Mr. Hap geeft niveau aan de fritesbakkers Nederland doet 't met de woningbouw nog niet zo slecht Premier Malta roept op tot solidariteit Peter Strijder: Dit is een tijd van smaakvervlakking s Eloy boos op Groenevelt Moboetoe verwijdert koloniale herinneringen Uw Kunstgebit Geertsema: „Niet hetzelfde werk met minder mensen" alles goed r2 ONSOAG 4 JANUARI 1972 AMSTERDAM Op de Horecava '72 de vakbeurs voor het hotel-, restaurant- en café bedrijf die vanaf vandaag tot en met vrijdag in de Amsterdamse RAI wordt gehouden, zal zich een nieuwe organisatie presenteren, die het Nederlandse antwoord gaat vormen op de infiltratie van Amerikaanse, Engelse en Duitse franchise-restaurant-ketens in ons land, zoals MacDonald, Wimpy, Orange Julius, Pollepel en Wienerwald. Het is Mr. Hap Internationale Franchise Exploitatie maatschappij, waarin een tiental Nederlandse bedrijven participeert. Mr. Hap stelt zich ten doel binnen vijf jaar in ons land uit ie groeien tot een organisatie, die 500 a 600 vestigingen omvat, te weten patat-friteszaken, snackbars-cafetaria's, mobiele snachwagens (Hap- mobiels) en dinerstations (aan of bij snelwegen). Mr. Hap is gebaseerd op de franchise-formule. Een vorm waarbij de moedermaatschappij aan een individuele ondernemer een concessie verleent om haar produkt te distribueren en daarbij assisteert. Met de man achter deze nieuwe organisatie, de heer Peter Strijder (49), hadden wij nevenstaand gesprek. AMSTERDAM 'Wij gaan proberen de fritesbakkers in Ne derland niveau te geven. Voor 10.000 entreegeld plus een bij drage van vijf procent van de jaaromzet (geschat op 250.000 per zaak) kunnen fritesbakkers en snackbarhouders van ons een 'facelift' krijgen. Wij willen het amateurisme, dat voor vele van deze bedrijven kenmerkend is, wegnemen. Daardoor ook zullen deze zaken in een gunstiger positie komen in de concur rentiestrijd met die grote concerns, die bedrijven in de horeca- sector exploiteren, zoals Albert Heijn'. Dit zegt de heer Peter Strijder, oud-directeur van Seven Up Europa en daarna (tot 1968) directeur van de Famous Artists Schools. In over hemd achteroverleunend in zijn stoel een glas whisky:soda bij de hand stelt Peter Strijder vast: „De middenstander krijgt dreun na dreun. Hij kan het alleen niet meer bolwerken tegen de grote, kapitaal krachtige organisaties die over een staf van deskundigen beschikken op vrijwel elk gebied." Daar gaat mr. Hap nu verandering in brengen. „Wij gaan niets schok kends doen. We komen niet met een nieuwe „pancake" of wat ook. Neen, we houden het bestaande menu aan van kroketten, frites, nasiballen enz. Maar juist even beter van kwaliteit. Hoe ik op het idee gekomen ben? In een damesweekblad las ik dat van de 25 geteste kroketten er drie vol bacillen zaten. Hoe kan het ook an ders. Er zijn vele fritesbakkers en snackbarhouders, die maar wat aan rommelen. Een middenstandsdiplo ma heb je niet nodig als fritesbak- ker. Je bent opwarmer, meer niet." Faciliteiten Aan die situatie wil mr. Hap we hebben 46 verschillende namen getest voor onze organisatie wat gaan doen. De ondernemers die zich bij ons aansluiten kunnen rekenen op een groot aantal faciliteiten, zoals gezamenlijke inkoop, verkoopbege leiding, bundeling van reclame-acti viteiten, opleiding van personeel (op de Hapsburgeruniversiteit), centrale boekhouding, financiering en verze kering. Een organisatie, gebaseerd op mo derne bedrijfsvoering, komt nu bin nen het bereik van de individuele ondernemer, die zijn zelfstandigheid behoudt. Wij van onze kant ver plichten ons iedere zaak, die met ons in zee gaat, succesvol te maken. Pe ter Strijder „ik ben Amerikaan" spreekt met groot enthousiasme over de organisatie mr. Hap. „Dit wordt in de komerfde tien jaar je van het", zegt hij. „Ik geloof er in. En dat is belangrijk. Ik kon, toen ik nog voor Seven Up in de VS werkte, bij Pepsi Cola komen. Ik kreeg een chequeboek en mocht zelf mijn sala ris invullen. Maar ik heb het niet gedaan omdat ik niet in het produkt geloofde. Er is trouwens nog iets. Je moet de mensen nooit voorliegen. Liegen is het moeilijkste wat er is. Je moet namelijk onthouden wat je hebt ge zegd...". Mr. Hap neemt een slok van zijn whisky en sluit even de ogen. „Ik ben moe. Ik maak lange dagen. De ene bespreking na de andere. Maar het komt voor elkaar. We starten met een kapitaal van een half miljoen. Welke bedrijven finan cieel zijn geïnteresseerd wil Peter Strijder niet zeggen. „Ik heb zwijg plicht". Inmiddels is echter bekend geworden, dat de Akzo participeert (via Duyvis, Van Vollenhoven én California), verder Luycks, Campina (ijs), Douwe Egberts, Gova Trucks, Slavenburgs Bank, Beckers (frika dellen) in Deurne, Prins en Sell- meijer (bouwbedrijf) en hoe kan het anders Seven Up. Hapmobiels „Onze eerste zaak komt in Oss. Er zullen er volgen in Tiel, Doetinchem, Apeldoorn en Breda. Een marktonT derzoek heeft aangetoond dat er 500 a 600 fritesbakkers tot onze organi satie kunnen toetreden. Dat is onge veer tien procent van alle snackbars e.d., die er in ons land zijn. In totaal telt Nederland zo'n 30.000 eetgele- genheden, waarvan 12.500 horecabe drijven. Het eerste jaar hoop ik zo'n 50 Hapstations en 20 Hapmobiels (met „hapmobilofoons") van de grond te krijgen. Op de eerste, 20 zullen we verliezen, maar daarna zal het gaan lópen als een trein", verwacht Peter Strijder, die vlak na de oorlog ook nog heeft gezongen in het Miller Sextet („een jeugdzonde van me"). Vooral die Hapmobiels openen perspectief. De bestellingen worden via een mobilofoon doorgegeven. Al rijdende worden de maaltijden ver warmd. Je krijgt de hele „hap" kant en klaar thuis. Heel gemakkelijk als je plotseling gasten krijgt of voor bedrijven, waar moet worden over gewerkt. „Ik heb al een slogan ook", zegt mr. Hap: „Met een Hap cap tains dinner, bent u thuis in de wol ken". Voor hel grijpen De kansen liggen voor het grijpen. We gaan naar een vierdaagse werk week. Straks is de vrijdag beschik baar om het tuintje te doen en het aufoótjë te poetsen. De zaterdag wordt dan de hobbydag. In de VS lopen de hobbyzaken voortreffelijk. De „leisure-time" markt is niet te geloven meneer, immens groot. En wat denkt u van de kantoorboek handel, de speelgoed- en de fotohan- del. Franchise is hier het wacht woord voor de toekomst. Let eens op wat er allemaal op dit gebied gaat gebeuren. Eigenlijk zou in mijn paspoort als beroep „commercieel filosoof" moe ten staan, mijmert Peter Strijder, terwijl hij naar het plafond staart. „Ik hoop dat er meer mensen wak ker worden want er liggen nog zo veel ongebruikte kansen. We leven in een tijd van immense smaakver vlakking. De kip, die mijn moeder vroeger klaarmaakte, is er niet meer bij. Er zit geen kraak of smaak meer aan. Je moet het ding opjutten met allerlei sausen. En zo is het ook met het Chinese eten en met de sex. Het zijn hongerstillers geworden, meer niet..." Van een verslaggever DEN HAAG Hoewel er terecht onbehagen heerst over het voortduren van het wo ningtekort blijkt uit de resul taten toch dat Nederland het met de oplossing van het vraagstuk van het woningte kort „toch waarlijk niet ac> slecht gedaan heeft". Dit zegt de directeur-generaal van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, mr. W. A. Schouten, in het jaarverslag over 1970. Mr. Schouten wijst erop dat er in de afgelopen 25 jaar twee miljoen woningen gereedkwamen; tussen 1 juni 1967 en 1 juni 1971 kwamen bijna een half miljoen huizen ge reed en werden meer dan een half miljoen huizen in aanbouw geno men. Uit de vergelijking met andere landen blijkt, dat ons land in Euro pa tot de koplopers behoort, niet alleen voor wat betreft de gemid delde woonoppervlakte (aantal vierkante meter) van de nieuw ge bouwde woningen, maar ook ten aanzien van het aantal geprodu ceerde woningen en het aantal ka mers per duizend inwoners. Maatregelen Overal voor en achter het IJzeren Gordijn blijken volgen» mr. Schouten de regeringen te worstelen met dezelfde moeilijkhe den: een min of meer snel groeien de bevolking, gezinsverdunning, toenemende kwaliteitseisen enzo voorts, en daar tegenover een bouwwereld, die zich onvoldoende snel ontwikkelt en die tegen de be hoefte slechts ten dele is opgewas sen. Mr. Schouten vindt dat via mas samedia ten onrechte veelal uitdruk kelijk de centrale overheid verant woordelijk gesteld is voor het ach terblijven van de woningproduktie in de jaren 1969 en 1970 bij het programma, volgens hem is die kri tiek voorbijgegaan aan een aantal „stuk voor stuk zeer belangrijke maatregelen van dezelfde over heid". Aan die maatregelen is het vol gens hem ongetwijfeld te danken dat in een tijd van abominabel on gunstige omstandigheden ons land er toch in geslaagd is de omvang van de woningproduktie op heel re delijke wijze te doen aansluiten bij het beoógde niveau van 125.000 wo ningen. zonder omvangrijke extra overheidsfinanciering en zonder storende werkloosheid in de bouw nijverheid. De maatregelen, waarop mr. Schouten doelt, zijn de invoering van een uniform subsidiesysteem en een sterke verhoging van de rijkssteun ten behoeve van de nieuwbouw; de invoering van structurele jaarlijkse huurverho gingen; de verruiming van het be leid ten aanzien van de grondprij zen voor de woningwetsector; de voortgaande liberalisatie bij huur- en woonruimteverdeling; de vast stelling van het kader voor het te voeren beleid met betrekking tot het oude woningbestand; de vast stelling van voorschriften voor de verhuur van goedkope woningen; de invoering van een regeling voor aanvullende individuele steun; de stimulering van de bouw van zelf standige bejaardenwoningen en subsidiëring van de experimentele bouw en de kwaliteitsverbetering. Kritiek Ook wat de kwaliteit betreft kan men zeggen dat verliezen werden geleden, en successen werden ge boekt, vindt de directeur-generaal. Matiging is hierbij nodig, omdat de woningen betaalbaar moeten blij- vne voor het grote publiek. Daarom mag de kwaliteit niet te hoog wor den opgeschroefd. Mr. Schouten noemt „veel van de thans zo veelvuldig geuite kritiek bepaald ongerechtvaardigd". Som migen richten hun kritiek volgens hem ongenuanceerd op de te hoge prijzen, anderen juist op de te lage kwaliteit. „Dergelijke kritiek, die de realiteit volslagen uit het oog verliest, is wat al te gemakkelijk." Mr. Schouten vindt wel dat het van een onwijs beleid zou getuigen wanneer men de rüg zou toekeren aan „duidelijk onbehagen, dat bij velen leeft over het voortduren van het woningtekort en de verschij ningsvormen van het gepresteerde". Veel onbehagen richt zich op het ontbreken van inzicht in de perspectieven op langere termijn, signaleert hij. Hij wijst erop dat ook het inha len van het kwalitatieve woningte kort tot dusverre tegenvalt. Ee oor zaak daarvan is volgens mr. Schou ten het langzaam op gang komen can gemeentelijke en particuliere initiatieven. Een verrassende maar vertragende ervaring is volgens hem bovendien dat veel woningen die door volkshuisvestingsbril be zien onaanvaardbaar zijn, door de bewoners niet graag voor een ander huis worden verlaten. ^ander^J t' I UTRECHT Het bestuur van de metaalbond van het NKV St. Eloy heeft gisteren in een verklaring zijn „grote verontwaardiging" uitgespro ken over uitlatingen van voorzitter A. Groenevelt van de Industriebond NVV, „die insinueerden als zou de voorzitter van St. Eloy in geheime onderhandelingen met werkgevers voorzitter Prins een akkoord hebben gesloten en daarmee de zaak hebben verkocht". Deze uitlating berust niet op de realiteit. De opmerkingen van de heer Radiesthesie (2) In de editie van 28 dec. spreekt de heer A. Smit zijn verbijstering uit over het feit, dat de autoriteiten in Nederland voorbijgaan aan de moge lijkheid, levensgevaarlijke ziekten te bestrijden d.m.v. de met zoveel succes bekroonde geneesmethode als de ra diesthesie. Zijn reactie is begrijpelijk, men moet inderdaad alles doen om ziekten te bestrijden en zieken te genezen. We mogen daarbij dankbaar zijn voor de resultaten die de medische weten schap heeft weten te bereiken. De ra diesthesie is evenwel geen resultaat van wetenschappelijk onderzoek. De geleerden zijn het over dit verschijn sel niet eens en de beoefenaars ervan spreken elkaar vaak duidelijk tegen. Radiesthesie is een bundeling van I aards-, animaal- en kosmisch magne- i tisme dat wordt beoefend met ge- I bruik van de onontbeerlijke pendel. Het feit dat een pater-missionaris een 360 blz.-tellend boek uitgeeft waarin frappante staaltjes van gene- zing voorkomen, neemt niet weg dat Groenevelt lijken op een terugkeer naar de „onfrisse strijdmethoden" van het verleden, aldus St. Eloy. De verklaring van St. Eloy eindigt met de verzekering dat deze bond nog steeds bereid is tot goede samen werking met de industriebond NVV, mits deze bond uitgaat van weder zijds respect en wederzijdse goede bedoelingen. St. Eloy-voorzitter de heer Brussel blijkt in het gesprek met de werkge versvoorzitter de heer Prins n.a.v. een persoonlijk conflict een toe- men zich hier op het terrein van oc cultisme heeft begeven. Dat is voor christenen verboden terrein (zie Deut. 13.1-18 en 18.9-14) Pater Bourdoux heeft Albi uitgeko zen voor zijn centrum en we geloven dat hij daarmee een uitstekend gees telijk klimaat heeft weten te vinden voor zijn occulte practijken (Sidobre). Albi en omgeving kennend, weten we dat er veel geestelijke duisternis heerst in deze Zuid-Franse streek. We kennen heel persoonlijk de ellen de die voortvloeit uit het gebruik van radiesthesie en pendel en kunnen daar niet genoeg tegen waarschuwen Het is helaas niet mogelijk daar in kort bestek dieper op in te aaan. Deze occulte practijken kunnen in derdaad lichamelijke genezing teweeg brengen, maar tegelijkertijd wordt hierdoor grote geestelijke schade aan de mens toegebracht. Wie de moeitq neemt daarover literatuur te raadple gen van theologen als Kurt Koch en ds. Maurice Ray, van medici als dr. Alfred Lechler en dr. S. I. McMillen wordt geconfronteerd met de oor sprong van deze „weldoende" krach ten. Daar doemen grote gevaren op van bovennatuurlijke oorsprong. Ons verbijstert het, dat de doorsnee christen in Nederland over deze din gen in ontstellende onwetendheid verkeert en dat er. voor zover wij weten, in de evangelieverkondiging' niet de vereiste aandacht aan wordt geschonken. Het wordt hoog tijd, dat deze praktijken in hun ontelbare ver schijningsvormen in het midden van de Gemeente vanuit de Heilige Schrift worden belicht. Daarbij mo- lichting en motivering te hebben ge geven op de werknemersvoorstellen. De heer Prins heeft vervolgens de heer Brussel ingelicht over verder gaande voorstellen van werkgevers zijde. De voorzitter van St. Eloy stel de de andere werknemers-vertegen woordigers op de hoogte van het ge sprek. De heer Groenevelt heeft toen, aldus de verklaring van St. Eloy, zijn waardering uitgesproken over het ge sprek Brussel-Prins. Morgen wordt in het Earls Court in Londen de internationale „boat show" watersporttentoonstelling ge opend. Gisteren waren de voorbe reidingen nog in volle gang. Deze foto geeft een goed beeld van de sfeervolle nabootsing van een jacht haven. gen we het woord van de profeet Ho- sea (4:6) wel in gedachten houden. Middelbyrg K. van Berghem Senior Missionary Eastern European Mission Pensioen-onrecht (2) Ik ben het eens met de ingezonden bijdrage van T. A. Voorkamp (24 decOok ik en tienduizenden gepen sioneerde ambtenaren beschouwen deze z.g. inbouw van de AOW in onze pensioenen als een groot onrecht, waarvan niet-ambtenaren onder wie mensen met zeer hoge inkomens ver schoond blijven. Die gewraakte in bouw wordt zelfs zo principieel door gevoerd, dat men van de vakantietoe slag slechts 20 procent ontvangt, geen bedrag om met vakantie te gaan. Wanneer onder deze of rechtse rege ring een minister met een dergelijk voorstel was gekomen, wat ^ou de oppositie daar dan tegen te keer zijn gegaan. Nu betreft het echter de daad van een socialistische minister (wijlen de heer Suurhoff) die in verband met de oppositie die uit^de Kamer tegen zijn voorstel kwam en dit in gevaar zag komen, dreigde zijn gehele wets voorstel in te trekken als die inbouw daarin niet werd opgenomen. Welke regering zal aan die gehate inbouw nu eindeliik eens een einde maken, althans aanmerkelijk verzachten? Rotterdam J. van Kleeff Verbijsterend Dezer dagen las ik in uw krant over een man die door de politie van Verbetering toestand Deense koning KOPENHAGEN (AP) De artsen hebben enige verbetering geconsta teerd in de toestand van de Deense koning Frederik, die gisterochtend getroffen werd door een acute hart aanval. De koning ligt in het gemeen telijk ziekenhuis van Kopenhagen. Volgens de specialisten kan de hartaandoening van de koning louter veroorzaakt worden door ouderdom, maar kan hij ook veroorzaakt worden door één of andere ziekte. De koning- kreeg de aanval toen hij herstellend was van een aanval van Aziatische griep. Koningin Ingrid is bij haar man in het ziekenhuis. KINSJASA (AP) President Joseph Moboetoe, die verleden jaar de naam van zijn land veranderde van Kongo (Kinsjasa) in Zaïre, heeft een nieuwe campagne aangekondigd, die beoogt alle resten van het koloniale verleden te doen verdwijnen. Enthousiaste jongeren trokken zondag de straat op en haaiden een standbeeld van ko ning Leopold II de koning die Kongo tot een Belgische kolonie maakte omver. Moboetoe kondigde onder meer aan: „De provincie Katanga za voortaan Sjaba heten de naam voor knper in het Swahili. Reizigers die uit Kinsjasa naar het buurland Kongo-Brazaville gaan met de veer boot, reizen voortaan over de Malebo Pool en niet langer over de Stanlev Pool. Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Het is niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit losschiet bij het eten,lachen of niezen! Een weinig Dentofix - 's morgens op de gebitsplaat gestrooid - houdt Uw gebit on wrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroe gere ongemakken vergeten. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons,pri|S f.2,67 bij apotheken en drogisterijen. een dak werd gehaald, omdat hij wil de vliegen. Om het verhaal nog sen sationeler te maken, stond er ook een foto bij! Hebt U helemaal niet begrepen dat deze man geestesziek is? Ik vind dat zoiets niet in de krant hoort. We le ven toch niet meer in de middeleeu wen; toen waren die stakkerds een kijkspel. Den Haag Een lezeres (naam en adres bij redactie bekend) Couvée contra Wilschut Men maakt mij attent op 'n „inge zonden" d.d. 18-12-'71 van collega A. Wilschut te Vlaardingen tegen mij. Lezers verwachten blijkbaar enig verweer. Hier is het: Ook ik neem als waarschijnlijk aan, dat heelal, aarde, mensheid veel langer bestaan, dan bijbellezers vroe ger dachten Wie echter uit deze lan gere existentie concludeert: dus zijn Adam en Eva nooit werkelijkheid ge weest. beweert iets, dat hij niet be wijzen kan. dat onbewijsbaar is. We tenschappelijk is hij voorbarig en on- bijbels. Immers van het oerbegin wéét God alleen Hij ook alleen kan hierom trent iets openbaren. Dat hééft Hij niet slechts in Genesis gedaan, maar in wel twaalf latere uitspraken, o.a. in die van de apostel Paulus (Rom. 5:1. Kor 15:45) Dwingender nog: Gods Zoon spreekt over het oerbegin als funderende realiteit. De Heiland HELSINKI (Reuter, UPI) Ruim twee van de drie miljoen stemgerech tigde Finnen zijn zondag en gisteren naar de stembus getrokken om een nieuw 2C0 zetels tellende, uit één ka mer bestaande, volksvertegenwoordi ging te kiezen. Op de laatste verkie zingsdag is door Je sociaaldemocrati sche en de communistische partij een krachtige oproep gedaan vooral naar de stembus te trekken. Verwacht wordt dat dit jaar veel minder kiezers, dan het percentage van ruim 82 pet. van de vorige ver kiezing, hebben deelgenomen aan de tweedaagse stemming. Het matig ent housiasme wordt toegeschreven aan de verwachting dat de algemene ver kiezingen geen spectaculaire ver schuivingen teweeg zullen brengen in Finland. beroept zich op wat te lezen staat in Genesis, wat nu door velen praktisch wordt geschrapt (Mth. 19:4). Is mijn vasthouden aan het woord van Jezus en Zijn apostel „opper vlakkig"? Of „gevaarlijk" dit te be klemtonen, nu een vergadering van Zijn kerk aarzelt te verkondigen wat de Heiland aanhaalde als beslissend woord van God? Het lijkt mij voor 'n synode en mij veiliger ons te houden aan iedere „profetie der Schrift", die geen eigen machtige uitlegging toelaat; want nooit „is profetie voortgekomen uit de wil van 'n mens, maar, door de heili ge Geest gedreven, hebben mensen van Godswege gesproken". Zou het ook voor collega Wilschut niet veili ger zijn zich aan dit woord van Pe trus (2:1:20) vast te klemmen? Wanneer ds. W voorts decreteert, dat, als vóór de komst van de mens dieren zelfs uitgestorven zijn, dan kan even vanzelfsprekend de biologi sche dood geen gevolg zijn van, of straf op de zonde, dan weerspreekt hij nog eens, niet slechts wat ge schreven staat in Genesis, maar ook in Rom. 5, waar tot zesmaal wordt gesteld, dat door één bepaalde man met 'n overtreding die door ons later niet te herhalen is (vers 14) de dood over zijn nageslacht is gekomen als gevolg én straf. De apostel zegt niet. dat er vóór de mens geen sterven was voor plant of dier. Hij heeft het over „de dood, die tot alle mensen is door gegaan". Plant en dier waren ook naar mijn mening sterfelijk. Immers werden zij gegeven tot spijs! Redene- VALETTA (Reuter) Pretn gisteren verklaard dat hij bereid op het eiland te hulp komen als hoefte aan zou zijn. Mintoff uitte i het conflict met Engeland dat ni talen voor het gebruik van Malt; heeft eerder aangekondigd zijn t Malta weg te halen. Mintoff heeft tijd gegeven. rend op dezelfde rationalistische ma nier, gelijk ds. Wilschut deed. kan er evenmin opstanding der doden zijn. al staat het nog zo dikwijls in de Schrift. Niet de bijbel, doch biologie, geologie en chemie hebben het laatste woord: dood is dood, verklaart ds. Krop op grond van de zicht- en tast bare werkelijkheid. Ik denk niet, dat collega W. zo redeneert. Dat is dan een gelukkige inconsequentie. Tenslotte zou ik „kortzichtig" zijn, want problemen zijn niet „op te los sen met veroordelingen". Inderdaad! Door de veroordeling van Arius heeft Nicaea het probleem van de relatie tussen Vader en Zoon niet „opgelost", maar de kerk bewaard voor 'n ge vaarlijke dwaling. Kerk en synode zijn er niet om problemen op te los sen. maar om de geopenbaarde waar heid onverdonkerd té laten doorstra len. Ik verlang niet naar veroordeling van wie ook der beschuldigde perso nen, doch de duidelijke afwijzing van sommige hunner leringen, die reeds jaren ongehinderd worden gepropa geerd. Belangrijker dan wie ook is de kerk des Heren, die niet het slachtof fer worden mag van dwalingen. Mede volgens prof. Nauta „gaat het niet al leen om professoren, maar ook om predikanten, die nieuwe theologische opvattingen verwerken in hun preken en in hun catechese" Dat woekerend kwaad van onrecht matige leervrijheid moet zo spoedig mogelijk gestuit. Utrecht:- D. J. Couvée Don Mintoff van Malta heeft buitenlandse troepen te vragen daar in het nationale belang be- ïze waarschuwing in verband met t bereid is extra bedragen te be- als militair steunpunt. Engeland oepen binnen drie maanden van jonden twee weken extra bedenk- Premier Dom Mintoff van Malta heeft de bevolking van het eiland op geroepen solidariteit te betuigen met zijn harde politiek jegens Engeland, Mintoff heeft in een actie om de ontevredenheid binnen zijn eigen La bour Partij binnen de perken te hou den de bevolking gevraagd een mas sabijeenkomst te organiseren, waarop steun wordt betuigd voor het beleid van de premier. De Maltese politie heeft een aantal veiligheidsmaatregelen getroffen en „verscheidene" pro-Britse opposanten aangehouden voor ondervraging. Po litiemannen hebDen een veiligheids kordon gelegd rond de huizen van Maltese ministers en de particuliere villa van premier Mintoff. In de partij van Mintoff neemt de ontevredenheid over het besluit van de premier voet bij stuk te houden jegens Engeland, steeds meer toe. Mintoff heeft Lybië gevraagd eco nomische bijstand te verlenen zodra de Britten het eiland hebben verla ten. Khadaffi Maar zegslieden bij de regering hebben laten weten dat de Lybische leider Moeamma Khadaffi nog geen enkele financiële toezegging heeft ge daan. In Valetta is gisteren een trans porttoestel geland van het Lybische leger. Na het lossen van een onbe- kende lading vertrok het vliegtuig weer. Volgens het blad Our Nation, van de oppositie, bestond de lading uit munitie voor de 1000 man sterke Maltese politie. Het vliegtuig zou spoedig met een nieuwe lading op Malta terugkeren, aldus het blad. Uit Londen is van diplomatieke zegslieden vernomen dat de Sowjet- unie en de westelijke mogendheden zich zorgen maken over de rol van Lybië in het Brits-Maltese conflict. Zo zou de vrees bestaan dat LyMë gelegenheid krijgt om het Israëlische scheepvaartverkeer in de Middelland se Zee te bemoeilijken. Moskou zou vrezen dat kolonel Khadaffi, die een fervent tegenstander van de Sowjet- unie is. Malta eveneens tegen dit land zou willen gebruiken. DEN HAAG „Het is echt niet de bedoeling met minder mensen het zelfde werk te doen". Dit heeft minister Geertsema (binnenlandse za ken) gisteren tot zijn ambtenaren ge zegd on een nieuwjaarsbijeenkomst. De minister merkte dit op wegens de beoertcingen, die 'n de personeelsbe- groting voor 1972 werden aange bracht. „Van het personeel zal veel worden geverpo om een goede voortgang van het werk te verzekeren. Het laat zich aanzien dat deze toestand zich ook nog in de komende jaren zal doen gevoelen. Het is d: arom zaak de ta ken met grote zorg naar prioriteit af te wegen en de beschikbare capaciteit zo doelmatig mogelijk te gebruiken" aldus de minister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7