VEEL SCHADE BIJ VUURWERK Kraan vernielt splinternieuwe losinstallatie Tenminste dertig mensen komen om in het verkeer Nederlands schip in Pacific stuurloos 20 mensen van boord Het Kwartet PROF. ZIJLSTRA: Dieptepunt nog niet dit jaar Motorhelm vanaf 1 juni verplicht Deense koning ernstig ziek Tegen muurtje B rou werij brand Benzine werd 5,3 cent duurder Miljoenenbrand in Maastricht aangestoken? Prins Bernhard: wereld stuurt Werktijd verlagen in midden- en Chevalier (83 jaar) overleden Elfstedentocht per auto door radio gevolgd op lamp aan kleinbedrijf I 1 Crita) het weer Bestendig Nieuwe Leidse Coerant Maandag 3 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven m5n hert In teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. In liet lange weekeinde, waarin de jaarwisseling viel, De verkeersdrukte was enorm: de verkeerscentrale van Naast de dodelijke ongevallen deden er zich veel onge- hebben zeker dertig mensen het leven verloren door ver- de rijkspolitie in Driebergen meldde ongekende verkeers- lukken (vooral kettingbotsingen) voor waarbij grote keersongelukken. concentraties op vrijdag en zondag. schade ontstond. AMSTERDAM Tijdens een in de grote steden rustig verlopen jaarwisseling, hebben veelal door vuurwerk ver oorzaakte branden op een aantal plaatsen in het land grote schade aangericht. In Arnhem heeft een 49-jarige kantoorbediende door het geknal van het vuurwerk buiten zinnen geraakt, op straat zijn pistool leeggeschoten en een 15-jarige scholier met een schot in de on derbuik verwond. Het slachtof fer is buiten levensgevaar. Vier Eindhovenaren raakten gewond, toen het zelfgemaakte vuurwerk van de 25-jarige elektriciën A. B. uit Eindhoven ontplofte: daar- HILVERSUM Dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank, betwijfelt of de neergang van de economie die hij dui delijk signaleert al in 1972 zijn dieptepunt zal bereiken. In een vraaggesprek voor de KRO- televisie zei de heer Zijlstra, dat wij door een zeer diep dal zullen gaan. De recessie waarin Nederland ver keert zal harder zijn dan in 1966, al dus prof. Zijlstra. Ingaande op een vraag over de sa menhang tussen economische groei, verdere kapitaalinvestering, en mi lieubescherming. zei prof. Zijlstra, te menen dat kapitaalinvesteringen no dig zullen zijn onder meer ten behoe ve van de bestrijding van de veront reiniging van het milieu. Hij vond dat de overheid stellig het bedrijfsleven de verplichting kan op leggen voorzieningen te treffen tegen vervuiling door de bedrijven. Hij zag hier een analogie met de wetgeving die destijds de kinderarbeid onmoge lijk maakte. Hij was zich ervan bewust, dat dit geld zal kosten, maar prof. Zijlstra wilde het probleem van de milieuver vuiling, als structureel probleem, los zien van de teruglopeiide conjunctuur' van dit moment. Van een verslaggever DEN HAAG Motor- en scooter rijders eh hun passagiers zijn met in gang van 1 juni van dit jaar ver plicht een goed passende helm te dra gen. iHet ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit (omdat de datum van 1 juni allerminst algemeen be kend blijkt te zijn) meegedeeld. De helmen zullen met ingang van een nader te bepalen datum van een door de minister goedgekeurde soort moeten zijn (wat zal blijken uit een binnen in de helm genaaid keur merk). Ook helmen die het keurings- merk van de Ko'.. Ned. Motorrijders Vereniging dragen of dat van RAI- TNO of IW-TNO zullen als goedge keurd beschouwd worden. Hetzelfde geldt voor helmen die door de Belgi sche overheid goedgekeurd zijn. De datum dat een helm ook ver plicht is voor bromfietsen en hun passagiers is nog niet vastgesteld. KOPENHAGEN (AP) Koning Frederik van Denemarken heeft van ochtend een hartaanval gehad en' is onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. Op oudejaarsavond werd bij de ko ning, die 72 jaar oud is. een opkomen de longontsteking geconstateerd, daar voor had hij griep gehad. bij werd dq hand van de elek triciën afgerukt. Het slachtoffer van de schietpartij in Arnhem liep temidden van feest vierend op straat, toen plotseling de kantoorbediende G. van E. in de deuropening verscheen, gewapend met een zware Browning, die hij ver schillende malen afschoot. Niemand heeft gezien of hij op de voorbijgan gers richtte: ook de politie is daar nog niet achter. De getroffen scholier werd onmid dellijk naar een ziekenhuis gebracht, waar de kogel met spoed werd ver wijderd. De schutter heeft bekend, maar nog niets over zijn beweegrede nen gezegd. Zijn Browning en veer tien patronen zijn in beslag genomen. De ontploffing in Eindhoven ont stond. nadat de elektriciën tevergeefs had geprobeerd met behulp van een gaspijp een stuk vuurwerk door mid del van elektrische ontsteking tot ontbranding te brengen. Toen daarop de man met het vuurwerktegen een muurtje sloeg, volgde de explosie. Be halve B. werden drie anderen ge wond. Van een vrouwelijk familielid wercl een teen verbrijzeld; twee kin deren raakten licht gewond. Bij de explosie sneuvelde een aantal ruiten, sloeg een voordeur uit het kozijn en werd het tuinmuurtje vernield. Stuk ken van het vuurwerk werden hon derden meters verder teruggevonden. Op het "terrein van FC Den Haag iiep gistermiddag de 14-jarige Erik van Driel uit Den Haag ernstig oog letsel op, toen de 18-jarige loswerk- man R. D. een rotje afstak. De jongen is naar het oogziekenhuis gebracht. De hevigste brand die tijdens de jaarwisseling heeft gewoedt, heeft in de oudejaarsnacht voor, volgens de directie, vele miljoenen schade aan gericht in de Grolsch-brouwerij in Groenlo in de Achterhoek. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door vuurwerk. (voor vervolg zie pag. 5) Van een verslaggever DEN HAAG Wie op nieuwjaars dag of gisteren benzine getankt heeft, heeft dit aan zijn portemonnee kun nen merken: zowel super- als norma le benzine werden per 1 januari 5,3 cent duurder. Dat was een gevolg van dc verhoging van de benzinc-accijns en de wiebeltax. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. ROZENBURG Ongeveer anderhalf miljoen gulden scha de is voor de Graan Elevator Maatschappij tc Rotterdam ont staan, toen in de Chemiehaven in het Botlekgebied haar drij vende kraan GEM 1 omsloeg en het pas voltooide eindpunt van MAASTRICHT Gisteravond is brand ontstaan in een confectiebe drijf aan de St. Gerardusweg te Maastricht. De politie acht het niet uitgesloten dat er sprake is van brandstichting. Een grote hoeveelheid kleding hoofdzakelijk herencos- tuums ging verloren. De schade is aanzienlijk, wellicht twee miljoen gulden. Bij het confec- tieatelier Chas Macintosh is de hele voorjaarscollectie in vlammen opge gaan. De heer .T. Beyer, algemeen direc- teür van Macintosh, noemt de situatie beangstigend. De brand van gisteren is op dezelfde manier aangestoken als de brand die op Pinksteren vorig jaar in het Maastrichtse bedrijf heeft ge woed, aldus de heer Bever. Toen be droeg de schade ruim IV- miljoen gulden. Ook toen werd de brand op drie plaatsen aangestoken en werden alle telefoon- en telexdraden doorgesne den. de transportband op haar nieuwe lichterpier voor derivaten-opslag vernielde. Het moet gebeurd zijn in de nacht van oud- op nieuwjaar. Maar pas zondag ontdekte een wachtsman van de GEM op nieuwjaarsmorgen tussen halfvijf en vijf uur <J§ enorme rava ge. Van de tien meter hoge opbouw van het eindpunt werd meer dan de helft afgeslagen; deze kwam in het water terecht, terwijl het onderste gedeelte geheel werd ontzet. De ■kraan zonk. de bak ervan ligt geheel onder water. De nieuwe overslag een trans portband van enkele honderden me ters lengte tussen een ander haven bekken en de lichterpier in de Che miehaven zou midden maart in ge bruik werd genomen. Daarin is nu een vertraging gekomen van ongeveer drie maanden. Op het moment van het ongeluk lagen er geen lichters langs de GEM - pier. Er was niemand aan boord van de drijvende kraan en op omliggende schepen is niets gehoord. Naar de oorzaak kan men. zolang de bak van de drijvende kraan niet boven water is gehaald, slechts gissen. Sabotage wordt door de technische dienst van de GEM niet uitgesloten geacht. Als de kraan te kort afge meerd was geweest en in zijn trossen was gaan hangen, zo meent men daar. was hij niet over de pier heen geslagen maar precies de andere kant op. Het vernielde eindpunt van de overslag zal nu geheel moeten wor den gedemonteerd en daarna moet men opnieuw aan het bouwen. Met dat demonteren kan pas worden be gonnen als de kraan geborgen is, zo dat dit zo spoedig mogelijk moet ge beuren. Reeds zondagmiddag zouden directie en technische dienst van de GEM bijeenkomen om over die ber ging te beraadslagen. PARIJS (AP, Reuter, UPI) De Franse cabaretier Maurice Chevalier is zaterdag op 83-jarige leeftijd over leden. bijna drie weken nadat hij in het ziekenhuis was opgenomen om behandeld te worden voor een nier ziekte. „Het verdwijnen van Maurice èhe- "valier zal niemand onberoerd laten", zo reageerde Georges Pompidou, de president van Frankrijk, op het over lijden van de gevierde cabaretier. „Zijn succes bij het Franse en inter nationale publiek ging uit boven het eenvoudige talent van zanger en ac teur", zo zei de president, die meende dat Chevalier Frankrijk in het bui tenland „een warm en vrolijk" beeld had gegeven. Chevalier zal woensdag begraven worden tijdens een eenvoudige plech tigheid in de Parijse voorstad Mar- nes-la-Coquette. (Zie ook elders deze krant). DEN HAAG Vandaag begint een elfstedentocht per auto langs de Ne derlandse provinciehoofdsteden. Het eindpunt zal Dronten in Oostelijk Flevoland zijn, dat met ingang van vandaag een zelfstandige gemeente wordt en dat daarom deze rit organi seert. Aan de tocht zullen zestig speciaal uitgenodigde équipes deelnemen. Het zijn voornamelijk figuren uit de autosport, artiesten en omroepmede werkers. Ook zal iedere provincie hoofdstad een speciale équipe afvaar digen, die een boodschap bij zich zal hebben voor het gemeentebestuur van Dronten. Op de markt in Middel burg vindt een klassementsproef plaats. Ook de Rijkspolitie neemt deel met Ik geef op als nieuwe abonnee: adres: woonpl.. Mijn naam is: adres-. woonpl: I betaling per L. kwartaal maand Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, leid®n MORGES (Zwitserland) Prins Bernhard heeft gewaarschuwd dat de wereld op een ramp aanstuurt, tenzij een halt wordt toegeroepen aan de razende „vernietiging, degradatie en vervuiling van c'e natuurlijke omge ving." In een nieuwjaarsboodschap, uitge geven door het hoofdkwartier van het Wereldnatuurfonds waarvan de Prins voorzitter is, roept hij op tot steun aan de conferentie van de V.N. over het leefmilieu, die in juni in Stock holm wordt gehouden. Volgens de Prins biedt 1972 ons de gelegenheid een koers te veranderen welke schijnt af te gaan op rampspoed." Mensen, die opgehouden heb ben jong te zijn zeggen „ik ben de oude niet meer" FLIEGENDE BLATTER Zet dat ding onmiddellijk weer op. Ik heb je niet voor de grap helemaal naar hier gebracht! DE BILT Een gebied van hoge barometerstanden, dat da genlang boven Scandinavië lag, heeft zich naar West-Rusland verplaatst en is daarbij belang rijk in betekenis afgenomen. Als gevolg van deze ontwikke ling nam de oostelijke wind in onze omgeving in kracht af. Te gelijkertijd trok een storing, af komstig van het zeegebied tussen de Azoren en Portugal naar Frankrijk en Noord-Italië. Het storingsgebied dringt nog wat op in de richting van ons land, maar de activiteit ervan be hoort vrijwel tot het verleden. De regenkansen blijven in ons land dan ook gering. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stabiel. Zon en maan 4 januari: zon op 8.48, onder 16.42; maan op 21.18, onder 10.37; Eerste Kwartier. Hoog water Hoog water, 4 januari: Rotter dam le getij 6.45, 2e getij 19.24; Screveningen 5.2117.35; Vlissin- gen 4.07—16.30; Haringvliet aan de Zeezijde 5.47—18.03. een van de Porsches van de verkeers- groep. Deze Porsche zal fungeren als modeléquipe en het team dat de rij tijd van deze équipe het dichtst bena dert zal een speciale NOS-prijs krij gen. De NOS-radio zal de rit volgen en er elk heel uur flitsen van doorge ven via Hilversum II. In elk van de elf steden zijn verslaggevers gestatio neerd, terwijl bovendien drie repor ters meerijden om via de mobilofoon verslag uit te brengen. DEN HAAG De commissie ar beidsvoorwaarden van het Hoofdbe drijfschap Detailhandel heeft voorge steld de werktijd-per-week voor de werknemers in midden- en kleinbe drijf te verlagen van 45 tot 42 Vt uur. De commissie heeft ook voorgesteld de vakantie in het algemeen met één dag te verlengen (met ingang van 1 juni 1971) en twee dagen extra va kantie toe te kennen aan werknemers die 25 jaar in dienst zijn en vier da gen extra aan degenen die een veer tigjarig dienstverband hebben. Er is overeenstmmieng bereikt over verhoging van de vakantiebijslag met viertiende procent. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM/LONGBEACH Het Nederlandse vrachtschip „Dordrecht" is ter hoogte van de Mexicaanse kust in de Stille Oceaan in ernstige moeilijkhe den geraakt, maar het ziet er naar uit dat de meest kritieke situatie inmiddels achter de rug is. Wel zijn twintig van de vijfender tig bemanningsleden van boord ge haald door het Liberiaanse vracht schip Golar Arrow, maar volgens de kapitein en de rederij Phs. van Om meren in Rotterdam (eigenaresse van NV stoomvaartmaatschappij, die de Dordrecht in de vaart brengt), bestaat er geen gevaar meer dat het schip verloren zal gaan. De Dordrecht was van Norfolk in Virginia onderweg naar Japan met een lading van 42.000 ton steenkolen, toen afgelopen woensdag tengevolge van een defect in de machinekamer deze ruimte onder water kwam te staan. Daardoor vielen de machines uit en raakte het 42.599 ton dw. me tende schip stuurloos. Toen in de daarop volgende dagen het weer ver slechterde vroeg de kapitein hulp van schepen in de buurt en werden twin tig van de vijfendertig bemanningsle den van boord gehaald. Inmiddels was ook de Amerikaanse kustwacht gewaarschuwd. Een kotter van deze dienst Is onderweg naar de Dordrecht. Verwacht wordt dat deze kotter in de loop van vandaag bij het defecte schip kan zijn. Ook is een sleepboot onderweg, die waarschijn lijk morgen de Dordrecht zal berei ken. Een woordvoerder van de rederij zei ons dat het schip naar een Ca'i- fornische haven gesleept zal worden om gerepareerd te worden. Het sleep- karwei zal ongeveer twee weken in beslag nemen. Het schip bevindt zich op een afstand van ruim vijfhonderd mijl van de zuidelijkste punt van het Californische schiereiland in Mexico. Hoelang de reparatie zal duren is op het ogenblik nog niet te zeggen om dat het schip eerst geïnspecteerd moet worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1