WERKNEMERSFRONT IN METAAL SPLIJT Nauwelijks overheidssteun voor de industriële export Nationale Nederlanden merkte gunstige invloed van integratie Pastoors veroordelen rel in Tubbergen Onderzoek naar motief om in bouw te werken NS-Mïnitrips naar het buitenland. Hoofdredacteur van Audet: gevaar voor overval is voorbij Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+kaart Vermoedelijk bekend wie agent stak Kosten eigen huis aftrekken van inkomstenbelasting 1972! WOENSDAG 5 JANUARI 1972 (Vervolg van pag. 1) Tijdens de breedvoerige discussie werd van verschillende zijden fel ge reageerd op het feit dat de overige bij de cao-grootmetaal betrokken vakbonden de werkgeversvoorstellen wel hebben aanvaard. Enkele leden stelden zelfs voor de samenwerking met de confessionele metaalvakbon den maar helemaal te verbreken, maar de heer Groenevelt zei dat „die bonden er helaas nu eenmaal zijn en dat er met hen toch op allerlei gebie den contacten zullen moeten blijven worden onderhouden." Hij voegde daaraan toe, dat ook een eventuele wens van de zijde der confessionele vakbonden voor een gesprek niet bij voorbaat mag worden afgedamd, „maar in dat geval zouden wel heel 'ver aan onze verlangens tegemoet moeten komen". Hij gaf voorts als zijn mening, dat „ons een ziekte in de economie wordt aangepraat, niet in het minst door de redder des vader lands Jelle Zijlstra". Steun NVV De vice-voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, verklaarde dat de eisen van de industriebond gerecht vaardigd zijn omdat ze z.i. volledig passen in het matigingsbeleid der drie vakcentrales en dat van de meerderheid van de SER. „De steun van het NVV staat dan ook bij voor baat vast", aldus de heer De Boo. Intussen betuigden gisteren de bondsraden van de confessionele me taalvakbonden, zoals verwacht, hun instemming met de bereidheid van hun onderhandelingsdelegatie om akkoord te gaan met de laatste voor stellen der werkgevers. (Deze en vol gende week zullen ook de leden zich daarover nog moeten uitspreken). In de bondsraad van de Christelij ke Metaalbedrijfsbond stemden 32 bestuurders voor, 4 tegen en 1 blanco. Becijferd werd dat het werk geverspakket leidt tot eer. loonkos tenstijging van 10.25 procent (ge vraagd was 10.45 procenl) De voor- jstanders waren nadrukkelijk van me ning dat het niet aangaat om voor die paar tienden van procenten zoveel sociale onrust teweeg te brengpn als de Industrie-bond-NVV wil, temeer omdat de gevolgen van stakingsacties e.d. wel eens nadeliger voor de werk nemers kunnen uitpakken en boven dien omdat de gevolgen ervan voor andere bedrijfstakken en de nationale economie wel eens hoogst ongewenst zouden kunnen blijken te zijn. Uitgesproken werd dat. indien le- dejft van de CMB tegen hun wil gedwongen betrokken raken bij sta kingsacties, zij niettemin óf volledige, steun van de bond kunnen rekenem CMB-voorzitter C. van Dijk zei na afloop van de vergadering blij te zijn met het „ja" van de bondsraad, al betreurde hij het in hoge mate dat de vakbonden door de houding van de NVV-bond nu verdeeld moeten optre den. Ook op de rayon-ledenvergaderin gen van het CMB, die dinsdagavond op tien plaatsen in ons land werden gehouden, was eenzelfde geluid te be luisteren als in de bondsraad van het CMB. Na de sleutelvergadering in Rotterdam vertelde een uiterst tevre den districtsbestuurder Henk Feld: Het overgrote deel van onze leden toonde zich biy met de behaalde re sultaten. Wel waren er enkelen die teleurge steld waren over de splitsing in het werknemersfront. Men voorzag de no dige problemen als het onverhoopt tot een (NW-)staking zal komen. Het resultaat van de rayon-verga deringen, die vandaag en morgen wor den afgesloten, zal ingebracht worden op 12 januari als de Raad Overleg Metaalindustrie bijeenkomt. Het CMB zal dan laten weten met de werkge vers een cao af te willen sluiten op de thans bereikte resultaten. De vergadering van de Industrie bond NKV stelde zich unaniem ach ter het door het centraal bestuur en de cao-onderhandelaars gevoerde be leid. Het algemeen bestuur komt 10 januari weer bijeen, nadat in het land ledenvergaderingen zijn gehou den. Voorzitter Brussel deelde mee, dat het NKV het standpunt van zijn bond volledig deelt. Hij zette nogmaals uiteen, waarom de vijf confessionele vakorganisaties het werkgeversvoorstel wel hebben aangenomen. „Onze inzet was 3 pro cent en het is 2,5 geworden Je krijgt bij onderhandelingen nooit precies wat je vraagt en als we „nee" hadden gezegd zouden de extra verbeteringen voor de laagstbetaalden zeker verlo ren zijn gegaan." Hij achtte het vrijwel onmogelijk dat er een verschil van 4 procent zit tussen ons wensenpakket er dat van de NVV-bond, althans gezien de oor spronkelijk gemeenschappelijke uit gangspunten. „Maar ik weet niet meer wat het wensenpakket van de Industriebond-NW is". Als de NVV-bond acties gaat voe ren in de bedrijven, zal de NKV-bond zich daarvan distantiëren. De NVV- bond is dan volgens de heer Brussel mede verantwoordelijk voor de span ningen waaraan werkwillige NKV- ers worden blootgesteld. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari). jaarkaart p.p. f50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig uit met NS DEN HAAG Het concern Nationale-Nederlanden heeft in 1971 de gunstige invloed onder vonden van de in 1970 voltooide integratie. Daardoor kon 1971 worden tot het jaar van de 'meer ontspannen inspanning' aldus de raad van bestuur in een nieuw jaarsboodschap aan het perso neel. Wat de financiële resultaten van 1971 betreft wordt verwacht, dat de wijzer van de barometer van „minder guns tig" (1970) naar „iets gunstiger' '(1971) z£l verschuiven. Tegen deze achter grond wordt het waarschijnlijk geacht, dat de winst over 1971 in TUBBERGEN Acht pastoors en kapelaans uit het praktisch voor honderd procent rooms-katholieke Tubbergen en de enige predikant in Tubbergen hebben in een gezamenlijke verklaring, die in de ker ken is voorgelezen, stelling genomen tegen de gewelddadige wijze waarop de Tubbergenaren op 21 december zich tegen de ruilverkave lingsstemming hebben verzet. „We vragen ons af", aldus de gees telijken (één pastoor ondertekende de verklaring niet) „hoe de vredesbood schap van Christus ooit in overeen stemming kan- zijn met de golf van vernielzucht, bedreigingen, verdacht makingen, brandstichting en aansla gen, die we meemaken". In de verklaring werd herinnerd aan de pastorale brief over de vrede, die de Nederlandse bisschoppen in '69 publiceerden, nog eens onder streept door een schrijven van de Raad van Kerken in verband met de Vredesweek. „Wanneer we deze woorden vergelijken met .de situatie, zoals die sinds 21 december is in de gemeente Tubbergen, dan overvalt ons 'n gevoel van diepe schaamte", zeggen de geestelijken. Zij wijzen erop dat vele mensen het slachtoffer dreigen té worden van verbittering en haat en dat zij teleurgesteld zijn over de agressieve, nietsontziende manier van optreden van mensen, die zich christen noemen. Juist achten zij het, wanneer er kritiek is op bepaald'e beleidskwesties, dat die langs de geëigende wegen van democratie of zelfs in een waardig protest tot uiting wordt gebracht. De geestelijken verklaren zich, indien een beroep op hen wordt gedaan, bereid een gesprek op gang te bren gen om de onderlinge verhoudingen weer te verbeteren. Van een verslaggever DEN HAAG De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf vindt het dringend gewenst een onder zoek in te stellen naar de facto ren die een rol spelen bij de be roepskeuze en de beroeps- of be drijfstrouw. Tot deze conclusie komt de stich ting in een rapport waarin de uit komsten staan van een onderzoek naar de vraag waarom cr een ver minderde aanwas is vgn bouwvak kers. Er zal een motiëyenonderzoek Rijkswaterstaat vreest tekorten openbaar vervoer Van een verslaggever DEN HAAG In zijn nieuwjaars toespraak tot het personeel heeft de directeur-generaal van Rijkswater staat, ir. J. van de Kerk, zich beducht getoond voor de grootte van de toe komstige tekorten van het openbaar vervoer, met name als deze tekorten door het verkeersfonds gedekt zouden moeten worden. Dit zou Rijkswaterstaat, die met name verantwoordelijk is voor de aanleg van rijkswegen, wat de plan ning betreft, voor problemen kunnen stellen. Hij meende dat de instelling van een algemeen verkeersfonds. „waaraan bepaald positieve kanten zitten", er niet toe mag leiden dat dit ten koste zou gaan van een planmati ge en ordelijke uitbreiding van de noodzakelijke infrastructurele voor zieningen, zowel voor het particulier als het openbaar vervoer. De grote vraag zal z.i. wel zijn waar de ko mende jaren de gelden om de tekor ten te dekken, vandaan moeten ko men. Hij merkte ook op dat er nog geen voldoende inzicht bestaat in de mate waarin het bestaande openbaar ver- voersapparaat dient te worden gewij zigd of te worden uitgebreid. Ir. Van de Kerk sprak voorts zijn bezorgdheid uit over het gebrek aan personeel. In 1972 heeft Rijkswater staat behoefte aan een personeelsuit breiding van 375 man. maar de harde werkeliikheid is dat Rijkswaterstaat met nog geen 30 man zal kunnen worden uitgebreid. ..Het publiek ver wacht bepaalde dincen van Rijkswa terstaat. maar bet zal in diverse ge vallen minder kunnen krijgen dan verwacht", aldus de directeur-gene raal. gedaan worden bij jongerer in de be roepskeuze-leeftijd. Grondgedachte van het, uitgebrach te rapport was dat de opleiding een geïntegreerd onderdeel behoort te zijn van het bedrijfsbeleid met alle gevolgen van dien voor dc onderne mers in het bouwbedrijf, voor het ka der en voor de oudere werknemers. In het rapport komen onderwerpen als het psychologisch loon als functie van de beloning, de werkomstandig heden, de verhoudingen op de bouw plaats, de continuïteit in dc produktie en de werkgelegenheid aar de orde. Wat betreft de beloning van jeug digen in de bouw volstaat het rapport met de aanbeveling om de beloning van jeugdigen, al dan niet in oplei ding, nader te bestuderen met het ad vies de leeftijd en vooropleiding in een aangepast beloningssysteem te betrekken. Met nadruk wordt echter gesteld dat de aanwas ook door andere prik kels wordt bevorderd dan alleen door loon. Bij het bespreken van de werk omstandigheden vraagt het rapport of door invoering van nieuwe en nog doeltreffender transportmethoden het fysieke accent op het werken in de bouw (..Bouwen is stenen sjouwen") niet kan worden weggenomen. De spreiding van de vakanties in de bouw lijkt gewenst, omdat de massale bouwvakantie een soort schrikeffect geeft in het maatschap pelijk leven. Pastoor G. H. Kolkman uit het dorp Geesteren (gemeente Tubbergen) zette als enige zijn handtekening niet onder de verklaring. „Ik vond die te een zijdig en wilde protesteren tegen élle vormen van geweld". Hij deed dat door een door hem zelf opgestelde verklaring voor te lezen waarin hij eveneens accentueerde dat de mensen ook bij de opbouw van een gemeen schap, niet tot iets volmaakts in staat zijn, en dat zij, overeenkomstig de christelijke boodschap, elkaar met grote vergevingsgezindheid tegemoet hebben te treden. In Tubbergen verwacht men dat de politie spoedig tot arrestatie van enige hoofdschuldigen zal overgaan. Tot gisteren had de politie daartoe nog geen opdracht gekregen van de officier van justitie. Vermoedelijk is bekend wie een Rijssense politieman met een mes in de rug stak. Het beschikbare foto- en filmmateriaal over de rellen wordt nauwkeurig be studeerd. De schade aan openbare gebouwen wordt door burgemeester mr. L. Th. Schepers op 1 ton geschat. Enige ingezetenen die ook schade opliepen, hebben op het gemeentehuis een claim gedeponeerd. De gemeente heeft voorlopig geadviseerd zich met hun eigen verzekeringsmaatschappij in verbinding te stellen. Met infrarood-foto's lekken opsporen in verwarmingsbuizen ENSCHEDE In Enschede wordt zo mogelijk deze week een experi ment uitgevoerd met betrekking tot het opsporen van eventuele lekkages in ondergrondse wykverwarmings- netten. Men wil testen of het moge lijk is de plaatsen, waar water aan dc büizen ontsnapt te lokaliseren door middel van infrarood-luchtfoto's. Gisteren kon een eerste vlucht niet doorgaan omdat de piloot minder dan 1000 m. zicht had. Zodra het weer helderder wordt zal een vliegtuig op stijgen om een serie plaatjes te ma ken van de Wesselerbrink, waar 15 km. leiding van de wijkverwarming in de grond zit. Het is nodig op een tijdstip te vliegen waarop de bodem nog koud is, zodat de eventueel door hel warme water veroorzaakte kleur verschillen zich des te beter kunnen aftekenen. Bij het zoeken naar zieke bomen wordt een dergelijk procédé, zoals gemeld, reeds in enige gemeen ten toegepast. De proef wordt gedaan op verzoek van Bronswerk-Feyenoord N.V. Een van de prominente aanwezigen op de Horecava is topscheidsrechter Lau van Ravens, die daar zijn gewone werk doet: het behartigen van de belangen van een drankenhandel. Alleen doet hij dat nu in zeer charmant gezelschap.' 's-HERTOGENBOSCH Aan de ene kant beschikt Nederland nauwelijks over markten of over produkten, die ons een zekere voor sprong geven in de internationale concurrentie en aan de andere kant is de overheid nauwelijks bereid de industriële export direct of indirect te ondersteunen. Aldus de heer Matthieu C. C. Jansen, voorzitter van de kamer van koophandel voor 's-Hertogenbosch en omstreken, in zijn nieuwjaarsrede. Naar de mening van de lieer Jan sen blijkt telkens opnieuw dat de Ne derlandse overheid de daartoe ont worpen internationale spelregels nauwgezet en op puriteinse wijze na leeft. waartegenover andere landen veel gemakkelijker geneigd zijn, deze naar eigen hand te zetten. Dit bete kent des temeer dat de export van Nederland bestaat bij de gratie van 't onderbieden op de wereldmarkt en dat houdt op zijn beurt in, dat het kostenniveau in Nederland, waaron der het loonpeil, stevig in de hand moet worden gehouden. Het belang hiervan spreekt duidelijk wanneer men zich realiseert, dat ongeveer 36 procent van de omzet in de industrie afhankelijk is van de exportmogelijk heden. In het gebied van de Bossche Ka mer zijn bedrijven, waar 61 a 62 pro cent van de industriële werknemers werkt, bijzonder exportgevoelig. Dat betekent, dat die bedrijven meer dan 35 procent van hun omzet exporteren. Overigens gelden deze percentages voor het hgle land, zodat loet bedrijfs leven in de Bossche Kamer wat dat betreft geen bijzondere positie in neemt. De heer Jansen wees verder op de sterke loongevoeligheid van de indus trie in het gebied van de Kamer, hoe wel er ook op dit punt weinig ver schil is met de rest van Nederland. Uitgaande van de meest recente ge- gevéns (van 1968) merkte hij als hoog loongevoelig aan een bedrijf, dat ten minste 77 pet. van de waarde, die het aan een produkt toevoegt, aan lonen besteedt (inclusief sociale lasten). Be drijven met een loonquote tussen 62 en 77 pet. bestempelde de voorzitter als gemiddeld en beneden de 62 pet. als ondernemingen met een lage loon quote. Lettende op deze verdeling blijkt in het gebied van de Kamer 64 procent van de industriële werkgelegenheid in de gevarenzone te liggen. Dat komt overeen met het landelijk gemiddel de, maar lager dan Noord-Brabant als geheel, waar 71.5 procent van de industriële werknemers werkt in zeer loongevoelige bedrijven. ieder geval niet lager zal zijn dan die over 1970. Het totale premie-inkomen in bin nen- en buitenland steeg naar schat ting met 9 pet van 1431 min tot ongeveer 1560 min. Het beleggings inkomen nam toe met ongeveer 10 pet van 399 min tot 440 min. Daardoor kwam de totale omzet uit op 2 mil jard bij een totale omzetstijging van ongeveer 9,3 pet. Deze cijfers zijn overigens sterk gedeflatteerd door de recente mone taire verschuivingen. Door omreke ning in guldens tegen de nieuwe koersen komt de overwegend goede groei van enige geconsolideerde be drijven in het buitenland nauwelijks in de groepscijfers tot uitdrukking. De schadepercentages in de ver schillende branches bewegen zich weliswaar nog steeds op een te hoog niveau, doch het ziet ernaar uit, dat zij in 1971 niet verder zijn gestegen. De kosten dwingen tot een voortdu rende waakzaamheid. De omzetgroei heeft de kostenstijging in 1971 kun nen bijhouden. De produktie van de binnen- en buitenlandse „leven"-maatschappijen ontwikkelde zich goed. Het totaal verzekerde bedrag steeg met ruim 12 pet tot ƒ34,4 miljard en het premie inkomen met 9,6 pet tot 810 min. Het volks verzekeringsbedrijf heeft zich ondanks de grote aandacht die de integratie ook daar eiste, behoor lijk ontwikkeld. De invoering van de „Oude Haagsche" verliep soepel. Ook dit bedrijf maakt goede vorderingen. SCHADE Het premie-inkomen van het scha deverzekeringsbedrijf nam met 8,4 pet toe tot ongeveer 750 min. Omdat vooral bij „schade" een belangrijke bijdrage wordt geleverd door het bui tenland, spelen de koerscorrecties van enige valutas' hier een extra grote rol. De Indonesiche regering gaf toe stemming het schadebedrijf in haar land te hervatten. Deze maand nog zal in Djakarta een bijkantoor wor den geopend. Het matigingsbeleid bij de overheid en de afremming van de investerin gen bij het bedrijfsleven deden de kredietvraag eind 1971 verminderen, wat zich in 1972 waarschijnlijk zal voortzetten. Aangezien deze situatie een verdere rentedaling tot gevolg kan hebben werd aan een aanzienlijk deel van de in 1972 en 1973 beschik baar komende middelen reeds een bestemming gegeven. De gemiddeld gekweekte rente steeg opnieuw. Ondanks het beurskli- maat werd het aandelenbezit aan zienlijk uitgebreid, waarbij vooral een stabiel rendement als uitgangs punt heeft gegolden. Aan de finan ciering van de woningbouw werd weer een grote bijdrage geleverd door aan de ene kant de belegging van een hoger bedrag in hypotheken en aan de andere kant door het entameren van omvangriike nieuwbouwactivitei- ten. Eind 1971 waren voor de groep ongeveer 9700 woningen in aabnouw. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ook voor dit jaar is het voor eigenaars, die hun huis be wonen en kochten tussen 31 augustus 1967 en 1 september 1970, mogelijk de onderhoudskosten, lasten en afschrij vingen af te trekken voor de inkom stenbelasting. Zoals bekend is de nieuwe regel, dat alleen verschuldigde rente kan worden afgetrokken. Maar voor een bepaalde categorie huiseigenaars is het mogelijk bij wijze van overgangs maatregel te kiezen tussen de oude en nieuwe regeling. Bij bewoning van het eigen huis wordt volgens de nieuwe regeling de huurwaarde (die bij de inkomsten moeten worden geteld) voor de in komstenbelasting 1971 afhankelijk gesteld van de geschatte koopwaarde. De berekening is als volgt: geen huurwaarde voor woningen, waarvan de verkoopwaarde niet meer dan 15.000 is. Voor huizen van 15.000 tot f30.000 is de huurwaarde ƒ150, van'f30.000 tot ƒ60.000 ƒ300, van f60.000 tot 120.000 ƒ600, van f 120 000 tot f240 000 ƒ1200 en 240.000 -neer 2400. De aangiftebiljetten voor de in komstenbelasting 1971 worden aan het begin van dit jaar verstuurd. 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f 130.-* 4 dagen Londen f 135.- 5 dagen Parijs f 132.- *Van 6 november t/m 11 december 1971 en van 8 januari tlm 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf f 100.- geboekt worden. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Yde Schakel is, al zit hij nog in zijn veert'iger jaren, grijs gelokt. Hij zou dichter hard, toneelspeler kunnen zijn, maar hij is directeur van een bouwonderneming. In Ex- morra, als u weet waar dat ligt. Om u wijzer te maken: iets ten westen van Bolsward op de top van wat eens de Makkummerzee was. Een dijk omkronkelt de langgerekte polder met aan weerszijden groen, groen land, vlak en ver. En aan de dijk nog drie dorpjes, heel oud en knus. Bouwondernemer Yde Schakel, geen dichter, bard of toneelspeler, heeft zijn hart daaraan verpand. Zijn bedrijf is gespecialiseerd in het res taureren van historische gebouwen, gewoon zakelijk. Maar de oude dorpjes Allingerwier, Piaam en Fenvoude zijn geen objec ten waar zakelijk iets in gezien werd. De restauratie van enkele oude schat ten nam Yde Schakel daarom privé op zich. Tn Allingerwier. een terp dorp. restaureerde hij de boerenstee De izeren kou, in het Hollands De iizeren koe. Ge kunt er op de deel. daterend van 1700, de sjezen zien waarmee de boerendochters ter brui loft reden, de arresleden die eens over het meer snelden en er alles le ren van de symboliek der uileborden. de nokversiering van de Friese kop- hals-romp-boerderijen. Er is een compleet ingericht woon huis met opkamer en kaaskelder. En in het voorhuis een verkooptentoons telling van Friese handwerkkunst. Uren is er van te vertellen en uren is er rond te neuzen. Maar op naar Ferwoude! Weer een boerderij als uit een sprookje, nu met een timmerwinkel uit vervlogen eeuwen en een wonderkiekkast, verre voorloper van de bioscoop. Verder is er een oude grutters-winkel annex Vroed ..drankorgel" en dorpschooltje. In Piaam nog een „openluchtmuseum" dat leeft, gegroepeerd rond een kerk je met als achtergrond de eenden kooien... Van mei tot oktober kunnen de toe risten dat allemaal gaan zien. Verle- .den jaar kwamen er in De izeren kou alleen al een dertigduizend.... Edoch, nu komt het....Yde Schakel, die eigenlijk toch wel in ieder geval een dichter is, blijft verantwoordelijk zakenman. De restauratie en de ver zameling antiquiteiten heeft hij ge heel uit eigen zak bekostigd, maar de exploitatie van deze objecten, ze toe gankelijk houden voor het publiek, vergt meer. En die gerede gelden kan hij niet fourneren zonder zijn bedrijf in gevaar te brengen. Deze wonderplekjes gesloten hou den acht hij evenmin verantwoord. Zijn oplossing is nu: alles zoals het er staat wordt geschonken aan de ge meente Wonseradeel, onder voor waarde dat die de exploitatie voert. Aanvankelijk zal het om een veertig of vijftig mille per jaar gaan, en er is een goede kans dat na de aanloopja ren de objecten zichzelf bedruipen. De Schoonheid en historie daar te vinden overtroeven naar mijn smaak ons geliefd maar toch gekun steld Madurodam en evenzeer het Arnhems Openluchtmuseum, gewoon omdat het daar rond de Makkummer zee echt is. De gemeente van Wonseradeel moet binnenkort over het aanbod be slissen. Ongetwijfeld hangt van deze beslissing af hoe provincie en CRM hun houding ten aanzien van subsi dieverlening zullen bepalen. De vroede vaderen van Wonsera deel gaan beslissen over een stukje Nederland. Het is voor ons allemaal te hopen, dat zij werkelijk vroed-zijn! NIJMEGEN Het ziet ernaar geen enkele zin voor de betrokkenen uit dat de beraamde ..overval" ^"hh^jquln er zljn tevre. van een consortium, waar de Ie- denheid over uit dat er nog mensen legraaf deel van uit maakte op waren, die bereid waren financiële het Audetconcern, dat in zuid- offers te brengen voor een kranten oost- en zuid-Nederland een aan- onderneming waarbij het maken van j winst niet altijd centraal staat, maar tal kranten uitgeeft wel defini- waarbij ideële motieven als het be- tief is afgeslagen. houd van de eigen identiteit een ze- Ook zal het volstorten van het aan- ker zo belangrijke rol spelen, delenkapitaal door geïnteresseerden. Op de aandeelhoudersvergadering die het krantenconcern uit handen van het consortium willen redden, waarschijnlijk geen juridische gevol gen hebben. Dit verklaarde de heer Louis Fré- quin. hoofdredacteur van de bladen van het concern, gisteravond tegen over ons. Hij zei dat het volstorten van de aandelen statutair volkomen in orde was en hij meende dat op grond daarvan het aanspannen van een kort geding hetzij door het consortium, hetzij door de groep aan deelhouders, die wilde verkopen van vrijdag a.s. zal een voorstel ge daan worden tot uitgifte van tien "miljoen gulden aan preferente aande len. De heer Fréquin: „Als dat voor stel wordt aangenomen, zijn we veilig tegen iedere overval". Wanneer het voorstel verworpen wordt wat de heer Fréquin niet gelooft en blijft het gevaar voor een overval bestaan, dan kan het personeel van Audet al tijd nog naar het middel van de sta king grijpen, zoals de heer Fréquin maandagavond in „Brandpunt" aan kondigde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9