Feijenoord dieper in misère Sparta valt tevergeefs aan Bals uitblinker bij Vitesse Wildeboer vierde in Muntelier „Kromme" wordt gemist fa Voetbalstop 9 MAANDAG 3 JANUARI 1972 ENSCHEDE Vitesse heeft een knappe prestatie geleverd door in Enschede de FC Twente op een 00 gelijkspel te houden, en dit met behoorlijk goed voetbal. De Arnhemmers kwamen bijna niet over de middenlijn, maar zij traden de aanvallers van Twente op zeer sportieve wijze tegemoet. Doelman Gert Bals was bij Vitesse de held van de dag. Hij redde enkele malen op formidabele wijze bij doorbraken van Jeuring en Pahlplatz. Ver in de tweede helft trof Pahlplatz de roos, maar hij deed dit in buitenspelpositie. Scheidsrechter Boosten keurde de treffer dan ook af. Kort voor het einde kroop Twente door het oog van de naald, toen een schot van Hofs, buiten bereik van doelman Piet Schrijvers, op de lat belandde. DWS-Go Ahead 1-1 Go Ahead heeft DWS geen mo ment in gevaar kunnen brengen. De Deventenaren speelden te apa thisch om een reële bedreiging te vormen voor het domein van de Amsterdamse doelman Jan Jong bloed. Reeds na tien minnuten nam DWS de leiding door een doelpunt van Gerrie Deijkers, waarbij Go Ahead doelman Nico van Zoghei niet geheel vrijuit ging. DWS ver zuimde na deze goal om op het middenveld de voorsprong te con solideren, zodat Go Ahead bij één van de schaarse uitvallen via Koenders de gelijkmaker kon pro duceren. Na rust ging DWS zeker der voetballen en behield de meeste kansen op de zege. Deijkers en Vrauwdeunt richtten echter hun schoten niet zuiver. NEC-MW o-o MW is er zonder veel moeite in geslaagd om NEC in Nijmegen op 00 te houden. NEC wist zich ech ter wel een groot veldoverwicht te veroveren, maar de Nijmegenaren konden dit niet in doelpunten uit drukken. MVV was met uitvallen gevaarlijk, maar goed werk van de zijn 250ste wedstrijd voor NEC spe lende doelman Nico de Bree voor kwam, dat de Limburgers de roos troffen. Twintig minuten voor rust kreeg NEC de mooiste kans op een treffer, toen de MW'er Herben De Jong aan zijn shirt onderuit trok en scheidsrechter Van Gemert dit met een penalty bestrafte. Janssens knalde de strafschop echter ver naast. FC Groningen-Telstar 1-1 Telstar is in Groningen niet de mindere geweest van de ploeg van die naam. De Velsenaren gaven de Groningers in een vrij rommelige wedstrijd goed partij. Pas in de slot fase van de ontmoeting werd er con structief gevoetbald. In de eerste helft was het aan doelman Nord- stöm van de FC Groningen te dan ken, dat Telstar geen voorsprong nam. Hij werkte een kopbal van Bond met een machtige sprong uit zijn doel. Twee minuten na rust was het Jensen, die, gelanceerd door Piet Fransen, voor 10 zorg de. Een kwartier voor tijd bracht Monne de Wit Telstar verdiend naast de FC Groningen. NAC-FC Utrecht 1-2 Ook de ontmoeting tussen NAC en de FC Utrecht had een romme lig karakter. NAC speelde in de eerste helft een gezapige partij voetbal, hetgeen Utrecht de gele genheid gaf om via Hildebrand met een 01 stand te gaan rusten. Na de hervatting kwam een totaal an der NAC in het veld. De Breda- naars gooiden al hun energie op de aanval. Dit resulteerde twintig mi nuten voor tijd in een strafschop, die door Van Gorp tegen de paal werd geschoten, maar door Pogrze- ba in tweede instantie werd benut: 11. Toch zouden de Utrechters nog op 12 komen. Twee minuten voor tijd haalde Daan Schrijvers de doorgebroken Olsen onderuit. Seemann maakte vanaf elf meter geen fout. EREDIVISIE DWS—Go Ahead 1—1 NEC-MW 0—0 PSVFeyenoord 20 NAC—Utrecht 1—2 GroningenTelstar 11 ExcelsiorVolendam 10 SpartaDen Bosch 00 Den HaagAjax 12 TwenteVitesse 00 Ajax 19 16 3 0 35 43—10 Feljenoord 19 15 1 3 31 39—10 Sparta 19 10 7 2 27 41—20 FC Twente 19 10 6 3 26 23— 7 FC Utrecht 19 10 4 5 24 37—22 FC Den Haag 19 10 4 5 24 29—20 NEC 19 8 4 7 20 21—22 Go Ahead 19 7 5 7 19 29—28 MVV 19 8 3 8 19 19—21 Telstar 19 6 6 7 18 22—28 NAC 19 5 7 7 17 25—31 PSV 19 5 6 8 16 25—20 FC Groningen 19 3 9 7 15 24—28 DWS 19 5 4 10 14 17—30 Excelsior 19 4 5 10 13 11—26 Volendam 19 2 5 12 9 831 Vitesse 19 2 4 13 8 11—40 FC Den Bosch 19 1 5 13 7 9—39 EERSTE DIVISIE GraafschapRoda 01 VolewijckersHeerenveen 1I HeraclesWageningen Willem II—SVV VeendamVW FortunaHVC Helmond SportHaarlem PECAZ'67 EindhovenDFC FSC—Blauw Wit Haarlem Heerenveen Roda JC Eindhoven AZ '67 Wageningen Blauw Wit FC WV Fortuna SC Veendam HVC SVV Heracles Willem II PEC Graafschap Carbuur Fortuna VI. DFC Volewijckers Helmond Sport 1—1 6 2 34 33—12 6 3 30 30—13 4 6 30 29—21 8 3 28 26—14 3 7 27 31—31 5 8 23 22—20 7 8 21 25—22 7 8 21 27—25 9 7 21 26—32 5 9 21 22—30 4 10 20 23—30 3 11 19 26—27 7 9 19 .23—25 7 9 19 21 4 11 18 25—26 4 10 18 25—28 7 10 18 25—28 6 10 16 19—29 8 10 16 16—26 7 12 13 17—35 EINDHOVEN - PSV bleek töcli weer even liet elftal, zo als de trotse Kurt Linder dat zich aan het begin van het seizoen voorgesteld had. Ze ker niet tijdens, maar pas na de sensationele 2-0 triomf op Feyenoord manifesteerde zich plotseling een onwezen lijk aandoende hooghartig heid. De zelfverzekerdheid straalde plotseling weer. Bij de koele Pleun Strik hij voor beeld. Hij poneerde brood nuchter: „We hebben Feyen oord vanmiddag op zijn plaats gezet. Deze tegenstan der hoort thuis bij de cluhs net onder de top. Bij FC Twente en Sparta." De harde veroordeling van Pleun Strik is verre van reëel. Maar deze uitspraak illustreert wél het vertrouwen, dat PSV blijkbaar toch nooit echt verlo ren heeft. Het moet vooral de voor de buitenwereld onkreuk bare Linder onvoorstelbaar veel deugd doen, dat zijn veel ge plaagde en gekritiseerde PSV juist tegen Feyenoord zijn repu tatie weer wat glans gaf. En de manier waarop de landskam pioen naar zijn derde- en groot- ste-nederlaag tijdens de com petitie werd gespeeld, zal voor PSV niet meer belangrijk zijn. Dat het verre van imponerend, zelfs angstig en omgeven door een dosis geluk gebeurde, doet aan de fei ten niets af. PSV heeft alleen maar bewezen, hoe •„vast" Feyenoord zit, ■fa Jan van Beveren omhelst schut ter Johan Devrindt na de Eindho- vense triomf. hoe het altijd zo indrukwekkende zelfvertrouwen volledig is wegge vloeid, hoe alarmerend het aanvals- probleem is geworden. En toch hoe belangrijk de persoonlijkheid van Wim van Hanegem voor dit elftal is. Nooit zal achterhaald kunnen worden of Van Hanegem werkelijk „gemist" werd, of hij door zijn grote inbreng bij vrijwel iedere Feyenoord-aanval de „impasse" van het aanvalspatroon niet een beslissende wending had kunnen geven. Feyenoord miste Van Hanegem niet direct. Zo leek het ten minste. Maar achter die fraaie gevel hadden zich toch de puinhopen ver zameld. Feyenoord verloor op eigen terrein van FC Twente. Zonder Van Hanegem. En Feyenoord verloor van PSV. Opnieuw zonder „De Kromme", die wegens een schorsing ook aan staande zondag in het bekerduel te gen Blauw Wit en een week later tegen NEC niet zal spelen. Het ontbreken van de rustbrenger, de uitgekookte Van Hanegem heeft Ernst Happel voor de wedstrijd slechts met woorden voor een deel kunnen compenseren. In het trai ningskamp, het Bredase Mastbos, waar Feyenoord sinds nieuwjaarsdag verbleef, heeft Happel van zijn spe lers niet meer dan „vijftien of twintig procent" meer inzet kunnen vragen. Happel: „De inzet van de spelers die de absentie van Van Hanegem op moesten vangen (Schoenmaker en Boskamp met name) was ruimschoots voldoende. Die vijftien procent extra is eruit gekomen." Een brok extra inspiratie en vecht lust alléén bleek niet voldoende. Want Feyenoord combineerde welis waar vaak vloeiend, maar het ge beurde zo monotoon, zo overdrevén voorzichtig en de opbouw van de aanval liep over zoveel schijven, dat PSV in de defensie alle gelegenheid kreeg zich te organiseren en te reor ganiseren. Kemper, Strik en Radovic konden zich soms een fout veroorlo ven. Met achter zich de bij vlagen weer meesterlijk reagerende Van Be- veren gaf Feyenoord zijn opponent alle kans zich te herstellen. Feyen oord bleef „zoeken", zoals Happel het later diplomatiek uitdrukte. Het was echter een zoeken naar iets onzicht baars. Zelden durfde Feyenoord in de diepte te spelen, het lage tempo te variëren, een solo te ondernemen. Lakoniek PSV reageerde daarop uiterst lako niek. Tot genoegen van Kurt Linder, die zijn taktisch concept volledig zag triomferen. PSV weigerde dan ook nadrukkelijk het initiatief te nemen. Het zette zijn pionnen, een lange reeks vaak, rond het strafschopge bied. Feyenoord liep zich stuk op die menselijke muur. „We hebben verde digend, maar niet defensief gespeeld", zei Linder. We hebben constructief uit de verdediging willen bouwen." Een nuance-verschil. PSV sloeg vaak zeer bewust zijn wankele middenveld Juichend scoort de Eindhovense Belg Johan Devrindt het tweede doelpunt van PSV in het duel tegen Feye noord. Achter de paal Hoekema en op de grond Theo Laseroms. over om via een lange trap bij vlagen adem te kunnen halen. Daarom be kommerde Feyenoord zich nauwelijks over Jacques van Stippent, die op het middenveld een zee van ruimte kreeg, door niemand werd afgestopt, maar volledig verzuimde van die vrijheid te profiteren. Van Stippent liep wat verdwaasd rond. Zelden werkte hij aan de opbouw, zelden ook probeerde hij Feyenoords breedtespel te onderbreken. Het hoefde ook niet. Want op Feyenoords middenveld ontbrak iedere improvisatie. Deson danks kwamen er kansen. Dank zij Wim Jansen, die wél een lange bal durfde te spelen en daarmee in de eerste minuten al Hasil in een prach tige positie manouvreerde. Hasil nam de bal even fraai ineens op de schoen. Van Beveren redde echter fnet een oogstrelende ac tie. Schoenmaker schoof even later uit een vrije trap van Maiwald non chalant tegen de paal. Het waren mo gelijkheden die Feyenoord in de be ginfase al op fluweel hadden kunnen plaatsen. Happel: „Met wat meer ge luk beslissen we de wedstrijd in de eerste tien minuten." Feyenoord daarentegen verloor al leen maar. Dick Schneider werd vroeg in het duel al aan het gezicht gewond, toen hij met de schoen van Devrindt in aanraking kwam. Hij werd vervangen door de overigens voortreffelijke jonge en stugge Wim Rijsbergen. Linder: „Ik had ROTTERDAM DYNAMOSTR. 16 TEL.8411 00 ROTTERDAM Trainer Jan Remmers van FC Den Bosch deed het gisteren tegen Sparta zonder de routiniers Verhagen en Van den Hout. De geschorste Schuurman moest sowieso op de reserve bank blijven. Uit het B-elf- tal speelden nu Gerard de Ruyter, Benuo Verschut en Marty Brands mee. Rem mers „Ik wilde het eens met die jonge knapen proberen. Ze hebben minder ervaring en zijn niet zo slim, maar ze blijven lopen/' Inderdaad waren ze negentig minuten lastig. Uiteindelijk leverde dat een sensationele 0 - 0 op. Sparta's Hans Venne- ker: „Het is moeilijk voet hallen tegen dit soort ploe gen. Goed, ze hebben hier ge lijkgespeeld maar je kunt Den Bosch geen aanwinst voor de eredivisie noemen/' Daar valt natuurlijk altijd over te discussiëren. Maar Den Bosch had niet de bedoeling te bewij zen een volwaardige eredivisie- ploeg te zijn. Den Bosch kwam eenvoudig voor een punt en dat kreeg het. FC Twente struikelde bijvoorbeeld ook bijna (00) over Den Bosch. Vitesse pres teerde gisteren in Enschede het zelfde. Voor ploegen als Sparta en Twente blijken de degradatie kandidaten haast onoverkome lijke obstakels. Niet qua voetbal, want dat grote verschil in klasse Dit doelpunt van Sparta zou worden afgekeurd. Char ley Bosveld (7) begrijpt het allemaal niet. is een minuut na de aftrap al te zien. Maar Vitesse en Den Bosch blinken uit door werklust en las tig zijn. Veel tegenstanders ma ken zij het onmogelijk te voet ballen. Vaak met opzet, maar ook regelmatig door onbeholpenheid. Sparta - Den Bosch was aanvallen - verdedigen. Een voor deze wedstrijd normaal spelbeeld. Venneker: „Den Bosch weigerde aan te vallen. Dan moeten wij wel drukken. Doe je dat niet dan laten ze je anderhalf uur op eigen helft tikken. Nu speelde zich alles op de helft van Den Bosch af. Al die opeenhoping van spelers zorgt er voor dat je niet kunt voetballen." Consequent bleef Den Bosch met ze ven man achter. Heel schuchter werd af en toe een aanval opgezet, maar zonder enig risico. Dick Beek: „Alleen in de hoeken van het veld mocht ik zelf wat met de bal doen. Verder was het iedere bal afspelen. Daardoor liep ik steeds terug te voetballen." De brandende vraag na zo'n wed strijd is: hoe kan Sparta nou 00 spelen tegen Den Bosch? De oplossing is in feite vrij simpel. Na een kwar tier zie je het al aankomen. Den Bosch had een goeie dag. In de ver dediging lukte alles. Peter van der Leij kopte en schoot een bal van de lijn. Ieder schot var Sparta ketste af op een Den Bosch-been-hoofd-borst enz. Met recht heet het dan: er is geen doorkomen aan Daarbij wil het meestal dat de doelman in een uitste kende vorm is. En Hans van der Pluym was lekker op dreef. Elke bal was voor hem. Van der Pluym: „Ik moest wel iets laten zien want 12 ja nuari voetbalt Jong Oranje en daar wil ik bij zijn." Terwijl Den Bosch mazzel (Bosveld schoot ook nog op de lat) had wilde het bij Sparta niet. Venneker: „Een combinatie kun ie niet opzetten want je loopt vast. Het moet dan van indi viduele acties komen. Maar als ik het doe en het mislukt fluit het publiek. De volgende keer vergeet je het dan wel. Met de andere jongens is dat ook juist Hoekema op de linker vleugel gezet om Schneider in zijn opkomen de acties te beteugelen." Eenzaam zo. Dan moet je wachten op een fout je in de verdediging van Den Bosch. Het is gek, de hele week weet je dat Den Bosch gaat verdedigen en toch kun je er niets aan doen. Voor de clubs die net onder de top zitten is het een probleem. Je mist de kwaliteit om zo'n partij te beslissenn Tegen Vo lendam voetbalde Ajax slecht maar ze wonnen wel. Als wij een slechte dag hebben winnen we niet. Elke zondag moeten we er weer voor vechten." Sparta was machteloos tegen dit super-verdedigende Den Bosch. Jan Klijnjan: „We moeten niet echt voet ballen tegen deze ploegen. Net als zij moeten we beuken, zwaar onder druk zetten. Dat is de enige manier. Dan dwing je ze fouten te maken." En Hans Venneker: „Kristenen was de man geweest die ons had kunnen hel pen. Hij kan alleen een verdediging oprollen, maar hij was niet in vorm. We hadden snel een doelpunt moeten maken. Dat blijft het belangrijkste punt. Hoe langer dat uitblijft hoe moeilijker het wordt." Zo had het dan gemoeten. Ook werd er kritiek geleverd op trainer Elek Schwartz. Klijnjan: „We hebben twee weken rust gehad, maar geen enkele oefen wedstrijd gespeeld. Nu liepen we het eerste half uur naar elkaar te zoeken. Dat is de hoofdzaak van deze 00." En Venneker: „In deze wedstrijd had Koudijzer moeten spelen. Kowalik heeft lang niet gevoetbald. Toen Koudijzer in de tweede helft inviel wos het telaat". In deze vervelende wedstrijd vielen alleen de duels tussen Dick Beek en Gerrie ter Horst op. In de eerste helft waren ze heerlijk fel. Daarna liep het uit de hand. Eerst werd Beek door Ter Horst in het strafschopgebied bij het nemen van een hoekschop tegen de grond geslagen. Beek: „Ik kreeg een tik tegen mijn keel. De Sparta nen riepen dat het komedie was, maar dat was het zeker niet." Nog geen minuut later trapte Beek met opzet over de bal heen. Geblesseerd bleef Ter Horst liggen. Ter Horst: „Beek is een lastige voetballer en goed bruikbaar voor Den Bosch. Hij moet alleen minder provoceren. Op deze manier maakt hij op mij een zielige indruk. Na de waarschuwing van scheidsrechter Frans Derks voor Beek „nog een keer en je gaat' eruit" bleef het verder rustig. HARRY VERMEEGEN Hoekema bleef, met De vrindt. vaak een eenzame post in de aanval van PSV. Zijn storende werk het vele bewegen, de grote ijver vinden bij het publiek opvallend weinig waarde ring. Omdat het allemaal niet effi ciënt lijkt en het rendement zo klein is. Hoekema staat steeds voor de loodzware taak een bal te behandelen zonder dat hij directe steun van een van zijn medespelers kreeg. Zeker te gen Feyenoord, waar hij steeds weer in duel moest met bikkelharde verde digers als Israel en Laseroms en ach ter zich alleen maar een vacuüm vindt. Hoekema: „Het klinkt wat vreemd, maar PSV voetbalt het beste als het middenveld overgeslagen wordt. Dat gebeurde dit keer. Ik heb echt met plezier gespeeld. En dat is dit seizoen nog niet vaak het geval geweest PSV's door de nood gedwongen „alternatieve" voetbal toont eindelijk de zo lang voorzichtig verwachte stij gende lijn. Vooral afgelopen dinsdag heeft Linders formatie tegen het Bel gische Anderlecht met vier doelpun ten in de eerste helft op vriendschap- peliik niveau het „moreel" weer wat op kunnen krikken. Hoekema: „Die week rust heeft ons allemaal erg goed gedaan". En Pleun Strik: „De opstel ling is de laatste weken wat meer constant gebleven. Daar hebben we onderling over gesproken. Dat heeft ook meer rust in het elftal gebracht". Rijkeliik beloond PSV's teruggekeerde optimisme werd in 't .laatste kwartier rijkelijk beloond. Twee treffers brachten Feyenoord nog dieper in de misère. Doelpunten echter, die in feite niet nodig waren. Theo van Duivenbode: „Deze wedstrijd hadden we nooit uit handen mogen geven. Uiteindelijk is een fout van een aanvaller ons in de verdediging fataal geworden". Matthias Maiwald verzuimde bij een vrije trap van Van der Kuylen het bekende „pasje" te maken om de buitenspelval volledig dicht te laten klappen. De attente Devrindt rea geerde lakoniek en omspeelde doel man Treytel moeiteloos. Even later weigerde Treytel bij een hoge inzet van Van den Dungen Laseroms tijdig te corrigeren. Hoekema schoot eerst tegen de Rotterdammer op, waarna Devrindt de terugspringende bal be heerst in het doel werkte. Van Dui venbode: „Wedstrijden, waarin je aanzienlijk slechter speelt, win je toch. Maar juist als je voelt, dat er weer van een opgaande lijn sprake is, ga je de boot in. Dat was tegen Twente zo en dat is nu weer ge beurd". GERRIT DEN AMBTMAN MUNTELIER De Nederlander Gertie Wildeboer is tijdens een inter nationale veldrit in de Zwitserse plaats Muntelier als vierde geëindigd. Winnaar werd wereldkampioen Eric de Vlaeminck, d'e voor de 22 kilome ter een tijd van 57 minuten en 33 seconden nodig had. Wildeboer had een achterstand van vijftien secon den. Hij maakte deel uit van de kop groep van vier renners, maar kreeg driehonderd meter voor de finish een defect aan zijn fiets. De uitslag Is: 1. Eric de vlaeminclc (Bel gië) 22 km in 57.33 2. Voitek Cervlnek (TsJ) z.t. 3. Hermann Gretener (Zwi) z.t. 4. Gertie Wildeboer (Ned) op 15 sec. 5. Klaius Joerdens (Wdl) op 36 sec. De Egyptische voetbalbond heeft alle competitie- en vriend schappelijke wedstrijden in het land tot een nader te bepalen tijdstip afgelast. De beslissing is genomen naar aanleiding van ongeregeldheden die zich vorige week voordeden tijdens de competitiewedstrijd tusen de clubs National en Za- malek, beiden uit Kairo. Het voetbal was in Egypte juist twee maanden geleden her vat, nadat er ruim vier jaar niet was gespeeld: de juni-oorlog van 1967 betekende destijds het einde. Bij de incidenten van vorige week bestormden toeschouwers het veld, na de toekenning op dubieuze gronden van een straf schop aan National. Er werd met stenen en flessen gegooid en verscheidene personen, onder wie politiemannen, raakten ge wond. De nationale voetbalbond heeft de doelman van National, die „begonnen" zou zijn, ge schorst en zijn club een boete opgelegd van 200 pond ster ling (1700 gulden). Volgens het gezaghebbende blad „Al Ahram" zou de secre taris-generaal van de voetbal bond, Hussein Madkour, zijn afgetreden. Feyenoordkeeper Eddy Treijtel in duel met Oeki Moekema van PSV. Op de achtergrond Jan Boskamp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9