AARDGASWINGEBIED ZAKT SCHOTELVORMIG IETS IN Geen asfaltstrook voor verontreinigend verkeer f 120.- Omzet en resultaten van Nutricia boven peil '70 TV-commentaar i. Werkgroep tegen aanleg Leidse Baan Landré hoos: Biesheuvel niet voor de TBOS Voorrij tarief PTT zou 2,1 miljoen opbrengen Van Zuthem legt commissariaat Markomark neer Flevocentrale aangevaren Plan voor een vliegveld in Markerwaard Winterweekend Sauerland In laatste twee jaar 78 winkelcentra erbij Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+ kaart Handig ZATERDAG 3 JANUARI 1' Van een onzer verslaggeefsters LEIDEN De Leidse Baan. de provinciale weg tussen Lei den en Den Haag die een opper vlakte van 105 hectare luchtzui verend en zuurstofproducerend groen zal kosten, mag niet aan gelegd worden. In plaats van weer een „asfaltstrook" voor verontreinigend verkeer aan te leggen zal begonnen moeten worden met een werkelijke om buiging van het ruimtelijk be leid. Dit is de conclusie van de werk groep Milieubeheer van de rijksuni versiteit Leiden, die in samenwerking met de Raad voor milieudefensie en de Contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming de brochure samenstelde: Is de Leidse Baan wer kelijk nodig? Na een jaar van onder zoek kon volgens de werkgroep rond uit "nee" op deze vraag geantwoord worden. In de eerste plaats omdat de Leidse Baan nauwelijks, en op langere ter mijn helemaal niet aan de doelstel lingen ontlasten van de wegen door de randgemeenten er. het be reikbaar maken met de auto van de Haagse binnenstad zal voldoen. In de Haagse binnenstad zullen bij de aansluitingen op de Leidse Baan enorme verkeersopstoppingen te ver wachten zijn. De wegen door de randgemeenten '.u>' maar gedeelte lijk en voor korte trd ontlast worden. Zo luiden de conclusies van het on derzoek door 'de werkgroep. Verder worden nog een aantal volstrekt on gewenste ontwikkelingen genoemd als de Leidse Baan er zou komen: Ongeremd de verdere ongeremde groei van het autoverkeer zal in het betrok ken gebied mogelijk worden ge maakt en daardoor bevorderd; in Den Haag zal de weg op 30 meter afstand van de woningen van Mariahoeve komer. te lopen; in de Schilderswijk zullen 1600 f auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte ziektekosten ....om zéker te zijn? n.v. verzekeringsmaatschappij M. 010-306844^ (ten dele pas vernieuwde) wonin gen gesloopt moeten worden. In totaal zal in Den Haag een opper vlakte van ongeveer 40 hectare aan bebouwde of nog te bebouwen grond verloren gaan; in Leiden zal de Leidse Baan het ontstaan van zware verkeersbar- rières in de wijk Zuid-West tot gevolg hebben. De binnenstad zal meer verkeer te verwerken krij gen; vijfenveertig hectare moerasbos van een type dat verder nergens in Nederland voorkomt zal worden versnipperd. Weidevogelgebieden van nationaal belang zullen in stukken worden gesneden. Een verandering van het tracé zou maar een geringe verbetering geven volgens de brochure, omdat een ander tracé eveneens een verdere ongerem de groei van het autoverkeer moge lijk zou maken. Verwijt Haagse agglomeraties opgevangen kunnen worden. Dat zou de Leidse Baan volledig overbodig maken. Volgens de wérkgroep zullen de verbeteringen van het openbaar ver voer tijdig klaar kunnen zijn. Voor de overheid zullen de kosten iets ho ger zijn, maar voor de hele gemeen schap zullen zij veel lager uitkomen. De beslissing over het aanleggen van de Leidse Baan zal op 27 januari vallen. Dan komen de Provinciale Staten van Zuid-Holland opnieuw bijeen om over de aanleg van de weg te praten. Overigens hebben GS hun standpunt bepaald: zij blijven voor stander van de aanleg van de Leidse Baan. De werkgroep vindt dat Provinciale Staten wel op een eerder genomen beslissing moeten terugkomen als zij tot een werkelijk beheer var. het mi lieu willen komen. Daarb;i wordt ge wezen op de uitslagen van twee en quêtes, waarbij 10 tot 15 procent van de bevolking voor de Leidse Baan was en ongeveer 50 procent er tegen. 3£SXAAi*£>£ E't GtP*CJ£Cwr&f/V r;tssr.v se JGS£0,VV3tAriÉ pf* HAAG iter 6sm$7 isfaex Van een onzer verslaggevers HILVERSUM/DEN HAAG De voorzitter van de TROS, mr. J. Landré, heeft gistéravond in een speciale televisie-uitzending kritiek geuit op de niet-deelname van de TROS aan het wekelijkse vrijdagavond-interview met mi nister-president Biesheuvel na afloop van het kabinetsberaad. Volgens de overeenkomst tussen de Rijksvoorlichtingsdienst en de vier omroeporganisaties verzorgt de om roep, die vrijdagavond oo Nederland I de uitzendingen voor ha&r rekening neemt, het interview nvt de minis ter-president. De TROS verzorgde gisteravond .op Nederland I de uit zendingen. Hoewel in het TROS- Kompas voor tien voor hall negen het interview met mr. Biesheuvel door een TROS-journalist stond aangekon digd moesten de kijkers toch naar het tweede net overschakelen om de mi nister-president in een speciale uit zending van de NCRV-aktualiteiten- rubriek Hier en Nu te zier De reden daarvoor is vrij eenvou dig meent de direkteur van de RVD. de heer G. van de Wiel. „De RVD heeft sinds mei de onderhandelingen gevoerd met de vier omroepvereni gingen over het interview met de mi nister-president. Er is tenslotte een gewone burzermansafsoraak ge maakt. De TROS heeft zich nooit als gegadigde gemeld. De moeilijkheid is nu, dat de TROS halverwege de rit wil instappen." De heer Landré meent echter, dat de afspraak tussen de RVD en de vier omroepverenigingen nooit ter ore van de TROS is eckomen. ..De om roepverenigingen hebben afspraken gemaakt, zonder de TROS er in te kennen", zei de voorzitter gisteravond in een speciale televisieuitzending. De heer Landré ziet in deze hele kwestie „de zoveelste poging de TROS de voet dwars te zetten". Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst heeft de TROS ook nooit de omroep verenigingen over deze kwestie bena derd. Tenslotte deelt de RVD mee, dat het voor de minister-president en voor de Rijksvoorlichtingsdienst ab soluut geen punt is door welke om roepvereniging mr. Biesheuvel zich laat ondprvragen na de wekelijkse ministerraad. De werkgroep verwijt de overheid dat men enerzijds wel tot het inzicht is gekomen dat het openbaar vervoer bevorderd moet morden, maar ander zijds de groei van het autoverkeer mogelijk maakt en zelfs bevordert. Het stimuleren van openbaar vervoer en de aanleg van nieuwe wegen en het verbreden van „volle" wegen vol gens de plannen van dc overheid, geeft de mensen de vrije keus tussen goede verbindingen met de auto en goed openbaar vervoer. Volgens de werkgroep Milieubeheer is dit uit gangspunt niet realistisch omdat in de eerste plaats zal blijken dat met dit beleid de groei van het autover keer nauwelijks zal worden afgeremd en in de tweede plaats dc financiële middelen ontbreken om een dergelijk beleid uit te voeren. Als alternatief voor de Leidse Baan geeft de werkgroep drie mogelijkhe den: een afremming van de groei van de vervoersbehoefte, het geven van een voorrangspositie aan het open baar vervoer en een directe bescher ming van de woongebieden tegen doorgaand verkeer. De vervoersbe hoefte denkt men te kunr.en afrem men door voor de Leidse Baan en an dere' wegen geen woningen in Den Haag te slopen of ruimte in beslag te nemen waarop woningen gebouwd zouden kunnen worden en in de tweede plaats door hel aantal arbeidsplaatsen .'n Den Haag niet zo sterk te laten toenemen als in het Structuurplan wordt nagestreefd. Ar beidsplaatsen zouden elders in het gebied gecreëerd moeten worden. Overbodig Met de plannen voor goed openbaar vervoer van de werkgroep zou ten minste 85 procent van het woon werkverkeer tussen de Leidse en Van een verslaggever DEN HAAG Volgens minister Drees zal het voorrijtarief van de PTT (vijftien gulden) dit jaar 2,1 mil joen gulden opbrengen. De minister heeft dit geantwoord op vragen van het a.r. Kamerlid Scholten. Het voorrijtarief wordt volgens de minister in rekening gebracht bij het (op verzoek van de abonnee) ver plaatsen, wijzigen, vervangen of ge deeltelijk ruimen van reeds aanwezi ge aansluitingen van neventoestellen en van .huisapparatuur. Het is niet van toepassing voor nieuwe abonnees en evenmin voor verhuizingen en op zeggingen. Wel zal het tarief bere kend worden wanneer de storings dienst wordt ontboden en de storing het gevolg blijkt te zijn van nalatig heid of onoordeelkundig gebruik van de apparatuur door de abonnee. ZOETERMEER Zowel de omzet als de resultaten van de Ver. Bedrijven Nutricia liggen voor 1971 ruim boven het niveau van 1970. De winst per aandeel geeft een verbetering te zien. Voor 1972 worden geen moeilijk heden bij de afzet van de pro- du kten verwacht. Voor het re sultaat zal .het van belang zijn of de kosteninflatie kan worden afgeremd. Mede door de over name van Spyer, Van der Vijver en Zwanenburg (S.V.Z.) wordt voor 1972 een verdere toename van de winst per aandeel ver wacht. Op 17 januari a.s. staat tegen 100 pet de inschrijving open op ƒ17 miljoen 7 3 4 pet. obligaties per 1988/1992, deel uitmakende van een uitgifte groot ƒ25 miljoen. De storting op de obligaties dient op 31 januari a.s te geschieden. Officiële notering van de obligaties zal worden aange vraagd. Conversie De obligaties zijn tegen de nomina le waarde vanaf 1 juli a.s. gedurende de gehele verdere looptijd van de le ning converteerbaar voor 3/4 gedeelte in niet-royeerbare certificaten van gewone aandelen Nutricia en voor 1/4 gedeelte in gewone aandelen Nutricia Gem. Bezit. De conversieprijs be draagt tot 1 jan. 1974 ƒ88, zodat tot dat tijdstip 1 obligatie van nom. 1000 recht geeft op nominaal 70,46 niet-royeerbare certificaten van gewone aandelen Nutricia en op nom. 56,82 gewone aandelen Nutri cia Gem. Bezit. Jaarlijks zal in de LELYSTAD Gisteren rond het middaguur is tijdens dichte mist een binnenvaartschip op de bij Lelystad gelegen Flevocentrale gevaren. Bij de botsing werd het koelcircuit van de in aanbouw zijnde tweede set van de Centrale beschadigd. De schade wordt geraamd op 60.000 tot 80.000 gulden. Speciale bokken zullen de aangeva ren betonconstructies uit de grond moeten trekken. Deze constructies zullen moeten worden vervangen. januari 1983 de conversieprijs per 1 periode 1 januari 1974 tot en met 1 januari worden verlaagd met ƒ2, zo dat vanaf 1 januari 1983 de conver sieprijs 68 zal bedragen. De lening is a pari aflosbaar in 5 gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 1 januari 1988. De debitrice is met ingang van 1 sep tember 1972 te allen tijde bevoegd over te gaan tot vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing van de dan uitstaande obligaties. De koers van aflossing zal 110 pet. bedragen indien de aflossing geschiedt voor 1 januari 1974 en zal op 1 januari 1974 en op iedere volgende 1 januari afnemtn met 1 pet. tot 100 pet. op 1 januari 1983. Door de overname van Preserven- bedrijf en de uitvoering van de in vesteringsprogramma's 1970 en 1971 is het saldo liquide middelen van ultimo 1969 tot ultimo juni 1971 gedaald van 28 tot circa ƒ16 min. De middelen die voortkomen uit de emissie zullen in hoofdzaak worden aangewend ter financiering van de overname van S.V.Z. Een aantal aandeelhouders van S.V.Z. heeft te kennen gegevén in te willen schrijven op de lening tot een bedrag van ƒ8 min hetgeen zal ge schieden via een voorplaatsing. VEENDAM Prof. dr. H. J. van Zuthem is afgetreden als commissaris van Markomark. Hy heeft zyn porte feuille ter beschikking gesteld omdat hij meent zich onvoldoende met so ciale aangelegenheden bezig te kun nen houden. Prof. Van Zutphen was in april 1970 tot het nieuwe college van vijf com missarissen als sociaal commissaris toegetreden. Door het aanblijven van prof. Van Zuthem kon de homogeni teit van het college echter onvoldoen de gestalte krijgen. Gedurende meer dan een jaar is geprobeerd een oplos sing voor dit probleem te vinden, meent het college van commissaris sen. Markomark is een besloten holding maatschappij van Van der Mark NV (verwarmingsapparatuur) en Marko NV (schoolmeubelen) Van onze Haagse redactie DEN HAAG Drie grote bag ger maatschappij en bereiden ge zamenlijk plannen voor om op een snelle manier de tweede na tionale luchthaven in de toe komstige IJsselmeerpolder Mar kerwaard te realiseren. Als de keus voor het „Nieuwe Schiphol" inderdaad op de Marker waard komt te vallen, dan kan de luchtha\en, volgens de drie, binnen tien jaar klaar lijn. De bedrijven, de Amsterdamse Ballast Mij, de bagger- mij Holland en Zanen Verstoep, zul len hun plannen in maart aan de re gering aanbieden. Directeur B. Degenkamp van de Ballast Mij verklaarde gisteren dat de plannen met name uit concurren- tieoogpunt worden ontwikkeld. Dit in verband met gelijksoortige plannen van een andere nannemerscombinatie voor de vestiging van de tweede na tionale luchthaven op de Maasvlakte. Volgens het rapport van de com- missie-Falkenhagen, die speciaal met het onderzoek naar mogelijke vesti gingsplaatsen voor een tweede lucht haven belast was, zou een vliegveld in de Markerwaard pas in 1990 klaar kunnen zijn. D& baggeraars rekenen op rond 1982 omdat zij ervan uitgaan, dat voorlopig slechts een gedeelte van de Markerwaard wordt ingepolderd. „We spuiten gewoon een stuk land op en als dat hoog genoeg is. hoeven er ook geen dijken omheen," aldus de heer Degenkamp. De plannen van de baggermaat- schapoijen hebben vee' sympahtie van de samenwerkende actiegroepen tegen de geluidshinder van Schiphol. Deze actiegroepen vinden de Marker waard de eru'ge iuiste olasts voor de nieuwe luchthaven. Zii vrezen dat, hoe langer de aanleg daarvan wordt uitgesteld, hoe groter de kans wordt dat Scninhol nog met eer. viifde baan uitgebreid wordt en daardoor nog meer lawaai gaat produceren. De actiegroepen lieten overigens gisteren in Den Haag weten daar niet mee akkoord te zullert gaan. Een woordvoerder deelde mee dat er al technisch effectieve methoden zijn uitgedacht om deze ontwikkeling te gen te gaan. ..Een nog grotere ge luidshinder zullen we niet tolereren, we bereiden momenteel acties voor, die als het niet anders kan, ook uit gevoerd zullen worden", aldus de woordvoerder, die overigens niet wil de vertellen wat voor acties precies gevoerd zullen worden. Ontdek zelf wat het winterse Sauerland voor u kan betekenen. Proef j de sfeer en geniet van het prachtige heuvel landschap met zijn wit- besneeuwde wouden. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: van statio Vertrek op de vrijdagen 14, 21 en 28 januari, 4,11,18 en 25 februari en 3 maart 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS scl Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari). jaarkaart p.p. f50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f30.- NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordels uit met NS DEN HAAG In de laatste twee jaar (1969-1971) zijn er in Nederland 78 winkelcentra bij gekomen. Het Westen van het land nam van die groei het leeuwedeel voor zijn rekening, maar relatief gezien was de aanwas in het Noorden en Oos ten het sterkst. Dit blijkt uit een publikatie van het Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf. Door de toeneming in de afgelopen twee jaar bedraagt het totaal aantal winkelcentra in Nederland nu 606. De groei was in de periode 1969-1971 iets groter dan in de jaren 1966-1969, nl. 39 tegen 37 gemiddeld. Van de 78 nieuwe winkelcentra hebben er 69 (89 pet.) minder dan 25 vestigingen. Het aantal grotere centra blijft ook bij het nieuwe bestand naar verhouding klein, nl. 3 pet. van deze centra hebben 50 en meer vesti- AMSTERDAM In het Vondel park is een Duitse in een slaapzak aangetroffen. De eerste openluchttoe- rist in 1972. De man heeft slechts kort in het park vertoefd. gingen, tegen 2 pet. in de periode 1966-1969. Het aantal winkelcentra met een afzonderlijke parkeergelegenheid neemt gestaag toe. Bedroeg het per centage in 1966 slechts 28 pet., in 1969 was dit gestegen tot 34 pet. In 1971 had slechts een kwart van de tot stand gekomen winkelcentra nog geen afzonderlijk parkeerterrein. Uit het onderzoek is verder geble ken, dat 4.2 pet. van de in 1971 be trokken vestigingen in winkelcentra eerst acht maanden of langer had leéggestaan. Voor dit vrij hoge per- centage geeft het rapport als redenen: de hoge huren of koopsommen, hoge investeringsbedragen om de panden bedrijfsklaar te maken, foutieve of gebrekkige planning van de centra of aarzeling van de ondernemer door de huidige financieel- economisch moei lijke situatie. Dat was spannend na het journ Bij wie zou premier Biesheuvel i schijnen? Bij de TROS of bij NCRV? Beide omroepen hadden hun programmabladen zijn komst meld. Bij de TROS verscheen vooi ter Landré op het scherm en dan er altijd wat ernstigs aan de hi Als het tenminste niet gaat over groei van deze prille omroep. Dit k moest Landré spijtig vertellen, dat vier grote omroepen de benjai weer eens de voet dwars probeen te zetten. Toen zijn we maar snel terug gaan naar de NCRV omdat prem Biesheuvel waarschijnlijk belangi ker dingen te vertellen had. Dat i maar betrekkelijk. Het ging wel o belangrijker dingen, maar e nieuws was er na het journaal n meer bij. Het viel ons op, dat de p mier handig formuleert. Prof. Po van DS'70 wil een loonstop, de rei ring (nog) niet. Premier Biesheu spreekt toch over: prof. Polak en kabinet zijn van mening... en komt wat het kabinet meent. Pi Zijlstra ziet het somber. Hij verwat dat we het dieptepunt van de et nomische crisis misschien dit jt niet eens bereiken. En dat het w eens erger kan worden dan in 191 Premier Biesheuvel zegt: Prof. Zi stra en het kabinet zijn van meni dat het niet zo erg zal worden als de jaren '30. Opvallend was ook dat de prem op de vraag of het kabinet gesprok had over een mogelijk aftreden v koningin Juliana als zij 65 zal z geworden, zei: nee, daar is niet oi gesproken en niet aan gedacht. Het een gerucht. Hij zei niet: het is n waar. Maar nu speculeren we. Farce Majeure had een paar ten grappen. Bij het gesprek tussen actl ce Fie Carelsen en Wim lbo hebb we bewondering gekregen voor eerste en hebben we ons matelo geërgerd aan de tweede. Toen we zen dat de uitzending zou komt dachten we: weer. zo'n bejaarde b roemdheid van vroeger, die het vet 11 den niet kan vergeten en het afsche nog eens over wil doen. We hebb ons danig vergist. Fie Carelsen is e bewonderenswaardige vrouw, die 81-jarige leeftijd nog zeer onderho dend kan praten. Dat Wim lbo ha ook bewondert, begrijpen we. -Mal mensenlief, waarom moet die mi van die stupide opmerkingen maks en er dan ook nog 'bij kijken als o braafste jongen van de klas? En do de man z'n woordkeus. Als hij zei dat hij haar vroeger mooi vond, do kun je daar niet aan toevoegen: Dl zeg ik niet om je op te vrijen. Menes lbo zei dat wel. En tot overmaat vd ramp zei hij ook nog: We vinden ht nog steeds fijn om naar je te kijkei Ondanks Wim lbo was het een in drukwekkend gesprek. tl ti (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Als gevolg van de aardgaswinning zal de bodem van de provincie Groningen in de komende tachtig jaar maximaal ongeveer een meter zakken. Dat zal geleidelijk gebeuren. Plotse linge vêrzakking van de bodem wordt niet verwacht. Mocht zich toch schade voordoen aan grond, opstallen van het rijk. de provincie, waterschappen of particu lieren dan moeten, zo stelt de mi nister van economische zaken, de ex ploitanten van het aardgas deze beta len. Dat zijn dan de n.v. Nederlandse Aardoliemaatschappij en de n.v. Ne derlandse Staatsmijnen. Het geleidelijk zakken van de Gro ningse bodem in de vorm van een schotel, zal voor de veiligheid van de door dijken beschermde provincie ze ker gevolgen hebben. Gedeputeerde Staten van Groningen zullen dan ook een commissie van deskundigen in stellen om het probleem van de wa terhuishouding en de deugdelijkheid van de waterkeringen te bestuderen en zonodig maatregelen voor te stel len. Minister Langman van Economi sche zaken deelt dit mee aan het Tweede-Kamerlid Terlouw van D'66, die over de verzakkingen in Gronin gen vragen heeft gesteld. De minister baseert zijn antwoord op een rapport over dit probleem van de NAM, dat onder leiding van het staatstoezicht op de mijnen is opgesteld. Gedeputeerde Staten van Gronin gen zeggen in een reactie op het rap port dat vermoedelijk door de ver zakking van de bodem geen schade aan gebouwen zal optreden. Er wordt op gewezen, dat de studie uitgaat van maximale situaties zodat het verzak ken van de bodem toch misschien wel zal meevallen. Wel geloven G.S. van Groningen dat de waterhuishouding beïnvloed zal worden. Vandaar de commissie van deskundigen en de op dracht aan provinciale waterstaat een onderzoek in te stellen. OBSERVATIEPOSTEN Uit dit rapport blijkt, dat op dit ogenblik de bodem van Groningen nog niet merkbaar is gezakt. De be weging van de Groningse bodem on dergronds wordt nauwkeurig gevolgd door een groot aantal observatiepos ten, die tot aan de gaslaag zijn ge boord. Daarnaast worden sinds 1964 regelmatig waterpasmetingen over de provincie Groningen uitgevoerd. Deze metingen worden geïnterpreteerd en getoetst door de meetkundige dienst van de rijkswaterstaat. De inspecteur-generaal van de mij nen heeft het toezicht op deze metin gen. De kosten van de onderzoekin gen komen voor rekening van de maatschappijen NAM en Staatsmij nen. De Nederlandse bodem kan dalen door een natuurlijke inklinking en door menselijke handelingen als het onttrekken van water, olie. gas en overige delfstoffen aan de bodem. In het algemeen klinkt de bodem in Ne derland 1-3 mm per jaar in. Daling van de bodem is niet ongewoon. Voorbeelden: in het centrum van En schede komt,1 waarschijnlijk döor het onttrekken van water, over een pe riode van 29 jaar een totale verzak king van 11,6 cm voor. De inklinking in de IJ-polder bedroeg in 75 jaar een tot anderhalve meter. Als gevolg van de droogmaking van de Noord oostpolder daalde de oppervlakte van het aangrenzende kustgebied 30 cm. Dit zakken van de bodem daar zal nog wel even voortduren. Als gevolg van olie- en gaswinning zakte de bo dem bij Schoonebeek in Drente in 25 jaar ongeveer 5 cm. Plotselinge ver zakkingen als gevolg van mijnwerk- zaamheden hebben zich alleen in Limburg voorgedaan Hier konden gaten van 8 meter ontstaan. De schotel in welke vorm de bodem verzakt wordt steeds groter. De rand zal tenslotte in de buurt van de Gro- •ningse provinciegrenzen komen te liggen en op zee in de buurt van de Waddeneilanden tussen Schiermonnik oog en Borkum. De helling van het aardoppervlak aan de rand van de schotel zal ongeveer 10 cm per kilo meter zijn. De schotel zal het diepst zijn ongeveer bij Uithuizermeeden. Groningen loopt dan geleidelijk op tot bij het meest zuidelijk punt van de Dollard. Pas na het jaar 2.000 zul len zakkingen, optreden in het gebied tussen Schiermohnikoog en Borkum. Verwacht wordt, dat pas in dit jaar voor het eerst de bodemdaling van Groningen als gevolg van de aardgas winning kan worden gemeten. De meetsystemen zijn op het ogenblik zo nauwkeurig, dat mogelijke afwijkin gen van de prognose (in het totaal een verzakking van een meter in het jaar 2050) kunnen worden geconsta teerd. Plotselinge verrassingen door de dalende bodem worden uitgesloten geacht. Maandag a.s. zendt de AVRO-tele- visie weer „Muziek is troef" uit. Pim Jacobs ontvangt in deze ding onder meer de zangeres Reading. uitzen- Wilma

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6