Officieren nemen macht in republiek Ghana over Hevige onlusten in S. Domingo Dader Haarlemse overval gevonden Euro-Afrikaans overleg werpt schaduw vooruit Het Kwartet rentier Kofi Boesici afgezet Kouder Griepepidemie bereikt top Vuurgevechten bij grot; 10 doden Ierse vrouw in Engeland kaalgeschoren Koning Frederik verder achteruit Geld en pruik lagen in de duinen Pakistan breekt met Bulgarije Vliegtuigkaper wilde springen met parachute Rellen op Malta Tijl van Limburg (De Liefdesbrief) krijgt twee jaar Nieuwe Leidse Courant Donderdag 13 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaatich ie ghebleven mijn hert in teghenspoet!" jfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Denken is zo buitengewoon vermoeiend, dat velen de voor keur geven aan oordelen. OTTO WEISS (RITA) Ik heb gehoord, dat vele miljonairs zo zijn begonnen DE BILT Er zijn aanwij zingen, dat de winter op komst is. De afgelopen dagen heeft de luchtdrukverdeling boven Euro pa zich zodanig ontwikkeld, dat koude lucht uit Duitsland gelei delijk naar het westen opdringt. Deze ontwikkeling is het ge volg van de aanwezigheid van een krachtig gebied van hoge barometerstanden boven West- Rusland en een lagedrukgebied boven de Middellandse Zee, dat nog verstrekt wordt door lucht drukdalingen boven Zuid-Frank rijk. In het komende etmaal wordt met de zuidoostelijke wind nog veel bewolking aangevoerd, die boven Duitsland aanwezig is. Een sterke temperatuurdaling is dan ook nog niet te verwachten. Barometerstand: heden 10 uur 75,6 cm (1008 millibar), stabiel. Zon en maan 14 januari: zon op 8.43. onder 16.55; maan op 7.37, onder 14.32; 19 jan. L.K. Hoog water Hoog water, 14 januari: Rotter dam le getij 2.54, 2e getij 15.17; Scheveningen 1.3513.53; Vlissin- gen 0.1412.31; Haringvliet aan de Zeezijde 1.5514.17. LONDEN (AP) Het Ghanese leger heeft een greep naar de macht gedaan en de minister-president van het land ontslagen. In de bekendmaking van het leger over de radio werd een beroep ge daan op het volk om rustig te blijven. Volgens radio-Ghana had het leger de toestand vast onder controle. Volgens radio-Ghana was pre mier dr. Kofi A. Boesia ontsla gen wpgens economisch wanbe stuur en malversaties. kele dagen na het bezoek van de Amerikaanse „first lady" Pat Nixon. die er onder meer overleg heeft ge pleegd met Boesia. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De goedaardige griepepidemie van het type Hongkong A-2 het zelfde als in 1970 heeft thans zijn hoogtepunt in ons land be reikt. De omvang is ver beneden die van de vorige griepepidemie geble ven: thans 60 patiënten per week op 10.000 inwoners en toen 140. Dr. N. Mazurcl. viroloog en hoofd van het regionaal influenzacentruin van de Wereldgezondheidsorganisatie, die dit meedeelde, kan uit de gege vens opmaken, dat de epidemie ge lijkmatig over ons land is verspreid en dat geen bepaalde concentratiege bieden zijn aan te wijzen. De gegevens zijn afkomstig van de peilstations in ons land, die deze doorgeven aan het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. SANTO DOMINGO (AP) Honderden politieagenten en Dominicaanse militairen belege ren buiten de hoofdstad Santo Domingo een grot waarin zich personen hebben verschanst die verdacht worden van guerrilla activiteiten en een bankroof. Prinses Beatrix en prins Claus, die de opening van de conferentie bij woonden, in gesprek met de voorzit ter, Ph. Yace en zijn echtgenote. De staatsgreep kwam onverwacht in de voormalige Britse Westafri- kaanse kolonie. Maai- wel was er sprake van toenemende spanning en kritiek met het oog op genomen be perkende maatregelen. NKROEMAH Dr. Boesia, een fel tegenstander van dr. Nkroemah toen deze voor- LONDEN (AP) Een jonge Ierse moeder is kaalgeschoren door twee mannen, die haar haar huis ergens in een Engels dorpje uitlokten. Dè politie veronderstelt, dat zij het slachtoffer is geworden van volgelin gen van het Ierse republikeinse leger. De jonge vrouw heeft openlijk kritiek geleverd op de strijd van dat leger tegen de Engelsen in Ulster. Mevrouw Myrtle Doyle, de 24 jaar oude protestantse vrouw van een even oude katholiek die plannen heeft om toe te treden tot het politiekorps van Ulster, werd bewusteloos geslagen toen zij haar huis was uitgelokt ter wijl haar man aan het werk was. Twee mannen met een Iers accent knipten haar haar af tot 1 cm boven de hoofdhuid. KOPENHAGEN (AP) De toe stand van de zieke Deense koning Frederik is in de loop van de nacht van gisteren op vandaag verder ach teruit gegaan. De 72-jarige vorst raakt steeds verder buiten bewustzijn, zo hebben zijn artsen vandaag meege deeld. In een medisch bulletin van het stadsziekenhuis van Kopenhagen werd meegedeeld dat de koorts van de koning was opgelopen tot 39,9 graden. „De toestand yan zijne majesteit is in de afgelopen 24 uur enigszins ver slechterd", aldus de bekendmaking. HAARLEM De Haarlemse recherche heeft gisteren de 25- jarige kok D. G. van R. uit Haar lem aangehouden, die bekeijd heeft op donderdagavond 30 de cember een overval te hebben gepleegd op het grenswisselkan toor in het Haarlemse station. De buit, ruim 70.000 gulden, had de man in zakken en handdoeken in de duinen langs de zeeweg te Qverveen begraven. Het geld is gistermiddag opgegraven, evenals een platinablonde damespruik, die de man tijdens de overval droeg. RAWALPINDI (Reuter) Pakistan beeft gisteren de diplomatieke betrek kingen met Bulgarije verbroken, om dat dit land Bangladesj heeft erkend. De Pakistaanse regering gaat na, of Polen en Mongolië ook officieel het bewind in Dacca hebben erkend. Als dit zo is, zal Pakistan ook de relaties met deze landen .verbreken. Met Oost- Duitsland, dat eveneens tot erkenning van Bangladesj is overgegaan, onder houdt Pakistan geen diplomatieke ban den. malige leider aan de macht kwam, werd in september 1969 minister president. Hij had tien jaar eerder het land verlaten om gevangenne ming door het regiem van dr. Nkroe mah te voorkomen. Hij bleef zich in ballingschap tegen het bewind verzetten. Toen hij in Ghana terugkeerd, kort na de coup in 1966 die dr. Nkroemah ten val bracht, werd hij door de enthousias te menigte op het vliegveld van Ac cra op de schouders genomen. Men gelooft dat dr. Boesia zich in Londen bevindt. De 58-jarige leider was dinsdag voor medische behande ling naar de Britse hoofdstad gevlo gen en bevond zich niet in Ghana toen de staatsgreep werd bekendge maakt. Dinsdag had een woordvoerder van de hoge commissie van Ghana in Londen gezegd, dat dr. Boesia, die een oogspecialist bezocht, van plan was vrijdag naar Ghana terug te ke ren. De staatsgreep komt slechts en- DALLAS Een 22-jarige man uit Houston heeft woensdag een mislukte poging gedaan om een Amerikaans lijnvliegtuig te kapen en met een los prijs van één miljoen dollar naar Zuid-Amerika uit te wijken. De kaper maakte zich van het toe stel een Boeing-727 meester, toen het op weg was van Houston naar Dallas in Texas. Daar aangeko men liet hij de 93 passagiers uitstap pen. Hij zei een tas met staven dyna miet bij zich te hebben, die hij tot ont ploffing zou brengen, als hij niet een miljoen dollar kreeg. Verder wilde hij twee parachutes, een touw, een hak mes en lieslaarzen hebben. Hij eiste voorts dat men hem naar Zuid-Ame rika zou brengen. Daar zou hij dan boven Bogota met zijn parachute uit het vliegtuig springen. Als gijzelaars hield hij zeven bemanningsleden vast, onder wie vier stewardessen. De luchtvaartmaatschappij liet hem echter weten, dat het toestel, als ge volg van een lek in de brandstoflei ding en een defect in een generator niet kon vertrekken. Twee mannen die de kaper kenden, wisten hem tenslotte te bewegen ook de zeven bemanningsleden vrij te la ten, nadat hij ze meer dan zes uur had vastgehouden. Kort daarna gaf de kaper zich zonder strijd over aan de politie. Na zijn arrestatie bleken er in zijn diplomatenkoffertje alleen kogels en persoonlijke papieren te zitten. Verschillen in benadering nu al le merken Vau een onzer verslaggevers DEN HAAG In tegenwoor digheid van prinses Beatrix en prins Claus en de ministers Biesheuvel, Schmelzer en Boer- tien wenste mr. M. de Niet gis termiddag 54 Europese en 54 Afrikaanse parlementariërs suc ces toe bij hun beraadslagingen. Zij vormen een soort parlement voor de „associatie" van de zes EEG-staten en de 18 Afrikaanse landen die daarbij horen, dat thans in Den Haag vergadert. Hooggestemde verlangens passen heel goed bij het decor van de Rid- De overvaller was het wisselkan toor binnengekomen juist op het mo ment dat de 20-jarige caissière naar huis wilde gaan. Hij dwong haar met een voorwerp, dat een luchtdruk pistool bleek te zijn geweest, naar de kluis te gaan en hem geld te geven. Zij voldeed aan zijn verzoek en stopte binnen- en buitenlands geld in de koffer van de man. Daarna werd het meisje in een zij kamer gebracht. Aanvankelijk dacht zij, dat ze opgesloten zat, maar na twintig minuten was ze naar buiten gegaan. De Haarlemse politie en het depar tement van justitie hebben een foto gemaakt van de eventuele verdachte aan de hand van gegevens, die de caissière heeft verstrekt. Op 4 januari zag een vrouwelijke collega van de caissière een vroegere collega in de stad wandelen met een jongeman, die een beetje op de foto leek. Zij alarmeerde de politie en het tweetal dat op hetzelfde adres woonde werd aangehouden. De man ontkende steeds ook maar iets met de overval te maken te hebben gehad, maar woensdagmiddag viel hij door de mand. De man verklaarde het gestolen geld in handdoeken en plasticzakken en met zijn damespruik te hebben be graven. Een deel van de buit had hij uitgegeven. derzaal waar de conferentie officieel geopend werd. maar er voegen zich nogal wat hinderlijke bijgedachten bij wanneer de conferentie vandaag en morgen aan het werk is in het gebouw van de Tweede Kamer. Mr. De Niet die als voorzitter van de Eerste Kamer het woord voerde, zei dat een grote mate van overeenstem ming onder deze parlementariërs een lichtend voorbeeld zou zijn voor de komende Unctad-bijeenkomst in Chi li. Maar het zal er van af hangen wat voor soort overeenstemming. In de redevoeringen van premier Biesheuvel en van de voorzitter van het parlement van Ivoorkust, Philip pe Yace waren al duidelijk verschil lende tonen te beluisteren. Laatstge- noemdé gaf een aanhankelijkheidsbe tuiging weg/waarin de vrees door klonk voor een geleidelijk teloorgaan van de relatief bevoorrechte positie der geassocieerde Afrikaanse landen nu de vergroting van de gemeenschap meer ontwikkelingslanden, ook van buiten het continent, aan het gezel schap toevoegt. Evenzeer zijn zij in zorg over wat de toepassing van een algemeen preferentiestelsel (niet we derkerige voorkeurstarieven voor be paalde produkten uit ontwikkelings landen) voor hun eigen preferenties bij de EEG zal gaan betekenen. Grote harmonie tussen de EEG en de geas socieerde landen op dit punt kan juist wel eens moeilijkheden geven in de komende Unctad zoals bij de voor bereiding van de ontwikkelingslanden in Lima al gebleken is. Voorkeur Afstand De Deense koningin Ingrid in gesprek teloosheid en heeft een verhoogde met een persfotograaf in het zieken- temperatuur en polsslag, aldus het hnis, waar haar mankoning Frede- medisch communiqué, dat gisteren rik is opgenomen. De 72-jarige ko- is uitgegeven. Het Deense hof heeft iling gaat langzaam achteruit, hij meegedeeld dal de toestand van de verkeert in een toestand van bewus- koning 'zeer ernstig' is. De toespraak van premier Biesheu vel bleef een teetje op afstand van deze aanhankelijkheidsbetuigingen en wees onmiskenbaar in de richting van een „communautair ontwikke lingsbeleid op mondiale schaal. E*e splitsing van Afrika in een geasso cieerd gedeelte en een niet-geasso- cieerd gedeelte noemde hij kunstma tig. Het ongedaan maken daarvan zal over enige tijd toch een historische gebeurtenis blijken te zijn geweest, die tot voordeel strekt van ons allen. Al moet natuurlijk wat in de huidige associatieverdragen waardevol en vruchtbaar is gebleken behouden blijven, voegde hij eraan toe. Dat de geassocieerde landen zich vastklampen aan hun verworven po sitie, betekent overigens niet dat ze daar nu zo uitzonderlijk van geprofi teerd hebben; voorkeurstarieven zijn alleen maar windeieren bij een zwak ke concurrentiepositie en scherpe prijsdalingen. Daar zinspeelde ook In een vuurgevecht tussen beleger den en belegeraars zouden veertien mensen zijn gedood, waarvan tien politieagenten, onder wie een kapi tein en vier leden van de guerrilla groep. De guerrillastrijders, die geleid gou den worden door de communistische advocaat Plinio Matis Moquete, wer den door de politie verrast in een huis 23 km buiten San Domingo. Later verhuisden ze naar een 580 meter diepe grot dichtbij het huis. Volgens onbevestigde berichten be vindt Matos Moquete zich nog op vrije voeten. De belegering heeft geleid tot on lusten van studenten in Santo Do mingo, die met de bende sympathi seren. Alle scholen in de stad zijn gesloten. Het hoofd van de Dominicaanse politie heeft alle garanties beloofd aan de op vrije voeten verkerende bendeleden als zij zich vrijwillig mel den. Volgens hem heeft de bende verleden jaar 60.000 dollar geroofd van de Royal Bank of Canada in Santo Domingo. De rector van de universiteit van Santo Domingo heeft een commissie gevormd die moet trachten een be stand te sluiten tussen de troepen en de guerrillastrijders. ROME, VALETTA (AP. Reuter. UPI) Aanhangers van de Labour Partij van de Maltese premier Dom Mintoff hebben gisteren de kantoren bestormd van de Nationalistische Partij, die in de oppositie is. Zij ver hinderden een grote demonstratie van de oppositie tegen de politiek van premier Mintoff met betrekking tot Engeland, Het hoofdkwartier van de Nationalisten werd met stenen beko geld. De politie, die inderhaast ver sterkt werd, wist de menigte buiten het gebouw te houden. De ruiten van de Times of Malta, het dagblad dat forse kritiek op de regering heeft ge leverd, werden door betogers stukge gooid. Aartsbisschop Michael Gonzi van Malta heeft verklaard dat hij enkele NAVO-landen heeft overgehaald het financiële aanbod van Engeland aan Malta voor gebruik van het eiland te verhogen met drie of vier miljoen pond sterling. Engeland wil slechts 9.5 miljoen pond geven. Malta eist 18 miljoen pond. Volgens de 86-jarige aartsbisschop is echter ook het be drag van 12,5 of 13,5 miljoen pond onvoldoende om de Brits-Maltese cri sis uit de wereld te helpen. Philippe Yace op toen hij het had over de voortgaande daling van de grondstoffenprijzen die de Afrikanen moeten verdienen en de stijging van de prijzen der industriële produkten, die de Afrikanen moeten betalen. „Het werkelijke drama van de geas socieerde landen is dat de middelen die zij voor hun ontwikkeling nodig hebben, onderworpen zijn aan facto ren buiten hun macht", zei hij. Het laatste is de laatste tijd nog weer eens navrant gebleken door het feit dat de. ontwikkelingslanden niets te zeggen hadden bij de regeling van de monetaire crisis. Hoewel hij hier een klacht uitte, die representatief was voor alle ont wikkelingslanden liet Yace geen twij fel bestaan over zijn voorkeur voor een verticale binding EEG-Afrika. Ook al wordt er van de zijde van derde landen grote druk op ons uit geoefend. zei hij, moet dit voor de zes en de achttien juist een teken zijn om grote solidariteit te tonen ook bij de derde Unctad. BRUSSEL De onder de bijnaam Tijl van Limburg bekend staande Mario R., die in september 1971 sen satie verwekte toen hij uit het paleis voor schone kunsten te Brussel het schilderij De Liefdesbrief van Ver meer stal, waarbij het doek ernstige schade opliep, is gisteren in Brussel veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf waarvan 18 maanden voor waardelijk en een proeftijd van vijf jaar. Hij zal dus zes maanden uitzit ten. met aftrek van voorarrest. Mario stal het doek, dat zoals bekend toebehoort aan het rijks museum te Amsterdam, om 14 mil joen gulden losgeld te krijgen. Het geld wilde hij aanwenden voor do Bengaalse vluchtelingen. Deskundi gen hebben tijdens het proces, drie weken geleden, gezegd dat het doek, door het ruwe uitsnijden en het on deskundige bewaren, een waardever mindering van 30 pet. heeft onder gaan. Tijl van Limburg is onlangs, door het Belgische publiek, uitgeroe pen tot man van het jaar. plaats: giro nr.: Betaalt P«r Mijn naam: plaats: -BON- Alt beloning voor mijn aktivileit Vontvang ik het gezellige Plctina J schaaltje cadeau. E Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1