Studietoelagen in discussie bij Utrechtse universiteit Nederlandse steun anti-racismef oncls ruim kwart miljoen O O O O <D O O O O O O O O O Patriarch Moskou zoekt contact met Rome Hotel voor Nederlandse mindervaliden en ouden van dagen bij Barcelona ("hr. geref. kerken benoemen clovenpastor Uw probleem is het onze COMMENTAREN Dure les Puzzelhoek Protest Basken bij de paus BFROfcWNf^WFRK Een woord voor vandaag Bevalling op kostschool Afrikaanse kerk bestrijdt liet tribalisme Aanvraag NVSH zendmachtiging nog deze maand 2 WOENSDAG 5 JANUARI 1972 Bneven die niet zijn voorzien ran naam en adres kannen niet In behandellnc worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: Ik mèen wel eens gelezen te hebben, dat er in Rotterdam een soort ruilbeurs van goede, gedragen kinderkleertjes is. Je kunt de kleding daar brengen, krijgt er een bedragje voor, waarmee e weer andere kle ding kunt kopen. Antwoord: De Unie van vrouwelij ke vrijwilligers organiseert wel eens ir. verschillende grote steden ruil beurzen van gedragen kleding. Ook verschillende kerkelijke en huisvrou wenverenigingen organiseren wel dergelijke beurzen. U zoudt de fede ratie van vrouwelijke vrijwillige hulpverlening of de U.V.V. eens kun nen opbellen. In Den Haag hadden we wel eens contact met de Algeme ne kledingbeurs :*n bate van het ge handicapte kind (Westeinde 177. te genover het Westeinder ziekenhuis). Daar kan men de eerste twee woens dagen van elke maand terecht van 10 tot 16 uur en dan tegen zeer lage prijzen zeer geschikte dingen kopen. Maar voor de dingen, die u daar brengt, krijgt u niets. Men neemt al leen behoorlijke kleding, ook baby kleertjes. kinderwagens, enz. Vraag: Het Belgisch-Nederlands cultureel verdrag zal ongetwijfeld een kantoor in Nederland hebben en mogelijk ook in België. Wat is het adres? Antwoord: Het Nederlandse secre tariaat is bereikbaar op het ministe rie van Onderwijs en wetenschappen, de heer H. A. J. M. Vrijhoef, hoofd afdeling internationale bietrekkingen. Nieuwe Uitleg 4, Den Haag. Gaat het over muziek »n volksontwikkeling dan is het adres: de heer Timmers Verhoeven, ministerie C.R.M., Steen- voordelaan 370, Rijswijk. Gaat het over subsidie, dan heeft het geen rin. zich tot deze adressen te wenden. Vraag: Bestaat er een mogelijkheid om in Dordrecht klassieke talen te bestuderen in de avonduren of op za terdagen? Antwoord: Vo'gens inlichtingen be staat in Dordrec.it deze mogelijkheid niet Informeer in elk geval bij de verschil ende gymnasia of lycea ter plaatse. Misschien is het mogelük particuliere lessen te nemen, maar dit is prijzig U kun', zich ook melden voor een schriftelijke cursus. Van onze onderwijsredactie UTRECHT De studenten- dekanen van de Utrechtse uni versiteit zullen voortaan geen kwesties betreffende de rijks- studietoelagen meer behande len. Alle vragen en opmerkin gen die de dekanen daarover be reiken worden vanaf nu door verwezen na.ar de afdeling rijks studietoelagen in Groningen. Ook op de voorlichtingsdagen voor aankomende studenten die dezer da gen in Utrecht gehouden worden, ge ven ambtenaren uit Groningen voor lichting over het systeem van de stu dietoelagen. De studentendekanen hebben in een nota aan het dagelijks bestuur van de universiteit uiteengezet, dat ze het niet langer verantwoord vinden zoveel tijd te besteden aan dit ene onderdeel van hun taak. Het huidige systeem van rijksstudietoelagen is een bron van onduidelijkheden, ad ministratieve rompslomp en ruzies tussen ouders en hun studerende kin deren. In het vorige cursusjaar brachten de studentendekanen 5500 adviezen (die alle afzonderlijk ingewonnen en getoetst moesten worden) uit. Hun' spreekuren worden overstroomd door studenten en ouders met vragen over de studiefinanciering. De dekanen vragen zich af, of dit niet een onverantwoord kostbare aangelegenheid is; maar belangrijker vinden ze dat ze, door zo onevenredig veel tijd te steken in kwesties rond om het rijksstudietoelagensysteem, aan problemen van ernstiger aard te weinig aandacht kunnen besteden. Het is voor de dekanen onmogelijk om tijd te vinden voor meer preven tieve zorg voor de studenten. Zelf vinden de dekanen dat zij tekort schieten in de identiteitsproblematiek van de student. De tijd is rijp volgens de Utrechtse dekanen om adequate maatregelen te nemen, vooral nu er veranderingen op komst zijn in verband met de col legegeldverhoging en de te verwach ten herstructurering van het weten schappelijk onderwijs Daardoor zal het aantal adviezen dat de dekanen aan het ministerie moet uitbrengen nog aanzienlijk stijgen Studieloou De dekanen schrijven dat zij ge dwongen worden hun bemoeienissen met de studietoelagen drastisch te be- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Neder landse steun voor het anti-racis- me fonds van de wereldraad van kerken heeft door een bijdrage van het Zeister Zendingsgenoot schap van tienduizend gulden thans het kwart miljoen over schreden. Hiervan is ongeveer 115.000 gulden bijeengebracht door kerken en kerkelijke instel- Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter). H. P. Ester. G. J. Brinkman. J. van Hofwegen. lingen; 135.000 gulden werd ont vangen door particulieren en groepen via de actie Betaald Antwoord. In augustus van dit jaar vergadert het centraal comité van de wereld raad van kerken in Utrecht. Wil het streefbedrag van het antiracisme- fonds. 500.000 dollar, in augustus zijn gehaald of oversenreden. dan moet er nog ongeveer 264 000 dollar van over de hele wereld ninnenkomen. De ac tie Betaald Antwoord is daarom op verzoek van de wereldraad verlengd en vraagt voor de laatste maal steun op giro 75651 ten name van de Kre diet er. Effectenbcnk Utrecht met vermelding: extra ronde Betaald Antwoord. Diaconieën Sinds november jongstleden is ook onder de hervormde diaconieën een extra inzameling voor het antira- cismefonds gaande, die in januari 1971 was aangekondigd. Daarmee voegt de hervormde kerk zich zoals verwacht was in de rij van de r.k. bisschoppen, de gereformeerde ker ken, ie remon strantse broederschap, de evange- lisch-luthërse k de baptistenge meenten. de stichting oecumenische hulp en de Nederlandse zendingsraad die alle reeds biidragen aan het pro gramma instuurden. perken. Om een chaos te voorkomen stellen ze voor, althans de advise- ringsprocedure te automatiseren. Daartoe zou vereist zijn van de kant van de studierichtingen een duidelij ke normering van studieprestaties in een bepaald studiejaar en registratie van de studieresultaten op z.o'n ma nier dat een computer die gegevens zou kunnen verwerken. Ter ondersteuning van de bezwaren van de dekanen tegen het huidige toelagenstelsel, hebben de curatoren van de Utrechtse universiteit de nota toegezonden aan minister De Brauw. In een begeleidende brief schrijven ze de minister dat ze de constaterin gen van de dekanen in hoge mate verontrustend vinden. Met de deka nen vragen de curatoren zich af of het verantwoord is zoveel tijd te be steden aan kwesties rond de studie toelagen. De curatoren zien wel iets in de door de dekanen voorgestelde automatiseringsprocedure. Tenslotte merken ze in hun brief op, dat gezien het geheel van bezwa ren tegen het huidige stelsel, alleen een studieloon een eind kan maken aan de talloze problemen. Dat studie- loon zou gepaad moeten gaan met de afschaffing van kinderbijslag en -af trek, van de schalen voor levenson derhoudsbedragen van de ouders en van de fictieve ouderlijke bijdragen. De curatoren geven hun conclusie de minister in ernstige overweging. In hun nota gaan de vijf dekanen uitvoerig in op de moeilijkheden die het huidige systeem oproept. Dat sys teem, schrijven zij, neemt als uit gangspunt van haar berekeningen dat de ouders, althans in financieel op zicht, primair verantwoordelijk zijn voor hun kinderen, een uitgangspunt dat voor steeds meer ouders en nog meer studenten niet langer acceptabel is en daarom spanningen oproept. Gehuwden Het hele gedoe rond de normen voor toewijzing van toelagen is zo on doorzichtig en vol tegenstrijdigheden dat het voor niet-ingewijden prak tisch niet mogelijk is uit te maken of een student in aanmerking zal komen voor een studietoelage. Daarbij ko men de moeilijkheden die kunnen ontstaan tengevolge van de kinderbij slag en -aftrekregelingen, het hante ren van de schaal voor levensonder houd bedrag van de ouders flbo- schaal) en de berekeningen rand de bedragen die de ouders voor de studie van hun kinderen moeten bijdragen. Tenslotte kunnen er moeilijkheden ontstaan wanneer een student bijver diensten heeft, wat weer gevolgen heeft voor zijn toelage en soms voor zijn ouders. Alle onduidelijkheden en inconse quenties hebben tot gevolg dat er vaak al dan niet bewust bedrog ge pleegd wordt door studenten en door dekanen bij het aanvragen en advise ren over rijksstudietoelagen. Die mo gelijkheden tot bedrog doen zich bij voorbeeld voor bij de zgn. weigerach tige ouders die niet de studie van hun kinderen willen betalen en bij ge huwde studenten. Door te trouwen kan een student soms zijn toelage verspelen. Vandaar dat veel studen ten liever gaan samenwonen dan trouwen. Studenten die wel trouwen hebben met zoveel ingewikkelde en willekeurige (leeftijds)normen te ma ken. dat alleen de voorlichting daar over al 4 procent van de gesprekken van de dekanen beslaat. Tenslotte maken de dekanen nog enkele opmerkingen over de techni sche problemen die de aanvraag en afhandeling van de toelagen met zich meebrengen. Niet alleen is dat aantal hoog, soms werd de advisering door het vaak ontbreken van normeringen van studieresultaten bijna willekeu rig. Al met al worden de dekanen in een positie gebracht, dat ze zich vaak gesteld zien voor het dilemma of de Kenmerk spreekt met Meir Kahane HILVERSUM De voorzitter van de joodse verdedigingsliga, rabbijn Meir Kahane, die in april naar ons land komt, is vanavond al in Ken merk (Nederland 2, tien voor half elf) te zien en te horen In Kenmerk ko men verder aan het woord ds. A. H. van den Heuvel (hoofd communicatie van de wereldraad van kerken) over gebeurtenissen in 1971 die hun scha duw tot ver in 1972 hebben vooruit geworpen en dr. Leo Alting von Geusau, de directeur van het inter nationaal documentatiecentrum in Rome Er blijft van het befaamde „stringente begro tingsbeleid" van het kabinet De Jong hoe vast beraden door oud-minister Witteveen met de mond ook beleden niet veel over na het rapport van de kamercommissie voor de rijksuitgaven over de formidabele groei van het begrotingstekort in het eerste halfjaar van 1971 is gepubliceerd. Het blijkt dat er eigenlijk nauwelijks sprake is geweest van een gecoördineerd en gecontroleerd uitgavenbe leid: de ministers en enige ambtenaren o.a. van het departement van Onderwijs en Wetenschappen konden in feite doen wat goed was in hun ogen. Een van de ministers was slechts tot een gesprek met zijn collega van Financiën over de mogelijk heden van bezuinigingen te bewegen, nadat deze hem tot twee keer toe dringend had gewaarschuwd. Het is natuurlijk zo. dat de minister van Finan ciën de eerste verantwoordelijkheid heeft voor het totaal van de rijksbegroting, maar hij moet die ver antwoordelijkheid ook kunnen effectueren. Dat is ten dele een kwestie van persoonlijke kwaliteiten de tegenwoordige minister van Financiën is on gemakkelijker jegens zijn collega's dan zijn voor ganger maar stellig ook van organisatie. Zo zou het overweging verdienen, na te gaan of de recht streekse bevoegdheden van „Financiën" bij de be grotingsbewaking op de bestedende departemen ten niet zouden moeten worden versterkt. Maar ook de minister-president zal wel een zwaardere rol toebedeeld moeten worden. Het zal niet meer mogen voorkomen, dat een minister als de heer Veringa belangrijke begrotingsoverschrij dingen op zijn departement maar laat lopen, omdat de a.s. verkiezingen zijn aandacht bij het lijsttrek kerschap bepalen. De vroegere minister-president, de heer De Jong, kan hiertegen niet of slechts zwakjes hebben geprotesteerd, omdat hij de heer Veringa zelf voor aanvoering van de KVP-lijst had aanbevolen. Achteraf blijkt maar al te pijnlijk, dat een dergelijke aanbeveling niet de eerste taak van de premier had moeten zijn: hij moet er in de eerste plaats voor zorgen dat de zaken van zijn kabinet naar behoren marcheren. Het zal in de toekomst wel meer voorkomen dat ministers worden geroepen tot het leiden van een verkiezingscampagne. Maar de dure les van april 1971 leert, dat de minister-president in zo'n geval de absolute voorwaarde moet kunnen stellen, dat de betrokkene de departementale besognes waar voor hij verantwoordelijk is, niet laat versloffen. loyaliteit ten aanzien van de door de overheid gestelde regels of dat de loyaliteit ten aanzien van de cliënt moet prevaleren. Als de dekaan loya liteit verkiest ten aanzien van de gel dende regels, dreigt hij het vertrou wen van de student te verliezen en dat nog wel ten gevolge van toepas sing van normen die hij persoonlijk niet zelden onaanvaardbaar vindt. Maar als hij een vertrouwelijke rela tie met de student verkiest dan loopt hij het gevaar zich te laten verleiden tot een subjektieve interpretatie van de bestaande regels. Vandaar dat de Utrechtse studen tendekanen van mening zijn dat de voorlichting over en de behandeling van alle kwesties die met het toela- genbeleid te maken hebben door de overheid gedaan moet worden, en dan bijvoorbeeld in regionale bureaus waar ook voorlichting op andere ter reinen gegeven kan worden. 2 3 4 6 7 8 10 11 12 13 Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1. waterlinze. 2. oogvocht, 3. vaste ko per in een winkel, «tent, 5. slagboom, 6. Duten klbnf, 9. leer van het vreemde munt, 11. scheepstouw, 12. or ganische verbinding, 13. een der jaarge tijden. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes drie namen van vogels Oplossing vorige puzzel 1. h. 2. lak, 3. gezel, 4. kreet, 5. stalles, MADRID (Reuter/AP) De priesterraad van het bisdom Bilbao heeft geprotesteerd tegen de benoeming van mgr. Antonio Anoveros Atailn tot bisschop van Bilbao, gelegen in het hart van Baskenland. Anoveros was tot nu toe bisschop van Cadiz in het zuiden van Spanje. Hjj is geen Bask en staat bekend als conservatief. In een brief aan paus Paulus vragen de 196 priesters, die getekend hebben, om „onmiddellijke en duidelijke tekénen. die het ge schokte vertrouwen in de kerkelijke leiding weer zullen herstellen". Ook pleiten zij voor de instelling van een aparte bisschoppen conferentie voor de Baskische natie. Bij de Spaanse bisschopsbenoemin gen. begin december, waren er drie in Baskische bisdommen. Juan Antonio del Vall Gallo werd benoemd tot bis schop van Santander en Jose Mendez Asensio tot bisschop van Pamplona. Mgr. Jose Maria Cirarda. oud-bis schop van Santander en de afgelopen drie jaar waarpemend bisschop van Bilbao, kreeg echter een benoeming tot bisschop van Cordoba, ver weg in het zuiden van Spanje. Cirarda heeft verschillende malen in het openbaar kritiek geleverd op het politieoptre den jegens de Baskische nationalisten. Inmiddels is ook bekend geworden, dat bij de jongste bisschopsbenoemin gen is afgeweken van het concordaat tussen Spanje en het Vaticaan. Vol gens het concordaat heeft het Spaan se staatshoofd -het recht bisschoppen aan te stellen. Dit keer heeft de paus de kandidaten uitgezocht en Franco gevraagd, de benoemingen goed té keuren „wegens dringende herderlij ke redenen". Franco gaf hieraan di rect gevolg. NED. HERV. KERK Beroepen: te Aalst, Hagestein, Poe- derooijen. Neerlangbroek en te Wil- sum: J. J. W. Mouthaan. kand. te Bleskensgraaf; te Hoevelaken: 'J. Catsburg te St. Maartensdiik; te Montfoort: J. P. Verkade te Nieuwe Tonge. GEREF. KERKEN Beroepen: te Peesd: kand. B. J. W. Schelhaas te Amstelveen. Bedankt: voor Sassenheim: A. C. Bronswijk, godsdienstleraar te Breda. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Apeldoorn: R. Hoogsteen te Enumatil; naar Gronin gen: C. Bijl te Hilversum. Bedankt: voor Zwolle en voor Drachten: H. D. van (Herksen te Heemse. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Oud-Beijerland: W.. J. Qujst te Opperdoes. GEREF. GEMEENTEN „lk kende Hem niet", zegt Johannes de Doper van Christus. Hoe kan dat? Hij kende toch zijn bloedeigen neef wel? Hij moet toch wel gehoord hebben van de engelenboodschap aan Maria? Er is een geweldig verschil tussen de prediking van deze pro feet, zoals we die aantreffen in de synoptische (de eerste drie) evangeliën en in het evangelie van de apostel Johannes. Marcus, Mattheüs en Lucas laten De Doper spreken van oor deel. De bijl ligt reeds aan de wortel der boom. Hij spreekt van Christus „die sterker is dan ik". Hij schildert Hem met de „wan (zeef) in Zijn hand". Hij laat Hem het kaf verbranden. Maar na de doop van Christus spreekt hij anders. Christus is „het Lam Gods dat de zonde der wereld wegneemt". Daar zien we de Here Jezus niet als de grote Rechter maar als de nederige Verzoener, niet als de „Sterke", maar als de „Zwakke". En ineens begrijpen we waarom Johannes de Doper spreekt van „ik kende Hem niet". Hij heeft tijdens de doop ineens dat andere aspect van het evangelie gezien. Hij heeft de Heer gezien in Zijn Dienstknechtgestalte. Hij weet ineens dat Hij die oor deelt, ook degene is die vergeeft. De bijl wordt gehanteerd door het offerltim van God. We lezen vandaag: Lucas 1:18-25. PRAAG/ATHENE (KNP) De nieuwe patriarch van Mos kou, Pimen I, heeft in een inter view met het Praagse tijdschrift Lidova Demokracie zich uitge sproken voor verdere verdieping der oecumenische betrekkingen en voor versteviging van de con tacten vooral met de rooms- katholieke kerk. Pimen I, die vcrig jaar tot pa triarch van Moskou werd gekozen, merkt op. dat er grote overeenkom sten zijn inzake .;eloof. godsdienst en christelijk leven, al mogen de ver schillen na eeuwen van gescheiden heid niet uit het oog verloren worden. Hij spreekt als zijn overtuiging uit, dat de oecumenische inspanningen tussen Rome en Orthodoxe gedragen worden door God. De betrekkingen tussen de r.-k. kerk en de orthodoxe kerken zijn de laatste jaren ^aanzienlijk verbeterd, Vrr V vooral door de inspanningen van de Beroepen, te Genemuiden. 'Cttr. V. patriarch van Constantinopel, Athe- d. Poel te Yerseke. Bedankt: voor Rotterdam-W.: A. Hoogerland te Werkendam. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt: voor Barneveld F. Mallan te Gouda. BAPT. GEMEENTE Bedankt: voor Muntendam: R. J. Vóórhaar te Hengelo (Ov.) nagoras, maar Moskou speelt daarin de laatste tijd een steeds grotere rol. De Nederlandse kardinaal Wille- brands heeft drukke contacten met de Russische orthodoxie. - Enquête Van een onzer veslaggevers Haarlem De Bond zonder Naam bouwt een hotel in Spanje dat speciaal zal worden ingericht voor bejaarden en minder-vali den. De eerste gasten worden 1 januari 1973 verwacht. De eerste fase van de bouw omvat 40 appartementen, een restaurant, re creatiezalen en enkele winkeltjes, waar de gasten ln Nederlands geld inkopen zullen kunnen doen. De di rectie van de bond schat dat de kos ten van een maand vakantie in het hotel ƒ300 zullen bedragen, waarbij alles is inbegrepen (ook dokterskos ten). behalve de maaltijden die in het restaurant voor efgen rekening zullen zijn. Voor dieet-patiënten bestaat de mogelijkheid zelf te koken. Om een sluitende exploitatie te verkrijgen zullen gedurende de vier zomermaanden de appartementen door reisbureaus worden geëxploi teerd. De stichting Bond zonder Naam financiert de bouw (kosten van het project zijn 1,5 miljoen gulden) door uitgifte van een obligatielening van ƒ500.000. Volgens het prospectus zal de lening een looptijd hebben van 25 jaar en een rente dragen van 4 pet. Op 11 februari staat inschrijving open bij de Nederlandse Kredietbank te Haarlem. De lening is verdeeld in vijfduizend stukken van 100; de koers van uitgifte is 100 pet Aflos sing zal geschieden a pari in twintig achtereenvolgende gelijke jaarlijkse termijnen. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is toegestaan met ingang van 1 maart 1982 tegen 100 pet. Geen drempels Voor de bouw van het hotel Cubel- las, op ongeveer 50 km ten zuiden van Barcelona en ongeveer 250 meter uit de kust van de Middellandse Zee, is krediet verleend door de bank en het aannemersbedrijf. Het hotel wordt geheel ingericht met zoveel mogelijk voorzieningen voor bejaar den en minder-validen. Er zullen geen drempels worden aangebracht; in de liften is plaats voor rolstoelen en invaliden-wagens en in de gangen zullen overal grijp-rails zijn voor hen die minder goed ter been zijn, De verzorging komt in handen van Ne derlands personeel. Er zal een ambu lance-wagen ter beschikking staan, terwijl er een bus komt voor toeristi sche uitstapjes. In Spanje is een stichting van de bond in het leven geroepen die de naam draagt van „Liga sin Nombre". Elk appartement bestaat uit een zitkamer, slaapkamer, badkamer en hal met kleine keuken. De orthodoxe kerk van Grieken land daarentegen houdt de oecumeni sche ontwikkeling tegen. Een enquête onder de bisschoppen van Grieken land heeft volgens het orthodoxe tijd- REIMS (AP) Maandag heeft een 17-jarige leerlinge van een kostschool in Reims (Frankrijk) een kind gekregen op een van de toiletten van de school. Na de geboorte legde zij het neer in een vuilnisbak en ging toen door met het volgen van het avondonderwijs. De zuigeling werd niet lang daarna door een wérkster gevon den die het kind, een jongetje, hoorde huilen. Zij wikkelde het in haar schort en bracht het naar een zieken huis waar het 't thans uitstekend maakt, evenals, naar gisteren be kend werd, de moeder. Laatste zittingsiveek synode Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De gene rale synode van de christelijke gereformeerde kerken heeft haar deputaten voor de geestelijke verzorging v?ngehandicapten toestemming gegeven, een full time kracht aan te stellen voor het dovenpastoraat. N'aar wij vernemen is ouderling J. Madern te Rotterdam, die dit werk al tien jaar in vrije tijd doet, bezig zich voor te bereiden op het predi kantsexamen naar artikel 8 KO. De synode keurde de concept-over eenkomst. goed tussen de hervormde commissie, de gereformeerde deputa ten en de christelijke gereformeerde deputaten op het gebied van het do venpastoraat. Volgens deze overeen komst zal Nederland geografisch worden verdeeld in drie gelijke delen. In elk gebied zal één predikant belast zijn met de geeste lijke verzorging van de doven uit alle drie de kerken. De christelijke gereformeerde syno de is gisteren haar laatste zittings- week begonnen. Omdat de praeses ds. I. de Bruyne van Rotterdam naar Apeldoorn verhuisd is. kon hij niet langer afgevaardigde van zijn ressort blijven. De assessor dr. W. van 't Spijker uit Utrecht fungeert daarom thans permanent als praeses. In ver band daarmee werd ds. P. Op den Velde uit Zierikzee tot assessor se cundus gekozen. Berijming Vandaag houdt de synode zich be zig met de nieuwe psalmberijming. Voor de komende dagen staan nog onder meer op het programma de verhouding tot dp gereformeerde ker ken (vrijgemaakt) en een eventueel getuigenis van de synode inzake de algehele demoralisering van het le ven. De synode vergadert in de Reho- bothkerk aan de Noordsingel te Rot terdam. Volgende week vrijdag zal dr. Van 't Spijker zijn inaugurele oratie hou den als hoogleraar aan de theologi sche hogeschool te Apeldoorn. schrift Orthodoxos Typos" uitgewe zen, dat tal van orthodoxe bisschop pen van het land niets van toenade ring tot de r.-k. Kerk willen weten. Het blad citeert onder anderen me tropoliet Polycarpos van Siatista, die zegt. dat de oecumenische beweging de orthodoxie ruïneert en leidt tot vernietiging van net orthodoxe credo. De enquête was gehouden onder auspiciën van Je permanente com missie van de huidige synode der or thodoxe kerk van Griekenland, ten einde de mening der orthodoxe bis schoppen te peilen over de oecumeni sche initiatieven van patriarch Athe- nagoras. AMSTERDAM De Afrikaanse kerkenconferentie heeft besloten de strijd gelijkelijk aan te binden tegen racisme en tribalisme (stamdiscrimi- natie), zo bericht het Oostafrkaanse christelijke blad Target. De secretaris van de conferentie, kanunnik Burgess Carr. verklaarde dat zowel racisme als tribalisme geestelijke problemen zijn waarvoor schuldbelijdenis, beke ring en een nieuwe levenswancel no dig zijn. Daarom zijn, naar hij zei, de ker ken er zo nauw bij betrokken. De eerste fase van de strijd betreft het racisme, maar Carr hoopt dat reeds daarbij de ogen ervoor open zullen gaan, „dat het niet eenvoudig een kwestie van blank racisme is, maar dat er in alle landen van Afrika een houding kan worden aangetroffen die berust op de leugen, dat discrimi nerende verhoudingen tussen bevol kingsgroepen op biologische gronden te rechtvaardigen zijn." De strijd moet volgens hem even zeer gericht zijn tegen de houding van de arabieren tegenover Afrika nen in Zuid Soedan en tegen de hou ding van de Afrikanen tegenover Aziatische gemeenschappen in Oost- Afrika als tegen de houding van de blanken in Zuid-Afrika tegenover de niet-blanken. „In een poging om het blanke racisme te bestrijden zouden we ge- makkeüik kunnen vervallen tot een houding waardoor een zwart rascisme zon kunnen groeien. We moeten onze doeleinden zuiver houden, teneinde op ons continent tot raciale harmonie te komen," aldus de Liberiaanse ka nunnik. DEN HAAG De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) verwacht nog deze maand als omroepstichting een zendmachtiging aan te vragen. Het ziet er naar uit, dat de komende twee weken een to taal van 20.000 contribuanten zal worden geboekt. Er zijn er 15.000 nodig om een aan vraag als aspirant-emroep in te die nen. Als de omroepsraad tijdig advi seert en de minister voor 1 juli zijn beslissing heeft genomen, kan de aspirant-omroep per 1 oktober van dit jaar in de lucht komen met één uur televisie en drie*uur radio per week. Slaagt de nieuwe omroepstich ting er in binnen twee jaar meer dan 100.000 contribuanten te werven, dan kan ze C-omroep worden. Bij de NVSH in Den Haag waren gisteren al meer dan 10.000 contribu tie-overschrijvingen voor de om roepstichting binnen sedert de eerste op 28 december werd genoteerd. Re kening houdend met een achterstand bij de girodiensten van de PTT, de banken en de gemeentegiro van Am sterdam, denkt de NVSH dat het aantal aanmeldingen voor de om roepstichting boven de 20.000 komt. De NVSH heet besloten een om roepstichting op te richten om over zendtijd te beschikken als noodzake lijke voorwaarde voor een juiste ver vulling van haar taken. De zendtijd voor de NVSH als mini-omroep werd vorig jaar afgewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2