MEER DAN 100.000 WERKLOZEN Illlllllll EEG gesprek met Noren Ieren is mislukt en Marinetop in het geweer tegen suggesties christen-officieren Niveau van vorige recessies bereikt Toestand in noorden zorgwekkend Geen uitkering voor stakende leden NKV Het Kwartet Iet weer in Europa Districtsbestuurder L. Wouters: (RITA) Zacht weer Toetredingsclatum - 22 januari - in gedrang Vier doden bij rassenrel V.S. Israëlische inval in Zuid-Lihanon ieiiwe Leidse Courant Dinsdag 11 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven mijn hert h» teghenspoetl" 29 »fdkantoor Leiden VI Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Blijkens gisteren gepubliceerde cijfers van het C.B.S. bedraagt de gere gistreerde arbeidsreserve per 1 januari van dit jaar 114.500, waarvan 1800 mannen op aanvullende werken en 4000 op sociale werkvoorzienings objecten werkzaam zijn. Seizoeninvloeden zoals tijdelijke werkloosheid druk ken duidelijk hun stempel op dit cijfer, maar ook als hierop een correctie wordt aangebracht bedraagt het werkloosheidscijfer nog altijd 91.200, ruim 20.000 meer dan in 1969 en in 1970. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het werkloosheidscijfer, dat in de laatste maanden van 1971 zorgwekkend steeg, is thans de honderdduizend ruimschoots gepasseerd. De werkloosheid heeft hiermee vrijwel het niveau bereikt van de recessie-periode van 1966/1967 en in mindere mate die van 1957/1958, toen een bestedingsbeperking werd afgekondigd. Vooral noorden >e werkloosheid neemt vooral rorg wekken de vormen aan in het loorden van het land, in de bouw en n mindere mate in de metaalnijver- leid. In het noorden bijvoorbeeld be- oopt de werkloosheid 6,1 procent van ie afhankelijke beroepsbevolking. In iet oosten, westen en zuiden bedra- weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Lmsterdam geh.bew. 3 1 0 hussel regen 8 7 O.S Tank fort mist 3 3 7 Jenève mist 6 -1 0.3 Innsbruck zw.bew. S 0 (openhagen zw.bew. 0 -2 0 .onden regen 9 8 3 Luxemburg mist 4 4 iadrid mist 10 0 fajorca onbew. 14 3 lünchen zw.bew. 6 0.3 lice zw.bew. 14 7 0.3 'arijs regen 9 7 9 tome l.bew. 13 5 0 Wenen sneeuw 1 0.1 ZUrich mist 5 2 1 gen deze percentages respectievelijk 3.2 procent, 2,3 procent en 3,8 procent. Het landelijke percentage komt uit of 3,2 procent. Zo'n hoog werkloosheids percentage in het noorden tekende zich ook in de vorige recessie-periode af. Overigens is het genoemde per centage van 6,1 procent nog een ge middelde. Zo is op dit moment bij voorbeeld in Drente 7,7 procent van de afhankelijke mannelijke beroeps bevolking werkloos. Diverse rayons in het noorden hebben door hun zwakke werkgelegenheidsstructuur een nog hoger werkloosheidspercentage. Bouwvak De verslechtering van de economi sche situatie wordt vooral weerspie geld door de aanhoudende sterke toe neming van dc werkloosheid van bouwvakarbeiders. In deze uiterst conjunctuurgevoelige bedrijfstak is 32.6 procent, of 30.984 mannen, werk loos. In oktober van het vorig jaar was dit nog 19 procent en in decem ber 1970 25 procent. In een analyse komen het CBS en het Centraal Talenten vinden oplossingen, genieën ontdekken problemen. HANS KRA1LSHEIMER 't Is net als bij een vliegtuigongeluk, papa snel weer de ladder op om te onderzoeken of u niet geschrok ken bent DEN BILT Het weer in West-Europa komt geleidelijk steeds meer onder invloed van depressies die op de Atlantische Oceaan een grote aktiviteit ont wikkelen. Gisteren bereikte de zachte lucht reeds het zuiden van ons land maar in het noorden steeg de temperatuur niet veel hoger dan even boven het vries punt. Morgen blijft ons land in de zachte lucht. Wel dringen fronten tot dicht bij ons land door zodat er af en toe regen kan vallen. BAROMETERSTAND heden 10 uur 75.8 cm. (1010 millibar), dalend. Zon en maan 12 januari: zon op 8.44, onder 16.52; maan op 5.35, onder 12.51; 19 jan. L.K. Hoog water Hoog water. 12 januari: Rotter dam le getij 0.58, 2e getij 13.18; Scheveningen 12.06.-; Vlissingen 10.4023 20; Haringvliet aan de Zeezijde 12.20.-. UTRECHT De leden van de industriebond NKV, die ondanks het fiat van deze bond aan de CAO grootmetaal, toch aan sta kingen zouden gaan deelnemen, krijgen geen uitkering uit de stakingskas van de NKV-bond. Dit heeft districtsbestuurder L. Wouters van de industriebond NKV gisteren meegedeeld op een ledenver gadering van het district Utrecht van de bond. „Een niet meer dan billijke zaak", zo zei hij. „Overigens is het nog maar de vraag, of een eenzijdig door de NVV georganiseerde staking of prik- actie wettig is, maar dat moet de rech ter maar uitmaken". De heer Wouters wees geruchten, als zou het ledenbestand van de NKV- bond sinds de „affaire Brussel" met een paar honderd man zijn geslonken, zonder meer van de hand. Volgens hem heeft de Katholieke bond vorige week juist nog een netto-ledenwinst geboekt van 300 man. Zijn collega-districtsbestuurder, de heer A. J. van Breukelen, zei dat het verschil tussen de werkgevers- en werknemersstandpunten ruwweg op 1,75 per week „vuil" neerkomt. „Moeten wij voor dat bedrag dan de boel in de war gaan sturen en daar mee bijvoorbeeld de broodnodige her structurering van het bedrijfs-pen- sioenfonds op de lange baan gaan schuiven?" vroeg hij. 100 van de 102 aanwezige leden op de vergadering vonden van niet. Zij zeiden „ja" tegen de ontwerp cao grootmetaal en tegen het door bonds voorzitter gevoerde beleid. Overigens werd tijdens de vergade ring van vele kanten kritiek geuit op de manier, waarop het hoofdbestuur van de NVK-bond de gewone en ka derleden zou hebben voorgelicht. Planbureau tot de conclusie dat deze stijging vooral moet worden toege schreven aan een daling van het in vesteringsvolume in 1971. Er werden minder utiliteitsbouw werken, wegen, spoorweg- en water bouwkundige werken in aanbouw ge nomen. Het rijksgoedkeuringenbeleid voor bedrijfsgebouwen heeft hierbij een niet geringe rol gespeeld. Mede als gevolg van de afremming in deze sector kwam er meer ruimte vrij voor de woningbouw. Uit gege vens van het C.B.S. blijkt dat de eerste drie kwartalen voor 1971 door architectenbureaus voor een bedrag van 8 miljard gulden aan bouwop drachten voor woningen en andere gebouwen werd ontvangen tegenover 3,5 miljard gulden in de overeen komstige periode van 1970. Gecorri geerd voor kostenstijgingen betekent dit een daling van 1 procent voor de woningbouw en van 32 procent voor de overige gebouwen. Overigens is de produktie van woningen qua volume in 1971 met ca. 8 procent toegenomen. Dit is minder een gevolg van de toe genomen arbeidsbezetting dan wel van de sterk stijgende arbeidspro- duktiviteit die samenhangt met de ontspanning op de arbeidsmarkt. Ook de gunstige weersomstandigheden in het afgelopen jaar hebben het verloop van de arbeidsreserve ongunstig beinvloed. Door een snellere gereed koming van opdrachten en onvol doende orders vielen de ontslagen wat eerder. Per saldo kan dit effect worden geraamd op 1000 man. De pendel naar Duitsland die nog in vol le gang is, heeft nog een gunstige invloed op de werkloosheidscijfers. KLM-toestel maakt noodlanding O Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De KLM-DC 9 A- thene heeft gisteravond omstreeks ze ven uur een geslaagde noodlanding op Schiphol uitgevoerd, nadat het toestel twee uur tevoren bij de start voor een vlucht naar Parijs een klap band had gekregen. Met 73 passagiers aan boord vloog het vliegtuig twee uur boven de Noordzee rond om de brandstof op te stoken. De landing leverde geen enkel probleem op. Aanvankelijk meende gezagvoerder A. G. van den Berg, dat het landings gestel defect was geraakt en niet in de zekering wilde vallen. Hij kreeg deze indicatie doordat het rondvlie gende rubber een schakelaar bij het wiel had beschadigd zodat op zijn dashboard de verkeerde informatie overkwam. Dat was aanleiding voor hem de toren te verzoeken de lan dingsbaan met schuim te bespuiten. Technische experts van de KLM, die zich ijlings naar de landingsbaan hadden begeven, constateerden even later echter, dat het landingsgestel geen mankement vertoonde. Zij kwa men tot deze conclusie nadat de ge zagvoerder op hun verzoek enkele malen laag over de baanverlichting was gevlogen, zodat zij de machine van onderen konden inspecteren. Be sloten werd toen af te zien van een landing op een schuimbaan. Politiemannen in Lousiana houden de daken van de gebouwen in de gaten tijdens de rassenonlusten. BATON ROUGE Vier men sen twee politiemannen en twee jonge negers zijn in Ba ton Rouge, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Louisiana, om het leven gekomen toen het tijdens een demonstratie van on geveer duizend negers tot een schietpartij kwam. Zeker 34 mensen zijn gewond bij deze rassenonlusten. Onder hen zijn twee verslaggevers van de televisie, die door jonge negers tegen de grond werden geslagen. Een van hen ver keert in levensgevaar. De gouverneur van de staat. John McKeithen. heeft voor de 200.000 in woners tellende stad aan de Missis sippi de noodtoestand en een uit gangsverbod afgekondigd. Achthon derd man van de nationale garde zijn in staat van paraatheid gebracht. De onlusten ontstonden toen in de negerwijk enige honderden leerlingen van middelbare scholen demonstreer den tegen de arrestatie van twee lei ders van de plaatselijke beweging voor de burgerrechten, die van het in bezit hebben van marihuana werden verdacht Later blokkeerden ongeveer dui zend betogers het rijverkeer. Toen de politie hen wilde verspreiden werd er uit de menigte geschoten. De politie vuurde terug en enige minuten later lag de straat bezaaid met doden en gewonden, aldus ooggetuigen. Jongen onder zandauto MAARSSEN De 14-jarige Hen drik van den Bosch uit Maarssen is gistermiddag bekneld geraakt tussen een zandauto en een stilstaande vrachtwagen. De jongen viel en kwam terecht onder het achterwiel van de rijdende wagen. Hij was op slag dood. BRUSSEL Vanochtend om acht uur zijn de EEG-minister in Brussel tot de conclusie moeten komen dat er geen vergelijk mo gelijk is met de Noren inzake het visserijprobleem. Drie uur eerder was het gesprek met de Ieren over de vaststelling van het Ierse suikerquotum mislukt. Con sequenties van deze mislukte gesprek ke^ >s dat ondertekening van het ver drag tot toetreding tot de EEG op 22 januari ernstig in het gedrang komt. In Brussel heerste vanochtend een duidelijke katerstemming. De voorzit ter van de Europese ministerraad, de Luxemburgse minister van buiten landse zaken Thorn en de ministers van alle EEG-landen hebben ver klaard zeer teleurgesteld te zijn door de hardnekkige Noorse houding. De eerste reactie van de Nederland se staatssecretaris van buitenlandse zaken, Westerterp, was: „Ik vind het zeer teleurstellend dat de onderhan delingen niet tot resultaat hebben ge leid, vooral omdat de EEG heeft ge toond grote concessies te willen doen." De Noren wilden twaalf mijl van hun kustwateren, gerekend vanaf Lindesness tot aan de Noors-Russi sche grens voor hun eigen vissers re serveren. Deze wateren zouden dan niet toegankelijk zijn voor vissers uit andere EEG-landen, gedurende tien jaar. De EEG heeft eerst een zone, gere kend vanaf Trondheim voorgesteld en heeft dat later nog een zone, gere kend vanaf Stavanger van gemaakt. Waar de zaak tenslotte op vastliep is dat de Noren in het speciaal proto col dat de EEG bereid was voor dit land te maken, min of meer vastge legd wilden zien dat hun uitzonde ringspositie, ook na een tienjarige overgangstermijn, vastgelegd zou zijn. Daar kon de EEG niet op ingaan. Bhet begin van het onderhande- lingsgesprek hadden de Ieren die hoe veelheid vastgesteld op 240.000 ton suiker. De Ierse onderhandelaar, de minister van buitenlandse zaken dr. Patrick Hillary, toonde aan dat de Ierse suikerproduktie van wezenlijk belang voor de ontwikkeling van de economie van zijn land en voor de tewerkstelling is. Ierland kent name lijk momenteel een werkloosheid van 8 procent. Tegenover het door de Ieren ge vraagde quotum van 240.000 ton stond een aanbod van de EEG van 135.000 ton. Naarmate het onderhandelingsge- sprek voortduurde, zakten de Ieren met hun eis tot 170.000 ton. Het uiter ste aanbod van de zes was 150.000 ton. De EEG-ministers konden niet ver- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De suggesties voor een doelmatiger krijgs macht die de Algemene Christen Officiersvereniging (ACOF) on langs heeft gedaan, hebben bij de Vereniging van Marineofficieren kwaad bloed gezet. Met name geldt dit voor het voorstel om het korps mariniers samen met het korps commandotroepen tot een nieuwe landmachtbrigade samen te smelten, „Wij betreuren het dat bepaalde suggesties, die in het verleden uitput tend bekeken en verworpen zijn, nu weer de kop hebben opgestoken", zo schrijft het hoofdbestuur van de ver eniging in het mededelingenblad van deze maand. Volgens het bestuur gaat de discussie over het voortbestaan van het korps mariniers: „Ze begint ons zo langzamerhand te academisch te worden langs de essentiële pun ten heen." Mislukken Als zo'n essentieel punt voert het bestuur aan dat de kracht van het marinierskorps wordt gevormd door de grote beroepskern, „iets wat in de landmacht nog steeds een onvervul bare wens is gebleken. Men vergisse zich echter niet, onze beroepsmari niers zijn beroepsmariniers en geen beroepssoldaten. Elke poging om deze groep militairen collectief over te he velen naar de .'andmacht zal dan ook mislukken vanwege het eenvoudige feit dat zij dan niet meer vrijwillig zullen willen dienen," aldus het blad. Ook de suggestie van de ACOF om de mogelijkheden van samengaan van marineluchtvaart en de koninklijke luchtmacht te bezien, valt bij de Ver eniging van Marine-officieren niet in goede aarde. Het verenigingsbestuur schrijft uiteraard geen bezwaar tegen een efficiency-onderzoek te hebben, maar het hoopt wel „in de toekomst langzamerhand verlost te worden van de dwang van alsmaar opnieuw te moeten antwoorden op dezelfde vra gen." Het bestuur ervaart het ook als be zwaarlijk „alsmaar opnieuw te moe ten bewijzen dat een (de luchtmacht) en een (de marineluchtvaartdienst) inderdaad twee zijn, en niet een, zoals door sommige, niet altijd even goed geïnformeerde personen, wordt gesuggereerd. Het bestuur distantieert zich nog eens nadrukkelijk van de suggestie van de ACOF en acht deze ook niet representatief voor wat alle officieren in de krijgsmacht denken. De ACOF had haar suggesties op gesteld ten behoeve van de commissie Van Rijckevorssel die momenteel op verzoek van de regering een advies voorbereidt over ie hoogte van de defensie-inspanning. der gaan omdat zij vreesden dat zij dan het onderhandelingsgesprek met de andere kandidaat-lidstaten (voor namelijk Groot-Brittannië) zouden moeten heropenen daar deze landen dan grotere quota zouden gaan eisen. Om 5 uur in de ochtend gingen de delegaties, zonder dat resultaat was bereikt, uit elkaar. De EEG-ministers hebben toen het gesprek met Noorwe gen over het visserij probleem voort gezet. TIBERIAS (AP) Israëlische strijdkrachten hebben gisteravond twee Arabische dorpen in het zuiden van Libanon overvallen. De Israëli's bliezen gebouwen op en vielen gue- rilleros aan. aldus het militaire op perbevel. In de strijd sneuvelden twee Isra ëlische soldaten, een derde Israëli werd gewond. De Israëli's verklaar den, dat het hier een vergelding be trof voor verscherpte guerrilla-ac ties tegen Israëlische nederzettingen langs de Libanese grens. De aangevallen Libanese dorpen waren Kfar Hamam in een guerrilla enclave op de hellingen van de Her- monberg. die door de Israëli's wel „Fatahland" wordt genoemd, en Bennt Jbail, even ten noorden van Avivim in noordelijk Galilea. In de opgeblazen gebouwen be vonden zich nog guerrillastrijders, aldus een woordvoerder. Kraamzorgvergoeding wordt hoger in '72 UTRECHT Vertegenwoordigers van de ziekenfondsen en de kruisor ganisaties hebben overeenstemming bereikt over een aanpassing van de kraamzorgvergoeding aan de verze kerden in 1972. De Ziekenfondsraad is verzocht de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne te advise ren de vergoeding voor interne kraamzorg vast te stellen op 66 gul den per dag en die voor wijkkraam- zorg op 26 gulden per dag (49.30 gul den en 20 gulden in 1971). De vergoedingen komen gemiddeld neer op 75 procent van de landelijk berekende kosten van de kraamzorg. Als gevolg van plaatselijke omstan digheden lopen de tarieven van de verschillende kraamcentra nogal uit een. De Ziekenfondsraad moet de be tekeningen nog goedkeuren. pUtlK O kwartaal o maand -BON- Mijn plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit Vontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1