Mr. Cals overleden Peking en Moskou kwaad over VS-bombardementen égoïsme van enkeling en nd funest voor toekomst Bedrijfsbond NVV achter afwijzing metaal-akkoord BENZINE PRIJSVERLAGING MERK- BENZINE PLM. 5 CENT GOEDKOPER Het Kwartet Mr. Biesheuvel: Cals was man van karakter Prins Claus over ontwikkelingsstrategie (RITA) HIT WEER Niet kouder We verknallen record-bedrag I UwuWJ/n ME.UBE.LE.NI cpunsburg: Oe Thant bij zijn afscheid optimistisch Toch Phantoms voor Israël IPI in Ziirich Engeland spreekt Toestand pers veto uit in 'm Nederland Veiligheidsraad zeer kritiek Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 31 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTILIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. DEN HAAG Mr. J. M. L. T. Cals, oud-minis ter-president, minister van staat en katholiek poli ticus, is gisteravond, 57 jaar oud, in een ziekenhuis in Den Haag overleden. Mr. Cals, ontwerper van de mammoetwet, maak te in 1948 op 34-jarige leeftijd zjjn entree in de landelijke politiek. Hy werd gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Twee jaar later volgde benoeming tot staatssecretaris van onderwijs, kunsten en we tenschappen. Op 2 september 1952 beëdigde de Koningin hem als minister van onderwijs in het derde kabinet- Drees. Hij bleef op onderwijs in de daarop volgen de kabinetten Beel en De Quay tot september 1963, maar maakte geen deel uit van het kabinet- Marijnen. Mr. Cals werd in april 1965 premier in het door hem geformeerde kabinet Cals-Vondeling dat steunde op KVP, PvdA en ARP. Anderhalf jaar later in „de nacht van Schmelzer" kwam een einde' aan deze „rooms-rode" samenwerking. Zie ook elders in dit blad fog enkele uren en het jaar 1971 heeft opgehouden iets anders dan her- iering voor ons te zijn. Maar een nieuw jaar met liefst 366 dagen staat r om het bewind over te nemen en misschien krijgen onze verwach- !ngen, die totnutoe slechts illusoire afmetingen hebben kunnen aanne- hen, nu een nieuwe allure. Voor de romantici onder ons als afscheid In'begin een idyllisch stukje winterse natuur, om te mijmeren over de l vele dromerige momenten die er waren, en die nog zullen komen:.. HILVERSUM „Cals was een man van grote wijsheid, die zijn geestdrift en dadendrang in evenwicht hield. Hoe zou hij anders een stuk, voor ons land zo belangrijke, onderwijsver nieuwing tot stand hebben kunnen brengen. Dat kon alleen omdat hij met grote voorzichtigheid zijn weloverwo gen voorstellen voorbereidde, steeds bereid tot overleg en voortdurend re kening houdend met de vele gevoelig heden, bezwaren en tradities die er op dit gebied in ons land bestaan." Dit zei minister-president mr. B. W. Biesheuvel in zijn herdenkingsrede vanmorgen voor de radio. Hij noemde Cals een geboren volksvertegenwoor diger. Als minister heeft hij door zijn volkomen inzet op menig debat het stempel van zijn persoonlijkheid en grote eruditie -gedrukt. Hij hield van het politieke steekspel, de felle bewo gen discussie, de gevatte interruptie. Zijn groot oratorisch talent en be weeglijkheid van geest maakten hem tot een debater, die soms vrees inboe zemde, maar meer nog bewondering afdwong. Cals kon de Kamer in de ban van zijn woord houden. Hij was de meester van het woord, de zins bouw en de briljante gedachtenflits. „Zijn gevoel voor humor deed hem soms overgaan tot een zekere spot en zelfspot. Achter dat alles de men een man van karakter, die zonder vrëes voor tegenstand voortstuwde paar de oplossing van de problemen waarvoor hij zich geheel had ingezet", aldus de minister-president. Mr. Cals zal op dinsdag 4 januari ter aarde worden besteld op de rooms- katholieke begraafplaats aan de Kerk hoflaan in Den Haag. Daarvoor is een uitvaartdienst in de kerk van de parochie van Sint Paschalis Baylon aan de Wassenaarseweg in Den Haag. Deze dienst begint om elf uur. HILVERSUM „Zowel bij de celing als bij de natie bestaat r zeker nationaal egoïsme ten d?nzien van de ontwikkelings- nenwerking", aldus prins E" ius, als voorzitter van de na- nale commissie ontwikkelings strategie 1970-1980 Hij zei dit vandaag in de NOS-radiorubriek „Blik op de wereld" „Wij moeten proberen dit egoisme te voorkomen, omdat dit au fond iets is. dat voor de toekomst geen perspec tief geeft. Wij kunnen alleen maar een toekomstperspectief opbouwen, We praten weinig, als we niet over onszelf praten. WILLIAM HAZLITT ei Ik heb net de haren van ons drieën gewassen. Zon en maan 1 januari: zon op 8.49, onder 16.38; maan op 17.20, onder 9.31; 4 jan. E.K. 2 januari: zon op 8.48, onder 16.39; maan op 18 42, onder 10.00; 4 jan. E.K. 3 januari: zon op 8.48, onder 16.41maan op 20.02, onder 10.21: 4 jan. E.K. De koude noordoosten wind gaat afnemen. Een hogedrukge- bied komt over de Noordzee na derbij en geeft geleidelijk opklaringen. ;De neerslagkans blijft het weekinde klein. Al leen 's nachts kan het kwik iets beneden het vriespunt dalen, maar kou van enige betekenis is er. ook in de eerste dagen van het nieuwe jaar, nog niet te ver wachten. BAROMETERSTAND: heden 10 uur. 7B.8 cm (1021 millibar), stabiel. Hoog water Hoog water. 1 januari: Rotter dam le getij 4.32, 2e getij 17.05; Scheveningen 3.0915.26; Vlissin- gen 1.5214 15; Haringvliet aan de Zeezijde 3.3315.51. Hoog water. 2 januari: Rotter dam le getij 5.19. 2e getij 17.54; Scheveningen 3.58—16.12; Vlissin- gen 2.4015.03; Haringvliet aan de Zeezijde 4.21—16.38. Hoog water, 3 januari: Rotter dam le getij 6.03, 2e getij 18.41; Scheveningen 4.4116.55; Vlissin- gen 3.2615.48; Haringvliet aan de Zeezijde 5.0717.22. Prins Claus als wij beseffen dat wij het alleen maar samen kunnen doen: de rijke en de arme landen samen", vindt peins Claus. „Wij kunnen ookjnet onze welvaart niet vooruitgaan, als wij in het hele economische proces ook de arme lan den niet veel meer betrekken. Je kunt zelfs zo redeneren, dat het voor ons ook materieel gunstig zou zijn voor de toekomst als wij nu de problemen van de ontwikkelingslanden minder vanuit ons tegenwoordig belang be kijken, maar meer vanuit ons belang over 20 of 30 jaar." De prins sprak met waardering over president Nyerere van Tanzania aan welk ontwikkelingsland hij onlangs een bezoek heeft gebracht. In Tanzania zijn zogenaamde com munautaire dorpen ontstaan. Het land is daar voor het grootste deel eigen dom van de gemeenschap. Alle beslis singen worden gemeenschappelijk ge nomen. „Dat is in het klein wat Nyerere in het groot van zijn land wil maken. Of hij hierin slaagt, zullen we misschien aan het eind van de volgende tien jaar onafhankelijkheid zien. Maar wat Nyerere altijd zegt: Het gaat me niet in 'de eerste plaats om de econo mische ontwikkeling, het gaat me in de eerste plaats om de menselijke ontwikkeling. En als de menselijke ontwikkeling er is, dan zal er ook een aangepaste economische ontwikkeling komen", aldus prins Claus. DEN HAAG De bondsraad van de NVV-metaalbedrijfsbond heeft zich gisteren unaniem achter het standpunt van zijn onder handelaars gesteld dat de jongste werkgevers voorstellen voor de nieuwe cao metaalindustrie onaanvaardbaar zijn. Op 4 januari zal de bondsraad van de nieuwe NV V-industriebond, waarin de metaalbond op 1 januari a.s. opgaat, in een speciale vergade ring beslissen over de manier waarop de verlangens toch kunnen worden gerealiseerd. Daarbij wordt het hou den van stakingsacties niet uitgeslo ten. De vraag in hoeverre dergelijke ac ties zonder medewerking van de ove rige vijf bij de cao-metaalindustrie betrokken vakbonden kans van sla gen hebben bleef onbeantwoord. De voorzitter van de NVV-mêtaal- bedrijfsbond. de heer A. Groenevelt, zei dat de werkgeversvoorstellen on aanvaardbaar zijn omdat deze neer komen op „een reële inkomensverbe tering van 0.1 procent. (Met deze be rekening zijn de andere bonden het niet eens). De heer Groenevelt waarschuwde dat „anderen" zich binnen een half jaar meester zullen maken van de si tuatie als de vakbonden het huidige werkgeverspakket aanvaarden. Hij zei dat dit pakket tot stand is geko men in een zeer geheime bespreking tussen de voorzitter der werkgevers delegatie. de heer A. Prins, en de voorzitter van R.K. metaalbedrijfs- bond St. Eloy, de heer P. Brussel, iets waarvan ook de andere werknemers- onderhanc'elaars geen enkele weet zouden hebben gehad. Intussen heeft de Chr. metaalbe- drijfsbond uiting gegeven aan zijn vrees dat de bereidheid van de werk gevers om de geherstruktureerde oensioenrepeling per 1 januari in te voeren door het „nee" van de NW- rretaalbedr'ifrbond geheel op losse schroeven komt te staan. Dp s'tuat'e kan ertoe leiden, aldus de CMB, dat de invoering van een Van ccn verslaggever DEN HAAG In tegenstelling tot verdere vermoedens is dit jaar meer vuurwerk verkocht dan aan het eind van het vorig jaar. De nabestellingen waren vooral de laatste twee weken erg groot. Dit zei gisteren de heer P. A. de Bruin, directeur van de eerste Neder landse kunstvuurwerkfabriek. Het nauwkeurige bedrag is nog niet be kend, maar men neemt thans aan dat in Nederland vanavond voor 13 mil joen wordt verknald. DEN IIAAG Ete inschrijfgelden voor de rijexamens gaan per 3 janua ri met 3,50 omhoog. Een examen voor. het rijbewijs BE (auto) zal voortaan 27,75 kosten. nieuwe pensioenregeling moet worden uitgesteld. Verdachte Razakers worden wegge leid door een lid van de plaatse.lijke militie van een plaatsje dichtbij Dacca. De niet-Bengalen dreigen om te komen van honger, nu Oostben- gali's weigeren de collaborateurs met West-Pakistan te helpen. SAIGON (Reuter, UPI, AP) De gigteren beëindigde.hevige Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam hebben hef tige reacties veroorzaakt in Moskou en Peking, de twee ste den die Nixon volgend jaar wil bezoeken. Vooral voor Peking was de nieuwste escalatie van de oorlog een zeer onaangename verrassing. China werd door het Amerikaanse optreden gedwongen op één en de zelfde dag zijn „uiterste verontwaar diging" over de bombardementen tr uiten en een korte aankondiging te doen, dat er een groep Amerikaanse kwartiermakers naar Peking vertrok ken was om het bezoek van Nixon voor te bereiden. Waarnemers bewe ren, dat de Chinese leiders de Ameri kanen deze gedwongen manoeuvre hevig hebben kwalijk genomen. De datum voor de aankondiging van het bezoek van de kwartierma kers was reeds van tevoren overeen gekomen, ongetwijfeld ver voordat de Amerikanen hun bombardementen op China's hechte bondgenoot Noord- Vietnam hervatten. Om Hanoi niet al te zeer af te schrikken moest China zodoende de VS wel waarschuwen, dat de Chinese regering „de agressie ve daden van de Amerikaanse impe rialisten nauwlettend zal volgen". Nixon werd duidelijk gemaakt dat als hij de bombardementen zou laten voortduren, zijn bezoek aan PekinR wel eens in gevaar kon komen. Harde vragen Gisteren wees het officiële persbu reau Nieuw China nog eens op de woorden van de gisteren in Peking aangekomen presidentiële woordvoer der Ronald Ziegler, dat de bombarde menten „geheel passen" in Nixons politiek. „Dit toont aan dat het Ame rikaanse imperialisme er op uit is de agressie-oorlog in Vietnam te vergro ten." zo merkte het persbureau op. In ieder geval zal de Amerikaanse kwartiermaker, generaal Alexander Kfiig, door de Chinese leiders aan de tand gevoeld worden over Nixons be doelingen. VEILIG GEKOCHT 1 JB'J DE VAKMAN ALS U NU OVERSCHAKELT OP SUPER GOLD dan andere merkbenzine. Super Gold met alle kracht-extra's behoort bij de beste. Ver krijgbaar bij: Super Gold Benzinestation, Haarlemmerweg 41 Zoeterwoud- seweg 11a, Leiden Rjjnsburgsestraat - hoek Florastraat. Rjjnsburg. Autorama Supermarket N.V„ Rijksstraatweg 336 (achter het ge bouw), Wassenaar In 'tt Heen Zeilmakerstraat, Katwijk. NEW YORK (AP) Het hoofd kwartier van de V.N. heeft donder dagochtend afscheid genomen van Oe Thant als secretaris-generaal der V.N. „Ik ben optimistisch over de toe komst van de V.N. Er zullen moei lijkheden komen, misschien nog een aantal jaren, maar het zal beter worden." Thant zei dat hij opgelucht ver trekt uit zijn functie, waarover hij dikwijls klaagde dat deze grote ver antwoordelijkheid maar weinig macht geeft. Toen hem gevraagd werd wat hem de grootste voldoening gaf na tien jaar deze functie te hebben ver vuld, zei hij: ik zou zeggen dat het principe van de universaliteit vrij wel verwezenlijkt is. Hij betreurde het dat de verdeelde landen nog niet in de volkerenorganisatie zijn verte genwoordigd. „Maar ik vermoed dat de twee Duitslanden er het volgend jaar zullen inkomen". Vandaag in ZO; Een jaar in beeld P. L. van Enk: Er staat iets te gebeuren (in de Nederlandse politiek) Velen lieten een leegte achter Twaalf maanden nieuws in de nieuwste spelling -M- H. Biersteker vernam van ds. Wolfensberger: Ik heb niet het gevoel dat we een eind gezakt zijn -X- A. J. Klei: Mild en wel gevoed -M- Willem J. Martin: Restanten van een vrij evenwichting popjaar Psychiater Jan Foudraine tegen Huub Elzerman: Ik geloof dat voor mijn boek de tijd rijp was ■#- Ger Kruis: Jeugdsentiment in waterverf Dr. H. S. Visscher: Andere Bergman J. J. M. Kiggen: Glaasje op auto over de koo -)(- Dialoog: Ik ben er tegen, maar het kon niet anders Vermaarde cartoonisten bespie gelen markante internationale situaties -)f Prof. dr. C. Augustijn bespreekt: Emden en het Getuigenis -X- R. N. Degens: Carel van Leeu wen Boomkamp en zijn muziek instrumenten -M" Tieke Slijk (voor de jeugd): Nieuwejaar wilde eerst niet ko- NEW YORK (AP) De Verenig de Staten zijn in alle stilte overeen gekomen om de levering van Phan tom-straal jagers aan Israël te her vatten. zo heeft de Amerikaanse om- roepmaatschappij CBS donderdag avond uit Washington gemeld. Volgens CBS zullen de leveringen in het begin van 1972 opnieuw her vat worden. Een van de redenen voor deze beslissing zou zijn dat de Ver enigde Staten hun bereidheid wil len tonen om Israël te helpen voor dat president Nixon een bezoek aan Moskou brengt. NEW YORK (AP) Groot Brit- tannië heeft donderdagavond zijn ve to uitgesproken over een Afrikaans voorstel waarin een beroep op de Veiligheidsraad werd gevraagd de recente in Salisbury bereikte over eenkomst over de Rhodesische kwes tie van de hand te wijzen. De uitslag van de stemming over het voorstel dat door Boeroedi, Sier ra Leone en Syrië was ingediend, was 9—1 bij vijf onthoudingen. Van stemming onthielden zich de V.S., Frankrijk, Italië. België en Nicara gua en de vier landen die de reso lutie hadden ingediend. ZÜRICH (RTR) De toestand bjj de Nederlandse pers „kan ontstellend kritiek worden genoemd", zo staat in het jaarverslag van het Internationale Persinstituut (IPI) in Zürich. Enorme stijging van produktiekos- ten en gestage terugloop van adver tenties bedreigen er het bestaan van verscheiedne kranten en andere bla den, aldus het IPI. „De persconcentra tie zet zich voort in alarmerende vor- (Zie ook elders in dit blad)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1