Ida de Leeuw van Rees kan naald niet loslaten Computer levert patroon op maat Programma's over jeugd toen-en-nu Maatschappijkritiek in (televisie)-beeld Ulster: militairen en burgers lopen in hinderlaag COLIN FORBES Hoessein in Momma Televizier Magazine 6 MAANDAG 10 JANUARI 1 Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Als een koningin troont ze te midden van knip- tafels en naaimachines, in een nogal kaal zaaltje aan de Amster damse Nieuwe Zijds, dat verder helemaal wordt gevuld door haar persoonlijkheid: mevrouw Ida de Leeuw van Rees, vandaag zeven tig jaar geworden, overlopend van activiteit en nog vol toekomst plannen. Acht en een half jaar ls het nu geleden, dat ze ophield met de radio cursus „met naald en draad", maar dat betekent allerminst dat het nu stil zou zijn om haar heen. Ze kan eenvoudig niet van haar naald en draad afblijven. Ze wil wel, zegt ze, maar ze kan niet. Ten eerste is daar de school, haar instituut, dat in 1970 zijn negentigjarig bestaan vierde. Drie dagen per week geeft ze zelf les op deze Amsterdamse school er zijn nog een stuk of zes filialen in het land aan huisvrouwen, studentes, leerlingen zoals ze die ook in haar Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De eerste knippa- tronencomputer ter wereld staat vrij dag opgesteld in de hogere tchnische school voor de confectie-industrie in Amsterdam, die dan haar twintigjarig bestaan viert De verjaardagsgasten zullen die dag de eersten zijn, voor wie de machine in zes seconden een patroon op maat produceert. Docenten van de school hebben een mathematische methode voor de con structie van knippatronen uitgedok terd, die volgens hen de oplossing biedt voor problemen in o.a. maatkle ding, maatvergrotingen en verander- werk bij de detaillist. O} basis van hun systeem zijn de computer en de aangesloten automatische tekenma chine geprogrammeerd, met het re sultaat dat degene die haar maten aan het technische wonder durft ver raden, binnen enkele seconden een uitgebalanceerd patroon uit de teker- machine ziet rollen. Van onze radio- en t.v.-redactie HILVERSUM Te beginnen met vandaag zendt de NCRV-radio eens per veertien dagen, steeds op maan dag, zeven semi-documentaire pro gramma's uit, waarin het jong zijn vroeger en nu wordt besproken. S .- men vormen ze de vierde 'bij de tijd'- serie, waarin onder andere het jeugd verenigingsleven vóór 1940, nozems, provo's en kabouters en de Jezus People aan de beurt komen. Op ver zoek van de NCRV zal drs. Gerard de Haas met wiens medewerking de serie tot stand kwam de uitzen dingen tot boekvorm omwerken. Het boek gaat 'Van Jongelingsvereniging tot Jezus People' heten en verschijnt in maart. Van onze radio- en t.v.-redactie HILVERSUM „Maatschappijkri tiek in de praktijk" heeft de KRO de serie van vier uitzendingen genoemd, waarin evenveel kritische groepen aan het woord komen: artsen, leraren, vakbeweging en advocaten. Vanavond (tien voor half negen, Ne derland 1) komen de kritische artsen aan het woord, van wie ons land er zo'n tweehonderd telt. Zij zoeken de oorzaak van een groot aantal klachten van hun patiënten in de huidige maat- schappijvorm en willen, om het kwaad effectief te kunnen bestrijden, die pa tiënten dan ook meer politiekbewust maken. radiotijd had. 's Maandags rijdt ze van haar verbouwde boerderij in Ernst naar Amsterdam, vrijdags rijdt ze te rug. Drie „Amsterdamse" dagen zijn gevuld met lessen, lessen en nog eens lessen; 's morgens, 's middags en 's avonds. („Eigenlijk laat ik ze veel te vrij. Ik zeg altijd: kun je vandaag niet, kom dan morgen maar en daar door maak ik dagen van twaalf tot veertien uur"). Ze brengt haar leerlin gen individueel de haute couture bij; iedereen mag maken wat ze wil, mak kelijk of moeilijk. „Ik sta er wel op, dat ze een goede stof gebruiken. Waarom zou je een goedkoop stofje nemen? Daar komt nooit iets echt moois uit. En zo duur hoeft dat toch echt niet te zijn. Ik heb een speciaal adresje, daar stuur ik ze naar toe". Niet moeilijk Moeilijk zijn de lessen niet, zegt ze, „want mijn systeem-Ida is het een voudigste van alle bestaande syste men". Om dit instituut, haar levens werk, zomaar in de steek te laten, dat kan ze niet. Niet zonder opvolgster tenminste; de moeilijkheid is, dat die er niet is. Maar er is hoop. Deze week moeten de aspirant-leraressen en cou peuses examen doen „en er is er een tje bij, waar ik plannen mee heb". Kan ze de zaak eenmaal met een ge rust hart aan een vervangster over laten. dan zal mevrouw De Leeuw van Rees eindelijk haar „Ida-school" in Paramaribo kunnen bezoeken. Aan het hoofd daar staat uiteraard een door haar opgeleide lerares, die de school ook geopend heeft, maar „de baas" heeft zelf de school nog nooit gezien. Behalve een reis naar de West valt er trouwens genoeg te doen. Tuinie ren, groenten en aardappelen verbou wen in Ernst, en ook thuis natuurlijk knippen, naaien, borduren, verder bridgen en al die evenementen nalo pen, waarvoor haar medewerking ge vraagd wordt. Deze week bijvoorbeeld zit ze in een jury in Den Bosch, die moet uitmaken wie het mooiste kos tuum van het Oeteldonkse karnavals- bal draagt. „Ik heb een vreselijk bewogen le ven achter de rug en ergens in m'n achterhoofd zit het idee om daar nog eens een boek over te schrijven. Vijf enveertig jaar geleden was ik bijvoor beeld de eerste vrouw die auto reed. Zin had ik er niet in, ik ging net zo lief met de trein, maar dat is nu wel anders. Vorig jaar heb ik bij Nieuw Millingen met een kapotte auto zeven BELFAST (Reuter, AFP, UPI) In een ziekenhuis in het Noordierse Bel fast zijn zaterdag acht Britse militai ren, zev^n kinderen en elf volwassen burgers opgenomen, die allen het sUchtoffer waren geworden van een hinderlaag in een onbewoond hui.s. Britse militairen waren na een ano nieme telefonische tip binnengedron gen in het woonhuis in een katholie ke buurt, waar volgens de tipgever wapens en munitie zouden liggen. Toen een van de militairen de voor deur opende, ontplofte een bom, die met de deur verbonden was. Rond vliegende scherven en puin verwond den 26 mensen. Zaterdagmorgen hebben gewapende terroristen een rooms-katholieke ca féhouder doodgeschoten in de goed deels protestantse buitenwijk Low- wood Park van Belfast. De politie meent, dat de terroristen het café overvielen om aan geld te komen voor de financiering van de guerrilla operaties in Noord-Ierland. uur lang staan wachten op de wegen wacht, die nooit gekomen is. Op een gegeven ogenblik stopt er een chauf feur van een vrachtwagen en die zegt: hé mevrouw, ik heb u hier vier uur geleden ook al zien staan! Nou, toen heb ik bij uitzondering een paar da gen de trein moeten nemen". De eerste bekeuring in al die ja ren heeft ze één voor- en één na oorlogse bon opgelopen kreeg ze in het midden van de dertiger jaren. „Die eerste ik moet 'm geloof ik, nog ergens hebben kreeg ik, omdat ik te hard reed in de Utrechtsestraat: vijfentwintig kilometer en je mocht toen maar twintig". Eén boek is er in elk geval al uit haar handen gekomen. Een paar jaar geleden verscheen het en natuurlijk is het „met naald en draad paraat" genoemd. Ze staat zelf nog versteld van haar eigen werk. „Alles staat er van begin tot eind in. Onvoorstelbaar. Haken,breien, borduren, knippen, open randen, allerlei steken, kinder- en dameskleding, grondpatronen, een complete zelf-opleiding". Vier en een half jaar heeft ze er over gedaan en dat ik ook de reden, waarom mevrouw Ida de Leeuw van Rees eigenlijk een beetje tegen het schrijven van haar „levensboek" op ziet. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 Lippy de Leeuw 19.10 Pebbles en Bamm-Bamm 19.30 Op blote voeten in het park 20.00 Journaal 20.21 Ziek van de Maatschappij, documentaire serie (1) 21.15 Heinz Rühmann: Het gebeurde op klaarlichte dag speelfilm 22.45 Journaal TELEAC 22.50 Spaanse les. Les 3. NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop: wekelijkse hitparade 19.30 Een verhaal met een staartje, documentaire serie 20.00 Journaal 20.21 Analyse: maandelijks politiek overzicht 20.30 Peyton Place 21.20 Muziek is Troef 22.10 Televizier Magazine 23.00 Journaal BELGIË-NEDERLANDS 18.00 Kleur: Fabeltjeskrant. 18.05 Kleur: De woudlopers, jeugdserie 18.30 Volksuniversiteit 19.00 Sporttribune 19.33 Keurig Frans; Zoeklicht 19.39 Mededelingen en De Weerman 19.45 Nieuws 20.10 Kleur S.O.S.-Natuur De Zenne 20.35 Muiterij op de Caine, tv-spel 22.25 Nieuws van de boekenmarkt 23.00 Nieuws Vanavond te horen HILVERSUM I NCRV 19.00 (EO) Geestelijke liederen, in formatie en berichten 20.00 Bij de tijd: het jeugdgedrag vroeger en nu 20.20 Moderne muziek 21.00 Pianoconcert van Grieg 21.35 Wie kan het wat schelen, hoorspel 22.40 Literama 23.00 Oude koormuziek HILVERSUM II NOS 19.20 (RVU) De opera „Boris Godound" van Moessorgski 20.05 Komt u maargesprekken en telefonische reacties 22.00 NOS-jazz 23.20 Radiorama VAN ZERVOS 23 Burckhardt had zich omgedraaid om de hut te verlaten, maar iets in de stem van de Abwehrman maakte dat hij nog even wachtte. Hij keek neer op de brede rug, die de naden van de jas strak deed staan. „Ik geloof dat hij iets verteld heeft over een Britse torpedobootjager in dit gebied, maar ik ben ervan overtuigd dat hij heeft gebluft." „Gebluft?" Dietrich was weer overeind gekomen en zijn ge zicht stond afkeurend. „Eerst sprak u van een toeval en nu hoopt u dat hij heeft gebluft. Het leven is maar zelden zo vriendelijk vooral in tijd van oorlog." Het sarcasme was nu verdwenen, maar de grimmigheid bleef en hij keek Burck hardt aan met iets van bezorgdheid. „Uit het noordoosten na dert een vaartuig met grote snelheid. Ik heb de lichten door de patrijspoort gezien. Tenzij ik me erg vergis is het een Brit se torpedobootjager." Toen Burckhardt de hut verliet botste hij bijna tegen Hahne mann op, die, inmiddels in uniform, de gang afremde. Abrupt bleef hij staan, salueerde en sprak buiten adem. „Er is een moeilijkheid, meneer. Luitenant Schnell wil u op de brug spreken het is zeer dringend..." „Ik weet het!" Burckhardt haastte zich al langs hem in de richting van de trap. Jonge soldaten van het Alpenkorps, met grimmige gezichten, helemaal in uniform,, drukten zich met hun geweren langs hun lichaam tegen de wand van de gang om hem te laten passeren. Een soldaat doofde haastig zijn si garet onder zijn voetzool. De deuren naar de drie hutten, die kort geleden nog werden bewoond door de Duitse passagiers, stonden open en binnen zaten nog meer soldaten van het Al penkorps op de vloer of leunden met gespannen gezichten te gen de wanden, terwijl ze hun kolonel voorbij zagen gaan. Het gerucht dat een Britse torpedobootjager met grote snel heid naderde, had zich al verspreid. De hele atmosfeer aan boord van de Griekse veerboot was veranderd en leek nu meer op die aan boord van een troepenschip. Terwijl de Hy dra voortploegde door de golven, voelde Burckhardt de strak gespannen zenuwen. Luitenant ter zee Schnell van de Duitse Marine, gekleed in een onopvallende, donkere broek en een. donkere, wollen sweater, hield het stuurwiel vast, terwijl de kapitein van de veerboot, Nopagos, enkele meters verderop stond met een seinlamp in z'n hand. Achter hem op z'n knieën en voor de buitenwereld aan het oog onttrokken, zat een sol daat van het Alpenkorps met een machinepistool, dat gericht was op de rug van de kapitein. „Daar. Over stuurboord." De roerganger had gesproken en hij knikte met zijn hoofd naar het noordoosten. Met een blik de situatie in ogenschouw nemend nam Burckhardt een kij ker aan van een andere soldaat, wiens uniform schuil ging onder een gewone regenjas. Over stuurboord naderde een slank, grijs silhouet de Hydra, een silhouet met lichten in de top van zijn mast. Burckhardt richtte de kijker op het schip en klemde zijn lippen op elkaar. Ja, het was een Britse torpe dobootjager, die een koers volgde, die hem binnen enkele mij len voor de boeg van de veerboot langs zou brengen. Hij gaf de kijker terug en begaf zich in de schaduw, voor het geval er kijkers op hem werden gericht vanaf die brug in de verte. Ze zouden nog geen personen kunnen onderscheiden, maar bin nen een paar minuten zouden ze, als de torpedobootjager zijn huidige koers aanhield, alle bijzonderheden kunnen zien, die ze wilden zien. Hij wendde zich tot Schnell. „Wat doet Nopa gos met die seinlamp in zijn handen?" „Die zal hij binnen een minuut moeten gaan gebruiken...." „Dat bevalt me niet." „We hebben geen andere keus" Schnell had zich half omge draaid om naar het naderende oorlogsschip te kijken. „Hij gaat vast en zeker seinen; zeg dus tegen de Griek dat ik het gebruik van de seinen op zee ken." 24 Burckhardt dacht snel na. Het was een beroerde situatie: de hele onderneming lag nu in handen van een Griek, wiens schip hem juist afgenomen was. Burckhardt behield zijn uiterlijk van kalm vertrouwen; zijn handen had hij in z'n zakken gestoken, hoewel zijn zenuwen tot het uiterste gespannen waren. Hij begon tegen Nopagos te spreken in zijn moeizame, Duits klinkende Grieks. „De Britse torpedobootjager zal misschien seinen. Als dat gebeurt, gebruikt u uw lamp alleen als ik er het bevel toe geef. Ik wil dat u dit goed begrijpt de man aan het stuur wiel is een Duitse marine-officier, die volledig op de hoogte is van de seinprocedure. Hij zal op u letten. Als u probeert een noodsignaal te zenden, zullen wij dit weten. Als we slaags ra ken met de Britse torpedobootjager zullen we ongetwijfeld tot zinken worden gebracht. Ik hoop dat u inziet dat het onwaar schijnlijk is dat er ook maar één man in zo'n zee zal worden gered..." Zonder het met zoveel woorden te vertellen slaagde hij er in hem duidelijk te maken dat de bemanningsleden van Nopagos als gijzelaars werden beschouwd. Hij was juist uit gesproken, toen het door de maan verlichte kielwater van de naderende torpedobootjager duidelijk zichtbaar werd. Enkele ogenblikken later werd de deur naar de brug geopend en Die trich kwam binnen. Burckhardt draaide zich om en wendde] zich weer af toen hij zag wie het was. Niet in het minst uit het lood geslagen door deze ontvangst liep de man van de Ab- wehr door het vertrek en voegde zich, na een blik op de nade rende jager, bij de kolonel. „Het is waarschijnlijk maar een routine-onderzoek," merkte hij op, „maar laat ons hopen dat ze niet uitzien naar een te- ken van hun vrienden, die beneden opgesloten zijn." Een pees trilde aan de zijkant van Burckhardts nek, onder 'de kraag. Dietrich was nauwelijks aangekomen of hij had al de meest verontrustende opmërking gemaakt die op dit kritie ke ogenblik denkbaar was. Hij had zich juist zelf gerustge steld na de opmerking van de Abwehrman, toen de deur weer werd opengegooid en Hahnemann met een woeste uitdrukking op zijn gezicht de brug opstapte. Hij had geaarzeld Dietrich tegen te houden, toen die Burckhardt naar de brug gevolgd was, maar. hij voelde het als zijn plicht nu een oogje in het zeil te houden. Burckhardt wendde zich meteen tot hem. „Stop •dat wapen weg, vervloekte dwaas misschien houden ze de brug in het oog. En nu u toch hier bent had geen van die Britse soldaten een middel om te seinen in zijn bezit?" „Geen seinlamp," stelde Hahnemann hem snel gerust. „Ze hadden vast en zeker geen seingereedschap, van welke soort dan ook. De luitenant, Prentice, had een revolver onder zijn hoofdkussen. Maar niets om een bericht mee te verzenden." Burckhardt keek Dietrich zegevierend aan, maar de Duitser keek nog steeds naar Hahnemann, die hem vechtlustig aan staarde. „Ook geen lantaarns?" vroeg Dietrich op misleidend yriendelijke toon. „Zelfs geen zaklantaarn?" Hahnemann keek verward. Hij begon Dietrichs vraag te beantwoorden, maar toen verstrakte zijn gezicht en hij wend de zich tot Burckhardt. „Een van hen had een lantaarn, ja meneer. Die zat in de zak van zijn jas, die aan de deur hing." „Over de steeds hoger wordende golven van de Egeische Zee begon op de torpedobootjager een licht te knipperen. Schnell had zich half omgedraaid naar stuurboord, zijn ogen geves tigd op de lamp, die voortging met zijn korte explosies. Nie mand op de brug bewoog of sprak. Alle ogen waren als ge hypnotiseerd vastgehecht aan het knipperende licht en Burck hardt voelde de stilte van mannen die op iets verschrikkelijks wachtten.' Wordt vervolgd Televizier Magazine heeft van avond (22.10 u) een exclusief inter view met Koning Hoessein van Jor danië over de geïsoleerde positie van zijn land in de Arabische wereld bij de strijd tegen Israël. Verder wordt aandacht besteed aan barsten in de regeringscoalitie, de medische en politieke toestand in Bangla Desh bij de terugkeer van sjeik Moedjiboer Rachman en aan een experiment in Groningen met verwarming in behang. HARRIS/ IKHBB\ K6NNIS GEMAAKT I /weroe dochter VAN EEN VRIENDIN. GA D'R eens OP ZOEKEN, w/UE MAMS, ALS IKU ESN Dl REKTE VRAAG smf KRIJG IKM\J 00K ESN DlREKT ANT- IA/OORD MARY PERKINS RADIO VVN\ VOVÏ» Hilversum I. 402 m.NCRV; 18.30 Nieuws. 18.41 Toelichting blj.het Nieuws. 18.47 cs> Mari nierskapel der Koninklijke Marine. E.O.: 19.00 WIJ hebben een woord voor de wereld: muziek. Informatie en berich ten. met om: 19.04 ReformaUe en reveil; 19.20 Vragenbeant- woordlng; 19.40 Bijbelstudie. NCRV: 20.00 BU de UJd: serie uitzendingen over Jeugdgedrag vroeger en nu (1). 20.20 <S) Mo derne muziek (opn.). 21.00 (S) Semlklasslek planoconcert (gr.). 21.35 Wie kan het wat schelenT, hoorsepl. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Literama: over boeken, schrijvers en toneel. 23.00 (S) Oude koormuziek (opn.). 23.30 (Si Projekt 1972: vokaallnstrumentalc groep AAHAA. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum n. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radlojour- Inaal. 18.35 (S> Operetteconcert door het Promenade Orkest met zangsollsten. NVSH: 19.10 Sextant. RVU: 19.20 De opera Boris Godounov van Moes sorgski. NOS: 20.00 Nieuws. 20.05 Komt u maar: lichte grammofoonmuzlek. gesprek ken en telefonische reakties op actuele onderwerpen. 22.00 (S) Jazz ln Aktie. 22.55 Mede delingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Radiojournaal. AVRO: 23.20 Radiorama. 23.55 - 24.00 Nieuws. Van 1* - 20 uur: I. Peter Tsjalkowsky: 1. rrancesca da Rlmlnl. orkestfantasie naar Dante op. 32. 2. Variaties over een Rococo- thema voor cello en orkest op. 33. II. Modest Moessorgsky: Schilderijenten toonstelling. HI. Sergei Proko fiev: Concert voor vlooi en or kest nr. 1 In D gr.t. op. 19. IV. Dlmltrl SJostakowltsj- Concert voor plano, trompet en strijkorkest op. 35. RADIO - V' MORGEN8 Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7 07 (S) Badlnerie: klassieke muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.41—7.50 Actualitei ten). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de huls vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.15 (S) Aubade: moderne muziek (opn). (10.30—10.32 Nieuws). 11.00 Vooor de zieken. 11.30 Be jaardenprogramma. 11.55 Me dedelingen. 12.00 (S) Wij van het Ind; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41—12.50 Actualitei ten; 13.00—13.05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 (S> In terlokaal op dinsdag: muzikaal middagmagazine. (15.03—15.32 Nieuws). 17.00 Overheidsvoor lichting. KRO: 17.10 (S) Metro- pole-orkest. 17.25 Voor de kin deren. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actualiteiten. 18.00 <S) Licht ensemble met solisten. Politie ke Partijen. 18.19 Uitzending van de NMP. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). Om 8.30—8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) so praan en plano. 9.35 Water standen. 9.40 (S) Planoduo. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws.) 11.30 Voor de vrouw, i (Om 11.55 Beursberichten). I 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Knipperlicht: verkeersmagazl- ne. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio- Journaal. 13.30 (S) Scala: ont moetingen met jonge Neder landse kunstenaars. 13.55 (S) Nieuwe grammofoonplaten met toelichting. NOS: 15.00 Zoeklicht op Nederland: re portages en commentaren. (16.00—16.02) Nieuws) A.VRO: 17.00 Mobiel: een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen, waarin om 17.55 Me dedelingen. Hilversum III. 204 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8.02 Onderweg. 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep (10.00 Nieuws) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draal. 16.00 Nieuws. 16.03—18.00 Mix. (17.00 Nieuw».) TELEVISIE MORGEN Nederland I. NOS/NOT: 10.45—11.35 en 14.00—14.50 School-tv. Kareltje Knetter en de 43 „Zeg, Kareltje, voel jij eigenlijk niks van bin nen vroeg smidje Ver holen. „En of," ant woordde Kareltje. „Mijn maag knort net als de mo tor van de auto. Ik rammel van de honger. We zijn vanmorgen maar zo het ho tel uitgegaan en we hebben nog niet eens ontbeten." „Mijn idee," zei de smid. „En nou begrijp je ook waarom ik de blauw- geruite kiel in de safe heb gestopt. We kunnen nu rus tig gaan ontbijten en we hoeven ons geen zorgen te maken over de veiligheid van kiel en document. Die liggen goed opgeborgen bij de bank en niemand kan erbij." „En als we gegeten hebben, dan gaan we zeker terug om de kiel te onderzoeken?" veronderstelde Kareltje. „Hele maal niet," zei de smid ernstig. „Dan gaan we Foppe Helmstock inlichten, want het oude document is nu eenmaal van hém. „Eerlijk is eerlijk." „Is dat van Foppe riep Kareltje teleurstellend. „Kom nou Wie heeft het gevonden Ik toch zeker!" „Dat doet er niet toe," stelde de smid 'vast. „Het oude huis is eigendom van Foppe en dus is alles wat er in is, óók eigendom van Foppe. Daarom moet hij alles weten. Hij heeft er recht op." „Zonde van de schat...", zuchtte Kareltje. „Dat wordt dan delen geblazen. Maar ja, niks aan te doen. Het recht moet zijn beloop hebben." Intussen was de argeloze Foppe Helm stock in zijn herbergje bezig de tafel te dekken. Hij dacht er juist zo'n beetje over na, dat de heer J. J. F. Verholen en de jongeheer K. Knetter eigenlijk verschrikkelijke langslapers waren. Het was nu immers al over tien uur en ze waren nóg niet aan het ontbijt geweest. Doch juist op dat moment werd de deur van de herberg opengegooid en traden de twee „langslapers" binnen. „Móge, meneer Helmstock", zeiden ze blauwgeruite kiel

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6