LAWAAI STRENG AANPAKKEN Gevaren van gebruik kernenergie voor volksgezondheid onderschat NKV niet bezorgdland lli,a< z,'t over exodus leden Commissie wil zeer spoedig nieuwe Ontwikkeling moet worden bijgehouden Fraude in medische wereld kostte New York miljard dollar Het Kwartet Portugese Kamerlid Vredeling (PvdA) tot minister Stuyt: CMB krijgt opvallend meer leden deserteur" Crita) Rustig weer Meer huizen in november MEUBELSHOWROOM f W. J. ZIRKZEE N.V. Apollo-vlucht mogelijk later Nieuwe Leidse Courant Donderdag 6 januari 1972 52ste jaargarug vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. De wereldberoemde Franse tiest Maurice Chevalier is giste- ren begraven in Marnes-La-Co- quette. Kinderen van de dorps- school escorteerden de begrafe nisstoet van de Saint Eugenie J Kerk naar het kerkhof. De rouw dienst werd onder meer bijge- woond door prinses Gracia van Monaco. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG De toenemende geluidshinder zal met een reeks wettelijke maatrege len binnen de perken moeten worden gebracht. De commissie geluidshinder- en lawaai bestrijding, ingesteld door de gezondheidsraad, zegt dit in een gisteren verschenen rap port, waarin zij de regering de volgende voorstellen doet De actie van de stichting Natuur behoud Nunspeet om met kerst alleen bomen in huis te nemen met een flinke kluit aarde rond de wortels, zodat de bomen, na hun decoratieve functie verricht te hebben, weer in hun element in het bos konden terugkeren, is goed aangeslagen. Er zijn ruim vijfduizend bomen teruggeplant, die een „overlevingskans" van 80 a 85 procent hebben. Het bos zal er overigens nog wel een tijdje merkwaardig uitzien, aan gezien een groot aantal bomen nog sporen vertonen van hun tijdelijke verblijf in de huiska mer, zoals engelenhaar, kaarsvet 1. Het opstellen van een nieuwe wet inzake de geluidshinder moet on verwijld ter hand worden genomen. 2. De bestaande regelingen tegen het veroorzaken van geluidshinder moeten strikter worden toegepast en vooral ook moet de naleving ervan worden gecontroleerd. 3. De bestaande wetgeving zal op tal van punten moeten worden aan gevuld. zodat effectiever tegen ge luidshinder kan worden opgttreden. Bronnen Ter bestrijding van het vliegtuigla waai zouden de aanbevelingen van de ..Adviescommissie geluidshinder door vliegtuigen" integraal dienen te wor den uitgevoerd. In deze aanbevelin gen worden onder meer zones in de omgeving van een vliegveld voorge steld, waarbinnen niet gebouwd mag worden. Ook zijn er strengere nor men mogelijk. Naar de mening van de commissie kunnen ook de spoor wegen en de gemeentelijke vervoer bedrijven er heel wat aan doen om de geluidshinder te beperken. Voor vervolg zie pag. 2 De geluidsbronnen waartegen krachtiger moet worden opgetreden zijn volgens de commissie het ver keer. de industrie en uiteenlopende geluidsverwekkers in de woongebie den. Het verkeer: volgens de commissie kan de lawaaioverlast al heel wat verminderd worden, wanneer de bij de tyoekeuring van motorrijtuigen en van bromfietsen gehanteerde grens waarden stelselmatig omlaag worden geschroefd. Dat er op dit gebied heel wat te bereiken is. blijkt wel uit. het feit dat de ene auto minder lawaai produceert dan de andere. Voorts zal de straatcontrole effectiever moeten worden gemaakt door gebruik 1e ma ken van praktische meetmethoden. Geluidshinder kan volgens de com missie worden voorkomen wanneer er bii het ontwerpen van wegen en woonwijken bewust met het geluids- hinderaspect rekening wordt gehou den. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Van dat hele verhaal over geheim over leg dat onze voorzitter Brussel zou hebben gehad mei werkge versvoorzitter Prins klopt geen steek. Ik kan me best voorstel len dat onze NKV-leden tegen die hele zaak een beetje 'gek aankijken, maar we komen straks op de ledenvergadering met een eerlijk verhaal, en dan moeten ze maar ja of nee zeggen legen de cao, dat is hün beslissing, niet de onze!'' Dc heer Van Tol. Rotterdams districtsbestuurdcr van de NKV-In- duslriebond. inaskt zich vooralsnog niet al te veel zorgen over het be richt dat honderd leden van de afde ling Breda van de NKV-Industrie- bo:id hebben gedreigd over te zullen lopen naar de Industriebond van het N'VV na de konflikten die tussen NVV en NKV zjjn ontstaan over een nieuwe mcfaal-eao. ..Nee. ik heb wel wat mensen bij me gehad die vroegen hoe het nu eigenlijk zit, maar duidelijk is toch wel gebleken dat. niemand, de leden niet en de bonden zelf niet een breuk wil. En dot is nou net het probleem: moet je nou ia of nee de cao accen teren. Op de afdelingsvergaderingen vrijdagavond zullen we onze kaarten voor de leden op tafel leggen, en zij moeten dan meer beslissen. Volko men ten onrechte is nu de indruk gewekt alsof wy buiten onze leden om alvast onszelf hebben vastgeprikt, maar niets is minder waar!" Ook bij de Christelijke Metaal Bond maakte men zich niet al te veel zorgen over de komende cao-ge- sprekken met de leden. Enkele leden hebben gedreigd te zullen overgaan naar de NVV-Industriebond, maar daar staat tgeenover dat zich juist de laatste wken bij de CMB meer nieuwe leden laten inschrijven dan gewoonlijk, waaruit toch een duide lijke steun blijkt voor de wijze waar op tot op heden de cao-onderhande lingen zijn gevoerd. „Laten we elkaar goed begrijpen." vindt NKV-districtsbestuurder Van Tol, „het is niet alleen een kwestie van ja of nee zeggen tegen een pro cent meer of minder, maar als je nee zegt betekent dat toch wel dat je met name de laagstbetaalden en de ge pensioneerden behoorlijk in de kou laat staan, en de vraag is of we ons dat met zijn allen kunnen permitte ren." ROTTERDAM Dc vreemdelin genpolitie in Rotterdam heeft woens dag de 22-jarige Portugees A.B.. die gedeserteerd zou zijn uit het Portuge se leger, het land uitgezet. De man is via België op transport gesteld naar Frankrijk. Bij zijn asielaanvrage in Amster dam bleek, dat B. een onwaar ver haal had verteld. In de tijd dat hij in het Portugese leger zou hebben ge diend. is hij namelijk twee keer aan gehouden in Rotterdam. De eerste keer vertelde hij toerist te zijn. Toen drie maanden waren verstre ken, ging hij vrijwillig naar Frank rijk, waar hij een verblijfsvergun ning zou hebben Bij zijn tweede aanhouding had hij geen geld op zak. De vreemdelingenpolitie wees hem toen ook via België naar Frankrijk uit. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De gevaren voor de volksgezondheid als ge- - volg van het militair en vreed zaam gebruik van kernenergie zijn zwaar onderschat. Ir. H. Vredeling van de PvdA heeft minister Stuyt van Volksgezond heid schriftelijk gevraagd of hij het met deze stelling eens is. Hij wijst de minister op het artikel „nucleaire straling en volksgezond heid", geschreven door ir. J. E. Hees terman in 'net tijdschrift „Wetenschap en samenleving". De cijfers zijn dat de sterfte door kinderleukemie en andere vormen van kanker bij kinderen tussen 5 en 14 jaar plotseling en gelijktijdig trapsgewijs steeg met 50 tot 200 pet. in Japan, de Verenigde Staten en Noord-Europa in een periode drie tot zes jaar na de ontploffing van de atoombommen in New Mexico, Hiros hima en Nagasaki. Verder is een ster ke stijging van deze aandoening waargenomen nadat de atoomontplof fing in 1943 in Nevada een serie proeven inluidde. Het toenemen van de ziekte duurde tot 1963. De winden dreven de „fall out" van de proeven naar bijvoor beeld Utan, waar de stijging van de kinderleukemie 700 pet. bedroeg. In de Verenigde Staten. Engeland. Denemarken, Noorwegen en Zweden, waar de fall out van de proeven ook werd geregistreerd, kwam in de jaren 1943 tot en met 1963 de daling van de kindersterfte tot stilstand. Zelfs trad Ir. H. Vredeling Er is een bescheidenheid die grenst aan hoogmoedswaanzin. EMANUE1. WERTHEIMER Ik wil graag zien hoe ik er uitzie, als ik een spelletje verlies. Zon en maan 7 januari: zon op 8.47. onder 16.45; maan op onder 11.13; 11 jan. V.M. C7 Het komende etmaal blijft het rustig en op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking en hier en daar mist, terwijl ook in het temperatuurverloop weinig verandering valt te verwachten Dit weertype wordt veroorzaakt door een vlak lagedrukgebied, dat zich dicht bij onze omgeving blijft ophouden en steeds verder in betekenis afneemï. Boven oost-Europa handhaaft zich een omvangrijk Logedruk- gebied, dat met koude lucht is gevuld. De vorstgrens loopt van Oost-Polen naar Zuid-Rusland ten oosten van de Zwarte Zee. Boven midden en west-FXiropa komt alleen in de nacht en och tend plaatselijk lichte mist voor. Lager dan min vijf graden werd het vrijwel nergens. Barometerstand: heden 10 uur 76,2 cm (1015 millibar), stabiel. Hoog water Hoog water. 7 januari: Rotter dam le getij 8.36. 2e getij 21.14; Scheveningen 7.1019.27; Vlissin- gen 6.0418.28; Haringvliet aan de Zeezijde 7.41—19.59. er weer een stijging van de sterfte op. Drie tot vijf jaar na het beëindi gen van de proeven in Nevada werd de teruggang in de sterfte in deze landen weer normaal. Een verklaring van de verhoging van de kindersterf te door de fall-out is vermoedelijk de ontregeling van het hormoneneven- wicht met als gevolg een verminder de weerstand legen infectieziekten. Ir. Vredeling houdt minister Stuyt verder voor, dat uitgerekend is, dat alleen al in de Verenigde Sta- DEN HAAG In november van het afgelopen jaar werd me; de bouw van 11.519 woningen begonnen tegen 11.265 in de maand november van 1970. Het aantal voltooide huizen be droeg in november 1971 14.586 tegen 12.182 in de overeenkomstige maand cvan 1970. zo blijkt uit gegevens van- het CBS. Gerekend over de eerste elf maan den van 1971 bedroeg het aantal be gonnen woningen 126.746 (118.475 in dezelfde periode van 1970) en het aantal voltooide woningen 121.147 (1C3.502) Het aantal in de eerste elf maanden begonnen woningen bestond uit 41.376 (41.012) woningwetwonin gen, 62.054 (57.414 premiewoningen en 23.316 (20.049) ongesubsidieerde woningen. Ten aanzien var. de vol tooide woningen waren deze aantal len resp. 44.652 (40.558), 56.826 (45.036) en 19.669 (17.908). ten400.000 kinderen, die nog geen jaar waren, zijn gestorven als gevolg van de proeven met atoombommen in de atmosfeer. De proeven met atoombommen, die in 1948 begonnen, veroorzaakten ook een scherpe stijging in de sterfte aan chronische ademhalingsziekten zoals physeem en bronchitis. (zie verder pag. 2) Ik geef op als nieuwe abonnee: NEW YORK (AP) Onge veer een miljard dollar aan be lastinggeld is verknoeid bij het grote medische hulpprogramma voor ouden van dagen, en ande ren in New York. Dit is ten dele veroozaakt door on eerlijke artsen, tandartsen, apothekers en ziekenhuizen, maar ook door de na genoeg ongelooflijke manier waarop de hulp werd geadministreerd. Een „grand jury", die in een rapport deze schokkende ontdekkingen ver meldt, heeft de methoden, waarop door de medische wereld van New York fraude werd gepleegd, genoteerd. Het blijkt onder meer dat; Medische instellingen patiënten van de ene arts naar de andere stuur den in verband met niet-noodzakelijke medische dienstverlening. Privé-ziekenhuizen de stad reke ningen stuurden voor patiënten, die al overleden waren, soms al meer dan een jaar. Artsen betaald werden voor werk. dat zij zogenaamd in ziekenhuizen zouden hebben~"verricht. •Specialisten hun praktijk hadden ge vestigd in de armenwijken van de stad om geldelijk voordeel te halen uit de gezondheidsdiensten, (drie van die spe cialisten hadden voor onnodige rönl- genbehandelingen de stad 135.000 dol lar in rekening gebracht). Apothekers de stad rekeningen hadden ingediend voor tweemaal zo veel recepten als zij hadden behan deld en vaak voor veel duurdere re cepten dan nodig. Tandartsen rekeningen aan de ge meenten stuurden voor werk, dat nooit was verricht, en dat zij (onno dig) tanden hadden getrokken om ver volgens dure kunstgebitten te kunnen maken. Ook het publiek deed dapper mee aan de fraude-op-grote-schaal: men sen, die niet in aanmerking kwamen voor gratis of goedkope medische hulp leenden de kaarten van familieleden of vrienden. De gemeente was niet bij machte geweest hier iets aan te doen. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 42627 Betaalt P«r -BON- CAPE KENNEDY (RTR/AFP) De lancering van de Apollo-16, vast gesteld op 17 maart, zal misschien een maand moeten worden uitgesteld. In de pyrotechnische apparatuur is een defect ontdekt, waardoor het moederschip gedeeltelijk moet wor den gedemonteerd, zo deelt de NASA mee. Mijn naam: plaats: Als beloning Voor mijn aktiviteit Vontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1