Tnterker k' ziet zichzelf als een tussenstation Benzine al weer duurder. De stap naar Mercedes Diesel is nog nooit zo voordelig geweest. SCHEEPVAARTBERICHTEN CAO metaal zonder Industriebond NVY W. T. Molema uit raad Koudekerk ENORME KOOPJES Stakingsacties voorbereid NIEUWE IEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 12 JANUARI 1 Er komen hier mensen die maatschappelijk hun hoofd hebben gestoten KOUDEKERK De heer W. T. Molema (P.C.P.), wethouder tevens loco-burgemeester, heeft de voorzit ter van de raad meegedeeld dat hij oedankt als lid van de gemeenteraad. Hierdoor houdt hij tevens op wet- nouder te zijn. De reden van zijn ontslag ligt in het feit dat zijn ge zondheid hem niet langer toestaat zijn steeds meer omvattend werk als wethouder te combineren met de functie in zijn eigen bedrijf. De heer Molema is raadslid sedert 196H en wethouder sinds september 1970. Als wethouder is hij o.a. belast met sport- en onderwijszaken. Als opvolger van de heer Molema als raadslid is de heer G. van Boste- len benoemd. Vit ile lil.l\STREEK HAZERSWOUDE Jan van Wet ten is ongeslagen clubkampioen van de tafeltennisvereniging Avanti ge worden. Bij de jongens junioren werd Theo Louwers eerste. Bij de meisjes junioren zegevierde (ongeslagen) Tilly Pannebakker. Peter Groot werd titelhouder bij de jongens pupillen. KOUDEKERK Indertijd heeft de gemeenteraad van Koudekerk bij de Kroon beroep aangetekend tegen het besluit van Gedeputeerde Staten tot onthouding van goedkeuring aan een gedeelte van het bestemmings plan Hondsdijk. Het betreft het ge deelte waar het voorlopig tracé van Rijksweg 16 is geprojecteerd. Op donderdag 13 januari zal deze kwestie worden behandeld door de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State. (Van onze soc.-economische redactie) DEN HAAG De werkgevers in de metaalindustrie gaan een nieuwe cao afsluiten met vjjf van de zes vak bonden van werknemers in deze be drijfstak. Dat is vanmorgen besloten in de vergadering van de Raad van Overleg Metaalindustrie (ROM), na dat de Industriebond-NVV de bü~ eenkomst had verlaten omdat het nieuwe constract voor deze vakbond onaanvaardbaar is. Wel werd nog het gezamenlijke be sluit genomen om de herstructure ring van het bedrijfspensioenfonds per 1 januari jL in te voeren (voor waarde, waaronder de confessionele vakbonden bereid waren tot afslui ting van een cao op basis van de laatste werkgeversvoorstellen). maar dat was ook het enige, waarmee de Industriebond-NW akkoord ging. Na anderha'f uur verliet de onder handelingsdelegatie van deze vak bond, uie ongeveer evenveel werk nemers in de metaalindustrie geor ganiseerd heeft als de vüf bonden samen, de vergaderzaal en deelde voorzitter A. Groenevelt mee, dat zijn organisatie nu hard verder gaat werken aan de uitvoering van de selectieve stakingsacties om te pro beren de werkgevers alsnog op de knieën te krügen. Kadervergadering De eerstvolgende stap daartoe is de grote landelijke vergadering, die de Induötriebond-NW zaterdag a.s. met ruim 4000 kaderleden in Utrecht zal houden. Vervolgens beginnen reeds maandag gesprekken met ka derleden uit de diverse ondernemin gen, die voor actie op de nominatie staan. (Zoals bekend zal eerst wor den gepoogd bij deze ondernemingen afzonderlijke loononderhandelingen te beginnen en mocht dat worden ge weigerd dan zal worden geprobeerd door middel van acties van allerlei aard de verlangens van de industrie- Abel Tasman 11 60 m ZO Kaapstad nr Zeebrugge Aclla 11 te Curacao Adratus. 10 Curacao nr Cris tobal Algorab 11 Santos nr Rio de Janeiro Amstelvcld 11 35 m W Malta nr Alexandrle Batu 11 200 rn NNo Tenertfe nr Freetown Camitia 11 400 m NW Kaap stad nr Fremantle Capisteria 11 210 m WNW Freetown nr Bonny Chevron Arnhem 11 Port Everades nr Trinidad Crania 11 160 m NO Bonaire nr Liverpool Daphne 11 300 m N Ascension nr Walvisbaai Hercules 12 te Nassau Kamperdljk 11 Acajutla nr Hamburg Karlmun 11 Dubai nr Das eilanden Kennemerland 11 Bremen nr Recife Korendijk 10 590 m ZO San Diego nr Cristobal Korovina 11 Singapore nr Miszushima Laarderkerk 12 te Rotterdam Loire Lloyd 11 260 m Z Pit- calm nr Balbao Marathon 11 te Rotterdam Medon 12 te Amsterdam Scrooskerke 12 te Hamburg Talamanca 11 te Almlrante Toloa 11 Rotterdam nr Bre merhaven Vitrea 11 te Rotterdam Waalckerk 12 300 m ZZW Chagos Archipel nr Singa pore RIJNSBURG Begin maart de nieuwe christelijke kleuterscho aan de Boslaan in Plan-west in bruik worden genomen. Als hoof leidster is mej. N. van Leeuwcj1 aangewezen, die nu nog hoofd staat van de kleuterschool de Petronella van Saxenstraat. Begin februari zullen de leerling» I voor de nieuwe school kunnen wo J. den opgegeven. „Wij hopen, dat het niet zuil' grote klassen worden", aldus ma'* Van Leeuwen. Zij heeft inmiddej®*" een verzoek gericht tot moederi tantes, oma's, enz. van de toekom stige kleuters (maar het mogen ocr^ andere belangstellenden zijn, dino' vrije tijd beschikbaar hebben), o( j oppekleertjes, verfschorten (dan kuiLe| nen de kleuters lekker kliedererik0, etc te maken. JjiP. „Het wordt een permanente driflstr klassige kleuterschool, met ook nojwi een speellokaal. Wij krijgen w<tin subsidie voor het doen van aan pij schaffingen, maar dat is veel t weinig. Dat is misschien net genoa voor drie poppen met een sta ge kleertjes", aldus mej. Van Ceeuwei zi' Jo het Jwij leis Vit de DUINSTREEK RIJNSBURG Donderdag j januari vergadert de N.C.V.B.. heer J. Bergman zal spreken over hd brailleschrift voor de blinden. KATWIJK Politiejubileum. 16 januari is de heer J. Vording eej kwart eeuw bij de gemeentepoliti) in Katwijk. Hij is er als gewoi politieman hegonnen en bekleedt i de rang van brigadier. Vrijdag van 7 tot 9.30 uur i_ een receptie in de zaal van de Trium e fatorkerk. Brigadier Vordinjg maak deel uit van de algemene geünifoi meerde politie en geeft ook leidin aan hef reservekorps. Gouden ringen, hangers, horloges, klokken, barometers enz. enz. enz. Grote partij Keltum pleet 35 TOT 50 KORTING Horloger - Juwelier J. PARLEVLIET BADSTRAAT II Kerk en wereld zijn zeker niet altijd een tegenstelling. Zo hebben ze ge meen dat actiegroepen de gezapig heid van alledag kunnen verstoren. Ze zijn niet altijd welkom. Soms gebeurt die verstoring nogal wreed, dan weer heel vreedzaam. INTERKERK, waarover dit artikel gaat, zou men zo'n „vreedzame ac tiegroep" kunnen noemen. Ze is werkzaam in onze omgeving, heeft als centrum een kerk in Oude We tering. is ontstaan uit een zekere ontevredenheid met de bestaande toestand binnen de kerken en wil constructief een bijdrage leveren aan een nieuwe bewustwording van wat Christus' boodschap voor ieder mens en voor groepen en verhoudingen kan zijn. Ingedommeld De eerlijke erkenning dat veel men sen de kerk zien als een ingedom meld instituut versterkte de .be hoefte hierin verandering te bren gen. Als de kerk in deze tijd wer kelijk functioneel wil zijn en blij ven zullen we veel meer dan nu het geval is met de verkondiging van het evangelie naar buiten moeten treden, zo meenden de op richters toen zij in augustus 1968 met elkaar overlegden wat te doen. De kerk moet niet in zichzelf ge keerd zijn maar zich tot alle men sen richten, in maar niet minder buiten de kerk. Dit gesprek tussen vier mensen de heer en mevrouw Van Driel te Bennebroek, ds. S. Wijnsma, toen te Rozenburg, en de heer J. C. Co- lijn, toen te Hillegom resulteer de in de oprichting van INTER KERK, gevormd uit leden van ver schillende kerken die zich eensge zind ten doel stelden: het in aanra king brengen van mensen met het evangelie en te trachten hen te overtuigen van de waarde van de ze boodschap voor hun leven. Om dit te bereiken werden samen komsten. diensten met belangstel lenden en gespreksgroepen georga niseerd. speciaal voor hen die wei nig of geen contact met een kerk hebben. Contacten werden gelegd met de kerkeraad van de Chr. Ge- ref. Kerk te Hillegom, omdat het comité van mening was. dat dit werk niet naast de bestaande ker ken maar in samenwerking met en zo mogelijk vanuit een plaatselijke kerk moest worden opgezet. De eerste dienst met belangstellenden van Oude Wetering. Elke zondag is er in dit dorp een samenkomst voor kinderen uit de hele omge ving. Lectuur en bijbels worden verspreid speciaal onder mensen die van het evangelie zijn ver vreemd. Folders in andere talen zijn er voor gastarbeiders en toe risten. De heer Colijn: „We mogen ervaren dat wij door God gezegend worden in dit werk, dat Hij ons opdraagt te doen". In het dagelijks bestuur van INTER KERK hebben zitting: ds. J. Plan- tinga te Rozenburg, de heer P. J. Wassenaar te Katwijk aan den Rijn, de heer H. van Tol te Nieuw- Vennep en de heer Colijn, die nu in Roelofarendsveen woont. Geen 'concurrentie' De mensen van INTERKERK wijzen consequent elke gedachte aan „concurrentie" tegenover de be staande kerken af. Ds. Korenhoff: „Wij willen juist een stimulans zijn voor leden van de verschillen de kerken om wat te gaan doen. Wij bewegen ons buiten de grote steden. Daar wordt op allerlei ge bied al veel gedaan. Maar in de dorpen ligt het vaak anders. Wij willen ons graag ontwikkelen tot een soort service-instituut en bic den alleen onze diensten aan. Om de verbondenheid met de plaatse lijke kerken tot uitdrukking te brengen, hebben wij het onderdak dat de Geref. kerk van Oude We tering ons bood. graag aanvaard. Die bleek in dit dorp de beste gele genheid voor onze activiteiten te zijn. Wij zien onszelf als een tus senstation, een wegwijzer". INTERKERK trekt mensen aan uit een wijde omgeving. Ds. Koren hof f: „Op een of andere wijze zijn deze diensten met belangstellenden een rol gaan spelen in deze streek. Er komen ook rooms-katholieken in de diensten. Er zijn mensen die er behoefte aan hebben naar een kerkdienst te gaan en er in hun eigen plaats maar moeilijk of hele maal niet toe kunnen komen. Deze diensten geven gelegenheid uit te breken uit een in de eigen woon plaats gegroeide sociale inkapse ling. Er komen hier mensen die maatschappelijk hun hoofd hebben gestoten. En dat kan in een kleine samenleving, waar iedereen ieder een kent, een stuk vereenzaming betekenen. In zo'n situatie kan ook de drempel J. C. COLIJN geloof - handen - voeten van de kerk, hoe betreurenswaar dig dat ook is, te hoog geworden zijn. Men sluit zich op in zijn eigen wereldje. Bij ons krijgen ze het bevrijdende gevoel: wie ik ben, het geeft niet; wat daar wordt gezegd, is kennelijk ook voor mij bedoeld. Je kunt anoniem blijven. De laats te tijd heb ik regelmatig contact met een verpleegster die met be paalde moeilijkheden zit. Ik weet niet waar zij woont en haar naam ken ik niet eens. Ik weet wel dat zij de diensten van INTERKERK bijwoont." Nieuw zicht INTERKERK laat de prediking niet opgaan in allerlei sociale acties. Ds. Korenhoff: „Wij willen proberen, de mensen een blik te geven in het hart van het evangelie en in het hart van God Die genadig is en niet verwijt maar redt. Er zijn mensen die in hun alledaagse rela ties dat zicht hebben verloren. Wij richten ons dan ook op centrale thema's, zoals de verhouding God mens. de bedoeling van het le ven en de toekomst van deze we reld. Iets van verwondering probe ren wij te wekken over die God Die het nog steeds met ons uit houdt, en over het behoud dat voor mens en wereld daarin ligt. De wereld bestaat voorts omdat God haar niet opgeeft. Ook ons per soonlijke leven is in Zijn hand. En dan komen begrippen als verzoe ning, genade en barmhartigheid rechtstreeks aan de orde. Je kunt niet blijven vertalen. Het is te vergelijken bij het drankje van de dokter. Als de patiënt vraagt of het wel helpt, antwoordt de dok ter: Je moet er niet over kletsen, je moet het innemen en dan zul je morgen wel merken dat het helpt". Weg geblokkeerd Ds. Korenhoff heeft de ervaring, dat ook een plaatselijke kerkelijke si tuatie conflictstof voor mensen kan inhouden. De weg om de zaak in het reine te brengen kan weieens volledig blokkeerd zijn. Ze hebben bij INTERKERK het gevoel dat ze meer vrijblijvend tegenover de dingen kunnen staan. Uit persoon lijke contacten blijkt dan wel dat de mensen graag over geloof en alles wat daaromheen speelt willen praten. Als ze het niet doen, gaan ze er kapot aan. Maar waar ze wo nen gaat het niet meer. Dat kan N.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710 - 44545 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF NV., Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710-518 55 AUTOMOBIELBEDRIJF DO. VAN NIELEN, Sub-dealer van Rooyakkers N.V. Oegstgeest, Alphen a.d. Rijn, Wllhelminalaan 13-17, tel. 01720 - 69 41 28 84 DS. NICO KORENHOFF blik in hart van evangelie LEIDEN-OUDE WETERING Er zijn altijd wel mensen dife er geen genoegen mee nemen, dat de kerk te boek staat als een aflopende zaak. In de gesprekken over geloof en religie .komt de kerk er nogal negatief uit. De verhouding Chris tus (Heer) kerk is bij sommigen een tegenstelling geworden. Daartegenover zijn verschillende houdingen mogelijk. Je kunt pas sief blijven, al of niet met inzicht meepratend met wat men er alzo van vindt, en zo het diskrediet van de kerk nog vergroten. Je kunt ook. zonder je innerlijke bereid heid afhankelijk te willen stellen van uiterlijk succes, eraan mee werken dat de kerk meer gaat beantwoorden aan wat zij zelf. in opdracht van haar Heer, verkon digt. Haar woord en daad moeten één zijn. De kerk is geen doel in zichzelf. Niet alleen maar een instituut Waarvan je de deuren terwilie van de effi ciëntie moet sluiten zodra het niet meer in een behoefte voorziet. Er zijn nog altijd redenen om te gelo ven dat de Heer van de kerk Zich op bijzondere wijze van dit middel wil bedienen om mens en wereld iets mee te delen. En als Zijn woorden en bedoelingen langs deze weg niet meer duidelijk overko men, dan ligt daarin voor iemand die hoe dan ook! gelóóft méér een aansporing om er eens wat aan te gaan doen. dan een aanleiding tot desertie. was eind september 1968 te Hille gom. Elke maand was er een, met ds. Wijnsma, interkerkelijk indus triepredikant te Rozenburg, als vaste voorganger. Taakverdeling Na een uitbreiding van het comité werden contacten gelegd met de Geref. Kerk te Bennebroek, de Hervormde Gemeente van Vijfhui zen en de Geref. Kerk te Oude Wetering. De naam van het werk werd In januari 1970 officieel IN TERKERK. In de zomer van 1970 kon de stichting de taken als volgt verdelen: commissies voor het pas toraat, de propaganda, het secreta riaat en de administratie, voor mu zikale adviezen en voor het vor mingswerk. Onder het vormings werk vallen lectuurverspreiding en zondagsschoolwerk dat in samen werking met de plaatselijke ker ken wordt gedaan. In 1970 werd ds. Wijnsma, die inmid dels naar Zwolle was vertrokken, opgevolgd door de uit Leiden af komstige ds. N. Korenhoff, leger- predikant te Heemstede. Van het begin af is het een leiding gevende gedachte van INTER KERK geweest, de verkondiging van het evangelie niet tot woorden te beperken. Christenen moeten niet alleen hoorders van de woor den van God zijn maar ook daders, waardoor de kracht van het woord wordt versterkt. Zo begon INTER KERK in 1970 met steun aan het gevangenispastoraat. De bedoeling was. de gevangenispredikant in de gelegenheid te stellen, de kerk diensten in het huis van bewaring te Haarlem een bijzonder karakter te geven door bijv. muzikale mede werking en door speciale litur gieën. Men heeft op deze plaats vaak met een internationaal gezel schap te maken. Sinds begin 1971 worden deze diensten tweemaal per maand door INTERKERK ver zorgd. Zij ervaart dit als een bij zonder dankbaar werkproject. Velerlei hulp Vorig jaar werd ook een „internatio naal pastoraat" ingesteld. Dat con cretiseert zich in hulpverlening aan christenen achter het IJzeren Gordijn, zowel in geestelijk als in materieel opzicht. De hulp ge schiedt ln geld, levensmiddelen, kleding, bijbels, lectuur, studieboe ken voor predikanten enz. In het kader van dit werk worden ook rechtstreekse bezoeken afge legd. De heer Colijn meent, dat dit project in de toekomst een van de belangrijkste taken voor de stich ting INTERKERK wordt. Een fi nanciële actie houdt er de gang in. „Sociaal en geestelijk gezien kun nen wij deze landen hulpgebied noemen. Er ligt een werkterrein voor ons open". De stichting is van plan de plaatselijke kerken in de Randstad om financiële steun te vragen, opdat zij aan alle hulpver zoeken kan voldoen. Een regionale activiteit van INTER KERK zijn de diensten met be langstellenden, de laatste zondag van elke maand, in de Geref. kerk een hardnekkige verstarring in vormen en verhoudingen kan wor den tegengehouden, iets losge maakt. Mensen weten zich weer aangesproken en gemeenten her nieuwen het besef dat zij er niet zijn voor eigen passieve, persoon lijke bevrediging maar keer op keer geroepen worden tot levend geloof en dienstbetoon. Alleen wie het zelf doorgeeft wordt er rijker van. Het jaar van de economie Dit jaar, zegt men, wordt het jaar van De Economie. Dit jaar gaan we meer rekenen, puzzelen, bezuinigen en schrappen dan ooit. Is dat zo, dan wordt dit ook het jaar van de Mercedes Diesel. Ga maar na en cijfert u rustig met ons mee. Benzine is weer ruim 5 cent duurder geworden en kost nu ruim 72 cent per liter. Dieselolie blijft 22 cent per liter. Een fors verschil, niet? Maar het gaat niet alleen om de prijs per liter. Dieselolie heeft nl. meer calorieën per liter dan benzine (8600 k.cal. lo. 6800 k.cal. per liter benzine). Bovendien haalt de dieselmotor door zijn speciale constructie ook nog eens meer rendement uit de brandstof dan een benzinemotor. Dat is de reden waarom roadtests uitwijzen, dat bijv. bij 100 km per uur een Mercedes Diesel rond de 30% minder brand stof nodig heeft. Waardoor het verschil tussen de brandstofkosten nog groter wordt. Al met al kost een Mercedes Diesel aan brandstof maar iets meer dan 2 cent per kilometer. Sterker nog: met volle tank (65 liter) rijdt u met uw Mercedes Diesel van Utrecht naar Berlijn. Voor rond de 15(1) gulden. Voor wie meer dan 30.000 kilometer per jaar rijdt in een benzine-wagen van f 10.000,- of meer, wél iets om even bij stil te staan Mercedes-Benz Diesel omwille van comfortabele zuinigheid De kerk in Oude Wetering waar Interkerk op de laatste zondag van elke maand haar diensten houdt. ook aan henzelf liggen. De mede werker van INTERKERK probeert hen uit dit opgedrongen of vrijwil lig gekozen hokje te halen. INTER KERK hanteert geen maatstaven om een oordeel te kunnen uitspre ken. De mensen kunnen werkelijk uitpraten en dat kan niet minder dan een bevrijding zijn. Ter beschikking De heer Colijn: „Pas als je innerlijk vrij bent, ben je geschikt, of liever gezegd ter beschikking om ook daadwerkelijk in dienst van Chris tus te staan. Vanuit de vrijheid ga je aan de slag. Ons praktische pro gramma kunnen wij dan ook niet lo» zien van ons pastoraal gerichte werk. In Christus krijgt ons gelo ven handen en voeten. De verkon diging loopt uit op dienstbetoon". Zo heeft INTERKERK in deze streek op het kerkelijke erf. waar de ver lossende kracht van Christus door bond af te dwingen). Verwacht wor dat de eerste acties in de loop vj volgende week zullen losbreken. De heer Groenevelt deelde me het niet uitgesloten te achten dat de metaalnijverheid (klein-metaal „voor soortgelijke moeilijkhed» komt te staan als de metaalindustr (groot metaal)". In beide bedrijfstal ken zijn ongeveer 350.000 arbeidr werkzaam. NieLtwe kleuterschoo in maart in gebrui

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4