Bangladesj heeft 9,3 miljard Witte uitlekken Huis woedend over geheimen van 1 Boekowsky vandaag in Moskou voor rechter Engeland begint met evaeuatie op Malta Chinese leger moet meer leren van volk Egypte: Amerika maakt misbruik van geruchten Dertig miljoen Bengali's hulpbehoevend Nu over conflict in Pakistan Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Onderzoek naar chemisch afval in Friesland 197[ WOENSDAG 5 JANUARI 1972 DACCA (Reuter, AP, UPI) De regering van Bangladesj schat, dat een bedrag van ruim 9,3 miljard gulden nodig is voor hulp aan vluchtelingen en de mensen, die negen maanden lang onder het militaire bewind van West-Pakistan hebben geleden. De minister van binnenlandse za ken, Kamaroezzaman, zei maandag avond op een persconferentie in Dac ca, dat bijna alle hulp uit het buiten land zal moeten komen, want de re gering heeft zelf niets. Hij zei te ge loven, dat andere landen de proble men en moeilijkheden van Bangla desj zullen begrijpen. „Wij doen een beroep op de gehele wereld en op alle mensen, die boven de politiek staan aldus Kamroezzaman. De minister zei. dat dertig miljoen mensen in Bangladesj dat is onge veer veertig procent van de bevolking hulp nodig hebben. Onder hen zijn de tien miljoen mensen, die naar In dia zijn gevlucht en nu beginnen te rug te keren. Tot op heden zijn een half miljoen mensen vanuit India te ruggekeerd naar Bangladesj. De meesten zijn op eigen gelegenheid ge komen, en ongeveer zeventigduizend in het kader van een repatriërings programma van de regering. Herstel Over hetgeen hersteld moet wor den, gaf de minister de volgende _-ij- fers: vijf tot zes miljoen huizen zijn totaal vernield, ongeveer 1,4 miljoen boerengezinnen "hebben geen vee of landbouwwerktuigen meer en bijna 200.000 ambachtslieden en vissers hebben hun gereedschap en uitrus ting verloren. Verder hebben 200.000 winkeliers en zakenlieden behoef:e aan hulp en moeten enige duizenden overheidsa.btenaren en werknemers bij particuliere bedrijven aan geld worden geholpen om zich weer re kunnen installeren. Tot slot liet mi nister Kamaroezzaman weten, dat on geveer 600.000 vrijwilligers nodig zijn om het hulpprogramma van de rege ring te kunnen uitvoeren. Moedjiboer Sjeik Moedjiboer Rachman, wiens vrijlating maadag door president Bhoetto van Pakistan is aangekon digd, zal waarschijnlijk, niet. voor hetr eind van deze week zijn volledige. vrijheid "herkrijgen, zo deelde een Pa-, kistaanse regeringswoordvoerder 'gis-' teren mee. Bhoetto, die thans door het land reist, zal niet voor vrijdag naar Rawalpindi terugkeren, waar hij nog overleg wil plegen met Moedji boer voor deze wordt vrijgelaten. De Indiase regering heeft zich gis teren onthouden van commentaar op het nieuws uit Pakistan, dat presi dent Bhoetto de leider van Bangla desj, sjeik Moedjiboer Rachman, zal vrijlaten en dat bij vredesbesprekin gen met India wil voeren. Een rege ringswoordvoerder in New Delhi ver wees naar de verklaring van premier Gandhi, dat zij Pakistan „de vriend schapshand wil reiken". In India is de laatste tijd herhaaldelijk betoogd, dat de regeling van het Indiaas-Pa- kistaanse conflict zeer vergemakke lijkt zou worden door de vrijlating van Moedjiboer. Uit betrouwbare bron in New Delhi is vernomen, dat de regering bang is, dat eventueel commentaar zou kunnen leiden tot verandering van mening bij president Bhoetto. Nationalisaties Verwacht wordt, dat de Pakistaan se regering nog meer fabrieken zal overnemen krachtens het dekreet van president Bhoetto om tien categorieën basisindustrieën en openbare nutsbe drijven te plaatsen, zo werd gisteren uit Pakistaanse zakenkringen verno men. De fabrieken zouden komen bij de twintig firma's, die al zijn genatio naliseerd. Het bericht over"nieuwe naastingen kwam na kritiek in de pers op de keuze van de in beslag ge nomen bedrijven. Arbeiders hebben maandag reeds een poging gedaan om de algemene ijzer- en staalfabrieken in Karatsji over te nemen. Veel zakenlieden hebben intussen twijfel uitgesproken over de capaci teit van de nieuwe bewindvoerders, van wie velen afkomstig zijn uit fi nanciële regeringsinstellingen. Nooit meer doen De vraag moet ons van het hart hoe het mogelijk is dat iemand als Selh Gaaikema op oudejaarsavond een pro gramma kon brengen, waaruit zo dui delijk zijn onvolwassenheid bleek, daar hij zich voortdurend tegen zijn jeugd afzette. Dat hij dan ook nog de moed had, prominente figuren uit te nodigen, aanwezig te zijn bij het mis bruiken van wat heilig is in de ogen van een groot deel van het Neder landse volk, grenst aan het ongeloof lijke. Zou het aanwezige publiek be grepen hebben hoe de yell: „Nee, nee, nooit meer doen." van toepassing was op alles wat Seth Gaaikema gebracht had.' We hebben toch nog groten als: Toon Hermans, Wim Sonneveld en Wim Kan? J. Ruj-tenbergSmith, Raamsdonksveer Nooit meer doen (2) Iedere serieuze Nederlander die op oudejaar gekeken heeft naar Seths programma, zal zich bij het lezen van het tv-commentaar in uw krant, de ogen hebben uitgewreven. Hoe is hel mogelijk dat de interpretatie van de Tien Geboden genoemd werd als zijnde van een zachtmoedige allure waartegen geen verweer op zijn plaats zou zijn. Zijn al zovele landgenoten en me dechristenen met blindheid gesla gen. dat zij tot een dergelijke con clusie zijn gekomen? Het wordt hoog tijd dat ieder welgemeend christen in 't geweet komt en zijn stem laat horen tegen een dergelijk programma, dat niets minder was dan met God en godsdienst spotten en een zweep slag op de tere gevoelens van ieder die God liefheeft boven alles. Ik voel mij gedwongen met klem te protesteren tegen Seths oudejaars- programma en het TV-commentaar in uw dagblad. Moge herhaling voor komen worden. A. Kon Meerkerk Nooit meer doen (3) Met het ingezonden stuk van de heer Groenewegen ben ik het volko men eens. Als Seth Gaaikema geen humor kan brengen dan ten koste van Gods Woord, is hij in wezen maar klein. Een groot artiest hoor je dat niet doen; die weet zich waar te ma ken met werkelijke, niet kwetsende humor. En tot vervelens toe heeft Gaaikema ons nu al verteld, dat hij een zoon van een dominee is. Of denkt hij dat dat een vrijbrief is om met Gods Woord te spotten en op de ze manier om te sollen? M. Verhoef Den Haag De aankondiging van de Pakistaan se president Bhoetto, dat hij sjeik Mped.jiboer Rachman zeer binnen kort zal vrijlaten, leidde in de straten van Dacca, hoofdstad van Bangla desj, tot-grote. vreugde bij. zijn talrijke aanhangers. Zie verder in deze krant. Dienstverband van medische specialist in onderzoek Van een verslaggever UTRECHT Een werkgroep van de Nationale Ziekenhuisraad gaat de relatie tussen algemene ziekenhuizen en medische specialisten bekijken. De vraag is of het wenselijk is of de specialisten hun beroep vrij uitoefe nen in een ziekenhuis of in loondienst zijn. Op het ogenblik is de vrije be roepsuitoefening in de meeste alge mene ziekenhuizen gebruikelijk, in tegenstelling tot psychiatrische zie kenhuizen en zwakzinnigeninrichtin gen. Die vrije beroepsuitoefening, waar bij de specialist gebruik maakt van het ziekenhuis, is de laatste tijd nogal in discussie. Over het algemeen kan worden gezegd dat de ziekenhuiswe reld meer voelt voor het in loondienst treden van de specialist dan de Lan delijke Specialisten vereniging. Dc werkgroep zal op korte termijn advies uitbrengen over de manier waarop tussen ziekenhuizen en spe cialisten een dienstverhouding kan ontstaan. In het advies zullen vooral de gezagsverhoudingen en verant woordelijkheden aan de orde komen alsmede de relatie van de specialist in dienstverband met de andere wer kers in het ziekenhuis en met de di rectie en bestuur. Andere commissies houden zich al bezig met de hoogte van de salariëringen en met het op stellen van een standaard-arbeids- overeeenkomst. MOSKOU (Reuter, UPI) In Moskou begint vandaag het pro ces tegen de 29-jarige Rus Wla- dimir Boekowsky. Dit is gisteren uit de Russische hoofdstad ver nomen. Boekowsky, die taalkundige is, wordt beschuldigd van „anti-Sowjet- laster". Hij heeft herhaaldelijk gepro testeerd tegen het opsluiten van cri tici in de Sowjet-Unie in psychiatri sche inrichtingen en heeft enige tijd geleden westerse psychiaters ge vraagd aandacht te besteden aan het gebruik in zijn land lastige personen weg te werken in psychiatrische in richtingen, waar ze slecht behandeld worden. Boekowsky heeft in 1963 ruim an derhalf jaar opgesloten gezeten in een dergelijke inrichting. In 1967 werd hij tot drie jaar dwangarbeid veroor deeld wegens het organiseren van een verboden demonstratie voor de vrij lating van jonge landgenoten, die be schuldigd waren van anti-Sowjet-pro- paganda. In maart is Boekowsky opnieuw gearresteerd en daarna een maand lang opgesloten in het psychiatrische Serbsky Instituut in Moskou. Hij werd daar echter „normaal" ver klaard en vervolgens in de Leforto- wo-gevangenis in Moskou opgesloten, waar hij pasgeleden een twaalf dagen durende hongerstaking, uit protest te gen de hem toegewezen advokaat heeft beëindigd. inrichting, waar Boekowsky opgeno men is geweest, als getuigen toe te laten bij het proces. Sacharow, die één van de oprich ters is van het niet-erkende comité voor mensenrechten in de Sowjet- Unie, zegt in een brief aan de recht bank, dat Boekowsky niet gelasterd heeft. De drie getuigen kunnen be wijzen dat hij geen laster maar wer kelijke feiten „heeft gepubliceerd, al dus Sacharow. Volgens de geleerde, die wel de vader van de Russische atoombom wordt genoemd, hebben de drie getuigen zelf waargenomen dat politieke patiënten in de psychiatri sche inrichtingen slecht werden be handeld en er onder meer zijn gesla gen. Het verzoek van Sacharow de drie getuigen toe te laten is mede onderte kend door de natuurkundige Michaïl Leontowitsj, de wiskundige Igir Sja- farewitsi en de schrijver Aleksander Galitsj, die winnaar van de Lenin- prijs voor de vrede is en die vorige week werd geroyeerd als lid van de afdeling Moskou van de Russische schrijversbond, omdat hij Russische joden zou hebben overgehaald ver zoeken om emigratie naar Israël in te dienen. WASHINGTON Een tweede 'Ellsberg' heeft toegeslagen in Washington. Geheime documen ten uit het Witte Huis, die ver bijsterende onthullingen bevat ten over de Amerikaanse politiek jegens het conflict in Pakistan, zijn uitgelekt naar de pers. Pre sident Nixon en zijn adviseur Henry Kissinger schijnen daar bijzonder boos over te zijn. En dat is begrijpelijk, want de do cumenten hebben hen in een voor hen zeer onplezierig dag licht gesteld. In Washington vreest men de grootste bureaucratische heksenjacht sinds het verschijnen van de Penta- gon-documenten. De regering is al een onderzoek begonnen naar het lek. Het Witte Huis geeft het ministerie van buitenlandse zaken de schuld, maar functionarissen daar ontkennen elke schuld en wijzen Kissingers Na tionale Veiligheidsraad als de schul dige aan. Het is echter waarschijn lijk. dat de tweede „Ellsberg" een ho ge functionaris op een belangrijke post op het ministerie is, die zo ver bolgen was over de pro-Pakistan houding van zijn regerine dat hij de columnist Jack Anderson de geheime papieren in handen speelde. Details Jack Anderson heeft dankbaar ge bruik gemaakt van dit materiaal om er zijn dagelijkse column (die ge plaatst wordt in 600 Amerikaanse en 100 buitenlandse kranten) te vullen. Naarmate er dagelijks meet onthul lingen gedaan werden, namen de ver bazing van het publiek er. de woede van het Witte Huis toe. De documen ten bevatten gedetailleerde verslagen van strategische besprekingen van de Nationale Veiligheidsraad in de be gindagen van december, toen de oor log tussen India en Pakistan woedde. ..De documenten tonen aan dat pre sident Nixon niet alleen een pro-Pa- kistaansè politiek beval, maar dat hij ook woedend werd op zijn onderge schikten omdat zij geen krachtige houding tegen India innamen", schreef Anderson. Kissinger en Nixon waren de twee grote voorstanders van de Amerikaanse pro-Pakistan politiek. „We proberen niet neutraal te zijn. De president gelooft dat India de agressor is" zou Kissinger op één van de besprekingen gezegd hebben. „We kunnen ons niet permitteren In dia te kalmeren". Hoge functionaris sen van het ministerie van buiten landse zaken en van het Pentagon trachtten tevergeefs de politiek te Verzachten. Herhaalde malen ontkende Kissin ger dat de Amerikaanse politiek In dia in het Russische kamn zou dwin gen. Sprekend over premier Gandhi, zei de adviseur: „Die dame is zeer koel en hard en zal van India geen Sowjet-satelliet maken, alleen maar omdat ze gepikeerd is". Op 3 decem- Nixon en Henry Kissinger ber zei Kissinger op een strategische bespreking: „Ik word elk half uur door de president uitgekafferd, omdat we niet hard genoeg tegen India zijn". Op een persbriefing, een paar dagen later, vertelde Kissinger echter dat de regering besloten had een po litiek van strikte neutraliteit te vol gen. VS-vloot Volgens de documenten werd een Amerikaans vlootdeel niet naar de Golf van Bengalen gezonden om Amerikaanse burgers te evacueren, maar als „machtsvertoon", dat de In diase troepen zou moeten afleiden en de blokkade tegen Oost-Pakistan zou moeten verzwakken. De Amerikaanse marine-activiteit zou India moeten dwingen het smaldeel met schepen en vliegtuigen te schaduwen. Verder zou het Indiase vliegdekschip Vikrant mogelijk teruggeroepen moeten wor den en zou India zijn luchtmacht pa raat moeten houden en niet kunnen inzetten voor operaties tegen Pakis tan. „De evacuatie van Amerikaanse burgers was zuiver een missie van •het tweede plan, die meer een recht vaardiging dan de bedoeling was vah de marine-activiteit". Tijdens één van de besprekingen werd gediscussieerd over de vraag of de regering Jordanië en Saoedi-Ara- bië kon machtigen Amerikaanse wa pens naar Pakistan te Sturen. De on derminister van buitenlandse zaken, Joseph Sisco, zou gezegd hebben: ./Als de Paks het steeds heter begin nen te krijgen, zullen we nood-ver- zoeken van hen krijgen". Kissinger wilde weten of Amerika „het recht" had wapens te leveren, maar Sisco meende dat wat ook gedaan moest worden „zeer stil" gedaan moest wor den. Volgens Anderson was Nixon van plan eventuele verzoeken van Jahja Khan in te willigen Veel stempels Jack Anderson schreef in zijn co lumn dat zijn onthullingen geen be dreigingen vormden van d* nationale veiligheid, maar alleen maar „de acti viteiten en dikwijls de blunders van onze leiders" aantonen. De documen ten waaruit hij citeert dragen een veelheid van stempels, maar volgens Anderson werden deze classificaties alleen maar gebruikt „om de activi teiten en blunders" te verbergen. Henry Kissinger beweerde eerder de ze week dat zijn opmerkingen over de Amerikaanse anti-Indiase houding „uit hun verband waren gehaald, maar meer wilde hij er niet over zeg gen. Maar regeringsfunctionarissen heb ben toegegeven dat het meeste, zo niet alles, wat Anderson heeft ge schreven, de waarheid is. „We komen hier iedere morgen terwijl we ons af vragen. waarmee we nu weer getrof fen zullen worden. Hij beeft iets in handen en niemand weet hoe ze hem stoppen kunnen". ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn lïeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige wanntesensatie of irritatie van de huid to veroorzaken) en "doorstraalt" verliclUend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van varlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Sacharow CAÏRO (UPI) Egypte heeft gisteren laten weten, dat Wash ington geruchten over nieuwe Russische wapenleveranties aan Egypte gebruikt als voorwend sel om Israël extra wapens te leveren. Deze beschuldiging werd geuit in een ongebruikelijke publieke verkla ring van het Egyptische militaire op perbevel, dat zich doorgaans beperkt tot oorlogscommuniques. President Nixon verklaarde zondag, dat Rusland zijn wapenleveranties aan Egypte heeft voortgezet en dat Amerika daarom de Israëlische ver zoeken om nieuwe wapens opnieuw zal moeten overwegen om "het militai re evenwicht in het Midden-Oosten te handhaven. Nixons verklaring volgde op berichten in de Amerikaanse pers, dat Washington Israël Phantoms zal leveren. In een overzicht van de Israëlische luchtmacht schreef de Jeruzalem Post gisteren, dat Israël beschikt over een 30 mm-kanon, dat als het beste ter wereld wordt beschouwd, en over „Shrike"-anti-radar en anti-raket-ra- ketten. Het in Israël ontwikkelde 30 mm-kanon zou thans op grote schaal worden geproducéerd. Volgens hetzelfde blad kunnen Is raëlische toestellen bommen van meer dan anderhalve ton vervoeren, die eveneens in Israël worden gepro duceerd. Er zou een studie zijn opge zet om na te gaan of de toestellen als jagers en als bommenwerpers kunnen dienen. De actieradius"van de Israëli sche vliegtuigen is, volgens het blad, aanzienlijk vergroot, sinds ze in de lucht bevoorraad kunnen worden. De Jeruzalem Post concludeert, dat de Israëlische luchtmacht nog steeds su perieur is aan die van Egypte. De Russische kerngeleerde Andre; Sacharow heeft de rechtbank in Mos kou vorige week verzocht drie vroe gere patiënten uit de psychiatrische Rechter heft wachtlijst van studenten op (Van een onzer verslaggevers GRONINGEN - De medische fa culteit van Groningen moet de wachtlijst-studenten die vorige week een kort geding hadden aangespan nen. mee laten doen aan examens en tentamens. Deze uitspraak deed gis termorgen de president van de recht bank in Groningen, mr. G. F. de Sit ter. De medische faculteit had 41 stu denten op de wachtlijst geplaatst, omdat dit aantal uitkwam boven de tweehonderd die bij ministeriële be schikking waren toegestaan. De stu denten bestreden echter dat dit ook zou betekenen dat zij dan ook niet aan examens en tentamens zouden mogen meedoen, aangezien de wet op dit nunt een lacune vertoont en de faculteit had verzuimd door desbe treffende maatregelen in deze lacune te voorzien. Mr. De Sitter vond blijkens zijn uitspraak dat de faculteit verwach tingen had gewekt bij de studenten en dat deze verwachtingen moesten worden gehonoreerd. De faculteit had in eerste instantie toen men weife lend de wachtlijst had ingesteld en de zaak vervolgens aan het universi teitsbestuur had voorgelegd, de stu denten gewoon laten deelnemen aan de practica en colleges. PEKING (Reuter) De Chi nese strijdkrachten hebben giste ren te horen gekregen, dat zij meer moeten leren van het volk. Op de voorpagina van het Volks dagblad, orgaan van de Chinese communistische partij, werd ook Nog meer Afrikanen in Namibia in staking O WINDHOEK (AFP. AP) De sta king van negerarbeiders in Namibia (Zuidwest-Afrika). dat onder Zuid- afrikaanse controle staat, heeft zich verder uitgebreid tot nog drie bedrij ven. De staking van Afrikaanse werknemers begon op 13 december. Hun eis is „gelijk loon voor gelijke arbeid", bewegingsvrijheid in de „blanke gebieden" van Namibia om zelf werk te kunnen zoeken. De Afri kanen zijn gecontracteerd voor het werk in Namibia, waarbij hun gezin nen in het „thuisland" moeten ach terblijven. In totaal staken er nu in Namibia 13.000 leden van de Ovam- bo-stam. Eerder was het werk stilge legd in de koper- en loodmijnen. Nu is ook het werk neergelegd in de dia mantmijn in Oranjemund, in een mijn in Karibib en op het vliegveld van Windhoek. benadrukt, dat de strijdkrachten het goede voorbeeld moeten geven bij het gehoorzamen van de politieke beleidslijnen en de kreten van partij en regering. Deze opmerkingen, afkomstig van de staatsraad en de militaire commis sie van het centrale comité, schijnt te benadrukken, dat de rol van de strijdkrachten meer militair dan poli tiek dient te zijn. In voorgaande ja ren werd vaak gesteld, dat het Chi nese volk van de strijdkrachten moest leren. Dat nu in het Volksdag blad het tegenovergestelde werd ge meld, wordt door waarnemers be schouwd als een nieuwe poging van partij en regering om de politieke rol van de strijdkrachten, die na de Cul turele Revolutie zeer belangrijk was geworden, te verkleinen. Een en an der wordt ook in verband gebracht met de verdwijning vorig jaar sep tember van de minister van defensie Lin Piao, daarvoor nog Mao's kroon prins en andere militaire leiders. Oud-premier Mendes France van Frankrijk is gisteren uit Sjanghai vertrokken na een bezoek van tien dagen aan China. Hij zei dat de plaag, die China in het verleden vaak heeft geteisterd, namelijk hon gersnood, volkomen is verdwenen, ge zien de vooruitgang in de Chinese produktie en het vervoer. Bij zijn laatste bezoek aan China, dertien jaar geleden, bedroeg de Chinese staalpro- duktie een miljoen ton per jaar. Deze produktie bedraagt thans bijna 21 miljoen ton. VALETTA (AP, Reuter, UPI) Engeland zal zaterdag begin nen met het ophalen van vrou wen en kinderen van op Malta gestationeerde Britse militairen via een luchtbrug. Dit is gisteren in Valetta op Malta bekendgemaakt. Het is dé bedoeling Van onze correspondent LEEUWARDEN Het provinciaal bestuur van Friesland stelt een on derzoek in naar de verwerking van chemische afvalstoffen. Uit de tot nu toe verzamelde gegevens blijkt dat er lozing plaatsvindt van spoelwater en van baden die zuren en metalen be vatten. Het merendeel van de bedrij ven loost deze op de riolering zodat ze onderworpen zijn aan de door de gemeente gestelde lozingseisen. Er komen afvalstoffen op het oppervlak te water terecht maar niet in veront rustende vorm en er wordt verder gewerkt om tot een zo verantwoorde lijk mogelijke lozing van schadelijke afvalstoffen te komen. In een rondschrijven aan een aan tal chemische en met chemische stof fen werkende bedrijven heeft het provinciaal bestuur van Friesland verzocht met de grootste zorgvuldig heid te handelen met de afvalstoffen. Verder kregen de 44 Friese gemeen ten een verzoek om op te geven wat hun bekend was over de verwerking van chemische afvalstoffen: de ge- meente-bestüren van Haskerland, IJlst. Achtkarspelen. Het Bildt, Bols- ward en Franeker hebben daar niet op gereageerd. Van de 26 aangeschreven galva nische bedrijven reageerden er 18; met 16 ervan had de provinciale wa terstaat al contact. In Leeuwarden is nog verschil van zienswijze tussen hun bedrijf en het gemeentebestuur over de vraag of door het bedrijf chemische afvalstoffen worden ge loosd. De provinciale waterstaat zal hier een onderzoek instellen. Het pro vinciaal bestuur heeft inmiddels ook contact met 11 van de 14 firma's die werken met land- en tuinbouwte- strijdingsmiddelen. alle 7000 gezinsleden van de 3500 mi litairen voor 15 januari te evacueren. Deze maatregel is een uitvloeisel van het Britse besluit zich van Malta terug te trekken, nadat besprekingen met premier Dom Mintoff van Malta, die meer geld wil voor de statione ring van Engelse militairen op zijn eiland, waren mislukt. Premier Mintoff heeft maandag ge dreigd buitenlandse troepen te hulp te roepen. In Londen wordt aangeno men dat Mintoff daarbij doelt op hulp van Lybisehe militairen. Mintoff heeft diverse keren besprekingen ge voerd met de Lybisehe leider kolonel Moeammar Khadaffi. Lybië Lybië heeft Engeland gisteren op dracht gegeven een Brits militair contingent van 49 man uit dit land terug te trekken voor 15 januari. Vol gens diplomaten is dit een vriend schappelijk gebaar jegens Malta. En geland heeft laten weten gehoor te geven aan de Lybisehe eis. De Britse missie was in Lybië onder de bepa lingen van het in 1953 gesloten Brits- Lybische vriendschapsverdrag. Met het aan de macht komen van Kha daffi bleef dit verdrag bestaan. Waarnemers in Londen zijn van mening dat Lybië de Maltese premier steunt omdat Tripoli, belangstelling heeft voor eventuele olie die in de wateren om het eiland zou kunnen worden aangeboord. Volgens het En gelse dagblad The Guardian zal Ly bië als prijs voor de steun aan Min toff controle op de Maltese oliewin ning verlangen. In Brussel is de NAVO-raad giste ren bijeengekomen om de situatie op Malta te bespreken. Premier Mintoff heeft door het conflict met Engeland ook de andere NAVO-partners en de Amerikaanse Zesde Vloot alle facili teiten op het eiland ontzegd. Herstel van Finse eentrnni-linkse coalitie verwacht HELSINKI (Reuter, UPI) Nu de algemene verkiezingen in Finland slechts een minimale verschuiving een kleine winst voor sociaal-demo craten en communisten heeft opge leverd. wordt verwacht dar dit land opnieuw een centrum-linkse regering zal krijgen. Bij de algemene verkiezingen, die zondag en maandag zijn gehouden, heeft de sociaal-democratische partij drie zetels gewonnen en de commu nistische Democratische Volksliga een zetel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11