wat deputaten zich voorstellen als een tussen-uitspraak, veel verder gaat met die klemmende vraag en dat dringende verzoek. Eerder had ds. P. Riemersma uit Rotterdam al gezegd: als ze mij zo'n dringend verzoek de den in verband met mijn preken, zou ik dat vertalen met: je preken deu gen niet! De door ons voorgestelde O Van onze correspondent Tot particulier secretaresse van prin ses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven is benoemd Mej. E. E. M. Ariens te Den Haag, die hiervoor stafmedewerkster was bij de Haagse Komedie. Mej. Ariens zal haar func tie 1 maart aanstaande aanvangen. ZEIST Het resultaat van de ac tie „Doe het eens voor een ander'" die de gereformeerde zendingsbond irr de hervormde kerk in december heeft gevoerd, blijkt elke verwachting te overtreffen. Op het ogenblik is de stand reeds 125.000 gulden en nog da gelijks komen er giro-overschrijvin gen binnen op het bureau van de GZB. Men heeft goede hoop. dat het eindresultaat niet ver van de ander halve ton zal liggen. ZAANDAM De directie van Albert Heijn heeft meegedeeld, dat besloten is de invoer van koffie uit de Portugese kolonie Angola stop te zetten. Het besluit is uit commerciële overwegingen genomen, aldus de directie. Albert Heijn NV die 17 procent van Nederlandse koffie-import uit Angola voor haar rekening neemt, heeft dit besluit meegedeeld in een brief aan het Angola Comité, dat actie voert tegen de onderdrukking in de Portugese koloniën in Afrika. In haar brief zegt Albert Heijn toe. dat rond de helft van 1972 de Angola- koffie verdwenen zal zijn uit de melanges, die het bedrijf in de handel brengt. Hoewel de directie van Albert Hejjn zelf verklaart om commerciële redenen van aankoop van Angola-koffic af te zien, is het besluit een belangrijk eerste succes voor het Angola-comité. dat een boycot van koffie uit Angola nastreeft en daarover met een aantal grote kofficbedrijven besprekingen voert. Op 4 februari, de dag waarop 11 jaar geleden de strijd begon tussen de Portugezen en Angolese Afrikanen, die onafhankelijkheid eisen, begint het Angola-comité in samenwerking met de koffie-actie 'Boontje komt om zijn loontje', de Zuidelijke Afrika-groepen en de Wereldwinkels, een landelijke actie tegen de invoer van Angolese koffie in Nederland. Er is op gewezen dat de Angolese koffie grotendeelt wordt verbouwd door Portugese kolonisten, die hierbij gebruik maken van dwangarbeid van Afri kanen. Ook zouden kinderen veelvuldig als arbeidskrachten worden ingescha keld. Zoals bekend importeert Nederland een kwart van de totale produktic: meer dan alle Westeuropcse landen samen. Van de opbrengst van de koffieverkoop aan Nederland (100 miljoen gulden) wordt door Portugal jaarlijks minstens 13 miljoen gulden besteed aan de oorlog in de Afrikaanse koloniën. Beëindiging van de Nederlandse koffie-import uit Angola wordt door tegenstanders van het Portugese bewind beschouwd als een belangrijke bijdrage aan de strijd tegen onderdrukking in de Afrikaanse koloniën van dat land. Ooit (het was bij de behandeling van de grond wetswijziging van 1918) heeft een Tweede-Kamer lid ('s mans naam was Visser van IJzendoorn en hij behoorde tot een partij met de nogal pleonas tische naam: Vrije Liberalen) een gevleugeld woord aan de Handelingen toegevoegd. Hij be pleitte de opheffing van de Eerste Kamer en zei daarover: „slechts de boden zullen daarom treu ren". Er zullen op het ogenblik waarschijnlijk maar weinig politiek bewuste Nederlanders zijn, die hem dat nu nazeggen anders dan uit de be hoefte een ongepast grapje te maken. De Eerste Kamer heeft er vooral de laatste jaren blijk van gegeven haar taak goed te verstaan dat wil zeggen: zij legt een zekere terughoudendheid aan de dag ten aanzien van de politieke strijd (en dat bindt wat minder strijdbare figuren aan de poli tieke strijd), zij beoordeelt de aan de orde zijnde zaken met het oog op de belangen op wat langere termijn en vooral ook: zij toetst dikwijls de te ne men beslissingen aan de grondwet. Dat laatste is zo belangrijk, omdat Nederland het systeen^ van toetsing van de wetten door de onafhankelijke rechter niet kent (anders dan bij voorbeeld de Verenigde Staten). „De wetten zijn onschendbaar", staat er in de Grondwet en dat betekent dat wij het voor het op goede voet staan van wet en grondwet moeten hebben van de eed van trouw aan de grondwet van de individuele Kamerleden. Het is duidelijk dat de Eerste Kamerleden dins dag, toen zij de door de Tweede Kamer aangenomen comptabiliteitswet verwierpen, zich die eed van trouw dieper bewust zijn geweest dan de Tweede Kamerleden (een constatering, die beslist niet be doelt de integriteit van wie dan ook in opspraak te brengen). Het is heel goed denkbaar dat het om allerlei praktische redenen gewenst is dat de regering meer bevoegdheden krijgt om eerder over de gel den van nog niet door beide Kamers goedgekeurde begrotingen te beschikken. Maar om dat te be reiken is de aangewezen weg wijziging van de grondwettelijke bepalingen over de vaststelling van de begroting en de bevoegdheden van de Eerste Kamer. Dat is een omslachtige weg, maar om principiële en praktische redenen verre te ver kiezen boven de rechttoe-rechtaan methode, die de indieners van de nu verworpen comptabiliteits wet wilden volgen. Prof. dr. H. M. Kuitert uitspraak, aldus dr. Weijland, wil niet meer en niet minder zijn dan de basis voor de vragen, die wij aan prof. Kuitert stellen. Ds. A. C. van Nood uit Velsen at- tendeerd erop dat er in de kerken uitgezien wordt naar duidelijke taal van de synode. Prof. Kuitert heeft in een interview gezegd dat hij zich door de vorige synode (die van Sneek) niet veroordeeld voelt. Welnu, aldus ds. Van Nood. des te meer is nu duidelijke taal nodig. Ds. Riemersma sloot zich hierbij aan. Deze zelfde wens naar „een moedig en duidelijk woord" kon men tegenkomen in een brief van de vereniging van veront rusten, die alle synodeleden kort voor deze zitting, thvis gestuurd hadden gekregen. Dankbaar Prof. 'dr. C. Augustijn uit Amster dam gaf als zijn mening dat de enige 1 vraag waar de kerk, en dus de syno de, voor staat, deze is: komt het pro ject van prof. Kuitert in mindering op de taak van de kerk om op te mepen tot geloof en bekering? Als hieron bevestigend geantwoord zou moct"n worden, kunnen we vaststel- •-•1 Hi' wij zo'n project verwerpen. Maar wanneer het zo is, dat prof. Kuitert bezig is met de vraag, hoe wij staan tegenover de wereld. Gods wereld, en de medemens, Gods schep sel. dan kan de kerk daar dankbaar voor zijn en behoeft zij zich niet in te laten met theologische vraagstukken zoals nu gebeurt (en tot verwondering van velen, die niet begrijpen waar om). Positief Ds. J". C. Seegers uit Goes zou in een eventuele uitspraak liever niet oraten over correcties, die prof. Kui ten 7ou moeten aanbrengen. Waarom we niet positief vaststellen Hhii bezig is met een zaak die ons anen aangaat, namelijk het zoeken nieuwe vormen van geloofsge hoorzaamheid? Een kwestie boven dien. zo sing ds. Seegers verder, waar hii noch wii het laatste woord over g°sproken hebben. Later merkte ds. H. Hoeenhuis uit Zwolle, evenmin HEERLEN (KNP) De Stichting katholiek leven heeft er in een open brief bij de regering op aangedron gen. alles in het werk te stellen om een legalisering van de abortus pro- vocatus, om andere dan strikt me dische redenen, te voorkomen. De stichting vraagt bestudering door deskundigen van alternatieven, zoals begeleiding van ongewenst zwange- ren en vergemakkelijking van adop tie. Ernstige bezwaren heeft de stich ting tegen „de opening van abortus klinieken tegen alle recht en wet in." ..In Nederland worden nu al dagelijks tientallen ongeboren kinderen gedood door medici, wier plicht het is leven en gezondheid te beschermen en te herstellen. De justitie moet van dit alles op de hoogte zijn en zwiigt." De stichting merkt op, dat op dit mo ment de publieke opinie met alle denkbare middelen wordt bewerkt, om het morele bewustziin van het volk en van de jeugd in dit opzicht te vervalsen. Zij noemt de vertoning van een abortus via de televisie hier van een ontstellend voorbeeld. voorstander van het commissievoor stel, op dat hij geen enkele theologie kende die geen correctie nodig heeft. Ook de Kamper professor Herman N. Ridderbos zette een vraagteken achter de door de commissie voorge stelde uitspraak. Hij meende dat de synode thans niet verder kon gaan dan vaststellen dat voor het bewaren en de bevestiging van de eenheid van de kerk een verder gesprek met prof. Kuitert nodig is. Overigens wenste hij met nadruk de vraag te stellen of veel onrust niet het gevolg is van de uitdagende manier van zeggen van prof. Kuitert. Eerder had ook ds. J. D. B. van der Meulen uit Sneek ge vraagd of de conflicten niet mede ontstaan waren door de wijze van presentatie van prof. Kuitert. Zowel prof. Herman Ridderbos als prof. dr. G. C. Berkouwer uit Am sterdam laakten de vulgaire en schandalige manier waarop soms kri tiek op prof. Kuitert wordt uitge oefend. Prof. Berkouwer zei, dat hij als hem zoiets zou overkomen, er ka pot van zou gaan. Voorstanders Er waren ook voorstanders van het commissievoorstel, die tevens te ken nen gaven mèt ds. Van Nood duide lijke synodale taal zeer gewenst te achten, zoals drs. A. van der Zanden uit het Duitse Emlichheim, ouderling M. Kraan uit Visvliet en ouderling N. J. de Koning uit Apeldoorn. Prof. dr. J. van den Berg uit Am sterdam vond het een zegen dat prof. Kuitert op een vooruitgeschoven plaats de risico's durfde nemen bij het aanpakken van de problemen van nu, en diaken M. van de Heuvel voorspelde 'dat men over twintig jaar algemeen dankbaar zou zijn voor het baanbrekend werk van prof. Kuitert. Prof. dr. J. Verkuyl uit Amsterdam noemde prof. Kuitert radargevoelig voor de wisseling van wereldbeeld en levensgevoel, maar ouderling B. van der Zwaag uit Iloogeveen vroeg: „Heeft hij die gevoeligheid ook voor het oudere gemeentelid dat niet alles mee kan maken?" Ouderling C. Mas tenbroek uit Maassluis gaf te kennen veel van prof. Kuitert te houden, net zo als hij ook veel van zijn kleinkin deren hield, maar, voegde hij eraan toe, als die bij mij op visite komen, berg ik wel de mooie spullen op. Tot zover ons overzicht van het de bat in de morgen- en middagzitting. Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Als de twee discipelen van Johannes de Doper een hele dag nu Wei Christus hebben doorgebracht, komen zij terug als evangelistei Onmiddellijk gaat Andreas naar zijn broer Simon om hem te vei tellen, dat hij de Messias heeft ontmoet. Het heil van God heeft een wonderlijke uitwerking op de mem t Het brengt ons verlossing en het nieuwe leven. Maar het legt te t gelijkertijd op onze schouders de verantwoordelijkheid om het aa j| anderen door te geven. Het Leger des Heils zegt: We zijn gen om te redden. Hoe komt hel dat zoveel christenen voor zichzelf leven? Ho komt het dat zoveel kerkleden nimmer over hun geloof spreken Dat ze op een kantoor kunnen werken, terwijl niemand weet dt ze zondags naar de kerk gaan? Zou het niet kunnen zijn, omdat zij geen dag bij Christus he&t ben doorgebracht? Hun evangelie is een evangelie van horen ze% c gen. f Het evangelie is echter meer dan een boodschap, een verbat dat van mond tot mond gaat. Hoogtepunt van de boodschap is i e^* ontmoeting met Hem die ons tot Zich roept. Wie bij de Heer ga in weest is, wie Hem ontmoet heeft, kan er niet over zwijgen. We lezen vandaag: lSamuë!2:1-5. ZtJRICH (NPD) De Zwitserse evangelische persdienst meldt, uit be trouwbare bron te hebben vernomen, dat onlangs in Moskou een geheim overleg heeft plaatsgevonden van lei ders van de bureaus voor kerkelijke aangelegenheden in de verschillende Oosteuropese landen. Na referaten over de tegenwoordige situatie van de kerken in de landen afzonderlijk vond een levendige discussie plaats over de politiek jegens de kerken. De deelnemers waren het er over eens, dat de godsdienst bestreden dient te worden, maar verschilden over de vraag hoe. Sommigen wilden de gelovigen zoveel mogelijk betrek ken bij de „socialistische" opbouw van het land. Het waren vooral de Tsjechen en enkele Russen, die daarentegen pleitten voor activering van de atheïstische propaganda en st; Van een onzer verslaggevers OUDE PEKELA Minister mr. C. van Veen (onderwijs en wetenschappen) werkt aan een beleidsplan voor de schooladvies en begeleidingsdiensten. De mi nister denkt aan een netwerk van vijftig tot zestig van deze diensten. De kosten zullen gauw honderd miljoen gulden per jaar belopen. De regionale en plaatse lijke diensten moeten worden in gepast in de nieuwe structuur. De minister zei dit gistermiddag toen hij het gebouw van de school advies- en begeleidingsdienst Oost- Groningen opende. Hij merkte voorts op dat de gemeenten jaarlijks al enkele tientallen miljoenen guldens in de diensten steken. Voor de uit bouw is echter een zeer groot bedrag nodig, „het gaat een dure zaak wor den". De minister achtte dit niet een overheersende factor. „Het is iets dat in de onderwijsbegroting moet worden ingepast en daar zijn we mee bezig". Overigens is het doel van de diensten nog niet scherp omlijst. „We varen nog duidelijk in de mist en het is moeilijk de koers te bepalen." De heer Van Veen noemde twee hoofdaspecten. Eén daarvan is een zo optimaal mogelijke schoolloopbaan Van onze correspondent MIDDELBURG Een gat van 7 mille in de begroting voor 1972 is de oorzaak dat de hervormde gemeente in Westdorpe, Sas van Gent en Phi lippine door een faillissement wordt bedreigd. Deze financiële moeilijkhe den zijn ontstaan door een stijging van de salarissen van de predikanten in de afgelopen paar jaar. Ook de kosten van het onderhoud van de kerk en het stoken van de verwar ming brengen nogal wat onkosten met zich mee. Vorig jaar had deze gemeente ook al een tekort dat de 7.000 gulden benaderde. Er is echter nog optimisme te bespeuren: uit veel reècties is gebleken Bat men het jam mer zou vinden als de hervormde ge meente genoodzaakt zou zijn te ver dwijnen. Er zal via folders een drin gend beroep op lidmaten gedaan wor den om een bijdrage te storten ten einde de gemeente van de ondergang te redden. Als alle reddingspogingen te ver geefs zouden zijn zou dit betekenen dat 20 procent van de bevolking van de drie plaatsen kerkelijk in de ko de drie plaatsen kerkelijk in de kou komt te staan. voor leerlingen met leermoeilijkheden. Het andere aspect is de ontwikkeling en begeleiding van het onderwijs om tot verandering te komen in dat wat onderwezen wordt en in de wijze waarop het onderwijsleerproces plaats vindt. Deze twee aspecten moeten overigens organisatorisch zo dicht mogelijk bij elkaar liggen. Een twee- potige schoolbegeleidingsdienst achtte de minister dan ook de meest logische vorm. Hij zei voorts dat het een kwestie is van prioriteiten en volgens hem legt de huidige regering sterk het accent op de achterblijvende groepen. In het onderwijs betekent dit dat de nadruk komt te liggen op de externe democratisering, namelijk hulp aan leerlingen uit achtergebleven milieus. Een tweede prioriteit ligt in de sti mulering en herstructurering van ge bieden waar de sociaal-economische opbouw een stimulans nodig heeft. Van een correspondent DEN HAAG De PvdA-Kamerle- den Dankert en Ter Beek hebben mi nister Schmelzer gevraagd of de am bassade in Pretoria vaker wordt be last met zaken die het handelsverkeer met Portugees Oost-Afrika betreffen. Aanleiding tot deze vraag is het werkbezoek van de Nederlandse con sul-generaal te Johannesburg aan Nederland. De Kamerleden vragen, op welke gronden een gedachtenwisseling met het Nederlandse bedrijfsleven over dit onderwerp wordt opgedragen aan een diplomaat, wiens ambtsgebied zich niet tot Portugees Oost-Afrika uitstrekt. De Kamerleden dringen aan op het beëindigen van deze praktij ken en vragen de consul-generaal te ontheffen van de opdracht om over het handelsverkeer met Portugees Oost-Afrika te spreken. Van onze radio- en TV-redactie HILVERSUM Vanavond heeft Joop van Tijn in het VPRO televi sieprogramma oo Nederland I om 21.40 uur een direct uit te zenden vraaggesprek met Jan Kassies, direc teur van de Theaterschool in Amster dam. Kasises was eerder secretaris en ondervoorzitter var de Raad voor de Kunst en van 1969 tot 1971 voorzitter van de VPRO. Zijn aftreden in deze functie houdt verband met het nieu we huishoudeliike reglement van de VPRO. dat een bestuurslid slechts twee jaar zittingstijd toestaat. aanwending van strengere admii tratieve maatregelen, omdat zij godsdienst beschouwden als de vo naamste vijand van de socialistis omvorming van de mens en als broeiplaats van vijandelijke ide< gieën. De conferentie eindigde zon definitieve besluiten. ROME (KNP) Het Vatic ii heeft zich in een speciale verklai i gekeerd tegen uitlatingen van Duitse theoloog dr. Karl Rahner 1 een interview met de Münchener 1 tholische Kirchenzeitung. De verk i ring zegt, dat het Vaticaan met gi i ontsteltenis kennis heeft genoij van Rahners wezenlijk negatieve o deel over de uitwerking van de c i ciliebesluiten, met name ten aan4 c van de liturgievernieuwing autonomie der plaatselijke kerken/ 0 Beslist ontkent het Vaticaan R h ners bewering, dat de paus enb si Braziliaanse bisschoppen zou hebb h: toegestaan de hand te lichten met p celibaatswetgeving. Rahner zei dit D een beoordeling van de zijns inzii a onvoldoende decentralisatie in a kerk. De vernieuwing in de liturgit v volgens Rahner nog niet toegekon a aan het werkelijke geloofslev Daarom is de afstand van de litur tot het werkelijke leven nog veel groot. Q NED. HERV. KERK Beroepen: te' Bruchèm-Kerkw B. Haverkamp te Nijkerkerveen; Hoogveen: L. J. Bloemsma te men; te Nieuwerkerk a.d. IJsse!: van Gorsel te Oude Ton ge. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ter Aar: B. J. Schelhaas, kand. te Amstelveen. Driebergen en te Linschoten: drs van der Linden te Andel (NB) GEREF. KERKEN (VRTJG.) i Beroepen: te Schildwolde: G. mer te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Nieuwerkerk (Z A. Höogerland te Werkendam. lui Invul-puzzel hoop, 3. versiering, 4. stembuiging, helper. 6. witte wortel, 7. uit zijn hU' meur, 8. verrekijker, 9. afdoende. Bij juiste oplossing leest men in dt diagonaal op de cirkeltjes de naam vatl de vrucht van de tropische palmboom. Oplossing vorige puzzel Hor.: Vert. 1. 1. interest 2. 2. nardus 3. 3. treek 4. 4. edel 5. 5. ruk 6. 6. es 7. 7. tentamen 8. 12. Mn 9. 11. tot 10. 10. Nora 11. 9. totem 12. 8. morene

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2