Bollenbedrijf zit met grote problemen KANKEREN BINNENSTAD binnenstad Br dit is een uitdaging WEEKAGENDA Werkgroep blijft tegen voltooiing Leidse Baan Alphenaar ging schietend het nieuwe jaar in H van der Heijden St. Laurentius geschikt voor nu Kerk van f80.000,- wordt voor f250.000vernieuwd Gemeentebestuur bezoekt Kooi Inbraak overdag: sieraden gestolen Inbraak bij Meab uitnodiging van aspa... Burgerlijke stand van Leiden NIEUWE IEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 5 JANUARI 1972 LEIDEN De Bollenstreek kaïnpt mei grote structurele en ex terne problemen. Het is bovendien de vraag of het huidige pro- duktiebeleid deze moeilijkbeden kan oplossen. Worden de pro blemen nog groter, dan komt een deel van de inkomensverwerving in de streek ten noorden van Leiden ernstig in gevaar, ware het niet, dat zich nu al alternatieve bronnen van inkomsten aanbieden. Vermindering van het belang van de bollencultuur en -handel in deze streek is voor ondernemer en werknemer een pijnlijke zaak maar bepaalde cultures kunnen ook in andere delen van ons land worden gekweekt zodat het Nederlandse marktaandeel kan wor den gehandhaafd. Tot deze conclusie komen de sa menstellers van de derde deelnota van het gewest Leiden als het gaat om de Zuidhollandse bollenstreek, dus het gebied ten noorden van Lei den. Er wordt wel eens de indruk ge wekt, aldus de nota, dat gemeentebe sturen zich bij de geschetste gang van zaken neerleggen en nu al aan dacht besteden aan andere vormen van werkgelegenheid en het aantrek ken van allochtone forensen. Gesteld wordt, dat de lokale overheden zich terdege zullen moeten beraden over deze ontwikkelingen, gezien hun vi sie op de toekomst van dit gebied. Grondprijs te hoog In de nota wordt de produktie-or- ganisatie in het bedrijf gecompliceerd genoemd. In vele bedrijven legt men zich toe op zowel de produktie als de handel van bollen de laatste tijd ook op het zgn. broeien (het la ten „uitkomen" van de bol om de bloem le kunnen verhandelen). Het feit, dat het bollenbedrijf wordt gevormd door zeer vele en vaak kleine ondernemingen, maakt de zaak niet overzichtelijker. Een zeer hoog percentage van de bollen- 'bedrij ven is nog een typisch familie bedrijf en het is niet te verwachten, dat daar door initiatieven van de bol- lenwereld zelf, verandering in komt. Vele ondernemingen blijven op de been door de enorme arbeidsinveste- ring >ran de eigenaars zelf uit so- ALPHEN In samenwerking met deskundigen van het gerech telijk laboratorium heeft de Alphense politie met knap staal tje speurwerk verricht. Op Nieuwjaarsmorgen opende een bewoner van de Saturnusstraat de overgordijnen van zyn wo ning en kwam tot de ontdekking, dat er een gat in het raam was. Dat zette zich voort ,in het over gordijn en ook zag hij bescha digingen aan de binnenmuur van zijn kamer en vond hy een ge weerkogel. Zondag ontving de politie een soortgelijke melding van een bewoner van dc Pluto- straat. die een beschadigd raam had en ook een geweerkogel vond. Een derde melding kwam van een andere bewoner van de Plutostraat, die op zyn balkon kapotte bierflesjes vond en ook een geweerkogel. En terwyl gis teren het onderzoek in deze zaken aan de gang was, vonden bouwvakkers in een in aanbouw zijnde woning aan de Pallsstiaat nog een kogel en beschadigingen aan de muren. Na diverse berekeningen kon men tot een lokalisering komen van de omgeving, waaruit de schoten waren gelost. Toen werd nagegaan wie- in deze sectoi een wapenvergunning hadd-n en welke soort deze betrof. Zo is de politie by de dader terecht ge komen. De berekeningen waren zo zuiver, dat men vry dicht in de buurt van de woning was uitgekomen. De man bleek een 41 jarige Alphenaar te zyn, die het in de oudejaarsnacht wat anders had willen doen dan gewoonlijk en een aantal kogels had afgescho ten. Hy had daarbij de rich ting van de polder gescholen, dacht hij, maar was in hoge mate ontsteld, toen hy hoorue, wat zyn schuttersfeest had aange richt en dat het feit, dat in deze huizen de bewoners afwezig wa ren, menselijk letsel waarschijn lijk heeft voorkomen. Tegen de schutter is proces verbaal opgemaakt en zyn ge weer werd in beslag genomen. Hy had wel een vergunning. Daar er meer dan vier kogels zijn afgevuurd, verzoekt de po litie eventuele vinders zich te melden aan het bureau. tegen tegen GRENOBLE cup international vrijdag 7januari 20.30u. Toegangsprijzen 3,25 6,25 Voorverkoop kassa "HOKY" Den Haag en Bespreekburo Haagse Courant Advertentie aangeboden door: 11 Service Stations t ciaal oogpunt een verre van ideale oplossingen. Vele kleinere ondernemers zouden hun bedryf willen beëindigen als ze maar een redelijke prys voor hun grond zouden kunnen krijgen, waar in zóveel is geïnvesteerd, dat de prys rond de f 45.000 per hectare be draagt. Omdat een dergelijke grond prijs voor andere bestemmingen meestal te hoog is, blijven deze on dernemers echter noodgedwongen bollenkwekers. Felle concurrentie Zoals al werd opgemerkt, houden vele '•edrijven zich zowel bezig met de produktie als met de handel. Met name het aantal exporteurs is uit zonderlijk hoog: ongeveer zeshon derd exporteurs beconcurreren el kaar fel om elke cent van de jaar lijkse f 300 miljoen exportwaarde. Deze versnipperde afzetorganisatie vormt volgens de nota een van de structurele problemen van het bol lenbedrijf. Het verschaft echter voor al de kleine ondernemingen een mo gelijkheid zich voortdurend toe te leggen op wat op het moment het meest lucratief is. Hierdoor ver plaatst de concurrentieslag zich van jaar tot jaar van handel naar pro duktie of omgekeerd. Geen arbeiders Een andere handicap voor het bol lenbedrijf in deze streek is het uit het Rotterdamse havengebied, Nieuw- Vennep en de Hoogovens in de bol lenstreek personeel werven, terwijl de bollenbedrijven hun arbeiders geen Luizen kunnen aanbieden. Gro te investeringen ten behoeve van de toenemende mechanisatie kunnen door de kleine bedrijven, zo zij de ze al kunnen opbrengen, niet renda bel worden gemaakt. O Broeien Daarnaast zijn er nog de externe problemen, zoals: de ondergraven Nederlandse positie op de wereld markt (Japanse en Amerikaanse tul pen dringen het Nederlandse aandeel Stalletjes met bloemslingers zijn in de bollenstreek nog steeds een vertrouwd beeld in het voorjaar maar gezien de structurele problemen waarmee het bollenbedrijf momenteel kampt, kan dit wel eens min der vanzelfsprekend worden, worden. op de Amerikaanse markt terug): de opkomst van de bollenteelt in andere delen van Nederland (lagere grond- kosten) het uitblijven van verwach te prijsstijgingen. Vele kwekers zyn er daarom toe overgegaan hun eigen bollen te gaan broeien zodat zij uiteindelijk de bloem als eindprodukt kunnen aan bieden. Deze vlucht in dc kassen bouw heeft wel enige voordelen maar vooral op langere termijn gezien wordt de structurele versnippering hierdoor niet verbeterd. Immers: door „eigen broei" worden de broeibedry- ven in het buitenland met liquidatie bedreigd, wat de handel in bollen weer en zware slag kan toebrengen. LEIDEN De Werkgroep Milieu beheer van de Leidse universiteit, die al geruime tyd actie voert tegen de in aanleg zijnde Leidse Baan. heeft gereageerd op de laatste mede delingen van Gedeputeerde Staten over deze zaak. Op 27 januari zullen, zoals bekend, provinciale staten nog maals een vergadering wijden aan de Leidse Baan. Het standpunt van G.S. is, dat de verdere voltooiing van deze weg tussen Leiden en Den Haag (via Voorschoten) zo spoedig moge lijk moet worden voortgezet. Hierbij hebben G.S. onder meer gewezen op de groeiende 'metropoli- taine functie' van Den Haag, terwijl zij ten aanzien van het openbaar vervoer opmerken, dat bevordering van net gebruik van het openbaar KIJK, kankeren is één ding op al die hinderende, verslechterende, foutieve, belemmerende maatregelen in die BINNENSTAD. meepraten over parkeren in die oude meedenken wonen mooie mee vormgeven werken verwenste mee afwegen lopen overvolle mee beïnvloeden uitgaan uitgestorven mee tijd geven j kijken benauwde mee moeite doen fietsen vervallen mee vergaderen varen prachtige mee bekvechten ontspannen verprutste mee vernieuwen winkelen historische van de in de kostbare kijk, dat is wat anders. Dat is héél wat anders. BEGIN 1972 moet de ADVIESRAAD VOOR DE BINNENSTAD er komen. Daarin zal plaats zijn voor vertegenwoordiging van organisaties en groeperingen, zoals de vereniqing Oud-Leiden, de Bond van Ned. Archi- tekten, de Stichting Leidse Hofjes, de Culturele Raad, Leefbaar Leiden, e.a. DIE Adviesraad krijgt een vinger in de pap. Maar ook andere, niet georganiseerde gebruikers" van die binnenstad, moeten in de Adviesraad een stem krijgen. Moeten meedoen aan net vele werk in Adviesraad en in commissies en werkaroepen. Die „gewone burger" moet er in. U misschien NATUURLIJK is het onbetaald werk. Moeilijk werk. Vrij veel werk. Speciaal voor mensen met lange adem en korte tenen. Mensen met des kundigheid of met grote belangstelling. Mensen die echt iets te vertellen hebben. In de eerste plaats Leidenaars, maar ook bijvoorbeeld Oegst- geestenaren, Leiderdorpers of Voorschotenaren met speciale interesse voor de Leidse binnenstad zouden kunnen meedoen. WAT moet u doen? Meldt u aan als adspirant-lid van de Adviesraad voor de Binnenstad. Een briefje aan: Burgemeester en Wethouders, Stadhuis, Leiden. Met een beknopte omschriiving van wie, wat, waarom, enz. Ingestuurd vóór 20 januari, en u hebt binnen veertien dagen antwoord. Doen Burgemeester en Wethouders van Leiden vervoer niet tijdig meer kan plaats vinden en bovendien nooit in die mate, dat Den Haag hierdoor vol doende bereikbaar wordt. In haar reactie zegt de werkgroep dat het haar niet helemaal duidelijk is, wat G.S. onder 'metropolitaine functie' van Den Haag verstaan. Als deze functie met zich brengt, „dat de stad voor het autoverkeer openge broken en het landschap wordt oni- luisterd'V dan zal volgens de werk groep maai een zeer gering deel van de bevolking daar achter kunnen staan. Ten aanzien van wat G.S. over het openbaar vervoer zeggen, vindt de werkgroep het „tekenend, dat twee railverbindingen, die van groot be lang zullen zijn als van verdere aan leg van de Leidse Baan wordt afge zien, xe weten de verbinding met Kat wijk en die met Leiderdorp, niet door G.S. v/orden genoemd bij de opsom ming van de meest urgente verbete ringen van het openbaar vervoer". Samenvattend is de werkgroep van mening, „dat het uitstel van de be slissing over verdere aanleg van dc Leidse Baan niet is benut, waarvoor het was bedoeld: een nadere studie van de voorstellen der vervoersmaat schappijen. De werkgroep vindt, dat hierdoor de keuze, die op 27 januari moet worden gemaakt, niet voldoen de is voorbereid. VOORSCHOTEN De St. Lau- rentiuskerk aan de Lcidseweg wordt binnen dc stijl van het neo-gotische gebouw vernieuwd naar de eisen van de moderne r.k. liturgie. De kosten van restauratie en vernieuwing be dragen f 250.000. In 1865 werd het kerkgebouw aanbesteed voor f 80.000. Het liturgisch centrum wordt ge heel veranderd. Het oude muuraltaar wordt afgebroken; de uit 1935 date- redne muurbeschilderingen wegge nomen. Het grote altaarkruis komt tegen een witte muur. Op de plaats van het altaar een nieuw orgel. Res tauratie van het oude, achter in de kerk geplaatste orgel, bleek te kost baar. Alle buitenmuren krijgen een behandeling om verwering tegen te gaan. De zijbeuken worden loopgan gen, ïan de linkerkant ter hoogte van de oude biechtstoel komt een extra uitgang, tevens wordt daar een sacramentskapel gebouwd. Het aan tal zitplaatsen wordt teruggebracht van 750 tot 400. De kerk krijgt een verpalatsbare altaartafel. Verwacht wordt, dat volgende week wordt begonnen. Er is gerekend op ruim twee maanden werk. In die tijd zal het naastgelegen Bondsge- bouw els noodkerk dienst gaan doen. Adviesraad Binnenstad zoekt vrijwilligers LEIDEN Zoals bekend, heeft da gemeenteraad eind vorig jaar beslo ten een Adviesraad voor de Binnen stad te gaan vormen, waarin onder meer organisaties zoals Oud-Leiden, en Leefbaar Leiden zitting krijgen. Het is echter ook de bedoeling, dat „gewone burgers" lid worden van de raad. Hierbij wordt gedacht aan ge- interesseerden uit Leiden en omge ving, die willen meedenken en -pra ten over de toekomst van de Leidse binnenstad. Adspirant-leden kunnen zich melden bij B. en W. LEIDEN Op uitnodiging van het wijkcomité De Kooi komen B. en W. en raadsleden zaterdag om 2 uur in de kantine van de Bedrijfstechnische school aan de Medusastraat bijeen. Vandaar maken zij een rondgang door de wijk. Het wijkcomité is van plan de raad op een aantal knelpun ten m dit deel van de stad te wijzen. LEIDERDORP Bij een brutale inbraak, gisteren overdag, in een huis aan dc Santhorst is een aantal sieraden, tot een nog onbekend be drag, ontvreemd. De inbreker kwam binnen door met een breekijzer de voordeur te forceren. LEIDEN Afscheid mevrouw Creyghton. Het bestuur van de in middels geliquideerde Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting biedt mevrouw D. L. Creyghton- Eldering ter gelegenheid van haar 'i"scheid vrijdagmiddag van 4 uur tot half 6 in Nieuw-Minerva een receptie aan. Woensdag 5 januari Stadhuis, 4—6 u.: spreekuur soc. raads vrouw. Gebouw Ons Centrum. Hooigracht 84. 5—7 u.: spreekuur bureau gezamen lijke voorlichting sociale wetgeving, uit gaande van gemeensch. adm. kantoor, gem. soc. dienst en raad van arbeid. Hoogl. Kerkgracht 6. 10 u.: Ver Huis vrouwen: nieuwjaarsinstuif. Donderdag 6 Januari Lakenhal, 3.30 u.: nieuwjaarsvergadering kamer van koophandel en fabrieken voor Rijnland. Kantine Adler. Rooseveltstraat, 8 uur: ledenvergdaering De Natuurvriend. Vrijdag 7 januari Jazz-zolder Hot House, Rapenburg 24 22—3 u.: kwartet Rudi Brink. Burgerzaal stadhuis, 3.30—5 uur: af scheid II Bassle als directeur van de gemeentelijke werkplaats. Zaterdag 8 januari Foyer Den Burcht. 8 u.: Ons Grunneger- laand, nijjoarsverziedc. Microtheater. Vesteslraat 40. 8.30 uur nam.: concert blokfluit-ensemble Piet Kunst. FILMS TRIANON: ..Daniël". 18 jr. LUXOR- ..De rechter- en de linker hand van de duivel". 18 jr. LIDO: James Bond: „Diamonds are forever", 14 jr. STUDIO: „Wat zien Ik". 18 jr.; oude jaarsavond geen voorstellingen, dag 2.30, 7 en 9.15 uur. za en zo 2.30, 4.45, *7 en 9.15 uur. CAMERA: ..De bendeleider van East End", 7 en 9 15 u.; „Sissi". a.l.: 's mid dags 2.30 .za en zo 2.30. 4.15 en de nachtvoorst. „Frankenstein leeft", zater dagnacht om 11.30 uur. oudejaarsavond gesloten. NIEUWE FILMS CAMERA: „De rechter- en de linker hand van de duivel", 18 jr.; elke avond om 7 en 9.15 uur, do vr ma dl 2.30 u.; za en wo 2.30 en zo 2 en 4.15 u. ..Een Nederlandse Robinson Crusoë"; nacht voorstelling vr en za 11.30 u.: „Helza- poppin". 18 jr. LUXOR: „In opdracht van de Marine", 14 jr. LIDO: „Diamonds are forever". 14 Jr STUDIO: ..Wat zlen ik". 18 Jr. TRIANON: „Daniël". 18 Jr. De films zijn dagelijks om 2.30, 7 en 9 15 u.. zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Apotheken Zaterdag 1 januari t.e.m. 6 januari: apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, tel. 21060, en apotheek Oegst- gecst. Doktcrsdicnst Tot zaterdag 10 ui raadplegen. Daarna i zondag 24 uur. Moblolkantoor ANWB Behandeling na ongevallen De poliklinische behandeling na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur ('s mid dags) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Diaconessenhuls. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht). Op andere werk- Doktersdienst: 5 maal 2 (zat. IC uur voormiddag tot zondag 24 uur). Brand weer: 5 maal 3. Politie 5 maal 4. EHBO. 20645. Gemeenschap Zuid-West Hulpverlenings- en informatiedienst voor Leiden Zuid-West. secretariaat Jac ques Ursusplantsoen 83: voor hulpverle ning telefoon 20460; voor informatie tele foon 33921. Bezoekuren ziekenhuis Academisch ziekenhuis: dagelijks, be halve op dinsdag van 19.00—19.45 uur: dinsdag van 13.00—14.00 uur; zaterdag en zondag van 14.30—15.30 uur. Bezoektijden Kliniek Verloskunde en Gynaecologie: voor patiënten van de af deling Gynaecologie en voor zwangeren: van 10.00—12.30 en van 15.00—20.00 uur. Voor kraamvrouwen: van 10.00—11.30, 15.0017.30, 18.3020.00 uur. Op dinsdag ls er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praematurenafdellng (alleen voor ouders): dinsdag niet. Ma, wo. do en vrij. van 18.30—18.45 uur; za. en zon. van 15.00—15.15 uur. Diaconessenhuls: klasse I dag. 11.00—12.00 uur. 13.15-14.00 uur. 18.25—19.30 uur: klasse II en klasse III dag. 13.15—14.00 uur. 18.4519.30 uur; kinderafdeling dag. 14.15—15.00 uur. 18.30—19.15 uur. Elisabeth ziekenhuis: volwassenen: 3de klas alle dagen van 14—15 en van 18.4519.30; 2de klas: alle dagen van 11.30—12, van 14—15 en van 18.45—19.30 uur; lste klas: alle dagen vanaf half twaalf. Kraamafdeling: 3de klas: van 15—16 en van 18.45—19.30; 2de klas: van 11.30—12 (al leen vaders) van 15—16 en van 18.45—19.30. Baby's en kleuters: zo., ma., wo., vrij. en zat. van 15-15.30: dl. en do. van 18-18.30 uur. Kinderen vanaf 4 jaar: alle dagen van 15—16, dl. en do. van 18—18.30 uur. Annakllniek: 3de klas 13.30—14.30 en 18—19 uur. 2de klas 13.30—15.30 en 19—20 uur; lste klas 11—12, 13.30—15.30 en 19—20 uur. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur; zondag 11 tot 12 en 2 tot 3. OEGSTGEEST Bezoekuren Jelgcrsma- kllniek: ma. t/m vrij. 16.45—17.45 uur; za terdag 13—15 uur; zondag 11—11.45 en 13—15 uur. alphen Bezoekuren ziekenhuis Rijnoord": dagelijks (ook In het week end): le en 2e klas: van 10.30—11.00 uur; van 14.00—14.45 uur, van 18.00—19.00 uur; 3e klas: van 14.00—14.45. uur, van 18.00—19.00 uur; kraamafdeling: van 16.00—17.00 uur. van 19.00—19.30 uur alleen voor echtgeno ten; kinderafdeling: van 15.00—15.30 uur, van 18.00—18.30 uur alleen voor ouders. Kinderen beneden 16 Jaar géén toegang op de kinderafdeling. NOORDWIJK Sole Mlo klasse-patiën ten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8; zaalpatiënten zondags van l tot 3. dinsdag van 1 tot half 3, donderdag van half 7 tot half 8 en zaterdag van 1 tol half 3. Sociëteit Twcntwel Twentwel, sociëteit voor kamerbewo- ners/Jong-volwassenen. Geopend op dins dag-, woensdag-, vrijdag-, zaterdag- en zondagavond van 21—24 uur. Breestraat 19, Leiden. Tel. inlichtingen: Nellie Pars. tel. 31123. Secr.: Trudie Doorduin. Rijndijk- straat la. Lelden. LEIDEN In de nacht van maan dag op dinsdag is er bij de MEAB, handelsavondschool aan de Heren gracht, via een raam ingebroken en een geldkist met 200 gulden ont vreemd. Dit is uw belang: dat op uw kantoor alles perfekt loopt. Daar hangen uw resultaten van af. Een gesprek bij ons aan de werktafel over uw organisatie en over de hulpmiddelen kantoor meubelen, machines, systemen, en kantoorartikelen, brengt u op frisse ideeën. Enongeacht of u een klein of een groot bedrijf hebt: wij zijn geïnteresseerd en nergens te groot voor...l Belt u eens voor een afspraak. ASPA-LEIDEN NV Willem Barentszstraat 23 (Industrieterrein 'De Waard') Telefoon (01710)20342* zaandam leiden delft breda dordrecht den bosch utrecht enschede LEIDEN GEBOREN: Remco zn v C Amoldus en J A Eradus; Marcel Petrus Antonius zn v H J A Roo- vers en M J Strijk; Marco Jacobus zn v D Nievaart en E J M Wernars. OVERLEDEN: P Baars 5 aug 1903 man; J van der Zwan 18 okt 1917 echtgen van J Franke; E C van Cal- steren 4 apr 1907 echtgen van W F Stoute; P Ouwerkerk 28 jun 1910 echtgen van A Beekman; B Kruit 23 mrt 1885 weduwe van K Koren hof f; J C van Apeldoorn 31 aug 1918 man; C M Mertens 23 okt 1923 echt gen van C F Domen; W C J M Godrie 6 jun 1954 dochter; C van Vliet 16 mei 1879 man; J Loeber 22 dec 1891 echtgen van G M Seijn; A C Beurse 7 sep 1920 man; J Beij 10 jan 1897 man; J Vriend 12 mrt 1899 man; M E de Jong 9 feb 1970 dochter; H F olde Wolsink 5 okt 1893 weduwe van G uit het Broek; H Hoogenboe- zem 30 sep 1909 echtgen van E Ale- man; S Prevoo 19 mrt 1901 man; G T Oudshoorn 21 mei 1900 weduwe van F K Box; M Barendse 2 sep 1895 we duwe van C van Royen; J O Tromp 28 jan 1903 man; C D van der Meij- den 14 jun 1897 weduwe van M Ka- Ren aar; G C van den Burg 25 jun 1906 weduwe van C H Koster; G van Rossum 4 sep 1902 echtgen van C Zuidhoek; A Choufoer 19 sep 1898 man; J S M de Nie 7 dec 1894 vrouw; A Vermeer 28 aug 1908 man; A Smits 18 jan 1952 man; P G de Klerk 26 feb 1900 man; H Bakker 7 jan 1902 man; C van Rijsdam 17 nov 1889 echtgen van P Meijdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3