rSsl Enthousiast onthaal voor Moedjiboer Rachman Gratis Oceaanreus in brand Zuinig Hiden service „Vier jaar nodig voor vorming van één linkse partij" Het Kwartet Crita) hst mtn Bewolkt India oogst genoeg rijst Mars komt nu „uit het stof" Russisch sunersoon vliegtuig verdroot Roemloos eind voor Queen Elisabeth 6000 man minder bij Philips Nieuwe Leidse Courant Maandag 10 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaatieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. LONDEN Reuter, UPI, AP. DPA, AFP) - gelateu Bengaalse leider, sjeik Moedjiboer De sjeik, die tot ieders verrassing zaterdag in een speciaal Pakistaans vliegtuig in Londen arriveerde, ver trok gisteren na een gesprek met de Britse premier Edward Heath in een Britse Comet via New Delhi en Cal cutta naar Dacca, de hoofdstad van de republiek Bangladesj. Miljoenen Bengalen waren op de been om hun lang verwachte presi dent welkom te heten. Zijn portret hing tegen vrijwel elk gebouw en uit luidsprekers klonken toespraken, die de Oostpakistaanse leider heeft ge houden, voordat hij in maart vorig jaar bij het uitbreken van de burger oorlog gevangen werd genomen. Tevoren werd hij in New Delhi door president Giri en mevrouw (pre mier) Indira Gandhi met groot cere monieel ontvangen. In de loop van de ochtend is hij naar Calcutta gegaan in de omgeving van waarvan miljoe- Zowel in India als in Dacca is de vrij* Rachman een groots welkom bereid. vrij- nen Oostpakistaanse vluchtelingen een toevlucht hebben gevonden. Ook daar werd hem een grootse ontvangst bereid. Vervolgens vloog Moedjiboer door naar Dacca. Het bekendel blad Autovisie heeft tests uitgevoerd gericht op zuiniger rijden* Compleet rapport (6 pagina's) met frappante resultaten en tal van zuinig-rijden-tips bij uw Esso dealer. zolang de voorraad (Esso) strekt. V V straal: plaats: gironr.: te!.: Betaalt per Mijn naam: Heath In Londen heeft Moedjiboer onge veer een uur met premier Heath ge sproken, die hem voorwaarden mee deelde, waarop Engeland bereid is Bangladesj te erkennen. Daartoe be hoort, dat de regering van de repu bliek de zaken vast in handen moet hebben cn dc algemene steun van de bevolking zal genieten. Heath over weegt ook de jonge staat economische hulp te verlenen. Eerder had de sjeik op een pers conferentie in de Britse hoofdstad verklaard, dat de onafhankelijke re publiek Bangladesj een onmiskenbaar feit is. dat zij het lidmaatschap van de Verenigde Naties zal vragen en alle landen om diplomatieke erken ning zal verzoeken. Hij gaf toe, tijdens zijn gevangen schap van negen maanden niet licha melijk mishandeld te zi.in. De grote hitte en de eenzame opsluiting waren echter moeilijk te verdragen geweest. De sjeik had in zijn cel geen radio, ontving geen brieven en had geen en kel contact met de buitenwereld. Hij was zelfs niet op de hoogte van de ontwikkelingen in de crisis tussen In dia en Pakistan en het verloop van de oorlog. Toen Bhoetto aan de macht' kwam. was hii uit de Gevangenis ge haald en in Rawalpindi onder huisar rest eeo'aatst Vrijdagavond werd hij onvoorwaardelijk vrijgelaten. Doodvonnis De 51-jarige sjeik onthulde dat hij tijdens een geheim proces ter dood was veroordeeld wegens landverraad. ..Terwijl miin volk mii tot president uitriep, zat ik als gevangene in een dodencel te wachten op de galg". Volgens niet bevestigde berichten heeft de afgezette oresident 'Jachia Khan geprobeerd de sjeik te laten ombrengen, toen India Oost-Pakistan was binnengevallen. Uit een geante dateerd executiebevel had moeten blijken, dat hij in oktober opgehan gen was. In de algemene verwarring schijnt de sjeik aan de dood te zijn ontsnaot. Toen Bhoetto de macht overnam weigerde hij mee te werken de uitvoering van het doodvon nis. De s'P'k. die er vermoeid en maeer uitzag, had geen goed woord over voor de afgezette Jachia Khan. West-Pakistan heeft een smerig spel gpsoee'd en er zou een vorm van Dro- ces moeten komen voor massa-moor denaars. Maar,nu miin volk bevrüd is heb ik niets tegen het volk van Wo<;t-P?'-!c«cn. WPns Bhoetto veel geluk en ik hoop, dat hij president blijft", aldus Moedjiboer. Gevlogen Oo de vraag, waarom hii naar Lon den was gevlogen, antwoordde hij, d?t de We=tD3kistaanse autoriteiten dat hadden beslist. President Bhoetto had perder gezegd, dat Moediiboer od eigen vèrzoek naar Londen was ge gaan. Pas zeven uur na het vertrek Kees Verkerk onttroonde dit week einde in Deventer Jan Bols als kam pioen van Nederland hardrijden op de schaats. Atje Keulen-Deelstra ver overde de titel bij de dames. Op de foto: Verkerk (links) in actie tegen Bols op de 1500 meter. Sjeik Moedjiboer in gesprek met de Britse premier Edward Heath. van de sjeik maakte Bhoetto bekend, dat „de vogel was gevlogen". Ook de geheimhouding van het vertrek zou od verzoek van Moedji boer zijn geschied. Het schijnt, dat de sjeik als bestemming de keus had ge- Elk kind is in zekere mate een genie, en elk genie in zekere ma te een kind. GOETIIE Tom vergat zijn zuidwester mee te brengen, dus heb ik hem uw las maar geleend De BILT Het afgelopen weekeinde bleef de depressie-ak- tiviteit op de oceaan groot. Hier door nam de invloed van een ho- gedrukgebied. waarvan het cen trum boven Skandinavië ligt, op het weer in ons land geleidelijk af. De minimumtemperaturen kwa men in het noorden van het land dan ook niet veel lager dan drie graden onder het vriespunt. Over dag liep het kwik daar op tot even boven het vriespunt. Het laat zich aanzien dat er het komende etmaal niet veel veran dering komt in het huidige weer type. Er blijft in het algemeen veel bewolking waarbij de tem peraturen vooral overdag iets ho ger zullen worden. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stabiel. Zon en maan 11 januari: zon op 8.45. onder 16.51; maan op 4.25, onder 12.19; Volle Maan. Hoog water Hoog water. 11 januari: Rotter dam le getij 12.07, 2e getij Scheveningen 10.5223.33; Vlis- singen 9.40—22.15: Haringvliet aan de Zeezijde 11.0823.50. kwartaal maand BON plaats: Als beloning vwi o>ijn activiteit Vontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig dis u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courani. antwoordnummer 267, Leiden kregen tussen Iran (Perzië), en Enge land. Kort na het vertrek van Moedji boer arriveerde de Sjah van Iran op het vliegveld van Rawalpindi voor een verblijf van slechts zes uur. Men acht het mogelijk, dat hij met Bhoet to heeft gesproken over een plan om tussen West-Pakistan, Bangladesj en India te bemiddelen. De minister van buitenlandse zaken van Bangladesj, Samad, heeft intus sen in New Delhi besprekingen ge voerd, na afloop waarvan een com- .muniqué werd uitgegevgn. Daarin roepen beide landen od tot internatio nale erkenning van de nieuwe repu bliek. Deze is tot dusver alleen door India erkend. Samad zei, dat zijn regering selec tief te werk zal gaan bij aanvaarding van buitenlandse hulp. Van de Ver enigde Staten, die Pakistan steunden in het conflict met India, zal geen hulp worden aanvaard. Naasting De regering van Bangladesj zal het bank- en verzekeringswezen, de bui tenlandse handel en de andere basis industrieën nationaliseren. De invoer van luxe goederen zoals auto's, tv- toestellen zal niet langer worden toe gestaan en de deviezen die hierdoor vrijkomen zullen worden gebruikt om kunstmest en grondstoffen te kopen. De maatregelen zullen spoedig van kracht worden. NEW DELHI (AP) Voor het eerst sinds het onafhankelijk werd, heeft India genoeg rijst geoogst om het zonder invoer te kunnen stellen, zo heeft het ministerie van voedsel voorziening bekendgemaakt. „Wij kur i'f! nu zelfs de lfehoef.e aan rijst van Bangla Desj dekken", meldde het ministerie. PASADENA (UPI) De foto's die de Mariner 9 van Mars neemt begin nen echt goed te worden, zeggen technici van het Jet Propulsion Labo ratory waar alle gegevens binnenko men. De stofstorm neemt af en voor het eerst zijn veel details van de op pervlakte te zien op beelden van hooggelegen gebieden (die het eerst 'uit het stof komenO. Het grootste deel van de karteringsopdracht van de Mariner zal in een gewijzigd pro gramma de komende twee maanden worden uitgevoerd. WASHINGTON (Reuter) De Sowjetunie heeft een grotere versie gebouwd van haar supersone passa giersvliegtuig Toe-144. Het nieuwe toestel, dat ongeveer vijftig plaatsen meer biedt dan zijn Brits-Franse con current Concorde, zal dit voorjaar op de internationale luchtvaarttentoon stellingen van Hannover en Washing ton worden getoond. Dit meldt het gewoonlijk uitstekend ingelichte blad Aviation Week in zijn jongste num mer. Bij veel luchtvaartmaatschappijen heerst twijfel of de Concorde met zijn capaciteit van ongeveer 130 pas sagiers lonend te exploiteren valt. De eerste Toe-144 kon 120 mensen ver voeren, in de nieuwe versie zou dat 180 zijn. HONGKONG (Reuter, UPI) De bijna 83.000 ton metende 'Queen Elizabeth' eens het vlaggeschip van de Britse koopvaardijvloot, is gisteren door een krachtige brand in de haven van Hong kong verwoest. Volgens een havenfunctionaris zal het schip nooit meer kunnen varen. Vijf uur na het begin van dc brand ontslaan door een ex plosie in een brandstoftank? moest de brandweer het zeekas teel, dat toen twintig graden slagzij maakte, verlaten Ook de blusboten die het vuur met twaalf waterkanonnen hadden bestreden, moesten de vlammen vrij spel geven, omdat gevreesd werd, da tde toevloed van water de kans op kapseizen zou vergro ten. Het schip lag in Hongkong om er verbouwd te worden tot een combinatie van 'cruise-ship* cn drijvende campus voor een Cali- fornische universiteit. Toen de brand uitbrak, waren er 2.000 mensen aan boord: werklieden en familieleden die het schip kwa men bekijken. De meesten hun ner konden zich zelf in vrijheid stellen (velen sprongen over boord), maar meer dan tweehon derd mensen moesten worden ge red. Er zouden tien gewonden zijn gevallen. Eén persoon werd gisteravond nog vermist. De 'Queen Elizabeth" 331 meter lang, 71 meter hoog, 33 jaar oud heeft een afwisselen de geschiedenis gehad. In de tweede wereldoorlog deed het vaartuig dienst als troepentrans- portsehip; Hitier loofde toen een beloning van ongeveer 700.000 gulden (plus, niet te vergeten, het ijzeren kruis) uit voor de onder zeebootkapitein die de oceaanreus tot zinken zou brengen. Het geld en het kruis behoefden niet te worden toegekend. Na de oorlog vervoerde de 'Queen Elizabeth' ruim 2200 pas sagiers en 1200 bemanningsleden op elke reis tussen Southampton en New York. In het midden van de jaren '60 bleken reuzen als de'Queen Elizabeth* oneconomisch in het gebruik door de concur rentie van de luchtvaart. De Cu- nard Line verkocht het schip naar Amerika. Daar werd het in 1970 door de Hongkongse scheepsmagnaat Toeng gekocht, nadat een Amerikaans experi ment om er een drijvend con grescentrum annex restaurant van te maken, was mislukt. Toeng gaf het schip een nieuwe naam 'Seawise University' en liet het in Hongkong verbou wen tot een combinatie van su per-rondvaartboot en universi teitscampus. Toeng heeft inmid dels voor het schip cn de moder nisering ervan 35 miljoen gulden uitgegeven. Met twaalf waterkanonnen werd gisteren de brand op de voormali ge „Queen Elizabeth" in de haven van Hongkong tevergeefs bestreden (foto boven). Dit bleef er over van het eens zo roemruchte schip: foto onder). Mansholt Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De aange kondigde terugkomst van dr. Sicco Mansholt in de Nederland se politiek betekent helemaal niet, dat de vorming van één progressieve volkspartij nu in een stroomversnelling terecht is gekomen. Het is heus niet zo, dat de nieuwe Marx nu zelf naar Nederland komt om de helpende hand te bieden. PvdA-voorzitter André vap der Louw, die dat gisteren opmerkte, voegde daaraan toe, dat hij zo'n nieu we progressieve volkspartij nog niet ziet deelnemen aan de volgende Ka merverkiezing. Het tot stand komen van een nieuwe linkse formatie zal zeker nog een jaar of vier op zich laten wachten. Van der Louw vindt, dat de afgelo pen weken over deze zaak nogal een Van der Louw verkeerde indruk is gegeven. In „Echo", de actualiteitenrubriek radio van de KRO, zei hij niet te geloven „dat er nu een groter man moet op staan die onze problemen oplost". Als ik zie, zo ging hij voort, welke moeilijkheden overwonnen moeten worden om tot een nieuwe links-poli tieke formatie te komen (dr. Mansholt heeft mede zitting genomen in een commissie, die op verzoek van de PvdA. D'66 en PPR gaat adviseren over opzet en programma van die nieuwe formatie red.) dan zijn er nog al wat incidenten mogelijk, waarop de beoogde samenwerking weer uit elkaar zou kunnen vallen. Van der Louw achtte het bovendien zeer de vraag of de discussie over de nieuwe partij, met alle subtiliteiten daaraan verbonden, wel zal overko men bij de grote kiezersmassa Het bijzondere van Mansholt ligt naar het oordeel van de PvdA-voor zitter niet zozeer in wèt hij zegt (om dat dat niet zo nieuw is), als wel In het feit dat juist hij het zegt: een man, die zo lang tot het establish ment heeft Uïhoord. Ir. D'. de-Zeeuw, de nieuwe voorzit ter van de KVP, meende in dezelfde uitzending, dat dr. Mansholt niet in staat zal zijn veel mensen uit het centrum naar een progressieve volks partij te lokken. En wat zijn Europe se progressieve volkspartij aangaat vond hij. dat een politieke partij niet kan worden opgericht op basis van een naar zijn mening niet-politiek onderwerp als milieuverontreiniging. Dat zou een louter technisch pro bleem zijn (alle partijen staan be strijding ervan voor). Dat Mansholt hiermee komt aandragen kan volgens ir. De Zeeuw te maken hebben met het feit „dat hij in Brussel een beetje in een ivoren tqren heeft geleefd". ..Links praten1'' ln de bewuste uitzending kwam de positie van.ir. De Zeeuw als nieuwe KVP-voorzit'ter nog even ter sprake. DEN HAAG De eerste elf maan den van het afgelopen jaar is het aantal personeelsleden van de Phi- lips-bedrijven in Nederland met 6015 man verminderd. Van directiezijde is meegedeeld, dat in 1972 ten aanzien van het totale produktiepersoneel geen belangrijke vermindering is te verwachten, al thans wanneer zich in de markt geen onverwachte ongunstige ontwikkelin gen voordoen. De nadruk blijft liggen op een vermindering van de niet bij de produktie betrokken groepen per soneelsleden. Van der Louw vond, dat hij geen uit zondering maakt op de KVP-traditie ..rechts regeren en links praten": men zit volstrekt vastgeklonken aan een rechts kabinet en nu mag de heer De Zeeuw de progressieve verhalen hou den. Ik kijk liever naar de realiteit van het Binnenhof, besloot Van der Louw, waar een conservatiever beleid wordt gevoerd dan ooit. D-aaruit con cludeerde hij, dat er met de KVP op dit ogenblik niets aan de hand is. „Er is geen enkel signaal, dat de PvdA tot een andere politiek zou moeten bren gen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1