30.000 BOUWVAKKERS WERKLOOS Koninginnekerk krijgt miljoen Afwijzen van voorstellen niet langer verantwoord Minister erkent zorgelijke situatie Droevig record ligt in het verschiet Schenking van industrieel Cao-akkoord in sigarenindustrie Katholieke bond in advertentie: Draaideuren voorkomen overvallen Crita) Bewolkt Van onze Haagse redactie DEN HAAG De werkloosheid in de bouw nadert met rasse schreden het trieste record van 1967 toen bijna 37.000 bouwvakkers werkloos waren of een wachtgeld ontvingen. Blijkens voorlopige, nog niet gepu bliceerde cijfers van het CBS is de werkloosheid in de bouw in december vorig jaar opgelopen tot rond 30.000. Eind november van dat jaar waren bijna 20.000 bouwvakkers werkloos. In Het kwartet van 9 december 1971 werd al de verwachting u'tgesproken dat het aantal werkloze bouwvakkers aan het begin van dit jaar omstreeks de 30.000 zou komen- te liggen. Met deze stijging van ruim tienduizend man is het percentage werklozen in de bouw tot boven de tien gestegen. Het bedrijfsleven gaat er over het al gemeen van uit dat een percentage van drie „aanvaardbaar" is De zorgwekkende ontwikkeling in de bouw wordt ook onderkend door minister Udink (Volkshuisvesting). In antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid Van den Doel (PvdA) zegt de minister, dat de werkloosheid ROTTERDAM Oud-direc teur en oud-eigenaar van de bekende chemische fabriek CHEFARO A. Kleyn, 68 jaar, heeft een miljoen gulden beschik baar gesteld voor het behoud van de Koninginnekerk. Hij be sloot woensdagavond tot dit ge baar, nadat hij had gehoord dat de sloop van de Koninginnekerk onvermijdelijk is. Vandaag is deze schenking of ficieel bekrachtigd door een con tract, dat de advocaat van de evangelist Johan Maasbach bij de bank van de heer Kleyn kan halen om het te deponeren bij de president van de Rotterdamse rechtbank, die, zoals bekend, vanmiddag uitspraak zou doen in het kort geding over het al dan niet doorgaan van de sloop. De heer Kleyn verbindt aan zyn schenking de voorwaarde dat de kerk een waardige bestemming blijft be houden en dat de schenking vervalt als de Stichting Wereldzending van de heer Maasbach niet in staat is sa men met de heer Kleyn de kerk tc financieren. De heer Kleyn is dooplid van de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij woont met zijn gezin in een riantè flat aan 's Landswerf. Veertig jaar lang heeft hij het CHEFARO bedrijf geleid en opge bouwd tot een onderneming met acht dochterondernemingen, onder ARNHEM Ook in de sigarenin dustrie is gisteravond overeenstem ming bereikt over een nieuwe cao per 1 januari j.l. De werknemers in deze bedrijfstak krijgen in februari een uitkering-ineens van ruim 3 pet als slotcompensatie voor de prijsstijgin gen in 1971. Van die uitkering wordt 1,25 pet per 1 januari in de lonen verwerkt, wordt 1,2 pet gebruikt om de vakantietoeslag te verhogen van 6,8 pet tot 8 pet (met een minimum van ƒ960); de rest wordt gevoegd bij de zogenaamde einde-jaarsuitkering. Behalve de genoemde 1.25 pet per 1 januari ontvangen de werknemers ook nog 1.75 pet als voorschot op de te verwachten prijsstijgingen in 1972 die ongelimiteerd zullen worden ge compenseerd met uitzondering van een matigingsdrempel van 0,7 pet, en een reële loonstijging van 2 pet. Be sloten is voorts de werktijd per 1 ok tober a.s. met een half uur te bekor ten tot 42 uur per week. meer in Engeland, Frankrijk, Duits land en België. Nadat zijn zoon en opvolger door een ongeluk om het leven kwam, fu seerde CHEFARO met Zout-Ketjen. Later ging CHEFARO op in 'het AKZO-concern. Zoals bekend, heeft de advocaat van Joh. Maasbach voor de president van de Rotterdamse rechtbank eer der meegedeeld, over bijna twee mil joen te beschikken. De Stichting Bejaardenhuisvesting, die de Koninginnekerk voor sloop heeft gekocht, zegt, dat er voor koop prijs en schadevergoedingen ruim drie en een half miljoen gulden no dig zal zijn, maar zij acht het dan nog dubieus, of. nu alle handteke ningen zijn geplaatst, het werkpro gramma is vastgesteld en het plan voor het bejaardencentrum dat op de plaats van de Koninginnekerk moet komen bestekklaar is, de zaak nog zal kunnen worden teruggedraaid. Na een fel debat,-ingezet door een bewogen rede van mevrouw mr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom (prot. chr.) aanvaardde de Rotterdamse ge meenteraad donderdag met twintig tegen achttien stemmen een voorstel waarin in principe de Stichting Be jaardenhuisvesting grond beschik baar te stellen ter vervanging van het terrein waarop de te slopen Ko ninginnekerk nu staat. Een motie om deze grond zó snel beschikbaar te stellen dat in ieder geval de Stich ting Bejaardenhuisvesting per 1 sep tember met de bouw kan beginnen deze datum ligt vast in het bouw programma dat de sloop van de Ko ninginnekerk inhoudt werd met 21 tegen 17 stemmen verworpen, na dat van de zijde van B. en W. was duidelijk gemaakt, dat een dergelijke garantie heel moeilijk zou kunnen worden gegeven. Er zijn te veel fac toren die het Rotterdamse gemeente bestuur niet in de hand heeft. in de bouw zich in 1972 zeker boven het niveau van 1971 zal bewegen. De zorgelijke situatie in deze sector wordt nog aangescherpt door de aan zienlijk geringere belangstelling van jonge mensen om een opleiding in het bouwbedrijf te volgen. Net als in '67 kan een situatie ontstaan dat rond tienduizend mensen het bouwbedrijf definitief de rug toekeren In gevaar In zijn antwoord zegt de minister dat ..een enigszins omvangrijke ver mindering van het arbeidsbestand de realisatie van toekomstige woning bouwprogramma's in gevaar kan brengen". Overigens meent de mi nister ervan te mogen uitgaan dat ook de produktiviteit in de bouwnij verheid verder zal toenemen, waar door in de toekomst per eenheid pro- dukt een geringere hoeveelheid man kracht nodig zal zijn. De minister zegt voorts „dat een garantie tegen de werkloosheid in de bouwvakken niet is te geven. Fluctuaties in de werkge legenheid zijn in een conjunctuurge voelige bedrijfstak als de bouwnij verheid onvermijdelijk", aldus de mi nister. Op dit moment ziet do minister geen aanleiding om maatregelen te treffen. „Indien echter de werkloos heid tot een onaanvaardbaar peil dreigt, op te lopen zal de regering vervangende werkgelegenheid schep pen door subsidiëring van aanvullen de werken. Een omvangrijke voor raad bestekklare plannen is daarvoor aanwezig. In de drie noordelijke pro vincies wordt thans een aantal van deze werken tot uitvoerin gebracht", aldus drs. Udink. Vooralsnog wijst de minister de mogelijkheid om het wo ningbouwprogramma, speciaal in de kwetsbare gebieden, op te voeren, van de hand. Teleurgesteld Het Kamerlid Van den Doel bleek gisteravond zeer teleurgesteld over het antwoord van de minister. „Het is uitermate schrijnend dat ook deze minister stelt dat conjuncturele schommelingen in de woningbouw onvermijdelijk zijn. Ook hij zal dus werkeloos toezien als straks weer een uittocht van tienduizend bouwvak kers plaatsvindt zoals in 1967 Hij be vestigt dat tenminste in zijn ant woord. Wanneer dan over of 4 jaar het woningbouwprogramma niet ge haald wordt, vertelt hij ons dat er niet genoeg bouwvakkers zijn. Zo sukkelen we al sinds 1948". aldus Hans van den Doel. Het Kamerlid kondigde aan dat hij „zo'n onbenullig antwoord'1 niet zal slikken. „Onze fractie zal er zeker op terugkomen wanneer mocht blijken dat de werkloosheid in de bouw en ik twijfel daar helaas niet aan in derdaad sterk blijkt te zijn toe genomen", zo zei hij. Gistermiddag heeft het Nederlands Zuivelbureau zijn nieuwe kaasmeisjes aan de pers voorgesteld. De zuivel- ambassadrices zullen het bureau in West-Duitsland vertegenwoordigen. Na een ontvangst door de Goudse burge meester poseerden de schonen op bevallige wijze zoals dat schonen eigen is voor het stadhuis. Van onze sociaal-economische redactie Utrecht De werkgevers in de metaal zijn de vakbondseisen zo dicht benaderd, dat het niet langer verantwoord is de werk- geversvoorstellen van de hand te wijzen, vooral omdat anders een'verbetering in het pensioen fonds verloren zou gaan. Dit is de essentie van een pagina grote advertentie, waarin de katho lieke metaalbedrijfsbond vanmorgen in enkele ochtendbladen zijn beleid tijdens de CAO-onderhandelingen voor de groot-metaal verdedigt. „Mochten we de pensioentrekkers en de weduwen in de kou laten staan, moesten we het belangrijkste premie voordeel voor de laagst betaalden la ten vallen?", zo vraagt de bond zich af na een uitgebreid overzicht van de CAO-onderhandelingen te hebben gegeven. De bond vervolgt: „Als we gingen rekenen, dan bleek dat bij een jaar loon van 11.000 gulden het extra voordeel uit de minimum vakantie toeslag en het premievoordeel een extra verhoging van bijna vier pro cent betekent .Mochten we dat laten zitten omdat de bijdrage van de werkgevérs aan het Metaalfonds te laag was, of voor het onzekere ele ment van het maximum in de bijstu ring? Nee, zeiden de onderhandelaars van St Eloy en nee zei ook het cen traal bestuur." Vervolgens wordt er op gewezen dat er aan het eind van het jaar opnieuw gepraat kan worden (Zie verder pag. 5) ROTTERDAM De Rotter damse Droogdok Maatschappij op de Heyplaat leverde donderdag avond een reactorvat verzend- klaar af. Het vat weegt 342 ton. een erbij behorend los deksel is SO ton zwaar. Het is bestemd voor de Amerikaanse kerncentra le Sequoyah in de staat Tennes see. Vandaag is het elf meter lan ge gevaarte aan boord van de Britse Jowood gezet die het reac torvat via Duitslhnd naar New Orleans zal brengen. Het trans port van de werf naar de stu wadoor maatschappij Heyplaat werd verzorgd door Van Twist die een speciale dieplader liet aanrukken met niet minder dan 192 wielen. RDM bouwt nog een Sequoyah-vat, dat binnenkort zal worden afgeleverd. UTRECHT „Draaideuren zijn voor overvallers bijzonder onaantrek kelijk. Ze kunnen een overhaaste vlucht met de buit belemmeren: ie mand hoeft er maar een paraplu tus sen te gooien en de deur is geblok keerd." De heer E. R. Westerbeek van Eer ten, burgemeester van Varik en Op- hemert, zegt dit in een beschouwing in het algemmen politieblad over de preventie van overvallen. Hij pleit ervoor, in de gemeentelijke bouwver ordeningen een bepaling op te nemen die de draaideur voor bankgebouwen en postkantoren als toegang verplicht stelt. Het zou volgens hem ideaal zijn als elke lokettist de deur door een druk op een verborgen knop zou kunnen blokkeren. De heer Westerbeek van Eerten maakt zich sterk, dat het me rendeel van de bankgebouwen die tot dusver zijn overvallen geen draaideu ren hebben. Aangezien benzine pompstations ook steeds meer in trek raken bij overvallers, stelt de heer Westerbeek van Eerten een systeem van benzinebonnen voor, die als enig betaalmiddel kunnen dienen. Vragen zijn nooit -onbeschei den. Antwoorden soms wel. OSCAR WILDE over de bijdrage aan het Metaal fonds. en indien nodig over de prijs compensatie. St. Eloy besluit met de opmerking dat de bond de laagst be taalden niet wil blootstellen aan een avontuur waarvan ze nu alleen maar de dupe zouden worden. Inmiddels hebben de deelnemers aan de vergaderingen van de distric ten Amsterdam en Rotterdam van de Industriebond NVV zich achter het be leid van de onderhandelaars gesteld. Besloten werd regionale stakings- comité's te vormen. De vergaderingen machtigde de besturen in daartoe „uitverkoren" bedrijven stakingen uit te roepen. De drie bij het NKV aangesloten bonden van beambten en leidingge vend personeel, de NBT, KLP en de Unie BHP zeiden gisteren in een ver klaring dat het verschil tussen de voorstellen die de werkgevers in de metaalindustrie hebben gedaan en de door de gezamenlijke werknemersor ganisaties ingediende voorstellen zo gering is, dat het onverantwoord is conflicten uit te lokken. De bonden stellen dat door het afsluiten van een CAO voor één jaar de onderhandelin gen over de nog niet afgeronde pun ten op een zo vroeg tijdstip in 1972 kunnen beginnen, dat er een grote kans is dat een éénjarig contract als nog kan worden omgezet in een CAO voor de periode 1972 tot en met 1974. Mag een werknemer die lid is van de CMB straks profiteren van extra's die de Industriebond-NW straks eventueel door prikacties in de metaal uit het vuur weet te slepen? Deze pikante vraag stelde een CMB-lid op een vergadering van het district Gro ningen, toen de tweespalt tussen ener zijds de NKV- en CNV-bonden en de NVV-bonden anderzijds aan de orde kwam. Het antwoord van- algemeen secre taris J. de Graaf van de CMB kwam wat moeizaam. In eerste instantie zei hij niet te weten waarom men niet gewoon zou meedoen wanneer een bepaald bedrijf besluit tot extra uit kering. Daarna zei hij dat de leden zich in zo'n geval opnieuw zullen moeten beraden over de houding die dan moet worden aangenomen. De heer De Graaf achtte het niet aanne melijk dat het NW grote successen zal weten te boeken. Hij sloot het echter niet uit dat hier en daar be drijven zullen toegeven, met name bedrijven met goed gevulde order portefeuilles, zoals in het Waterweg gebied. In de regio's zag hij dit min der gemakkelijk gebeuren. 't Is een prachtige, ouwe wasma chine ze doet 't altijd als onze volautomatische het vertikt. usrr Mffrifr i ilKI WWKEff DEN BILT Het komende etmaal gaat de wind bij ons iets toenemen uit het zuidoosten, wat wordt veroorzaakt door een diepe depressie op de oceaan. Hierdoor zal de mist, die eerst nog plaatselijk aanwezig is, wor den verdreven. De aanvoer van continentale lucht houdt aan, zo dat vannacht bijna overal lichte vorst wordt verwacht, maar over dag loopt de temperatuur weer op tot boven het vriespunt. Verder blijft het droog weer met in het algemeen veel bewol king. Baarometerstand: heden 10 u.: 76,4 cm (1018 millibar), stjjgenêi Zon en maan 8 Januari: zon op 8 47, onder 16.47maan op 0.51, onder 11.25; 8 januari Laatste Kwartier Hoog water Hoog water, 8 januari: Rotter dam, le getij 9.17, 2e getij 21.55; Scheveningen 7.47—20.10; Vlissin gen 6.5019.15; Haringvliet aan de Zeezijde 8.20—20.40. CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ifdkantoor Leiden-Steenstraat 37 - Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro S8936 - Abonnementsprijs p.w. f 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23.35-Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 "Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 7 januari 1972 52ste jaargang

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1