Bill a it in Dacca leven in voortdurende angst )ok Lindsay wil wesident worden Helft metaal-werknemers akkoord met voorstel cao Rel in W.-Pakistan om gouverneur Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+ kaart Vier jongens verkrachtten 13-jarig kind Attentie! Oudejaarsavond 21 uur Scherpe aanval op regering-Nixon Vietnam-veteranen stoppen bezetting Het spoor bijster Pyromaan van Leur wordt verpleegd Cairo: oorlog is enige manier om bezette gebieden te bevrijden 9 WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari). jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.^ 3-maandskaart p.p. f20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig uit met NS (Vervolg van pag. 1) Na afloop van het gistermiddag ge voerde overleg werden drie afzonder lijke persconferenties gehouden, een uniek gebeuren in de geschiedenis van de loononderhandelingen. De vijf vakbonden die in principe met de nieuwe voorstellen akkoord zijn deelden mee dat dit evenals het werkgevers voorstel voorwaardelijk is, omdat hun leden zich er nog over moeten uitspreken. De heren C. van Dijk voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond en P. Brussel, voorzitter van de metaalbedrijfsbond St. Eloy, verklaarden mede namens de drie bij de cao betrokken beamb- tenbonden dat het werkgeverspakket aanvaardbaar is omdat daarin vooral Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdamse zedenpolitie heeft gisteren de laatste van vier jongens aangehouden die ervan worden verdacht in de middag van 16 december om beur ten een 13-jarig meisje te hebben verkracht. Het zijn de kantoorbedien de C. B. (17), de scholier F. van B. (16), de plaatwerker H. B. (17) en de scholier F. P. (14). De verdachten, die het meisje ken den, ontmoetten haar die middag in een jongerencentrum in de Hugo de Grootstraat. Zij zouden het slachtof fer en een ander meisje onder bedrei ging met een mes, een briefopener en een scherpe kam hebben meege nomen naar de woning van een fami lielid van een van hen, dat niet thuis was. Hier verkrachtten zij het meisje. Het andere kind (15) werd met rust gelaten. Volgens de recherche ver moedelijk omdat zij het vriendinnetje van een van de verdachten was. de laagstbetaalden goed aan hun trekken komen (pensioenfonds, mini mum vakantietoeslag e.d.). Voorts hebben de werkgevers naar hun mening zowel op het immateriële als op het materiële vlak aanzienlijke cencessies gedaan. De voorzitter van de NVV metaal bedrijfsbond de heer A. Groenevelt, verklaarde dat de werkgevers „nog onvoldoende tegemoet zijn gekomen aan de vaxbondsvoorstellen". Met na me is zijns inziens onvoldoende reke ning gehouden met de dit jaar opge lopen achterstand in de compensatie van prijsstijgingen. Ook het maxi mum van 6,5 procent in de prijscom pensaties van 1972 noemde de heer Groenevelt onaanvaardbaar. De werkgevers in de metaalnijver heid (kleinmetaal), die gistermiddag met de vakbonden onderhandelden wilden niet verder gaan dan een loonsverhoging van 3 pet. per 1 ja nuari, terwijl de metaalbonden 5,6 pet. vragen. (Het verschil zit eensdeels in de hoogte van de reële inkomensverbete ring, anderzijds in de hoogte van de achterstand die de vakbonden clai men (en die door de werkgevers ge deeltelijk wordt .erkend), omdat als gevolg van de onverwacht forse prijsstijgingen de eerder overeenge komen reële inkomensverbetering van 2,75 pet. in 1971 niet bereikt is. Een ander belangrijk knelpunt in de klein-metaal is dat de werkgevers in 1972 een prijscompensatie van maximaal 6 pet. willen toestaan, ter wijl de vakbonden (gezien ook de er varing in het afgelopen jaar) de prijscompensatie niet aan een maxi mum willen binden. De onderhandelende partijen heb ben geen nieuwe datum voor verder overleg afgesproken. Zij zullen zich eerst intern beraden en dat zal voor wat de vakbonden betreft begin vol gend jaar worden. Ook in het overleg tussen de bond van werkgevers in het automobiel en garage-bedrijf (BOVAG) en de vakbonden was de loonsverhoging per 1 januari het grootste knelpunt. De metaalbonden verlangen 6,25 pet, waarvan eventueel 1 pet. per 1 juli, terwijl de garagehouders niet verder willen gaan dan 4,25 pet in beide ge vallen inclusief inhalen van de dit jaar ontstane achterstand (volgens de vakbonden 2,95 pet. maar volgens de werkgevers 1,45 pet). De garagehou ders wensen evenals in de klein metaal een maximale prijscompen satie van 6 pet. iets waarmee de vak bonden in dit geval al evenmin ge noegen nemen. Ook de partijen van de BOVAG cao hebben geen nieuwe onderhande lingsdatum afgesproken. De vakbon den zullen zich begin januari over de situatie beraden. De algemene bestu ren van de BOVAG komen reeds donderdag a.s. in vergadering bijeen. Zij zullen dan beslissen over een voorstel om per 1 januari een loons verhoging van 4.25 pet. te geven. Het gedeeltelijke akkoord in de metaalindustrie zal op de verdere ontwikkelingen in de metaalnijver heid en het automobiel- en garagebe drijf stellig invloed hebben, omdat deze bedrijfstakken altijd in belang rijke mate „nalopers" van de metaal industrie zijn geweest. RAWALPINDI (AP) In de Westpakistaanse provincie Ba- loetsjistan schijnt de benoeming van een nieuwe gouverneur op zoveel verzet te zijn gestuit dat het tot protestbetogingen en on lusten is gekomen. Daarbij zou een 18-jarige student, medewer ker van president Bhoetto's volkspartij in de provinciehoofd stad Quetta, de dood hebben ge vonden. De negen dagen geleden benoemde president Bhoetto heeft hiermee de eerste serieuze onrust in het westelijk landsdeel na afloop van de oorlog met India. Zelfbestuur Naar aanleiding van de onlusten heeft de voorzitter van de Nationale Awami Partij (NAP), Chan Abdoel Wali Chansjma, president Bhoetto verzocht de benoeming van de gou verneur in te trekken of de twee kleinere provincies van West-Pakistan Bahoetsjistan en de noordwestelijke grensprovincie, zelfbestuur te verlenen door middel van provinciale raden. Wali is partij is de sterkste in de twee provincies, al heeft zij er niet de absolute meerderheid. Hij beweerde dat president Bhoetto er vanuit gaat dat hij het merendeel van de bevol king achter zich heeft ln West-Pa- kistan, maar dat hij weigert in de provincies de macht over te dragen aan de sterkste partij. „Als Bhoetto werkelijk één Pa kistan wil, zoals hij zegt, dan is sjeik Moejiboer Rahman de keus van de meerderheid en dient hij en niet Bhoetto, bestuurder van de staat van beleg te zijn", verklaarde WalL Hoewel de nieuwe staat Bangla Desj voor grote proble men staat, is de overheersende stemming in de hoofdstad Dac ca een gevoel van welbehagen. Maar een minderheid leeft in een atmosfeer van diepe angst. In Dacca, de voormalige provin ciale hoofdstad van Oost-Pakistan, is het leven bezig weer normaal te worden. De uitspattingen en de in cidentele excessen, die zijn gevolgd op de overgave van de Pakistaanse troepen op 16 december, zijn voor bij. De gehavende straten zijn weer propvol mensen. looptaxi's en ouderwetse huurauto's. Het geknal van geweren, dat bijna een week na het staakt-het-vuren nog in de stad weerkaatste, heeft plaatsge maakt voor het geroep van de no tenverkopers. Het belangrijkste veiligheidspro bleem voor de nieuwe staat is wat er nu moet gebeuren met de 250.000 vreesachtige Bihari's, die in Dacca wonen. Zij zijn een deel van de ongeveer een miljoen moslims uit de Indiase staat Bihar, die naar Oost-Pakistan vluchtten, nadat En geland het subcontinent in 1947 had opgesplitst in een Hindoe-India en een islamitisch Pakistan. Ressentiment Veel Bihari's worden er nu van beticht met de Westpakistaanse mi litairen te hebben gecollaboreerd, nadat de militairen de Oostben- gaalse separatisten begonnen plat te walsen. Er leeft heel wat ressen timent tegen de Bihari's van de kant van de meerderheid der Ben gali's. Duizenden Bihari's weigeren thans hun enclaves in de noordelij ke en westelijke buitenwijken van Dacca te verlaten. Zij vrezen ver geldingsacties van de Moekti Bahi- ni. de Oostbengaalse guerrilla's, die de speerpunt hebben" gevormd van de mars naar de onafhankelijkheid van Bangla Desj (de Bengaalse na tie). In de noordelijke buitenwijk My- poer van Dacca zeggen sommige Bihari's dat ze al dagenlang niets te eten hebben gekregen, omdat de Bengali's alle voedseltransporten terugsturen. Een correspondent van het En gelse persbureau Reuter bezocht Mypoer nadat hij een telefoontje had ontvangen van een bijna hys terische Bihari-vrouw. Hij trof elf lijken aan in een uiteengerafeld wrak van een bus. De Bihari's be weren dat de slachtoffers door de Moekti Bahini's waren opgesloten in de bus, die daarna werd opge blazen. Gespi lannen De correspondent zag geen ander bewijsmateriaal voor slachtingen op grote schaal. Maar de atmosfeer was gespannen en de winkels, die de levensmiddelenvoorziening ver zorgen, waren leeg. De 30.000 Westpakistaanse mili tairen, die na de capitulatie door de Indiase troepen worden vastge houden, behoren ironisch genoeg tot de best beveiligde mensen in Dacca. De overwonnen soldaten zullen welhaast zeker spoedig naar India worden overgebracht, waarna ze eventueel naar het westen zullen worden gerepatrieerd. Dit terwijl de functionarissen van Bangla Desj het Westpakistaanse leger ervan hebben beschuldigd in zijn negen maanden durende vernietigings campagne meer dan een miljoen Bengali's te hebben afgeslacht. Het uitgestrekte kampement staat volledig onder controle van het Indiase leger, dat begin deze maand Oost-Pakistan binnentrok om de voorstanders van de afschei ding te steunen. Veel Pakistani's wonen in dezelf de gebouwen en eten hetzelfde voedsel als vóór de twee weken du rende strijd, waarin zij door de In diërs werden overwonnen. De overwinning drukt veel har der op de Bengaalse burgers. De prijzen van levensmiddelen zijn he melhoog gestegen. Er is een ern stig tekort aan petroleum en olie om het voedsel te bereiden. De functionarissen van Bangla Desj hebben goede hoop dat het grootste deel van de rijstoogst kan worden binnengehaald. Maar de sa botage van bruggen en de kraters in de wegen zijn de belangrijkste obstakels in het streven de rijst over te brengen van de plaats waar ze groeit naar de plaats waar ze moet worden genuttigd. Journalisten die een maand lang volgestouwd zijn met kip met ker- ry. kregen van de chef van hun hotel halfspottend te horen dat het hoofdbestanddeel van de maaltijd wel eens spoedig „hond" zou kun nen worden. In de door oorlog gehavende stad Dacca zijn veel Indiase technici aangekomen om de verbindingen te herstellen. Maar de voedselsituatie zal op korte termijn onmetelijk slechter worden door de terugkeer van tussen de zeven en tien miljoen Oostpakistaanse vluchtelingen uit India. Deze maatregel wordt door India als een politieke noodzaak beschouwd. Intussen werkt Nazroel Islam, die als president van Bangla Desj optreedt, met zijn ministers aan een tussentijdse grondwet. De Oost bengaalse ambtenaren zijn op hun bureaus teruggekeerd. Ze zitten op houten krukken gebogen over steeds hoger wordende stapels do cumenten. De verkeerspolitie heeft, gestoken in slonzige witte unifor men. weer de podiums op de krui singen ingenomen. En het Indiase leger dat nog steeds de enige ga rantie vormt voor gezag en orde, handhaaft 'een beperkte aanwezig heid in het krijgsgevangenkampe ment en op een paar strategische punten in en om de stad. De Indiërs hebben de woestkij- kende plaatselijke jongeren, die in de verwarring na het staakt-het- vuren wapens te pakken hadden gekregen, goeddeels ontwapend. Maar aangenomen wordt dat er nog genoeg geweren in handen van on gecontroleerde Oostbengaalse groe peringen zijn om de angst van de Bihari's enigermate te rechtvaardi gen. Julian Kerr is correspondent van het Britse persbureau Reuter in Dacca. Bihari's worden ervan verdacht 'Razakars' (collaborateurs) te zijn. Zij worden hard aangepakt door de Mukthi Bahini's, die ruim een week geleden in Dacca enkele Ra zakars op wrede wijze in een sta dion na uitgebreide folteringen (slagen, schoppen, behandeling met sigarettepeuken) afmaakten met bajonetsteken. De laatste treinen vertrekken omstreeks X. Nederlandse] "V Spoorwegenj NEW YORK (Reuter, UPI) De stien Amerikaanse Vietnam-vetera- en, die het Vrijheidsbeeld hadden tzet, hebben gisteren het wereldbe- wmde monument op last van een chter verlaten. Ze hadden er ten- linste tot nieuwjaarsdag willen blij- en Volgens de rechter verhinderden e veteranen, die protesteerden tegen oorlog in Vietnam, toeristen het andbeeld te bezoeken. Advocaten, die namens de regering Jtraden, zeiden dat men met de be tters „niet kon gaan onderhandelen rer het recht van andere personen !t Vrijheidsbeeld te bezoeken". De fteranen hadden een compromis, aarbij het eiland waarop het beeld aat, geopend bleef voor het publiek, an de hand gewezen. Ze hadden de merikaanse vlag eerst onderste bo rn uit een raam gehangen, maar be- stigden hem later aan de toorts, het logste punt. SAARBRÜCKEN De Westduitse politie schijnt het spoor kwijt te zijn geraakt van de drie bankrovers, die maandagavond met ruim 300.000 Mark in het Kirkeler woud bij de Franse grens zijn gevlucht. Het laatste spoor van de politie is nog steeds de auto, die l\et trio het laatst heeft gebruikt. Vanochtend is de klopjacht weer gestart, nadat men gisteravond het zoeken had gestaakt De mogelijkheid wordt niet uitgeslo ten. dat het drietal over de grens is ontkomen. ARNHEM De pyromaan van Leur. de 18-jarige Gijs A., wordt voor maximaal een jaar in een psychiatri sche inrichting opgenomen. Dat be paalde gisteren de Arnhemse recht bank. die hem tevens ontsloeg van rechtsvervolging. De jongen uit Leur stak ten minste drie boerderijen in brand in de omge ving van zijn woonplaats. Eén maal konden zeven kinderen op het nip pertje worden gered. A. kwam tot de brandstichtingen omdat hij graag bij de brandweer had gewild. Hij liep tegen de lamp omdat hij steeds en thousiast meehielp blussen. MIAMI (UPI, Reuter, AP) jhn Lindsay, de burgemeester an New York, heeft zich giste- tn kandidaat gesteld voor het esidentschap met een bittere inval op de regering Nixon. Pas ier maanden geleden stapte jndsay over naar de Democra- sche Partij (naar velen menen ndat daar betere kansen waren n presidentskandidatuur). ,Ik heb besloten naar het presi- ntschap te streven en zal deze po- ig beginnen in de voorverkiezingen n Florida", zei de 50-jarige burge- eester. Florida gaat op 14 maart ar de stembus, maar daarnaast zal burgemeester waarschijnlijk ook CAIRO (Reuter, UPI, AP) et centrale comité van de Ara- ische Socialistische Unie gyptes enige politieke partij eeft gisteravond na besprekin- en van bijna vijf uur met pre- dent Anwar Sadat laten weten, at 'oorlog de enige manier is om e door Israël bezette Arabische ebieden te bevrijden'. In Egypte is het centrale comité in de ASU het hoogste politieke ge- ig. Radio Cairo zei over de bijeen- omst van Sadat met het comité en den van het parlement, dat deze be- issend was voor de wijze, waarop tt conflict met Israël zal worden ge- egeld. Sadat had de deelnemers aan e bijeenkomst gevraagd, mee te rerken bij het nemen van een zware slissing. Tevoren hadden de ministers van litenlandse zaken van de landen in de Arabische Liga tijdens een irte conferentie in Cairo geheime slissingen genomen in verband met confrontatie met Israël. Na afloop rd gezegd, dat de ministers zich dden beziggehouden met het op- ellen van een realistisch plan voor 'e pan-arabisering van het conflict iet Israël. Er is niets gezegd over het jeenroepen van een Arabische top- nferertie begin volgende maand. Intussen hebben zeven Arabische nden, te weten Libië, Irak, Libanon, imen, Zuid-Jemen, Marokko en Qa- r, zich bereid verklaard troepen be- hikbaar te stellen voor de strijd te- in Israël. De kosten van de strijd machten en de uitrusting zullen wor- in gedragen door de rijke Arabische nden. Koeweit heeft slechts laten eten. dat het zijn „inspanning" wil ergroten. In het bericht van Al Ach- im wordt geen melding gemaakt an de bijdrage van Algrije, Tune- Soedan, Jordanië en Saoedi-Ara- deelnemen aan de voorverkiezingen in Wisconsin, die op 4 april plaatsvin den. Maandag was Lindsay met zijn vrouw en gezin naar Miami, de hoofdstad van Florida, gevlogen. „Ik ben hier", zo zei de nieuwbak ken kandidaat, „omdat er teveel poli tici zijn die vanuit Washington spre ken en er te weinig zijn die namens Amerika tot Washington spreken. Iemand moet het woord voeren voor de mannen en vrouwen zonder werk, voor de gemeenschappen zonder hoop, voor de burgers die gelijkheid wordt ontzegd omdat zij zwart of bruin of vrouw zijn, voor de verbitterde jon geren, de eenzame bejaarden en voor de miljoenen Amerikanen, die menen dat hun land iets verloren heeft". „Gewone mensen" De huidige regering zou de noden van de „gewone mensen" negeren. Lindsay noemde het Witte Huis „een ontmoetingscentrum voor de bevoor rechten van dit land en een exercitie- terrein voor junta's en generaals in de hele wereld". Washington was vol gens hem „een hoofdstad, die voor de gewone burger afgesloten is, maar die open staat voor de industriële reuzen, buitenlandse dictators en degenen, die rijk genoeg zijn om met geld be stemd voor politieke campagnes be scherming en privileges te kopen". „Als je iemand bent, die met zijn handen werkt of op het land, of als je een Vietnamese dorpeling bent of een Oostpakistani of een aan heroïne ver slaafde Amerikaanse soldaat aan de andere kant van de wereld, dan zal je niets horen uit de wandelgangen van de macht, behalve de echo van je hulpgeroep", zo zei Lindsay. „Deze regering wil naar Peking of Moskou reizen, maar niet naar (de Ameri kaanse negerwijken) Harlem of Watts of naar de werklozen in Cape Kenne dy of de andere plaatsen, waar Ame rikanen op hulp wachten". Lindsay zei zijn campagne te zullen beginnen in Miami, „omdat deze we gens economische en culturele om standigheden zo is samengesteld, dat hij kan gelden als een proefterrein voor de grondbeginselen, waarop mijn kandidaatschap berust", burge meester schijnt veel aantrekkings kracht te bezitten bij etnische min derheden en armen. Juist in Florida hebben zich veel bejaarden gevestigd, die liever in de zon dan in de kou armoede lijden. Miami heeft ook een vrij grote joodse nederzetting, bij wie Lindsay ook populair is. Senator George McGovern en oud senator Gene McCarthy hebben zich ook al kandidaat gesteld voor de De mocratische presidentsnominatie. Se nator Edmund Muskie (volgens opi niepeilingen de sterkste kandidaat) zal zich begin volgend jaar kandidaat stellen. Verder heeft senator Vance Hartke gisteren duidelijk bliik gege ven ook belangstelling te hebben. In New Hampshire, waar op 7 maart Amerika's eerste voorverkiezingen worden gehouden, ontving hij jonge vriiwilligers die handtekenineen zul len inzamelen om znn naam op de stembriefjes te krijgen. In ieder geval wordt John Lindsay bij zijn kandidatuur voor het Ame rikaanse presidentschap hartelijk ge steund door zijn gezin. Zijn dochter Anne, mevrouw Lindsay en zijn zoon applaudisseren, nadat Lindsay zich kandidaat heeft gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9