Manchester U. begint slecht nekt Den Haag Johan Cruyff Sten Stensen vormt geen bedreiging voor Ard Schenk Ajax werkt achterstand knap weg Libregts Excelsior 1-0 zege Brundage dreigt opnieuw Winnaar Nieuwjaarsivedstrijden 10 MAANDAG 3 JANUARI 1972 LAUSANNE Van Avery Brundage aan het begin van het nieuwe jaar geen goede wensen. Integendeel. De grij ze, 84-jarige president van het Internationaal Olympisch comité dreigt met rigoureuze maatregel tegen degenen die de regels van het IOC over- 1 treden. In een ongewoon scherp gesteld rondschrijven aan de nationale olympische comité's van de landen die in I februari 1972 deelnemen aan de Olympische Winterspelen van Sapporo (Japan) zegt de Amerikaan: Ik deel u mede dat elk land dat door de in schrijving van een bepaalde atleet of ploeg de IOC-regle- menten overtreden blijkt te hebben de uitsluiting van zijn gehele afvaardiging riskeert. Hiermee waarschuwt Brun dage de NOC's. die zelf be palen of een deelnemer als amateur kan worden be schouwd of niet. De brief van Brundage luidt als volgt: „Nu de winterspelen van Sapporo naderbij komen, voel ik het als mijn plicht U te herinneren aan de regels die b(j dit evenement worden ge hanteerd, zodat u uw afvaar digingen daarvan op de hoogte kunt brengen. Volgens de re glementen van het IOC is gener lei vorm van reclame toege staan tijdens de Olympische Spelen, dus noch op kleding, noch op materiaal. Tijdens de openings- en slui tingsceremonie zijn de atleten onderworpen aan strenge disci pline. Zij mogen geen foto- of filmcamera's meebrengen. Het is voorts niet toegestaan de rijen te verlaten, waarin wordt op gemarcheerd. De chefs de mis sion zijn verantwoordelijk voor de naleving van deze bepalingen. Ik deel u mede dat elk land dat door de inschij ving van een be paalde atleet of ploeg de IOC- reglementen overtreden blükt te hebben, de uitsluiting van zijn gehele afvaardiging riskeert. Wij zullen rigoureuze maatregelen ne men om te waarborgen dat de spelen in de ware Olympische geest afgewerkt zullen kunnen worden." De brief was getekend: Avery Brundage, president. -fe Fischer Robert Fischer die in 1972 tegen de Rus Boris Spassky uit komt in het wereldkampioen schap schaken heeft in New York gezegd dat „hij het liefst wilde dat een Amerikaanse stad de hoogste bieder werd" voor de wedstrijd. Zyn tweede keus was Canada. „Ik zou in Amerika willen spelen", aldus zei Fischer vol gens verslagen in de kranten „omdat ik het meest gewend ben aan het klimaat en de mensen daar, en omdat de verlichting er beter is." Maar dat hy tegen Spassky zou uitkomen stond als een paal boven water. „Ik wil het geld verdienen, ik wil de titel heb ben en nog veel meer." Fischer geloofde dat hij een goede kans maakte de wereld- I kampioen te verslaan. „Ik heb er goede hoop op" zei hy. Johan Cruyff, voetballer van het jaar 1971, in de bloemen. ROTTERDAM Eén week na de toch zo waardevolle zege op FC Den Bosch werd Volendam alweer terugge bracht tot de realiteit. Een realiteit die leert dat Volen dam moeilijke weken tege moet gaat, vooral ook door gelijke spelen van Vitesse en Den Bosch. Terwijl Volen dam Den Bosch vorige week nog zijn wil had opgelegd, zocht het tegen Excelsior te vergeefs naar openingen met eindeloos en fantasieloos breedtespel. Dankzij een door Libregts benutte straf schop zegevierde Excelsior met 1-0. Alleen in het eerste kwartier herin nerde Volendam aan de intelligente ploeg die Den Bosch had verslagen. In die periode bracht de voortdurend bewegende Walter Ferreira zijn di recte opponent Dick van Nierop nog regelmatig in moeilijkheden, maar toen Beb van der Heyden de taak van Van Nierop na een kwartier overnam, was de Portugees nauwe lijks gevaarlijk meer. Ferreira, die duidelijk met een hevig gebrek aan conditie kampt, kon daarvoor een handvol excuses aandragen. „Ik ben deze week naar Portugal terugge weest om een aantal zaken af te han delen. Vanmiddag om twaalf uur kwam ik pas op Schiphol aan. Maar dat was nog niet het ergste: ik had last van angina, ik had 38 graden koorts. En dan kun je moeilijk een goede wedstrijd spelen. Toch heb ik bewondering voor Volendam, zoals het vanmiddag speelde. Alleen het maken van doelpunten schijnt iets heel moeilijks te zijn". Nerveus In dat eerste kwartier had Volen dam het duel inderdaad kunnen be slissen. Het in die periode chaotisch en nerveus opererend Excelsior kwam enkele malen in moeilijkheden, maar met name Jan Stoute miste koelbloedigheid. Nadat Van der Hey den en Van Nierop van plaats hadden gewisseld, keerde de rust bij Excel sior terug en wist Volendam zich nauwelijks nog kansen te scheppen. Excelsior-trainer Castenmiller: „Je kon in dat eerste kwartier duidelijk merken dat wij twee weken niet had den gespeeld en Volendam maar één week. Bovendien werd de dekking van Ferreira niet goed uitgevoerd. Wanneer Ferreira naar de vleugels of het middenveld zou trekken, zou Van der Heyden de dekking van Van Nie rop moeten overnemen. Omdat dat niet gebeurde heb ik Van der Heyden na dat eerste kwartier consequent op Ferreira gezet". Castenmiller, vorige week toe schouwer bij Den BoschVolendam, had veel geleerd van dat duel. Ter wijl Volendam Den Bosch vorige week verraste met voortdurend pene trerende middenvelders, waarbij Fer reira zich naar het middenveld liet terugzakken, werden Pelk, Hoogland en Zwarthoed tegen Excelsior afge stopt Bovendien kreeg rechtsachter De Boer weinig kans op te komen tegen de hardwerkende Bassant. LONDEN De leider in de eerste divisie van de Engelse League, Manchester United, is het nieuwe jaar slecht begonnen. In de uitwedstrijd tegen midden moter West Ham United leed de ploeg van George Best een ge voelige nederlaag van 03. Een uitverkocht huis (42.000 toe schouwers) zag Bryan Robson, Clyde Best en Geoff Hurst (strafschop) scoren. Stadgenoot en tweede op de ranglijst Manchester City wist van deze mis stap slechts gedeeltelijk te profiteren door tegen Nottingham Forest 2—2 te spelen. Forest had tweemaal de leiding, eerst door Paul Richardson en daarna door Neil Martin. Francis Lee en Wyn Davies tekenden de ge lijkmakers aan. Lee scoorde voor de elfde maal dit seizoen uit een straf schop. een evenaring van het League record. Leeds United, dat uit met 20 van Liverpool won. plaatste zich naast Manchester City met slechts twee punten achterstand op Manchester United. Allan Clarke en Mock Jones maakten Liverpool het ongeslagen thuisrecord afhandig. Sheffield United, dat tot 11 kwam tegen Leicester City, zakte naar de vijfde plaats achter Derby County, dat Chelsea knap met 10 versloeg. Chelsea had twaalf wedstrijden ach tereen niet verloren. De 18-jarige de butant-doelman Steve Sherwood moest zich gewonnen geven voor een inzet van zyn eigen verdediger Dave Webb. Opvallend is de opmars van Wol verhampton Wanderers. The Wolves versloegen op eigen veld Newcastle United met 2—0 door treffers van Parkin en Richards en bleven daar door in de laatste acht competitiewed- Wintervakantie Het was bijzonder interessant te constateren hoe de ploegen door de korte wintervakantie waren gekomen een nouveauté in het Nederlandse voetbalgebeuren. Vooral voor Ajax was de onderbreking juist op tijd ge komen. Na het hoogtepunt van de eerste competitie-helft (de overwin ning op Feijenoord) was de ploeg stilaan in vorm teruggelopen. De con centratie ontbrak veelal, het frisse in de manier van spelen was zoek. De machine moest worden gereviseerd. Behalve voor Horst Blankenburg (op nieuw te omstandig in de balbehan deling. te veel balverlies inleidend) bleek Ajax inderdaad opgeknapt. „Je staat èr geestelijk frisser tegenover", gaf Ruud Krol (die het niet gemakke lijk had tegen de verrassend goed spelende Hans van Eeden) toe. Dat was wel nodig ook, want FC Den Haag gaf niets cadeau. De tegen vallende resultaten hebben het Haag se publiek dit seizoen enigszins kri tisch gestemd. Vooral, omdat (ten on rechte) vooraf de indruk is gewekt, dat dit FC Den Haag het na de fusie tussen ADO en Holland Sport wel even zou gaan maken. Het moet ge zegd, dat FC Den Haag er tegen Ajax alles aan gedaan heeft om de gunst van het publiek te winnen. Zonder de geblesseerde aanvallers Hestad en Couperus, zonder ook het jonge talent Aad Kila, maar met Leo de Caluwé als een verdienstelijk linksachter en Joop Korevaar als een moedig storen de ^elegenheidsspits. FC Den Haag wilde wel, was aanvankelijk ook wat sterker, maar zelden gevaarlijk. Dfct kwam ook, omdat Ajax van Kovacs opdracht had gekregen voor rust wei nig risico's te nemen: ,.Ik wist niet precies hoe ver we conditioneel in de- strijden ongeslagen. De ploeg bezet nu de zesde positie. Onderaan behaalde West Bromwich Albion een overwinning van 32 op Ipswich Town. Albion is nu voor laatste geklasseerd met evenveel pun ten als Nottingham Forest, maar een wedstrijd minder gespeeld. Crystal Palace veroverde een kostbaar punt tegen het sterke Tottenham Hotspur (11) en heeft slechts één punt voor sprong op het onderste duo. Ook Hud- dersfield Town wist tegen Stoke City (00) een belangrijk puntje in de ^Somn'("lrad?'tic^divifie" Volendams doelman Van Straalen grijpt de bal, in de rug gesteund tezamen) overschreed de duizend. door Excelsiors Gerrit den Butter. DEN HAAG, 3 jan. Het Zuiderpark pakte, vlak voor de top per FC Den HaagAjax uit voor een daverend applaus, toen aanvoerder Aad Mansveld bloemen overhandigde aan de Euro pese voetballer van het jaar. Johan Cruijff (24). In die eerste helft, die FC Den Haag via een fortuinlijke treffer van Paul Roodnat afsloot met een voorsprong van 10, maakte Cruijff zijn reputatie alleminst waar. De net van een ernstige griepaan val herstelde Cruijff had te weinig weerstand om een plotseling opkomende migraine-aanval het hoofd te bieden. In de rust vroeg Crijff om een asperientje. 'Ik wilde laten zien, dat ik toch niet voor niets geko zen ben', zei de nog altijd eer zuchtige Ajacied later. Vijf mi nuten lang zat hij daar op de bank van de kleedkamer met de ogen dicht om het asperientje te laten 'zakken'. Meteen na rust bleek al, dat Ajax aanzienlijk beter speelde dan ervóór. En na dat de voortreffelijke Piet Kei zer na een passje van Arie Haan had gelijk gemaakt kwam twee minuten later, de klok wees vier minuten over drie en het was de tweede januari 1972, het moment dat Johan Crijff bewees waar om kenners hem alom een van 's werelds beste voetballers noe men. Anti-spelbederf De verre, hoge trap van Ruud Krol leek alléén maar opluchting te bren gen. Cruijff had net een reepje ver band gekregen van verzorger Salo Muller, omdat een van zijn kousen afzakte en was bezig zijn outfit in orde te brengen, toen hij de vuurpijl in zijn richting zag neerkomen. Een halve meter van de zijlijn, met vlak naast hem de bewaker Kees Weimar, Een uitzichtsloze positie. „Ik dacht", zo gaf Weimar later toe, „die bal gaat natuurlijk uit". Duivelskunstenaar Cruijff had de situatie beter ge taxeerd. Toen de bal op de grond kwam, maakte hij plotseling een hal ve draai, de bal met de binnenkant voet langs Weimar spelend. Bliksem snel sprintte Cruijff om Weimar heen (die hem liet gaan een staaltje an ti-spelbederf. dat tegenwoordig in de Eredivisie zeldzaam 14), alleen op de snel uit zijn doel komende Ton Thie af. In een flits overzag Cruijff ook die nieuwe en eveneens zeer onverwachte situatie. Met de binnenkant rechter voet, schoot hij de bal hard in dc lange hoek, over Thie heen. „Op trai nen vind ik dat ook zo fijn", aldus Cruijff, „tegen de wind in, met effect, dan vallen die ballen zo mooi. Al had ik deze nog harder moeten raken. Dan had Thie hem helemaal niet aan kunnen raken." Want Thie kon dit wonderschone doelpunt niet voorko men, al raakte hij de bal wél. „Zo'n goal maken, dat kan alleen Cruijff", liet trainer Stefan Kovacs bewonde rend weten. Als zo vaak tevoren had het duo Keizer-Cruijff een topwedstrijd be- Johan Cruyff in fel duel met Den Haag verdediger Thijs Wijngaarden. slist. In nog geen twee minuten bogen zij een achterstand van 10 om, waarvoor FC Den Haag drie kwartier lang verschrikkelijk hard had moeten werken. En zelfs had Ajax nadien nog duidelijker afstand van het risi co's nemend FC Den Haag moeten nemen, maar in de afwerking toon den Keizer en Cruijff zich te noncha lant. raakten Hulshoff en Swart (met een magistrale kopbal) paal en lat en onderbrak Thie enkele malen be kwaam. „Als je al een vergelijking moet maken tussen Ajax en Feijen oord". zei FC Een Haags manager Eddy Hartmann, „dan kun je het zoe ken in Kees Verkerk en Ard Schenk. Ze zijn allebei wereldkampioen, maar bij Ajax en Schenk gaat het allemaal overtuigender, gemakkelijker. Door de pure klasse." -fc De gelijkmaker van Ajax tegen FC Den Haag. Piet Keizer heeft Ton Thie uit balans gebracht en scoort 1—1. ze wedstrijd waren. Daarom wilde ik voor rust proberen zo weinig moge lijk kracht te laten verspelen." Het in die eerste helft merkwaardig passieve Ajax was niettemin bij vla gen kwetsbaar. Bijvoorbeeld op het moment, dat Roodnat (via Blanken burg) scoorde iets dat nooit had mogen gebeuren. Toen Ajax eenmaal in de hogere versnelling ging spelen en bovendien de meevaller had, dat het snel twee goals maakte ontstond een boeiende wedstrijd op redelijk hoog niveau. Ook FC Den Haag kreeg een schitterende kans (Advocaat, na een slimme kopbal van Sjaak Rogge veen), maar over het algemeen was Ajax veruit de sterkste. Dat kwam vooral door het middenveld, waar FC Den Haag voortdurend terrein moest prijsgeven. Aad Mansveld: „Na rust speelden we toch met twee van de drie middenvelders verdedigend en toch krijgen we al na twee minuten een doelpunt tegen, omdat e enmid- denvelder volkomen vrij kan opko- Advocaat-Mühren Een belangrijke rol speelde vooral Gerrit Mührcn, wel de beste speler op het veld. Want er speelde ook zoiets als het probleem-Advocaat. In de eerste wedstrijd tussen beide ploe gen waren Adovcaat en Cruijff be trokken bij een incident, dat later breed uitgemeten zou worden. Ko vacs: „Ik kon Neeskens niet Mj Ad vocaat zetten, want dar» kon het wel 'ns uit de hand lopen lArie Haan is eigenlijk te offensief. Dus bleef Müh- ren over. Die was werkelijk fantas tisch". „Mühren zelf: „Ik denk, ik ga maar lopen, dan moet Advocaat van zelf mee. Dan vermoei ik hem mis schien." Juist door die sterke mid delste drie kon Ajax zich veel ver oorloven. Ook al, omdat achter Huls hoff geconcentreerder dan voor de winterstoo speelde en Wim Suurbier Roodnat kansloos liet. Niettemin had Suurbier deze week opnieuw een trap tegon de geopereerde knie gehad en had Neeskens zich 's moreens met 39 "reden koorts bii clubarts John Ro- "«ne'd. Ro1;nk maakte Neeskens spe"'kl?pr. maar tegen het eind, zo "~f Neeskens toe, was hij de uitput ting zowat nabij. "fa Uitblinker Een tegenvaller voor FC Den Haag was het, dat vlak voor rust De Calu wé moest worden vervangen door Weimar, wat een aantal omzettingen in de ploeg tot gevolg had. FC Den Haag werd er, vanaf dat moment vlak voor rust, niet sterker op. Met name de inbreng van Weimar was te'eurstellend. Sinds enige tiid is het zelfvertrouwen van de intelligente verdedifpr ernstig aangetast. Temeer, omdat zijn omgeving van hem een ander speltype verlangt, dan hijzelf prefereert. Vooral tegen uitgerekend Jch^n Cruijff was Weimar veelal een uitblinker: niet door hem voortdu rend voor de voeten te lopen of tegen de enkels te trappen, maar snel en a'ert anticiperend Dit keer was daar van allerminst sprake. Met als merk waardig dieptepunt, de manier, waar op Weimar zich bij het tweede doel punt .door Cruijff liet verrassen. Hij had Cruijff toch kunnen opvangen, blokkeren of, volgens de mode, kunnen „neerleggen"? Weimar: „Ik voetbal niet voor mijn brood. Ik voetbal omdat ik het leuk vind Toevallig krijg ik daa rgeld voor, dat is meegeno men. Maar ik ben van mijn vak onderwijzer, niet voetballer. Als ik iemand onderuit moet gaan halen, kan ik beter op de speel weide gaan voetballen. Daar pas ik voor. Ik vond het eigenlijk wel mooi, hoe Cruijff dat deed. Moet je zo iemand dan onderuit gaan schoppen?" MAARTEN DE VOS OSLO Na de traditionele nieuwjaarswedstrijden in Oslo is het nog niet duidelijk van wie de Nederlandse schaatsenrijders de groot ste concurrentie hebben te duchten. De overwinning in deze tot dusver belangrijkste wedstrijd van het seizoen, ditmaal zonder Ne derlanders, ging naar de Noor Sten Stensen, een erkend stayer. De tweede plaats was voor Dag Fornaess, die, zonder tot opvallende ver richtingen te komen, toch hoog in het klassement eindigde, en de derde voor de Fin Kimmo Koskinen, die blijkbaar weer eens een redelijk seizoen wil maken. De Zweed Johnny Hoeglin impo neerde eigenlijk het meest in het Bislet-stadion. De pupil van Kees Broekman voerde na drie afstanden de ranglijst aan: eerste op de 500, tweede op de 5000 en derde op de 1500 meter, maar liet de 10.000 meter voor wat hij was. Hoewel geen typi sche sprinter Hoeglin is nog steeds Olympisch kampioen 10.000 meter won de Zweed de 500 meter voor toch redelijk snelle rijders als Tveter, Eriksen en Groenvold. Stensen nam de beide lange afstanden voor zijn rekening in goede tijden en Tveter reed de sterkste mijl. 6 Opvallend Verdere opvallende feiten: de zwakke 500 meter van Fornaess (41.99 sec.), de 5000 meter van Groenvold (9.21,3 met drie maal een val), het middelmatige prestatieniveau van Goeran Claeson en de redelijke come back van Stiansen op klassementsni veau. Het eindklassement luidt: 1. Stensen 176.648 pnt 2. Fornaess 177.243, 3. Koskinen 177.764. 4. Tveter 17.8234, 3 Claeson 178.490, 8. Guttormsen 178.894, 7. Olsen 180.001, 8. Storholt 180.173. 9. Stiansen 180.784. 10. Bol- icrud 180.791. 11. Johansson 181.658. 12. Sandler 182.569.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10