Maurice Chevalier bleef wat hij was: een Parijsegamin' Veel schade door vuurwerk-branden Tenminste dertig komen om in het mensen verkeer Terugtrekking VS - troepen mogelijk in sneller tempo Nederlander is drukste rijder Nixon na succesvolle bombardementen Mr. Cals wordt morden ter aarde besteld Simon de Wit begint vaste- prijzen-aktie Man en vrouw bij steekpartij op tanker gewond MA-A NO AG 3 JANUARI 1972 (Vervolg van pag. 1) Bij de brand, die omstreeks mid dernacht uitbrak werden enkele op slagplaatsen met emballagemateriaal in de as gelegd. Ook gingen loodsen met gloednieuwe machines voor ver pakking en verzegeling in vlammen op. Het hoofdcomplex van de brou werij werd behouden en de produktie kan worden voortgezet. Een harde oostenwind wakkerde het vuur aan. De brandweer stond tegenover een enorme vuurzee, maar wist te voorkomen dat het vuur over sloeg naar het ketelhuis van de brou werij. De verpakkingsvoorraad, waaron der veel plastic kratten, ging voor het grootste deel verloren. Ook een nieuw expeditiegebouw werd gedeeltelijk verwoest. Enkele vrachtwagens wer den een prooi van het vuur, maar de meeste konden tijdig door toegesneld personeel worden weggereden. Tegen half drie had de brandweer het vuur onder controle. Er zijn geen persoon lijke ongelukken gebeurd. Op vrijdag is een winkel in verf- en spuitwaren uitgebrand. De schade wordt geraamd op een ton. Ook hier werd de brand door vuurwerk ver oorzaakt. In emballage op de binnen plaats van het pand ontploften rotjes, waarna het vuur naar binnen sloeg. Door de enorme hitte sprongen van aangrenzende panden nogal wat rui ten. Eveneens door het afsteken van rotjes is in dezelfde nacht een doe- het-zelf-zaak in Emmen verwoest. Een felle, uitslaande brand legde het hele winkeloand met magaziinruimte in de as. De schade bedraagt waar schijnlijk meer dan een ton. Woningen In Amsterdam woedden in de eer ste nacht van het nieuwe jaar twee grote branden die aanzienliike schade aanrichtten. Bij een brand in het oude entrepot-dok aan het Kadijks- plein in het oostelijk havengebied gin ?en drie loodsen met speelgoed I verloren. In de Polanenstraat in het centrum van Amsterdam brandden drie ver diepingen geheel uit en liep een be- nedenhuis grote water- en rookscha- I de op. Vier gezinnen werden uit hun I huizen verdreven; elf personen zijn ondergebracht door de hulpdienst van i het rampenfonds. Twee boerderijen, in Waardenburg en in Staphorst, werden in de oude jaarsnacht door het afsteken van vuurwerk in de as gelegd. Bij de brand in Staphorst kwamen twaalf I dieren in de vlammen om. De brand I in het Gelderse Waardenburg ont- I stond, doordat een 16-jarige jongen J een rotje op het rieten dak van de j boerderij gooide. Mede door de harde wind vatte het dak onmiddellijk vlam. Het vee kon nog worden gered, maar de inboedel ging verloren. Waarschiinlijk door een defect aan een oliekachel met een elektrische ontsteking is op nieuwjaarsdag in Wildervank een schuur door brand verwoest. Twintig kanaries en par kieten, ondergebracht in een aan de schuur gebouwde volière, kwamen in de vlammen om; een even groot aan tal kon worden gered. Ook een aantal tropische vissen in de schuur ging bij de brand verloren. In de meeste steden en dorpen is de jaarwisseling vrij rustig verlopen. Al leen in Epe, Kampen en Lunteren is het erg onrustig geweest. In Epe keerde tegen vier uur 's nachts de rust weer; in Kampen bleef het tot na vijf uur rumoerig. Evenals in de drie voorgaande ja ren moest in het Gelderse Epe de po litie in actie komen, nadat honderden jongelui in de Hoofdstraat vernielin gen hadden aangericht en branden badden gesticht. Toen deze een ge vaarlijke omvang begonnen aan te nemen, greep de politie, onder per soonlijk bevel van burgemeester J. H. Bergh, hardhandig in. Gewapend met de gummistok voerden de politieman nen meermalen langdurige charges uit, waarbij harde klappen vielen. Bij het blussen van een straatbrand werd een brandweerman aangevallen en ernstig aan het gelaat gewond. Een van achteren aangevallen hoofd agent kreeg zo'n hevige kaakslag dat hij tegen de grond sloeg en enige tijd buiten bewustzijn bleef liggen. De kaak moest door een arts worden ge zet. De in Epe aangerichte schade loopt in de tienduizenden guldens. Vrijwel alle ANWB-wegwijzers werden uit de grond gerukt of vernield. Van de vele stenen bloembakken in het centrum bleef er niet een heel. Ook de ver keerslichten werden vernield en tien-' tallen rijwielblokken werden uit de grond gerukt en als projectielen ge bruikt. Er werden acht arrestaties verricht. Op nieuwjaarsmorgen bood het centrum van Epe de aanblik van een slagveld. In de binnenstad van Kampen kwam het kort na de jaarwisseling tot ongeregeldheden, toen jongelui voorbijgangers en auto's gingen beko gelen met stenen en putdeksels. De politie voerde enkele charges uit en nam ook twintig karbietbussen in be slag De ravage na de grote brand in enke le opslagplaatsen van Grolsch bier brouwerij, die vermoedelijk is ver oorzaakt door vuurwerk. AMSTERDAM In Amsterdam vloog de 20-jarige B. Offenberg op Nieuwjaarsdag op de Prins Hendrik kade met zijn motor uit de bocht, waarna hij tegen een lichtmast botste en vervolgens op de linkerweghelft terecht kwam. Een tegemoetkomende personenwagen kon hem niet meer ontwijken en overreed hem. De man overleed later op de dag in het zie kenhuis. GEERVLIET In Geervliet kwam een 21-jarige inwoner van die plaats T. Kloppert, op Nieuwjaarsdag om nadat hij van de weg afgeraakt was met zijn auto en tegen een boom was gebotst. DINTELOORD De 63-jarige me vrouw J. Thomas-Koning heeft op Nieuwjaarsdag het leven verloren toen de door haar schoondochter be stuurde auto door onbekende oorzaak van de weg afraakte en in een sloot belandde. De schoondochter liep geen verwondingen op. RIJSBERGEN Op Nieuwjaars dag is de 25-jarige J. G. R. Lichten uit Rijsbergen in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen het door hem bestuurde busje op de linker weghelft terechtkwam en tegen een boom vloog. Zijn zoontje van drieën eenhalf jaar, die bij hem in de auto zat, bleef ongedeerd. MUNNIKEZIJL In de Friese plaats Munnikezijl is op Nieuwjaars avond de 51-jarige voetganger J. Dijkstra om het leven gekomen toén hij van achteren werd aangereden door een auto. GELEEN De 41-jarige inwoner van Sittard J. Coumans is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen toen hij bij het oversteken van de rijksweg door een auto werd aange reden. De auto raakte ook een vrouw. Zij is in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis vervoerd. SOMEREN Op de Kanaaldijk in het Brabantse Someren is in de afge lopen nacht een personenauto fron taal ingereden op ccn kraanwagen die een auto sleepte. De bestuurder van de personenauto, de 29-jarige G. Obbema uit Asten, overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Mevrouw Margaret Trudeau, echtgenote van de Canadese premier, met haar zoon Jtistin, die met kerstmis werd geboren. RUINEN In de Drentse plaats Ruinen is gisteravondde 22-jarige H. Kats dodelijk verongelukt. De motor rijder vloog uit de bocht en botste tegen een boom aan de linkerkant van de weg. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. PURMEREND Op nieuw jaarsmorgen zijn in Purmerend drie jongenlui om het leven gekomen, toen de personenauto waarin zij zaten uit de bocht vloog en tegen een boom botste. Het zijn de 20-jarige J. van de Lusdonk, de 18-jarige H. D. Ver schoor en de 17-jarige mej. M. Vas, allen uit Purmerend. HOENSBROEK In Hoensbroek zijn op oudejaarsdag de 35-jarige me vrouw Maas- van der Linden en twee dochtertjes van 7 en van 4 jaar om het leven gekomen toen zij met de door mevrouw Maas bestuurde auto op de linker weghelft terecht kwam, waarop een frontale botsing volgde met een vrachtauto. Na de botsing raakte de vrachtwagen van de weg af. De bestuurder werd zwaar ge wond, de bijrijder werd met een shock in het ziekenhuis opgenomen. RENSWOUDE Twee inwoners van Scherpenzeel, E. R. Veenstra en G. A. van Veldhuizen, zijn op oude jaarsavond in Renswoude om het le ven gekomen, toen hun auto bij een inhaalmanoeuvre van de weg afraak te en tegen een boom botste. IJMUIDEN Donderdagavond is in IJmuiden de 32-jarige heer J. M. Lavero op een spoorwegovergang met zijn bromfiets onder een trein geko men. Hij overleed korte tijd later in het ziekenhuis. HEERLEN In Heerlen kwam vrijdag de 51-jarige heer L. van Weert uit Stein om het leven, toen hij met zijn auto tegen een dwars over de weg staande vrachtauto botste. De vrachtwagen was dwars over de weg komen te staan na een remmanoeu- vre voor een landbouwtrekker. SITTARD In de gemeente Ur- mond is vrijdag de heer H. J. Wolters om het leven gekomen. Hij botste met zijn auto achterop een tankwagen, waarna een kettingbotsing ontstond. De heer Wolters was 32 jaar oud. LOPPERSUM De 50-jarige heer A. van de Berg kwam op oudejaars dag in de Groningse gemeente Lop- persum om toen hij in botsing kwam met een personenauto en vervolgens met een fietsend kind. Het kind werd ernstig gewond. DIEMEN Op oudejaarsmiddag is de 43-jarige mevrouw J. Folie-Wams uit Amsterdam frontaal in botsing gekomen met een tegenligger, toen zij in Diemen door onbekende oorzaak op de linkerweghelft terecht kwam. Mevrouw Folie overleed zaterdag in het ziekenhuis. UITGEEST In Uitgeest is op oudejaarsdag de 66-jarige mevrouw M. M. E. Baas-van Alten om het le ven gekomen toen de door haar man bestuurde auto geen voorrang ver leende aan een andere wagen, waar na een botsing ontstond. Haar echtge noot werd zwaar gewond in een zie kenhuis opgenomen. EMMELOORD De 26-jarige J. G. H. Hendriks uit Espel (NOP) is op oudejaarsavond met zijn auto in zijn woonplaats tegen een brugleuning ge reden. Hij was op slag dood. ZWOLLE De 47-jarige bromfiet ser D. J. Schoenmaker is op oude- DEN HAAG De Nederlander maakt een veel drukker gebruik van zijn auto dan de meeste andere Euro peanen. Hij rijdt er meer mee dan de inwoners van de grote Europese lan den. zo blijkt uit een vergelijkend overzicht, dat de ESSO-Duitsland heeft samengesteld. In dit overzicht worden de automo bilisten van Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië en Zweden met el kaar vergeleken en van deze Euro peanen leggen de Fransen gemiddeld het minst en de Nederlanders gemid deld het meeste aantal kilometers per jaar af. Het gemiddelde per jaar per auto bedraagt in Nederland 18.000. Daarna komen de Duitsers met 16.400 km en de Zweden met 14.200 km. De Engel sen en de Italianen liggen met ieder 13.000 km op een gedeelde vierde plaats en de Fransen komen met 11.000 km onderaan de lijst. jaarsavond in zijn woonplaats Nieuwleusen om het leven gekomen, toen hij van achteren door een perso nenwagen werd aangereden. Volgens de politie brandde zijn achterlicht niet. GELEEN In de Julianatunnel in Geleen is in de nacht van vrijdag op zaterdag de auto van de 21-jarige W. Doelitsch uit Stein tegen de tunnel muur gebotst. De bestuurder overleed in het ziekenhuis. Van de overige vier inzittenden van de auto werden er twee ernstig gewond. BEILEN Op oudejaarsavond is de 10-jarige Geert Verbeek uit Beilen aangereden door een personenauto, toen hij de provinciale weg overstak. De jongen overleed de volgende dag. OLDEBROEK In Oldebroek werd de 12-jarige jongen Jopie van Werven uit Wezep van achteren door een personenauto gegrepen toen hij aan de rechterkant van de weg liep. De jongen overleed de volgende dag in het ziekenhuis. RODEN De R. Turksma uit Ro den is kort na de jaarwisseling in zijn woonplaats overleden, nadat hij door een personenwagen was aange reden. Hij liep rechts van de weg. door Ber Huising Van het eerste jaar van deze eeuw af heeft Maurice Cheva lier, op de planken en op het doek, de wereld jongensachtig toegelachen, en de wereld lach te blij herkennend terug. Hij was, tussen de beide wereld oorlogen vooral, een symbool van „vrolijk Parijs" dat ieder een evengoed kende als de Eiffeltoren. Hij was in de jaren dertig ook nog Hollywoods best betaalde film ster. En hij bleef, na de tweede wereldoorlog, overal waar hij kwam, en hij kwam nog „overal", de enige Maurice Chevalier, in een zame ..tours de chant" van een paar uur. Hij was wel, tenslotte, een oudere en bedachtzamer Chevalier geworden, maar dat speelde hij dan veer zo charmant uit. dat hij weer, of nog, veel jonger leek. Maurice, op 12 september 1888 geboren, was een volksjongen van Ménilmontant, zoon van een huis schilder en een passementwerkster. Op moeder, die hij La Louque noemde, is Maurice altiid dol ge- bWen. Hij mislukte in allerlei leerlingenbaantjes, maar hij stond als dertienjarige, in 1901 al in het Casino de Tourelles voor twaalf francs per week. Daarvoor deed hij de grote komiek Dranem na. Hij kwam hogerop, in betere zaken, voor hogere gages, maar de eerste keer in Folies-Bergère ging hij af. Toch werd hij daar, drie jaar later, geëngageerd voor „La Valse Ren- versante" een wilde dans met Mis- tinguett, die „de koningin" van de Parijse music-hall was, en bleef totdat ze niet meer kon. Zij deed op haar zeventigste nog een bloemen meisje en danste, in 1949 in A B.C. nog tien minuten he-bop. Music-hall Met „Mist", die zijn natuurtalent bijschaafde, was Maurice waar hij zijn moest, en lang zou blijven. Voor 1914 al. Na een stormachtig liefdeleven met Mist ging Maurice, even populair als zij, en dat wilde wat zeggen, zijn eigen gang. In het Casino de Paris, in het Londense Palace, later met Yvonne Vallée, waarmee hij trouwde Hij was de vedette van music- halls en revues. Hij zong, niet mooi, maar wel persoonlijk met een grappig effekt, de banale revuelied jes met armoedige teksten en lek kere wijsjes. Dat Valentine, Pro sper, Ma Pomme blijvertjes werden kwam alleen doordat hij ze zong, wel tienduizend maal en altijd weer op verzoek. Hij danste, niet geweldig, wel soepel en leuk. Hij acteerde nauwelijks, hij bleef altijd Maurice. Hij kleedde zich, als eer ste in de Parijse music-hall, naar de sjiekste herenmode, maar met die schuine strohoed, het vlinder- dasie, zijn olijke lach met de on- derliD vooruit, en met ziin „ganzen- nasies", bleef hij ook de „gamin", de +vpipphe Pariise kwaioneen. En frivool Parijs was toen nog het mode-aangevende, artistieke en onr'oueende centrum van ..de we- re'd". Zelfs Hollywood keek ernaar. En nauwelijks gaven de films daar geluid, of Jessy Laske haalde Mau rice erheen voor The Playboy of Paris, wat hij ook was. Vele sterren van de stomme film vielen, omdat zij niet konden zingen, of behoor lijk praten, zonder accent. Maurice, met het verschrikkelijkste accent van allen, Amerikaans op z'n Mé- nilmontants, schoot als een komeet omhoog. Door regisseurs als Lu- bitsch, partners als Jeanette Mac- donals, maar vooral door zijn eigen onweerstaanbare, losse, ironische charme (als een „magnetiseur", zoals Colette hem noemde); in films als The Love Parade, The Merry Widow, The Big Pond, The Inno cents of Paris... Toen Hollywood en hij genoeg van elkaar kregen, mocht hij overal terugkomen. Huwelijken Na de Tweede Wereldoorlog, te gen de zestig al, was Maurice ver anderd. Niet in zijn optreden, dat beproefd als van ouds berustte op al zijn vervolmaakte „trucs", maar wel als mens. Hij was, tot zijn eigen verbazing, gaan nadenken, gaan lezen, en gaan schrijven: vier boeken herinneringen en bespiege lingen (ook wel verkort uitgege ven). Daarin staat dat die altijd zonnige, luchtig»?, peelse Maurice ook zijn zorgen had. Om mislukte huwelijken (het laatste was met de veertig jaar jongere Nita Raya), om het ouder worden, en om zijn werk. Want Maurice die alles meeliep, en die alles wat Maurice, en alleen Maurice kon, vanzelf kon, zo te zien, kreeg voor een première of een moeilijke voorstelling geen hap door zijn keel, en lag na een matig succes nachten lang wakker. Toch bleef hij doorgaan, in vele landen, ook hier een parr maal, in films, voor de teevee. Met een juist gevoel voor wat men nog ver wachtte en hoever hij nog kon gaan. Niet om de inkomsten, want luchthartige Maurice was zakelijk en spaarzaam genoeg. Hij kon zelfs veel doen voor oude, niet rijke, ar tiesten. Hii bleef werken omdat hij vermoedelijk het optreden, het pu bliek. het beiubeld worden, niet kon missen. Wat te begriipen is. "ii is een lan" leven lang de lieve ling van ziin publiek geweesl WASHINGTON (Reuter/UPI/ AFP) President Nixon heeft gisteravond in een televisieinter view gezegd dat de intensieve bombardementen in Noord Viet- - nam van de afgelopen vijf dagen zo succesvol zijn geweest dat de terugtrekking van Amerikaanse troepen mogelijk versneld kan worden. Het huidige tempo van terugtrekking van 22.500 man per maand kan in ieder geval gehandhaafd, maar mogelijk zou hij later deze maand een opvoe ring van het tempo bekend maken. De ruim 1000 bombardementsvluchten de zwaarste luchtaanvallen die on der de regering-Nixon zijn uitgevoerd waren volgens de Amerikaanse president nodig omdat de Noordviet- namezen Amerikaanse verkennings vliegtuigen beschoten cn de infiltra ties hadden opgevoerd. Het resultaat van de bombardementen noemde Nixon „zeer doelmatig". Door de bombardementen zou te vens het Amerikaanse verliescijfer laag kunnen blijven, rond het huidige maandelijkse gemiddelde van tien doden, aldus Nixon. Tegen de tijd van de presidentsver kiezingen in november 1972 zouden vrijwel alle Amerikaanse troepen te ruggetrokken kunnen zijn. Op de vraag of dat ook het einde van de Amerikaanse inmenging in de oorlog en van de bombardementen op Noord-Vietnam zou betekenen ant woordde Nixon dat dit afhing van de kwestie van de Amerikaanse krijgs gevangenen. Voor het eerst stelde Nixon de volledige terugtrekking van de Amerikaanse troepen alleen nog maar afhankelijk van de vrijlating van de Amerikaanse krijgsgevange nen. en noemde hij niet als voor waarde dat Zuid-Vietnam sterk ge noeg moet zijn om zichzelf te verde digen. Hij zei dat over de krijgsgevange nen een voorstel was ingediend bij de Parijse vredesbesprekingen, maar dat was door Hanoi afgewezen. Presidentschap In het interview zei Nixon voorts dat hij voor 14 januari bekend zal maken of bij meedingt naar het pre sidentschap. maar hij liet doorsche meren dat hij dat wel van plan is. Als hij zich kandidaat stelt voor de republikeinse partij zal hij geen par tijpolitiek bedrijven voor de republi keinse conventie in juli 1972. Hij liet ook blijken dat hij graag Spiro Ag- new weer als kandidaat voor het vi- ce-presidentschap zou zien. Nixon herhaalde dat zijn reis naar China niet gevolgd zal worden door diplomatieke erkenning van Peking. Washington blijft Formosa erkennen en zal zijn defensieverdrag met dat land handhaven. De Amerikaanse president zag geen aanleiding ook de betrekkingen met Cuba te normaliseren. Nixon liet doorschemeren dat de Verenigde Staten in principe hebben besloten de levering van Phantomge- vechtsbommenwerpers aan Israël te hervatten DEN HAAG Oud-minister-pre sident mr. J. M. L T. Cals zal morgen in Den Haag worden begraven op de RK-begraafplaats aan de Kerkhof laan. Eerst zal nog om elf uur 's mor gens in de parochiekerk St. Paschalis Baylon aan de Wassenaarseweg een uitvaartdienst worden gehouden. Velen trotseerden het gure weer in Scheveningen om te kunnen deelne men aan de traditionele Nieuwjaars duik in zee. ZAANDAM Simon de Wit is ge start met een unieke aktie, waarbij zij garandeert dat een pakket van 100 belangrijke dagelijkse produkten ge durende het hele jaar niet in prijs zal worden verhoogd. De vaste-prijzenac- tie wordt gevoerd onder het inotto „Beloofd is beloofd bij Simon de Wit" en zal lopen tot en met 31 december 1972. Het bedrijf heeft voorts in het kader van haar aangepaste beleid be sloten een nieuwe huisstijl te intro duceren. Deze nieuwe stijl, die ook zal worden toegepast in een nieuwe schrijfwijze van de naam Simon de Wit, wordt uitgevoerd in de kleuren rood, geel, groen en blauw, waarbij bruin als basiskleur fungeert. Ook de Öruyter komt met een nieuwe huisstijl. Een gestileerde letter G zal als merkbeeld voor het winkelbedrijf en voor het eigen merkartikel gaan fungeren. Doel van de nieuwe huis stijl is een duidelijke herkenbaarheid van de „nieuwe" de Gruyter. Van een verslaggever AMSTERDAM De 20-jarige Spaanse matroos E.A.P.A. (uit Vigo is op Nieuwjaarsmorgen door de IJmuidense politie van de Nederland se Shell-tanker Ka'.ydon" gehaald. Hij wordt ervan verdacht de 26-jari- ge tweede machinist E. Kreune uit Gouda vijf messteken toegebracht te hebben. Aanleiding tot de steekpartij was een poging tot aanranding door de Spanjaard van de vrouw van de ma chinist, de 25-jarige P. Kreune-Smid. Deze werd door de Spanjaard bij de aanrandingspoging met een mes aan beide handen gewond. Met haar man, die inmiddels is geopereerd, ligt zii in het Zeeweg-ziekenhuis in IJmuiden. De machinist was gisteren buiten le vensgevaar. De 'Kalydon' was Nieuwjaarsmor gen op weg van Hamburg naar Am sterdam toen 's nachts gegil klonk uit de hut van de tweede machinist. Toen laatstgenoemde binnentrad zag hij behalve zijn bloedende vrouw de Spanjaard. Er ontstond een vechtpar tij, waarbij Kreune steken opliep in borst, zijde en been. De Spanjaard werd door andere bemanningsleden overmeesterd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5