)onner start met remise De Vroet test UEFA-jeugd „IK HEB EIGENLIJK VIER BAZEN" Verjaardag van TH Delft in teken medische techniek Waardering voor Timman napuntendelingmetPortisch Leo Linkovesi valt in vierbanenstrijd Remise in tweekamp URTAIN IN AHOY' TEGEN LUBBERS? Tsjekoeljajev blijft tliuis Atleten naar Berlijn Mengelmoes van muziek en sport bij zesdaagse Weimar (FC Den Haag) nauwelijks tijd zich te concentreren WOEN&DtAG 12 JANUARI 1972 WIJK AAN ZEE De eerste jnde van het Hoogoventoernooi totaal afwijkend van het tra- itionele patroon verlopen. Ge- röonlijk kijken de 16 deelne- lers in de grootmeestergroep de at zorgvuldig uit de boom, om- at een verlies-risico in het be- in moreel zwaarder telt dan de oging een winstmogelijkheid te reëren. Gisteren was van deze jrgvuldigheid in het geheel een sprake. Na 5 uur spelen was slechts de ont moeting tussen de grootmeesters Lju- bojevic en Donner als puntendeling bij wedstrijdleider Orbaan opgegeven alle andere gevechten dienden in de avonduren te worden hervat. Adorjan won als eerste tegen Lan- geweg, die een stevige positie in tijd nood had bedorven n na de hervat ting de rekening gepresenteerd kreeg. De jonge Hongaar won via een aardi ge mat-combinatie. Portisth erkende 's avonds onmid dellijk, dat Timman zeer intelligent partij had gegeven. De enveloppe met de ingesloten zet werd zelfs niet Jan Hein Donner: eerste remise Centrum was hard nodig Van onze redacteur wetenschappen DELFT De technische ho geschool Delft heeft zijn 130ste verjaardag, die deze week in allerlei vormen wordt gevierd, duidelijk in het teken geplaatst van de medische techniek. Van daag en morgen wordt een sym posium over de ontwikkeling op dit terrein georganiseerd, en ook wat de TH zaterdag tijdens de open dag laat zien is hele maal op dit thema afgestemd. Afgezien van de omstandigheid dat het onderwerp „in" is, heeft de hogeschool degelijke redenen voor deze voorkeur. Weliswaar is het Centrum medische techniek al bij na een jaar geleden opgericht, maar binnenkort zal het voor het eerst gaan werken met mensen die daar voor speciaal zijn vrijgemaakt. Tot nog toe was de opzet van het cen trum een neventaak van prof. dr. ir. C. J. D. M. Verhagen en zijn medewerkers, die'hun pionierswerk tot nog toe met groot enthou siasme als bijwerk verrichtten naast hun „gewone" TH-arbeid. Hard nodig Het centrum was hard nodig, blijkt uit een uiteenzetting van prof. Verhagen. Er werken aan de TH ongeveer vijftig man studen ten en stafleden aan medische onderwerpen. Die onderzoeken ont stonden meestal spontaan, of door toevallige persoonlijke relaties, bin nen de bestaande vakgroepen van de hogeschool. Zo kon het bijvoor beeld gebeuren dat verschillende groepen, zonder dat ze het van el kaar wisten, met de elektrische ac tiviteiten van het hart bezig waren. Dat is natuurlijk nauwelijks een doelmatige opzet. Het Centrum medische techniek (CMT) ziet het als zijn taak om dit soort onderzoek te coördineren, en verder als gesprekspartner op te treden voor medische onderzoekers die met technische vragen zitten. Ooi: omgekeerd wil het CMT be middelen voor het leggen van con tacten met het medisch onderzoek voor nroiecten die od de vertrouw de wiize „ereens binnen de TH" onlmmpn Nadrukkeliik wil men mof, komen tot een eieen instituut, tot een ei "en ..opleidingszuil". moet bliiven het onder- in do bestaande vakToenen, Het door een essentieel onderdeel v?n bet nroTamma uitmaakt. r>qt. is tenminste de filosofie die nu v-eer^t.; on bet. svmnosium zullen endere mnoebikb'eden zeker nog e«ns worden besoroken. Met name in Amerika bestaan nameliik wel afeeronde onleidingen tot ..biome disch ingenieur". Maar Delft wil „eerst een ingenieur van de man maken" en hem dan als zijn be-, langstelling daarnaar uitgaat losla ten op de medische wetenschap. De open dag zal een indrukwek kende selectie bieden van de me dische onderwerpen die op dit mo ment in Delft worden aangepakt. Die variëren van een simpele op stelling die de toedieningssnelheid van een infuus regelt, tot uitge kiende computersystemen om de inhoud van de linkerhartkamer te bepalen, een gegeven waar hartspe cialisten groot belang bij kunnen hebben. Het langzaam toedienen van een vloeistof (bloed, suiker- of zoutop lossing) via een buisje in een ader van de patiënt komt in ziekenhui zen geregeld voor, en vereist nogal wat zorg en tijd. omdat de stroom snelheid door allerlei omstandighe den nogal kan variëren, en dat is medisch niet gewenst. Op het labo ratorium voor elektrotechnische meettechniek in Delft ontwierp men een apparaat dat het vallen van de afzonderlijke druppeltjes vloeistof uit de voorraadfles in een bufferruimte waarneemt, en aan de hand daarvan de slang meer of minder dichtknijpt. Dat klinkt reu ze eenvoudig, maar men heeft er enkele jaren aan moeten werken. Een van de vertraeende factoren is bij dergelijke projecten de ont wikkeling van een opstelling die het onder de getrainde handen van de technicus meestal wel goed doet, tot een apparaat dat inderdaad in de praktijk van het ziekenhuis be trouwbaar werkt en door een ver pleegster of een analiste kan wor den bediend zonder uitgebreide training. Deze laatste stap in een ontwikkeling, die veelal buiten het typisch technische onderzoek valt, gaat het nieuwe Centrum voor me dische techniek in voorkomende ge vallen toch centraal in eigen beheer uitvoeren. Industrie Op welk moment men contact gaat opnemen met de industrie, die ontwikkelde apparaten toch uitein- deMik zal gaan produceren als ze blijken te voldoen, kan prof. Ver hagen desgevraagd nog niet zeggen. „Het zal nog jaren duren voordat we met welk proiect dan ook zo ver zijn". Voor die tijd zullen er uitgebreide praktijkproeven moeten worden genomen met een betrekke lijk kleine produktieserie. iuist om te zien of een apparaat in de prak tik inderdaad aan de ei=en voldoet. Het maken van zo'n kleine serie is nog geen werk voor de industrie. En tegen de tijd dat het wel zo ver is zien we wel. Wij geloven hier op de 'TH niet zo hard in het opstellen van theorieën voor toe standen die we helemaal nog niet kunnen overzien. Tegen dat de vraag zich voordoet bekiiken we het wel, aldus prof. Verhagen. opengemaakt (V*Vt). Dat doet apart genoegen, omdat de 20-jarige Neder landse meester Timman veelal onze ker start. Het feit evenwel, dat hij onlangs het meestertoernooi in Stock holm heeft gewonnen, kon hem wel eens over de drempelvrees hebben heengetild. Savon, de nieuwbakken Russische kampioen die een afschuwelijke hekel aan fotografen blijkt te hebben en slechts wil worden gekiekt als hij toch aan het bord zit, kwam tegen de Joegoslaaf Ivkov iets in het voordeel. Hij won zelfs een pion, maar dit klei nood eiste zoveel zorg, dat van een winstpoging niets terecht kwam. De vierkante Tsjech Hort, met zijn 1.70, is hij zo'n 200 pond zwaar, torn de tegen een gestage druk van Smyslov op. Diens sluipschaak was zelfs eens dodelijk voor Botwinnik dat was in 1957, toen Smyslov de wereldtitel veroverde en de angst voor die stijl zit alle cracks diep in het bloed. Maar Hort bleef overeind, na 7 uur. Hij wankelde van ver moeidheid toen hij tenslotte het bord verliet. GROOTMEESTERGROEP: le ronde: LjUr bojevic (Joeg)-Donner '/s; Savon (Rus)- Ivkow (Joeg) */s*/sBrowne (Austr)-Benko (VS) afgebr.: Hort (Tsj)-Smyslov (Rusl) >/s—l/s; Adorjan (Hong)-Langeweg (Ned) 1—Portisch (Hong)-Timman (Ned) '/j— Pomar (Spanje)-Hartoch (Ned) 1—0; Smej- kal (Tsj)-Ree (Ned) afgebr. MEESTERGROEP: le ronde: Denker (VS) Cortlever (Ned) 0—1: Gereben (Zwlts)-Van Scheltinga (Ned) afgebr.; Medina (Spanje)- Hecht (W.Dld) 0—1; Cafferty (Eng)-Kara- klalc (Joeg) 10; Scholl (Ned)-Garcla (Cu ba) »/i—Lehmann (W.Dld)-Schmidt (Pol) 282: Enklaar (Ned)-Sahovic (Joeg) 1—0; Krnic (Joeg)-Rtbli (Hong) 0—1. Wit: Adorjan (Hongarije) Zwart: Langeweg (Nederland) 1. e2el, c7c5: 2. Pgl—f3. e7—e6: 3. d2d4, c5xd4; 4. Pfd4, Pb8—c6: 5. Pd4—bö. d7—d6; 6. c2—c4. Pg8—f6; 7. Pbl—c3, a7—a6; 3. Pb5a3, Lf8e7; 9. Lfl—e2, 0—0; 10. 0—0. Ta8—b8; 11. Lel—e3, Dd8—a5; 12. Ddl—el. 13/ Tal—dl, Lc8d714. f2—f3, 15. Kgl—hl, Pf6d716. Le3—f4, 17. Tdld2, Pc5a418. Pc3xa4, 19. Del—g3, e6e5: 20. Lf4—h5, 21. Lh6e3. b7—b5; 22. Le2—dl, 23. C4xb5, a6xb524. Ldl—b3, 25. Td2xd4, e5xd4; 26. Le3xd4, Da5d2; 27. Ld4—c3, Dd2—h6; 28. Pa3—c2, Le8d729. Pc2—b4. Td8—e8; 30. Tfl—dl, Dh6g6; 31. Dg3—f4, Ld7—e6; 32. h2—h3, Kg8h833. Lb3d5, Te8—c8; 34. a2—a3. Le6xd5; 35. Tdlx5. Tc8—C4; 36. h3—h4, DgS^-e6; 37. Td5—f5, Kh8—g8; 38. Pb4—d5. Tb 8C8; 39. Df4—g4, Kg8—h8; 40. Dg4—f4, kb8—g8; afgebroken; 41. Pd5—f6t, Kg8—h8; 42. Tf5h5, h7—h6; 43. Df4—g5. Zwart geeft het op. CORTINA D'AMPEZZO Bij het vier- banentoernool, dat gisteren In Cortina d'Ampezzo werd voortgezet, kwam de Fin se wereldrecordhouder Leo Linkovesi ln de eerste bocht van de 500 meter ten val en staakte de strijd. Sprinters 500 .meter» 1. Valerie Moeratov (F)'38.65 sec; 2. Erhard Keiler (Wdld) 38.70 sec; 3. Neil Blatchford (VS) 38,79 sec; 4 Per Bioerang (N^ocw) - 39.31 sec; 5. Seppo Han- ninen (Fin'l) -89,49 sec; 6. Ove Könlg (Zw) 39,58 sec. All rounders 500 meter: 1. Derry Jonland (VS) 40.12 sec: 2.' Klmmo Koskinen (Flnl) 40 33 sec; 3. Bruno Tolioli (It) 40,94 sec; 4. Dsn Carroll (VS) 41,07 sec; 5. Gerhard Zim- mermann (Wdld) 41,09 sec; 6. Otmar Braun- egger (Oostenr) 41,17 sec. Sprinters 1000 meter: 1. Erhard Keiler 1.19.52; 2. Valeri Moeratow 1.19.55; 3. Jos Valentijn (Ned) 1.20:01; 4. Johan Granath (Zwe) 1.20.05; Per Bjoerang 1.20.86; 6. Ove Konlg 1.21.43. 3000 m all-rounders: 1. Klmmo Koskinen (Fin) 4.22.19; 2. Gerhard Zimmermann (Wdld) 4.22.67 3. Dan Carroll (VS) 4.25.37; 4. Ron Nooitgedagt (Ned) 4.28.64; 5. Bruno Toniolli (It) 4.29.07; 6. Giovanni Gloder (It) 4.2J.13; 8. Plet Vink (Ned) 4.31.62. AMSTERDAM De zevende partij in de tweekamp tussen de Europese damkampioen Ton Sijbrands en de Zwitserse grootmeester Andreas Kuy- ken is na 53 zetten in remise geëin digd. Het was een spannende partij waarin Sijbrands op een gemakkelij ke overwinning leek af te gaan. Kuy- ken verdedigde zich echter bekwaam en veroverde tenslotte een punt. De stand is nu 104 in het voordeel van Sijbrands, die nog slechts een punt nodig heeft voor de eindoverwinning. ROTTERDAM Als Rudi Lubbers op 31 januari in Ahoy' van zijn Ita liaanse tegenstander Piero del Papa weet te winnen, zal de Nederlandse kampioen zwaargewicht vermoedelijk op 27 maart om de Europese titel uit komen tegen de Spanjaard Urtain. Dit gevecht zou dan eveneens plaats vinden in het Rotterdamse sportpa leis. Manager Rühling: „Het gaat feite lijk alleen nog om de gage van Ur tain. En die is beslist niet laag. Dat zal zeker niet onder de honderddui zend gulden liggen. Als Rudi wint van Del Papa en Urtain zit er zelfs een gevecht in tegen Cassius Clay." De geroutineerde 33-jarige Piero del Papa bokst op 31 januari in de Maasstad de eerste hoofdpartij tegen Rudi Lubbers, wiens broer Jan op dezelfde avond in de tweede hoofd partij als tegenstander fungeert van de Fransman Christian Poncelet. Rühling: ..Veel jongens zijn bang om tegen Rudi en 'Jan Lubbers te boksen. Zij worden overal erg veel gevraagd." De Rotterdammer Bertie Nikkelen Kuiper komt in de ring tegen de Franse halfzwaargewicht José Guil- lois, terwijl Ivan Roeslie het in de vierde profpartij moet opnemen tegen de Belg Pierre Cafieri. Het program ma wordt gecompleteerd door enkele profpartijen. Sportpaleis-directeur Hofmeester: ,We waren erg gelukkig met het eerste boksgala. Er is bewe zen, dat het publiek komt als er een goed programma is. Zo waren er bii het duel tussen Rudi Lubbers en Bas van Duivenbode ruim- vierduizend be talende bezoekers." OSLO De Noorse schaatsbond heeft de volgende selectie voor de Olympische winterspelen in Sapporo bekend gemaakt: Heren: Per Bjoerang, Lasse Efs- kind. Dag Fornaess, Roar Groenvold, Per Willy Guttormsen, Ole Chr. Iver- sen, Johan Lind, Willy Olsen, Sten Stensen, Svein Erik Stiansen, Magne Thomassen en Bjoern Tveter. Dames: Lisbeth Berg, Sigrid Sundby en Kirsti Biermann. De Russische schaatsbond heeft voor de strijd om het Europees schaatskampioenschap dames, dat het komende weekeinde in Inzeil wordt gehouden, de volgende rijdsters gese lecteerd: titelverdedigster Nina Stat- kevitsj, Loedmila Titova, Kapitolina Seregina, Vera Krasnova, Loedmila Savroelina en Vera Soerovikina. Op het toernooi om het Europees kampioenschap heren, 22 en 23 ja nuari in Davos, zullen voor Rusland uitkomen: nationaal kampioen Valeri Lavroesjkin en Valeri Troitski. Op vallend is de afwezigheid van Al- De perschef van het Witte Huis, Ro nald Ziegler, is maandag jongstleden aangekomen op het vliegveld bij Washington van zijn reis naar Peking. Hier wordt hij begroet door vrouw en dochtertje op de luchtmachtbasis Andrew DEN HAAG (ANP) De Konin klijke Nederlandse Atletiek Unie heeft besloten twee atletes en één at leet uit te zenden naar de internatio nale wedstrijden, die 30 januari in Oost-Berlijn worden gehouden. Het zijn Els van Noorduyn, Riet van de Berg en Bram Wassenaar. Voorts zul len drie Nederlandse atleten deel nemen aan de internationale cross, die 30 januari in San Sebastian wordt gehouden. Het zijn: Egbert Nijstad, Haico Scharn en Jos Hermens. exander Tsjekoeljajev, die vorig sei zoen goede prestaties leverde. De Britse schaatsbond heeft voor het Europees en het wereldkampioen schap heren (19 en 20 februari in Os lo) John Blewitt en David Hampton aangewezen. Marshall en Tipper zul len uitkomen op de sprintkampioen schappen, 26 en 27 februari in Eskils- tuna. De Nederlandse trainer Jeen van den Berg zal deze rijders waarschijnlijk ook naar Sapporo begeleiden. ROTTERDAM Wielerintimi verkondigen het al geruime tijd. „Een zesdaagse zonder amuse ment kan geen succes meer wor den", verklaren zij. Vorig jaar nog meende de directie van Ahoy' nog aan deze uitroep voor bij te moeten gaan door de sport vrijwel volledig te laten prevale ren. Voor de komende zesdaagse, welke volgende week donder dagavond van start gaat, neemt het vertier ephter een belang rijke plaats in. Sport en amusement gaan dan hand in hand. Een uitstekend idee: want juist de zesdaagsen die worden gekenmerkt door een kermisachtiae sfeer, krijgen de meeste bezoekers binnen de poorten. Neem de zesdaag se van Breinen (draait op dit ogen blik). Die is reeds maanden van te voren volledig uitverkocht, maar lijkt meer op een carnaval dan op een sportevenement. Wat Ahoy' betreft lijkt het aan trekken van publiek vermakende Toernooi in Las Palmas - ondanks verwarring -nuttig voor jo#g talent AMSTERDAM Het UEFA- jeugdelftal voor spelers van zestien tot achttien jaar is al jaren een kweekplaats voor jong voetbaltalent. De meesten van de huidige Neder landse topstelers deden de eerste in ternationale ervaring op in dit elftal. Hoewel het team ook in de beginjaren boordevol talent zat, zijn de resultaten pas de laatste paar jaar erg in het oog lopend. Vorig jaar speelde Neder land in Glasgow de finale in het toer nooi om de UEPA-beker voor jeugd- teams tegen West-Duitsland (uitslag 0-0, Duitsland winnaar na loting) en dit jaar in mei speelt de ploeg in Barcelona opnieuw voor die beker. Als oefening werd vorige week een sterk bezet toernooi in Las Palmas afgewerkt. Het team van Arie de Vroet eindigde daar op een gedeelde eerste plaats met Frankrijk. Een uit stekend resultaat, omdat de andere deelnemers, Frankrijk, Oostenrijk en Spanje, ook met een volledige selectie uitkwamen. Over de behaalde eerste plaats is enige verwarring ontstaan. Nederland en Frankrijk behaalden beide vier punten met de doelcijfers 2-1 voor de Fransen en 3-2 voor Ne derland. In het UEFA-reglement staat dat de ploeg met het beste doel saldo winnaar is. Bij gelijk eindigen wint de ploeg die de meeste doelpun ten heeft gemaakt. Begeleider Henk Zon: „Wij wisten dat de Spanjaarden een eigen reglement toepasten, dat betekende dat de ploeg met het beste doelgemiddelde winnaar zou zijn. Wij moesten dus de laatste wed strijd van Spanje winnen. Het bleef 0-0 en toen kwam e"r na afloop een Spanjaard naar ons toe die zei dat wij winnaar waren. Dat heeft de ver warring in de hand gewerkt". Die verwarring bestaat echter nog steeds want trainer Arie de Vroet verklaar de: „Wij dachten dat 0-0 genoeg was. Daarom heb ik de ploeg in die laatste wedstrijd wat behouden laten voet ballen. Als ik geweten had dat we hadden moeten winnen, waren we ook veel meer in de aanval gegaan. Er was wel een papiertje waarop het reglement 9tond, maar dat was in het Spaans en dat kan ik niet lezen". Ondanks alle tegenstrijdigheden staat echter vast dat het Nederlandse jeugdelftal weer een uitstekende in druk heeft achtergelaten. Tegen Frankrijk (dat in mei in dezelfde poule als Nederland in Barcelona speelt) werd met 1-1 gelijk gespeeld en van Oostenrijk werd na een aan vankelijke. achterstand met 2-1 ge wonnen. Stelt De Vroet: „De jongens hebben goed gespeeld, ik heb ze goed kunnen testen. We hebben een kern van spelers met ervaring. Kleton (Ajax), Jan peeters (NEC), Aadje Kila (Den Haag) en Adrie van Kraay (PSV). De laatste drie zijn al gedeel telijk door en komen regelmatig in het eerste van hun vereniging uit. De andere jongens hebben hier een hoop ervaring opgedaan". personen een stap in de goede rich ting. Iedere avond zal het Apollo- quintet voor de muziek zorgen. Op de openings- en zaterdagavond zal een boerenkapel (De Dauwtrappers) het festijn muzikaal opluisteren en op vrijdagavond vormt een Tiroler or kest de attractie. De maandagavond staat in het teken van Horecawezen, nadat de dag daarvoor Ben Cramer zijn repertoire ten gehore heeft ge bracht. De Liefdadigheidsnacht op brengst voor de Stichting Volkskracht belooft op een dinsdag een groot succes te worden. Tal van bekende radio- en TV-persoonlijkheden zullen dan acte de nrésence geven. De bok sers Bertie Nikkelen Kuiper, Bas van Duivenbode en de gebroeders Lub-' bers zullen o.a. op de fiets klimmen. De amateurzesdaagse begint op de openingsavond om acht uur. Zij rij den dan een ploegkoers over twee uur. De andere avonden zijn de „lief hebbers" steeds van acht tot negen uur in de baan. De koppels zijn door Charles Ruys, na overleg met baan- coach Frans Mahn, als volgt samen gesteld: Thomas-Bennet (Engeland), Pollerhoff-Metzemacher (Duitsland), Perkins-Maloney (Australië), Daele- mans-Wezemael (België), Van Rans- beeck-Van de Putte (België). Balk- Knetemann (Ned.), breur-Van der Lelst (Ned.), Grootzwagers-Nieuwen- huis (Ned.). Helvoirt-De Louw (Ned.). Moret-Perfors (Ned.), Priem-Blok (Ned Schuiten-Fens (Ned.), Stander- Van Rossum (Ned.) en Van Tol-Venlx (Ned.). De zesdaagse moet totaal 35.000 be zoekers trekken om financieel quitte te spelen. „Publiektrekker" vindt men de Westland-Brabantexpress Leo Duvndam-René Pijnen. Er was enige onzekerheid ontstaan, of Leo Duyn- dam in Rotterdam zou vertrekken, omdat de Poeldijker bij een valpartij in Bremen een bloeduitstorting in de heup en een lichte schouderblessure onlien. De verwondingen vallen ech ter mee. A.s. vrijdagavond wordt in het Snortnaleis weer een wielerpooulaire gehouden, waaraan door verschillen de amateurs en profs wordt deelgeno men. De oreanisatie is in handen van de wielerclub Ahov. Od het program ma staat onder meer een ploegkoers. De aanvang is om acht uur. Bij het ingaan van de voorlaatste nach* in de Zesdaazsc van Bremen zaRen de 8001 toeschouwers het Duitse koppel Schulze/- Renz aan de leiding met 329 punten voor Peter Post en Patrick Sercu (Ned/Belg) met 250 punten. De stand was verder: op één ronde: 3. Peflgen/Pijnen (Dld/Ned) 285: 4. Bugdahl/- K^mper.(DH) 241; 5. Gilmore/Van Lancker (Aus/Fr) 228. Op zeven ronden: 7. Kars tens/Puschel (Ned/Did) 147. Op eenentwin tig ronden: 9. Loevesijn/De Wit (Ned) 231. DEN HAAG Wie herinnert zich niet het Volmaakte Doel punt, waarmee Johan Cruijff enkele weken terug FC Den Haag op verlies zette?. Die nieuwe heldendaad van Europa's nummer Eén is uitvoerig geloofd en geanalyseerd. Terecht. Maar wat weinigen in die meesterlijke actie hebben verdisconteerd, is de merkwaardige rol van FC Den Haags centrale verdediger Cees Weimar (23), die zich eerst volkomen liet verrassen en ver volgens vergat die vergissing met een lichte, maar afdoende overtreding te corrigeren. Over het moment, waarop Weimar zich liet verrassen, zegt hij enige tijd later in zijn flat, twaalf hoog aan de Lozerlaan: „Ik liep in gedachten eigenlijk al naar de zijlijn om een ingooi te nemen En over zijn houding in die merk waardige seconden zegt hij: „Het is natuurlijk een gebrek aan con centratie". Dat is vreemd voor een voetballer in de eredivisie anno '72. In een tijd, dat ons profvoetbal snel volwassen wordt en voor amateuristische opvat tingen geen plaats meer is Tenslotte is Wcimar een speler van FC Den Haag, een van de betere clubs in Ne derland. en tenslotte speelt Weimar al vanaf zijn zestiende in de topelf, ontdekt door Feijenoords huidige trainer Ernst Happel. Hoe kan het zo'n voetballer die nog niet zo lang geleden gold als een groot talent, overkomen, dat hij uitgerekend tegen Ajax zonder concentratie voetbalt? Het beantwoorden van die vragen is niet gemakkelijk. Wél is zeker, dat het „geval"-Weimar niet op zich staat. FC Den Haag, tot stand gekomen door de „fusie" tussen ADO en Hol land Sport (als er geye'Jd wordt in het Zuiderpark heet het alleen maar ..ADO" en nooit FC Den Haag als bewijs voor de tegenzin, waarmee voetbalminnend Den Haag die „poli tieke" fusie wenst te 'accepteren), kent binnen de selectie fullprofs en semiprofs. Wat meer zegt- Cees Wei- mar verschilt hemelsbreed van bij voorbeeld de fullprof Aad Mansveld, die naast hem in het hart van de verdediging voetbalt. Weimar analy seert zelf: „Ik heb niet één baas, maar eigenlijk vier bazen. Ik ben ge trouwd, ik studeer, ik geef les op school er> ik voetbal. Is het dan gek, dat je soms met je gedachten ergens anders bent?" Klassiek Het is een klassiek gegeven, die verscheidenheid van motivatie binnen een kerngroep betaalde voetballers. Weimar: „Ik wil best volprof wor den en me méér concentreren op de voetballerij. Maar dan moet ik ook naar behoren gehonoreerd worden. Dat nu bleek in augustus niet moge lijk. Ondanks de beloften van de ge meente dat de FC Den Haag een toe komstige Europese topclub zou wor den. 'Het bestuur kon niet aan mijn eisen voldoen, ik bleef dus semi-prof en toen heb ik een baan als leraar aan de Jan Campert-MAVO aan vaard. Omdat iK wilde studeren en dat, naast het voetballen, eigenlijk altijd gedaan heb wordt het me wel een beetje te veel. Dat is niet mijn schuld, maar de schuld van FC Den Haag. Of van de gemeente, zoals je wilt". De aanwezigheid van semi-profs binnen een groen fullprofs moét wel tot onderlinge fricties leiden. Weimar bekent: „Het speelt vooral als er iets moet gebeuren, dal buiten de normale orde valt. Door het verschrikkelijk drukke programma, dat ik elke dag moet afwerken, is voor mii elke mi nuut goud wJard Dus heb ik geen zin, om na aflooj" van trainingen te blijven hangen of ik heb geen tijd om lang van tevoren te komen. Daar voeren de anderen me vaak mee. Logisch, natuurlijk, want voor die jongens telt alleen maar de voetballe rij. En soms, als door welke oorzaak ook, de trainingen een uur worden vervroegd, dan kan ik daar niet bij zijn. Om van buitenlandse wedstrij den, trainingskampen of andere ex tra dingen maar te zwijgen. Ik draag ook de verantwoordelijkheid over an dere zaken. Ik geef leiding aan een klas van 27 jonge mensen, die volgend jaar eindexamen moeten doen. Die moet ik prepareren. Ten opzichte van die mensen kan ik het me niet ver oorloven een week niet te komen. Ik studeer bovendien geografie aan de Gemeentelijke Universiteit in Am sterdam. Die studie bekostig is zelf. Dat kost me enige duizenden guldens en dat is een investering voor later. ALs ik dan op een gegeven moment een jaar moet overdoen, omdat ik net die vraag gemist heb, terwijl ik met FC Den Haag op een Europa Cup wedstrijd was, dan kan ik me dat niet permitteren". Oplossing Het leven van „profvoetballer" Weimar hangt inderdaad van minu ten aan elkaar. Alleen al in de stad Den Haag rijdt hij 30.000 kilometer per jaar. Hij traint vijf keer per week, speelt soms in het B-elftal op zaterdag en is reserve voor het A- team op zondag, loopt 15 uur college in Amsterdam en staat drie dagen per week van 's morgens 8 tot 's mid dags tien over drie voor de klas. Dat is niet meer 'ol te houden", aldus Weimar, „er moet een oplossing komen, anders stop ik met voetbal Pas geleden heb ik een onderhoud met het bestuur gehad, omdat mij werd verweten „onvoldoende interes se" te hebben. Dat kan best zijn, maar dan moet er maar een oplossing worden gezocht. Tot nu toe heet het steeds, dat ik kandidaat ben voor het volprof zijn, maar wat heb ik daar aan? Ze gaan er van uit, dat ik als semi-prof de zelfde instelling heb als volprofs, maar daar heb ik, vind ik, niks mee te maken. Ik werk eigenlijk op twee fronten voor de gemeente: ik sta voor de klas en Ik speel voetbal. Waarom maakt die gemeente me dan niet los voor de passieve recreatie? Ik begrijp zo'n beleid niet. als je in de toekomst je wilt meten met de top." Waarschijnlijk heeft de FC Den Haag het destijds niet aangedurfd Weimar een volprofcontract aan te bieden, omdat cr behalve een urgent gebrek aan geld (onbegrijpelijk voor wie het obscure geharrewar heeft ge volgd, dat aan de fusie vooraf gegaan is), ook onzekerheid betrof omtrent de toekomst van Weimar, die twee keer aan de knie geopereerd is en pas in de laatste wedstrijden van het vorig seizoen, terug in het eerste kwam. Die visie heeft er toe geleid, dat een semiprof als Weimar nu aanzien lijk minder waard is voor de club. „Ik ben geen robot", zegt Weimar, „ik kan me niet concentreren op zoveel dingen tegelijk. Als Jezek, onze trai ner, wil. dat ik harder word, dan is dat oké. Maar als ik harder speel, is het risico groot, dat ik geblesseerd raak. En dat mag niet, gezien zijn verplichtingen elders. Je zou kunnen zeggen, dat ik eigenlijk ongeschikt ben voor topsport. Zo lang er ten minste geen oplossing gevonden Is. Ik geloof, dat het tijd wordt de knoop door te hakken. Vorig jaar heb ik 13 dagen vakan tie gehad. Nu loop ik met een kop vol woorden.I k ben te duf om geconcen treerd te zijn. Op die manier gaat de interesse weg. Als de andere jongens die volprof zijn, zich daarover bekla gen, zeg ik: „clan moet ik niet worden opgesteld. Het is de schuld van de leiding. Of de onmacht, dat weet ik niet precies." MAARTEN DE VOS

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13