WITTEYEEN SCHOOT TEKORT Nu wasmiddel zonder fosfaat Uit unanieme conclusie rapport blijkt: Vliegen naar Australië en Nieuw Zeeland wordt stuk goedkoper Het Kwartet Duitse advocaat bekent ontvoering miljonair De West naar meer zelfstandigheid Bomaanslag op Iers warenhuis VS-delegatie in Peking Valsemunterij in gouden tientjes Crita) HET WEER Geen verandering Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 4 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet- De Jong, dus ook oud-minister Witteveen (Financiën), is duide lijk tekort geschoten toen het in het voorjaar van 1971, enkele dagen voor de verkiezingen, een nota uitbracht met een raming over de ontwikkeling van 's rijks financiën. Voor de begroting 1971 werd een tekort voorspeld van 2215 miljoen gulden, terwijl het tekort bij de in diening van de miljoenennota 3899 miljoen bleek te bedragen. De vaste Tweede-Kamercommissie voor de rijksuitgaven, die een onder zoek naar het ontstaan van dit gat heeft ingesteld, komt unaniem tot de ze conclusie in een gisteren gepubli ceerd rapport. Het rapport levert overigens geen aanwijzingen op voor de veronderstelling dat het kabinet- De Jong de toestand van 's rijks fi nanciën met het oog op de verkiezin gen opzettelijk rooskleuriger heeft voorgesteld. De Kamercommissie zal binnen afzienbare tijd een tweede rapport uitbrengen, waarin mogelijk heden zullen worden voorgesteld om een herhaling van het gebeurde te voorkomen. Lichtvaardig De tekortkomingen van het kabi net-De Jong spitsen zich toe op de volgende punten: 1. Da verschillende ministers hebben te lichtvaardig gebruik gemaakt van hun bevoegdheid om niet gebruikte gelden van een vorige begroting te get*-ui ken voor de begroting van 1971. Daardoor is teveel ingeteerd op de overloop van de begroting van 1970. 2. De afzonderlijke ministers hebben hun collega van financiën onvoldoen de en soms verouderde gegevens ver strekt. De minister van financiën had de onvolkomenheid van zijn raming op grond daarvan duidelijker moeten onderstrepen, of een betere rapporta ge hebben moeten eisen. 3. Binnen de verschillende departe menten waren onvoldoende compen satiemogelijkheden aanwezig om overschrijdingen binnen de grenzen te houden. Betaalt per kwartaal maand -BON- Mijn naam: straal: plaats: 4. Het kabinet als geheel heeft zich onvoldoende dé budgettaire conse quenties gerealiseerd van het aanbod om de ambtenarensalarissen per 1 ju li met vier procent te verhogen. Aan gezien de raming van de belastingop brengst in diezelfde tijd niet tot een even grote verhoging leidde, had aan dit punt juist extra aandacht moeten worden besteed. Til Geflatteerd" Dr. ir. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede-Kamercorfimissie, zei daarom dat de nota-Witteveen „volle diger en beter had kunnen zijn. Het beeld was duidelijk geflatteerd". Drs. Nootenboom, de financieel specialist van de KVP-fractie, onderstreepte dat nooit is vastgelegd hoe zo'n nota er precies uit moet zien. De Kamer had er in vroeger jaren ook niet zo veel belangstelling voor. De overschrijdingen waren het grootst Dij het ministerie van Onder wijs en wetenschappen en dat van Verkeer en waterstaat. In dit ver band spreekt de Kamercommissie er haar teleurstelling over uit dat juist de minister van onderwijs, dr. Verin- ga, een aantal keren niet in staat is geweest de kabinetsvergaderingen bij te wonen waarin de nota-Witteveen ter discussie was gesteld. Overigens bleek uit het onderzoek dat een strin gent beleid ten aanzien van de onder wijsbegroting vrijwel ondoenlijk is. De rapportage is gebaseerd op ver schillende peildata, zodat actuele ge gevens niet of onvoldoende worden verstrekt. Het is zelfs niet mogelijk op grond van deze gegevens een reële begroting op te stellen, zo meende dr. Vondeling. De ministers De Brauw en Van Veen (die met de leiding van het departement van Onderwijs en we tenschappen zijn belast) hebben aan gekondigd verbeteringen te zullen aanbrengen. T arief sverhogi ng Ten aanzien van de PTT merkt de Kamercommissie op dat dit bedrijf, in het verleden te lage ramingen van de loon- en prijsstijgingen heeft ver werkt. Hierdoor traden eind 1971 te genvallers op, die eerst later door een tariefsverhoging werden gecompen seerd. Naar het oordeel van de com missie had hierover beter in april een beslissing genomen kunnen worden. Overigens blijkt uit het rapport dat een minderheid van het toen demis sionaire kabinet zich tegen de tariefs verhoging heeft verzet. BRUSSEL Luisteraars van het programma Actueel van de Belgische radio en televisie (BRT) hebben Tijl van Limburg uitgeroepen tot man van het jaar. Tijls werkelijke naam is Mario Roymans, een kelner, die verleden jaar het schilderij De Liefdesbrief van Vermeer, dat op vijftien miljoen werd geschat, heeft gestolen. Tijl deed dit om geld te kunnen eisen voor de Pakistaaanse vluchte lingen, zoals hij zei. Hij heeft elf dagen geleden terecht gestaan en zal op 12 januari de uit spraak van de rechtbank horen. ESSEN (DPA, Reuter, UPI. AP) De 47-jarige advocaat Heinz Joachim Ollenburg, die vorige week donder dag in Mexico werd gearresteerd, heeft toegegeven, dat hij heeft deel genomen aan de ontvoering van de Westduitse multimiljonair Theo Al- brecht. Waar het bedrag van zeven miljoen mark is gebleven, dat aan losgeld is betaald, blijft nog een mys terie. Op een persconferentie vertelde de politie dat Ollenburg had beweerd gedwongen te zijn geweest, zich van het geld te ontdoen omdat iemand hem volgde, toen hij trachtte de buit te verstoppen. Dat was volgens Ol lenburg „zeer pijnlijk" geweest. Hij zou maar 100.000 mark hebben ge bruikt om schulden af te lossen. De politie gelooft hem niet. Ollenburgs verklaring wijkt slechts op één punt af van die van de andere beschuldigde. Paul Kron. Volgens de advocaat hebben zij de buit eerlijk gedeeld. Maar Kron bestrijdt dit en verklaart, 10.000 mark te hebben ge had. Advocaat Ollenburg zou het geld voor zijn „oude dag" hebben willen gebruiken, omdat hij ziekelijk is. De officier van justititie bevestigde dat Ollenburg ziek is, maar over de aard Als beloning voor mijn akliviteit Vontvang ik het gezellige Plelina I schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM/ROTTERDAM Het eerste wasmiddel zonder fosfaat dat ook voor hard water geschikt is, ligt nu in elf Noord hollandse supermarkten te koop. In plaats van de voor het milieu schadelijke fosfaten bevat het als onthardingsmiddel NTA, een stof die volgens onder andere het Instituut voor gezondheidstechniek TNO veilig kan worden gebruikt. Het nieuwe wasmiddel wordt ge maakt door de Deventer fabriek Sen- zora, die enkele weken geleden proe ven ermee begon in twee wasserettes. Die proeven zijn geslaagd, aldus een woordvoerder van Dirk van den Broek Supermarkten N.V.. de organi satie die het nu op de markt brengt. Onder de eigen merknaam „Ultra- wit" wordt het wasmiddel in balen van drie kilo aangeboden voor ƒ5.95. een gulden duurder dan het „gewone" wasmiddel in de betreffende super markten, maar volgens Van den Broek nog aanzienlijk goedkoper dan de merkwasmiddelen van de grote "roducenten. Het NTA-wasmiddel wordt via de Zico-groep ook gedistribueerd aan aangesloten supermarkten elders in het land. maar hoeveel winkels het gaan verkopen was gisteravond nog niet te overzien. Doorbraak De produktie van het nieuwe mid del door een kleine fabriek door breekt het beleid van de Nederlandse Vereniging van zeepfabrikanten, die zich onlangs op het standpunt stelde dat de onschadelijkheid van NTA nog niet afdoende is bewezen. De gang van zaken doet min of meer denken aan de introductie jaren geleden van het „biologische" voor wasmiddel met enzymen. De grote fa brikanten zagen daar geen brood in. maar de (toen nog kleine) Kortman en Schulte bracht het op de markt en behaalde daarmee zodanige successen dat de grote broers alsnog volgden. Het eind van dat verhaal was overi gens dat Kortman en Schulte werd opgekocht door Akzo. Maar de grote wasmiddelfabrikan ten blijven op grond van door an deren sterk aangevochten Ameri kaanse proeven op het standpunt staan dat NTA mogelijkerwijs gevaar voor de gezondheid zou kunnen ople veren. van de ziekte wilde hij niets vertel len. De 49-jarige miljonair Theo Al- brecht heeft volgens de politie in le vensgevaar verkeerd. De ontvoërders hadden gezegd hem door een in Frankrijk voor 4.000 mark gehuurde „doder" te laten vermoorden, als er moeilijkheden zouden komen. Ollenburg was met zijn 19-jarige vriendin Angela Poeck naar Mexico gegaan. Zij keerde eveneens naar West-Duitsland terug, toen Ollenburg door de Mexicaanse politie op een vliegtuig naar Keulen werd gezet. De Westduitse politie heeft haar na een korte ondervraging vrijgelaten. Een zegsman deelde mee, dat „het blonde meisje niets met de zaak te maken had". Van onze parlementsredactie DEN HAAG Binnenkort wordt aan de Tweede Kamer een wetsont werp voorgelegd om Suriname en de Nederlandse Antillen meer zelfstan digheid te geven in hun buitenlands beleid. Het gaat om het recht van de rijksdelen in de West zelfstandig overeenkomsten af te sluiten, die al leen op het eigen gebied betrekking hebben. Dergelijke overeenkomsten hoeven, wanneer de nieuwe wet van kracht is. niet meer goedgekeurd te worden door de Tweede en Eerste Kamer. Wel blijft het fiat nodig van de ministerraad van het Koninkrijk. De nieuwe wet is mogelijk binnen het kader van het Koninkrijksstatuut. Het ontwerp van de wet is inmiddels door de ministerraad goedgekeurd. Ook is het ontwerp door instanties van Suriname en de Antillen gunstig beoordeeld. Mr. E. P. van Veldhuizen (rechts) is gisterochtend geïnstalleerd als burgemeester van Dronten. Hij ont vangt hier de voorzittershamer uit handen van de landdrost dr. W. M. Otto, links minister Geertsema van binnenlandse zaken. BELFAST In het centrum van Belfast is gisteren een bom ontploft bij het warenhuis Brands and Nor mans. Volgens de eerste berichten zijn zeker 40 mensen gewond geraakt. Een legerwoordvoerder zei te ver moeden dat de springlading zich had bevonden in een gestolen vrachtauto voor vervoer van bier, die dichtbij het warenhuis geparkeerd stond. Drie gewonden bij wisselen gasfles O DEN HAAG In de Scheveningse haven zijn gistermiddag drie mensen gewond toen bij het verwisselen van een gasfles aan boord van hun garna- lenscheepje een steekvlam ontstond. Toen de drie, twee broers van 38 en 41 jaar en de 14-jarige zoon van een van hen, het scheepje verlieten, ex plodeerde achter hen nog een vat met gasolie. Het drietal is met verwondin gen aan handen en gezicht naar het ziekenhuis Levenburg gebracht. TOKIO (AP) De Amerikaanse delegatie die onder leiding van briga de-generaal Alexander M. Haig voor bereidingen moet treffen voor het ko mende bezoek van president Nixon aan de Chinese Volksrepubliek, is gisteravond in Peking ontvangen door de waarnemend minister van buiten landse zaken Tsji Peng-Fei, zo heeft Radio Peking meegedeeld. Van onze correspondent ARNHEM Vooral in de omge ving van Ede duiken de laatste we ken muntstukken op die bedrieglijk veel op gouden tientjes lijken, maar in werkelijkheid stukjes blik-met- goudglans zijn. De kopers daarvan hebben er 20 a 25 gulden voor be taald. terwijl de werkelijke waarde 80 a 90 cent bedraagt Enkele weken geleden is in Apel doorn proces-verbaal opgemaakt te gen een veekoopman uit Ede die met enkele van deze valse muntstukken een koe betaalde. De politie van Ede heeft een circulaire verspreid waarin adspirant-kopers van de valse mun ten worden gewaarschuwd. De politie weet niet wie de munten heeft aan gemaakt. Volgens een deskundige van het ministerie van justitie heeft de fabri kant van de munten zich overigens niet schuldig gemaakt aan een over treding van de muntwet, omdat een gouden tientje geen wettig betaal middel meer is. Bovendien heeft hij onder de beeldenaar van Wilhelmina het woordje 'kooie' laten aanbrengen. Vermoedelijk zou de fabrikant wel wegens oplichting vervolgd kunnen worden. We worden oud, als de men sen tegen ons zeggen dat we er jong uitzien. F LIEGEN DE B LATTE R Ik heb mijn poppenhuis omgebouwd tot een hondehok voor Bonzo ik had zijn mand nodig als nest voor een ooievaar. Grote delen van west- en mid den-Europa zijn bedekt met een zwaar wolkendek. Aangezien hierdoor vrijwel geen nachtelijke afkoeling kan plaats vinden, zijn er nauwelijks verschillen in de temperaturen overdag en des nachts. Ze blijven bij 1 tot 2 graden steken. In midden-Scandinavië komt strenge vorst voor. Daar meldde men 26 graden onder nul. Hoewel in het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen een nieuw hoge- drukgebied tot ontwikkeling ge komen is, zal in onze omgeving in het komende etmaal nauwe lijks enige verandering optreden. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm. (1013 millibar), sta biel. Zon en maan 5 januari: zon op 8.48, onder 16.43; maan op 22.30, onder 10.50; 8 JAN. L.K. Hoog water Hoog water, 5 januari: Rotter dam le getij 7.23, 2e getij 20.00; Scheveningen 5.5818.14; Vlissin- gen 4.4717.08; Haringvliet aan de Zeezijde 6.2618.41. SCHIPHOL Met ingang van 1 februari zullen Nederlanders die naar Australië, Nieuw-Zee- land of Indonesië vliegen bij de KLM en de Australische lucht vaartmaatschappij Qantas ge bruik kunnen maken van een sterk verlaagd tarief. Voor Australië en Nieuw Zeeland zal men een individuele excursiereis (retour) kunnen boeken voor resp. ƒ2855 naar Sydney en ƒ2914 naar Moeder overleden van „Voordeliger per dozijn" PHOENIX (AP) Op 93-jarige leeftijd is overleden mevrouw Li lian Gilbreth. Zij en haar man Frank waren beiden efficiëncy experts cn besloten daarom ook de opvoeding van hun gezin m?t twaalf kinderen op efficiënte wijze ter hand te nemen. Het boek dat later door twee van de kinderen over hun opvoe ding werd geschreven voorde liger per dozijn werd een best seller. Haar man was reeds in 1942 overleden. Tien van de twaalf kinderen zijn nog in leven. In stand 243 op de Horecava '72 zouden de grootste kazen van Europa te zien zyn, een in Nederland vervaardigde volvette Goudse kaas van ruim 400 kilo en een Edammer kaas van ruim 40 kilo. Om déze Goudakaas met een middellijn van ruim een meter en een hoogte van meer dan 40 cm te fabriceren, werd circa 4000 liter melk gebruikt. Net iets te zwaar om in het vuistje te nemen Wellington op voorwaarde dat men daar minimaal 6 weken en maximaal 6 maanden zal verblijven. Het tarief geldt ook in omgekeerde richting. Tijdens het hoogseizoen (augustus, september en oktober) worden deze prijzen met circa ƒ200 verhoogd. De normale jaarretouren, die nu van kracht zijn en die per 1 april met 4 procent zullen worden verhoogd, be dragen f 5316. Hel instellen van een excursietarief is op de route naar Australië (en ook naar Azië) iets nieuws. Het is een van de besluiten die in IATA-verband zijn genomen in verband met de con currentiestrijd in de luchtvaart. Daaruit was al eerder een geheel nieuw deels verlaagd tarieven- pakket voortgevloeid op de Noordat- lantische routen. Nieuw is tevens het individuele ex cursietarief dat per 1 februari van kracht wordt op de lijn van Djakarta naar Amsterdam. Terwijl het norma le jaarretour thans ƒ4350 bedraagt zal men van die datum af voor ƒ2418 naar Nederland en terug kunnen vliegen op voorwaarde dat men mins tens 35 en hoogstens 90 dagen in ons land verblijft. Dit tarief is niet aan een bepaald seizoen gebonden. Het wordt echter niet in omgekeerde richting ingevoerd (dus voor Neder landers. die een bezoek aan Indonesië willen brengen). Per 1 april zal het normale jaarta- rief op de lijn Schiphol-Djakarta van 4350 worden verhoogd tott 4524. Naast de nieuwe tarieven over de oceaan hebben de IATA-maatschap- pijen voorts besloten ook enige wijzi gingen aan te brengen op de routen binnen Europa en van Europa naar Afrika. Voor Nederland is daarbij van belang, dat de normale tarieven binnen Europa per 1 april een verho ging ondergaan, die afhankelijk van de afstand zal variëren van 4 procent (voor de langste trajecten) tot 12 pro cent (voor de kortste). Ook de vluchten naar Afrika zullen per 1 april in prijs worden verhoogd en wel met 5 procent Nieuw is ook hier echter de invoering van een in dividueel excursietarief van 25 tot 45 dagen. De KLM zal daarvan gebruik gaan maken op haar lijn naar Oost- Afrika (Entebbe. Nairobi. Kinshasa, Dar es Salaam). Dit excursietarief zal ongeveer 30 procent beneden de nor male retourprijs liggen. Ook wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1