GARAGES STAKING OOK MET BEDREIGD BOVAG SLUIT ZICH AANEEN Record aantal huizen gebouwd vorig jaar Tankstations Actiegroep bundelt steun aan militairen Toestand dagbladen Nixon herwint bli j ft zorgwekkend vertrouwen Engeland en EEG weer stapje verder Amerikaanse leger slinkt Woningwetsector viel tegen overvallen Uw probleem is het onze Gokkersruzie met messen beslecht OPEC eist meer geld voor olie Geschillen over Dodcü ike geboorte Noorse toetreding EEG oplosbaar BEROEl'INGSWERK Vrouw aan het hoofd van communistische partij in Engeland A'?oRo 16 »"aand !»'<t naar mi,an Ziekenhuisraad veront wa a rdigd over de pers Em woord voor vandaag ook van Japan Kamerlid vraagt oplossing voor kranten probleem Luchtramp Ibiza: hoogteroer faalde Defëesiebewotins: Israël gehalveerd Alleen Oswald schoot on Kennedy 2 MAANDAG 10 JANUARI 192 BRUSSEL (AP) Engeland heeft een overeenstemming bereikt met de EEG-landen over een subsidie voor de export van whiskey, gin, wodka en andere van graan gemaakte spiritua liën. Het'akkoord zal worden opgeno men in een protocol dat zal worden ondertekend tegelijkertijd met het Engelse lidmaatschapsverdrag. Deze plechtigheid vindt plaats op 22 janu ari in Brussel. Verwacht wordt dat Ierland een soortgelijk akkoord zal sluiten. Door deze beslissing wordt een van de laat ste onenigheden tussen Engeland en Euromarkt uit de weg geruimd. Het belangrijkste nog resterende ge schilpunt is de definitie van een Brits onderdaan. Onderdanen van alle EEG-landen hebben het recht vrij te reizen en in veel gevallen zich vrij in 'elke lidstaat te vestigen. Nederland en West-Duitsland zijn echter huiverig om dit recht aan alle Britse onderdanen toe te staan, aan gezien daar ook alle in Engeland wo nende onderdanen van het gemene best, zoals Indiërs en Pakistani, on der zouden vallen. WASHINGTON (UPI) De Ame rikaanse strijdkrachten zullen verder worden ingekrompen: medio dit jaar zullen ze bijna 2,4 miljoen man om vatten (tegen 2.6 miljoen nu). Dat is 114.000 man minder dan een paar maanden geleden werd aangekondigd. De verdere inkrimping waardoor de omvang van de strijdkrachten het laagste peil bereikt sinds de tijd voor de Koreaanse oorlog is een gevolg van begrotingsbeperkingen waartoe het Congres heeft besloten. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG/GRONINGEN Niet alleen de metaalindustrie, maar ook de metaalnijverheid en het automobiel- en garagebedryf worden mët stakingsakties bedreigd. Dat blijkt onder meer uit het be sluit van circa 70 georganiseerde Groningse automonteurs, om „plaat selijke akties" te gaan voeren als op landelijk niveau geen overeenstem ming over de nieuwe CAO wordt be reikt De onderhandelingen over de nieu we CAO voor de metaalnijverheid (klein-metaal) en het automobiel- en garagebedrijf zijn eind vorig jaar door de vakbonden afgebroken, om dat de verschillen tussen hun verlan gens en de werkgeversvoorstellen te groot werden geacht. Dat ook de werkgevers in het auto mobiel- en garagebedrijf (BOVAG) ernstig met stakingsakties rekening Lectuursmokkel bestraft PRAAG (Reuter) Een Tsjecho- slowaakse student is eind december tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een Pools emi granten-tijdschrift naar Polen had gesmokkeld, zo is in het afgelopen weekeinde in Praag vernomen. houden, blijkt uit het feit dat hun organisatie in navolging van de werkgevers in de metaalindustrie (groot-metaal) een garantiefonds in het leven hebben geroepen waarop door stakingen getroffen ondernemer? een beroep kunnen doen. Het entreegeld voor dit steunfonds bedraagt 10 gulden en de deelnemers verplichten zich tot een garantstelling voor maximaal een half procent van de totale bruto loonsom in hun be drijf. De BOVAG heeft circa 9.000 le den en het aantal werknemers in het automobiel- en garagebedrijf omvat ruim 70.000. Het bestuur van de BO VAG heeft er bij de leden op aange drongen een hecht front, te vormen tegen „overtrokken looneisen." De Groningse monteurs hebben zich unaniem achter het beleid van hun bondsbesturen gesteld, die in tegenstelling tot de metaal-industrie in de metaal-nijverheid en in het automobiel- en garagebedrijf nog één lijn trekken. De voorzitters van de industriebond - NW en de industriebond NKV, de heren A. Groenevelt en P. Brussel, hebben zaterdagavond in KRO's Brandpunt beiden verklaard geen „openingen" te zien in de conflictsi tuatie rondom de CAO. Woensdag komen de onderhande lingsdelegaties van de werkgevers en de (onderling verdeelde) werknemers bonden weer bijeen om elkaar hun „definitieve standpunten" mee te de len, maar daarbij kunnen eventuele openingen eventueel alleen van Van onze Haagse redactie DEN HAAG De woning bouw heeft in 1971 een naoorlogs record bereikt. In dat jaar werd de bouw mogelijk gemaakt van 132.902 woningen, ruim 2000 meer dan was geprogrammeerd, zo bljjkt een publikatie van het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het genoemde cyfcr heeft betrek king op het aantal woningen dat op papier (in de vorm van machtigingen tot gunning, bouwvergunningen e.d.) is uitgegeven. Maar blijkens de laat ste cijfers van het C.B.S. zijn tot en met november 1971 wel zoveel huizen in aanbouw genomen of voltooid dat ook in dat opzicht van een record kan worden gesproken. Alweer zou het aantal woningen over het hele jaar boven de 130.000 komen te liggen. De finitieve cijfers hierover zijn binnen kort gereed. Met dit record steekt 1971 schril af bij 1970. toen de wo-ningbouw een dieptepunt beleefde. Op basis van een woningbouwpn-rramma van 125 000 werden toen 117.000 woningen vol tooid en ruim 120.000 woningen in aanbouw genomen. Maar de toenma lige minister van volkshuisvesting ir. Schut, zei toen ai dat er veel wonin gen in de ni'oleidl.ng zaten op pa pier uitgegeven dus en dat deze er wel vroeg of iaat uit moesten ''«men. Dat is het afgelopen jaar dan kenne lijk gebeurd. Het aantal in 1971 op papier uitge geven woningen is exclusief de 7.110 gesubsidieerde woningen die opnieuw zijn uitgegeven na intrekking van een eerder gedane toezegging. Uit een nadere specificatie blijkt dat vooral veël woningen zijn uitgegeven in de gesubsidieerde particuliere sector (61.420 tegen een geprogrammeerd aantal van 59.300) en de ongesubsi dieerde woningen (24.907 tegen een geprogrammeerd aantal van 22.500). De woningwetsector is daarentegen tegengevallen. Er werden 46.575 wo ningen uitgegeven tegen een gepro grammeerd aantal van 48.700. De knelpunten m deze sector doen zich vooral voor in het westen van het land. Van onze correspondenten MIERLO/HEERLEN Dit week einde zijn twee tankstations in ons land overvallen. In Mierlo overvielen zaterdagavond twee jongens van een jaar of 17, gewapend met een pistool, een pompbediende (die alleen was) en maakten daarbij ruim 1.300 gulden buit. De daders wisten te voet te ont komen. Eveneens zaterdagavond werd een benzinestation in Heerlen overvallen. De gewapende overvaller bedreigde de 17-jarige pompbediende en griste daarna 500 gulden uit de kassa. Vart de dader ontbreekt (nog) elk spoor. Brieven die atet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandellnt worden genomen Ge heimhouding Is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar In verband slaan moeten In afzonder. UJke brieven worden gesteld. Pet brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: In hoeverre wordt er suc- cess'erecht geheven als de man over blijft en er alleen op zijn naam een bepaald bedrag is? Wordt er ook re kening gehouden rr.et aftrek van een kindsdeel? Antwoord: Uit de vraag maken we op dat beide echtgenoten buiten ge meenschap van goederen gehuwd wa ren. en dat de overleden vrouw niets naliet. In dat geval is er geen succes sierecht verschuldigd. Niettemin moet er aangifte worJen gedaan op het kantoor voor de successierechten. Dit kan op een eenvoudig formulier. Zijn echter bei Je echtgenoten *n gemeenschap van goederen gehuwd, dan he'pt het liMs als een bepaald bedrag op de naam van de man staat, het geld valt in -.e gemeenschap, ten zij dit bedrag Krachtens huwelijkse voorwaarden of krachtens een testa ment buiten de huwelijksgemeen- schao valt. Slechts de helft van de gemeen schap vormt de naVtenschaD van de vrouw en als het bedrag naar we aannemen in die gemeenschap valt is het dus voor le helft aan succes sierecht onderhevig. Voor de echtge noten is echter de vrijstelling van dit recht zo hoog. dat er door de langstlevende echtgenoot slechts zel den successicrec.it behoeft te worden betaald. De kinde-en hebben kans dat zij dit recht verschuldigd zijn. ook al genieten zij een behoorlijke vrijstel ling. Het beste is e°ns op het kantoor voor successierechten te informeren. Van een verslaggever UTRECHT Op een zater dag in Utrecht gehouden bijeen komst heeft een groep van 15 militairen besloten gezamenlijk in algemene zin steun te gaan verlenen aan militairen, die in conflict zijn gekomen met de krijgsmacht. Initiatiefnemers zijn de luchtmachtmajoor F. J. F. Uven en de landmachtmajoor G. Miog. Zij willen hun activiteiten verrich ten in samenwerking met bestaande belangenorganisaties, als de Vereni ging Voor Dienstplichtige Militairen en Verenigingen van onder-officieren. Doel van de groep is probleemge vallen te bestuderen en algemene problematiekgn op te sporen. Daad werkelijke hulpverlening staat niet als punt een op het programma om dat men daartoe de machtsmiddelen en mogelijkheden mist. Hooguit kan men hulp verlenen bij het verwijzen naar instanties, het opstellen van re kesten en het in werking stellen van beroepsprocedures. Daarnaast overweegt de groep in bepaalde gevallen Kamerleden, poli tieke partijen en publiciteitsmedia in te schakelen. Volgens de heer Miog is verzet te gen het zeer behoudende beleid van de legerleiding noodzakelijk als het gaat om aanpassing aan de maat schappelijke ontwikkelingen. Hij ziet echter niets in individuele acties. Naar zijn mening moeten de kritische geluiden, die binnen de krijgsmacht klinken, worden gebundeld. Die kritische geluiden liet hij zater dag zelf horen aan het adres van de legerleiding, Wier personeelsbeleid hij willekeurig en ondoorzichtig noemde. Ook wees hij op de wrijvingen tussen het hogere en het lagere kader en op de afstand, dje er tussen officieren en onder-officieren bestaat. „De onder-officieren worden met dienstplichtigen, die uit een steeds kritischer maatschappij komen, het bos ingestuurd zonder dat zij daarop door de legerleiding voldoende zijn voorbereid". werkgevers kant komen", zo ver klaarde de heer Groenevelt. In de t.v.-uitzending zetten de vak bondsleiders hun verschillende stand punten nog eens summier uiteen. Daar bij verklaarde de heer Groenevelt te hebben berekend dat de hogere uit keringen als gevolg van de herstruc turering van het pensioenfonds een bedrag van circa 4 miljoen gulden belopen, terwijl de extra verbeterin gen in de loonsfeer die de industrie- bond-NW wil, neerkomen op 90 100 miljoen gulden. „Een dergelijk groot offer willen wij ter wille van die hogere pensioe nen niet brengen", aldus de heer Groenevelt. De heer Brussel stelde daartegenover dat het hele uiteinde lijke pakket werkgevers-voorstellen een reële inkomensverbetering in houdt die vergelijkbaar is met die in de oorspronkelijke voorstellen van de gezamenlijke vakbonden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij een ruzie in een Chinees gokhuis aan de Binnen Ber.tammerstraat in Amsterdam is gistermiddag de 33-jarige Chinese kok W. C. C. met een stiletto-mes in de borst gestoken. Hij is opgenomen in het Binnengasthuis. De dader, de 32-jarige Chinees A. T., bekende di rect en is ingesloten. De ruzie ontstond toen C. meer wil de Inzetten dan geoorloofd was. De negen anderen namen dat niet, waar op de kok een hakmes greep en zijn medespelers daarmee te lijf wilde gaan. T. vluchtte direct het huis uit. maar kwam even later, gewapend met een stiletto, terug. In de toen volgende vechtpartij bracht hij de kok de steek toe. Over zijn toestand was gisteravond nog niets bekend. GENEVE (AP Saoedi-Arabië heeft laten weten dat de elf leden van de OPEC (Organisatie van olie producerende landen) nog deze ven manieren om een rivier over te van de grote Westerse maatschap pijen. Een verhoging met acht pet. zou onvoldoende zijn. De OPEC wil dat de olieproducerende landen, een vergoeding krijgen voor de verliezen die zij lijden ais gevolg van de deva luatie van de dollar. De staten in het gebied van de Per zische Golf gaan voorts een aandeel van 20 pet. eisen in de maatschap pijen, die op hun grondgebied werk zaam zijn. Mochten deze hier niet op in gaan, dan zouden de betrokken re geringen van plan zijn, de oliewin ning geheel te staken. Vliegtuigkaper kri jgt 20 *aar celstraf WASHINGTON (AP. UPI) Een 58-jarige invalide ouri-mi.inwerker, die op 4 juiii 1971 geprobeerd had een Amerikaans vliegtuig te kapen, is veroordee'd tot twintig jaar gevange nisstraf 'het wettelijke minimum). De m-n ««d naar Israël willen voegen, ze' hi1', om daar een tempel te bou wen en op het land te gaan werken. De piloot had hem er tijdig van we ten te overtuigen, dat ziin machine een Boeing 737 met 72 inzittenden de andere kant van de oceaan niet zou halen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Drachtstercompagnie. kand W. van Benthem te Amstel veen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Hoogvliet, J. C van Ravenswaay te Arnhem. Bedankt: voor Slikkerveer. J. van Vliet te Aagtekerke. Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Van een verslaggever DEN HAAG Premier Biesheuvel en zijn Noorse ambtgenoot, Trygve Bratteli, geloven, dat de resterende geschillen tussen Noorwegen en de EEG-!anden (met name het visserij probleem) vandaag in Brussel kunnen worden opgelost en dat alle vier kan didaat-leden Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen 22 ja nuari het toetredingsverdrag kunnen tekenen. Dit blijkt uit een verklaring, die de premiers zaterdag hebtten uitgegeven na afloop van het bezoek van de Noorse premier aan Nederland. Het was de laatste etappe van een rond reis langs Rome, Parijs. Brussel en Luxemburg. De Nederlandse delegatie in Brus sel zal. aldus de verklaring, al het mogelijke doen om een bevredigende oplossing te bereiken van het visse rijprobleem. Hierbij kan echter niet worden voorbijgegaan aan de belan gen van de gemeenschap en de rege lingen. die met andere toetredings kandidaten zijn getroffen. LONDEN Voor de eerste maal in haar bestaan heeft de communistische partij in Groot-Brittannië een vrouw tot voorzitter gekozen. Het is de 39- jarige Irene Swan uit Edinburgh, moeder van twee kinderen. Ze is sinds 1955 lid van de partij en heeft als vakbondsleidster een belangrijke rol gespeeld in de Schotse afdeling. De Britse communistische partij, in 1920 opgericht, telt 28.000 leden. TEHERAN (Reuter) Een dorpe- linge in Zuid-Perzië die een vijfling ter wereld heeft gebracht, is gestor ven. terwijl het vijfde kind ter we- .reld kwam. Ook dat vijfde kind is overleden. De overige vier zouden het goed maken. KAAP KENNEDY (UPI. Reuter) De lancering van de Apollo 16, Ame- rika's voorlaatste bemande maan- vlucht, is een maand uitgesteld, tot 16 april van dit jaar. Directeur Rocco Petrone van het Apolloprogramma wil rustig de tijd hebben om een paar technische problemen op te lossen die vorige week aan het licht kwamen. Voornaamste reden voor het uitstel is de ontdekking dat het exploderen de mechanisme dat voor het begin van de terugreis de gebruikte maan lander van de hoofdcabine moet scheiden, onder extreme omstandig heden zou kunnen weigeren. De cabi ne zou dan uiteindelijk met de nog aangekoppelde maanlander in zee moeten landen, een erg riskante operatie. Verder wil men ruim tijd hebben om een kleine verandering in de maanpakken aan te brengen. Een van de kabels die verhinderen dat een as tronaut op de maan zich zo diep bukt dat hij een naad van het pak open scheurt, blijkt niet helemaal stevig genoeg verankerd te zijn. Een derde factor is de wat onregel matige kwaliteit van de geleverde batterijen voor de maanlander. Er wordt een betere kwaliteitscontrole ontworpen. Niet bekend is of dit pro bleem iets te maken heeft met het ies te lage voltage dat een batterij van de maanlander Antares in fe bruari vorig jaar leverde tijdens de reis van de Apollo 14. Dat had toen overigens geen invloed op het verloop van de missie. Ten slotte is het uitstel nuttig om te verzekeren dat astronaut Duke bij de start helemaal weer in conditie is. Hij ligt op het ogenblik met longont steking in het ziekenhuis. Van een onzer verslaggevers UTRECHT In dag- en weekbla den wordt dikwijls de indruk gewekt dat de ziekenhuizen maar wat aan rommelen en zich van kosten en prij zen niets aantrekken, schrijft mr. L. C. Wesseldijk in het gisteren versche nen nummer van Het Ziekenhuis, het maandblad van de Nationale Zieken huisraad. „Wij vinden dat niet pret tig," aldus mr. Wesseldijk, die deel uitmaakte van de directie van de raad, „het is namelijk niet waar." De twee belangrijkste kostenfacto ren in het verpleegtarief zijn perso neel en investeringen. Zowel bouw kosten als lonen stijgen sterk, en op geen van beide heeft de ziekenhuis wereld zelf invloed. Het Centraal or gaan ziekenhuistarieven (COZ) stelt de verpleegtarieven vast op basis van de kostprijs, met een uiterst kritische beschouwing van de verschillende kostenfactoren, schrijft mr. Wessel dijk. Het COZ is een overheidsinstan tie. Nu bepaalt het COZ weliswaar de tarieven aan de hand van de uitgaven voor bouw, inrichting en exploitatie, zo kan men in deskundige kringen vernemen, maar dat betekent nog niet dat die tarieven daarmee afdoen de worden bewaakt. Het gaat erom of die uitgaven verantwoord waren, en het COZ toetst die wel, maar de daarbij aangelegde normen zijn niet iedereen even duidelijk. De bevoegd heden van dit lichaam lijken niet voldoende om de noodzakelijke effi ciency te bevorderen, aldus zegslie den. Fwee discipelen van Johannes de Doper volgen de Here Jezus. Ze. durven Hem niet aan te spreken, maar Hij draait zich om en vraagt: „Wat zoekt ge?" Ze vragen: „Meester, waar houdt Gij verblijfWij zouden zeggen: Waar woont u?" Het is waarschijnlijk het eerste wat hun voor de mond kwam. Ze zeggen iets. om iets te zeggen, zonder dat ze er iets mee willen zeggen. En toch is het een rake vraag. Wam iemand is. wat hij thuis is. Daar vallen alle maskers af. Wie iemand thuis ontvangt, geeft iets van zichzelf weg. Hij gunt iemand een blik. niet alleen in zijn kamers, maar in de kamers van zijn hart. Christus is daar niet bang voor. Hij zegt: „Komt en gij zult hel zien." Hij zegt niet: „Daar woon ik, of daar". Hij legt niets uit. Hij zegt ook niet: „Laten we een afspraak maken, wat dacht u van morgenmiddag om twee uur?" Niets van dal allés. Christus maakt zelfs geen excuus voor de wij ze waarop Hij de boel heeft achtergelaten. Hij geeft Zichzelf zoals Hij rs. Hij openbaart Zichzelf zoals HU is in het huis waar Hij woont. Hij openbaart Gods gastvrijheid We lezen vandaag: I Samuel I 9-18. Van een verslaggever AMSTERDAM Ook in 1972 zal de financiële toestand in de dagbladwereld nog zorgwek kend blijven. Dit schrijft de voor zitter van de (ondernemers) ver eniging De Nederlandse Dag bladpers, mr. C. J. Houwert, in het verenigingsorgaan. „Men dient zich geen illusies te maken: Het gunstige effect van de met eigen kracht moeizaam verwor ven structurele verbeteringen van de bedrijfstak door middel van collectie ve prijsaanpassingen, pijnlijke fusies en individuele reorganisaties zal slechts op langere termijn zichtbaar worden. Bij de huidige situatie van de algemene kostenstijgingen, terug schroeven van reclamebudgetten en verruiming van de arbeidsmarkt, zijn die inspanningen een sisyphus-arbeid, die de uitgevers nochtans dienen vol te houden", aldus de NDP-voorzitter. Ontmoedigend noemt, hij het, dat het dringend advies van de staats commissie Rooy aan de overheid om op korte termijn hulp te verlenen, slechts een cryptogram als resultaat séhijnt te hebben. „Een wel erg schriel gebaar na de vele woorden van ernstige ttezorgdheid over de di versiteit van de pers. Indien een leeggeschraapte schatkist de voor naamste oorzaak van die terughou dendheid zou zijn, kan de overheid haar positieve waardering voor de in formatieve taak van de pers wel tot uiting brengen door de uitgeverijen Van een verslaggever DEN HAAG Kamerlid Roethof (PvdA) heeft minister Engels (erm) gevraagd „waarom hij tot dusverre zorgvuldig heeft vermeden een oplos sing voor het probleem van de Neder landse dagbladpers te zoeken". Hij wijst in dit kader op het jaar verslag van het internationaal persin stituut te Zürich, waarin o.m. wordt opgemerkt dat de toestand van de Ne derlandse pers als dramatisch kritiek moet worden beschouwd wegens het op alarmerende wijze toenemen van de persconcentraties. Roethof noemt een oplossing van kardinaal belang voor de handhaving van vrijheid van meningsuiting en de verscheidenheid van informatie. Hij merkt op dat voor het behoud van de verscheidenheid van informatie door middel van drukpers in Frankrijk en Zweden steunmaatregelen worden ge geven dan wel worden overwogen. MADRID (AP, DPA) De ramp met een Caravelle die eind vorige week op Ibiza plaatsvond en waarbij 104 mensen het leven verloren, is vol gens het Spaanse persbureau CIFRA het gevolg geweest- van het falen van het hoogteroer van de Caravelle. In middels is ook bekend geworden, dat de laatste boodschap die de verkeers toren van Ibiza van de gezagvoerder ontving, voordat zijn toestel veronge lukte, luidde: 'Zet vast een biertje klaar, we komen eraan'. Een treinongeluk in Noordwest- Spanje heeft zaterdag vier mensenle vens geëist. In een tunnel botste feen reizigerstrein op een goederentrein. De oorzaak van het ongeluk was de zelfde als bij een Spaans treinongeval van de dag tevoren: een van de trei nen was door een rood sein geredpn. te betrekken bij de regionale omroep en kabelcommunicatie". Nieuwe cao Intussen worden vandaag de onder handelingen over de nieuwe cao voor» dagbladjournalisten voortgezet. Heet hangijzer zal daarbij zijn het opne men van bepalingen over de ver plichte invoering van statuten voor hoofdredacties en redacties. De verenigingsraad van de Neder landse Vereniging van Journalisten heeft de onderhandelingsdelegatie op dracht gegeven hieraan te blijven vasthouden onder meer omdat zij het de hoogste tijd vindt, „dat een der meest paternalistisch geleide bedrijfs takken in ons land wordt gedemocra tiseerd". JERUZALEM/TEL AVIV (Reuter, AFPU AP) De Israëlische defensie begroting voor 1972 beloopt 750 mil joen pond vijftig procent minder dan het vorige budget, zo heeft mi nister van financiën Sapir gisteren meegedeeld. Hij was. zei hij, met mi nister van defensie Dajan (die tussen haakjes heeft aangekondigd, in fe bruari een bezoek aan Amerika te brengen) tot dit compromis gekomen. Sapir heeft ook gezegd, dat Israël dit jaar 65.000 immigranten kan ver wachten, 20.000 meer dan waarop aanvankelijk werd gerekend. Om hen te kunnen opvangen, zal Israël 100 milioen dollar extra moeten uitgeven. Dat geld kan volgens de minister niet van de begroting af; het zal via le ningen en giffen bijeengebracht moe ten worden. In een postkantoor in Tel Aviv is gisteren opnieuw een bompakket (het dertiende van de onlangs"gestarte se rie) ontdekt. Het kwam uit Joegosla vië en was gericht aan een indus trieel in Tel Aviv. Het volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft vrijdag de verantwoordelijkheid voor het zenden van de pakketten op zich genomen. SAN CLEMENTE (Reuter, UPI, AP) President Nixon,L weèt zich na zijn eerdere over leg met staatslieden uit de wes telijke wereld nu ook verzekerd van de steun van Japan, wan- 1 neer hij zijn besprekingen in Peking en Moskou gaat voeren. Hiervoor moest hij premier Eisakoe Sato van Japan, die hem in het 'westelijke Witte Huis' in San Clemente (Californië) be zocht, enkele concessies doen. Nixon moest instemmen met ver vroegde teruggave van het eiland Okinawa (op 15 mei in plaats van op 1 juli) en bood Sato een rechtstreekse telefoonverbinding tussen Washington en Tokio aan om overleg in dringen de gevallen te vergemakkelijken. Door deze gestes won hij het vertrou wen van de Japanse premier, die de verzekering wenste dat zijn land niet zou worden opgeofferd aan eventuele ontspanning tussen Amerika en Chi na. C Sato vertelde op een persconferen tie dat de Verenigde Staten voor 15 mei niet alleen hun kernwapens maar ook hun biologische en chemische wapens van Okinawa zullen verwij deren. Op de vraag, waarom hij tij dens het twee dagen durende gesprek Nixon niet heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Japan zei Sato, dat de anti-Amerikaanse rellen die aan het eind van de jaren vijftig hebben ge leid tot annulering van het bezoek van president Dwight Eisenhower, hem altijd zeer zijn bijgebleven. Wat Okinawa betreft verklaarde Sato voorts, dat de Amerikanen dit eiland niet als militaire basis mogen gebruiken voor het geval zij betrok ken raken bij verwikkelingen die be trekking hebben op Taiwan (Formosa, waar de nationalistische regering van generaal Tsjang Kai Sjek zetelt) en Zuld-Korea. Hieruit wordt afgeleid dat Japan van plan is, Taiwan geleidelijk te la ten vallen om de betrekkingen met Peking te kunnen verbeteren. Ameri ka wenst zijn verplichtingen tegen over Taiwan en Zuid-Korea te hand haven.' Het kan deze landen echter alleen van Okinawa af te hulp ko men, als het daarvoor de voorafgaan de toestemming van de Japanse rege ring heeft gekregen. Invul-puzzel Vu) horizontaal in: 1. duw, 2. kant van een stroom, 3. zandheuvel, 4. mist, 5. hoekbalkon. 6. verhindering, 7. schoeisel, 8. zwaardvis, 9. aalgeer, 10. verkeerd. Oplossing vorige puzzel 1. horloge, 2. melodie, 3. feodaal. NEW YORK (Reuter) Lee Har vey Oswald (die later zelf vermoord werd) moet de enige dader zijn ge weest van de moord op de Ameri kaanse president John F. Kennedy. Dit blijkt uit de röntgen-foto's die na de moord zijn genomen, zo heeft dr. John Lattimer van de Columbia-uni- versiteit in New York gezegd, nadat hij als eerste foto-archieven had mo gen bestuderen, die op verzoek van de familie Kennedy zijn gesloten. De 65 foto's en röntgenopnamen in deze archieven tonen aan zei Lat timer in een vraaggesprek met de New York Times dat Kennedy van achteren door twee kogels werd ge troffen. De eerste raakte hem in de nek en kwam veel lager bij de keel er weer uit. Als deze kogel van voren zou zijn afgehuurd, had de schutter op de bodem van de presidentiële auto moeten liggen. De tweede kogel trof Kennedy in het hoofd en de wond die erdoor ontstond, was „vre- seliik". zei Lattimer, volgens wie de foto's ervan nooit voor publikatie moeten worden vriigegeven. Lattimers conclusie, dat er destijds in de Texaanse stad Dal'as geen tweede schutter aan het werk is ge weest. die Kennedy van voren zou hebben geraakt, strookt met de be- vindineen van de commissie-Warren, wier rapport is bestreden door velen die van mening ziin, dat er van meer dan één plaats op Kennedy is gescho-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2