E3i BISSCHOP TRACHT VERTREK BRITTEN TEGEN TE HOUDEN Britse mijnwerkers leggen *t bijltje erbij neer E INDIA LEGT AMERIKAANS PROTEST NAAST ZICH NEER Publiek verrukt over „Acht liet1 eren voor 'li gekke koning" Goede voorstelling .zeven manieren om 'n rivier over te steken" Hechtenis voor a militairen die parade weigerden Gonzi wil Londen over halen geld te geven PTT let nu ook op kleintjes Bankovervaller gijzelde"" zusje China neemt kernproef Aanval op VS- vliegbasis in Thailand Irak beëindigt uitwijzingen Douane vat Perzen met liasi Autobus ramf betonwagen: 18 gewonden Toestand koning Frederik blieft vooruitgaan Spaans gezin mag blijven Inbraak bij juwelier: vier man in arrest 5 MAANDAG 10 JANUARI 1972 :r°f T -n^! UTRECHT Twee Nederlandse, in 144.' t VVestduitsc Seedorf gelegerde 9 ai^ enstplichtigen, Jan de Boer en Roel 58—ioek zijn vrijdag in voorlopige hech- nis genomen omdat zij zouden heb- n geweigerd deel te nemen aan een rade ter gelegenheid van de beëdi- ng van een aantal vaandrigs tot of- cier. Volgens de Vereniging Van Dienst- ichtige Militairen hadden beide mi- J.i airen Teen districts- en een afde- igsbestuurder van de vereniging) voren een verzoek ingediend niet 2 m n de parade te hoeven deelnemen w adat zij principiële bezwaren tegen nr rades en persoonlijke bezwaren te- n een van de vaandrigs hebben. ''-Toen dit verzoek niet werd inge- Ungs illigd, besloten zij van de parade |eg te blijven. Doodstraf voor 101 Spaanse moordenaar- Rott 1 n H0I ïn-unitorm sim VALENCIA (UPI) Een Spaan soldaat die schuldig was be- inden aan moord en roof, heeft za- rdag de kogel gekregen. Het was nor de eerste maal sinds de executie de communistenleider Julian [rimau in 1963, dat in Spanje een idvonnis ten uitvoer werd gelegd. 24-jarige militair had bij een ifoverval in Valencia twee vrou- vermoord. Doorgaans worden Ivonnissen in Spanje verzacht, laar in dit geval zou de doodstraf ;handhaafd zijn, zo menen waarne- lers, omdat de delinquent in kwestie Ijn wandaden in uniform pleegde en Idus een smet op de strijdkrachten du hebben geworpen. vine ibral LONDEN (Reuter, UPI, AP) De 86-jarige aartsbisschop Michael Gonzi van Malta is gisteren uit Rome in Londen gearriveerd om de Britse premier Edward Heath te vragen meer dan 9,5 miljoen pond sterling beschikbaar te stellen voor het gebruik van de militaire in stallaties op Malta. Zoals bekend weigert Engeland de 18 miljoen pond te betalen, die premier Dom Mintoff van Malta eist en heeft premier Heath de Britse militaire en hun gezinnen opdracht ge geven, het eiland te verlaten. Voordat Gonzi in Londen verscheen na in Rome door paus Paulus in audiëntie te zijn ontvangen, had Min toff geantwoord op een brief, die hij slechts enkele uren tevoren van pre mier Heath ha gekregen. De inhoud van deze briefwisseling is niet be kend gemaakt. In Londen wordt aan genomen, dat er geen nieuwe ge zichtspunten zijn ontstaan. Volgens niet bevestigde berichten zou de brief van fHeath slechts be trekking hebben gehad op de wijze van vertrek van de Britse troepen en hun gezinnen, die nu nog op het eiland zijn. Heath zou met geen woord hebben gerept over hervatting van de onderhandelingen en over de toekomst van de militaire bases. Mintoff zou daarentegen Heath te kennen hebben gegeven, dat hij niet langer staat op de datum van 15 ja nuari, waarop alle Britse troepen Malta moeten hebben verlaten. Paus Het is de vraag of Gonzi op de hoogte was van de inhoud van do brieven, toen hij in Londen arriveer de. De aartsbisschop heeft Mintoff LONDEN (Reuter, AP) Sinds gisteren ligt het werk in de 289 Britse kolenmijnen stil. De 280.000 mijnwerkers zijn voor het eerst sedert 1926 in staking gegaan nadat hun eis: loonsverhogingen van p5 tot 75 gulden per week voor respectievelijk boven- en onder grondse arbeiders, was afgewezen. De werkgever (Nationale Steen- )oolraad) wil maximaal 7.9 pet. insverhoging geven en de eis voor le ondergrondse mijnwerkers komt leer op niet minder dan 47 pet. De gering wil bij het toestaan van risverhogingen niet hoger gaan dan pet., omdat de inflatie anders niet eer bij te houden zou zijn. Gaat de regering echter voor de •nijnwerkers door de knieën, dan kan dit weer het sein worden voor de on geveer negen miljoen leden van Brit- je vakbonden om ook meer loon te vragen. De mijnwerkers hebben het echter iet gemakkelijk. Het basis mini- umloon voor ondergronds werk is pond (ongeveer 150 gulden) per .eek. Een werkloze mijnwerker die [etrouwd is en drie kinderen heeft, jn ruim 17 pond steun verwachten, iet geringe verschil tussen loon en teun is ook een van de redenen, dat ïen hoger loon wenst. Bij stemming leeft slechts 58.8 pet. van de mijn werkers zich voor de staking voor on bepaalde tijd uitgesproken. De electriniteitsfabrieken, die voor 75 pet. van steenkool afhankelijk zijn, denken nog vier weken stroom te kunnen leveren. De industrie is voor 50 pet. op steenkool aangewezen. De vakbond van de mijnwerkers is fi nancieel niet sterk. Zonder steun van vakverenigingen (TUC) zal de sta kingskas snel uitgeput zijn. Over die steun moet nog worden beslist. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De PTT gaat bij wijze van proef pasmunt tellen. Op de postkantoren in Amsterdam, Den Haag. Utrecht, Rotterdam en Eindho ven kan men zodoende in onbeperkte hoeveelheden niet-gesorteerde munten kwijt. Men kan op betaling wachten tot de telling heeft plaatsgehad, dan wel ver zoeken het totaalbedrag van de getelde munten op een postgirorekening bij te schrijven. De proef zal op een nog nader te bepalen datum ingaan. Het tijdstip van ingang is afhankelijk van de le vering van de benodigde tel- en sor- teerapparatuur, die eind januari, be gin februari wordt verwacht. De zg. muntendienst van de PTT zal ook in enkele andere opzichten worden uitgebreid. Voortaan zullen tweemaal zoveel postkantoren dan tot nu toe, te weten 500 in het gehele land alle hoofdpostkantoren en een groot aantal hulp- en bijpostkantoren munten inwisselen en verkrijgbaar stellen. Deze kantoren zullen voortaan ook guldens en rijksdaalders gaan in nemen en uitgeven. Deze verbeterin gen zullen vooral voor de midden stand een verbetering van het dienst betoon (wisselgeld) betekenen. FREIBURG (DPA) Verdacht van een bankoverval die 41.000 mark opleverde zijn in Freiburg de 26-jarige Nederlander D. van den D. en zijn vier jaar jongere zuster gearresteerd. Tijdens de overval had mejuffrouw Van den D. zich voorgedaan als toevallig aanwezige klant in de bank. Toen haar broer met de buit vertrok nam hij haar onder 'bedreiging' met zijn wapen als 'gijzelaar' mee. Een paar dagen later eiste hij in een anonieme brief aan de Stuttgarter Zeitung voor haar vrijlating een kwart miljoen mark. Maar sedertdien had hij niets meer van zich laten horen. Volgens de Freiburger politie heeft het meisje al een bekente nis afgelegd. Van de buit van de overval is nog maar drieduizend mark teruggevonden. PEKING (Reuter) China heeft vrijdag voor de dertiende keer in de geschiedenis van de Chinese Volksrepubliek een kernwapen be proefd. Aan de bekendmaking daar van in de Chinese Volkskrant werd de verzekering toegevoegd, dat China nimmer en onder geen enkele om standigheid als eerste gebruik zal maken van kernwapens. Dat China toch „noodzakelijke en beperkte" kernproeven neemt, moet volgens de Volkskrant gezien worden in het licht van het Chinese streven, „het nucleaire monopolie en de nu cleaire chantage" van de Verenigde Staten en de Sowjetunie te doorbre ken. De Volkskrant drong er vervol gens op aan, dat alle landen met kernwapens plechtig afspreken, deze wapens niet te gebruiken. Over de kracht van het geteste wa pen zweeg de krant. Volgens de Ame rikaanse commissie voor atoomener gie had het wapen een kracht van minder dan twintig kiloton (ongeveer 22 099 TNT. BANGKOK (AFP) Een guerrilla groep heeft vanochtend een aanval ondernomen op de belangrijkste Amerikaanse vliegbasis in Zuidoost- A,zië: die van Oetapao in Thailand, aan de golf van Siam. Op die basis zijn 50 reusachtige B52-bommenwerpers gestationeerd die worden gebruikt voor bombarde menten op Laos, Cambodja en Viet nam. Twee vliegtuigen zijn bescha digd. Twee aanvallers zijn gedood, twee gevangen genomen. De guerrillagroep slaagde erin door de bewakingsgordel rond de basis heen te dringen en springstof tegen de bommenwerpers te plaatsen. C TEHERAN Irak heeft een einde gemaakt aan de uitwijzing van Iraan- se moslems na gewelddadige protesten door Koerden in het noordoosten van het land. Berichten uit de grenspost Khos- rove meldden dat 13 Koerden en zes Iraakse politiemannen bij gevechten om het leven waren, gekomen. De ge vechten ontstonden uit protest tegen1 de uitwijzing van naar schatting 60.000 Iraanse moslems. Waarnemerg hier schrijven de om mekeer in het beleid van de Iraakse regering toe aan een Russisch pro test en aan demonstraties die in Iran werden georganiseerd door religieuze leiders. voor het laatst gesproken, toen hij zich donderdagavond gereed maakte voor een bezoek aan Rome. De pre mier was naar Gonzi toe gekomen om de kritieke situatie op het eiland te bespreken. Aangenomen wordt dat Mintoff, die met Gonzi op gespannen voet leeft, de bisschop heeft laten weten, de kerkelijke bezittingen op Malta te zullen „aanspreken", als de Britten bij hun besluit blijven te ver trekken. Hierover zou Gonzi met de paus hebben gesproken. In Londen gaf Gonzi te kennen, dat hij Mintoff niet vertegenwoordigt. Hij wil voorkomen, dat de Britten zijn eiland verlaten. Als Mintoff 18 mil joen pond vraagt, moet hij 18 miljoen pond hebben, aldus de bejaarde aartsbisschop die zei dat de bevolking van Malta heel blij zou zijn, als Amerika een deel van het geld zou willen verstrekken. Gonzi wil blijk baar ook tot elke prijs voorkomen, dat Libië de plaats van Engeland op Malta gaat innemen. Intussen circuleren berichten, dat de Amerikaanse ambassadeur op Malta met premier Mintoff zou heb ben gesproken over de bereidheid van zijn land, een deel van het be drag voor haar rekening te nemen, dat Engeland voor het gebruik van de bases moet betalen. De ambassadeur ontkende echter, Mintoff tijdens hun gesprek van vrijdag geld te hebben aangeboden. Naar aanleiding van berichten over een Amerikaanse bijdrage verklaarde de Britse minister van defensie, Lord Carrington, in een radio-interview dat een van de belangrijkste factoren in het conflict tussen Engeland en Malta is, dat premier Mintoff niet be reid is, de bases door andere NAVO- landen te laten gebruiken. Hij heeft dit volgens Carrington heel duidelijk gemaakt. Evacuatie Terwijl de Britten hun militaire sterkte op Malta opvoeren om de ont ruiming van de bases zo veilig moge lijk te doen verlopen, is de „lucht brug" tussen het eiland en Engeland op gang gekomen. De evacuatie (van vrouwen en kinderen) verloopt overi gens in alle rust. Gisteren vloog een Van een verslaggever SCHIPHOL Drie Perzen die uit Afghanistan op weg waren naar Brussel zitten ingesloten op het poli tiebureau van Amstelveen. Onder de dubbele bodems van hun koffers had de douane na hun tussenlanding op Schiphol in totaal dertig kilo hasjiesj aangetroffen. militair vliegtuig met 22 zwangere vrouwen aan boord naar Engeland. Deze Ooievaarexpress was geheel in gericht om eventuele bevallingen tij dens de vlucht te kunnen „opvan gen". In totaal moeten ongeveer 7000 gezinsleden van de 3500 Britse mili- tarien voor 15 januari naar Engeland worden overgebracht. Wat moet gebeuren met de onge veer 500 huisdieren van de Britten die Malta gaan verlaten, weet men nog niet. In Engeland moeten zij een half jaar in quarantaine blijven en dat kost veel geld. BAARN Achttien mensen wer den gewond toen in de nacht van vrijdag op zaterdag een bus met 24 passagiers een langzaam rijdende be tonwagen ramde en tegen een boom tot stilstand kwam. Een zwaargewon de werd met hersenletsel overge bracht naar Utrecht, tien anderen moesten met ambulances uit Baarn, Soest en Hilversum naar het zieken huis van Baarn overgebracht worden. De chauffeur van de bus, die ook tot de gewonden behoort, zag de be tonwagen te laat, vermoedelijk omdat deze een hevige rook ontwikkelde. De wagen reed wegens motorstoring bij zonder langzaam; de bus reed er met vrij. grote snelheid op in. De beton wagen sloeg om en de bus reed tegen een boom in de rechterberm. Er in zater bezoekers van een feest in Hil versum, die op weg terug waren naar Utrecht. De provinciale weg Hilver sum - Baam was tot acht uur 's mor gens gestremd. GRUBBENVORST De 15-jarige M Roeffen kwam gistermiddag in Grubbenvorst om het leven toen hij met zijn fiets een voorrangsweg op reed. Hij werd door een auto ge schept. ZWARTEWAAL Doordat zijn auto uit de bocht vloog en in een sloot terechtkwam, stierf zaterdag avond in Zwartewaal de heer .J van Doorn (46) uit Spijkenisse. ENSCHEDE Toen hij zaterdag avond om half zeven, een café uitko mend, de weg overstak werd de 49-jarige J. M. Masselink uit Boekelo door een personenauto gegrepen. Hij overleed. Bij ongelukken elders in het land verloren nog zeker zes andere mensen dit weekeinde het leven. KOPENHAGEN Volgens de artsen van koning Frederik van De nemarken gaat de gezondheidstoe stand van de vorst langzaam maar zeker vooruit. In Engeland is gisteren de „Ooievaar-express", een als kraamkliniek uitge rust vliegtuig, aangekomen met twintig vrouwen, afkomstig van Malta, dat door de Britten wordt ontruimd. De kraamkamer hoefde tijdens de vlucht niet te worden gebruikt. Van onze correspondente MAASTRICHT Het Spaanse ge zin Beade in Maastricht mag in ons land blijven. Deze beslissing is het resultaat van een intensief overleg tussen NVV en PvdA enerzijds en de vreemdelingendienst anderzijds. Za terdag kwamen beide partijen tot een akkoord. Het gezin mocht blijven, mits voor hen een woning werd gevonden. Tot nog toe huisden zij op één pensionka mertje. Nog dezelfde dag was die wo- nin? er. Zoals bekend kwamen mevrouw Anna Beade, haar dochtertje Maria (6) en zoontje Ramon (5) ruim drie maanden geleden ons land binnen. Op nieuwjaarsdag verliep hun ver blijfsvergunning. Sinds die dag leefde het gezin in grote angst na twee jaar gedwongen scheiding weer uit elkaar te moeten. Twee jaar geleden kwam de heer Beade namelijk naar ons land uit angst als lid van de verbo den socialistische partij in Spanje te worden opgepakt. Van een verslaggever GROESBEEK De gemeentepoli tie van Nijmegen heeft in het week einde in samenwerking met de rijks politie van Groesbeek een inbraak opgelost die een week eerder in Nij megen werd gepleegd. Daarbij werd een juwelier voor 52.000 gulden aan horloges en sieraden bestolen. Na een intensief onderzoek werden in Groes beek en Nijmegen huiszoekingen ver richt. Die resulteerden in het terug vinden van vrijwel de gehele buit. In totaal zijn vier personen in de leef tijd van 20 tot 25 jaar, allen uit Nij megen. ingesloten. Zij werden van daag voorgeleid. NEW DELHI/SAIGON (Reuter, DPA, UPI) De regering van India heeft een Amerikaans protest tegen het Indiase besluit om de diplomatieke betrekkingen met Hanoi uit te breiden, met kracht van de hand gewezen. Niemand heeft het recht zijn genoegen of misnoe gen kenbaar te maken over besluiten van de soevereine staat India, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in New Delhi laten weten. De Amerikaans-Indiase betrekkin gen, die sinds de bevrijding van Bangladesj toch al zeer gespannen zijn. hebben hiermee een nieuw diep tepunt bereikt. De Indiase minister van defensie, Jagjivan Ram, heeft in een toespraak Amerika „een schandelijk plan" om de Aziatische staten tegen elkaar uit te spelen, toegeschreven. Dat Ameri ka tijdens de Indiaas-Pakistaanse oorlog de zevende vloot naar de golf van Bengalen had gestuurd, ontlokte Ram de uitspraak: „Zevende of ze ventigste vloot het Indiase volk zal zich niet laten intimideren". De Indiase beslissing om met Hanoi ambassadeurs uit te wisselen, is ook in Saigon slecht gevallen. In de Zuid- vietnamese hoofdstad houdt India er slechts een consulaat op na. De Zuid- vietnamese regering heeft besloten, de nieuwe Indiase voorzitter van de internationale controlecommissie voor Indochina niet in Saigon toe te laten. De controlecommissie gevormd door Indiërs, Polen en Canadezenis ingesteld om toezicht te houden op de naleving van de Geneefse akkoorden van 1954. Erg doeltreffend is het werk van de commissie nooit geweest. Haar laatste belangrijke vergadering dateert van omstreeks 1965. McGovern De Amerikaanse senator McGovern, democratisch kandidaat-in-hope voor het presidentschap, heeft zaterdag ge zegd dat hij van een Noordvietname- se woordvoerder aanwijzingen had gekregen, dat de oorlog in Vietnam kan worden beëindigd en dat alle Amerikaanse krijgsgevangenen zullen worden vrijgelaten, als Amerika een tijdstip vaststelt voor de terugtrek king van alle Amerikaanse troepen. McGovern, die vorige week tweemaal getelefoneerd had met de Noordviet- namese delegatie bij de Parijse be sprekingen, nodigde Nixon uit, Hanoi de kans te geven om de verklaring die hij, McGovern, vanuit Parijs had gekregen, waar te maken. Offensief Inmiddels is in Amerikaanse leger- kringen in Saigon vernomen, dat Noord-Vietnam drie divisies naar de rand van de centrale hooglanden in Zuid-Vietnam overgebracht en een vierde daarheen op weg gezonden heeft, om een belangrijk offensief te kunnen beginnen. In de Zuidvietna- mese stad Qui Nhon heeft een terro rist zaterdag een handgranaat in een stadion geworpen, waar scholieren door een provinciale gouverneur wer den toegesproken. Er vielen negen doden twee onderwijzers en zeven leerlingen en 110 gewonden. o Door R. N. Degens DEN HAAG Nog nooit heb ik in een Nederlandse concert zaal zo'n overweldigend applaus gehoord na de uitvoering van een nieuw werk, als zaterdag avond in het Congresgebouw in Den Haag. Een keer of acht wer den de medewerkers aan „Eight songs for a Mad King" van Peter Maxwell Da vies door de dwin gende toejuichingen van het pu bliek op het podium teruggeroe pen. Het werd daar op dat podium ten slotte een handjesgeven en elkaar de eer van het succes toezwaaien, die bijna komisch werkten. Niemand wist eigenlijk goed raad met zoveel en thousiasme, en misschien waren de uitvoerenden zelf ook wel verrast door het perfecte slagen van sJeze Ne derlandse première. Temeer omdat van de uit maar zeven man bestaan de bezetting voor dit stuk er één, slagwerker Stordlau, plotseling ziek was geworden. Voor hem kwam op het laatste moment in de plaats de dirigent van het Residentie Orkest Hiroyuki Iwaki (die zijn loopbaan ooit als slagwerker begonnen is) en voor deze kwam weer als dirigent in de plaats de componist van het stuk. Ondanks deze wijzigingen, of mis schien mede ook door de gespannen heid bij de uitvoerenden daardoor, werd het een vertolking die van de eerste noot af de zaal in ademloze gespannenheid heeft gehouden die zich ten slotte in een volstrekt on- Hollandse betuiging van enthou siasme ontlaadde. Avant-gardist O Het stuk waarom het ging, werd in 1969 gecomponeerd door de toen 35-jarige Engelse componist Peter Maxwell Davies; één van de drie of vier op de voorgrond tredende avant- gardisten in Engeland. De zeer be langrijke teksten van dit werk voor declamator en zes instrumentalisten, hebben een merkwaardige oorsprong. De Australische dichter Randolph Stow hoorde eens hét mechanische orgeltje waarmee George III (die in zijn laatste levensjaren krankzinnig was) heeft geprobeerd zijn vogeltjes te leren zingen. Stow was zo onder de indruk, dat hij erdoor werd geïnspireerd tot imaginaire monolo gen van de gekke koning, waarin hij ook enkele van diens overgeleverde uitlatingen verwerkte. Met deze uit acht „gezangen" bestaande tekst nu, maakte Maxwell Davies een soort éénmans-opera met een spreek- zangrol voor de koning, en met vier in kooien op het podium gezeten mu sici die de goudvinken van George III symboliseren. Dan zijn er nog een piano-klavecimbelspeler en een slag werker. De rol van de koning moet gecostu- meerd worden vertolkt. Hoe soberder deze scenische onderdelen gehouden worden, des te vollediger kunnen zij in de totaliteit opgenomen worden. Dat lukte zaterdagavond heel goed, dank zij het doeltreffende decor-ont werp van Harry Wich. Maar vooral door de magistrale wijze waarop Wil liam Pearson (die hier o.a. bekend heid kreeg in concert-uitvoeringen van Porgy and Bess) zich in zijn rode mantel en onder zijn goudpapieren kroon als beklagenswaardige krank zinnige gedroeg. Wat in deze rol aan zang- en spreektechniek wordt geëist behoort tot het moeilijkste uit de eigentijdse muziekdramatische lite ratuur. Nu kan er, krachtens het sys teem waarin Maxwell Davies compo neert, vrij veel aan de inventiviteit van het moment en aan de mede- creativiteit van de uitvoerenden wor den overgelaten. Des te groter mag dan de bewondering zijn voor de creatie die William Pearson zaterdag avond maakte van deze rol, die hij in een beklemmende spanning opbouw de naar het hoogtepunt, het moment waarop de koning het instrument van een van zijn gekooide muzikanten grijpt en dit vernietigt, waarmee hij symbolisch zichzelf heeft vernietigd, en waarna hij dan voor zijn volk een lijkrede op de dode koning houdt. Men zou kunnen zeggen dat Max well Davies hier en daar wat naar een al te gemakkelijk theatraal effect heeft gegrepen, zoals de krankzinnige country-dance van de koning, en diens „afgaan" aan het slot door een zijdeur in de zaal met achter zich aan alleen de slagwerker die op de grote trom slaat. Ontroerend Maar daartegenover staan ook uitermate sobere en introverte passa ges die een even sterke ontroerende werking hebben, en die dit stuk met zijn 25 minuten speelduur een niet verslappende dramatische spanning geven. Maxwell Davies heeft dat ge presteerd met toepassing van eigen tijdse compositietechnieken, met de zelfde vrijheden en gebondenheden waaraan andere hedendaagse compo nisten zich onderwerpen of ontwor stelen. Maar het lijkt dat hij in dit stuk, bij intuïtie of bij toeval, alles op de juiste plaats heeft gezet, en dat bij de uitvoering van zaterdagavond alles wat er niet precies in gedefinieerd is, door de spelers op de enig juiste wij ze werd geïmproviseerd. Het was in elk geval een zeer in drukwekkende gebeurtenis, waaraan, behalve de genoemden, nog medewer king verleenden Jolle Huckriede, Klaas de Rook, Piet Veenstra en Hans Wijnberg, allen leden van het Residentie Orkest, dat voor de pauze nog werken speelde van Maderna, De Grandis en Donatoni fPuppenspiel II, met een razend knappe fluitsolo van Koos Verheul). Als geheel een goed samengesteld eigentijds programma van het Resi dentie Orkest. Het meest opmerkelij ke en moedgevende van dit concert was, dacht ik, de spontane reactie van het zeer talrijke publiek op een stuk eigentijdse muziekdra- matiek met ovaties die men in ons land (en elders!) doorgaans alleen voor Puccini of Verdi over heeft. BOEDAPEST (UPI) „Hele briga des" zijn in Peking bezig, anti-Ame rikaanse leuzen van muren te verwij deren met het oog op het komende bezoek van president Nixon van de V.S., heeft een Hongaars correspon dent in de Chinese hoofdstad meege deeld. AMSTERDAM Nieuwe Ko medie geeft in de Brakke Grond een bijzonder goede, wonder baarlijke voorstelling van Lode- wijk de Boers „Zeven Manieren om een Rivier over te Steken". Er zijn ook wel zeven manieren, denk ik, om dit schouwspel te verkla ren, maar de achtste is: zie het maar aan en laat het over. of door je heen gaan. Lodewijk de Boer is. in dit spel, een 'r,»arokke romanticus, die meerma len in de stroom van zijn verbeelding dook en telkens niet wist waar hij er uit zou komen. In zijn warrige dro men meer bedacht dan gedroomd glijdt hij ver terug naar duistere mythen en bijbehorende rituelen, die mót dood en leven, geweld en angst, zonde, wreedheid, apocalyptische on dergang. een beetje psychologie, en bijgelovig onbegrip te maken hebben. liggen te kronkelen bij de rokende put, die de hel zou kunnen zijn, is zij, met een vogelachtige runderkop, vleermuisvlerken, een rubberstraat en een bekleding, die het ook goed zou doen in een sexshow op de Wal letjes, het vreselijke, wie weet godde lijke, monster Baphomet. Paula Petri is, soms innemend ar geloos, dan weer hevig bevangen, het meisje Tiamat, dat zichtttear ver kracht wordt, en daarna voortdurend met een pop in de armen loopt. Ellen Verhey, als Lilith, die zowel het kind van Tiamat als van Henoch kan zijn, is een aardig, zuiver en hip Amsterdammertje Alle andere vrou wen, moeders inbegrepen, komen er in De Boers tekst beestachtig slecht af. Hippe vogels Er loopt ene Henoch rond, als her der. bedelaar en eenogige blinde zie ner. Duizenden jaren geleden werd hij geradbraakt toen zijn kind werd gebaard en sindsdien stierf hij vele marteldoden. Willem Wagter doet hem zielig plechtig en zelfs eenmaal komisch aangrijpend, als hij vertelt wat mensen hem aandeden. Lichin (Tatiana Radier) schijnt hem. als smartelijke vrouw, nog steeds te zoeken. Later, als alle zeven spelers halfnaakt en Breugeliaans Westduitsers kapen twee Oostduitsers BONN'KIEL (UPI. DPA) West- duitse grenspolitiemannen hebben gisteren tegen de zin van de beman ning een vrouw met haar kind in Kiel-Holtenau van het Oostduitse motorschip „Eichsfeld" gehaald. Daarmee zorgden ze voor de hereni ging van een gezin, waarvan de man kort tevoren de „Eichsfeld" was ont vlucht, om in West-Duitsland politiek asiel te vragen. De vrouw en het kind waren na de ontdekking van de vlucht opgesloten. Scheepsofficieren dreigden te gaan schieten, toen de Westduitse grenspo litie het tweetal kwam ophalen, maar zo'n vaart liep het niet. Dan zijn daar Hal en Tar Hugo Metsers en Roelant Radier twee eigentijdse hippe vogels, die in de nachtmerries terecht komen, er geen moer van begrijpen, en er soms wel komisch op reageren op hun, realis tisch weergegeven, ruwe manier. Overigens ontvluchten zij juist elke realiteit van nu. Wat trouwens ken merkend is voor Lodewijk de Boer ook. Die heeft er dan. om niet feeheel te verdrinken in zijn rivier van mid deleeuwse of oosterse mystiek, een relativerend en menselijk clowntje Marduk aan toegevoegd, dat er maar een grappig onbeholpen kermisvoor- stelling van wil maken. Henk Votel doet dat enig. Lodewijk de Boer. als bekwaam re gisseur van zijn eigen spel, heeft trouwens ook veel van de illusionist, die de mensen voorgoochelt wat er niet is. Met goed toegepaste, indruk makende fragmenten muziek (Morri- cone, Kodaly. Seelen, slagwerk van Martin van Duynhoven). met uitge kiende belichtingen en theatertrucjes, on een kruisvormig zwart podium m'dden in de zaal, en met toegewijde, zich geheel gevende spelers, die zich heftig uitleven in de emoties, die de tekst mogelijk maakt. Zij creëren een vaak boeiende vorm voor een vage, vormeloze inhoud. Dat heet modern, tegenwoordig, maar het lijkt op de, ook modieuze, nostalgische vlucht naar het roman tisch slechte licht van overgrootmoe ders petrolielamp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5