i "PvdA wil Kamerdebat over opening E-lÖ ontwikkeling werkloosheid W- Weekend retour jPhilips ontwikkelt unieke schakeling Eerste Kamer slikt aanpassing niet van het bndgetrecht Radioreportage Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+ kaart Visum verplicht voor Algerije Computerhart technisch verfijnd dagretourfl.- Monetaire crisis mag arme landen niet benadelen „Grossier" in inbraken gepakt NIPO doet steekproeven Politieke kaarten liggen nu anders Duif met bef als advokaat Ho»e Raad bij QJ^- Abortuskliniek werd gesloten alles goed en wel Conditie zigeuners niet goed genoeg voor vertrek WOENSDAG 12 JANUARI 1972 Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje;, meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig uit met NS DEN HAAG De PvdA- fractie in de Tweede Kamer wil zo spoedig mogelijk, uiterlijk in februari, een Kamerdebat over de zorgwekkende ontwikkeling van de werkloosheid. Uitstel van zo'n debat tot eind maart of begin april, wanneer de regering een nota gereed zal hebben over de werkgelegenheid, acht de fractie onverantwoord, zo blijkt uit een gisteren verstrekte mededeling. DEN HAAG Vanaf 1 februari zullen Nederlanders die Algerije wil len bezoeken een visum moeten bezit ten. Zij kunnen dit aanvragen bij de Algerijnse ambassade in Brussel, of bij het Bureau Reiswezen van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Tot nu toe behoefden de onderda nen van de Beneluxlanden die Alge rije bezochten geen visum te bezitten. Algerijnen die een bezoek willen brengen aan de Beneluxlanden moe ten een visum kunnen tonen. (Van onze redacteur wetenschappen) EINDHOVEN Dat de aandelen Philips op de effectenbeurs de afgelopen weken met hardnekkige sprongetjes omhoog gingen is onder anderè turug te voeren tot de prestaties van de heren Hart en Slob van het Natuurkundig laboratorium van Philips in Eindhoven. De PvdA-fractie heeft bij de rege ring tegelijkertijd een reeks vragen ingediend, waarin zij duidelijk haar kritiek laat doorschemeren over het tot nu toe gevoerde beleid. Zo vragen de Kamerleden Van den Doel, mejuf frouw Barendregt, Dolman en De Ruiter zich af waarom de regering zich beperkt heeft tot het scheppen „van extra werkgelegenheid voor (naar schatting) enkele duizenden werklozen, terwijl er in totaal 114.000 werklozen zijn." Bouw De in de vragen vervatte kritiek spitst zich vooral toe op de situatie in de bouw. „Realiseert de regering zich dat circa 31.000 bouwvakkers werk loos zijn en dat ca. een kwart hiervan zich in Noord-Brabant bevindt? Hoe sterk moet de werkloosheid nog stij gen voordat, naast maatregelen voor het noorden, ook voor andere delen van ons land maatregelen tegemoet kunnen worden gezien." aldus de vragenstellers. De fractie vraagt zich ook af of de regering zich een meer fantasierijk en meer creatief beleid kan voorstel len dan dat van minister Udink. In dit verband herinneren de vragen stellers dat volgens minister Udink „een garantie tegen werkloosheid in de bouwvakken niet is te geven en dat fluctuaties in de werkgelegenheid in een conjunctuurgevoelige bedrijfs tak als de bouwnijverheid onvermij delijk zijn." Zo wil de fractie weten wat het oordeel is van de regering over het voorstel om een stabilisator in de bouwnijverheid in te bouwen door maatregelen voor te bereiden waarin de overheid zodra de werkge- legenheid onder, bouwvakkers in een regio een zeker minimum-niveau be reikt, automatisch is séhouden extra opdrachten aan de bouwnijverheid te verstrekken. Huizenproduktie De vragenstellers maken zich ook zorgen over de uiteindelijke gevolgen van de grote werkloosheid in de bouw voor het woningbouwprogram ma. Zo willen zij weten wat de in vloed zal zijn op de werkgelegenheid in de bouw van het teruglopen van de opdrachten voor woningen en an dere gebouwen in de eerste drie kwartalen van 1971 tot reëel 17 pro cent. En: „zijn er in 1967, mede door de toen opgetreden ontspanning op de arbeidsmarkt niet een record aantal woningen gereed gekomen (127.000) en heeft zich nadien niet een betreu renswaardige terugval in de woning- bouwproduktie voltrokken (tot 117.000 in 1970). Zijn er in 1971 mede door de hernieuwde ontspanning op de ar beidsmarkt niet weer een record-aan tal woningen gereedgekomen. Acht de regering zich nu niet geroepen om het woningbouwprogramma zodanig op te voeren dat een terugval op een lager produktieniveau na 1972 wordt voorkomen?" HILVERSUM Tussen 11.59 en 12.15 uur zal de NOS-radio maandag een directe reportage geven van de ingebruikstelling van de nieuwe autosnelweg Breda-Antwerpen E-10 door koningin Juliana en koning Boudewijn van België. De officiële opening geschiedt precies om 12 uur in Antwerpen en beide staatshoofden zullen daarbij betrokken zijn. Daarna gaan zij gezamenlijk met autoriteiten en genodigden de 44 kilometer lange weg afrijden om in Breda een lunch te gebruiken. De NOS zal in dit kwartier ook iets vermelden van de toespraken welke vooraf worden gehouden door dp Ne derlandse minister van Verkeer en Waterstaat en de Belgische van Openbare Werken, alsmede (indien de tijd het toelaat) over de tegenstand welke horecabedrijven en midden standers hebben geboden inzake het verlaten van de oude weg, die door Nederlandse en Belgische gemeenten liep. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De nieuwe comptabiliteitswet, waarin de spelregels voor de uitgaven op grond van de begrotingen staan, is gisteren met 53—8 stemmen door de Eerste Kamer verworpen. De senatoren voelden niets voor het nieuwe ontwerp, waaraan sinds 1956 is ge werkt, omdat het in strijd zou zijn met de grondwet. De grote grief van de Eerste Kamer was de bepaling, dat een minister al over de helft van de bedragen in de begroting genoemd mag beschikken, als de begroting is goedgekeurd door de Tweede Kamer, maar nog niet door de Eerste Kamer. De senatoren met uitzondering van Zij vonden een technische verfij- ftiing uit voor het elektronische hart ran computers. Dat werd al maanden eleden door het bedrijf bekendge maakt, maar plotseling is het tot de selecte groep mensen die Philipsaan- delen kopen doorgedrongen dat dat leigenlijk een erg veelbelovende uit vinding is. Het gaat over geïntegreerde scha- celingen, de millimeters kleine kunst werkjes waarop met vernuftige en dure processen honderden piepkleine transistoren zijn gevormd, compleet net bijbehorende weerstanden en ïlektrische verbindingen. Zo'n net werk ('chip') verzorgt in een compu ter een stukje van het elektronische rekenwerk. De tendens is om steeds uitgebreider netwerkjes te maken; ntegratie op grote schaal heet dat, of in het jargon LSI. Een van de grootste problemen van die LSI-chips is om ze koud te hou den. Het werkt allemaal wel met erg kleine stroompjes, maar elk stroom pje veroorzaakt nu eenmaal warm teontwikkeling, en omdat de chip vreselijk klein is kan hij maar een klein beetje warmte opnemen zonder al te heet te worden. En hitte is do delijk voor transistoren. De verfijning nu, die de heren Hart en Slob hebben ontwikkeld, maakt bet mogelijk een bepaalde schakeling te bedienen met stroompjes die onge veer twintig keer zo klein zijn als vroeger. Zij hebben namelijk de klei ne elektrische weerstandjes. die op de chip dienden om te zorgen dat de af- Knderlijke transistortjes niet te veel ■oom kregen toegevoerd, vervangen door schakelelementjes die hetzelfde doen zonder daarbij onprettige hoe veelheden warmte op te wekken, dus met veel kleinere stroompjes. De energie die wij nu nodig hebben om één minitransistortje in of uit te schakelen, is nu ongeveer even groot als de energie die een mens gebruikt om één zenuwcel te bedienen, aldus Philips. We zijn dus in de buurt van een absolute grens gekomen. Dat be tekent voor de praktijk dat er nog veel meer transistorschakelingen op een chip van bijvoorbeeld drie bij drié millimeter kunnen worden aan? gebracht zonder dat het allemaal te warm wordt. Dat is natuurlijk leuk maar niet schokkend, vertelde ons een Philips- woordvoerder. Met het oude soort schakelingen kon je ook best hele goede computers bouwen. Maar wij zijn vooral ook enthousiast omdat de nieuwe schakelingen zo eenvoudig te maken zijn. En bovendien bewijst dit dat wij in de internationale halfgelei derindustrie technisch bepaald voor- aanstaan. Zaterdag heen, zondag terug. Extra voordelig. voorddig uit met NS (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het euro-Afrikaan se parlement zal er in een resolutie op aandringen de gevolgen van de oplossing van de monetaire crisis voor de ontwikkelingslanden zoveel mogelijk te verzachten. Er moeten dan ook maatregelen worden genomen, aldus de ontwerp resolutie om de globale steunverle ning van het Europese ontwikkelings fonds aan de landen te handhaven. De paritaire commissie van het parlement, die de zitting voorbereidt heeft gisteren het overleg over de re solutie afgerond. De plenaire zitting van het Euro-Afrikaanse parlement zou vandaag in de Ridderzaal worden geopend. De parlementsleden zullen verder nog een aantal steunmaatregelen en structurele maatregelen voorstellen op het gebied van het handelsverkeer met de bedoeling de produktie van de met de EEG geassocieerde landen te stimuleren en de verkoop van de pro- dukten te bevorderen. De achttien aangesloten landen moeten een onverminderde financiële steun genieten. Het beleid van de EEG dient ook gericht te zijn op aan sluiting van andere Afrikaanse lan den. De associatie, zo besluit de reso lutie, moet een doeltreffende com merciële politiek inhouden, die- een wezenlijke gemeenschap van eco nomische belangen vertolkt en waar borgt. de KVP-ers C. G A. Mertens. J. H. J. Maenen. P. J. S. de Jong. J. L. M. Niers, F. H. Terwindt. F. T. van der Maden, H. M. van Kuik, en de VVD- er C. H. F. Polak, die voorstemden, lieten zich niet door minister van fi nanciën mr. R. J Nelissen overtuigen. Men achtte het budgetrecht van de Kamer wezenlijk aangetast. Het verwerpen van de wet, zei mr. J. de Wilde (WD) moet een aanlei ding zijn voor de Eerste en Tweede Kamer zich opnieuw te bezinnen op de staatsrechtelijke structuur en op de eigen orde. De heer De Wilde sug gereerde. dat de Kamers een begro tingscommissie zouden instellen. In ieder geval moeten de Staten-Gene- raal kunnen beschikken over een ap paratuur om de controlerende taak waar te kunnen n.aken. Nu deze hele problematiek in discusie is, vond de heer De Wilde het minder gewenst, dat het wetsontwerp was ingediend. Minister Nelissen beaamde, dat hij al deze problemen wel kende. Hij zag het omstreden artikel als een noodza kelijke aanvulling van de grondwet. De regeling op het ogenblik is. dat wanneer een begroting noch door de Eerste noch door de Tweede Kamer is aangenomen, de minister een derde van de bedragen van de oude begro ting mag uitgeven. Sinds 1947 bestaat deze regeling al. Veel kritiek en interrupties ontlok te de mecedelinz van minister Nelis sen, dat de Tweede Kamer alleen een totaal-opgave kreeg van het aantal bedragen, dat de ministers op grond van deze regeling heben uitgegeven. In 1968 moesten zo 239 betalingen worden fedaan. De wet schrijft voor, dat de Kamer moet worden ingelicht over de uitgaven. De Eerste Kamer had vooral ook minder behoefte aan de nieuwe rege ling. omdat de senaat zoals bekend heeft besloten de begrotingen formeel goed te keuren en pas later een debat te voeren over het beleid van de mi nister. Prof. De Gaay Fortman (ARP) deelde r.og mee, dat de twijfel over het wetsontwerp tijdens het debat was veranderd in de zekerheid, dat het ontwerp in strijd was met de grondwet. Jhr. mr. L. E. de Geer van Oude gein (CHU) legde er nog eens de na druk od, dat het goedkeuren door de Tweede Kamer van een wetsontwerp nog geen wet maakt. Pas als de Eer ste Kamer haar fiat geeft, kan het ontwerp wet worden. Prof. J. A. Diepenhorst, ir. C. N. van Dis, dr. W. J. Schuyt, die in de Twee de Kamer voor het ontwerp stemden, stemden gisteren in de Eerste Kamer tegen. Koningiii Juliana heeft gistermiddag op het paleis Huis ten Bosch een delegatie van deelnemers aan de jaarlijkse conferentie van de associatie Europese ge meenschap en geattacheerde Afrikaanse staten en Madagascar ontvangen. Op de foto de Kopingin te midden van haar gasten. EMMEN De 27-jarige fabrieks arbeider R. W. uit Erica heeft bij de politie in Emmen bekend de laatste vijf jaar in Emmen en omliggende dorpen meer dan honderd inbraken te hebben gepleegd in fabrieken en kantoren, waarbij hij in totaal meer dan zestigduizend gulden had buit gemaakt. De man werd in de nacht van maan dag op dinsdag door de politie op he terdaad betrapt toen hij een bedrijf in Erica wilde binnenklimmen, waar enige tijd geleden voor 8900 gulden aan goederen werd buitgemaakt. Hij DEN HAAG De C4-jarige Julius Vischjager uit Amsterdam heeft gis teren tijdens de zitting van de Hoge Raad een duif los gelaten, die hij als advocaat had meegenomen. Het dier tje dat een wit befje om had, streek neer op een richeltje op tien meter boven de hoofden van de leden van het hoogste rechtscollege. De zitting werd geschorst en in een andere zaal van het gebouw van de Hoge Raad voortgezet. Vischjager was in cassatie gegaan van een vonnis van het gerechtshof in Amsterdam, dat hem wegens bezit van een alarmpistool 25 gulden boete had opgelegd. Hij had een duif als advocaat meegenomen „om het bij uitstek vredelievende karakter van zijn persoon te laten uitkomen". Het in augustus 1970 van hem in beslag genomen alarmpistool was volgens hem bestemd geweest voor ludiek ge bruik. Hij had hel aan kabouter-ge meenteraadslid Roel van Duyn willen aanbieden. Zijn cassatieberoep zal overigens geen succes hebben, omdat hij geen cassatiemiddel heeft inge diend. Een paar jaar geleden al heb ik eens van een goede geest een barbe cue cadeau gehad. Een optimistisch geschenk, daar ik geen tuin heb, maar slechts een bal kon van nog geen halve meter breed. Met bloembakken dat schaarse stukje buitenverblijf verbreed, maar een barbecue kan mén toch moeilijk buitenboord hangen. Bovendien, als fervent voorstand ster van de milieuhygiëne en in het besef, dat de burger daar allereerst zijn aandeel aan moet leveren, durf ik er niet aan denken zo'n walmend apparaat op mijn buren los te laten. De barbecue stond me danig in de weg. Te groot en te mooi om weg te sluiten in een kast. Tot het heldere ogenblik kwam en windscherm en rooster verwijderd werden en wel in een kast gezet en de bak. elegant gepoot, gepromo veerd werd tot plantenschaal. Een miniatuur tuin in de kamer. Daar groeit en bloeit nu een flora vol kleur. Tot bewondering van velen en groot genoegen van mij. De gever was van dit alles onwe tend. Hij verblijft verre en zeg nou zelf, het is wat mal als iemand je een barbecue geeft om te bedanken voor de bloemenbak, met als uitleg dat het geschenk in de oorspronke lijke vorm onbruikbaar is. Het doet me denken aan het jonge engbehuisde stel, dat van een lief hebbende tante een poef cadeau kreeg. Een pracht ding, van het kost baarste leer met goud opdruk en een kapitaal waard. Eerlijk Maar de keus was: de poef plaat sen of een tafel. Terecht kozen zij een tafel. Tante echter mocht ook niet ge- frusteerd worden. De poef stond overdag op het bed en 's nachts op de tafel. Alleen als tante kwam stond de tafel op het bed En nu kondigde de gever zijn be zoek aan... Geen haar op mijn hoofd dacht eraan de barbecue-plantenbak te verdoezelen, maar wel zat ik een beetje in het nauw hoe hoffelijk de metamorfose te verklaren. Er was natuurlijk ook een kans. dat hij het niet eens zou merken, maar dat betekende voor mij steeds op mijn tellen passen of het kritieke ogenblik soms daar was. Dan maar beter de koe bij de ho rens of de plantenbak in het gesprek gevat. Heel tactvol, zo dacht ik. begon ik de uitleg om tenslotte met brede armzwaai het wonder te onthullen. Hij keek wel wat vreemd, be schouwde de bak, vond die erg mooi... Helemaal gerustgesteld, ontspan nen, babbelde ik verder... dat had den we gehad., leve de eerlijkheid. Bij het afscheid wierp hij nog eens een blik op de bak, zo iets na- denkerigs en vroeg toen: „Maar hoe doet u nu zomers... als u eens w" barbecuen...?" Ik heb een onwaarschijnlijk ver haal oDgehangen van in een hand omdraai alles er uit en dat ik het windscherm enz, nog had... dat van de stank voor de buren en het smal le halkon... heb ik er maar niet bij gezeed. Al te eerlijk kan ook -misverstand geven... (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een sinds kort op het Baehplein gevestigde abortuskli niek is gisteren in opdracht van de officier van justitie, mr. J. F. Hart suiker. gesloten. De zedenpolitie heeft de voornaamste apparatuur in beslag genomen en proces-verbaal opge maakt tegen de daar werkzame arts. dr. S. Tot deze maatregel is overgegaan omdat het vermoeden bestaat, dat de patiënten overwegend Duitse vrou wen niet of ïie* altijd op medische indicatie werden behandeld. Boven dien bestaat de indruk, zo verklaarde mr. Hartsuiker desgevraagd, dat er „wat erg" op commerciële basis werd gewerkt. Dezelfde indruk bestaat ook bij de inspecteur van de volksgezond heid, dr. C. Smets. Per dag werden gemiddeld tien vrouwen behandeld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Als eind december verkiezingen zouden zijn ge houden zouden de confessionele partijen een klein verlies hebben geleden. De VVD was stabiel gebleven, DS'70 zou een kleine veer hebben moeten laten. In de VARA-rubriek „Achter Den Haag"' zijn gisteravond deze gegevens voor de televisie verstrekt. Steek proeven van het NIPO wijzen verder uit. dat de PvdA een kleine winst zou hebben geboekt tegenover een D'66 dat stabiel bleef. Het GPV aldus het NIPO zou succes hebben gehad even als de CPN. De SGP bleef als steeds stabiel. De moeilijkheid van het NIPO-on- derzoek is dat slechts 4 pet. van de ondervraagden heeft opgegeven niet te stemmen. In werkelijkheid was dit percentage bij de laatste verkiezingen 21,5 pet. JONGE KIEZERS Een tweede onbestemde maar be slissende faktor worden de jonge kie zers van 18 jaar en ouder die in 1975 kunnen meedoen. Bij deze kiezers bleken vooral PvdA en D'66 in trek te zijn. De regeringspartijen, met uit zondering van DS'70, kwamen er, in het onderzoek zeer slecht af bij de nieuwe kiezers. De heer Marcel van Dam, die in de VARA-uitzending een toelichting gaf op het resultaat van de NlPO-steek- proeven. kwam tot de conclusie, ge zien ook de voorkeur van de jonge kiezers, dat bij de komende verkie zingen de combinatie van het kabi net-Biesheuvel geen meerderheid meer zou behalen. Hij grondde de be wering ook op de omstandigheid dat de thuisblijvers voqral de KVP zou den benadelen. De deconfessionalise ring van de KVP zou zich vooral uiten door niet te gaan stemmen. In Noord-Brabant waren immers bij de laatste verkiezingen 25.3 pet. thuis blijvers en in Limburg 28 pet., aldus de heer Van Dam. Dr. S. wordt verdacht van overtre ding van artikel 251-bis van het Wet boek van Strafrecht, dat abortus strafbaar stelt. De stichting medische zwangerschapsonderbreking (St imezo) en de NVSH hebben zich van de aan vang af van deze kliniek gedistan tieerd, omdat deze organisaties het niet êèns waren met de uitgangspun ten. In een doolhof Met verbazing heb ik uw verslag van de synode der Chr. Gereformeer de Kerken gelezen en me geërgerd aan de slappe houding van deze wijze mannenbroeders. Hoe is het mogelijk zo'n uitspraak te doen over de nieuwe berijming; plaatselijke kerken vrij in hun keus. zingen of niet. Nu is er in onze kerken weer een ergernis bijge komen. Moet het dan beslist op een scheuring uitlopen en wordt er dan helemaal geen rekening meer gehou den met de mensen die dat allemaal niet willen? De ene dominee wil wel, de andere niet.... hopeloos wordt* dat. Men heeft het onder ons zo vaak over de Koning der Kerk, maar een van Zijn uitspraken is: opdat zij allen een zijn Leiderdorp H. A. van Ingen-Schenau Eigen straatje Wanneer u wilt schrijven over Zuid-Afrika, moet u eerst eens wat studie maken van dat land. Laten we eerst ons eigen straatje maar vegen (zie kop in krant van 7 januari: „Po litie wil Spaanse vrouw met kinderen ons land uitzetten"). Wat is er al niet geschreven over de huisvesting van onze gastarbeiders en hun gescheiden leven van hun gezinnen. Zo lang dit alles nog zoveel te wensen overlaat, ga dan niet met stenen gooien naar andere landen. Of zijn dit de bekende afleidingsmanoeuvres, die de commu nisten zo graag hanteren om eigen tekorten dood te zwijgen? Probeer 's wat meer een christelijke krant te ^ijn. Ouddorp J. Janse DEN HAAG De gezondheidstoe stand van de groep zigeuners (hon derd man) die thans nog in Amster dam verblijft, is van dien aard dat het niet verantwoord is hen uit ons land te laten vertrekken. Zolang een verantwoord vertrek niet mogelijk is, zal van verwijdering geen sprake zijn. Staatssecretaris mevrouw Van Vee- nendaal (CRM) zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Ka merlid mejuffrouw Barendregt (PvdA). Volgens mevrouw Van Vee- nendaal bevinden zich onder deze groep 10 personen (3 gezinnen) die tot een groep reeds eerder in ons land verblijvende zigeuners behoorden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9