FRONT METAALVAKBONDEN SPLIJT Progressieve drie beraden zich weer op volkspartij Industriebond NVV overweegt prikacties en stakingen C RITA) Nachtelijke overval in station H. v. Holland Het Kwartet Bengalees kaapt vliegtuig Controleur gekneveld Nixon stimuleert scheepsbouw Luns moet thans bewondering met anderen delen Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Woensdag 5 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. ƒ7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. ZEIST/UTRECHT Het front van werknemers (bonden) tegen de werkgevers in de me taalindustrie is inderdaad ge spleten. De bondsraden van de confessionele metaalvakbonden verklaarden zich gisteren ak koord met de aanvaarding van j de „uiterste" werkgeversvoor- stellen, maar de bondsraad van j de industriebond NVV bleef te- i gen en stelde zich unaniem 1 achter een actieprogram om te trachten de metaal werkgevers alsnog op de knieën te krijgen. De kern van deze actie is, dat i een aantal belangrijke afzonder- lijke ondernemingen zal worden j gevraagd afzonderlijke loonon- derhandelingen te beginnen. Als zij dat weigeren, dan wil de In- dustriebond-NVV hen daartoe dwingen via stakingsacties, die I kunnen bestaan uit prikacties van een uur of volledige stakin gen van oïibeperkte duur. Voor het echter zover is zal nog een reeks van andere aktiviteiten plaats vinden: het verspreiden van informa tieve pamfletten onder de werkne mers in de metaalindustrie: vergade ringen met leden en het topkader in diverse districten; mededeling van de conclusies daaruit in de Raad van Overleg Metaalindustrie (ROM), die op 12 januari opnieuw bijeenkomt en waarin de werkgevers en de overige vakbonden formeel zullen worden geïnformeerd over de te voeren akties per onderneming en een grote de monstratieve kadervergadering in Utrecht op 15 januari (waar ongeveer 4.000 kaderleden worden verwacht). Eisenpakket In de komende weken zullen voorts gesprekken worden gevoerd met le den-werknemers uit verschillende ge selecteerde bedrijven om per onder neming een specifiek eisenpakket vast te stellen. Hierin zullen centraal staan het inhalen van de achterstand van 2.3 procent die de Industriebond- NVV (in tegenstelling tot de overige vakbonden) in de compensatie van prijsstijgingen in 1971 meent tekort te komen; het verkrijgen van een onge limiteerde compensatie voor prijsstij gingen in 1972 (de andere bonden ne men genoegen met maximaal 6 pro cent); werktijdverkorting (waarvan de overige bonden in 1972 bereid zijn af te zien); verhoging van de bijdrage aan het vakbondsfonds voor extra uitkeringen aan leden (de andere bonden nemen genoegen met een ver hoging van 10 tot 15 gulden per werknemer) en formulering van het sociaal beleid in de ondernemingen (de andere bonden menen, dat de werkgevers op dit punt voldoende toezeggingen hebben gedaan.) De voorzitter van de Industrie- bond-NVV, de heer A. Groenevelt, deelde mee dat de selectieve acties met name ondernemingen zullen tref fen. waarin de bond qua ledental een sterkere positie inneemt dan de con fessionele metaalbedrijfsbonden. Dat is met name het geval in het Water weggebied en in Amsterdam. De heer Groenevelt deelde nog mee. dat naar zijn berekening de werkgevers in de metaalindustrie een weersfandsfonds hebben van enkele tientallen miljoenen guldens, „maar als we de hele metaal een uur plat zouden Ieceen. zijn daarvan al enige miljoenen weg." (voor vervolg zie pag. Van onze Haagst redactie DEN HAAG De partijvoor zitters van PvdA, D'66 en PPR beraden zich over een tijdsche ma waarin een nieuwe progres sieve volkspartij eventueel tot stand moet komen. Eerste peil datum hierbij is april 1973. De PvdA houdt dan een congres waar besluiten over verdere samenwerking en integratie moeten worden geno men. De bedoeling is dat ook de leden van D'66 en PPR zich medio 1973 over de samenwerking zullen uitspre ken. Uitgangspunt voor de hieraan voor- (Advertentie) VAN BERKELS MELK GOED VOOR ELK Telefoon 176551 afgaande discussies in de partijafde lingen zal het advies zijn van het permanente overlegorgaan van de drie partijen en met name voor de PvdA het rapport „Socialisme Nu". Voorts is van groot belang voor deze discussies een studie die een recent opgerichte speciale commissie gaat verrichten over de belangrijkste maatschappij-problemen van het ogenblik, zoals de economische pro blematiek en de milieuvraagstukken. Mansholt Ik voel me altijd een optimist als ik een tunnel uitkom. ROBERT LYND Allegro, mijnheer, Allegro)! Zon en maan 6 januari: zon op 8.47, onder 16.44; maan op 23.41, onder 11.02; 6 januari 8 jan. LK HET WEER DE BILT Een vlak lage drukgebied, dat al vanaf maan dag dicht in de buurt van ons land ligt, verplaatste zich ook gisteren en vandaag maar wei nig. Het dikke wolkendek hand haafde zich, zodat de afgelopen nacht de temperatuur maar wei nig daalde en in ons land ner- geps vorst voorkwam. Naar het zich laat aanzien zal er maar weinig veranderen. Door de kleine luchtdrukverschillen in onze omgeving blijft de wind zwak. De bewolking zal aanwe zig blijven, zodat het weer zijn rustige maar sombere karakter behoudt. Barometerstand: heden 10 uur: 76.2 cm (1015 millibar) stjjgend. Hoog water Hoog water, 6 januari: Rotter dam le getij 8.02. 2e getij 20.36; Scheveningen 6.3518.50; Vlissin- gen 5.2317.45; Haringvliet aan de Zeezijde 7.06-19.19. Deze commissie bestaat uit de frac tievoorzitter van PvdA, D'66 en PPR in de Tweede Kamer, en voorts uit prof. dr. C. de Galan (PvdA), drs. H. Gruijters (D'66), W. Brugsma (D'66), drs. J. Pronk (PvdA) en dr. Sicco Mansholt (PvdA). De heer Mansholt is vice-voorzitter van de Europese Commissie, maar zal deze functie naar verwachting nog dit jaar moeten neerleggen. In Haagse kringen wordt het lid maatschap van dr. Mansholt in deze adviescommissie ook gezien als een eerste poging van hem om weer een actieve rol in de Nederlandse politiek te gaan spelen. Een PvdA-woordvoer- der verklaarde gisteren echter dat dit aspect bij de samenstelling van de commissie nooit aan de orde is ge weest. „Ik weet uiteraard niet wat de heer Mansholt zelf voor verdere plannen heeft." aldus de woordvoer der. De heer Mansholt is in ieder ge- val in de commissie gekomen wegens zijn kennis van de internationale mi lieuvraagstukken, waarover hij re cent een aantal opmerkelijke uitspra ken heeft gedaan. Zo stelde hij dat „een nieuwe Marx" nodig zou zijn om de huidige wereldproblemen aan te pakken. Buitenstaanders In kringen van D'66 is men niet onverdeeld enthousiast over de gang van zaken. Daar leeft nog steeds het idee dat een van de partijen onafhan kelijk instituut veel beter de vorming van een nieuwe progressieve volks partij kon voorbereiden dan het hui dige permanente overlegorgaan, dat uit delegaties van de partijen is sa mengesteld. In deze onafhankelijke opstelling zou het ook veel eerder lukken progressieve buiten staanders, eventueel van andere par tijen. in de discussies over de nieuwe partij te betrekken, volgens deze D'66-leden. Het is voor de winter on begonnen werk: nauwelijks is het nieuwe jaar aan zijn loopbaan begonnen of het voorjaar kondigt zich al aan: voor velen misschien een on waarschijnlijke zaak, maar de eerste lenteboden hebben zich toch alweer aangekon digd. Bij boer Langeveld in Purmer is een flink aantal lammetjes geboren, die voor lopig nog wel in de warme stal moeten blijven, waar ze naar hartelust rondhuppe len „Heer. vergeef Dick, want hij weet niet wat liij doet*' NEW DELHI De Indiase interna tionale luchtvaartmaatschappij Air India heeft, woensdag voor haar kan toor in New Delhi een reusachtig bord neergezet, waarop God wordt ver zocht, president Nixon van de Ver enigde Staten vergiffenis te schenken voor zijn beleid tegenover India en Pakistan in de afgelopen negen maan den. Op het bord van Air India komt een getulbande Maharadja voor, die op zijn knieën bidt: „Vader, vergeef Dick, want hij weet niet wat hij doet." NEW DELHI (AP) Een Paki- staans tweepersoons verkennings vliegtuig is gisteren door een Ben gaalse legerofficier gekaapt en naar India overgevlogen. De officier heeft de tweede inzittende van het toestel, een Pakistaanse majoor, doodgescho ten. Hij landde, aldus is woensdag in New Delhi bericht. met het vliegtuig gisterenmiddag bij het dorp Hoshiarpur in Noord-Punjaab. De kaper, tweede luitenant Hu- mayun Raza, heeft verklaard dat hij reeds lang had uitgezien naar een ge legenheid uit Pakistan te ontsnappen, en naar Bangla Desh te gaan. HOEK VAN HOLLAND Drie mannen waarvan er één was gewapend met een pistool hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een roofoverval ge pleegd op het kantoor van de Wagons-Lits in het station in Hoek van Holland. Zij gingen er van door met een bedrag van ongeveer 13.000,aan geld in Nederlandse en andere Europese valuta. In het kantoor dat is gelegen op de eerste verdieping deed de 37-jarige controleur T. J. M. Volleer nacht dienst. Dinsdagnacht tegen half één verliet h(j het kantoor. Nadat hij de deur had afgesloten en de trap wilde afgaan kwamen drie mannen naar boven waarvan er één was gewapend met een pistool, waarschijnlijk kaliber 7.65. De man met het pistool dwong de heer Volker de deur van het kan toor weer te openen. De controleur liet daarby' de sleutelbos waaraan zich ook de sleutels van de kluis be vonden in de deur zitten. Met een plastic snoer werd de heer Volker vervolgens gebonden en achter het bureau gelegd met een zakdoek voor de mond gebonden. Nog steeds dreigend met het pistool eisten de mannen de sleutel van de kluis. Knikkend met het hoofd wees Volker naar de deur. Het openen van Behoeftigen in Seattle (VS) kunnen voedsel krijgen in het dezer dagen daar geopende distributiecentrum voor overtollige voedselvoorraden. Washington is de enige staat in de VS waar zowel voedselbonnen wor den uitgereikt als overtollige voor raden uitgedeeld. In deze maand zal een hoeveelheid voedsel worden uit gereikt, genoeg om 90.000 personen te voeden voor een waarde van 7 miljoen dollar. Prijzige autoband wordt nog duurder Van een verslaggever DEN HAAG In 1972 zal de consument meer voor een autoband moeten betalen. Dat is het gezamen lijke standpunt van de Nederlandse autobandenfabrikanten en -impor teurs. Reden is de stijging van lonen, die een hogere incasso voor de maat schappijen noodzakelijk maakt. De prijsstijging is gevonden in het ver minderen van de kortingen die wer den gegeven. Gezamenlijk hebben de fabrikanten en importeurs besloten een maximale korting van 30 procent voor banden van personenauto's en maximaal 20 procent voor vracht autobanden te geven. Hierdoor zal naar de mening van verschillende ga ragebedrijven de korting die gewoon lijk aan een klant werd gegeven wor den verminderd met minimaal 5 tot 10 pet. De reden dat de fabrikanten en importeurs niet de bruto-prijzen hebben verhoogd en de kortingen hebben gehandhaafd, is dat de auto band in Nederland in vergelijking tot de andere EEG-landen toch al „prij zig" is. SAN DIEGO (AP) President Nixon heeft in een toespraak tot on geveer 2.000 arbeiders in de scheeps bouw gezegd, dat hun werf, de Natio nal Steel and Shipbuilding Company, onder het nieuwe subsidieplan der regering drie tankers zal gaan bou wen, gezamenlijke waarde 54.6 mil joen dollar. Sinds hij president was geworden, zei Nixon, waren bevriende en niet- bevriende landen op zulk een schaal schepen gaan bouwen „dat wij op de tweede plaats terecht kwamen". Drie namen voor voorzitterschap van CHU genoemd Van onze parlementsredactie DEN HAAG Als toekomstige voorzitter van de CHU worden het meest genoemd de ex-minister van binnenlandse zaken mr. H. Beernink. mr. O. W. A. baron Van Verschuur, lid van gedeputeerde staten van Gel derland en jhr. drs, P. A. P. Beelaerts van Blokland, burgemeester van Am stelveen. Dc leden van de unieraad waren tot 1 januari in de gelegenheid namen te noemen als opvolger van prof. dr. J. W. van Hulst. Met baron Van Ver schuur en jhr. Beelaerts van Blok land kwam mr. Beernink bij deze schriftelijke stemmingen als koploper uit de bus. Gegadigden als mr. E. Bleumirvk en Jac. Huysen werden aanmerkelijk minder genoemd. Het dagelijks bestuur van de CHU zal volgende week woensdag aan de hand van de genoemde namen een aanbeveling opstellen voor de unieraad. de kluis was toen vlug gebeurd en de mannen gingen er vandoor met een bruine envelop waarin een bedrag van 13.000,- in Nederlands, Belgisch, Frans, Engels en Zwitsers geld. Na enige tijd wist de heer Volker de zakdoek van zijn mond weg te krij gen en na enkele vergeefse pogingen belde hij het nummer van zijn chef, ondanks zijn gebonden handen. Het signalement van de drie man nen is: allemaal tussen 23 en 25 jaar, één is gekleed in een licht-beige broek, de tweede is zeer mager, heeft donker haar met bakkebaarden en droeg een grijs colbert. De derde man had waarschijnlijk krullend haar, droeg een suêde jas en had een nylon kous over het hoofd. Van het stationspersoneel hadden die nacht slechts enkele mensen dienst. Zij hebben van de overval totaal niets gemerkt. Ook is niet bekend of de overval lers gebruik hebben gemaakt van een vervoermiddel. AMSTERDAM Hoewel in fe bruari van het vorig jaar nog 20 pro cent van de door het NIPO onder vraagden antwoordden Luns de meest bewonderenswaardige, nu levende man te vinden, een maand geleden was dat nog maar 9 procent. Wel stelde het NIPO die vraag voor de televisie-uitzending van „Voor de vuist weg" op 3 december, waarin Luns te gast was bij Duys. Luns oogstte met 9 procent nog wel de meeste bewondering. Op de tweede plaats kwam Toon Hermans (6 pro cent) en op de derde plaats Willem Duys (4 procent). Daarna volgden Biesheuvel, Den Uyl en Drees sr. (elk 3 procent), Marcel van Dam, Johan Cruyff en en Drees jr. (elk 2 procent) en Wim Sonneveld, Zijlstra en Jonge ling (1 procent). nieuwe abonnee: plaats: gironr- BON- Mijn naam: straat plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit Vontvang ik het gezellige Plctina I schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1