Om het Songfestival nu reeds kwesties TV-commentaar V- Veranderd Vanavond te zien Vanavond te horen COLIN FORBES ROTSEN VAN ZERVOS AVRO-koorfestival Momma in mei en juni DONDERDAG 13 JANUARI 1972 JT.r Van onze radio en tv-redactie HILVERSUM Het feit, dat werkgroep amusement van de OS, aangevuld door onder meer tn vertegenwoordiger van „Co- amus" dirigent Dolf van der inden, en de manager van het K>r het Eurovisie-Songfestival, p| -kozen Sandra en Andres, uit i erenvijftig inzendingen van ijl kstdichters en componisten f echts één liedje zegt te kunnen >bruiken, heeft al weer enig •aad bloed gezet. Er is nu al de nodige kritiek en arvan getuigde ondermeer een ra- ouitzending van de TROS gister- orgen onverbloemd. In het geva- eerde ochtendprogramma werd ge- lefoneerd met Ad van der Gein, lei- r van het Cocktail Trio, aan wie erd meegedeeld dat de NOS-jury het enige in aanmerking komende edje „Als het om de liefde gaat" op kst van Dries Holten en met mu- ek van Hans van Hemert had uitge- izen. Ad van der Gein antwoordde hier- i: „Oh, van Hemert, dan weten we t alweer". Daarna vertelde hij op ttere toon, dat ook hij tweemaal dj es voor het Songfestival had in zonden, maar het nooit meer zal i: het eerste kreeg hij nimmer te- g, het tweede na veel gevraag ein- lijk wel, maar in zijn eigen onge- «nde enveloppe gestoken. Hij wist ook te vertellen, dat meer zenders een ongeopende enveloppe et hun ingezonden werk hebben te- iggekregen. Wij informeerden hier bij de NOS, maar voorzitter War- van Kampen van de werkgroep musement zit in Genève om de Dorbereidingen voor het Gouden- oos-festival in Montreux bij te wo- en. Een ander lid van de werkgroep et ons via de NOS verzekeren, dat verleden jaar noch dit jaar ook laar één enveloppe ongeopend is ge- even, Wat er voordien ooit is ge- eurd, kan men niet meer achterha- n. Zeker is, aldus de woordvoerder lers zijn ontvangen. Ook niet van de eer Van der Gein. van de NOS, dat er nooit klachten over ongeopende inzendingen van deelne- Intussen is de inzending op zich zelf voor de NOS al een hele teleur stelling geworden en de werkgroep heeft het er niet bepaald gemakkelijk niee. Komen er gewoonlijk zo'n 100 tot 130 liedjes binnen, dit jaar waren het er maar 54 en de meeste inzen ders hadden er geen rekening mee gehouden, dat er door een duo moet worden gezongen. Al de liedjes, ge schreven voor een enkele stem. vielen dus meteen al af en verder was het niet mogelijk, meer dan één liedje uit te kiezen. De rest liet kwalitatief te veel te wensen. Finale Vanavond. Radio. Vijf over acht Hilversum 2 Residentie-Orkest Thomas Ouvertur# Mignon Tsjaikowsky Vioolconcert Saint-Saëns Danse Macabre F ran 9a ix Serenade DeFalla El sombrero de tres picos dirigent Willem van Otterloo solist Christian Ferras, viool De radio weet goed te kiezen. BELFAST (AP) In de katholie- kenwijk Lower Falls van Belfast is gisteravond een lid van de reserve- politie, de electricien Raymond Den- ïam, door IRA-leden doodgeschoten. Twee gewapende mannen drongen en drukkerij binnen waar Denham aan het werk was en schoten hem neer. In 29 maanden zijn in Noord- Ierland 210 mensen op gewelddadige wijze aan hun eind gekomen. Maar niettemin moeten er voor de zogenaamde landelijke finale op 16 februari voor de NOS-televisie te houden, drie liedjes zijn, opdat de ju ry's in de elf provincies telefonisch hun waardering kunnen uiten. Hier door moet men tot de definitieve be slissing kunnen komen. Daarom is er nu druk overleg gaande, hoe tot een oplossing te komen. Het wordt in elk geval haastwerk, maar men aarzelt nog tussen twee mogelijkheden, na melijk het duo zelf nog twee nieuwe liedjes te laten maken, dan wel op dracht daartoe te geven aan compo nisten en tekstdichters. Een kramp achtige toestand. Maar ook een be wijs, dat opmerkelijk velen het moe Diamond Head, een film van Guy Green, die de NOS op Nederland 1 uitzond, is ruim 10, jaar oud. De film kwam nu bij ons over als nogal melo dramatisch. Zou dat 10 jaar geleden ook zo geweest zijn? Minder denken we. Er is in die jaren veel veranderd. De rassenhaat is niet meer iets dat ver weg speelt, op Hawai en waar je een droevige film over kunt ma ken met veel exotische beelden. In het programma Interpellatie kwam de rechterlijke macht aan het ivoord. Rechter B. J. Asscher van de Arnhemse rechtbank beantwoord de vragen van het publiek. Hij bleek geen vlot prater te zijn. maar hij zat dan ook met de moeilijkheid dat hij na moest denken voor hij wat kon zeggen. Daar hadden de vragenstel lers minder last van, op een meisje na, dat zich afvroeg waarom al die mensen aandrongen op zwaardere straffen. Zou het niet beter zijn, zo vroeg ze voorzichtigje af te vragen waarom we die zwaardere straffen nodig vinden? Kan er iets mis zijn met de manier waarop onze samen leving reilt en zeilt? Het bleef overi gens een vrolijk programma. Zet ze in een kamp en laat ze werken, riep een verontwaardigde meneer uit Os dorp. Een eigenaar van een sexshop vond dat hij gedwongen werd eigen rechter te spelen, omdat de rechter lijke macht niet één lijn trekt. Die meneer uit Osdorp wilde wél één lijn trekken; de meerderheid van ons volk moet niets van uw zaakjes heb ben, zei hij. Dus weg er mee. De meerderheid is anti-sex, dacht hij en hij kreeg steun van een mevrouw die ten overvloede zei dat ze van het platteland kwam. Hoewel de sex- shopeigenaar zei, dat onderzoek had aangetoond dat we in meerderheid wel voor zijn handel voelden, meen de die mevrouw dat dit op het platte land wel even anders lag. Sex is van de laatste tijd, riep ze uit. Ze bedoelde het goed. Daarna kwam een taxichauffeur vertellen dat onze rechtspraak ner gens naar lijkt en dat ons land een broedplaats van de internationale misdaad wordt. Rechter Asscher hoorde het maar gelaten aan. Hij kon er nauwelijks een woord tussen krijgen. Gelukkig maar dat volks rechtbanken verleden tijd zijn, dach ten wij. MARY PERKINS IK BGM H£NJ?y, MÉVROÜW. MS» COUCN Nieuwe chansons. 22.55 Mede delingen. 23 00 Nieuws. 23.10 Radiojournaal. 23.20 (S) Muziek zonder podium: een serie uit zendingen over elektronische muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum I. 102 m. NCRV 18.30 Nieuws. 18.41 Wereldpano rama 18.50 *S) Leger des Hetlskwartier. 19.05 (S) Orgel concert. 19.35 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang en harmonie-orkest. 20 05 De kleine wereld, ver- volghoorspel 20.30 (S) Radio Actief: gevarieerd programma. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag van daag. 22.50 Middelaar of/en Joods Prediker?, lezing. 23.10 (S) Metropole-orkest en solis ten. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. AVRO 18 00 Nieuws, om 8.11 Radio Journaal en om 18 20-18.30 Uit zending van het GPV. 19.00 (S) Licht orkest met zangsoliste. 19-25 Gesproken brief. IKOR: 19.30 Kleur: vragen rondom schrift en samenleving. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 (SI Residentie orkest en solist. 2140 De opperbevelhebber of de onderscheiding van soldaat Musquetler, hoorspel. 22.30 (S) Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerie: klassieke en moderne muziek (gr.). (7.30 Nieuws; 7.41-7.50 Ac tualiteiten) 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) De beste olaat voor uw stereokop. (10.30-10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken). 11.55 Me dedelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Actualitei ten; 13.00-13.05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) In terlokaal op vrijdag; muzikaal middnemagazine. (15.30-15.32) Nieuws). 17.00 Zonder grenzen: rubriek over missie en zen ding. 17.10 (S) Metropole-or kest. 17.25 Voor de kdnderen. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actuali teiten. 18.00 (S) Licht ensemble met solisten. Politieke Par tijen: 18.19 Uitzending van de PSP. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgymna stiek. 7.20 Dag met een gaatje; lichte grammofoonmuziek met reportages en interviews en om 8.00 Nieuws, om 8.11 Radio journaal en om 8.30 De groen teman. 9.00 (S) Russische ro mantische muziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Clave- cimbelrecital. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen met om 11.00 Nieuws. 11.30 (S) Viool en piano. 11.55 Beurs berichten. NOS: 12.00 Blik op de wereld: populair program ma over ontwikkelinssamen- werking, 12.30 Voor de land bouw. 12.40 (S) Lichte gram mofoonmuziek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11-13.25 Actualiteiten. 13.25 Toeristische informatie uit binnen- en buitenland. 13.50 (S) Orkest van de Saar- landsc Omroep. 14.25 Spiegel muziek uit de Bondsrepubliek. EO: 14.53 Rui.nte; een radlo- van Duitsland: informatie en magazine met gewijde muziek, voordracht en een korte over denking. VPRO: 16.00 VPRO- Vrijdag: lichte muziek, repor tages. interviews, commenta ren. berichten en telefonische reacties. (16.00 Nieuws: 17.55 Mededelingen). Hilversum III. 240 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Lichte vokale muziek. (8.00 Nieuws). NOS: 9.00 Nieuws. 9.03 Jan Corduwe- ner Show. met o.a. Europees Popparlement. 10.00 Nieuws. 10.03 De Eddy Becker Show. 11.00 Nieuws. 11.03 De Vincent van Engelen Show. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 The Joe Blow Show. 13.00 Nieuws. 13.03 Felix Meurders Show. NOS: 14 00 Nieuws. 14.03 De Her-man Stok Show. met o.a. Top Tien LP's. 15.00 Nieuws. 15.03 De Hugo van Gelderen Show. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Top-30. (17.00 Nieuws). zijn geworden mee te doen aan de open wedstrijd die toch altijd in „de zelfde" hoek wordt gewonnen. NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VPRO 19.05 Popeye, tekenfilm 19.11 De verovering van de Tijgerberg (dl. 1), Chinese volksopera 20.00 Journaal 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 That's mij wife, film met Laurel en Hardy 21.00 Rudy Schokker huilt niet meer, documentaire 21.40 Interview IKOR CVK 22.30 Leerhuis: gesprekken 23.00 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Calimero, tekenfilmserie 19.10 Zorro. TV-film 19.35 Omnibus: maandelijks magazine 20.00 Journaal 20.21 Dubbel en dwars, spelprogramma 21.00 Mission Impossible 21.50 Mary Roos Show 22.25 Journaal 22.30 Ter Visie: parlementair en politiek weekoverz. 22.25 E.K. Kunstrijden voor Heren te Gothenburg - samenv. van de vandaag gehouden wedstrijden BELGIË-NEDERLANDS 18.00 Kleur: Fabeltjeskrant 18.05 Kleur: Pebbles en Bambam, tekenfilmserie 18.30 Jonger dan je denkt, voor oudere kijkers 18.50 Vergrootglas op de postzëgel 19.10 De toekomst van ons verleden 19.40 Hier spreekt men Nederlands 19.43 Mededelingen 19.45 Nieuws 20.10 Europa nu: de Europakroniek van Omer Grawet 20.25 Kleur: De klop op de deur, feuilleton 21.10 Ten huize van 22.00 Gastprogramma: De Socialis tische gedachte 22.30 Kleur: Première: nieuwe films 23.10 Nieuws 23.15 Kleur: Europese Kampioen schappen kunstrijden op de schaats in Göteborg - reportage van de vrije figuren voor heren 24.00 Einde HILVERSUM I NCRV 19.05 uur Orgelconcert 19.35 uur Koorzang en harmonie orkest 20.05 uur De kleine wereld, serie hoorspel 20.30 uur Radio Actief, gevarieerd programma 22.50 uur Middelaar of/en Joods prediker?, lezing 23.10 uur Metropole Orkest en so listen HILVERSUM II AVRO 19.00 uur Orkest Willy Schobben 19.30 uur (IKOR) Vragen rondom schrift en samenleving 20.05 uur Residentie Orkest en so list 21.40 uur De opperbevelhebber of de onderscheiding van soldaat Mus- quetier, hoorspel 22.30 uur Nieuwe chansons 23.20 uur muziek zonder podium, programma over elektronische mu ziek. 29 Zijn hersenen hielden zich nog be zig met allerlei mogelijkheden toen hij hoorde,, hoe iemand zich over de gang weghaastte, gevolgd door de bedachtzame tred van de wachtpost, toen die zich ook verwijderde en ze samen de trap op gingen. Een deur sloeg dicht. Beide mannen waren vertrokken. „U moet de touwen om uw voeten zelf losmaken..." De on bekende sprak weer haastig. „Er liggen een jas en een pet op de vloer... linksom als u de hut verlaat... schiet op!" Het mes werd tegen Prentice's been geplaatst en hij was be zig met de touwen om zijn enkels toen er licht in de hut stroomde, waarna de deur weer werd gesloten. Prentice keek snel op, maar hij was te laat hij zag niets anders dan een schaduw toen de indringer verdween. Terwijl hij aan de tou wen sneed begon het schip zwaarder te rollen en de hoek waaronder de hut overhelde werd steeds groter. Ze raakten in slecht weer verzeild. Achter.zich hoorde hij de kooi van Ford kraken en de stem van de sergeant klonk fluisterend. „Wie was dat?" „Joost mag het weten." Prentice was nu vrij en hij viel, toen het vaartuig abrupt omhoogsteeg op een golf, bijna in z'n volle lengte op de vloer. Op de tast zocht hij zich een weg door de donkere hut. Hij zou moeten riskeren het licht aan te maken de laatste woorden van de bezoeker hadden zeer dringend geklonken en over minder dan een kwartier zou de wachtpost terugkomen. En deze keer zou hij wél hun hut bin nenkomen. Toen hij het licht aandraaide zag hij dat de deur stevig gesloten was, waarna hij naar Fords kooi rende. Al sprekend sneed hij de touwen door. „We moeten op dat vlot zien te komen en zo vlug mogelijk weg van dit schip. Daarna kunnen we die torpedoboot jager een teken geven..." Ford .masseerde zijn polsen terwijl Prentice de jas aanpaste, die op. de vloer gesmeten was. Het was een jas van het Alpenkorps, die een beetje te lang was en slecht paste om de schouders maar hij dacht dat hij wel dienst kon doen. De slappe pet met de lange klep paste ook slecht, maar hij zette hem op zijn hoofd terwijl de sergeant naar hem keek. „U bent het évenbeeld van een mof," zei Ford tegen hem. „En uw gezicht past er ook bij." „Dank je vriendelijk..." Prentice liep naar de deur met het mes in zijn zak verborgen. „Ik loop links jij blijft rechts. Zo zal ik proberen je af te schermen voor het geval er hut deuren open staan." Nadat hij het licht had gedoofd, wachtte en luisterde hij met een oor tegen de binnenkant van de deur gedrukt. Hij dacht dat hij nu de reden wist voor het rusteloze geroezemoes dat hij al eerder had gehoord als de soldaten van het Alpenkorps benedendeks op de hoogte waren van de aanwezigheid van de torpedoboot jager zou dat meer dan vol doende zijn om hun schoonheidsslaap te storen. Het betekende ook dat ze waarschijnlijk waakzaam waren, wat hun tocht over die gang honderd maal zo gevaarlijk maakte. Hij fluis terde iets tegen Ford. „Daar gaan we. Als iemand ons roept lopen we door alsof we niets hebben gehoord. Nu!" Hij opende langzaam de deur en keek naar buiten. De gang was in beide richtingen verlaten. Hij liep zonder aarzelen naar buiten, sloot de deur achter hen en begon de gang af te lopen met Ford aan z'n zijde. De eerste hutdeur stond half open en nog voordat hij die bereikt had, hoorde hij Duitse stemmen. Hij liep met vaste tred, niet te snel en niet te langzaam en hij keek voor zich uit toen ze op gelijke hoogte kwamen met de deuropening. Uit zijn ooghoek ving hij een glimp op van een rokerige hut en een wazige groep geüniformeerde figuren en toen waren se er 30 Terwijl hij met dezelfde snelheid verder liep hield! Prentice zijn ogen gevestigd op de trap in de verte, waar,' naast de onderste trede, een stapel legeruitrustingsstukken lag. De volgende deur stond ook open, wagenwijd open. Rook dreef de gang in toen het vaartuig zwaar overhelde en Ford moest de reling vastgrijpen om zijn evenwicht te bewaren. Prentice hield even zijn pas in om de sergeant gelegenheid te geven hem in te halen. Daar hadden ze geluk gehad als het was gebeurd tegenover de geopende deur zou Ford, gekleed in zijn Engelse burgerkleren, volkomen aan het zicht zijn bloot gesteld. Prentice was koel en waakzaam toen ze dicht bij de deuropening kwamen. Binnen hoorde hij levendige geluiden en schor gelach en een stem eindigde in een schreeuw. Iemand die een verhaal vertelde, dacht hij. Een Alpenkorps soldaat met blonde, kortgeknipte haren, stond in het vertrek en leun de met zijn schouder tegen de deurpost, terwijl zijn rug naar de gang gekeerd was. Prentice liep door en toen hij bij de deuropening kwam klonk weer een luid gelach op in de hut. Een onderofficier stond midden in het vertrek, zijn rug half naar de deuropening gedraaid en hij bewoog zijn handen, als om iets te illustreren. Een energieke poging om het moreel hoog te houden, dacht Prentice, om de gedachten van de sol daten af te leiden van die torpedoboot jager, buiten in de nacht Hij vond echter dat het lachen een beetje geforceerd klonk en van vrij korte duur was. De hoofdzaak was dat het de aandacht geconcentreerd hield in de hut, terwijl zij dW passeerden. Nog maar één hut, alweer met een openstaande deur. Ze waren er dicht bij toen een soldaat naar buiten begon te lopen, van gedachten veranderde en halverwege terug naar binnen liep, zijn hand steunend op de deurpost, alsof hem iets te binnen was geschoten en hij even wachtte om iets te vra gen, voordat hij de gang in zou komen. Prentice versnelde zijn pas. Zijn ogen waren nu op die hand gevestigd die de deurpost vasthield, een hand die zich een fractie van een se conde zou bewegen voordat de man zich zou omdraaien en de gang in zou lopen. De vingers waren aan de achterkant be dekt met zwarte haartjes en de nagels waren netjes geknipt; in zijn gespannen toestand registreerde zijn geest automatisch deze kleine details, terwijl hij zonder aarzeling verder liep. De vingers lieten de deurpost los de soldaat zou naar buiten komen. Zijn hersenen zonden een reflex om zijn bewegende benen te stoppen en de vingers grepen de deurpost weer vast. Ze liepen langs de deur en waren nu nog maar een paar pas sen van de trap verwijderd. Aan de voet van de trap keek Ford naar beneden en hij zag een Duitse ransel waarvan de klep open stond. Door zijn belangstelling voor explosiéven aarzelde hij onwillekeurig toen hij de springlading en het ontstekingsmechanisme zag. Prentice voelde zijn aarzeling en greep z'n arm vast, hem zonder een woord naar boven dwin gend. De luitenant besteeg de treden toen de boeg van de Hy dra naar beneden dook, waardoor de trap zo plotseling naar zijn gezicht overhelde dat hij bijna achterover viel en hij zijn greep op de reling nog maar op het laatste nippertje kon ver stevigen. Halverwege de trap keek hij snel achterom de gang af, die nog steeds verlaten was. Toen hij, boven aangekomen, de deur open duwde werd die bijna uit zijn hand gerukt door de hevigheid van de wind. Hij wachtte tot Ford veilig aan dek was en sloot vervolgens met beide handen de deur om te verhinderen dat die met een klap zou dichtslaan. Bij het huilen van de wind en het razen, van het turbulente water leek dat een nodeloze voorzorgsmaatre gel, maar de slag van een deur die wordt gesloten is een spe cifiek geluid en die wachtpost kon best ergens op het dek zijn. Wordt vervolgd. HILVERSUM In de vernieuwde AVRO-studio zal het traditioneel koorfestival, waarvoor deze omroep samenwerkt met de koninklijke bond van zang- en oratoriumverenigingen in Nederland, dit jaar worden gehou den op de zaterdagen, 6, 13, 27 mei en 3 juni. De AVRO zal zoals gebruike lijk veel van deze zangwedstrijd uit zenden. De winnaar van 1971. het 55 leden tellende Voorburgs Jongeren koor, zal bij de opening van het kb- mende festival een kort koncert ge ven. Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel „Wat deden ze?" vroeg smidje Verholen opgewon den. „En zeiden ze nog wat?" „Ik hoorde de een tegen de ander grommen," vervolgde Kareltje. „Hij zei, dat ze die domme smidje Verholen wel eens met ge weld van wapenen zouden ontlasten van die kostbare blauw-geruite kiel „Zo. ik ben dus stom hè?" knar setandde de smid woest. „Haha! Maar ik ben toch niet zo stom, dat ik die kiel nog thuis heb! Zo zien de heren alweer, dat ze zich deerlijk vergissen. De kiel ligt veilig en wel in de kluis van de bank! En laten die twee smerige ker#ls nou maar eens proberen of ze hem te pakken kunnen krijgen!" De smid dacht nog een tijdje na en vervolgde toen: „Maar beseffen jullie eigenlijk wel wat het erg ste is? Die twee schelmen zijn er blijkbaar van op de hoogte, dat de kiel kost bare gegevens bevat over de verloren schat van Simon Duynkerck. Daarom trachten ze natuurlijk het .ding in handen te krijgen. „Het lijkt plotseling wel of de hele wereld er iets van af weet," zei de arme Foppe klagend. „Jaren en jaren hing die kiel hier in de vitrine en niemand keek ernaar. En nou vertelde Ouwe Murk me vannacht nog, dat een heel klein optatertje van een Amerikaan- tje die kiel van hem wou kopen voor héél veel geld." En toen was het smidje Verholen of hij het in Keulen hoorde donderen. In,een flits werd alles hem dui delijk en om nu maar eens goed aan te tonen hoe alles hem duidelijk was ge worden, sloeg hij met zijn vuist op de tafel en riep hij uit: „Dat is het! Natuur lijk! Wat stom van me om het niet eerder te begrijpen! Iedereen is klein! Het Amerikaantje is klein! Het kleine zeemannetje is klein! Het monsterachtige in- brekertje van vannacht was klein! En al die kleintjes zitten achter de blauw geruite kiel aan! Wat betekent dat?" FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11