IV-commentaar Overzichten Seths Oudejaar Tv-speler in VS dood gevonden Spoedvergadering jonrnalistenbond COLIN FORBES ,13 Uitzendbureaus 10 pet. duurder - MAANiDIAG 3 JANiUARI 1972 Een tv-bespreking over het lange weekeinde rond de jaarwisseling kan niet veel meer zijn dan tal van pro gramma's in die periode waren: een globaal overzicht. Om daar dan met een maar mee te beginnen: we zagen een stuk of vijf overzichten, waarvan die van de NOS over het algemeen opvielen door hun vormgeving en hun ingehouden scherts (Fred Emmer Igezeten bij een emmer, Terlingen die \werd bedolven onder bierblikjes Van alle overzichten was die van de EO wat opzet betreft eigenlijk wel het aardigst. Een aantal programma makers van deze omroep zat zich rond de oliebollen te bezinnen op het werk dat het afgelopen jaar uit hun handen was gekomen. In uitwerking was dat idee nogal steriel maar dat zal misschien samenhangen met het ]feit dat de EO wat hij ook doet, nog .altijd de indruk wekt via een geslo- ten circuit te werken. Als tal van programmamakers zeggen dat ze zich jhebben bezig gehouden met verkon diging, dan kun je maar met moeite de vraag binnenhouden wat dat heeft uitgericht. Dat komt vermoedelijk door het feit, dat nergens anders op de televisie een zo zware pretentie wordt gevoerd met zulke program ma's. Al met al lijkt het idee van de EO voor uitbouw vatbaar. Van de programma's die op de jaarwisseling betrekking hadden, slaan we het oliebollenconcert uit Wenen maar over. Brandpunt had oudejaarsavond een voortreffelijke uitzending waarin belangrijke en minder belangrijke Nederlanders die in het nieuws waren geweest kwa men vertellen hoe het met hen ging. Met oud-premier De Jong bij voor beeld ging het best, met Rinus Wehr- man ook; eigenlijk met iedereen wel. Dat was juist het aardige. Het was trouwens opvallend hoe er niet op 1 maar op 2 januari een nieuw begin werd gemaakt, 's Middags zagen we een nieuwe serie voor kinderen die was nagesynchroniseerd en 's avonds nog één. Dat was nieuws, waarbij de uitspraken van de heer Mansholt (Panoramiek) in het niet verzonken. Er zal dan toch een eind worden ge maakt aan de ingewikkelde leesles die de schoolgaande jeugd zondag avond voor Studio Sport moet onder gaan. Tot dusver moesten de Cat- weazles en de Vrijbuiters en wat er verder mag zijn geweest, immers worden gelezen in plaats van beke- kèn. Eindelijk kunnen de kinderen (en wij met hen) gaan kijken wat er eigenlijk gebeurt. Het gesprek van Langebent met prof. Zijlstra was dank zij alle een voud die het kenmerkte een goed ge sprek. Langebent was er kennelijk op uit eens iemand anders uit de oud premier te halen dan de financieel- economische expert, in welke kwali teit de heer Zijlstra meestal ver schijnt. Het lukte voortreffelijk zon der dat het verrassingen opleverde. Alleen konden we de heer Zijlstra maar nauwelijks geloven toen hij zei een emotioneel mens te zijn, maar dat weet hij natuurlijk stukken beter dan wij. A.l. Misschien dat we teveel hadden verwacht van Seth Gaaikema's oude jaar safsluiting: zoiets als een onafge broken stroom verrassende vondsten en flitsende creaties, want niet voor niets beheerst hij de taal terdege: nu moeten we constateren dat het wer ken met actuele materie niet zozeer de produktiviteit stimuleert. Het werd toch een ontwapenende presen tatie: de meeste venijnige toesvelin- gen verloren in een soms vertederen de wending veel van hun pijnlijk ka rakter. Al zal niet alles in dank zijn afgenomen. Ook was het een demon stratie van nationale verbroedering, om niet te zeggen oecumenische een heid. want naast een rooms-kathnlie- ke ..delegatie" in de persoon van bis schop Zwartkruis, excelleerde het stafkorps van het Leger des Heils, en de interpretatie van de Tien Geboden kreeg zodoende een zachtmoedige al lure. waartegen geen verweer meer op zijn plaats was. Het optreden van Vanavond te horen 20.00 uur 21.45 uur 22.40 uur 23.00 uur De Amerikaanse televisie-acteur Peter Duel, een van de hoofdrolspelers in "Alias Smith en Jones" is dood in zijn huis aangetroffen met een schot wond in het hoofd. HOLLYWOOD (Reuter, AP) Pete Duel, één van de twee hoofdrolspelers uit de tv-serie „Alias Smith and Jo nes" (in Nederland uitgebracht door de KRO), is vrijdagmorgen door de politie dood in zijn woning aangetrof fen. Hii had een schotwond in zijn hoofd. Moord wordt niet uitgesloten geacht. De 31-jarige Duel speelde Hannibal Hayes in „Alias Smith and Jones", het verhaal over twee bandie ten die genoeg hebben van geweld en misdrijven en gratie proberen te krij gen. Duel speelde ook rollen in ande re tv-series als „The Fugitive", „Combat", „The Bold Ones" en „The Name of the Game". Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 18.45 De Fabeltjeskrant. 18.55 Journaal KRO 19.05 Lippy de Leeuw 1910 Pebbles en Bamm-Bamm. 19.30 Op blote voeten in het park. NOS 20.00 Journaal. KRO 20.21 De winkel op de hoek. 21.10 Heinz Rühmann, ac teur: De kapitein van Köpenick NOS. 22.40 Journaal. TELEAC. 22.45 Spaan se les - les 2. NEDERLAND II NOS 18.45 De Fabeltjeskrant. 18.55 Journaal. AVRO 19.05 AVRO's Top- pop 19.30 Een verhaal met een staar tje, doe. NOS 20.00 Journaal. AVRO 20.21 Peyton Place. 21.10 André van Duin-show. 22.00 AVRO's Televizier 22.50 Journaal. BELGIE-NEDERLANDS. 18.00 Kleur: Fabeltjeskrant 18.05. Kleur: De woudlopers, tv-serie. 18 30 Kleur: Swimmy, tekenfilm. "8.35 Kleur: De Atlantische school van Groot-Brittan- nië, documentaire film. 19.05 Sport. 19.33 Keurig Frans en Zoeklicht. 19.39 Mededelingen en de Weerman. 19.45 Nieuws. 20.10 Sport 1971 in beeld: overzicht van de belangrijkste sport gebeurtenissen in het afgelopen jaar. 21 00 Het souterrain, tv-spel van Ha rold Pinter. 2145 Concert door de Rheinische Philharmonie. 22.35 Nieuws. HILVERSUM I EO en NCRV 19.00 uur Wij hebben een woord voor de wereld: muziek, informatie, berichten Klassieke muziek Eskalatie, klankbeeld Literama Vocaal Ensemble HILVERSUM II NOS 19.10 uur (Morele Herbewapening) Azië waarheen? 20.10 uur Weer es wat anders, mu ziekprogramma 20.40 uur Feestprogramma in de Meerpaal, Dronten 21.05 uur Gamma van Alpha en Beta 21.55 uur Promenadeorkest en solis ten 23.20 uur Feestprogramma in de Meerpaal, vervolg AMSTERDAM De Nederlandse vereniging van journalisten zal vol gende week zaterdag in spoedverga dering bijeenkomen om te praten over het conflict dat ontstaan is bij de onderhandelingen over de dag blad-cao 1972. De journalisten willen dat in de cao bepalingen worden op genomen over het redactiestatuut. De NDP is niet bereid dit te regelen. Met dit statuut willen de kranteredacties een grotere redactionele onafhanke lijkheid afdwingen. Op de vergade ring zal ook worden gepraat over de noodzaak van een betere afvloeiings regeling en de reële salarisverhoging. mr. Pieter van Vollenhoven als pia nist besloot het symposiumwaarin xoij o.m. de staatslieden Van Agt. Drees en Vonhoff, de sportman Ard Schenk en nog vele andere promi nenten en semi-prominenten zagen. De Blue Diamonds bewezen weer een integrerend deel van Seth Gaai kema's optreden te zijn. R MARY PERKINS VAN ZERVOS 12 Een interessante gedachte was bij hem opgekomen: sliep Volber inderdaad in die donkere hut of was hij ergens anders en had hij met opzet de indruk gewekt dat hij zich te ruste had begeven? Stilletjes liep hij langs zijn eigen donkere hut en ging de trap aan het andere einde van de gang op. Het vaartuig stoomde naar het westen en toen hij de deur boven aan de trap opende keek hij uit op de achtersteven. Bewust zette hij zich schrap en rechtte zijn schouders toen het steu nen van de wind een hogere toon kreeg en ijzig langs zijn ge zicht streek. Dietrich had kennis gemaakt met de wind op de vlakten van Hongarije, een wind die regelrecht van het verre Siberië kwam, maar nadat hij de deur had dichtgegooid vond hij dat hij nog nooit een doordringender koude had gevoeld. Het dek was verlaten. Geen teken van Volber. Maar de boot was er nog, het vaartuig, dat hij door de patrijspoort had ge zien vanaf zijn tafel in de eetzaal. Het bewoog zich op een koers die parallel met die van de Hydra liep en ploegde door de golven op een afstand van misschien drie kilometer over stuurboord. Het dek steeg en daalde zo erg, dat hij zich vast moest houden aan de reling toen hij naar de achtersteven liep. De spieren van zijn gezicht waren strak gespannen en dat kwam niet door de scherpe wind die zijn huid bevroor. Hij nam zijn Monokular kijker, die zo klein was dat hij in de palm van een hand kon worden verborgen en keek over het dek achter zich. Reddingboten, waarvan de sneeuw overdag gesmolten en verdwenen was, zwaaiden traag aan hun davits en weerspiegelden de bewegingen van de zee. Een dunne rookkolom steeg omhoog uit de schoorsteen van de Hydra, werd gevangen door de wind en tot een spiraal vervormd. Nergens was een teken van leven. Hij richtte zijn kijker, zag het andere schip als een wazige, langgerekte glimworm van licht, stelde de afstand juist in en de lichtvlek veranderde in een aantal patrijspoorten. Hij zag de witte schoorsteen en de niet te identificeren vlag die van de top van de mast zwiepte. Gedurende misschien een minuut stond hij roerloos, de helft van zijn aandacht bij de kijker, de andere helft open voor het geringste geluid dat hem zou waarschuwen voor een eventue le poging om hem te vermoorden, wat hij had gevreesd sinds het ogenblik dat hij aan boord was gekomen. Even later schoof hij de kijker ineen, stak hem in zijn zak en keer weer op zijn horloge. 10.10 uur. Ja, het was de Rupescu> het vaar tuig dat zich had klaargemaakt om onder stoom te gaan zo dra de Hydra voorbereidingen had getroffen de Gouden Hoorn te verlaten. Met de schouders gebogen tegen de wind liep hij terug over het wankele dek en ging naar de warmte beneden, die hem tegemoet kwam zodra hij de deur opende. In zijn eigen hut aangekomen nam hij zijn hoed af, trok zijn jas uit, stak een verse sigaar op, legde de Luger binnen hand bereik, ging zitten en wachtte. „Het was de lange Duitser," zei Ford terwijl hij de deur van de hut dicht trok en er het slot weer op deed. „Ik zag hem op de trap aan de andere kant hij had nog steeds zijn jas aan en z'n hoed op en hij ging naar het dek. Het bevalt mij niet." Er is iets vreemds aan de hand ik vóel het." „Drie Duitsers..." begon Prentice. „Vier! Er is nog die andere waarover de kapitein vroeger op de dag met ons heeft gesproken die nooit uit zijn hut komt aan het einde van de gang." „Goed dan, vier! Je doet het klinken alsof er een hele di visie aan boord is. Wat kunnen vier Duitsers nu uitrichten aan boord van een Griekse veerboot in het midden van de Egeische Zee, die, naar wat ik er het laatst van heb gehoord, wordt beheerst door de Royal Navy? Als je zo verder gaat," vervolge hij met een grijs, „beland je nog in de ziekenboeg en vraagt een medisch officier wat je zo heeft doen schrikken!" „Sorry. Het komt waarsphijnlijk door die laatste maaltijd in Istanbul. Wat was dat ook weer voor een schotel?" Gebraden octopus," zei Prentice afwezig, terwijl hij terug keerde tot zijn kaarten. „Een jonge inktvis. Grote delicatesse." Hij keek niet op om Fords gezicht te zien, maar enkele minu ten later werd hij zich weer bewust van de onrustige bewe gingen van de sergeant en toen hij opkeek zag hij hem zijn jas over zijn jekker aantrekken. „Ik heb behoefte aan wat frisse lucht," legde Ford uit. „U hebt er toch niets op tegen, nietwaar?" „Wel degelijk heb ik dat!" De luitenant sprak op scherpe toon. „In je eentje er op uitgaan is nou niet direct zo'n gewel dig idee." Fords ogen glinsterden toen hij zijn jas op zijn kooi smeet. „Dan bevalt het u dus ook niet zo best, nietwaar?" „Ik vind het alleen maar dat het niet erg verstandig is om op deze tijd van de avond uit elkaar te gaan. Daar!" Hij legde een kaart op een klein stapeltje. „Zie je, het komt uit." Prenti ce glimlachte grimmig in zichzelf toen hij verder speelde: daar was Ford hem te slim af geweest. Nee, hij voelde zich echt niet gelukkig met de situatie aan boord van de veerboot, maar hij zag er geen heil in de stafsergeant in dit stadium te verontrusten. Prentice was een man die, ondanks zijn extro- verte voorkomen, er de voorkeur aan gaf zijn verdenkingen voor zich te houden. Die Duitsers, die Ford zorgen baarden, konden natuurlijk spionnen zijn en als dat zo was, hadden ze de juiste plaats uitgezocht het strategisch belangrijke schiereiland Zervos. Terwijl hij zijn spel beëindigde dacht Prentice na over een militaire bijeenkomst, die hij had bijge woond in Athene, vlak voor hij naar Turkije was vertrokken, een bijeenkomst die hij had bezocht omdat er een communi catieprobleem mee gemoeid was. Hij kon de afgebeten stem van kolonel Wilson weer horen toen hij werktuigelijk een nieuwe kaart aan het stapeltje toevoegde. „Het kost een- duivelse moeite," had Wilson gezegd, „toe stemming te krijgen enkele van onze mensen naar Zervos te sturen. De verantwoordelijke ambtenaar op het Griekse Mi nisterie. van Oorlog zegt, dat Zervos zeventig mijlen van de Bulgaarse grens ligt en het schiereiland in ieder geval onder het bevel staat van het Griekse leger in Macedonië. Hij wil ons er gewoon niet hebben." „Zelfs geen kleine eenheid om een observatiepost op te rich ten?" had Prentice gewaagd. „Voor zover ik het begrijp biedt het klooster onder de top rechtstreeks uitzicht op de kustweg waarover onze bevoorradingen worden aangevoerd naar de Aliakmon Lijn." „Dat begrijpt u goed," had Wilson levendig gezegd. „Maar het klooster schijnt het struikelblok te zijn. Blijkbaar is het hele schiereiland jarenlang heilig gebied geweest en alleen al voor het aan land gaan heb je een vergunning van de rege ring nodig. Die geven ze zelfs niet aan een vrouw de enige vrouwen die in de streek worden toegelaten zijn de echtgeno tes en de familieleden van de vissers die er leven..." Met een ijzig gezicht had hij gezwegen tot het lachen was verstomd. En Wilson had vervolgd. „Maar wat onze mensen van de planning rillingen bezorgt is de gedachte, dat Duitse troepen dat klooster bezetten. Het hangt op een hoogte van bijna ne genhonderd meter boven de zuidpunt van het schiereiland en biedt een onbelemmerd uitzicht op die belangrijke kustweg. Maar dat is nog niet alles. Er is de een of andere gril met het weer daarboven, waardoor de top van de Zervos bijna altijd wolkenloos is dus heb je een onbelemmerd uitzicht over die weg, zelfs alS het zicht enkele mijlen verderop nihil is. Een Duitse observatiepost daar boven zou ons lelijk parten kun nen spelen." AMSTERDAM Per 1 januari zullen de tarieven van uitzendbu reaus met 10 tot 13 procent duurder wgden. Deze verhoging is het gevolg van de geringe verhoging in 1971 en de verwachtingen van het Centraal Planbureau voor 1972, aldus een me dedeling van de algemene bond van uilzendbureaus. Voor de leden van de algemene bond van uitzendbureaus wordt per 1 januari 1972 ook de „collectieve ar beidsovereenkomst voor uitzend- kraheten in de kantoor- en admini stratieve sector" van kracht. it.tuio Al Hilversum I 402 m. NCRV18.30 Nieuws 18.41 Toelichting bij het nieuws 18.47 (S) Bandstand: Brass Band Festival 1971 (gr) EO: 19.00 WIJ hebben een woord voor de wereld: muziek, infor matie en berichten, met om 19.05 Reformatie en Reveil-, 19.20 Klankbord: 19.40 Bijbel studie. NCRV: 20.00 (S) Klas sieke muziek (gr) 21.45 (S) Es kalatie, klankbeeld 22.20 A.vondoverdenking 22.30 Nieuws 22.40 Literama: over boeken, schrijvers en toneel 23.00 (S) Vocaal ensemble (opn) 23.30 (S) Deze tijd, deze mu ziek (opn) 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO 18.00 Nieuws 18.11 Ra diojournaal 18.25 Ik verbind u door... praatje 18.30 Festival van Vlaanderen 1971 te Gent: Radio orkest van de SUdwest- funk Baden-Baden met zang- solisten 19.10 Morele Herbewa pening: Azië waarheen?, le zing 19 20 Radio Volksuniversi teit NOS: 20.00 Nieuws 20.05 Reportageflltsen en resultaten van de Elfstedenroute 20.10 (S) Weer es wat anders: minder bekend buitenlands repertoire 20.40 Amusementsprogramma in Dronten 21.05 Gamma van Alpha en bèta: over recente vorderingen in de wetenschap 21.35 Oude liedjes 21.55 Prome nadeorkest met zangsolisten Afgewisseld door reportagefllt sen en aanvullende uitslagen Efstedenroute 22.55 Mededelin gen 23.00 Nieuws AVRO: 23.10 Radiojournaal NOS: 23 20 Slot- reportage Elfstedenroute en feestprogramma in Dronten 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND Van 18-20 uur: I. Joseph Haydn: Strijkquartet in d kl.t. op. 76 nr. 2 „Quinten Quar tet": II. Ludwlg van Beetho ven: Sonate voor piano en viool In A gr.t. op. 12 nr. 2: III. Franz Schubert- Vier im promptus op. 142: iv. Robert Schumann: Strijkquartet in F gr.t. op. 41 nr. 2; V. Johannes Brahms Sonate voor clarinet en piano In Es gr.t, op. 120 nr Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.02 Het levende woord 7.07 (S) Badlne- rie: klassieke muziek (gr) (7.30 Nieuws: 7.41-7.50 Actualiteiten) 8 24 Overweging 8.30 Nieuws 8.41 Voor de hulsvrouw 10.00 (S) Aubade: semi-klassieke muziek (gr.) (10.30 Nieuws) 11.00 Voor de zieken 1130 Bc- Jaardenprogramma 11 55 Mede delingen 12.00 (S) Van twaalf tot twee (12 22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Actualitei ten; 13.00-13.05 Raden maar) 14.05 Schoolradio 14.30 (S) In terlokaal op dinsdag: muzikaal middagmagazine (Om 15 30-15.32 Nieuws) 17.00 Over heidsvoorlichting KRO: 1710 (S) Metropole-orkest 17.25 Voor de kinderen 17 30 Nieuws 17.32 (S) Actualiteiten 18 00 (S) l icht ensemble met solisten. Polltie- van de CHU. Hilversum II 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek 7.20 (S) Dag met een plaatie (gr.) 8.00 Nieuws 8.11 Radiojournaal 8.20 (S) Dag met een plaatje (ver volg) (Om 8.30-8.33 De groente man) 8 50 Morgenwijding. 9.00 (S Klassiek pianokwartet (opn i 9.35 Waterstanden 9.40 (S) Pianorecital 10.00 Voor de kleuters 10 10 Arbeidsvitami nen 11 on Nieuws 11.30 Voor de vrouw (Om 11.55 Beursberich ten.) 12.30 Voor de landbouw 12.40 Knipperlicht: verkeers- magazine 13.00 Nieuws 13.11 Radiojournaal 13.30 (S) De we reld van de opera: beschou wingen over opera's 14.35 Alert! op het vlak van muziek cn maatschappij NOS: 15.00 Zoeklicht op Nederland: re portages en commentaren (16.00 Nieuws.) AVRO: 17.00 Mobiel: een beweeglijk pro gramma voor beweeglijke mensen, met om 17.55 Medede lingen. Hilversum III 240 m VARA: 7 00 Nieuws 7.02 Dag dinsdag 8.00 Nieuws 8.02 On derweg 9.00 Nieuws 9 03 Plaat jes voor de pep (10 00 Nieuws) 11 00 Nieuws 11.03 Een opval lend vrolijke gevarieerde visi te (12.00 Nieuws) 13.00 Nieuws 13.03 De Eddy Becker Show <14.00 Nieuws) 15.00 Nieuws 15 03 Drie-draai 16.00 Nieuws 16.03-18.00 Mix (17.00 Nieuws.) s TELEVISIE! MORGE> 16.00 De raket van Blnsel- berg, poppenfllm 16.20-1700 (K) Film over horlogemakersbe- drljf. FERDNAND MflROM M0BTJE ALTUbZO MOPPEREN Momma Kareltje Knetter en de 37 Toen Mr. Jona- than H. Goutvinck van Opulenten gehoord had, dat een vreemdeling hem wilde spreken en dat het om een transactie van gro te waarde ging, maakte zijn verveling plaats voor een staat van opgewonden ac tiviteit. „Hoeraaaaü Laat die snaak onmiddellijk bin- nenkome, zeg riep hij uit. „Fluks, goede Flopkes Fluks De vakbekwa me portier hing dus snel de hoorn van de kletsbel weer op en verzocht de smid om ijlings mee te gaan. Door een onmogelijk grote hall voerde hij de twee vreemdelingen naar een rijkbewerkte deur en hij maakte zich reeds gereed om een bescheiden klopje op die deur te geven met behulp van een wijsvinger-van-twee-ons. Maar kloppen bleek niet nodig, want Mr, Jonathan H. Goutvinck van Opulenten lag kennelijk al op de loer. Met een brede zwaai opende deze laatste namelijk de deur en hij zei joviaal: „Treedt binnen, waarde vrienden Entrez Komt bin nen in dit heilige der heiligen„Het hol van de leeuw zult u bedoelen", merkte de smid ijskoud op. „Haha! Hoe luimig! Alleraardigst! Werkelijk alleraardigstlachte de bankdirecteur vrolijk. „Laat mij moge zegge, dat allebei de partijen 'n beetje gelijk hebbe, nietwaar Voor de crediteur is deze blauwgeruite kiel directeurskamer het heilige der heiligen, maar voor de debiteur daarentegen het hol van de leeuw Moet ik onthouwe, hoor Zo'n grapke gaat er bij de confrères altijd in als koek En de heer Jonathan H. G. van O., presenteerde smidje Verholen een sigaar en vroeg hem toen wat hij eigenlijk kwam doen. „Ik kom u wat brengen," antwoordde de smid. „Iets wat héél veel waard is." Een gelukkig lachje gleed toen over het gelaat van de bankdirecteur en hij mompelde: „Ongelooflijk Incroyable De meeste mense kome vandaag de dag geld hale En nu komt er eentje brenge En dat nog wel in deze benarde tije van bestedingbeperking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13