Duidelijk verband tussen opleiding vader onderwijs van het en kind Spaar bij de Nederlandse Credietbank GOS moeten besluiten o) gereformeerde kerken lid kunnen blijven Plaats van hulp aan arme landen blijft op synode onduidelijk Tabakssoort met half proeent nieotine Onderzoek naar operatie aan verkeerde arm Nederlandse Credietbank Ralph Waver BEROEE'MGcWERK Een noord voor vandaag Puzzelhoek 8 3 1 COMMENTAAR Voorlopige grondw in Bangladesj LEXINGTON (AP) Op de universiteit van Kentucky is men er na vijf jaar onderzoek in ge slaagd een kwaliteit Burley-ta- bak te kweken die slechts een half procent nicotine bevat. In de normale Burley-tabak. het belangrijkste bestanddeel van de melange voor de Ameri kaanse sigaretten, zit ongeveer 3,5 tot 4 procent nicotine Dr. Glenn Collins, onder wiens leiding het onderzoek is ver richt noemt de ontdekking tot dusver de belangrijkste bijdrage om de kwestie van een mogelijk verband tussen roken en de ge zondheidstoestand op te lossen". De nieuwe tabak zal voorlopig alleen maar in de laboratoria ge rookt worden, voor de planters is hij nog niet beschikbaar, aldus dr. Collins. Onderzoek in Friesland tooul: SCHAESBERG De inspecteur van de volksgezondheid voor Lim burg, dr. W. Oostendorp, heeft een on derzoek ingesteld naar de vraag door welke oorzaken de 23-jarige loodgie ter J. Crutts uit Schaesberg in het St. Jozefziekenhuis te Kerkrade vorige week aan een verkeerde arm werd geopereerd. De loodgieter, die een knobbeltje aan de elleboog van zijn rechterarm had, merkte, toen hij na de operatie uit de narcose wakker werd, tot zijn verbazing dat zijn linkerarm in het verband zat en geopereerd was. Het knobbeltje aan zijn rechterarm zat er nog steeds. De dag daarop is hij aan de andere arm geopereerd. Van onze onderwijsredactie SNEEK Dat het opleidings niveau van ouders direct te ma ken heeft met het onderwijs dat hun kinderen (kunnen) volgen, is zo langzamerhand een waar heid als een koe. Verschillende onderzoeken naar het verband tussen sociaal milieu en onder wijs zoals b.v. dat van prof. F. van Heek (Het verborgen talent) hebben dat aangetoond. Dat onderzoek vond in 1968 plaats en latere onderzoekingen hebben deze stelling bevestigd. Ook het onderzoek, dat de stichting Sudergoa (een regio nale welzijnsstichting voor de Zuid westhoek van Friesland) voor het sa menwerkingsorgaan Zuidwest Fries land heeft uitgevoerd naar de door stroming in het onderwijs in dit deel van ons land. Onderzocht werd welke factoren van invloed zijn op de door stroming van basisschoolleerlingen naar het voortgezet onderwijs. Het re sultaat van dit onderzoek, dat geba seerd is op interviews met ouders en met de hoofden van bijna alle basis scholen in deze streek, is in een rap port vervat. De reden voor dit onderzoek was een rapport uit 1969 over de toekomst van de Zuidwesthoek van Friesland. Daarin werd geconstateerd dat wat de doorstroming betreft, de situatie in deze streek nogal afweek van de lan delijke situatie. Was in 1965 het lan delijke doorstroomcijfer naar het voortgezet onderwijs 19.2 procent, in een paar plattelandsgemeenten in de Zuidwesthoek was dat getal aanzien lijk laeer tot zelfs 2 procent in de gemeente Gaasterland. Het vreemde was dat in Sneek en Bolsward het fin^r^troomnercenlace weer aanzien- '"k bo<»e*- law 23.5 en 16 6 nrocent. P-'nn^n de Zuidwesthoek bleken de Tarieven per 1 februari 1972 1 4Y2% Bankboekje Direkt beschikbaar f 2500,- voor hogere bedragen één maand opzegging. 4%% Spaarrekening Direkt beschikbaar f 2500,- voor hogere bedragen één maand opzegging. 43/4% Termijnspaarrekening Drie maanden opzegging 5%% idem Zes maanden opzegging 5%% idem Twaalf maanden opzegging 6%% idem Twee jaren vast 7 idem Drie jaren vast ~1Va% idem Vier jaren vast Open een inkomstenrekening dan kunt u automatisch sparen. <4 bank ji j»K' 20/ozr/CK.9»J7? getallen dus opvallend te verschillen. Die gegevens zijn in latere jaren wel iets veranderd, maar de interne ver schillen bleven bestaan. Het onderzoek van Sudergoa (uit gevoerd door drs. C. Grijsbach met hulp van studenten van pedagogische academies) richtte zich op twee vra gen: ten eerste of er een samenhang bestaat tussen de positie van de ouders in de maatschappij en de vorm van voortgezet onderwijs die hun kind heeft gekozen; en ten twee de of er in de Zuidwesthoek bepaalde ruimtelijke kenmerken zijn die die geringere doorstroming zouden ver oorzaken. Met andere woorden: heeft de afstand van school naar huis, die voor sommige gemeenten erg groot is en alleen via lange bustrajecten is af te leggen, invloed op de vorm van voortgezet onderwijs die het kind kiest? Gesprekken Uit de gesprekken met 200 van de 1300 in aanmerking komende ouders (het totaal ouders dat vorig jaar een kind op de grens van basisschool en voortgezet onderwijs had) en. uit de gesprekken met driekwart van de 100 aanwezige basisschoolhoofden, heeft drs. Grijsbach de volgende conclusies getrokken: er bestaat inderdaad een duidelijk verband tussen het oplei dingsniveau van de vader en de ma nier van doorstroming van het kind. Hoe hoger het opleidingsniveau van de vader, des te meer kans is er dat het kind een havo/vwo-opleiding volgt. Er nemen verhoudingsgewijs meer kinderen uit de midden- en ho gere sociale milieus deel aan havo/- vwo en mavo dan de kinderen uit lagere milieus. Dat er zulke grote verschillen zijn in doorstroomcijfers tussen de kleine gemeenten en de steden, begint te komen door de on- celiike. spreiding van de sociale mi lieus over de streek. De helft van de gezinnen waarvan de man een mid delbare of hogere opleiding volgde, woont in Sneek. En ^0 procent van het totaal aantal kinderen dat naar havo/vwo gaat. woont ook in Sneek. Het verband tussen die twee factoren is duidelijk. Bas;sonderwi is in Friesland naar (vero'ioht) Fries Van onze correspondent LEEUWARDEN De minister van onderwijs, mr. C. van Veen, heeft gisteren tijdens een bezoek aan Fries land gezegd dat staatssecretaris mr. C. E. Schelfhout neigt naar invoering van het Fries als verplicht leervak in het basisonderwijs in Friesland. Met het provinciaal bestuur is afgespro ken dat er met dit college overleg zal worden gepleegd over de uitvoering van dit plan. Het ligt in de bedoeling de ver plichting soepel toe te passen en ont heffingsmogelijkheden open te stel len. Gedeputeerde Staten voelen er veel voor dat zijzelf over deze ont heffingen zouden mogen beslissen. Door verschillende sprekers werd bij de minister vooral aangedrongen op de vestiging in deze provincie van een school voor hoger ecouomisch en administratief onderwijs, een B-opleiding aan het gemeentelijk muziekinstituut te Leeuwarden, een sociale academie en universitair on derwijs. Nu het kabinet een structuurnota voor het noorden in voorbereiding heeft, wil de minister de mogelijkhe den om in dat verband iets te doen voor het hoger beroepsonderwijs nog nader bekijken. Ook over een univer sitaire vestiging in Leeuwarden zal de minister opnieuw contact opnemen met zijn collega voor wetenschapsbe leid jhr. mr. M. L. de Brauw. Deze heeft al reeds toegezegd de stuur groep voor een universiteit in Fries- lar d te zullen ontvangen. Er valt moeilijk aan de indruk te ontkomen dat de Nederlandse autoriteiten haar rol in de kwes- tie-Waver niet zo erg elegant spelen. Formeel klopt het allemaal wel. maar het zal je dan toch maar gegeven zijn object te zijn van een gang van zaken als deze. Want wat is er nu precies aan de hand wat moet althans gevreesd worden? Dit; dat de Neder landse regering in het Amerikaanse verzoek een mooi (misschien niet eens ongezocht) excuus zal vinden om Wavers argumenten voor een erken ning als vluchteling te weerspreken en daarmee hét beroep van Waver bij de Kroon voor een ge weigerde verblijfsvergunning te ontkrachten. Waver heeft zich bij zijn asielaanvrage beroepen op de politieke motieven die ten grondslag lagen aan zijn besluit om als Amerikaans militair te drossen van het schip waarmee hij in 1970 Neder land bezocht. De regering verwierp deze aanvrage, maar Waver ging in beroep bij de Kroon (dat is de ministerraad, gehoord de Raad van State). De Raad van State heeft inmiddels een advies aan de regering uitgebracht, maar een besluit is nog niet genomen. Het lange uitblijven van een beslissing van de Kroon maakt de veronderstelling aannemalijk dat de regering in het advies van de Raad vaR State een aantal elementen heeft ontdekt die haar aiet zo welgevallig zijn. Immers: een voor Waver on gunstig advies zou zonder uitstel uitgevoerd zijn. De tweede vraag, die over de in vloed van de afstand tussen school naar huis, bleek volgens de onderzoe kers niet zo duidelijk te liggen. Uit hun gesprekken merkten ze op. dat er niet een duidelijke samenhang was tussen de afstand en de manier van doorstromen. Volgens de onderzoekers komen de kinderen, dank zij de sinds 1969 algemeen in de ZW-hoek inge voerde schoolvorderingentoets, altijd terecht op die schooltypes waarvoor die toets ze geschikt verklaart. Op het moment van de toets zijn facto ren van milieu, afstand, kosten etc, niet meer belangrijk. Net als eerdere onderzoekers verklaarden zij. dat in een veel eerder stadium van de ont wikkeling van het kind het milieu een belangrijke rol speelt. Het is bo vendien maar een klein percentage van de kinderen uit een laag milieu dat die schooltoets haalt. Wat betreft de scholen hebben de onderzoekers o.m. opgemerkt, dat driekwart van deze scholen drie of minder leerkrachten heeft en dat de grote scholen een uitgebreider en ge varieerder pakket materiële voorzie ningen ter beschikking heeft. De aanbevelingen die stichting Su dergoa tenslotte doet, komen neer op de wenselijkheid van een schoolad viesdienst in de Zuid-westhoek en een onderzoek naar de mogelijkheden voor verdergaande samenwerking bij de kleine scholen, bv. in de vorm van een streekonderwiisgemeenschap. waardoor vakleerkrachten in dienst genomen zouden kunnen worden en meer voorzieningen gemeenschappe- Britse mijnwerkers bedreigen centrales LONDEN (Reuter) Stakende Britse mijnwerkers hebben gisteren op de derde dag van hun staking be sloten een zodanige tactiek toe te passen, dat hun staking zo spoedig mogelijk voelbaar wordt in het land. De leider van het Britse verbond van mijnwerkers, Joe Gormley, heeft verklaard, dat opdracht is gegeven tot het uitzetten van stakingsposten, die ervoor moeten zorgen, dat de steenkoolaanvoer voor de elektrische centrales wordt afgesneden. Op deze manier zou de staking reeds na ver loop van enige dagen en niet pas na weken in het land haar uitwerking kunnen doen gelden. NED. HERV. KERK Beroepen: te Zoutelande: P. Berg- kotte, kand. te Oosterbeek; tot zie- kenhuispred. te Groningen (acad zie kenhuis): mej. D. van Lynden te Hel ium, die deze benoeming heeft aange nomen. GEREF KERKEN Beroepen: te Oosterbeek: M Mete ring te Rotterdam-Lombardijen, die dit beroep heeft aangenomen; door de samenwerkende kerken van Zeeuws- Vlaanderen: W. van Benthem. kand. te Amstelveen. Aangenomen: naar, Oost- en West Souburg: D. Kloppenburg te Drach ten, die bedankte voor Amstelveen - Buitenveldert GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Enschede en voor Oostkapelle: L. Blok te Beekbergen. O neer po t van f>n inge Hel einde van de wereld zal de mensen overrompelen. Het zt zijn, zo zegt Christus in Zijn rede over de laatste dingen, als in d(jez€ dagen \>an Noaclt: de mensen etende en drinkende, huwende e steg ten huwelijk gevende, en niets bemerken. Het zei Noachs tijdgeno{aan( ten niets, dat hij zelf bezig was met het bouwen van een ark: d w0° teken van de lijd verstonden zij niet. Straks wordt het niet anders aai op de tekenen van de tijd, die vooraf gaat aan hel einde (u kin gew ze o.m. vinden in Mattheüs 24), zal niet worden gelet. Het leve zelf gaat heel gewoon door: zij zullen niets bemerken, totdat... Wie mwer denkt, dat Jezus hier een pleidooi voert voor het vasten of voor d Sro< ongehuwde slaat, vergist zich. Hij wil onze aandacht vestigen o de tekenen der tijden en Hij wil er ons voor waarschuwen ons nil te laten overrompelen door hel einde. Hij wil, dat wij in ons geht mid le leven rekening houden met de factor van het komende eind dat wij deze in al ons doen en laten verdisconteren. Nooit zulle wij kunnen zeggen, dat wij niet gewaarschuwd zijn: "Is u de Bi bel leest bent u op de hoogte. I We lezen vandaag: 1 Samuël 1:24-28. bi gev 1 2 3 4 5 6 17 2 3 4 S 10 6 11 Invul-puzzel Hor. Vert. 1. 1. rente 2. 2. welriekende olie 3." 3. loze streek 4. 4. nobel 5. 5. trek. haal 6. 6. boom 7. voorexamen 8. 12. afk.van Mangaan 9. 11. voorzetsel 10. 10. meisjesnaam 11. 9. stamsymbool 12. 8. puinrand bij gletsjers Oplossing vorige puzzel 1. ever-veer, 2. tier-riet, 3. aard-raad, 4. leep-Peel, 5. eter-reet, 6. urne-rune, 7. raap-paar. ETALEUR Van een onzer verslaggevers GRAND RAPIDS Wanneer de gereformeerde Oecumenische synode (GOS) 14 augustus bijeenkomt in Sydney, Australië, liggen daar verzoeken van twee kerken, om een onderzoek in te stellen, of de gereformeerde kerken in Nederland gehandhaafd kunnen blij ven als lid van deze organisatie. De brieven (afkomstig van de orthodoxe presbyteriaanse kerk van Amerika en de gereformeerde kerken van Nieuw-Zeeland) zijn afgedrukt in de zojuist verschenen agenda van de synode. De vorig jaar gehouden algemene vergadering van de orthodoxe pres byteriaanse kerk, vraagt' de GOS, "té beslissen/ ..of de gereformeerde ker ken in Nederland metterdaad hun pretentie waarmaken, dat zij hun confessionele binding nog handhaven eruzich alzo onderwerpen aan het ge zag van Christus door zijn Woord". In deze brief v/ordt gezegd: „Het is moeilijk voor ons te begrijpen, hoe de gereformeerde kerken in Nederland enerzijds kunnen uitspreken, dat de ontkenning door dr. Kuitert van de historiciteit van de zondeval niet in overeenstemming is met de confessio nele verklaring van de bijbelse waar heid, die als van wezenlijk belang voor de verkondiging van het evan gelie als gezaghebbend moet worden gehandhaafd, en dan anderzijds ver volgens uitspreken, dat de eenheid van het kerkelijk belijden niet op een zodanige wijze in het geding moet worden geacht, dat daarover thans nadere beslissingen zouden moeten worden genomen". (Wij citeren naar Door het Amerikaanse besluit is er echter, han gende deze administratieve beroepsprocedure, een heel nieuw element bijgekomen. De regering kan nu zeggen dat Waver bij terugkeer in de Verenig de Staten niets te vrezen heeft en dus niet als po litiek vluchteling aangemerkt kan worden en hem daarop een tijdelijke verblijfsvergunning voor Ne derland geven als pleister op de wonde. Maar dat eerste is nog maar net de vraag (Washington vraagt geen overlevering meer, maar niemand in Den Haag zal willen instaan voor wat er gebeurt als Waver voet aan wal zet in de Ver enigde Staten) en een tijdelijke verblijfsvergun ning is voor de betrokkene een zeer ongewisse zaak. In feite zou er dan weer sprake zijn van de toe stand zoals die bestond voor de Amerikaanse re gering Wavers overlevering vroeg. Dat kan om* al lerlei politieke redenen voor de Nederlandse auto riteiten erg aangenaam zijn er is niet zoveel ver beeldingskracht voor nodig om in te zien dat Waver na alles wat er in de afgelopen achttien maanden is gebeurd daar nauwelijks genoegen mee neemt. Het is dan ook te hopen dat de Kroon in deze zaak zal beslissen ongeacht deze Amerikaanse in terventie (die op zichzelf los van andere over wegingen niet eens onwelkom is). Niet de poli tici maar de onafhankelijke rechter hoort in zaken als deze te beslissen. (Van een onzer verslaggevers) LUNTEREN „Er is geen sprake van persoonlijke tegen stellingen maar van verschillen van inzicht die uit deze moeilijke materie zelf voortkomen", zo zei prof. dr. J. Th. Bakker gister middag in de gereformeerde sy node. Daar waren inmiddels deze ver schillen van inzicht in het deputaten- rapport over de plaats van de ont wikkelingssamenwerking al duidelijk opgevallen. Vooral bij ds. P. Riemers- ma uit Rotterdam die zich afvroeg waarom het deputatenrapport de des kundigencommissie in de voorgestelde besluiten toch weer een niet meer dan een adviserende rol wil geven. Prof. Bakker grondde dit op de moeilijkheid dat de deputaten in de te vormen beleidsraad voor zending en werelddiakonaat verantwoorde lijkheid voor het geheel moeten dra gen. en dat men dit van deze ontwik kelingsdeskundigen niet kan vergen. Dat zou ook de voornaamste moeilijk heid zijn om hen deputaat te maken. Dat laatste was overigens door de zendingsdeputaten wel voorgesteld, maar dezen zouden tenslotte zijn meegegaan met de bezwaren van de diakonale deputaten daartegen. Er was overigens geen zendingsde- putaat aanwezig om dit te bevestigen. De synode-rapporteurs hadden als kern van het bezwaar begrepen, dat de ontwikkelingssamenwerking zich teveel zou verzelfstandigen als kerke lijke taak. Dat werd nu juist weer ontkend door drs. H. Koetsier, die op het diakonaal bureau in Utrecht de ontwikkelingsaangelegenheden behar tigt. Het volledig deelnemen van de ontwikkelin'gsdeskundigen als depu taten in de beleidsraad betekent vol gens hen geen zelfstandigmaking van hun verantwoordelijkheid, maar een beter samenspel in het geheel. Hij pleitte ervoor om leden van kerken uit de derde wereld, die in ons land verblijven, als deputaten. in de be leidscommissie op te nemen. Dat zou volgens hem een duidelijker stap vooruit zijn, en vorm geven aan de gegroeide inlichten over de deelne ming van de kerken uit de derde we reld in de besluitvorming van de do nors hier. De mening van drs. Koetsier kreeg steun in een amendement van ds. C. Ch. Griffioen om de ontwikkelingsad viseurs tot deputaten te doen benoe men. Dit voorstel kreeg echter niet meer dan 14 stemmen. Het voorstel van de rapporteurs om de ontwikke lingsdeskundigen als adviseurs in de beleidsraad zending-werelddiakonaat op te nemen werd aanvaard. Uitgesteld De discussie over de twee procent en het oecumenisch ontwikkelings fonds vari dé Wereldraad van Kerken is uitgesteld tot de februari-zitting. E*e deputaten voor algemene diakona le arbeid (ADA) hadden het maandag nogal moeilijk met de behandeling van een vérstrekkend voorstel dat onder de onschuldige titel „Werkwij ze Synode" een grote verandering bleek in te houden -in de organisatie van de meer dan 80 deputaatschap- pen die de synode heeft. Van deze reorganisatie vrezen de betrokken de putaten een splitsing tussen het bin nen- en het buitenlands diakonaat. Een oplossing hiervoor was voor het begin van de avondvergadering nog niet gevonden. Men moet dan verder nog melden dat tussen de bedrijven door uitvoerig afscheid is genomen van emeritus-accountant T. van de Kooy uit Den Haag, wiens bemoeiin gen met de financiële en organisato rische affaires der gereformeerde kerken met recht hoog geroemd wer den door zeer ttevoegde sprekers. Einde kopy de tekst van de uitspraak van de sy node van Sneek. In de Engelse weer gave daarvan in de brief van de or thodoxe presbyteriaanse kerk ont breekt.het woordje „thans"; réd.) De Amerikaanse kerk verwijst voorts naar een brief, die zij 6 april 1971 naar de gereformeerde kerken in Nederland gezonden heeft, waarin als verdere bezwaren worden opgesomd: het toetreden tot de wereldraad van kerken, het toelaten van de vrouw in het ambt, de terzijdestelling van de verklaring van de synode van As- sen-1926 inzake Genesis 2 en 3 en de schriftopvattingen, die in de gerefor meerde kerken worden toegelaten. De synode van de Nieuwzeelands.e gereformeerde kerken vraagt de GOS tc bezien, „of do .besluiten van de synode van de gereformeerde kerken in Nederland in zijn zitting van 5 november 1970 met betrekking tot- de leringen van dr. H. M. Kuitert en anderen, die zijn opvattingen deleft, niet in strijd zijn met de vereisten voor het lidmaatschap". Indien de GOS deze vraag bevestigend beant woordt, daft willen de Nieuwzeelan- ders. dat de GOS de gereformeerde kerken in Nederland verzoekt, zich uit deze organisatie terug te trekken, of voorzieningen treft voor de uitslui ting van deze kerken, „opdat een si tuatie. waarin de grondslag van de GOS dubbelzinnig wordt, wordt ver meden". Er is ook een voorstel van de or thodoxe presbyteriaanse kerk, om uit te spreken, dat het lidmaatschap van de GOS onverenigbaar is met dat van de wereldraad van kerken ,.en andere godsdienstige organisaties, die het on geloof onberispt toelaten" Een andere Amerikaanse kerk. de Associate Re formed Presbyterian Church stelt daarentegen nauwe samenwerking voor tussen de GOS en de nervormde wereldbond. Schriftgezag De GOS. waarbij 36 kerken met sa men vijf miljoen leden zijn aangeslo ten. komt van 14 tot 25 augustus in Sydney bijeen. Tijdens de eerste week zal een hele dag worden uitge trokken om te spreken over het schriftgezag. Op deze dag zullen le zingen worden gehouden door prof. dr. J. L. Koole uit Kampen, prof. Gordon Spykman (VS) en prof. J. A. Heyns (Zuid-Afrika). De agenda bevat de rapporten van de studiecpmmissies over dc eschato logie, de sabbat en het ambt in het' nieuwe testament. De commissie over de sabbat is uiteengevallen inzake de fundamentele vraag, of de nieuw-tes- tamentische zondagsviering berust op een scheopinesordinantie. zoals uit drukkelijk gesteld wordt in de West minster belijdenis Drie leden, onder wie de christelij ke gereformeerde dr. C. J. Verplanke te Ridderkerk, menen van wel. Z zien een nauwe relatie tussen de zoi dag en het vierde gebod. Vier and ren, onder wie de gereformeerde ■J. Helderman te Curagao. stellen gegroeid te zijn in kerken, die zondag als de christelijke sabbat schouwden. En wij vragen de synoi niet deze opvatting te verwerpe Maar wij voelen ons verplicht, zeke zwakheden in deze leer aan te wi zen, die ons moeten doen aarzele om deze de kerken op te leggen de wil van de Heer". Ambt Kwa-tet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe" Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Het lijvige-ambtsreppo-t (37-paj na's) eindigt met de conclusie „dat elke normale kerkorganisatie mann geroepen behoren te worden tot bijzondere diénsten (predika ouderling, diaken). Indien noodzak lijk, künnen ook vrouwen, naast h\ roeping in het ambt der gelovige onder leiding van de bijzondere am ten diensten vervullen, die noodzak lijk zijn tot opbouw van de kerk. D ze diensten kunnen echter niet g rangschikt worden als die van pr dikant, ouderling of diaken, otndat niet het representatieve en nbrmati ve karakter van de zogenaamde b zondere kerkelijke ambten drager Met dezè conclusie gaat dit rapp< verder, dan de GOS van Lunter 1968, die alleen ten aanzien van ambt van regerende en prediken! ouderlingen" uitsprak, dat het de du delijke leer der Schrift is, dat vroi wen daarvan uitgesloten zijn. T< aanzien van :1e toelating van vrouw tot het diakenambt kwam me toen niet verder, dan een advies aa de kerken om voorzichtig te zijn. Tenslotte memoreren wjj nog ee voorstel van de interim-commissi om de naam „gereformeerde oecumf nische synode" te veranderen in „gf reformeerde oecumenische raad". Aa) I de GOS zal een zendingsconferent eb van een week vooraf gaan, waar oi 'e« der meer ds. J. M Snoek uit Genét*' zal spreken over het evangelie in Iiwi raèl". ICi 1iel Wi DACCA (AP) President Moedji boe Rachman heeft een voorlopigjvo grondwet afgekondigd, die voorziet in een parlementaire staatsvorm vo< Ir Bangladesj. va da De grondwet werd afgekondigd nte; twee lange zittingen van zijn kabide net met 's-lands voornaamste juridivc sche adviseurs. Krachtens de grondwet zullen de i maart 1971 gekomen leden van >e Oostpakistaanse staatsraad en van d Pakistaansee* nationale vergaderin lid worden van het nieuwe pariemei r van Bangladesj. J Minister-president Tajoeddin Ah med deelde de pers mede, dat Moed iib niet de ambtseed als staatshooi behoefde af te leggen. „Wij volge geen enkele regering op, maar w Y vormen een regering, die door ee revolutie tot stand gekomen is", z< hü. Syed Nazrul Islam, die tot de te rugkeer van Moedjib als presidei fungeerde, wordt vice-president. De regering heeft de haven va Chittagong en de reeën van Chain weer opengesteld voor de internati jj nale scheepvaart. MANILLA (AP) Het officiël dodencijfer van tyfoon „Kit" die vei leden week de Filippijnse archipi heeft geteisterd, is tot 72 gëstegei Uit afgelegen delen van de archipi 1 komen steeds nieuwe berichten ovH verwoestingen binnen. Het Filippijnse persbureau spreek echter al van 202 doden en noemt d i storm de zwaarste in de afgelopei 30 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2