Gespeelde portretten van theologische denkers 'V-commentaar Dramatische reeks van CVK/IKOR Bar weinig REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN COLIN FORBES Dirigentencursus Momma WOENSDAG 12 JANUARI 1972 Sören Kierkegaard ran onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het zal on- etwijfeld vele kijkers een lichte :hok bezorgen, wanneer zij zon- agavond om zeven uur kijken aar de eerste aflevering van en zesdelige kleurenserie van VK/IKOR „Zoals gezegd oorMet is een reeks por- retten van theologische denkers an zeer uiteenlopende aard, zo- irel wat de personen zelf als de rogramma-uitvoering betreft. De schok zal worden gevoeld, wan eer men Frits Vogels (overigens op itstekende en suggestieve wijze) de eense wijsgeer Sören Kierkegaard, vader" van de existentiefilosofie en e psychologie, ziet uitbeelden zoals hij was: een ijdele, zeer rijke, delica te neuroticus, die graag met zijn van zijn vader geërfde zwaarmoedigheid praalde en de wijsheid welke hij an deren voorhield niet op zichzelf kon toepassen. Karei Eykman schreef dit portret van de weréldvermaarde denker (die slechts 42 jaar oud werd) naar frag menten uit zijn dagboeken en citaten uit zijn beroemde werken. Vooral zijn theologische visie wordt, evenals in alle volgende portretten in de serie, naar voren gehaald. Voor niet zozeer ingewijden in het persoonlijk leven van Kierkegaard zal het boeiende, fragmentarische kleurenspel uit de 19e eeuw een fas cinerende aangelegenheid zijn, mis schien ook een zekere ontgoocheling tegen de achtergrond van .zijn filoso fische geschriften, die nog altijd le vend zijn. Artistiek gezien „trekt" dit portret zozeer dat men er niet bij moet vergeten te luisteren naar wat Kierkegaard zegt: elk woord werd door hemzelf neergeschreven. Martin Buber Geheel anders van opzet, ook door een ander tv.-team is het portret van de Joodse denker Martin Buber. die in 1965 op 87-jarige leeftijd in Jeru zalem overleed. Hij wordt in een streng fotodecor geplaatst als hoog bejaarde, en als zodanig voor treffelijk gespeeld door Bernard Droog. Filosoferend en daarbij bege leid door wisselende beelden over peinst hij.het vurige zionisme, dat hij in zijn jeugd beleed, zijn veelzijdige arbeid in Duitsland en zijn beoorde ling van Israël, waar hij in 1938 hoogleraar in de'algemene sociologie werd aan de universiteit van Jeruza lem. Hoewel hij, op zuiver theologi sche gronden, zich niet kon verenigen met de oprichting van de staat Israël, heeft hii dat tenslotte toch geaccep teerd. Zijn doel bleef - echter een de. In de serie die vierwekelijks op arabieren tot stand te brengen en alle geweld te weren. Op 20 februari zal men de moeite moeten nemen om rustig te gaan zit ten teneinde te luisteren naar de ver tolkte eigen woorden van Buber, die diep in hart en geweten ingrijpen en bepaald niet alleen tot zijn geloofsge noten zijn gericht: Volgende week beginnen CVK'IK- OR met de opnamen voor het derde portret: dat van Abraham Kuyper, die gespeeld wordt door Ko van Dijk en waarvoor Ben van Kaam de tekst schreef, daarbij ook weer uitsluitend eigen woorden van Kuyper hanteren- vreedzame coëxistentie van joden en Nederland I verschijnt, zal men ver der nog kunnen „ontmoeten" de tra gische dichter-theoloog Frangois Ha- verschmidt (meest bekend onder zijn pseudoniem Piet Paaltjens), de onder nazi-terreur gevallen Duitse theoloog Dietrich Bonhoeffer en de Franse schrijfster Simone Weil. Vanavond te zien nederland i De Fabeltjeskrant Journaal Van Gewest tot Gewest Tips van het Nat. Bureau voor Toerisme Journaal Uitz. v.d. ARP Stichting Socutera Diamond Head, speelfilm Interpellatie: discussieprogram ma Journaal Den Haag vandaag E.K. kunstrijden voor paren te Gothenborg - Samenv. van de vandaag gehouden wedstrijden NOS 18.45 18.55 19.05 19.50 20.00 PP 20.20 20.30 NOS 20.35 22.15 22.45 22.50 22.55 In het tweede deel van Mijn tante 'ictoria ging het allemaal weer heel eheimzinnig toe. Maar dat kwam )ch voornamelijk door de sfeerma- ende muziek. Na het eerste deel chreven we. dat de acteurs de serie ouden moeten maken. We vragen ns nu af, of zelfs daarvoor wel vol- oende inhoud is. Ook in deze uitz en-/ ing gebeurde er weer bar weinig. Hier en Nu is er binnenkort weer en op Hadimassa moeten we langer \vachten, dus hebben we voor een beertje maar de werkelijkheid laten chieten voor een persiflage van die 'erkelijkheid. We waren verleid door rnieuwe 1972-versie. Dat splinter- \ieuwe viel mee of tegen. Dat hing er war vanaf, hoe je vorig' seizoen er- aar gekeken hebt. Wij waren niet zo \elukkig met de nieuwe versie die na omervacantie gekozen is. Hadi- nassa van gisteren had weer veel mn het vorig seizoen en daar zijn wij li et rouwig om. Achter het Nieuws analyseerde met iehulp van ombudsman Marcel van lam de cijfers van het NIPO die iantoonden hoe de politieke verhou- lingen nu in ons land liggen. VVD- 'o orzitster mevrouw Van Someren iad gelijk. Het was een beetje teveel mn het goede voor de kijker. U moet iet in deze krant allemaal nog maar ens nalezen. De dames en heren oo- itici vertrouwden er kennelijk niet tra oo dat de kiikers zelf wel con fusies kunnen trekken uit die cijfers, jaarom legde iedereen uit dat zijn mrtij nog zo slecht niet zit. Maar de iVP-er in het aezelschap concludeer- ie in ieder geval terecht, dat de kie- :ers reageren oo wat de dames en heren in Den Haag doen. Misschien Dok wel op wat ze voor de televisie loen en zeggen. H.L. Martin Buber Onmiddellijke verlichting van Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten |>eumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van-pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van - verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra liet nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drofi. nederland ii NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 MIK: muzikaal amusementspro gramma 20.00 Journaal 20.21 Studio Vrij: informatief progr. over vrijetijdsbesteding IKOR CVK RKK 22.05 Kenmerk: wekelijkse informa tierubriek over kerk en samenl. 22.30 Journaal belgië nederlands Wie weet, wint! Kleur: Fabeltjeskrant Keurig Frans; Zoeklicht Politieke tribune: de Partij voor# Vrijheid en Vooruitgang (PVV) Mededelingen en de Weerman Nieuws Beschuldigde, sta op!: De ont voering van Karin Debat Horen en zien: theaterkroniek Nieuws Kleur: Europese kampioen schappen kunstrijden op de schaats in Göteborg - repor tage van de vrije figuren voor paren 35 Einde Vanavond te horen AARY PERKINS NCRV 18.30 Nieuws 18.41 Veel gevraagde gewijde muziek (gr.) 19.00 De kerk vandaag - nieuws en commentaar, NOS: 19.10 Voor blinden en slecht zienden. 19.20 Openbaar Kunst bezit 19.30 (S) Woensdagavond Muziekmagazinc Bond zonder naam:22.25 Met elkaar meer mans NOS: 22.30 Nieuws 22 40 Den Haag vandaag 22.50 (S) Zin - Tuig: kunstkroniek (nr. 59) 23.20 (s) Signaal - muziek van eigen tijd. (opn.) 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m VARA: 18.00 Nieuws 18.11 Ac tualiteiten 18.20 Uitzending van de PvdA 18.30 (s) Klink Klaar: zonder nonsens 19.30 (S) Llcnt orkest 20.00 Nieuws 20.05 <S) Op Karwei; regionaal pro gramma uit Delft 21.00 (s) Licht platenprogramma 21.45 (s) Koloriet; muziekprogram ma 22.30 (S) Sopraan en piano 22.55 Mededelingen 23.00 Nieuws 23.10 Actualiteiten 23 20 (s) Jazz Magazine 23.55—24.00 Nieuw GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP Volksmuziek uit Macedonië: The lady's in love with you; Comes love: Schwarze Rose. Rosemarie-Linda-Ginny, oh GlnnyWhere flamingos fly; Merci bon Dieu; Hava nagee- la; When the Saints go marching in; Moonglow: Quando quando - Auf melner Ranch bin ich König - Mexico - Helsser Sand: Don't get a- round much anymore: Oo-shoo- be-doo-be: We six; Dear Ann: Tale of the fingers; Just for the love: Stella wise; Base on balls; Startin' from scratch. RADIO MORGEN Hilversum I 402 m NCRV 7.00 Nieuws 7.02 Het levende woord 7.07 (S) Prelu dium I: klassieke muziek (gr) 7.30 Nieuws 7.41 Hier en Nu: actualiteiten 7 55 (S) Preludium II 8.10 (S) Te Deum laudamus 8.30 Nieuws 8.41 (S) Podium voor de vrouw 9.10 (S) Radio Filharmonisch orkest en solist (opn) 10.00 Geestelijke liederen 10.04 Schoolradio 10.30 Nieuws 10.33 Voor de zieken 11.05 Geestelijke liederen 11.30 Hier en Nu: actualiteiten 11.32 (S) Populaire klassieke muziek 11.55 Mededelingen 12.00 Los- Vast: gevarieerd programma (12.10-12.15 Kunst- en vlieg werk; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Hier en Nu: actualiteiten: 13.00-13.04 De ta fel van drie) 13,30 Zingen met Cecilia 13.45 Buiten de taal grens: voordracht van vertaal de gedichten 14.05 Schoolradio 14 25 (S) Semiklassieke en mo derne kamermuziek 15.00 Ge reformeerde middagdienst 15.30 Nieuws 15.33 (S) Meisjeskoor met piano-begeleiding 16.00 (S) Jeugdland 17.00 (S) Popmuziek 17.30 Nieuws 17.32 Hier en Nu: actualiteiten 18.00 (S) Licht en semble 18.24 Op de man af, praatje. Hilversum II 298 m AVRO 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) 8.00 Nieuws 8.11 Radiojournaal 8.20 (S) Dag met een plaatje (ver volg) (Om 8.30-8.33 De groente man.) 8.50 Morgenwijding 9.00 Toppers van toen (gr.) 9.35 Waterstanden 9.40 Schoolradio 10,00 Voor de kleuters 10.10 Ar beidsvitaminen (11.00 Nieuws) 11.30 Voor de vrouw (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Sportre- vue 13.00 Nieuws 13.11 Radio journaal 13.30 (S) Strijkkwintet 14.10 (S) Pianorecital 14.30 (S) Johan Willem Frlso Kapel 15.00 Palet: voor dc zieken 16.00 Nieuws 16.03 Aspecten: kunstprogramma 17 00 Mobiel: een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen, waarin om 17.55 Mededelingen. Hilversum III 240 m. TROS 7.00 Nieuws 7.02 De Hugo van Gelderen Show (8.00 Nieuws) 9.00 Nieuws 9.03 Take nine 10.00 Nieuws 10.03 Robbie Dale on Radio EO 11.00 Nieuws 11.03 Gospelsound KRO 12.00 Nieuws 12.03 Van twaalf tot twee met om 13.03 Raden maar (13.00 Nieuws) 14.00 Nieuws 14.03-18.00 KRO-Op-Drle (15.00, 16.00 en 17.00 Nieuws.) □E ROTSEN VAN ZERVOS 27 Telkens wanneer hij de hut had betreden om de gevangenen snel te inspecteren, vervolgde hij zijn langzame tocht door de gang en Prentice, wiens gehoor buitengewoon goed ontwikkeld was, had al eer der gemerkt dat hij de zich verwijderende voetstappen kon volgen tot en met de beklimming van de afgelegen trap, waarna een deur werd dichtgeslagen. Dan voerde zijn inspec tietocht hem dus ook naar het open dek boven. Dit kwam Prentice logisch voor de Duitse commandant, die wist dat er weinig moeilijkheden te vrezen waren, zo lang zij aan boord waren, spaarde zijn mankracht en liet zijn troepen, zo goed dat ging, rusten voor de nieuwe--dag aanbrak. Prentice tilde zijn hoofd op en riep snel. „Daar komt hij!" De wachtpost van het Alpenkorps bereikte de deur en ging vervolgens te werk met zijn gebruikelijke voorzichtigheid. Hij draaide het licht aan en betrad de hut met het geweer in de aanslag. Hij bleef een ogenblik staan kijken naar de roerloze lichamen en liet zijn ogen toen door de hut dwalen om zich ervan te vergewissen, dat die leeg was. Toen hij weg ging draaide hij het licht uit en sloot de deur achter zich. Liggend op zijn kooi gaf Prentice geluidloos wat legertaal ten beste nu kon hij de schooier niet weg horen gaan en, wat er meer op aankwam, hem ook niet horen terugkomen. Hij klemde zijn tanden op elkaar en hervatte de worsteling om zich te bevrijden. Vijf minuten later lag hij roerloos en uitgeput door zijn inspanningen op z'n kooi, grote teugen bedompte lucht inademend, terwijl hij zijn krachten verzamelde voor een nieuwe poging. Hij had een gevoel alsof er een stalen band om zijn slapen zat. Hij zag een korte lichtflits en hij beet zich op de lippen. Dit was niet het ogenblik voor een black-out. Een seconde later lag hij zo stil als een lijk en zijn hart bons de van opwinding. De lichtflits was niet het gevolg geweest van zijn ogen die hem parten speelden. Het licht was van de gang gekomen, toen iemand geluidloos de deur geopend en ge sloten had. Iemand was de hut binnengekomen! Angst. Onzekerheid. Toenemende onrust. De emoties beslo pen zijn vermoeide brein terwijl hij roerloos bleef liggen. Had Ford ook beseft wat er was gebeurd had hij ook gehoord dat een onbekende met angstwekkende omzichtigheid hun hut was binnengekomen? Hij had er geen idee van. Zijn oren hadden hem nog niet het bwijs geleverd dat er iemand was, maar instinctief wist Prentice dat ze niet meer alleen waren. Hit,vond de stilte akelig, het kraken van het schip onheilspel lend en de gedachte dat iemand hem als een geest naderde, schrikaanjagend. Zijn hersenen stonden onder druk, zijn ze nuwen waren tot het uiterste gespannen door de voorafgaan de ervaringen en nu werd hij gekweld door een nieuwe nachtmerrie iemand was op hem af gestuurd om hen in stilte te doden. Hij wilde schreeuwen, maar in plaats daarvan kraste hij. een hand raakte zijn wang aan en hij verstijfde. „Kalm! Luister!" Prentice was ontzet en lag volkomen stil door de schok. De stem had in het Engels gesproken, met een Duits accent. Hij slikte vlug en zijn stem was niet meer dan een gefluister. „Wie bent u?" De stem negeerde de vraag en sprak in dringende tele gramstijl. „Houd u rustig! Ik heb een mes.... ik snijd de tou wen om uw polsen door.... er is een Britse torpedobootjager in de buurt. Prentice voelde koud staal tussen zijn polsen en hij spande het touw toen het mes begon te snijden, „...achter op het schip ligt een vlot.... gebruik het mes om het los te kappen.... als het vlot op zee is en u weg bent van het schip..." Het mes sneed zonder onderbreking verder en een van de strengen los. „schiet u een vuurpijl af... ze liggen op het vlot..." Een tweede streng begaf het toen Prentice zijn handen uit elkaar trok om de spanning op de laatste streng te vergroten. Hij sprak ge haast. „Zeg me wie u bent misschien kan ik u later helpen..." „Zwijg!" Het mes bewoog nu langzamer en Prentice' besefte dat de man die hem bevrijdde, oppaste dat het mes hem niet verwondde als de laatste streng zou breken. De stem sprak verder, de stem van een man die zich van een voor hem vreemde taal bediende en wanhopig probeerde zijn bedoeling duidelijk te maken. „De vuurpijl zal worden opgemerkt... door de torpedobootjager... maar Burckhardt zal niet op jullie dur ven schieten, want dat zou de torpedobootjager waarschuwen dat er iets mis is..." Prentice voelde de laatste streng breken, waardoor zijn handen vrij kwamen. Opeens hoorde hij de af gemeten passen van een wachtpost de gang afkomen, de schoenen dreunden zwaar op het hout. Hij verstijfde. Zijn voeten waren nog vastgebonden. Het was nog lang niet tijd voor een bezoek van de wachtpost. De indringer had de hut betreden vlak nadat de wachtpost was vertrokken met opzet. Dat had Prentice inmiddels al begre pen. Had hij zijn schema veranderd? Hij zou de hut betreden en hem betrappen met zijn handen vrij, samen met zijn onbe kende helper. De voetstappen van de wachtpost waren nu dichtbij en bewogen langzamer, waarna het licht zou worden aangeknipt en hij zou binnenkomen. Een nieuwe gedachte kwam bij Prentice op en hij voelde een rilling over zijn rug lopen omdat hij de wachtpost kon horen aankomen moest de deur open staan. Ja, zo was het ook! Een dunne streep licht was zichtbaar om de rand van de deur. De indringer had de deur niet goed gesloten en het zwaaien van het schip had haar verder geopend. Volkomen stil- liggend in het donker be sefte Prentice dat het afgelopen was. De wachtpost had de deur na zijn laatste bezoek gesloten, dus als hij zou ontdekken dat die open stond, zelfs al was hij niet van plan geweest deze keer binnen' te komen.... Hij vroeg zich af hoe het de onbeken de man te moede was, die met hem wachtte in de onverlichte hut, zonder het minste geluid te maken. Hij had nog steeds het mes zou hij daar gebruik van maken tegen een van zijn eigen kameraden? Zou hij er zelfs de kans toe krijgen? Die gedeeltelijk geopende deur zou de wachtpost op zijn hoede doen zijn en hij zou, op alles voorbereid, binnen komen. Ter wijl hij weer op de kooi ging liggen draaide hij zich op z'n zij en hij verborg zijn handen, in de hoop dat het zou lijken alsof ze nog gebonden waren. Een reusachtige golf stortte zich over het schip en beukte met zo'n kracht tegen de romp dat hij dacht dat die het zou begeven. Een seconde later hoorde hij een tweede dreun buiten in de gang, vergezeld van een in het Duits gemompelde vloek. De golf had de wachtpost verrast. Badend in zijn zweet wachtte en luisterde hij met wild klop pend hart. Een ogenblik lang was het stil, daarna klonk er een metaalachtige klik. De wachtpost die de veiligheidspal te rugschoot? Prentice had de waanzinnige aandrang om een waarschuwing te schreeuwen, maar hij hield zijn mond dicht en even later hoorde hij voetstappen net achter de hutdeur. Hij had zijn hoofd nu opzij gedraaid en met halfgesloten ogen keek hij naar de ingang, wachtend op de eerste lichtstreep, die hem zou vertellen dat de deur werd geopend. Opeens hoorde hij nog meer voetstappen de gang afkomen, energieke, haastige voetstappen. Hij kon zich het tafereel duidelijk voor stellen de wachtpost, kijkend naar de deur die eigenlijk dicht had moeten zijn, het teken naar een kameraad, die zich de gang af haastte om zich bij hem te voegen. Vervolgens zou den ze gezamenlijk de hut binnenvallen en alles zou voorbij zijn. De snelle voetstappen hielden halt voor de deur en er klonken Duitse stemmen. Prentice kende een beetje Duits, maar niet voldoende om het te spreken en ze spraken veel te snel, zodat hij de betekenis van de woorden niet begreep. Mis schien was de nieuw aangekomene de wachtpost, die gewoon lijk hun hut controleerde? Wordt vervolgd hilversum i nos 18.41 uur (NCRV) Veel gevraagde gewijde muziek 19.20 uur Openbaar Kunstbezit 19.30 uur Woensdagavond muziek- magazine 22.50 uur Zin-tuig nr. 59, kunstkro niek 23.20 uur Signaal muziek van eigen tijd hilversum 2 vara 19.30 uur Orkest Malando 20.05 uur Op karwei, regionaal pro gramma uit Delft 21.00 uur Popsmuk 21.45 uur Koloriet, muziekprogram ma 22.30 uur Klassieke liederen 23.20 uur Jazz-magazine HILVERSUM Vroeger dan ande- re jaren wordt onder auspiciën van H pmj-mtig JACUT de NOS de traditionele internationale nco^fctN H^tn llö dirigentencursus in Hilversum gehou- 5""*H,JG H'JÖ ""N den. Van maandag 24 april tot vrij dag 19 mei zullen de diverse NOS-or- kesten ter beschikking staan van jon ge dirigenten uit alle landen ter we reld. De cursus viert hiermee tevens het vierde lustrum. Nieuw is dat er een koorweek wordt gehouden. In de laatste week van de cursus zullen de deelnemers in de gelegenheid worden gesteld werken voor koor en orkest te dirige ren. De composities lopen uiteen van klassiek tot en met de avant-garde periode. Kareltje Knetter en de blouwgeruite kiel 45. Foppe Helmstock wilde nu natuurlijk alles weten en daarom vertelde smidje Verholen hem pre cies wat er allemaal ge beurd was. „Dus Kareltje vond dat document in een geheim vakje?" vroeg hij. „Ja", antwoordde de smid. „En daar stond duidelijk in te lezen dat de andere helft op iets blauwgeruits te vinden was. Dat kan na tuurlijk alleen maar de blauw-geruite kiel zijn. Nou..., wij hebben de kiel en jij hebt het document en dus hebben we samen alle gegevens over de verdwe nen schat." „Maar het is fantastisch" zei Foppe met een gelukzalig lachje. „Dan doen we zeker sam-sam. hè? Dan moesten we maar eens gauw gaan vaststellen waar de schat precies ligt en dan graven we hem op! Lieve help, het is werkelijk te mooi om waar te zijn! Stel je voor, zeg! Een schat! Poffer-de-kaatje, meneer Verholen! Ik zou in één klap uit de zorgen zijn!" De twee mannen .waren zo diep in gesprek gewikkeld geweest, dat ze niet eens gemerkt hadden, dat Kareltje was verdwenen. Ze werden zich de tijdelijke afwezigheid van dit pientere ventje pas bewust, toen hij onder veel kabaal de zaal weer kwam binnenstormen. Hij schreeuwde het uit. hijgde van opwinding en zijn ogen rolden woest door hun kassen. „Inbrekers!" riep hij uit. „De oude zeelui! Met een pistool!" „Rustig Kareltje". zei smidje Verholen kalm. „Vertel ons prcies wat er is gebeurd. Aan dat gehijg en ge schreeuw hebben we niks." „Ik... ik wou naar boven om mijn zwembroek van de kamer te halenj', vertelde Kareltje toen. „Nou, en ik was net bovenSan de trap, toen ik twee sluipende schaduwen op de muur zag. Het waren de oude zeelieden en de kleinste had een pistool in de hand!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11