Werknemers in metaal onderling verdeeld op de barricaden? Christelijke werkgevers verwerpen polarisatie Drees: Volkswagen niel gevaarlijker clan andere personenauto's Van Boven valt vakbeweging aan Mr. dr. J. Donner minister van staat „Hemel en aarde in Hilversum" Appel in proefproces over naaktzwemmen Amsterdamse hof: Alle hasj onder opiumwet Hoofdredacteur van Tussen twee controlebeurten van de nachtportier door knipten de dader(s) Limburgs uagDiaa trische bedrading door te knippen en stichtte(n) vervolgens brand, o O trad per 1 jan. af DINSDAG 4 JANUARI 1972 door Klaas van der Veen UTRECHT Gaat de metaal industrie een periode van sociale onrust tegemoet, waarin niet al leen werknemers tegenover werkgevers zullen staan, maar ook werknemers tegenover werknemers? Dat is de beang stigende vraag, die velen zich stellen, nu de grote metaalbe drijf sbond van het NVV (per 1 januari opgenomen in de Indus triebond-NW) de „uiterste" loonvoorstellen van de werk gevers heeft verworpen, terwijl de overige vijf bij de cao-groot metaal betrokken vakbonden be reid zijn deze voorstellen te aan vaarden. Vandaag vallen daarover de defini tieve beslissingen in de bondsraden van de diverse metaalwerknemersor ganisaties. Daarbij is vooral de be slissing van de Tndustriebond-NVV of er (zonder de medewerking van de overige bonden) al dan niet aktie moet worden gevoerd van ingrijpende betekenis. Duidelijk is dat in de bondsraads discussies de berekening van de reële inkomensverbetering als gevolg van het werkgeverspakket een doorslag gevende rol zal spelen. De Industrie- bond-NW heeft op zijn laatste pers- conferertie becijferd, dat er bij aan vaarding van de werkgeversvoorstel- len een reële inkomensverbetering van slechts 0,1 pet. zal zijn, terwijl er 3 pet. was gevraagd. Maar, zo zeggen de andere bonden, de berekening van de NW-bond is niet reëel, niet eerlijk en daarom onjuist. De werke lijke reële inkomensverbetering van de 250.000 werknemers in de metaal industrie zal aanmerklijk hoger zijn. NVV is op zichzelf juist, maar zij is niet helemaal eerlijk. Ik vind het "een vreemde redenering als je alleen maar terugkijkt naB* 1971, terwijl we een tweejarige cao (1970 en 1971) ach ter de rug hebben. Voor beide jaren waren we een reële inkomensverbete ring van 2,75 overeengekomen; dat is, door het sterk uitlopen van de prijzen, in 1971 inderdaad niet ge haald, maar daar staat tegenover dat we in 1970 aanzienlijk boven de 2,75 Cijfertjes In een gesprek met de heer C. van Dijk, voorzitter van de Christelijke metaalbedrijfsbond (CNV), gaan we de verschillende interpretaties en op stellingen nog eens na. De berekening van de Industriebond-NW komt op het volgende neer: van de 4,5 pet. loonsverhoging, die de werkgevers per 1 januari willen geven, is 3 pet. bestemd voor de compensatie van prijsstijgingen in 1971, zodat er 1,5 pet. reëel overblijft. De loonsverho ging per 1 juli t s. van 0,5 pet. komt op jaarbasis neer co 0.25 pet., de ver hoging van de vakantietoeslag op 0,4 pet., de verhoging van de minimum vakantietoeslag ->d 0.2 pet. en de ho gere bijdrage aan het vakbonden fonds voor bijzondere uitkeringen aan leden op 0,05 pet., totaal 2.4 pet. Maar zo zegt de NW-bond, de to tale looncompensatie voor prijsstij gingen in 1971 bedroeg 6 pet., terwijl de prijzen in werkelijkheid ongeveer 8,3 pet. zijn gestegen. Als het tekort van 2,3 pet. van de reële verbeterin gen in 1972 wordt afgetrokken, res teert slechts 0,1 net. Vreemde redenering CMB-voorzitter Cor van Dijk: „De berekening van de Industriebond- DEN HAAG Mr. dr. J. Donner, oud-minister van justitie en oud-pre sident van de Hoge Raad, is per 16 december jl. door de Koningin be noemd tot minister van Staat. Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst gis teren bekendgemaakt. Mr. dr Jan Donner werd 3 februari 1891 te Assen geooren. Hij bezocht het gymnasium te Amersfoort en het gereformeerd gymnasium te Kampen. Vervolgens studeerde hij rechtswe tenschappen aan de universiteit van Utrecht, waar hij in 1912 promoveer de tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Van 1926 tot 1933 was de heer Don ner, die lid is van de Anti-Revolutio naire Partij, minister van justitie in verscheidene kabinetten. Na zijn af treden werd fiïj ber.oemd tot raads heer in de Hoge Raad. Van 1946 tot 1961 was hij president van dit rechts college. Bij zijn afscheid verleende de Koningin hem het grootkruis in de orde van Oranje Nassau. De heer Donner vervulde een groot aantal functies op velerlei gebied. Zo was hij van 1945 tot 1966 president curator van de Vrije Universiteit en van 1933 tot 1962 curator van de uni versiteit van Utrecht. Verder was hij voorzitter van de rijksbeurzencom- missie, voorzitter van de commissie van bijstand voor personeelszaken voor de buitenlandse zaken en vice- voorzitter van de raad voor de lucht vaart. Hij is lid van het dagelijks be stuur van de Stichting De Christelijke Dagblad Pers in Nederland. De 'neer Donner is bovendien ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en drager van *al van buitenlandse onderscheidingen. pet. zijn uitgekomen, o.m. als gevolg van de bekende extra-uitkering van 400 gulden. Ook daarmee is het tekort in 1971 weliswaar niet helemaal goed gemaakt, maar daartegenover staat dan weer de extra loonsverhoging van 0,5 pet. per 1 juli a.s., die in de loonschalen wordt verwerkt en als zodanig een cumulatieve werking heeft, waardoor geleidelijk aan toch een belangrijk de^l van het resteren de tekort zal worden weggenomen. Deze interpretatie van de werkge- verscijfers lijkt ons heel wat reëler en eerlijker dan die van de NW- bond". Pensioenen Maar dit is niet het einde van het verhaal. Er is ook nog het met de werkgevers bereikte basisakkoord over een herziene pensioenregeling, die voor de werknemers met en in komen tot 16.000 (en dat is verreweg het grootste aantal) premievoordelen oplevert die variëren van ruim 55 tot ruim 172, neerkomend op 1/4 tot l*/i pet, „en dat is ook een stuk reële inkomensverbetering", aldus de heer Van Dijk. De opmerking van de heer A. Groenevelt, voorzitter van de NVV- Industriebond, dat het premievoor deel voorshands alleen voor 1972 geldt, beantwoordt de CMB-voorzitter met: „Maar we sluiten toch alleen voor dit jaar een cao af? In 1973 zien we wel verder". En over de medede ling van de heer Groenevelt dat de werknemerspremie voor de hogere inkomens stijgt: „Dat is juist, maar de NW-bond vergeet er bij te zeggen dat de werkgevers bereid zijn die ho gere premies buiten het normale loonpakket om te compenseren binnen de loongrens tot 24.000". Uitkeringen Nog belangrijker evenwel vindt de heer Van Dijk de uitkeringskant van de nieuwe pensioenregeling. Niet al leen zullen de pensioenen waardevast worden gemaakt (het weduwenpen- sioen tot de 65-jarige leeftijd zelfs welvaartsvast) en wordt de boven grens extra opgetrokken tot ƒ27.300,--, maar er is tevens over eenstemming over een tijdelijke toe slagenregeling, zo lang de aow nog geen 85 pet. van het minimumloon bedraagt. Deze (aflopende) toeslagregeling houdt in, dat degenen, die na 1 ja nuari 1969 met pensioen gegaan zijn of na 1 januari 1972 gepensioneerd worden, evenals weduwen, wier man in 1969 of 1971 is overleden, een toe slag zullen ontvangen, die varieert van 150 tot 1.067. „Aantrekkelijke verbeteringen, die echter gevaar lo pen een jaar te worden uitgesteld als blijkt dat er geen nieuwe cao zal kunnen worden afgesloten", aldus de voorzitter van de CNV-bond. Drempel weg Tenslotte nog een ander belangrijk punt, waaraan de Industriebond van het NW zwaar tilt: het door de an dere vakbonden laten vallen van de zgn. matigingsdrempel van 0.5 pet. in de compensatie van de prijsstijgingen in 1972. Zoals bekend hebben de drie vakcentrales (in overeenstemming met de aangesloten bonden) zich be reid verklaard 0.5 pet. minder te compenseren als de regering aan een aantal belangrijke wensen van de C. van D\jk vakbeweging op het gebied van de collectieve voorzieningen tegemoet zou komen. Dat is inmiddels gebeurd en de vakbeweging is dan ook van mening dat zij haar belofte moet na komen en mede daardoor een extra bijdrage aan de loonmatiging leve ren. De vakbonden, die nu „ja" tegen de werkgeversvoorstellen in de metaal industrie hebben gezegd, hebben evenwel die bereidheid niet meer. De heer A. Groenevelt: „Dat is verraad aan eigen gedachten". De heer C. van Dijk: „Geen verraad, maar realis tisch. Met de 2.4 pet. reële inkomens verbetering, die wij bereiken, zijn we 0.6 pet. onder de gevraagde 3 pet. ge bleven. Dat is reeds zo'n aanzienlijke matiging, dat we er moeilijk nog eens 0.5 pet. af kunnen doen." De CMB- voorzitter wijst er verder op, dat vooral de lager-betaalden er in de „uiterste" voorstellen der werkgevers goed afkomen. „Al met al is het een pakket, dat we gezien de huidige moeilijke economische situatie niet mogen afwijzen". Of de Industriebond-NW aan zijn •afwijzing zal vasthouden en wat de gevolgen daarvan zullen zijn, zullen de komende wéken leren. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Ook het Ne derlands christelijk werkgevers verbond verwerpt het polarisa tie-model (verscherping van tegenstellingen) en verkiest het harmonie-model (overleg en samenwerking). Dit verklaarde drs. A. J. van der Meer met een duidelijke verwij zing naar hetgeen dr. J. Zijlstra, pre sident van de Nederlandsche Bank daarover zondagavond zei in een tv- interview gisteren op de maande lijkse persconferentie van het ver bond ter toelichting op een nieuw jaarsartikel van NCW-voorzitter mr. P. M. H. van Boven. In het NCW-or- gaan De Werkgever van deze week schrijft mr. Van Boven er opnieuw van Overtuigd te zijn geraakt, dat het een gelukkige zaak is, dat de Neder landse ondernemers op centraal ni veau niet verzameld zijn in één ver bond. Taktiek De NCW-voorzitter verklaart zich van deze conclusie niet te kunnen vrijmaken na het zeven-voorzitters- overleg, het overleg in de SER en de ontmoeting van het bedrijfsleven met de overheid over de noodzaak tot ma tiging. Op een vraag of mr. Van Bo ven (zelf niet op de persconferentie aanwezig) zich hiermee min of meer distantieerde van de starre rol, die het Verbond van Nederlandse onder nemingen (en met name voorzitter Met een vaart het nieuwe jaar in- geknald. Altijd een gekke nacht. Iedereen claimt dan het recht lek ker thuis te ziten met de zijnen, maar even zo vrolijk geeft de burge rij politie en brandweer handen vol werk. Het zal ons een zorg zijn, als ge maar leut het... We zijn toch wel rare egoïsten. De actie „Wijs ze een deur... om gezinnen in krepeerhuizen een re delijk onderkomen te verschaffen is, zo ver ik weet, het miljoen nog niet gepasseerd. En dat miljoen zou toch wel nodig zijn indien er in redelijke mate geholpen moet worden. Tranen De duif. symbool van de deugd, dreigt materialistische trekjes te krijgen. Het is op zichzelf al vreemd een vogel te zien met een korst brood rond zijn nek (boven), maar het wórdt nog gekker als hij dan ook nog naar een tweede boterham toe loopt (midden) en daaraan begint te pikken (onder). Tot stomme verbazing van de fotograaf, die te verbouwereerd was om ook dat plaatje te schieten, vloog de duif even later wegmet beide korsten op de schouders Over huizen gesproken. In het wijde land van Friesland staan ze te kust en te keur. Idyllische boerde rijtjes met een lekkere lap grond. Ze worden aan de lopende band ver kocht. Aan de Hollanders en de Duitsers. Nou zou je denken, dat de Friezen daar blij mee zouden zijn. Centjes binnen. Maar er is een keerzijde aan de medaille. De weekeindkomers bren gen aan de gemeenschap meer lasten voor de openbare kas dan geld in het laadje van de dorpen. Naar geheid vaderlands gebruik slepen de huisgezinnen vaak hun voorraad proviand merendeels mee in de autokoffer. Blik bij blik. En het belletje in de dorpswinkel rinkelt nauwelijks extra op zater dagochtend. Maar het gas en het licht, de we gen en de waterleiding, die moeten wel berekend zijn op de weekend en zomerdrukte! In de oude stadjes staan in deze winterse maanden veel huizen met blinde ramen. Het is nu te bar en boos om de verre tocht te aanvaarden... En de zangvereniging noch de gymnastiekclub krijgt door al die tweedehuisbewoners er ook maar één lid bij. Hier in Holland kijkt menigeen wat scheel naar de tweedehuisbezit ters met het jaloerse gevoel: Zij dubbelop en wij nog niet half... In Friesland kan men denken. Zij de lol, wij de lasten... Er wordt in menige Friese ge meente al gepeinsd over de moge lijkheid een „tweedehuisbel ast ing" te heffen. Zoals een caravanhouder toch ook een behoorlijke som moet neertellen voor zijn staanplaats. Een stukje problematiek verbor gen onder de dorpsdaken. Het is toch een vreemde zaak, dat de welvaart van het westen zo moei lijk doorsijpelt naar het noorden. Een noorden, dat juist voor de in de massa bijna verdronken westerling zoveel soelaas biedt Een land om te bezingen en te ontdekken. Maar er dan alsjeblieft ook wat welvaartsguldens te beste den. Het is net als met de nieuw jaarsnacht: we knallen vol vreugde en laat een ander de boel maar op ruimen... Geen best begin eigenlijk... Hoe was het ook weer met die gopde voornemens? Je zou daar een jaar op moeten trainen, misschien gaat het dan ein delijk lukken er ook iets van waar te maken! drs. S. C. Bakkenist) bij dit overleg heeft gespeeld, werd van NCW-zijde gezegd dat dit niet het geval is. De doelstellingen van NCW en VNO zijn in dit opzicht dezelfde. Wel werd evenwel duidelijk, dat over de taktiek tussen beide verbonden wel eens ver schillend kan worden gedacht. Eenzaamheid Mr. Van Boven: Ons volk heeft in vrijheid gekozen voor politieke par tijen en maatschappelijke organisa ties. die hun inspiratie vonden uit verschillende bronnen. Liberalen en katholieken, protestanten en socialis ten kozen elk een eigen invalshoek, van waaruit zij het algemeen belang benaderden. Die bronnen bestaan nu nog, het kan zijn dat zij eens opdro gen of dat men er niet meer een ar gument uit put voor een eigen orga nisatie. Maar het is niet de opgave van de ondernemers zich hierin te verbijzon deren. Wij hoeven de vervreemding van de ondernemers, die men in be paalde kringen kan waarnemen, niet vergroten. Daar zijn de ondernemers niet mee gebaat. Zij, die meer luid dan inzichtsvol roepen „eenheid, een heid", konden wel eens van de koude kermis thuiskomen, constaterend: „eenzaamheid, eenzaamheid", aldus mr. Van Boven. Teleurstelling Hij keert zich in zijn nieuwjaarsar- tike'l voorts tegen de hoge looneisen, de pogingen van NKV en CNV om de parallelliteit tussen loon- en prijsbe leid te verbreken (een bittere teleur stelling. ind^isend tegen alles wat op grond van eerder overleg mocht wor den verwacht) en tegen gebrek aan „fijngevoeligheid van de vakbewe ging in het aan de kaak stellen van die ondernemers, die naar haar oor deel falen. De vakbeweging is op weg een specialist te worden in het aan de kaak stellen van tekortkomingen, waar ook in de maatschappij. Haar eigen falen, wanneer het erom gaat de Nederlandse arbeider voor hun orga nisatie te winnen, leidt niet' tot *de gepaste bescheidenheid," aldus de N.C.W.-voorzitter. Van onze radio- en t.v.-redactie HILVERSUM Mr. A. B. Roosjen (oud-voorzitter van de NCRV), ds. J. C. Maris (EO-secretaris), mr. L. B. M. Wüst (KRO's adjunct-directeur) en pater drs. Winand Kot te van de om- roep-in-spé Sint Willibrord gaan morgenavond in het NOS-„Stroming" (vijf voor elf, Nederland 1) samen praten over „Hemel en aarde in Hil versum". Naar aanleiding van een sterke vermaatschappelijking van onder andere confessionele omroe pen komen in dit gesprek vragen naar voren over de zin van een con fessionele omroep en de wijze, waar op het geloof in de programma's weerspiegeld moet worden. Zoals bekend, zijn de Evangelische Omroep en de Omroep Sint Willi brord juist ontstaan, doordat een aantal mensen de vermaatschappelij king van de bestaande confessionele omroepen wat al te ver ging. Van een onzer verslaggevers ALKMAAR De officier van jus titie bij de Alkmaarse rechtbank, mr. J. P. Wooldrik heeft appel aange tekend in het proefproces over naturisme op het strand bij Calands- oog. De officier had van de twee ver dachten twintig gulden boete geëist, omdat hij binnen het kader van de uitspraak van de Hoge Raad over naaktzwemmen in Zandvoort geen mogelijkheid tot een andere interpre tatie zag. De rechtbank sprak de beide ver dachten, die lid zijn van de Neder landse federatie van naturistenver enigingen, echter vrij. De zaak zal over enkele maanden voor het Amsterdamse hof dienen. AMSTERDAM Evenals de Am sterdamse rechtbank deelt ook het gerechtshof in de hoofdstad niet de opvatting van de Rotterdamse recht bank. dat het bezit van hasjiesj al leen strafbaar is gesteld, indien aan die stof hars ten grondslag ligt, ge trokken uit de gedroogde toppen van de hennepplant. Volgens een gisteren door het Am sterdamse hof gewezen arrest moet onder hasjiesj worden verstaan alle gebruikelijke bereidingen waaraan de hars van hennep ten grondslag ligt, onverschillig uit welke delen van de hennepplant deze hars werd verkre gen. iHet gerechtshof in de hoofdstad is het eerste van de vijf hoven, dat zich na het geruchtmakende vrijsprekende hasj-vonnis van de Rotterdamse rechtbank (oktober 1971) uitspreekt over hetgeen volgens dit hof onder hasjiesj, zoals bedoeld in de opium wet, moet worden verstaan. Gezien het principiële karakter van de zaak is de Amsterdamse advocaat, mr T. Sorko, van plan van het arrest van het Amsterdamse hof in cassatie te gaan bij de hoge raad in Den Haag. De Rotterdamse officier van justitie is van het vrijsprekende hasj-vonnis in ho^er beroep gegaan bij het Haag se hof, dat de zaak nog moet behan delen. MAASTRICHT De brand bij de ateliers van de NV Chas Macintosh in Maastricht, die zondagavond een schade aanrichtte van twee tot twee en een half miljoen gulden, blijkt, zoals al werd vermoed, te zijn gesticht. Drie vuurhaarden zijn ontdekt. Aangenomen wordt dat de brand het werk is van een pyromaan of mogelijk bedoeld is als wraakneming. Volgens de directie van Chas Macintosh heerst op het bedrijf een goede sfeer en kan geen van de werknemers als verdacht worden aangewezen. Volgens de recherche moet ÜJ J «- de brandstichter goed op de hoogte zijn geweest van de situatie in het bedrijf de draad van de omheining door, drong (en) binnen, rukte(n) de telefoon- T 1 rv 11 1 leidingen van de muur, en maakte(n) alle machines onklaar door de elek- Van één onzer verslaggevers HEERLEN De directeur-hoofd- redacteiir van het Limburgs Dagblad in Heerlen, drs. J. P. S. van Neerven, heeft met ingang van 1 januari het hoofdredacteurschap van deze krant neergelegd. De heer Van Neerven blijft wel aan als directeur. De reden hiervoor, zo deelde hij ons mee, is dat hij het niet met de raad van commis sarissen eens kon worden over zijn arbeidsvoorwaarden. Drs. Van Neerven verklaarde dat het hier niet in eerste instantie om salarissen ging, maar dat onder ar beidsvoorwaarden van een directeur- hoofdredacteur van een krant zeker ook moet worden verstaan de struc tuur van het bedrijf en het te voeren beleid. Hij sprak krantenberichten tegen, die suggereerden dat zijn aftreden als hoofdredakteur te maken zou hebben met mislukte fusiebesprekingen met het Dagblad voor Noord-Limburg in Venlo. Ook berichten dat de „slechte bedrijfsresultaten" iets wat overi gens eerder in de directionele sfeer ligt met zijn aftreden te maken hebben, spreekt hij tegen. Bij het Limburgs Dagblad zijn de zaken, zoals in de hele krantenwereld, niet rooskleurig, maar zo zei drs. Van Neerven, onze krant zal over het af gelopen jaar een klein verlies of een kleine winst maken en dat is in de huidige omstandigheden beslist geen slecht resultaat te noemen. Bankwerker verongelukt BREDA De 32-jarige bankwer ker J. Broos uit Breda is gisteren bij een bedrijfsongeval om het leven ge komen. Bij het kantelen van een sta len frame van 1000 kilo in de fabriek van Hessels Metaalwerken raakte hij bekneld tussen het frame en een ach ter hem staande hijskraan. Hij was op slag dood. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Volkswagen is, volgens minister Drees (Ver keer en waterstaat) niet meer of minder gevaarlijk dan andere personenauto's. Hij is het wat dit betreft oneens met de Ame rikaanse consumentenadvocaat Ralph Nader. Deze Amerikaan constateerde na een uitgebreid onderzoek dat de „Ke ver" en de Volkswagenbus uit een oogpunt van verkeersveiligheid ern stige tekortkomingen vertonen en daardoor verantwoordelijk zijn voor de dood en verwonding van duizen den mensen. Volgens de minister was het onderzoek van Nader te selectief en werd er vaak van oudere typen Volkswagen gebruik gemaakt. Hij antwoordt dit op vragen van het PvdA-Kamerlid Van Thijn. De minister is het voorts oneens met de stelling van het Kamerlid dat de vei ligheidseisen die in Nederland aan de Volkswagen worden gesteld minder zijn dan in Amerika, waardoor hier de risiko's van het rijden in een VW nog veel groter zouden zijn. Dr. Drees signaleert in zijn ant woord wel een aantal verschillen. Zo moet een Volkswagen die naar Ame rika wordt geëxporteerd voorzien zijn van een gelaagde, in plaats van een geharde, voorruit, een geïntegreerde hoofdsteun en autogordels voor de achterpassagiers. Deze eisen gelden niett in Nederland. Er bestaan echter geen reële constructieve verschillen tussen de voor Amerika of Nederland bestemde Volkswagens; cr bestaat daardoor ook geen verschil in de on gevalskans, aldus het antwoord. Vergelijkbaar Volgens dr. Drees zijn de veilig heidseisen in Amerika en Europa over het algemeen wel vergelijkbaar, hoewel ze vanuit verschillende uit gangspunten tot stand zijn gekomen. De minister benadrukt het streven van Nederland naar beter geharmoni seerde veiligheidseisen in Europa, zoals deze door de economische com missie voor Europa van de Verenigde Naties zijn geadviseerd. De moeilijk heid daarbij is echter, dat Nederland door de afspraken in EEG-verband, niet eenzijdig tot andere regels kan overgaan. Onderzoek Minister Drees wijst er nog op dat de Stichting wetenschappelijk onder zoek verkeersveiligheid SWOV mo menteel onderzoekt of er een verband kan worden gelegd tussen het soort auto, de constructie ervan, en de ernst van de verwondingen van de inzittenden bij een ongeval. Gegevens van ruim 20.000 gevallen worden mo menteel daartoe met computers on derzocht. De uitslag hiervan zal naar verwachting eind van dit jaar of be gin volgend jaar bekend zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6