Zakenman A. L. Verhuist is cowboy in z'n vrije tijd Alleen de gemeente kan de 'Coninginnekerk nog redden Corns. Elffers trekt zich terug uit architectuur BBR-commissies Den Haag en Rotterdam nemen ontslag Bijna verdubbeling werkloosheid in Zuid-Holland Na-oorlogse sloopziekte Dordrecht wil Bijna een halve eeuw bouwmeester Beroemd orkest uit Londen in R'dam Bloembollenexport sterk gestegen Invoering munt f 10 gewenst 5 WOENSDAG 12 JANUARI 1972 integrale aanpak (Van een onzer verslaggeefsters) ed< str ROTTERDAM Zo spoedig mogelijk zal de slo pershamer de eerste vermin- ™^j kingen aanbrengen aan de Koninginnekerk. Dit is al thans de mening van het be stuur van de Stichting Be jaardenhuisvesting. Toch het trieste resultaat van een kort geding in vier bedrijven waar met man en macht is gevochten voor het behoud van de kerk, die in alle op zichten voldoet aan de ge- h stelde cultuur-eisen. De president van de rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, sloot dinsdagmiddag het onderzoek met de woorden: „Ik wijs alleen direct vonnis als ik een eis kan toewijzen. Wijs ik hem af, dan heb ik geen wilde haast met een vonnis. Ik bepaal de uitspraak op dinsdag 25 januari. Je weet nooit wat er nog kan gebeuren, misschien is er nog een reddende hand." irie dencentrum. Bovendien willen zij van de gemeente uitleg over de clausule in de akte van overdracht: op de plaats van de Koninginnekerk zullen nimmer hofjes mogen worden ge bouwd. GIRO Dit zou een reddende hand kunnen betekenen. Daarbij tyomt echter nog steeds het probleem van de financiën. Bij Slavenburg's Bank is een reke ning geopend voor het behoud van de kerk. Geld kan worden gestort op gi ro-rekening 120072 t.n.v. de Konin ginnekerk. Wie een bankrekening heeft, kan regelrecht overschrijven op Slaven burg's Bank met vermelding van Ko ninginnekerk. Ook kan men zich tele fonisch of schriftelijk garant stellen voor een bepaald bedrag. Alles echter onder de voorwaarde dat het behoud van de kerk werkelijkheid wordt. Zo niet, dan wordt het geld teruggestort. Nog tekenen de groene torens van de Koninginnekerk h et stadsbeeld van Rotterdam. Nog stralen de glas- in-lood-rozetten hun specifieke licht ui', over de bezoekers van de kerk. No? heerst een serene rust binnen de smeedijzeren hekken rond de kerk. Vandaag werden zij geveild, even- al® de koorbanken, het orgel, de preekstoel, de stalen luidklok en het uurwerk, dat met zijn koperen wij zers menig Rotterdammer op de tijd gewezen heeft. Geen tijd echter meer voor de Ko ninginnekerk. Geen rechter, geen evangelist schijnt deze kerk nog te kunnen redden. Het woord is nu aan de gemeente Rotterdam, de politici, en aan de bevolking van Rotterdam, een stad waar men kennelijk aan een na-oorlogse sloopziekte lijdt. DORDRECHT Burgemeester mr. J. J. van der Lee van Dordrecht is het er niet mee eens dat de vier grootste steden wat stadsvernieuwing betreft, onder meer door de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, in een uitzonderingspositie worden geplaatst. De problematiek van de stadsver nieuwing in de middelgrote oude ste den is relatief gezien niet minder groot, ook voor deze steden staan so ciale en culturele belangen op het spel, aldus de burgemeester. Hij vreest dat de uitzonderingspositie voor de grote vier financieel ten na dele zal werken van de middelgrote gemeenten. Hij bepleitte een integrale aanpak van de stadsverwarming voor alle daarvoor in aanmerking komende steden. Duidelijk werd wel, dat de presi dent de eis van het actie-comité „Be houd Koninginnekerk" en de evange list Joh. Maasbach onmiddellijke Stopzetting van de sloop moet af- no wijzen. Juridisch gezien is de Stich- "T| ting Bejaardenhuisvesting niet ver- j n plicht te wachten op het vonnis. Vrijwillig is zij niet gaan slopen gedurende het kort geding. De voor zitter van het bestuur, de heer J. de Jong, zei na afloop van het kort ge ding: „Het licht staat nu op groen. a Wij zullen zoveel mogelijk haast ma ken met de sloop. Wij hebben geen behoefte aan een herhaling van het kort geding." s£j Actie-leider Joh. Vis en de evange- list Joh. Maasbach zijn overigens vast van plan door te zetten. Joh. Maas- q bach stelt: „Het is meer dan erg dat dit in een stad als Rotterdam kan liti gebeuren. Wij zullen al het mogelijke doen om het nodige geld bij elkaar te l brengen. De Koninginnekerk kan en moet gered worden." Als overtuigend Xbewijs van zijn optimisme ziet hij um een visitekaartje dat hem in de rechtszaal in de handen werd ge- drukt, en waarop een bedrag werd jin ingevuld bestemd voor het behoud van de kerk. SKILINE Optimisme dat het stichtingsbe stuur zeker niet deelt. Onder geen enkele voorwaarde is dit bereid nog met Maasbach of wie dan ook over de verkoop van de kerk te on derhandelen. Het zozeer door Croos- wijk verlangde bejaardencentrum zal dus toch de plaats van de Koningin nekerk innemen. Of de „skyline" van Rotterdam er op vooruit zal gaan, zal de toekomst leren. Natuurlijk zijn er mensen, die zich niet bij deze gang van zaken kunnen en willen neerleggen. Gemeente raadsleden, onder wie mevr. F. T. Diemen-Lindeboom (prot. chr.) willen de gemeente volgende week donder dag voorstellen concreet grond aan te wijzen voor de bouw van een bejaar- ROTTERDAM Het beroemde Londense orkest „The Academy of St. Martin-in-the-Fields geeft op dinsdag 18 januari in De Doelen in Rotterdam het eerste concert van een toernee die dit ensemble voor het eerst in Neder land maakt. The Academy trad sinds zijn op richting in 1957 nog slechts twee keer in ons land op; dat was tijdens het Grand Gala du Disque Classique in 1969, en het jaar daarna in Rotterdam bij gelegenheid van de manifestatie Communicatie '70. Zeer ruime be kendheid en grote bewondering oogstte The Academy door middel van de ruim veertig grammofoonop namen die ook in ons land gretig door liefhebbers worden gekocht. Nog steeds is Neville Marriner, destijds eerste violist van het London Sym- phonv Orchestra, dirigent van het en semble, en ook in de werkwijze, waarbij alle leden van het orkest een gelijkluidende stem helden inzake uitvoeringsstijl en proerammering, is nog niets veranderd. Na het concert 'n Rotterdam treedt The Academy op m Tilburg (19 januari), Nijmegen (20), E'ndhoven (21), Amsterdam (22) en Maastricht (23). TULSA (AP) De jacht op olie en gas in de Noordzee zal in de komen de jaren een ongekende grootte aan nemen, zo meent „Oil en Gas Jour nal". Het tijdschrift voorspelt dat in de komende zes zeven jaar meer dan 3,5 miljard dollar zal worden uit gegeven om olie in de Noordzee te winnen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotter damse architect Corns. Elffers hoopt op 18 september 74 jaar oud te worden. En na niet min der dan 49 jaar lang als zelfstan dig architect te hebben gewerkt heeft hij nu besloten het wat kalmer aan te doen: per 31 ja nuari treedt hij uit de maatschap Elffers, Hoogeveen, Van der Kraan en partners. De heer Elffers is niet van plan helemaal niets meer te doen op het gebied van de architectuur, want daarvoor is hij te actief en te vitaal. Hij blijft de afwikke ling behartigen van werken, die onder zijn leiding in uitvoering werden genomen en hij blijft be schikbaar voor het geven van ad viezen. Dinsdagmiddag 18 januari om vier uur zullen tijdens een receptie in het Rijnhotel kennissen, relaties en za kenvrienden afscheid van hem komen nemen. Voor onze krant heeft de heer Elf- ers een bijzondere betekenis: hij is de bouwmeester van het hoofdkan toor van de kwartet-bladen aan de Witte de Withstraat in Rotterdam. Zijn belangrijkste werkstukken: de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam-Oost (samen met ir A. van der Heyden), het GG- en GD-ge- bouw in Eindhoven, hef gebouw van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd in Den Haag (daterend van 1928, dus slechts vijf jaar nadat hij zich zelf standig bad gevestigd). Verder: Prins Hendrikstichting te Egmond aan zae (besloten prijsvraag, 1935), Sikkens' Lakfabrieken te Sas- senheim (besloten prijsvraag, 1936), Wolf en Dunlop te Rotterdam, Koch Scheltema te Rotterdam, Nat. Le vensverzekering Bank te Rotterdam (in samenwerking met de Rotterdam se architect A. A. van Nieuwenhuy- zen), Nederlandse Handel Mij te Rot terdam (met als adviseur A. A. van Nieuwenhuyzen), gebouw Leger des Heils te Rotterdam, gebouw „Empo rium" te Rotterdam, Blikman en Sar- torius te Rotterdam, ICI-Holland te Rotterdam, kunstharsfabriek Synthe se te Katwijk aan Zee, modemagazijn Dijckhoff te Rotterdam. Ford Auto mobielfabriek Amsterdam, en nog een onnoemelijk aantal kantoren, scholen, fabrieken, industriegebouwen, woon huizen, villa's en andere bouwwer ken. ROTTERDAMMER Corns Elffers is geboren en geto gen Rotterdammer. Hij woont al ja ren in Capelle aan den IJssel, maar zijn bureau is sedert hij als zelfstan dig architect optreedt, 1923, altijd in Rotterdam gevestigd. Zijn loopbaan is hij helemaal van onderafaan begonnen. Via de lagere technische school die heette toen ambachtsschool werd hij timmer mansleerling. Niet omdat hij een einddiploma had gehaald, maar om dat een leraar over door hem op de vloer gespijkerde blokjes struikelde en hem toen beval schielijk te ver dwijnen en nooU meer terug te ko men Tussen zijn intrede in het bedrijfs leven als ongediplomeerd timmer mansleerling en zijn vestiging als architect lag een periode van heel hard werken, zv/are studie en een langzaam oplopende carrière, die ten slotte resulteerde in de functie van gemeente-architect van de indertijd zelfstandige gemeente Loosduinen Toen Den Haag die gemeente an nexeerde had de heer Elffers meteen genoeg van het ambtelijke bestaan. Voortaan bleef h" op eigen onafhan kelijke benen. Het grote werk wat hem nu wacht? Zijn eigen huis bouwen. Dat komt te staan in Epe. Na al die jaren zal Corns. Elffers het gebied van de Nieuwe Waterweg verlaten. De heer Elffers is officier in de Or de van Oranje-Nassau. Hij is behalve in zijn eigen werk ook aktief geweest in allerlei organisaties en instellingen. Hij maakte deel uit van allerlei com missies op bouwkundig en stede bouwkundig gebied. Jarenlang is hij secretaris geweest van de Stichting tot Steun van de Protestantsche Geestelijke Verzorging bij de Krijgs macht. En hij beseft heel veel te danken te hebben aan het Architectebureau D. Brinkman in Rotterdam, waar hij na zijn opleiding aan de Academie van Beeldende Kunsten te Rotterdam terecht is gekomen en zich heeft volgen: overdag werken bij zijn baas en 's avonds schoolgaan en studeren! waar hij de .moeilijke weg" moest kunnen vormen tot architect. DEN HAAG In de provincie Zuid-Holland is de werkloosheid in de periode van een jaar bijna verdubbeld. Was de geregistreer de arbeidsreserve van mannen en vrouwen in december 1970 10.224, in dezelfde maand van 1971 was dit cijfer opgelopen tot 19.415. In november 1971 be droeg de werkloosheid van man nen en vrouwen 16.686. Wat de mannelijke beroepsbevol king betreft, is de werkloosheid ge stegen van 7.945 tot 16.343. Dit laatste betekent dat in Zuid-Holland 2,2 pet. van de totale mannelijke beroepsbe volking werkloos is. Uit cijfers van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zuid- Holland blijkt, dat de toename van de werkloosheid onder mannen in de provincie het grootst is geweest in de bouw. Ruim 46 pet. van de totale toe name is uit deze sector afkomstig. Overigens tonen de cijfers van het districtsbureau aan, dat de totale vraag naar mannen en vrouwen met 19.705 nog steeds groter is dan het totale aanbod van 19.415. Vooral in de metaalsector is de vraag naar ar beidskrachten (7.646) nog altijd aan zienlijk groter dan het aanbod, 1.962. Het districtbureau heeft alle ar beidsbureaus in Zuid-Holland op dracht gegeven bij de werkzaamhe den voorrang te geven aan een snelle tewerkstelling van werkwilligen. An dere administratieve activitei ten, zoals het opstellen van statistie ken moeten naar de achtergrond wor den geschoven. Hoge Raad stelt krakers in ongelijk DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren de krakers van het zwembad „De Hokseberg" in 't Harde en die van het bad „De Duikelaer" in Har- dinxveld-Giessendam in het ongelijk gesteld. Volgens de Hoge Raad hebben de kantonrechter in Harderwijk en de rechtbank in Zwolle twee zwembad krakers uit 't Harde ten onrechte ontslagen van rechtsvervolging. De twee hadden op zondag 14 juni 1970 deelgenomen aan een „kraak" van het zwembad. De officier van justitie in Zwolle was van het vonnis in cas satie gegaan. Naar het oordeel van de Hoge Raad is het niet juist, dat de zondagswet, waarmee de sluiting van het bad op zondagen volgens de „kra kers" in strijd zou zijn, verbiedt het zwembad op zondag voor het publiek gesloten te houden. De Hoge Raad veroordeelde de „krakers" uit 't Har de tot een boete van 10 elk. In de zaken van vijf „krakers" uit Hardinxveld-Giessendam verwierp de Hoge Raad de door hen ingestelde cassatieberoepen. De kantonrechter in Gorinchem en in hoger beroep de rechtbank in Dordrecht legden elk van de vijf een boete van ƒ11 op voor hun demonstratieve zwembad- kraak op zondag 6 juni 1971. Volgens de Hoge Raad is er geen grondslag in het recht te vinden voor de stelling van de vijf dat het gemeentelijke zwembad een gemeenschappelijk goed is en de gemeente daarom ver plicht is het bad open te stellen op de tijden dat daaraan behoefte is. De Kamerleden mr. A. M. Goud smit (D'66) en dr. H. van den Doel (PvdA) komen binnen enkele dagen met een initiatiefwet tot wijziging van de zondagswet. Zij willen hiermee bereiken, dat gemeentelijke zwembaden voortaan op zondag geopend zullen zijn. DEN HAAG ..Mijn vrouw zegt wel als we de stad ingaan, zet niet je grootste cowboyhoed op. Voor de rest maakt ze er geen probleem van. Diep in haar hart, denk ik, vindt ze het hele cow- boygedoe van mij wel eens kinder achtig, al waardeert ze mijn inte resse voor de historie van het Wilde Westen. Ach, het is gewoon een hobby. Billy the Kid, noe men ze me. als met mijn cow boyhoed op de bus uitstap. Laatst kwam er bij de halte een meneer naar me toe, die doodernstig vroeg of ik mijn pistolen nu op of onder mijn jas droeg. Mannen hebben duidelijk een hang naar de ruige avonturenwereld, de cowboytijd. De meeste durven er niet openlijk voor uit te komen. Ik wel. Die jeugdpassie voor indianen en eowboys ben ik nooit kwijtgeraakt". Haags zakenman A. L. Verhulst (51), eigenaar van de herenboetiek „The Parrot" in de Prinsestraat, die hoe kan het anders in Wildwest stijl is opgetrokken, is cowboyfiel. De geschiedenis van het Wilde Westen heeft voor hem geen geheimen meer. Hij weet hoe de cowboys gekleed gin gen, hij kent de interieurs van de ranches, de gunfighters noemt hij bij naam. „Cowboyfilms zijn historisch een lachertje. Vooral die zogenaamde spaghetti-westerns maken het bont. Een cowboy met een helderwitte broek aan... Dat is helemaal een on mogelijkheid. Cowboy was een ruig beroep. Twee. drie weken trokken ze met 10.000 stuks vee over de prairie. Soms waren ze een maand op pad als begeleiders van "een veetransport". Bonanza is leuk maar kloppen doet hel nergens. Die serie Rawhide geeft een beter beeld van het cowboylcven. Nee. een protestbrief aan een filmre gisseur over historische onjuistheden heb ik nooit geschreven. Bij zulke films gaat het primair om de span ning en niet om de werkelijkheid". Behalve van de kleding en de leef gewoontes weet cowboyfiel Verhulst ook alles over wapens. Voor de oorlog had hij een autentieke coltverzame ling die zijn moeder bij de capitula tie in 1940 van schrik in de asbak heeft gegooid. „Een nieuwe aanleggen is een te kostbare zaak. In Londen ging laatst een antieke Colt voor 25.000 gulden van de hand. Boven dien, 't tiert van de namaak. In Italië stoppen ze nieuwe revolvers eerst een jaar in de grond". HOLSTERS Holsters maakt hij ook. De model len kijkt hij af van oude prenten. Een van zijn pronkstukken is de na gemaakte holsterband van de twee handige schutter Lee Harvin. Hij werkt ook in opdracht. De heer Ver hulst: „Jaren terug heb ik een holster in de etalage gelegd. Voor de sier. Jongens bleven stilstaan, stonden zich te vergapen voor de etalage. Maar de mannen kwamen binnen. Vroegen me waar ik die holster gekocht had. Toen ze hoorden dat ik ze zelf maakte, werden ze razend enthousiast. Ik heb er nu al over de honderd afgeleverd. Mijn laatste bestelling is van een an tiquair". „Gesprekken over de toonbank hebben me veel geleerd. Iedere man is diep in zijn hart nog een kleine jongen, dol op indianen en cowboys. Volwassen mannen met vaak uitste kende posities heb ik nostalgisch zien kijken naar pistolen en holsters. Ik weet zeker dat ze thuis met de hol ster aan voor de spiegel oefenen en er stiekem, als er niemand thuis is, mee rondlopen". „Het heeft me wel op een idee gebracht. Ergens in Nederland zou ik een ranche willen beginnen. In Amerika heb je er tientallen. Zaken lieden. topfunctionarissen, chirurgen, voor wie een buigende ober in het Hilton geen luxe meer is, trekken zich veertien dagen naamloos terug op een ranche in een onherbergzame streek. De referendaris is dan Ned, de dokter heet twee weken Billy. PIONIERS „Viertien dagen zijn ze pioniers. Ze rijden paard, ze drijven vee. Een overval op een postkoets is onderdeel van het programma. Soms worden in een reservaat in dianen gehuurd, twee tot driehonderd man. die getraind zijn in het vallen tijdens een gevecht. Voor zo'n bedrijf in Nederland Is zeker belangstelling. Diverse directeuren, met wie ik mijn plan besprak, komen als eerste, hebben ze beloofd. Op zondagen ben ik él eens gaan kijken naar een lap grond. Op de Veluwe ergens of in Limburg. Het nadeel is dat zo'n ranche flinke ruimte vraagt. Palen moeten het terrein beschermen tegen al te nieuwgierige blikken. Maar wat heb je al niet nodig? Dertig paarden is wel het minste. Een echt oud zadel komt al op 700 gulden. Zo'n ranche is een investering van miljoenen. Fi nancieel zal het wel een onmogelijk heid blijven". Al kan de heer Verhulst zijn droombeeld in Nederland niet waar maken, toch hoopt hij eens twee we ken in een duderanche door te bren gen. Over tien jaar, als de zaken goed blijven lopen en zijn vijf zonen de deur uit zijn, wil hij naar Amerika, naar Arizona. Ohio. Utah, de Mid west staten. „Daar zijn talrijke goed- voorziene musea met historische cow boyspullen die veel belangstelling trekken. Voor de Amerikanen is het eer belangrijk stuk historie". Ook al blijft hij voorlopig in Ne derland, hij leeft als een cowboy. Zo dra hij thuis is, gaat het zakenpak uit en trekt hij een spijkerbroek aan, een lekker shirt en een vierkante doek voor de hals. De vijf zonen delen de voorliefde van hun vader. In de weekends worden vaak wedstrijden gehouden wie het snelst het pistool kan trekken. De grote cowboyhoed zet de heer Verhulst alleen buiten op. „Een hommage aan het avontuur lijke, maar keiharde cowboyleven". ROTTERDAM/DEN HAAG Alle leden-deskundigen van de Beeldende Kunstenaars Rege ling-commissie (de adviescom missie voor de „contraprestatie regeling") in Rotterdam hebben eind vorige week hun ontslag aangeboden aan B. en W. Ook in Den, Haag heeft de BKR-com- missie haar ontslag aangeboden. Als reden voor het ontslag voeren de commissieleden aan, dat zij de nieuwe regeling van de minister van Sociale Zaken, Boersma, die op 1 ja nuari 1972 is ingegaan, onaanvaard baar en a-sociaal achten. In de nieuwe regeling worden kunstenaars onder de vijf en twintig en boven de vijf en zestig niet meer als kunstenaar beschouwd. Zij wor den bij voorbaat afgewezen. Voor kunstenaars onder de dertig, die geen academie-diploma hebben, geldt hetzelfde. Ook kunstenaars, die niet reeds drie jaar zelf in hun on derhoud hebben voorzien, komen niet in aanmerking. De' commissie tekent hierbij aan. dat indien men al drie jaar van zijn kunst heeft kunnen le ven, de BKR-regeling ook niet meer zo noodzakelijk is. De zogenaamde eenmalige aankoop, waarmee nog wel eens kunstenaars geholpen kunnen worden, die wat be treft hun leeftijd net niet in de re geling konden vallen, is nu helemaal van de baan. Tegenover de hierboven genoemde categorieën kunstenaars, die „af vloeien", staan inderdaad verbeterin gen, zoals vakantiegeld, verruiming van de mogelijkheid van inkomen uit bijverdiensten en één overbruggings periode meer voor de over blij venden. Maar omdat deze regeling is geba- DEN HAAG De Nederlandse bloembollenexport is in het afgelopen jaar gestegen tot 114,7 (105,1) miljoen kg. De waarde van de export nam toe tot 420,1 (384,1) min. De gemiddelde prijs per kilo liep op tot 3,75 (3,65). Naar de EEG-landen ging, naar hoe veelheid gerekend, 52,3 (51,3) pet van de export. Naar waarde gerekend was dat 51,5 (56,1) pet. De waarde van de export naar West- Duitsland steeg tot 137,5 (122,9) min, de export naar Frankrijk nam toe tot ƒ44,3 (40,1) min en de uitvoer naar Zweden groeide tot ƒ42,8 (38,6) min. De export naar Engeland liep op tot ƒ35.1 (34,2) min. De waarde van de export naar de VS getroffen door de extra-invoer heffing daalde tot ƒ50,6 (51,4) min. Naar hoeveelheid gerekend vertoonde deze export nog een kleine stijging, nl. tot 14.8 (14.3) min kg. Supporters bieden Ajax beeldje aan AMSTERDAM (ANP) An- derhalf uur voor de aanvang van de wedstrijd AjaxSparta zal de supportersclub van Ajax aan het bestuur een beeldhouwwerkje i overhandigen naar aanleiding van het behalen van de Europa Cup 1971. Het beeld een groep van drie voetballers is vervaar digd door de Haarlemse beeld houwer H. Jonker. Het beeld zal worden geplaatst op de eretri bune vlak b\i de ingang naar de bestuurskamer. seerd op het voortbestaan van enke le kunstenaars ten koste van velen, zullen de leden deskundigen daaraan geen medewerking verlenen. De Haagse BBK en de Haagse Kunstkring dringen in een ander te legram aan de minister aan op on middellijke instelling van dè Com missie Beeldende Kunst. Dit orgaan zal tot taak krijgen geld beschikbaar te stellen voor de aankoop van kunst en het geven van opdrachten aan kunstenaars. Er ligt een verordening klaar voor het instellen van deze commissie. t DEN HAAG De Nederlandse muntreeks zou moeten worden aange vuld met een tien gulden-stuk. Deze munt zou geschikt moeten zijn voor gebruik in automaten ten behoeve van o.m. de verkoop van plaatskaar- ten en benzine. Tot deze conclusie komt de heer L. S. Beuth in een beschouwing over het rapport, dat de muntcommissie Ste- vers in augustus vorig jaar het licht heeft doen zien. De heer Beuth is des kundige op het gebied van het munt wezen. Hij is van mening dat een aan vankelijk aantal van 10 15 miljoen munten van ƒ10 voldoende zou zijn. Anderzijds zou, volgens de heer Beuth, de rijksdaalder moeten worden ingetrokken. De kleine nikkelen rijks daalder wordt over het algemeen zeer onhandig gevonden. Daarnaast is de behoefte aan rijksdaalders na het in voeren van het biljet van ƒ5 afgeno men. Bovendien meent de heer Beuth dot ons land bij het invoeren van een muntreeks in Europa toch de coupure van twee-en-een-half zou kwijtraken. Ned. Dans-Theater op wereldreis DEN HAAG Het Nederlands Dans-Theater gaat de grootste bui tenlandse toernee maken, die dit en semble ooit heeft gemaakt: het gaat voor drie maanden op wereldreis. De toernee begint in New York en eindigt in Australië. Zo mogelijk wordt zij afgesloten met een voorstel ling in Djakarta. Het vertrek is op 25 maart. Van 28 maart tot en met 9 april treedt het Nederlands Dans-Theater op in Brooklyn. Daarna volgen voorstellin gen in verschillende Amerikaanse steden tot eind april. Van 1 tot en met 27 mei zullen er voorstellingen zijn in Melbourne, van 30 mei tot en met 24 juni in Sydney. Het repertoire vermeldt werken van Van Manen, Butler, Tetley, Falco en Vervenne. Tijdens deze tournee zullen boven dien nieuwe balletten worden uitge brand; een van Tetley op muziek van Varese. een gvan Frans Vervenne -ïpI medewerking van de Popgroep Ri merci'■ter. en wellicht nog een der de van Van Manen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5